Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dumnezeu exista (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8682)

sofia_78 03.03.2010 15:54:09

Dumnezeu exista
 
Sunt scrise adevarate tratate si minuni si dovezi despre existenta lui Dumnezeu, a Acestui Dumnezeu ortodox, si nu vreau sa intru aici in detalii, ce vreau sa spun insa este ca marea majoritate a populatiei globului crede in existenta aceluiasi Vechi Testament, cele 3 mari religii ale lumii crestinismul, iudaismul si islamismul, care impreuna totalizeaza aproape 4 miliarde de credinciosi de pe Tera, au in Biblie, Torah sau Coran aceeasi geneza a acestui pamant, toti propovaduiesc din strabunii lor existenta lui Adam si Eva, cum lumea a fost creata de Dumnezeu, despre Raiul cel dintai din care au fost izgoniti Adam si Eva, ba chiar toate cele 3 religii il au drept profet pe Moise, pe regele David care a scris psaltirea, pe Avraam, pe Solomon etc... toti acesti profeti apar in cele 3 religii cele mai mari ale lumii, care se mai numesc si religii Avraamice, ptr ca ele toate 3 il au ca Patriarh si il declara pe patriarhul Avraam, gasiti aici o harta de pe wikipedia a raspandirii religiilor Avrramice (reprezentate prin culoarea roz) pe teritoriul Tera in raport cu celelalte religii, considerate pagane (hinduism, budism etc): http://en.wikipedia.org/wiki/File:Abraham_Dharma.png

Deci cea mai mare populatie a lumii recunoaste prin profetii lor (diferiti unii) aceeasi formare a lumii, aceeasi istorie veche a lumii, punctul de cotitura reprezentadu-l aparitie Mantuitorului nostru pe pamant, Mantuitor pe care hogea islamului spun ca a fost un profet mare dar nu Fiul lui Dumnezeu, ci ei cred ca dupa vreo 500 de ani dupa Mantuitorul nostru a venit Mohammed care spun ei ca nu e Fiul lui Dumnezeu ci un alt profet care imbunatateste legea crestina, islamul propovaduieste ca religia iudaica e religia primara, dupa care urmeaza crestinismul care e de-asupra iudaismului ptr ca e imbunatatit cu Legea Noua adusa de Mantuitorul nostru si apoi urmeaza de-asupra islamismul lor, care spun ca e si mai imbunatatit prin noile legi ale lui Mohammed. Dar noi stim ca al lor Coran, care e scris de profetul Mohammed e PLIN!!! de injurii si instigari la crima efectiv "omorata-i, jupuiti-i de vii pe cei care cred ca Dumnezeu e in Treime", "incepeti razboiul sfant", chinuiti-i, omoratati-i cu pietre etc, cautati pe youtube pasaje violente din Coranul asa zis scris de Mohammed, plus ca femeia e considerata un animal de caruta, nu are voie nici in Geamia lor sa intre sa se roage, barbatul in schimb poate avea harem, cate 10 neveste daca isi permite sa le intretina, pai numai din asta ar trebui sa ne imaginam ca acest asa zis profet a fost un inselat al demonilor ca sa piarda de la mantuire milioane de suflete inselate si ele. Coranul chiar are specificatii despre Domnul Nostru Iisus Hristos si despre Maica Domnului si despre cum Maica Domnului a nascut fecioara fiind si fecioara a ramas, si minunile facute de Mantuitorul nostru, dar zic ei ca nu a fost Fiul lui Dumnezeu si de-asta isi vor pierde mantuirea.

Cat despre iudaism acestia sunt si mai inselati, zic ca nu a fost nimic cu Mantuitorul nostru ba si mai mult, desi declara aceeasi istorie ca a noastra in Vechiul Testament ei L-au rastignit pe Insusi Singurul Fiu al Dumnezeului celui mare care a facut cerul si pamantul si stelele si copacii, si marea si oamenii si animalele si tot si pe ei. Si acum il asteapta pe altul sa vina, care Mantuitorul nostru ne-a zis ca va fi antihristul.

Cat despre budism si hinduism credinte pagane din care s-a nascut si yoga (o mare inselare de la demoni care a adus multi posedati in Sfantul Munte Athos, asa de inofensiva precum pare) cred ca nu merita sa vorbim, eu cu ochii mei am vazut aceste credinte si templele lor in care se inshina la maimute, la vaci, la serpi, cred ca zeita maimuta ii va ajuta si toti cresc cate o oratanie pe langa casa, zicand ca e reincarnarea vreunei rude, in templele lor groaznice circula libere maimutele sau serpii si sunt hraniti din plin spunand ca sunt animale si spirite sfinte, reincarnarea unor zeite. Pai cum noi, pe care ne iubeste atat Dumnezeu, am ajuns asa de inselati sa ne punem stapani niste animale si sa ne inchinam lor ca idolilor, cand Domnul ni le-a facut noua sa le stapanim? Bdismul care sub o forma pacifista atrage multe vedete dar statuile lui Buddha zac in orgii sexuale, sex in grup, cu animale etc, prin China, propovaduind libertinajul sexual, tantra yoga, pai ce lider spiritual serios amesteca placerile carnale cu cele spirituale? Dar oamenii sunt orbi si nu vad lucrurile astea ci se lasa sedusi de "oile imbracate in piele de lup" si spun ca si ei propovaduiesc iubirea ca si noi, dar la ei e insusi necuratul caruia li se inchina, numai ca trebuie sa ai ochi sa vezi si sa cercetezi bine duhurile, nu degeaba au ajuns acei posedati practicanti yoga, magie si budism in Muntele Athos.

Cat despre magie nu exista alba sau neagra, cea alba e asa zisa aceea care face bine, dar binele e facut tot prin intermediul raului, asa ca binele temporar obtinut iti pierde sufletul pe veci, uitati-va la africani care traiesc din voodoo in ce hal sunt, sau la america centrala sau de sud unde au cutremure peste cutremure sau tsunamiuri in indonezia si inca de-abia au inceput aceste lucruri.

Deci dragilor nu va lasati pacaliti de aceste miraje, tot ce e in afara ortodoxiei apoi sa stiti ca e periculos, inclusiv sectele crestine, inclusiv catolicismul, sau ortocsii pe vechi care s-au despartit de BOR, neascultarea atrage pedeapsa Domnului, Adam si Eva aveau voie sa faca orice in afara de un lucru si ei pe ala l-au facut si din neascultare au cazut din rai, ortodoxia e singura religie crestina care a ramas la fel de 2000 de ani, am avut 7 sinoade ecumenice, ultimul in jurul anului 800 si acolo sute de sfinti si patriarhi stateau sute de zile in rugaciune si post si chemau Duhul Sfant sa le arate ce sa faca atunci cand aveau vreo intrebare, de obicei aparea o erezie in interiorul bisericii, si toti ereticii care veneau cu innoiri erau excomunicati, apoi in 1054 catolicii au ales sa paraseasca ce s-a spus in cele 7 sinoade si sa modernizeze biserica lor, si astfel au ajuns sa fie anatema si ei, cititi pe acest site realizat cu binecuvantarea Pr Iustin Parvu si al Muntelui Athos impotriva ecumenismului si a unirii tuturor crestinilor intr-o singura biserica, biserica moderna crestina unita, propusa sub asa zisul imbold al iubirii crestine si al unirii si tolerantei, sa nu se mai omare oamenii intre ei in numele religiei, dar biserica ce isi va pierde definitiv protectia Duhului Sfant, ptr ca va cadea in erezie prin modernizarea ei, si care va deveni biserica lui antihrist, iar toti cei ce vor intra in noua biserica si se vor inchina in ele va fi laolalta cu cei impotriva Domnului si vor fi pecetluiti cu pecetatea ptr ca debunavoie vor primi aceasta religie noua eretica, cititi aici pedeapsa infricosatoare a Sf Spiridon asupra catolicilor care au vrut sa construiasca un loc de rugaciune langa cel ortodox inchinat Sf Spiridon: http://areopagul.blogspot.com/2009/1...maiauzita.html

Cititi aici pedeapsa Domnului asupra unor calugari din Muntele Athos care au acceptat sa se roage impreuna cu preotii catolici, au ajuns neputreziti, umflati si imputiti la corp Doamne fereste, pai daca erau asa inofensivi catolicii de ce a mai facut Domnul aceste minuni ptr noi? Ca sa ne deschida ochii dar nu toti stiu aceste lucruri: http://areopagul.blogspot.com/2009/1...au-slujit.html

Si multe alte minuni mai gasiti pe acel site legate de catolici si ortodocsi, de-asta in fiecare an la Ierusalim Sfanta lumina vine numai de Pastele Ortodox si numai la rugaciunile ortodocsilor, intr-un an Papa s-a dus si el cu clericii lui la Ierusalim la Mormant de Pastele lor si s-a rugat ore intregi si au ajuns de rasul lumii ca nici o lumina n-a aparut din cer, si au plecat rusinati, dar din mandria lor n-au cazut si tot in erezie au ramas. Sunt sute de cazuri de oameni care au mers acolo si s-au vindecat prin acea lumina care nu arde in primele 20 de minute si sute de oameni care au vazut Sfanta Lumina zburand prin biserica si aprinzandu-le si lor lumanarile inainte de a iesi Patriarhul cu Lumina, dar oamenii tot nu cred, nu cred pana ce intr-o zi pe neasteptate se va trage linie, si va incepe Judecata mare si-atunci degeaba s-or cai si-or plange atunci de-abia vor vedea marea inselare in care au trait o viata, fiind orbiti de farmecele acestei lumi fermecata de cel necurat sa para atragatoare ptr ei dar sa-si piarda sufletele pe veci.

Aici gasiti cateva site-uri ortodoxe cu sfaturi despre ortodoxie:

http://areopagul.blogspot.com/2009/1...maiauzita.html - site cu binecuvantarea Pr Iustin Parvu si Muntelui Athos, care contine o campanie impotriva ecumenismului si a unirii tuturor religiilor crestine intruna singura - mare erezie, profetii spunand ca va fi religia lui antihrist, pe site gasiti dovezi si minuni facute de Sfinti care arata pedeapsa catolicilor si a celor care se roaga impreuna cu ei

www.sfaturiortodoxe.ro

www.crestinortodox.ro

www.impantokratoros.gr - anastirea de la Muntele Athos

Si o librarie ortodoxa:

www.cartiortodoxe.ro - carti ortodoxe cu, comada online

Bineinteles ca cea mai buna este deconectarea de lumea virtuala si conectarea la cea reala si la viata din biserica, dar uneori si aceste site-uri isi gasesc utilitatea lor daca sunt folosite cu masura, tocmai de-asta s-a realizat si acel grup pe yahoo ptr a se organiza intalniri de socializare in lumea reala.

OmuBun 03.03.2010 17:24:27

Multumim mult, Sofia pentru mesajul tau extrem de bine detaliat si folositor. Din pacate lucrurile sunt cu mult mai complicate si de multe ori nici noi nu mai intelegem nimic. Probabil este adevarat cand vorbim despre efectele practicii woodo prin Africa (desi Biserica Ortodoxa a ajuns si pe-acolo!) sau despre alte pedepse pe care - zicem noi - le da Dumnezeu, de parca noi n-am avea... pacatele noastre strigatoare la cer! Cineva de pe acest forum mi-a trimis un link prin care am putut viziona adevaratele crime ale Mamei-Rusii si m-am ingrozit! Nu mi-am inchipuit niciodata ca o tara poate sa-si omoare cu buna stiinta 20 de milioane de concetateni... Ce pedeapsa mai mare ca asta poate exista pentru un popor, ce pedeapsa se cuvine pentru aceste grozavii si asupra cui cad ele, fiindca pana la urma poporul a suferit oricum?...
In ultima vreme am cautat "cu disperare" sa ma documentez in privinta adevaratei credinte si am constatat ca Romania se afla intr-o pozitie destul de delicata. Poate nici n-ar trebui cercetat de fapt, fiindca am avut ocazia prin harul dumnezeiesc al sfintilor Parinti gen Arsenie Boca sau Ilie Cleopa, sa ne incerdintam ca NU suntem pe abatuta si sa ne tinem "si cu dintii" de credinta noastra (mai mult sau mai putin "strabuna"). Nelamurirea mea este si ramane aceea ca sunt anumite lucruri care NU se petrec in timpul nostru, al calendarului pe nou, ci in timpul calendarului de pe stil vechi. Dintre toate, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza ma bulverseaza cel mai mult, pentru ca nu se intampla pe nou, ci pe vechi. Daca un roman pe nou, merge la Muntele Athos, el are toate sansele sa se intoarca de acolo profund schimbat in ganduri, dar, desi ar dori sa se schimbe pe vechi, n-o poate face in Romania, intrucat "ai nostri" NU sunt recunoscuti niciunde, stim cu totii de ce...
Din experienta stiu, insa, ca Dumnezeu vegheaza peste toti, inclusiv peste "stilistii" nostri si este greu de inteles de ce cred unii ca NU se vor mantui, cand eu vad cum "lucreaza" Dumnezeu si cu ei, si cum le aseaza cu multa intelepciune, cum nu se poate mai bine. Nu ma va putea convinge nimeni ca sunt lasati in voia sortii, cand eu vad (sunt aproape zilnic printre ei si ii admir de multe ori cand vad cu cata usurinta isi educa copii de mici sa posteasca, sa se roage, sa mearga regulat la biserica, etc) "mana" Lui Dumnezeu in schimbarea unor destine, "salvarea" in mod miraculos a unor credinciosi care NU sunt nici mandri, nici razvratiti impotriva celorlalti, ci mereu smeriti, blanzi si iubitori!
Am citit mai nou viata Sfantului Ioan Rusul (pe care am incercat si voi mai incerca s-o mai extind si pe-aici) si am plans citind despre minunea facuta inca din timpul vietii cand se roaga pentru stapanul lui, pagan, plecat la Mekka sa se roage lui Alah. Cu ajutorul Lui Iisus, el ii trimite la mare distanta, o farfurie cu pilaf cald. Nu sunt un experimentat in "vietile sfintilor" dar atata dragoste de aproape, nu cred ca am mai intalnit vreodata la nici un sfant. Iar acest "Ioan" din Rusia inca uimeste si in zilele noastre cu minunile lui, uneori chiar si la cei care poate nici n-au auzit de el!
Concluzia mea finala este ca NU trebuie sa ne amestecam in "ciorba" celorlalti, dar merita cu prisosinta sa ne rugam pentru ei si nicidecum sa ne inversunam intr-un razboi absurd si inutil al orgoliilor si acuzatiilor dureroase. Adevarul ESTE la Dumnezeu si are El grija sa-l arate fiecaruia in parte. Noi sa ne vedem de-ale noastre si sa ne rugam pentru noi si pentru ei deopotriva!

Aghioritul 03.03.2010 17:56:52

Dumnezeu NU exista! Ci El ESTE!!! Cand Moise L-a intrebat pe Dumnezeu sa ii spuna numele, Dumnezeu i-a spus: EU SUNT CEL CE SUNT!!! Nu i-a spus Eu exist! pt existenta unui lucru, implica si sfarsitul acestuia! ori Dumnezeu Nu are sfarsit! Este mai inainte de veci, este si va fi pana la Sfarsitul veacurilor!
Domnul Hristos vorbeste de fiecare data la prezent: Astazi s-a facut mantuire acsei acesteia sau Astazi vei fi cu Mine in Rai si ex.pot continua...
Cand Vorveste despre Sine, spune Eu si Tatal Una SUNTEM!
Cine nu crede in Dumnezeu, este facut NEBUN de Sf.Scriptura la Psalmi: Zis-a cel nebun inima sa: Nu este Dumnezeu!
Iata iar prezenta verbului a fi! Prezentul continuu al lui Dumnezeu nu are sfarsit!

cherub 03.03.2010 17:58:25

Sfintii cu dragoste netzarmurita de aproapele
 
Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 219265)
Am citit mai nou viata Sfantului Ioan Rusul (pe care am incercat si voi mai incerca s-o mai extind si pe-aici) si am plans citind despre minunea facuta inca din timpul vietii cand se roaga pentru stapanul lui, pagan, plecat la Mekka sa se roage lui Alah. Cu ajutorul Lui Iisus, el ii trimite la mare distanta, o farfurie cu pilaf cald. Nu sunt un experimentat in "vietile sfintilor" dar atata dragoste de aproape, nu cred ca am mai intalnit vreodata la nici un sfant.

Ba da, mai exista destui alti Sfinti care au facut minuni si ajutat si pagani (dintre care multi s-au convertit apoi la Crestinism, schimbandu-si vietile). Un exemplu ar fi Sf. Nicolae, care a facut o minune cu un turc ce avea icoana Sfantului pe un perete si ii spusese, inainte de a pleca intr-o calatorie undeva, mai mult fara credintza, sa ii pazeasca si lui casa pana ce se va intoarce. Iar Sf. Nicolae intr-adevar i-a pazit casa turcului de un asa-zis prieten care venise in lipsa lui cu gand sa-l jefuiasca etc.

Si multi Sfinti care se rugau cu atata ardoare pt. chinuitorii/tortzionarii lor, si pe unii dintre aceia chiar i-au facut sa devina si ei martiri, prin rugaciunile lor! Primul exemplu din istoria celor care au inceput sirul martirilor, dupa modelul Mantuitorului Iisus Hristos Insusi, ar fi Sf. Arhidiacon Stefan, care se ruga inflacarat pt. cai care-l ucideau cu pietre, pt. ca Dumnezeu sa nu le socoteasca lor pacatul acela!... Ori Sf. M. Mc. Ecaterina, care i-a convertit, tot prin rugaciune, pe cei 150 de filozofi pagani trimisi sa o abata pe ea, la adevarata credinta in Hristos, si impreuna au murit muceniceste, acceptand sa fie chinuiti, arsi in foc de vii si sa li se taie capetele. Si multi alti Sfinti ajutatori pt. toti cei care li se roaga, indiferent de religie, rasa, conditie sociala etc.

sofia_78 03.03.2010 18:43:39

...
 
Draga OmBun, iti raspund cu toata dragostea crestineasca de care sunt in stare, nu te lasa inselat de bunatate ca in fata Domnului bunatatea nu e cea pe care o consideram noi pe pamant, ci omul bun in fata Lui e cel care face ascultare si pazeste TOATE! poruncile, oare nu stii ca inainte de a veni Mantuitorul pe pamant toti oamenii buni mergeau in iad? Atat poate face bunatatea la mantuirea unui om, bunatatea fara Duhul Sfant pe care ni l-a trimis Mantuitorul prin jertfa Sa nu ne mantuie ci ne duce in iad, Sf Seraphim de Sarov spunea ca scopul vietii crestine e dobadirea Duhului Sfant, ca numai acesta primindu-l prin Sfintele Taine in noi ne da putere sa trecem de vamile vazduhului si sa ne mantuim, iar Domnul ne-a spus ca Duhul Sfant il dobandim numai facand ascultare, un mare sfant spunea ca doar ascultatea mantuieste, tocmai asta este ca stilistii au cazut din ascultare, cand ei au decis sa se desparta de BOR au mers la Ierusalim sa intre sub jurisdictia Patriarhiei de acolo si s-au plans acelora ca BOR i-a anatemizat iar Patriarhul de-acolo le-a zis ca-i anatemizeaza si sa plece de la El si sa mearga sa se impace cu BOR ca au cazut de sub ascultare, apoi au mers la rusi, si acestia i-au anatemizat si le-au zis la fel. Oare Sfantul Munte nu se afla in mijlocul Greciei care toata are calendarul pe nou? Oare nu tocmai sfintii si batranii din Muntele Athos care-i pe vechi ne spun noua "fugiti de stilisti ca va pierdeti mantuirea ca au cazut de sub ascultare si si-au facut calendarul drept idol, ca nu calendarul de mantuie ci ascultarea". Oare n-ar fi trebuit sa ne indrume Sfintii din muntele athos sa trecem pe vechi? Dar ei cand vin cu Moaste vin la BOR nu la stilisti, si ei iubesc mult Grecia si Romania care amandoua sunt pe nou si ne spun ca nu calendarul mantuie ci asculatrea, sa nu ne facem griji ca ptr noi nu conteaza asta.

Citeste aici ce spune Sfantul Ignatie Briancianinov despre mantuirea ne-ortodocsilor, cititi sa vedeti de fapt ce inseamna sa te mantui, asta le spune unor enoriasi care nu credeau ca numai ortodocsii se vor mantui, ci si catolicii si toti oamenii asa zisi buni: http://www.teoriaconspiratiei.com/articole/40/

Sunt atatea carti, minuni si declaratii ale Sfintilor despre cum sa ne ferim ca de foc de a cadea in erezie si a ramane in vechea credinta ortodoxa si sa ne tinem cu dintii de ea ca sunt vremurile despre care citim in Apocalipsa, ca numai o mana de oameni se vor mantui, si nu 7 miliarde de oameni cat are Terra, ordocsii sunt numai 200-250 milioane, si cati sunt practicanti nu stim? poate 10%. Chiar si ca ortodox Pr Cleopa spunea ca cei care au luat-o pe calea vrajitoriei, magiei etc, sau sunt nespovediti de tineri n-au aproape nici o speranta de mantuire, un sfant parinte spunea ca de-ati vedea cum zilnic sute de mii de suflete zboara spre iad, si ici si colo cate unul ajunge in rai, ati vinde tot si ati pleca in pustie, iar zilele astea iadul e plin de tineri.

Ca si in BOR sau in ROCOR Rusia sunt preoti si preoti asta nu-i treaba noastra sa judecam, si de-o fi sa decida sa se uneasca toate religiile intruna si sa modernizeze ortodoxia noastra de-abia atunci spune Pr Cleopa ca suntem liberi de a mai face ascultare, si noi sa ramanem in bisericile vechi si cu niticaiva preoti vechi care sa mentina slujbele asa cum sunt acum, pai catolicii nu stiai ca au scurtat slujba la o ora, din care au pastra numai citirea Evangheliei atat, pai unde sunt Sfintele Taine, unde e Duhul Sfant?

Daca stii engleza citeste site-ul Manastirii Pantokratoros din Muntele Athos unde scrie despre "fugiti de stilisti ca de foc" si arata cum au fost exhumati niste ortodocsi care au trecut la stilisti si gasiti neputreziti cu limba scoasa umflati si rascoliti in mormant de parca s-au luptat dupa moarte, si umflati si urat mirositori, apoi daca nu mai ascultam nici de Manastirile din Muntele Athos care sunt pe vechi si care-i numeste pe stilisti schismatici dar ne credem noi mai sus ca ei atunci noi singuri vom raspunde despre mantuirea nostra: http://www.impantokratoros.gr/6EFD9747.en.aspx

Daca vei cauta mai multe pe acest site de la Muntele Athos poate vei intelege mai multe.

Doamne ajuta1

sofia_78 03.03.2010 18:57:35

Cati Sfinti a dat ortodoxia pe nou poate nu incap in calendar, Sfinti din Grecia si Romania cu calendar pe nou, numai gandindu-ne la sfintii inchisorilor, si ajungand pana la cei cu Sfinte Moaste si cate minuni se fac in Grecia si Romania pe nou ne infricosam si noi.

Consider ca trebuie sa citim mai multe carti sfinte si Noul Testament, altfel suntem total nepregatiti in fata ereziilor mascate sub piei de oi si ne vom pierde mantuirea ca nu avem reper despre cum "trebuie sa fie" si ne va lua valul crezand ca toate religiile sunt bune si ca mantuirea se castiga usor si de aproape oricine. Daca ramanem doar cititori de Forumuri, sau de opinii personale ale unora sau altora nu ne vom lumina mintea ptr ca orb pe orb nu se conduce iar informatiile pe care le dorim nu ne sar in fata si nu ne asteapta ci stau ascunse sa le cautam si sa le gasim si sa le aplicam. La judecata nu ne va intreba nimeni explicatii cum ca n-am stiut, n-am citit, aia a fost treaba ta, pe noi ne va intreba faptele, ce-am facut, nu explicatiile, de alea ne intereseaza ca n-am cautat. Mantuirea o putem capata oriunde am fi in lume, depinde doar de noi, asa dupa cum Lot s-a mantuit traind in mijlocul Sodomei si Gomorei si asa dupa cum Adam si Eva au fost izgoniti fiind in mijlocul Raiului.

Sa iubim pacatosul dar sa nu iubim pacatul ci sa stam dezlipiti de el.

Doamne-ajuta!

sofia_78 03.03.2010 19:39:59

Uite aici un link despre asa zisii sfinti catolici, niste rataciti, inselati de necurat: http://www.ortodoxie-catolicism.ro/c...ntii-catolici/

Si uite aici moartea unui Sfant Parinte din Muntele Athos:

http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=ro

Si uite aici proiectul NASA Blue Beam, care incearca in cativa ani sa simuleze pe cerul lumii a doua venire a Mantuitorului, de asta ne spun Sfintii Parinti sa nu primim nici o alta noua venire a Mantuitorului pe pamant ca-l vom primi pe antihrist, ca a doua oara cand va veni nu se va mai naste din femeie ci va veni direct sa judece lumea si totul se va termina intr-un minut, dar multi vor fi inselati de asta: http://apologeticum.wordpress.com/20...dini-mondiale/

andreicozia 03.03.2010 20:07:38

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 219265)
link prin care am putut viziona adevaratele crime ale Mamei-Rusii si m-am ingrozit! !

Ca de obicei este foarte frumoasa expunerea ta in afara de acest detaliu mentionat de tine ca fiint "adevarata poveste"
Am urmarit si eu acest filmulet desi voiam dupa 5 minute sa-l inchid. De ce ? pentru ca este o mare gogoomanie, realizat de un regizor din tarile Baltice, comentat si ras-rumegat de diversi "cunoscatori" din Ucraina care este dupa cum poate stii cea mai inversunata si invidioasa conducere din zona.
Despre estonianul care a regizat aceasta mizerie pot sa-ti spun ca se trage din simpatizantii fascistilor care au turnau cu voinicie cristalele otravitoare din camerele de gazare si apasau pe tragaci cu mare RIVNA de catei lingusitori pentru a ucide tineri, femei si batrini suspectati de a fi partizani.

Acestia, balticii, ucrainienii si polacii erau cei mai serviabili si rivnitori dintre politaii angajati de hitleristi in teritoriile temporar ocupate

Chiar am fost curios sa urmaresc pina la sfirsit sa vad daca vor aduce vre-o persoana "neafectata" de politica actuala a gazelor si a invidiei...si te anunt ca am urmarit si nu s-a pretat NICI o persoana demna la o asemenea josnicie.

Evident insa ca tu ca roman crescut in aceasta atmosfera si cultura a urii fata de rusi insa cu mari veleitati de scriitor( nu zic nu) nu ai cum sa discerni aceste fenomene. Pentru asa ceva iti trebuie o deschidere serioasa catre cultura REALA.
Sper insa sa te ajute Dumnezeu sa vezi pe viitor ADEVARUL, si sa depasesti impresia ca TU AI ALES SA CREZI ceea ce ai scris pe hirtie( prin Lib. Arb.) cind de fapt sper sa realizezi esti un produs al circumstantelor si a FORTELOR VIETII.
Numai bine!

anna21 03.03.2010 20:54:43

@ Sophia
 
Ma bucur ca ai venit pe forum..

Discutiile despre calendar pe alte threaduri m-au pus si pe mine pe ganduri. Fara indoiala schimbarea calendarului este o manevra ecumenista.. si atunci este firesc sa-ti pui intrebari.
O sa ma uit pe linkurile tale.

(nu stiu daca te poti mantui oriunde.. ca Lot, cum spui tu.. In afara Bisericii eu nu pot vedea mantuire. Evident la Dumnezeu toate sunt posibile, dar daca noi cu buna stiinta ne dezlipim de Biserica Ortodoxa si de dreapta credinta, ne indepartam de mantuire. O sa primesc pietre in cap pentru aceasta afirmatie. Dar asta cred eu acum).

Jane Says 03.03.2010 21:38:50

Mai, atata ne preocupa mantuirea altora, pe care Dumnezeu singur ii stie.
Cred ca putem tine la credinta noastra si sa fim convinsi ca macar noi nu ne putem mantui in alta, o data ce-am aflat-o pe asta -- si fara ca acest lucru sa insemne ca suntem "talibani". Asta refuza lumea sa priceapa.

Nu zic ca toti cei din afara ortodoxiei se vor incolona spre iad. Insa stiu ca daca eu, care am ajuns sa cunosc Adevarul (atat cat imi poate fi el cunoscut), il dau pe altceva, ma duc in iad sigur. Si daca pe "ceilalti" ii roade atat de mult de mantuirea lor, de simt nevoia sa ne intrebe pe noi, pai sa se documenteze si eventual sa se converteasca daca asa-i indeamna sufletul.

Pe noi de ce nu ne intereseaza daca, din perspectiva hindusa, ne mantuim? Si-a pus macar careva problema asta? Sau daca ne mantuim dupa legile islamului? Aiurea. Atunci sa nu mai plangem atat de mila altora, care nu ne-au cerut-o, si sa ne vedem fiecare de mantuirea lui, ca de restul se ocupa Dumnezeu dupa cum stie.

Antoni0 03.03.2010 22:37:25

Citat:

În prealabil postat de sofia_78 (Post 219335)
[...] iar Domnul ne-a spus ca Duhul Sfant il dobandim numai facand ascultare, un mare sfant spunea ca doar ascultatea mantuieste, tocmai asta este ca stilistii au cazut din ascultare, cand ei au decis sa se desparta de BOR au mers la Ierusalim sa intre sub jurisdictia Patriarhiei de acolo si s-au plans acelora ca BOR i-a anatemizat iar Patriarhul de-acolo le-a zis ca-i anatemizeaza si sa plece de la El si sa mearga sa se impace cu BOR ca au cazut de sub ascultare, apoi au mers la rusi, si acestia i-au anatemizat si le-au zis la fel. Oare Sfantul Munte nu se afla in mijlocul Greciei care toata are calendarul pe nou? Oare nu tocmai sfintii si batranii din Muntele Athos care-i pe vechi ne spun noua "fugiti de stilisti ca va pierdeti mantuirea ca au cazut de sub ascultare si si-au facut calendarul drept idol, ca nu calendarul de mantuie ci ascultarea". Oare n-ar fi trebuit sa ne indrume Sfintii din muntele athos sa trecem pe vechi? Dar ei cand vin cu Moaste vin la BOR nu la stilisti, si ei iubesc mult Grecia si Romania care amandoua sunt pe nou si ne spun ca nu calendarul mantuie ci asculatrea, sa nu ne facem griji ca ptr noi nu conteaza asta.

Sofia, ai facut niste afirmatii, gresite zic eu! Ei bine, te rog frumos sa'mi arati:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!

Si acum din anathema data in 1583:

iar anatematismosul al 7-lea, fiind îndreptat contra noilor scornituri calendaristice îl punem de
față:

7 . Cei ce nu urmează obiceiurile Bisericii lui Hristos, după cum cele 7 Sfinte Soboare a toată lumea au așezat și Sfintele Paști și Calendarul bine legiuindu-l ca să le urmăm neschimbate, și voiește a urma cea nouă Pascalie și Calendarul lui Papa Grigorie și a celor fără de Dumnezeu astronomi și se încontrează (opun) la toate acestea ale Sfinților Părinți și voiește a le răsturna și a le strica, să aibă ANATEMA și afară de Biserica lui Hristos și din adunarea celor credincioși să fie.

Iară voi cei binecredincioși și dreptslăvitori creștini rămâneți în cele ce v-ați învățat și v-ați născut prin Botez și ați crescut, și când va chema vremea și însuși sângele vostru să-l vărsați ca să păziți credința cea de Părinți predată și mărturisirea; și să vă păziți și să vă luați aminte despre unii ca aceștia, ca și Domnul nostru Iisus Hristos să vă ajute totdeauna și smeritele noastre rugăciuni să fie cu voi cu toți AMIN”. (Boldurile, de schimonahii Teofilact și Arsenie, Sf. Munte, pag.99-102)



E scris CLAR "Cei ce nu urmeaza", printre cari intri si tu, si eu, mireni fiind! Poate imi vei aduce aminte de "minunea" Parintelui Ioanichie Moroi!

Te rog sa citesti si minunea de la Valaam aici, la The Struggle on Valaam :

http://rocorhistory.blogspot.com/200...r-moss_01.html



Citat:

În prealabil postat de sofia_78 (Post 219335)
Daca stii engleza citeste site-ul Manastirii Pantokratoros din Muntele Athos unde scrie despre "fugiti de stilisti ca de foc" si arata cum au fost exhumati niste ortodocsi care au trecut la stilisti si gasiti neputreziti cu limba scoasa umflati si rascoliti in mormant de parca s-au luptat dupa moarte, si umflati si urat mirositori, apoi daca nu mai ascultam nici de Manastirile din Muntele Athos care sunt pe vechi si care-i numeste pe stilisti schismatici dar ne credem noi mai sus ca ei atunci noi singuri vom raspunde despre mantuirea nostra: http://www.impantokratoros.gr/6EFD9747.en.aspx

Daca vei cauta mai multe pe acest site de la Muntele Athos poate vei intelege mai multe.

Hai ca asta e buna! Stiai ca Parintele Filotheu Zervakos, a dat binecuvantare fiului sau duhovnicesc, IPS Chiprian, pentru a merge la "stilisti"...

Uite:

o scrisoare a Pr. Filotei Zervakos catre Pr. Dimitrie Gagastathis:

<< Paros, 16 Mai 1973

Celui mai cinstit si iubit frate in Hristos si impreuna-slujitor, Parinte Dimitrie, salutari,

Hristos a inviat cu adevarat, daruindu-ne viata vesnica si Imparatia Cereasca tuturor credinciosilor e pazesc dreapta credinta si au cunostinta adevarului.

Am primit scrisoarea ta si raspund intrebarilor tale.

Mai intai despre Parintele Chiprian, ce s-a alaturat Miscarii Vechi-Calendariste[n.n.: sinodului florinit], fapt pentru care Biserica oficiala l-a depus, dar care inca slujeste si este “Staret al Sfintei Manastiri a Sfintilor Ciprian si Iustina”, da-mi voie sa-ti spun urmatoarele:

Daca Biserica oficiala l-a depus pentru Vechiul Calendar, pentru ca depunerea lui [din treapta] sa fie valida, este necesar ca:


• sa-i depuna pe toti cei ce urmeaza Vechiul Calendar

• sa osandeasca insusi Calendarul Vechi

• [sa osandeasca] chiar si Sinodul I Ecumenic, care pe temelia Vechiului Calendar – asa numit Calendar Iulian – a hotarat ca praznuirea Sfintelor Pasti sa fie neschimbate si vesnice

• sa osandeasca toate celelalte sase Sinoade Ecumenice, ce au urmat Vechiul Calendar

• sa osandeasca Sinodul de la Antiohia, care in primul sau canon hotaraste ca oricine ar avea indrazneala sa schimbe hotararea Sinodului I Ecumenic (ca Sfintele Pasti sa fie neschimbate vesnic7), daca este cleric sa fie caterisit, iar daca este mirean sa fie afurisit8

Nici un Sinod, al optulea Ecumenic sau local, n-a introdus Noul Calendar in Biserica Ortodoxa. Acesta a fost introdus necanonic si ilegitim de Meletie Metaxakis, mason de gradul 33, dimpreuna cu sase ierarhi cu credinta neortodoxa, pentru a dispretui Biserica Ortodoxa si Traditia Sfintilor Apostoli si a Sfintilor Parinti, in intelegere cu inovatorii, modernistii, schismaticii si ereticii papisti si protestanti luterani-calvinisti.

Noul Calendar Papist, Gregorian, pe care papa Grigorie l-a introdus prima oara in Apus, iar apoi a incercat sa-l introduca in Biserica Ortodoxa a Rasaritului, n-a fost doar neacceptat de Biserica ortodoxa, ci a fost chiar anatemizat de doua Sinoade locale, in Constantinopol.

Biserica oficiala trebuie sa se slobozeasca pre sine de sub doua anateme sub care cade:

• Prima anatema este cea a Sinodului VII Ecumenic, care spune: “Celor ce calca orice Traditie a Bisericii, scrisa sau nescrisa, anatema!”

Intaiul Sinod Ecumenic, al celor 318 Purtatori-de-Dumnezeu Parinti, ne-a dat Vechiul Calendar. Noul Calendar a fost dat de papa Grigorie si de francmasonul, Meletie Metaxakis.

Biserica oficiala l-a primit fara nici o impotrivire, dispretuind si calcand Traditia Intaiului Sinod Ecumenic, anatema Sinodului VII Ecumenic, mai inainte numita, ca si aceasta anatema a aceluiasi Sinod Ecumenic: “Oricarei inovatii impotriva Sfintei Traditii si a invataturilor Sfintilor si pururea-pomenitilor Parinti, in trecut sau in viitor – intreita anatema!” (Sinodiconul Ortodoxiei)

Ilegitima si necanonica introducere a Noului Calendar papist de catre Meletie Metaxakis este o inovatie impotriva lui Dumnezeu si a Traditiei Sfintilor Sfintilor Purtatori-de-Dumnezeu Parinti.

• Cea de-a doua anatema este cea a trambitei lui Dumnezeu, Sfantul Apostol Petru: “Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema! ” (Galateni 1:9)

Sfintii Apostoli ne-au lasat un post dupa Duminica Tuturor Sfintilor pe care ilegitima introducere a Noului Calendar il desfiinteaza complet din cand in cand. Postul Sfintilor Apostoli aproape ca nu exista, iar uneori are doar o zi, alteori doua. Anul acesta este de patru zile. >>”

Antoni0 03.03.2010 23:14:33

Si inca ceva Sofia, ai citit enciclica eretica din 1920, care incepe asa:

Către Bisericile lui Hristos de pretutindeni

„…iubiți-vă unul pe altul, din toată inima, cu toată stăruința”

1 Petru 1, 22

Biserica noastră susține că apropierea dintre nenumăratele Biserici Creștine și înfrățirea dintre ele nu este exclusă de diferențele doctrinare care există între ele. În opinia noastră o asemenea apropiere este chiar de dorit și necesară. Aceasta este folositoare din multe puncte de vedere pentru interesul real al fiecărei Biserici în parte și a întregului Trup creștin, și de asemenea pentru pregătirea și înaintarea spre acea unitate binecuvântată care va fi completată în viitor în acord cu voia Domnului. De aceea, considerăm că timpul prezent este cel mai favorabil pentru a duce mai departe această importantă problemă și pentru a o studia împreună. [...]


http://www.danionvasile.ro/blog/2009...lica-din-1920/


Sper c'ai observat anul... 1920 si nu 1960 sau 1990! 1920 adica 4 ani inaintea schimbarii calendarului!

Deci, ori inlaturam tot raul si miciuna, asa cum au facut Drept-Credinciosii dupa schimbarea calendarului, neacceptand nici o inovatie si pentru asta fiind numiti "schismatici", "razvratiti", s.a.m.d. (vezi cartile pr Mandita) ori acceptam o inovatie masonica-ecumenista anatemizata de Sfintele Soboare... dar atunci nu mai avem voie sa afirmam ca "noi pastram Predania celor 7 Sfinte Soboare"!

In 1924, majoritatea a acceptat compromisul; o parte din preoti, gen pr Cleopa si Mandita chiar au incercat sa apere aceasta inovatie eterodoxa!

In timp ce majoritatea a uitat de hotarele Sfintilor Parinti, minoritatea, mult urata si hulita (vezi din nou scrierile pr Cleopa sau Mandita) a pastrat Ortodoxia pura si nestirbita!

Si inca ceva: cred ca ai auzit de Sfantul Antimis sau de Sfanta Masa! Oare daca le numesc "sfinte" adica "deosebite" inseamna ca ma inchin la ele? Nu cred!

Atunci, putem afirma raspicat, ca calendarul nostru bisericesc e Sfantul Calendar! Nu ma inchin la el cand il numesc sfant la fel cum nu ma inchin la masa cand o numesc sfanta masa!

OmuBun 04.03.2010 00:43:51

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 219381)
(...)
Acestia, balticii, ucrainienii si polacii erau cei mai serviabili si rivnitori dintre politaii angajati de hitleristi in teritoriile temporar ocupate! (...)
.................................
(...)Evident insa ca tu ca roman crescut in aceasta atmosfera si cultura a urii fata de rusi ...

Suntem Off-topic, iar polemica e inutila oricum!
Doar "doua vorbe" am de spus:
- despre descoperirea gropii comune in care au fost aruncati cele cateva mii de ofiteri polonezi impuscati in cap (parca 8500 daca imi amintesc bine) stiam de prin "82-"83;
- despre cruzimea armatei ruse pe teritoriul Romaniei stiam de cand am deschis ochii, fiindca imi povestea mama care avea pe atunci 22-23 de ani: fara educatie, fara organizare, fara Dumnezeu! Iar cei care-au cazut prizonieri la rusi, si dusi in Siberia si care au avut (ne)sansa sa supravietuiasca ne-au ingrozit cu ce ne-au povestit!!!
- culmea, am crescut in cultul dragostei pentru "tatuca Stalin", dar asta nu avea darul sa schimbe amintirile atrocitatilor facute de rusii in trecere prin satele romanesti. Am cunoscut in Londra foarte multi rusi cu care pot spune ca m-am inteles de multe ori mai bine decat cu romanii; dar ei intre ei isi faceau lucruri groaznice si nu le pasa de nimeni cand voiau sa se razbune pe cineva: devastau un metrou intreg, deranjau pe toata lumea, erau de o badaranie dezarmanta, numai fiindca voiau sa aplice "o lectie" unui compatriot (sau mai multora) DECI... nu ma mira deloc filmul, si lasa subiectivismul. Aici nu-i vorba de ura mea, iar eu nu urasc pe nimeni, ca natie. Dimpotriva, sunt total miscat de Sfantul Ioan, de origine rusa, de biserica voastra ortodoxa si de multe alte lucruri de mare valoare spirituala!

gpalama 04.03.2010 08:51:40

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 219265)
Nelamurirea mea este si ramane aceea ca sunt anumite lucruri care NU se petrec in timpul nostru, al calendarului pe nou, ci in timpul calendarului de pe stil vechi. Dintre toate, intoarcerea raului Iordan de Boboteaza ma bulverseaza cel mai mult, pentru ca nu se intampla pe nou, ci pe vechi. Daca un roman pe nou, merge la Muntele Athos, el are toate sansele sa se intoarca de acolo profund schimbat in ganduri, dar, desi ar dori sa se schimbe pe vechi, n-o poate face in Romania, intrucat "ai nostri" NU sunt recunoscuti niciunde, stim cu totii de ce...
Concluzia mea finala este ca NU trebuie sa ne amestecam in "ciorba" celorlalti, dar merita cu prisosinta sa ne rugam pentru ei si nicidecum sa ne inversunam intr-un razboi absurd si inutil al orgoliilor si acuzatiilor dureroase. Adevarul ESTE la Dumnezeu si are El grija sa-l arate fiecaruia in parte. Noi sa ne vedem de-ale noastre si sa ne rugam pentru noi si pentru ei deopotriva!

Nu are legatura minunea aceasta cu un anumit calendar ci cu viata comunitatii respective; sfanta lumina se pogoara nu dupa un anumit calendar ci doar la rugaciunea patriarhului ortodox.

Legat de calendar este un exemplu deosebit in duhovnicia romaneasca care arata clar cum sa ne pozitionam fata de problema asta.

Staretul manastirii Sihastria, Ioanichie Moroi, cand s-a pus problema asta a avut o opozitie puternica fata de schimbarea calendarului; dar a decis sa se inchida intr-o chilie unde a postit negru timp de 3 saptamani; la un moment dat au venit cei 3 Sfinti Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe care i-au spus ca, 'Calendarul' nu este o dogma de credinta, ci este doar o randuiala a vremii, si ca ascultarea de Biserica mantuieste si l-a sfatuit sa faca ascultare de Biserica.

Iar Parintele Cleopa care era ucenic in timpul ala marturiseste despre intamplarea aceasta.

Dar mai este un argument fundamental in sprijinirea continuitatii Bisericii - noi nu am pierdut harul Duhului Sfant, care lucreaza prin tainele Bisericii si multi oameni se vindeca prin Sfanta Impartasanie si prin maslu si acesta este argumentul de baza ca nu suntem parasiti de Dumnezeu in lucrarea noastra.

philalex 04.03.2010 10:06:59

ce intrebare e asta?....trebuie sa nu mai fie indoieli...primim semne

OmuBun 04.03.2010 11:05:31

Citat:

În prealabil postat de philalex (Post 219658)
ce intrebare e asta?....trebuie sa nu mai fie indoieli...primim semne

Da, e foarte adevarat: primim semne, dar ce te face sa crezi ca ei nu primesc la randul lor?Cateva le-am vazut chiar eu!
- Ei au de partea lor cateva puncte care la noi sunt foarte vulnerabile: puterea in credinta (nu e usor sa mergi impotriva puhoiului si cand toti serbeaza Craciunul sau Anul Nou, ei sa tina post fara ulei si vin); nu stiu cati dintre cei care se declara ortodocsi pe stil nou ar avea taria sa mearga asa toata viata...
- Au motivatia sa ne spuna noua despre Muntele Taborului si despre raul Iordanului care au ramas in vechea oranduire. Si mai au cu ce ne "scoate ochii" intrucat in perioada de inceput, doi ani Sfanta Lumina nu s-a aprins cum voiam noi, ci cum voiau ei. Atunci ne-am radresat cu Sfintele Paste, dar a ramas din cand in cand sa avem un post mititel de numai cateva zile cand este stiut ca el nu poate fi mai mic de o saptamana! NOI am facut ascultare, desi este cunoscut cum au fost pedepsiti cei care au fost initiatorii calendarului nou. Din cate cunosc eu, Dumnezeu nu pedepseste de doua ori pentru acelasi lucru si nu cred ca noi suntem in greseala. Greseala vine in momentul cand apare mandria si se arunca cu blesteme si anatemizari. De aceea spun ca suntem intr-o pozitie delicata in tara noastra in sensul ca, daca ai vrea sa pastrezi calendarul vechi, nu ai ce cauta in Romania, ci trebuie sa mergi in Rusia sau la Sf. Munte sau prin alte parti unde "stilul vechi" este in armonie cu Dumnezeu si cu stilul nou in acelasi timp.

Cat despre mantuire, ar fi trist daca intr-adevar cei care au plecat la cele vesnice fiind pe stilul vechi (cu atat mai mult daca au trecut intre timp la biserica stilista, ei fiind initial pe nou) ar fi ajuns la chinul cel vesnic. Eu personal ma indoiesc de asa ceva fiindca am fost martorul unei astfel de "plecari" si ce-am vazut/simtit/auzit in acele momente mi-a schimbat foarte mult atitudinea fata de tot si toate. Dimpotriva... "flecareala" noastra de atoate-stiutori ar putea sa ne dauneze mult, fiindca prin asta, cei care nu sunt foarte bine inradacinati in credinta, pot avea o reactie nepotivita fata de semenii nostri. De multe ori ne pierdem in detalii fara sens, in loc sa ne vedem de sufletul nostru, de mantuirea noastra, de intelepciunea lipsita total de ura si judecata fata de "altii", de iertarea sincera a oricui, fie el ateu sau extraterestru si in loc de explozia neuronala si ridicarea adrenalinei, sa spunem in gandul nostru: "Doamne, da-mi taria si rabdarea sa trec peste toate, si celor din jur, iertare si intelepciune de la Tine, Doamne!"

Antoni0 04.03.2010 15:37:43

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 219630)
Nu are legatura minunea aceasta cu un anumit calendar ci cu viata comunitatii respective; sfanta lumina se pogoara nu dupa un anumit calendar ci doar la rugaciunea patriarhului ortodox.

De ce crezi ca BOR si ceilalti nou-reformisti, care au reusit sa schimbe ciclul sarbatorilor cu data fixa, praznuiesc Sfantul Paste dupa pascalia alexandrina, adica PE VECHI si nu dupa pascalia gregoriana (asa cum s'a intamplat in '26 si '29 in Romania)?

Din cauza ... Sfintei Lumini!

Asta e inca o dovada printre multe altele (vezi norul de pe Muntele Tabor, intoarcerea Raului Iordan, sau steaua care se arata de nasterea Domnului) ca toate dovezile "astronomice" si afirmatiile de genul "calendarul nostru ramane dupa 42.000 de ani cu o zi in urma" (noi tram vremurile apocaliptice si visam la zeci de mii de ani) IN FATA LUI DUMNEZEU SUNT O MINCIUNA, o manipulare care este inca sustinuta (de exemplu' afirmatia "calendarul iulian indreptat" care practic e calendarul gregorian) din pacate!

A incercat si Ierusalimul sa praznuiasca Sfantul Paste dupa pascalia gregoriana si cu tot cu rugaciunea Patriarhului, Sfanta Lumina n'a venit!

http://www.holyfire.org/eng/doc_LitHavoc.htm

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 219630)
Legat de calendar este un exemplu deosebit in duhovnicia romaneasca care arata clar cum sa ne pozitionam fata de problema asta.

Staretul manastirii Sihastria, Ioanichie Moroi, cand s-a pus problema asta a avut o opozitie puternica fata de schimbarea calendarului; dar a decis sa se inchida intr-o chilie unde a postit negru timp de 3 saptamani; la un moment dat au venit cei 3 Sfinti Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe care i-au spus ca, 'Calendarul' nu este o dogma de credinta, ci este doar o randuiala a vremii, si ca ascultarea de Biserica mantuieste si l-a sfatuit sa faca ascultare de Biserica.


Am mai scris despre aceasta "minune"!

Vocea Ortodoxiei, de la vladica pana la opinca, dupa schimbarea calendarului in Apus a fost: NU SCHIMBAM CALENDARUL NOSTRU BISERICESC!

Vezi anatemele care s'au dat impotriva celor care vor face sau ACCEPTA schimbarea, vezi parerile Sfintilor care au fost impotriva SCHIMBARII! Vezi declaratia BOR din 1903:

”Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Autocefale a României este de părere și propune că trebuie să rămânem unde ne găsim astăzi, pentru că este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian, pe care Biserica Ortodoxă îl folosește de atât de mult timp. Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”

Citeste aici despre aratarea Sfintei Cruci in Grecia, in 1925, PE VECHI:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6480


Si acum sa'ti arat o ADEVARATA MINUNE, in duh ortodox:

La privegherea din seara de 7/20 spre 8/21 septembrie 1925, de Nașterea Maicii Domnului după calendarul iulian (ortodox), „n-a venit decât o mână de călugări. Ceilalți au luat hotărârea de a nu veni, sau mai stăteau la îndoială. Un duh nefiresc de buimăceală stăpânea catedrala, pe toată durata slujbei” (Pelerinul rus, 1990).

O nouă prigoană s-a abătut asupra tradiționaliștilor. La 10 noiembrie, pe insulă a sosit o comisie de cercetare formată din doi clerici. În comisie au intrat și câțiva clerici din conducerea mănăstirii, în frunte cu egumenul Paulin (deși se vedea că sufletește se simte împovărat, mai cu seamă că încercase să-și dea demisia „din cauza stilului”).

Totuși, până la urmă n-a cutezat să iasă la mărturisire fățișă. La ședința acestei comisii, toată frățimea mănăstirii a fost chemată să răspundă, unul câte unul, și să-și clarifice poziția față de ierarhia finlandezo-constantinopolitană, nou-calendaristă și instalată ile-gal.

Unul dintre ei, părintele Boris, s-a rugat mult la Maica Domnului, și, din mila lui Dumnezeu, a auzit glasul Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu, vestin- du-i: „Dacă voiești să te mântuiești, ține predania Sfinților Apostoli și a Sfinților Părinți, și nu urma acestor deștepți” (din „Jurnal Autobiografic”). Slavă Domnului, nu toți cinstiții stareți ai Valaamului au șovăit, aidoma egumenului Paulin.

Tradiționaliștii au avut și adevărați cârmaci duhovnicești. Dintre aceștia, în primul rând s-a remarcat părintele Mihail, duhovnicul mănăstirii, prețuit de toată lumea, apoi egumenul Ioasaf, părintele iconom Ieronim și șeful cancelariei, ieromonahul Policarp. Asupra dârzeniei lor, depune mărturie chiar și arhimandritul nou-calen-darist Atanasie (Neceaev), pe atunci frate începător.

Printre altele, el își amintește că, în perioada răzme-riței calendaristice de la Valaam, părintele duhovnic Mihail a rostit doar o singură frază, tare și răspicat: „Nouă, sfintele canoane nu ne îngăduie să fim cu cei ce le încalcă”; și am simțit - încheie arhimandritul Atanasie -, că poziția sa e de neclintit”.



Deci vezi, "Dacă voiești să te mântuiești, ține predania Sfinților Apostoli și a Sfinților Părinți, și nu urma acestor deștepți", aceasta a FOST CU ADEVARAT O MINUNE in duhul patristic, in duhul Sfintei Traditii!


Ascultarea de care vorbeste Parintele Ioanichie se face pana la erezie! Ei bine, erezia nu a inceput de ieri, ci din anii 1920, schimbarea calendarului fiind primul pas spre vanzarea Ortodoxiei!


"Staretul Ioanichie Moroi a fost amenintat cu evacuarea daca nu schimba calendarul, asta l-a determinat sa caute aceasta descoperire de care vorbiti. Nu o socotesc relevanta, din multe motive, pe care le voi discuta intr-un cadru potrivit. Daca credeti ca ceea ce se spune despre aceasta descoperire e cumva validarea de catre sfintii lui Dumnezeu a unei schimbari schismatice de inspiratie masonica CARE NU ARE NICI UN TEMEI DUHOVNICESC, nu pot sa va impartasesc parerea"

Citeste mai multe aici:

http://www.crucea.ro/2008/12/05/trad...i-neimplinite/



Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 219630)
Iar Parintele Cleopa care era ucenic in timpul ala marturiseste despre intamplarea aceasta.

? Parintele Cleopa care afirma ca "stilistii sunt cu Pauker", sau ca se "inchina calendarului", sau ca "schimbarea calendarului a fost o necesitate"?

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 219630)
Dar mai este un argument fundamental in sprijinirea continuitatii Bisericii - noi nu am pierdut harul Duhului Sfant, care lucreaza prin tainele Bisericii si multi oameni se vindeca prin Sfanta Impartasanie si prin maslu si acesta este argumentul de baza ca nu suntem parasiti de Dumnezeu in lucrarea noastra.

Minuni avem in toata lumea: si la romano-catolici, si la protestanti, si la copti, s.a.m.d.

Dar Adevarul e doar Unul!

Antoni0 04.03.2010 15:47:31

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 219693)
NOI am facut ascultare, desi este cunoscut cum au fost pedepsiti cei care au fost initiatorii calendarului nou. Din cate cunosc eu, Dumnezeu nu pedepseste de doua ori pentru acelasi lucru si nu cred ca noi suntem in greseala. Greseala vine in momentul cand apare mandria si se arunca cu blesteme si anatemizari. De aceea spun ca suntem intr-o pozitie delicata in tara noastra in sensul ca, daca ai vrea sa pastrezi calendarul vechi, nu ai ce cauta in Romania, ci trebuie sa mergi in Rusia sau la Sf. Munte sau prin alte parti unde "stilul vechi" este in armonie cu Dumnezeu si cu stilul nou in acelasi timp.

Ascultare fata de cine? De un mason? De un eretic care a recunoscut hirotoniile facute de anglicani? De un inovator?

Unde vezi tu "mandria"? Aparareai Sfintei Traditii, o numesti tu mandrie?

Nimeni nu arunca cu "blesteme si anatheme"! Dar daca tu vrei sa "inchizi ochii", sa crezi ca totul e bine, ca anatemele date in secolul 16 si dupa impotriva schimbarii calendarului defapt nu sunt anateme, atunci chiar nu mai are rost sa discutam!

Stilul nou in armonie cu Dumnezeu? Adica o inovatie masonica, diavoleasca, ANATEMIZATA in armonie cu Dumnezeu?

OmuBun 04.03.2010 16:22:54

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 219921)
Ascultare fata de cine? De un mason? De un eretic care a recunoscut hirotoniile facute de anglicani? De un inovator?

Unde vezi tu "mandria"? Aparareai Sfintei Traditii, o numesti tu mandrie?

Nimeni nu arunca cu "blesteme si anatheme"! Dar daca tu vrei sa "inchizi ochii", sa crezi ca totul e bine, ca anatemele date in secolul 16 si dupa impotriva schimbarii calendarului defapt nu sunt anateme, atunci chiar nu mai are rost sa discutam!

Stilul nou in armonie cu Dumnezeu? Adica o inovatie masonica, diavoleasca, ANATEMIZATA in armonie cu Dumnezeu?

Sa inteleg ca esti stilist? Dumnezeu sa te binecuvinteze, dar intre noi fie vorba, ce anume te face sa fii atat de inversunat? Credinta, oricare ar fi ea, inseamna smerenie. Intr-o cearta iti spun sigur, nimeni nu castiga! Mai bine ne rugam, eu la biserica mea, tu la biserica ta, ca daca gandim asa cum gandesti tu, ajungem sa facem altfel de trimitere la biserica mamei noastre... Si e maaare pacat!

Antoni0 04.03.2010 16:35:25

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 219940)
Sa inteleg ca esti stilist? Dumnezeu sa te binecuvinteze, dar intre noi fie vorba, ce anume te face sa fii atat de inversunat? Credinta, oricare ar fi ea, inseamna smerenie. Intr-o cearta iti spun sigur, nimeni nu castiga! Mai bine ne rugam, eu la biserica mea, tu la biserica ta, ca daca gandim asa cum gandesti tu, ajungem sa facem altfel de trimitere la biserica mamei noastre... Si e maaare pacat!

Pr. Dionisie: Cum stiliști??!! Ce va să zică stiliști??!! Sfântul Munte are așa încă de la începutul începuturilor, să n-aibă episcop, să pomenească pe cine vrea! Nu-i dator să se-amestece în conducerea Sfântului Munte vreun patriarh.

Eu sunt de la 1926 în Sfântul Munte și n-am avut absolut nici o nemulțumire cu toți părinții din Sfântul Munte, până acu’ vreo 8-9 ani, când or început cu batjocorirea, că nu suntem creștini… tot așa, frații noștri români!

Aici or fost greci; nici cu grecii, nici cu rușii, nici cu bulgarii, nici cu sârbii, nici cu iviriții, n-am avut nici o nemulțumire, absolut nici o nemulțumire!! Acuma de-un timp, o început să… că „de ce zicem că calendarul nou nu-i bun?”… Poți să zici că-i bun dac-o adus în lume despărțire, o adus în lume atâta tulburare?!… atâta măcel ce-o făcut!!…

În țară și încă ș-atuncea în 1939, erau călugări la pușcărie, că de ce sunt pe vechi!… De când îi Biserica, veșnic, veșnic or fost tulburări; nu vezi, și cu sfintele icoane: îi schingiuiau pe cei care țineau la sfintele icoane, cădeau aceia, iar veneau alții și câte și câte eresuri au fost, de când îi lumea…


http://traditiaortodoxa.wordpress.co...odoxa/#more-42


Nimeni nu vrea cearta! Tot ce am vrut eu a fost sa'ti arat ca exista multe "minciuni" la adresa Drept-Credinciosilor! Si chiar aici, in acest topic, manipularea continua, din pacate!

sofia_78 04.03.2010 21:04:19

anna21
 
Buna Anna21,

te poti mantui "oriunde", prin oriunde m-am referit in orice conditii de spatiu sau loc te-ai afla, in mijlocul pacatului inconjurat de musulmani sa zicem, sau inconjurat de stilisti, daca tu te tii de biserica ortodoxa si respecti legile lui Dumnezeu atunci te poti mantui "oriunde" te-ai afla. De ce spun asta, ptr ca pe site-uri similare ortodoxe din SUA, forumuri ortodoxe etc, duhul ortodox e efectiv autentic, umilinta, credinta totala, ducerea crucii, pocainta, incredere si traditionalism ortodox autentic; comparativ cu multe opinii eretice si cu multe indoieli credinta pe care le vad exprimate pe acest site realizat de o tara majoritar ortodoxa.

Crestinismul ortodox rasaritean este singura religie din lume care iti poate aduce speranta mantuirii, cititi link-ul Sf Ignatie Briancianinov pe care vi l-am trimis despre asta, si va voi mai trimite si altele



Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 219399)
Ma bucur ca ai venit pe forum..

Discutiile despre calendar pe alte threaduri m-au pus si pe mine pe ganduri. Fara indoiala schimbarea calendarului este o manevra ecumenista.. si atunci este firesc sa-ti pui intrebari.
O sa ma uit pe linkurile tale.

(nu stiu daca te poti mantui oriunde.. ca Lot, cum spui tu.. In afara Bisericii eu nu pot vedea mantuire. Evident la Dumnezeu toate sunt posibile, dar daca noi cu buna stiinta ne dezlipim de Biserica Ortodoxa si de dreapta credinta, ne indepartam de mantuire. O sa primesc pietre in cap pentru aceasta afirmatie. Dar asta cred eu acum).


sofia_78 04.03.2010 22:35:41

Draga Antonio,

Nu-mi gasesc cuvintele sa-ti raspund efectiv, nu stiu cum s-o dau ptr ca am simtit o mare frustrare in cuvintele tale, ura chiar pot spune si o dorinta efectiva de a-ti impune cu forta parerile tale, aducand drept argumente niste citate (eu cred ca multe fabricate de stilisti ptr a-i tine pe membri acolo, ma refer la citatele scrise de Sfinti Parinti din Muntele Athos).

Cred ca toti am realizat ca esti stilist, asta este treaba ta ca nu noi vom raspunde ptr tine si ptr faptele tale, dar nu vad duhul blandetii in cuvintele tale, duh dupa care ne recunoastem noi intre noi crestinii care beneficiem de Duhul Sfant, se spune ca pomul dupa roadele sale il recunosti.

Inainte de a raspunde unui mesaj, politicos este sa citesti acel mesaj, ai deschis tu oare site-ul pe care ti l-am trimis al Manastirii Pantokratoros din Sfantul Munte Athos, site care are drept scop inlaturarea tuturor ereziilor din credinta ortodoxa, site la dezvoltarea caruia participa TOATE!! manastirile din Sfantul Munte Athos, inclusiv Vatopaidi, Marea Lavra etc? Ai citit tu acolo pe acel link, nu citate adunate de prin site-uri stiliste, ci pozitia OFICIALA a Sfantului Munte Athos legat de catolicism, protestantism, budism, yoga, hinduism, iudaism, islamism, STILISTI!! ? Toti la un loc sunt considerati eretici, si acolo sunt date ARGUMENTE!! o gramada legata de minuni Dumnezeiesti inregistrate in Sfantul Munte Athos demonteaza orice alta intrebare sau pozitie personala cum ca ar mai exista MACAR PUTIN! Duh Sfant in aceste biserici. Pozitia Sfantului Munte Athos, in care intra NEGRU PE ALB, e un link intreg despre Stilisti separat, cu minuni si cu citate din Sfinti Parinti, si apoi pozitia Sfantului Munte sa "va feriti ca de foc de stilisti ca va pierdeti mantuirea", Sfinti care-au fost rapiti la cer cu duhul in timp ce cereau raspuns la intrebarea daca cei cu calendar nou sunt eretici sau si-au pierdut mantuirea sau Duhul Sfant, si daca nu-i mai bine sa treaca la stilisti, si asta este pozitia Sfantului Munte Athos dragul meu, sa ne ferim de stilisti ca de foc ca ne pierdem mantuirea.

Vezi tu, Biserica Ortodoxa Romana sau Greaca n-a pierdut Duhul Sfant din Sfintele Taine, asta spune si Sfantul Munte Athos, ci a ramas la fel, pe cand Sfantul Munte Athos spune in "Declaratie contra Ecumenismului" si pe tot parcursul acelui site, ca nu exista urma de indoiala ca toate celelalte biserici crestine sau nu (inclusiv stilistii) au pierdut ORICE!! urma de Duh Sfant din Sfintele Taine, iar acest raspuns dupa cum stii si tu il obtin prin mari posturi, rugaciuni si cercetari foarte atente, acolo ei sunt rupti de lume, unii stau prin pustie, prin paduri, ei nu "mangaie" cu vorbe orgoliul nici unui Patriarh, ei spun ADEVARUL si numai adevarul, ptr ca scopul lor singur e mantuirea si-atat, si ce spun e bun spus si cercetat.

Tu esti liber sa crezi orice, dar eu sa fiu in locul tau as cerceta si partea cealalta, mergi tu cu ochii tai in Muntele Athos si intreaba, scrie pe email pe site-ul pe care ti l-am trimis al Sfantului Munte Athos si intreaba TU, nu ce gasesti pe-aici pe site-ul stilistilor, si-o sa vezi cu ochii tai raspunsul lor, gandeste-te ca e o problema serioasa aici, e vorba de mantuirea ta vesnica nu de o intrebare gen daca sa port fusta pana la genunchi sau pana jos.

Ca intr-adevar calendarul nu a fost bine c-a fost schimbat asta-i altceva, ideea e alta, Patriarhiile au ramas in comuniune, si Rusa si Greaca si Romana si Sarba, asta-i ideea, n-a fost schisma cum au facut catolicii de s-au rupt si-au plecat, sau Stilistii, nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegi, scrie la acesl site si sunt sigura ca te vor lamuri categoric, e ca si cum o familie are 5 membri, unul face un pacat si alege sa traiasca singur sa plece, altul face un pacat dar ramane in sanul familiei si e iertat si familia merge mai departe intreaga fara pedepse, ca la spovedanie, unii din mandrie nu se spovedesc si aleg sa se lupte singuri cu viata, altii raman langa biserica si fac ascultare si chiar de gresesc se impartasesc prin ascultarea pe care o fac, nu stiu cum sa-ti explic. Daca Ierusalimul, Rusii etc, sunt in comuniune cu noi, ne primesc la Sfanta Spovedanie daca mergem la ei, ba ne si impartasesc, daca mergem in Sfantul Munte Athos primim impartasanie acolo, pai un catolic se poate impartasi acolo? Un stilist se poate impartasi in situatia in care Sfatul Munte Athos a emis o pozitie clara ca stilistii sunt la un loc cu ereticii si catolicii? Citeste, documenteaza-te pe ambele cai, nu doar pe una. S-or putea impartasi daca nu spune ca e la stilisti ci spune ca e la rusii din Romania sa zicem, dar stii si tu ca impartasania astfel e foc ptr cel ce o primeste.

Calendarul nu e un idol in sine, ci e facut un idol de catre stilisti, ptr ca (asa zice pe site-ul Sfantului Munte Athos) ca stilistii au impresia ca-i mantuie calendarul, ci ce te mantuie e ascultarea, oare pe Maria Egipteanca care a stat in pustie 50 de ani ptr ca a realizat pacatele sale pe cand era prostituata si n-a avut nici biserica acolo, nici calendar, dar la sfarsit la adus Domnul la ea prin rugaciunile ei fierbinti pe Sf Staret Zosima sa o spovedeasca (ca nu se spovedise niciodata in viata) si sa o impartaseasca, a dobadit sfintenia, ascultarea mantuie, ca ea saraca acolo nici sarbatorile nu stia cand sunt, dar a venit la ea preot ortodox (in sensul ca era biserica crestina veche) si i-a dat Sfintele Taine si asta a mantuit-o, pai daca chema un preot rupt de biserica (Domnul n-a ingaduit asta) nu era in van toata pocainta sa? ca eretici erau si-atunci.

In pustiul egiptului traiau pustnici cu gramezile, botezati si care faceau ascultare de biserica, unii mergeau duminica de duminica la biserica sa ia Sfintele Taine, faceau ore pana la cea mai apropiata biserica, altii am citit in Pateric ca aveau rugaciunea inimii si erau o flacara a Duhului Sfant ei insisi si mergeau rar Duminica ptr ca erau ore pana acolo, aveau viata de pustinicie in desert in rugaciune necontenita si pocainta dar faceau ASCULTARE fara CALENDAR langa ei, si au ajuns Sfinti, iar schimstaici erau si pe vremeea lor.

Vrei sa-ti spun ca pe vremeea pustinicilor, pana acum 1500 de ani Sfanta Impartasanie se lua intr-o mana luai Sfanta Paine (Trupul Domnului) si intr-alta beai din Cupa Sfantul Vin (Sangele Domnului), asa se facea cateva sute de ani, si acum ptr ca au decis toate Patriarhiile la un loc sa le combine ptr ca e foarte greu sa impartasesti atata lume asa, si unii mai scapa pe jos Painea ne pierdem mantuirea? Nu, ptr ca se face ASCULTARE si nu s-a umblat la DOGMELE bisericesti, la fel daca Sfantul Munte ne spune ca nu conteaza calendarul la mantuire, ca nu noi vom da socoteala ptr el, ci conteaza ascultarea in cadrul bisericii si sa nu ne facem nici o problema din cazuza calendarului ci probleme sa ne facem din cazuza stilistilor, pai ne-ar mai fi impartasit pe noi in Sfantul Munte daca ne considerau eretici?

Pe subiectul asta se poate scrie o carte intreaga, dar iti trebuie ochi sa vezi, citeste pe site-ul Sfantului Munte Athos sa vezi "asa zisele" minuni prosetante de vorbire in limbi, cum sunt posedari demonice, sau aparitiile de la Fatima etc, aparitii dracesti cercetate ANI de calugarii din Sfantul Munte, calugari care si ei sunt vizitati de necurat in forma Maicii Domnului sau a Mantuitorului, dare i au niste metode sa verifice o minune, pe loc, si imediat diavolul pleaca si trosneste ceva suparat.

Stiai ca Pr Arsenie Boca e considera Sfant de Sfantul Munte Athos, cauta site-ul manastirii Vatopaidi si citeste acolo despre Sfantul Parinte Arsenie Boca pe nou.

Ai auzit de parintele Ilarion Argatu, cel mai mare exorcist roman, vazator cu duhul, si mare facator de minuni, care spunea la fel "sa fugim de stilisti ca de ...", ale carui moaste sunt la Suceava si care tot pe nou e? Citeste in viata parintelui cum avea o enoriase foarte evlavioasa care provenea dintr-o familie de stilisti, ea era singura care devenise ortodoxa si tot timpul se spovedea cum ca familia ei ii spune sa treaca la stilisti c-o sa-si piarda mantuirea si ea spunea ca nu se duce nici rupta, si era foarte bisericoasa, pana intr-o zi cand s-a spovedit la Parinte ca ea mai are putin si moare si ii e frica, daca nu se mantuieste, si ca au convins-o rudele si ea de saptamana viitoare o sa treaca la ei, parintele a inceput sa planga si sa-i spuna, mai femeie asta-i coada necuratului ca sa te piarda tocmai acum la final, ca pe toti din familia ta i-a castigat si ea nimic, Dupa ce-a murit, parintele a pus rugaciuni la Domnul vreo 7 zile de post negru si rugaciuni neincetate sa-i arate unde a mers sufletul acelei enoriase, si-ntr-o noapte a venit un inger la dumnealui, si dupa ce a cercetat ingerul (ca si cei din Sfantul Munte, cu rugaciunea inimii, cruce etc, nu era prima data cand se intampla asta), ingerul i-a spus "ai pus rugaciune la Domnul sa-ti arate unde-i sufletul lui X si am venit sa te iau sa-ti arat. Si l-a dus in iad, si acolo a vazut-o pe femeie chinuita rau de niste demoni si cand l-a vazut pe parinte a inceput sa strige, parinte scapa-ma ca uite unde am ajuns."

Eu ma rog de exemplu la Sf Matrona pe vechi si la parintele Argatu pe nou, ambii ma ajuta la fel de mult, efectiv, nu pot povesti in cuvinte ce ajutor mare primesc de la amandoi, si ma rog lucruri diferite (ma rog, ajutor in viata).

Sunt atat de multe lucruri de spus dar as scrie o carte, cel mai bine tu decide singur, dar cerceteaza ce ti-am spus mai intai.

Doamne-ajuta!

sofia_78 04.03.2010 22:56:48

Uite aici din nou link-ul de la Sfantul Munte Athos despre stilisti, gasesti mai multe articole acolo, vreo 3-4 link-uri pe tema asta dar in engleza, site-ul e realizat de Sfantul Munte in Greaca, Romana, Rusa, Sarba si Engleza: http://www.impantokratoros.gr/6EFD9747.en.aspx

Stii cand spun Sfintii Parinti din Muntele Athos si de pretutindeni ca nu mai suntem legati de ascultare? Cand se va umbla la DOGMELE bisericii, la slujbe etc, si ei se tem ca asta se va face dupa asa zisul, pregatitul, Sinod Ecumenic al 8-lea, care va avea drept scop unirea tuturor bisericilor crestine intruna, si se va decide modernizarea ortodoxiei prin modernizarea inclusiv a slujbelor bisericesti, vietii monahale etc, atunci ne spun ca suntem liberi de ascultare ptr ca se incalca dogmele bisericesti in slujbe etc si atunci se va pierde Duhul Sfant, nu va mai veni sa sfinteasca Sfintele Daruri, ptr ca Duhul Sfant se pierde prin neascultare sau prin modificarea cantarilor, "de-ai venit sa-ti aduci darul tau la Altar si-acolo ti-ai amintit ca esti CERTAT cu fratele tau, atunci lasa darul tau in fata altarului, si du-te mai intai de te IMPACA cu fratele tau si-apoi adu din noul darul tau la Altar.", ca daca nu te impaci ramane neprimit, cam asa e cu stilistii.

Si cand o fi sa se modernizeze slujbele si sa apara biserica unita, ni se spune ca biserici ca cele de acum vor fi pana la sfarsitul veacului, doar sa le cautam in acele perioade si sa nu intram in cele noi ci sa mergem la cele cum sunt astazi.

Chiar in decembrie am cunoscut un Sfant Parinte din Sfantul Munte venit cu niste Sfinte Moaste la parohia mea, si a slujit SFANTA LITURGHIE, cu preotii nostri.

Oare n-ai vazut tu Sfinti Parinti din Muntele Athos slujind Sfanta Liturghie in Grecia, Grecia care are calendar pe nou? Daca nu, atunci citeste viata unor Sfinti greci din Muntele Athos sa vezi cum veneau prin orase in Grecia (dupa aprobarea calendarului) si tineau slujbe ptr enoriasi, ca femeile n-au voie acolo, exorcizari etc. Pai ai auzit tu de vreun preot din Munte ca vine la stilisti si slujeste cu ei?

Doamne-ajuta!

Antoni0 04.03.2010 23:54:29

Sofia, lasand la o parte presupusa "frustrare si ura" din partea mea sa trecem la subiect! Ai scris mult, si prost din punctul meu de vedere!

In primul meu comentariu pe acest topic, ti-am pus niste intrebari! Doar vorbareala am primit din partea ta, si nici un raspuns la SUBIECT! Asa ca voi incerca din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!


Imi zici de comuniunea cu Muntele Athos! Dar sa vedem situatia din Muntele Athos: manastirea Esphigmenou nu'l comemoreaza pe Patriarh, schitul Sfantului Basil tot nu'l comemoreaza si nici zilotii din pustie!

Imi zici de "Muntele Athos" ca si cum mi-ai zice de Hristos... vezi ca si ei sunt oameni! De exemplu Manastirea Grigoriu a cenzurat pasaje "politically incorrect" din cartea Sfantului Ioan Iacob, din Ierihon catre Sion!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-bisericeasca/

Aceeasi neo-athoniti au declarat ROCOR-ul, biserica Sfantului Filaret si Ioan Maximovic si Vladica Averchie SCHISMATICA SI FARA HAR!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...ra-granitelor/

Aceeasi neo-athoniti au fost de acord cu evacurea Esphigmenoului si tu imi vorbesti de "vocea infailibila" OFICIALA ATHONITA! Te rog...


Ce face acum "Sfantul Munte" e sa dea din gura, continuand comemorarea Patriarhului eretic din "iconomie"... Adevaratii crestin-ortodocsi ca cei de la Espghimenou CARE NU'L MAI COMEMOREAZA PE PATRIARH AU FOST SI SUNT PERSECUTATI! AU MURIT PERSOANE LA ESPHIGMENOU DATORITA EMBARGOULUI VRUT DE BARTOLOMEU!

Uite aici ADEVARATUL GLAS ATHONIT:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-la-esfigmenu/

Eu stiu de Sfinti ca papa Nicholas, sau Haralambie CARE AU FOST DE PARTEA VECHILOR-CALENDARISTI, stilisti cum ii chemi tu, si tu dupa schimbarea calendarului AU FOST DE ACORD CU EI!

Si Sfantul Nicolae Velimirovic cand a fost in Sfantul Munte, N'A VRUT SA LITURGHISEASCA CU INOVATORII DE LA VATOPEDU! Dar si aici vei ramane rece...

Ti-am aratat ca Filoteu Zervakos a dat binecuvantare fiului sau duhovnicesc ca sa mearga la "stilisti"! Dar faci si tu ca mihailt: e un fals!


Iarasi imi zice de ascultare: ti-am mai spus ca ascultarea se face pana la erezie! Aduci in discursul nostru "lingurita", (luata din cartea lui Epifanie); ei bine, eu nu inteleg cum un om normal la cap poate face o astfel de comparatie, intre o inovatie masonica, draceasca, anatemizata, care a adus tulburare si folosirea linguritei!


Sa ne intoarcem la ascultare! Observ, ca si tu vezi ascultarea in mod papistas! Ierarhii nu sunt infailibili, si de multe ori o dau in erezie! Atunci, drept-credinciosii se despart de ei!
Asta zic SFINTII PARINTI, SA NE DESPARTIM DE IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII! Sau Daniel, Bartolomeu, Kiril, s.a.m.d. propovaduiesc Ortodoxia prin acordul de la Balamand sau in CMB?


Vorbesti pe final de Parintele Argatu... acela care zicea sa ne dam cu aghiazma sub brat! Foarte patristic intr-adevar! Vezi ca si Parintele Gheorghe Anitulesei de la Radauti, anti-ecumenist din BOR a combatut "sfintenia" lui argatu...


Si ca sa'nchei, nu comuniunea este importanta ci ADEVARUL! Nu m'ar mira ca tu sa fi in prima linie pentru "ascultare" si atunci cand "oficial", BOR se va uni cu romano-catolicismul!

Aghioritul 04.03.2010 23:59:45

Sf.Ioan Damaschin Ne spune:

Existenta lui Dumnezeu nu este pusa la indoiala de cei care primesc Sfintele Scripturi, adica Vechiul si Noul Testament si nici de multimea paganilor, deoarece, cunostinta existentei lui Dumnezeu este sadita in chip natural in noi. Dar rautatea celui viclean contra firii omenesti a avut atata putere incat a tras pe unii in cea mai absurda si cea mai rea decat toate rautatile, prapastie a pierzarii, anume de a spune ca nu exista Dumnezeu. Nebunia acestora, aratand-o talcuitorul lucrurilor dumnezeiesti, David, a spus: “Zis-a cel nebun intru inima sa: Nu este Dumnezeu” (Psalmi XIII, 1). Pentru acest motiv, ucenicii si apostolii Domnului, intelepti fiind de Prea Sfantul Duh, facand semnele dumnezeiesti prin puterea si harul Lui, au fost inaltati din abisul necunostitei catre lumina cunostintei de Dumnezeu, prinsi de vii fiind cu mreaja minunilor. Tot astfel si urmasii harului si dregatoriei acestora, pastorii si invatatorii, primind harul luminator al Duhului, luminau, prin puterea minunilor si prin cuvantul harului, pe cei intunecau si intorceau pe cei rataciti. Noi, insa, care n-am primit nici darul minunilor, nici al invataturii, deoarece nevrednici neam facut prin inclinarea catre placeri, ei bine, noi vom vorbi putin despre acestea din cele ce ni s-au predat de talcuitorii harului, invocand pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh.

Toate cele care exista sunt sau create sau necreate; iar daca sunt create, sunt negresit si schimbatoare, caci existenta acelora care a inceput prin schimbare va fi supusa cu siguranta schimbarii, fie distrugandu-se, fie schimbandu-se in chip liber. Dar daca sunt necreate, urmeaza ca sunt negresit si neschimbatoare. Lucrurile, care au o existenta contrara, acelea au contrar si felul de a exista, adica insusirile. Si cine nu va cadea de acord cu noi ca toate existentele, toate cele care cad sub simtirea noastra, chiar si ingerii, se schimba, se prefac si se misca in multe feluri! Cele spirituale, adica ingerii, sufletele si demonii, se schimba potrivit vointei libere, care creste sau se micsoreaza, fie in progresul in bine, fie in indepartarea de bine. Celelalte se schimba prin nastere si distrugere, prin crestere si micsorare, prin schimbarea insusirilor si miscarea de la un loc la altul. Prin urmare, fiind schimbatoare, negresit sunt create; si fiind create, negresit au fost create de cineva. Creatorul, insa, trebuie sa fie necreat. Dar daca si acela a fost creat, negresit a fost creat de cineva, si asa mai departe, pana ce vom ajunge la cineva necreat. Asadar, creatorul fiind necreat, negresit este si neschimbator. Si cine altul va fi acesta daca nu Dumnezeu?

Dar si coeziunea insasi si conservarea si guvernarea creatiei ne invata ca exista Dumnezeu, care a urzit acest univers, il tine, il pastreaza si are totdeauna grija de el. Caci cum ar fi putut ca naturile contrare, adica focul si apa, aerul si pamantul, sa se uneasca unele cu altele pentru formarea unei singure lumi, si cum ar putea sa ramana nedescompuse, daca nu le-ar uni o forta atotputernica si nu le-ar pastra totdeauna nedescompuse?

Cine este acela care a oranduit cele ceresti si cele pamantesti, toate cele din aer si toate cele din apa, dar mai vartos, cele dinaintea acestora, cerul, pamantul, aerul, natura focului si a apei? Cine le-a amestecat si le-a impartit pe acestea? Cine este acela care le-a pus in miscare si conduce mersul lor neincetat si neimpiedicat? Nu este oare fauritorul lor acela care a pus in toate o lege, potrivit careia totul se conduce si se guverneaza? Si cine este fauritorul lor? Nu este oare acela care le-a facut si le-a adus la existenta? Caci nu vom da intamplarii asemenea putere! Dar sa admitem ca s-au facut prin intamplare. A cui este oranduirea acestora? Sa o admitem, daca vrei, si pe aceasta. A cui este atunci conservarea si pastrarea lor, potrivit legilor dupa care, la inceput, au fost aduse la existenta? Evident, a altcuiva decat a intamplarii. Iar acesta cine este altul daca nu Dumnezeu?

sofia_78 05.03.2010 02:07:16

Draga Antonio, nu eu raspund ptr mantuirea ta ci tu insuti, asa ca daca tu alegi in continuare sa cauti argumente ptr erezia ta, e treaba ta, daca nu-ti place asa mult de Pr Ilarion Argatu, atunci iti voi mai da cateva nume de Sfinti care au trait pe calendarul nou in Romania si Grecia iar moastele lor acum stau la mare cinste in manastiri pe NOU din Romania si Grecia, si mai fac si minuni:

Sf Ioan Iacob Hozevitul a fost calugarit in 1933 la Manastirea Neamt, unde in 1936 a fost tuns monah, l-ai auzit vreodata sa mearga la stilisti? Moastele lui fac acum minuni.

Sf Nicolae Planas, preot in Atena pe nou in 1932.

Sf Sava cel Nou, in 1948, in insula Kalimnas din Grecia.

L-as adauga si pe Pr Arsenie Boca mare facator de minuni, care nici nu vroia sa auda de erezii si eretici.

Nu mai spun de Sfintii inchisorilor, ai citit vreodata viata Sf Valeriu Gafencu, mare sfant al inchisorilor comuniste, inainte de 1989? Citeste si poate vezi acolo ce rugaciune a inimii practica si era ortodox pe nou practicant, vorbea intruna de biserica si preoti si calugarie, a vrut sa se calugareasca dar l-au distrus comunistii, facea rugaciunea inimii in celula lui, si-i spunea colegului care se afla in alta celula ce se intampla in celula aceluia sau ce vede acela pe geam cand iesea lumea de biserica, rugaciunea vazatoare cu duhul, dar duhul vine doar la cei ce fac ASCULTARE inca o data.

Si alaturi de Valeriu Gafencu mai sunt si alti sfinti ai inchisorilor exhumati cu sfinte moaste si canonizati. Oare de ce n-au ales ei stilistii?

Si te rog nu mai adresa intrebari care sa-ti justifice tie de ce trebuie sa ramai la stilisti? Si-asa esti convins ca faci bine ce faci, ce nevoie de confirmari mai ai, fa precum crezi, ce poate fi mai anatema decat ca daca merge un stilist in Rusia nu-l impartaseste nici un preot, mai e ceva mai anatema decat asta?

Sanatate iti doresc!

Antoni0 05.03.2010 16:06:24

Citat:

În prealabil postat de sofia_78 (Post 220258)
Draga Antonio, nu eu raspund ptr mantuirea ta ci tu insuti, asa ca daca tu alegi in continuare sa cauti argumente ptr erezia ta, e treaba ta, daca nu-ti place asa mult de Pr Ilarion Argatu, atunci iti voi mai da cateva nume de Sfinti care au trait pe calendarul nou in Romania si Grecia iar moastele lor acum stau la mare cinste in manastiri pe NOU din Romania si Grecia, si mai fac si minuni:

Cine vorbeste de ...erezie! Lasa manipularea draga Sofia; nu NOI AM SCHIMBAT SFANTA TRADITIE, nu noi am schimbat calendarul bisericesc, nu noi am facut acorduri cu ereticii, liturghii si rugaciuni!

Dar iti place sa te minti singura! Chiar nu conteaza in ce manastiri stau sfintele moaste! Moastele Sfantului Ambrozie al Mediolanului si Sfantului Nicolae sunt la papistasi!


Citat:

Sf Ioan Iacob Hozevitul a fost calugarit in 1933 la Manastirea Neamt, unde in 1936 a fost tuns monah, l-ai auzit vreodata sa mearga la stilisti? Moastele lui fac acum minuni.
Sa vedem daca e chiar asa cum zici tu, sau cum zice Sfantul:

Însemnăm spre știința tuturor creștinilor ortodocși, de Răsărit,
aceste canoane din Pidalion, că nu-i este iertat nimănui a strica Pascalia,
care este în Psaltire, și a schimba Sfintele Paști și sfintele sărbători de la data lor,
care sunt așezate în calendarul iulian al Sfintei Biserici Ortodoxe de Răsărit.

(Aici clericii năimiți sunt cei înșelați cu înnoirile aflați în slujba masoneriei și a comunismului) [- nota Sfântului Ioan Iacob Românul].

din Sfântul Ioan Iacob Românul Din Ierihon către Sion, ediția Jerusalem, 1999, pg. 561-566.

---

Iată un semn de încurajare pentru bieții creștini râvnitori, carii pătimesc pentru apărarea Sfintelor Canoane și cari sunt luați în batjocură de lumea modernă când pomenesc de Pidalion! (OARE LA CINE CREZI CA SE REFERA SFANTUL? LA CLEOPA&MANDITA CARE HULEAU SI MANIPULAU ASA CUM FACI TU "DEMN" SI ACUM...

Și dacă nu ascultăm de Sfintele Canoane, atunci înseamnă că nu cinstim nici pe Cuviosul Nicodim și nici pe Sfinții Părinți din vechime. Iar hotărârea care au făcut-o pentru canonizare (adică recunoașterea) Cuviosului Nicodim este ca o grămadă de cărbuni aprinși în capul celor cari au hotărât aceasta. Pe marele apărător al Sfintelor Canoane și a vechiului Călindar l-au așezat între Sfinți, iar cartea Sfintelor Canoane și Călindarul vechi îl țin sub picioare!

Tu care ești neîntrecut la sfătuire și prea dulce vorbire, vorbește și acum tainic, la inima Păstorilor duhovnicești de după «Perdeaua Roșie» ca să nu mai facă tovărășie cu Stăpânirea întunericului, ca să nu mai înjuge Biserica la carul sovietic, să nu mai facă slujnică pe Mireasa lui Hristos, care este Biserica.

---

În mânăstire s-a împrietenit cu cei mai bătrâni și mai învățați părinți, cu care discuta despre mântuirea sufletului și problema schimbarii calendarului, care era încă mult discutată atunci și constituia o problemă cheie. S-a împrietenit cu un frate din Bucovina și pe acest frate starețul a hotărât să-l facă călugăr împreună cu alți frați dar el n-a voit, spunând că mai întâi să facă Botezul adevărat prin afundare după cum s-a rânduit prin Sfinții Apostoli, iar nu prin stropire cum se făcea atunci în Bucovina. După ce l-a botezat, a fost făcut și călugăr și cu acesta fratele Ilie s-a hotărât ca să meargă la Muntele Athos, unde se păstrează Calendarul adevărat ortodox. (pagina 15 în ediția greacă).

În toamna lui 1936 pornește spre Locurile Sfinte unde se păstrează Calendarul Ortodox neschimbat moștenit de la Sfinții Părinți ai Bisericii de Răsărit. (pagina 16 în ediția greacă).

După câtva timp a murit Patriarhul Nicodim al României și după obicei toate patriarhiile îi fac parastase la 40 de zile. Când a făcut parastas și Patriarhul din Ierusalim, arhimandritul Victorin îl cheamă să ia parte și pe părintele Ioan, dar nu s-a dus, pentru că Patriarhul Nicodim cât a trăit a persecutat Biserica cu calendarul adevărat Ortodox. Din cauza aceasta, arhimandritul Victorin s-a supărat foarte tare și n-a vrut să treacă pe la Iordan, apoi din cauza războiului a plecat un an în Liban, iar la reîntoarcerea sa, așa fel a făcut încât a trimis la Iordan pe părintele ce fusese mai înainte. (pagina 20 în ediția greacă).

Părintele Ioan ținea foarte mult la respectarea canoanelor Bisericii Ortodoxe de Răsărit, din care pricină a avut mult de suferit.


Din momentul când a fost hirotonit preot în Biserica Sfântului Mormânt și până la sfârșitul vieii, Părintele Ioan n-a slujit împreună cu alt preot. De asemenea, când slujea Sfânta Liturghie, nu punea la Proscomedie pe clericii de care auzise a fi masoni. (pagina 23 în ediția greacă).



http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-bisericeasca/



Dar sa vedem draga Sofia, cum mai manipulezi si CE A ZIS UCENICUL SFANTULUI IOAN IACOB, CUVIOSUL IOANICHIE PARAIALA:

La Cucova a fost măcel în toată puterea cuvântului, au fost uciși oameni care nu vroiau nici măcar să se apere; asasinii au fost acoperiți de imunitate: credința se plătește cu sânge. Eu am fost aici – m-am pus cu fața la pământ ca să scap cu viață.

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...iacob-romanul/


SA TE VAD DACA AI CURAJUL SA'L NUMESTI "STILIST" SI PE PARINTELE IOANICHIE PARAIALA CARE DUPA CUM VEZI, N'A ACCEPTAT SCHIMBAREA, IN '36 FIIND LA CUCOVA, UNDE NOU-REFORMISTII AU UITAT DE "DRAGOSTE"



Citat:

Sf Nicolae Planas, preot in Atena pe nou in 1932.
After the calendar reform of 1924, when those who maintained the Old Calendar were first being persecuted, Saint Nicholas wanted to serve the Feast of the Holy Prophet Elisseos in the Church dedicated to his name in Athens (it has since been demolished), but decided against it after considering the possible confrontations which might ensue; he arranged, therefore, to serve at the Church of Saint Spyridon in Mantouka instead. However, the next day, June 14 (Old Style), found Saint Nicholas in the Church of Saint
Elisseos, serving the Divine Liturgy in honor of the Holy Prophet.

In great perplexity, his spiritual children asked him why he had changed his mind, to which Saint Nicholas replied with his characteristic simplicity, "...[T]his morning I saw the Prophet and he told me to come here to serve and not to fear anything, because he will watch over me" (Papa-Nicholas Planas, op. cit., p. 54 ).-Eds.]


http://www.holyfire.org/eng/doc_LitHavoc.htm


Orthodox Church in Russia through the Revolution, causing both Churches to stumble in one way or another, and admitting to both a craving for modern ideas and innovations which ultimately shattered the harmony of Orthodoxy throughout the world. How did Papa-Nicholas deal with these apocalyptic events and influences?

When one of his Readers asked him about the controversial Calendar reform, Papa Nicholas replied, "From conviction, the Old, and from obligation, the New!" In other

words, he continued to serve according to the Old Calendar--even when this necessitated serving secretly at night, but he did not leave the New Calendar bishops who had enacted this unlawful change. To the "ecclesiastical politics" of his day he reacted with his characteristic patience, meekness, and with obedience wherever possible without compromising the principles of traditional Orthodoxy.

When his secret serving according to the Old Calendar was discovered he was often reprimanded by the higher authorities in the Church. He always appeared when summoned and took his dressing-down without self-justification, disarming his accusers with his childlike simplicity and forthrightness. His intent was to remain true to his conscience; he did not try to build up a following or in any way stir up the faithful over the issue of the Calendar, although he blessed others to follow his example and to work for the formal reinstatement of the Old Calendar. Over and ever he said to everyone, "Whatever has been done uncanonically cannot stand--it will fall."


Sadly, the Calendar question was never resolved. The harsh and quite unchristian polemics that have become a hallmark of many in the Greek Old Calendar Movement since then are far removed from the behavior of Papa-Nicholas who is championed as the Movement’s founder. One cannot help but wish that his stirring example of charity had been taken more to heart by those that shared his love for the Traditions of the Church in that otherwise worthy movement.

Photios Kontoglou, the great 20th century iconographer of Greek Orthodoxy, himself a lover of the Church's Traditions, wrote that "for Christians there does not exist a more effective teaching than reading the life of a saint--especially that of one who has lived in our own time and Who, by his own life, was manifested as a saint without fanfare." Papa Nicholas has been described as "a living sermon." In his life we find not only a lesson in dealing with some of the unprecedented difficulties facing the Church today, but also a criterion by which we may measure our own behavior as Orthodox Christians, wherever we are, whatever our circumstances, no matter what scandals, temptations, or trials come our way.

Antoni0 05.03.2010 16:06:54

Citat:

Sf Sava cel Nou, in 1948, in insula Kalimnas din Grecia.
[b]The first is Saint Savvas the New ( 1948), who followed the Old Calendar during his many years on Mount Athos and in Jerusalem. However, he reposed in the Convent of All Saints on Kalymnos, a convent which out of obedience to the local Bishop had adopted the New Calendar. [b]Nonetheless, when Saint Savvas reposed on April 7 (New Style), one of the nuns was granted a vision of his soul ascending to Heaven, in which she heard him chanting, "Announce, O earth, great joy"-a hymn for the Annunciation, a Feast which the Old Calendarists at that very time were celebrating (see Constantine Cavarnos, St. Savvas the New [Belmont, MA: Institute for Byzantine and Modern Greek Studies, 1985], p. 78).[/quote][/quote]

Dupa aceasta minune, acele maici S'AU INTORS LA VECHIUL CALENDAR, LA CALENDARUL SFINTILOR PARINTI!

Citat:

L-as adauga si pe Pr Arsenie Boca mare facator de minuni, care nici nu vroia sa auda de erezii si eretici.
Facatori de minuni au si romano-catolicii si coptii si protestantii... Daca nu esti in Dreapta-Credinta poti sa faci cate minuni vrei...

Citat:

Nu mai spun de Sfintii inchisorilor, ai citit vreodata viata Sf Valeriu Gafencu, mare sfant al inchisorilor comuniste, inainte de 1989? Citeste si poate vezi acolo ce rugaciune a inimii practica si era ortodox pe nou practicant, vorbea intruna de biserica si preoti si calugarie, a vrut sa se calugareasca dar l-au distrus comunistii, facea rugaciunea inimii in celula lui, si-i spunea colegului care se afla in alta celula ce se intampla in celula aceluia sau ce vede acela pe geam cand iesea lumea de biserica, rugaciunea vazatoare cu duhul, dar duhul vine doar la cei ce fac ASCULTARE inca o data.

Si alaturi de Valeriu Gafencu mai sunt si alti sfinti ai inchisorilor exhumati cu sfinte moaste si canonizati. Oare de ce n-au ales ei stilistii?

Si te rog nu mai adresa intrebari care sa-ti justifice tie de ce trebuie sa ramai la stilisti? Si-asa esti convins ca faci bine ce faci, ce nevoie de confirmari mai ai, fa precum crezi, ce poate fi mai anatema decat ca daca merge un stilist in Rusia nu-l impartaseste nici un preot, mai e ceva mai anatema decat asta?

Sanatate iti doresc!
Am citit viata lui Valeriu Gafencu! Am citit si viata lui Anton Durcovic, am citit si vietile episcopilor si preotilor romano-catolici din inchisorile comuniste (eu fiind romano-catolic inainte)! Exact ce zici tu acolo, asta ziceau si ei; toti vorbeau foarte frumos despre Dumnezeu, despre iubire, despre suferinta! Dar la ce e buna iubirea si suferinta daca nu e'n Dreapta Credinta?

Ascultare... ti-am spus ca ORTODOCSII (tu poate esti ortodoxa "oficial" dar de mentalitate esti papistasa, vazand ca numa' la ei papa e infailibil) RUP COMUNIUNEA CU IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII!


Despre ce "alti" sfinti vorbesti? Vad ca ai uitat de "ascultare" si atata timp cat Biserica ta nu recunoaste sfintenia presupusilor sfinti enumerati de tine, n'are rost sa vorbim de "sfinti"!


Nu inteleg de ce ar trebui sa fim in comuniune cu "Rusia", care pentru tine inseamna Patriarhia Moscovei, o grupare schismatica, serghianista dominata de atei!

De ce crezi ca ROCOR-ul Sfantului Ioan Maximovic, Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie N'A AVUT COMUNIUNE CU PATRIARHIA MOSCOVEI?

Uiti sa zici ca'n Rusia, ORTODOCSII DIN CATACOMBE N'AU COMUNIUNE CU ACESTI SERGHIANISTI DE LA MOSCOVA!


Si, da, oficial preotii din BOR si din PM liturghisesc impreuna; dar neoficial, uite ce se intampla (luat de pe altermedia de la userul Daria, si el din BOR, impotriva "stilistilor"):

4.Nu știu dacă matale ai fost în Rusia , da’ eu am fost și acolo sunt mănăstiri care,când aud de România încep să țipe ca din gură de șarpe:”Romania? Niet! Niet!” aceasta însemnând că nu aveam voie la cazare , masă etc. Nu le păsa că venim de la 4000 de km, “rascolnici, calendar, niet!”.
Mi-au lăsat o greață iremediabilă (situația se întâlnește la călugări, maicile ne-au primit peste tot cu multă dragoste.)
În halul ăsta i-a adus calendarul și habotnicia, niet dragoste, niet compasiune,niște descreierați tipiconali.



Dar de Sfantul Ioan Maximovic ce zici? Cred ca stii ca a avut legaturi cu "stilistii"! Uite aici, Sfantul impreuna cu Episcopul "STILIST" Petros din America:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...arista-greaca/

Cred ca stii ca ROCOR-ul Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie si Serafim Rose a fost in comuniune cu "STILISTII"...



Si pe final, te intreb din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!

sofia_78 05.03.2010 16:22:21

Am uitat sa spun despre Pr Ilie Lacatus, care a murit pe vremea comunistilor, si ale carui moaste sunt in Cimitirul Ghencea frumos mirositoare si fac minuni celor care se roaga cu credinta, probabil va fi sanctificat dupa ce se umple cartea vietii sale cu minuni.

Neamaipomenind de multele vindecari miraculoase din bisericile si manastirile romanesti si grecesti, de icoanele facatoare de minuni, de marturiile miilor de oameni care i-au drumul manastirilor an de an nu ca sunt prostiti de preoti ci ca simt schimbari si minuni in viata lor.

Uitati ce zice Sf Ioan de Kronstadt legat de mantuirea schismaticilor: http://209.85.135.132/search?q=cache...-de-kronstadt/ viziune mantuire schismatici&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Cuvantul "Iisus" apare de 99 ori in Coran, uitati aici in engleza o inregistrare a unei predici normale al unui hogea din islam despre Mnatuitorul nostru: www.youtube.com/watch?v=4xyE3ITVb6E

Ca sa nu mai spunem de sutele de arheologi din intreaga lume care au cautat tot pamantul ptr dovezi si au gasit toate cele scrie in Vechiul si Noul Testament.

Un video drag mie, care arata marturiile mai multor oameni care au primit Lumina la Ierusalim, si au vazut-o zburand prin biserica, iar un preot atonit care era necredincios atunci s-a calugarit imediat, filmul e in limba engleza si are aprox 30 min, deci aveti rabdare sa-l vedeti pe TOT, dat pagina in sus pe link pana la film: http://oode.wordpress.com/2009/04/14...ight/#comments

Iar aici viziunea si profetia Sf Ioan de Kronstandt despre cum singurii care se vor mantui vor fi numai cei care vor ramane in credinta ortodoxa de acum, comun acceptata, pana la sfarsit: http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=ro

Asa ca cine crede ca poate fi caldicel, si poate merge si la asa zisul Sf Anton de la catolici si la magie alba la tanti Vasilica si la manastirea Frasinei atunci sa nu se mire ca merge din necaz in necaz, singur va raspunde ptr faptele lui, si sa nu se-astepte la ajutor de Sus pana ce nu se va intoarce cu inima umilita si tot sufletul sau deplin 100% la invataturile ortodoxe, nu poti fi si cu Domnul si cu Mamona, c-apoi sa stii ca esti lasat in mainile lui Mamona.

Sanatate!

sofia_78 05.03.2010 16:45:45

Draga Antonio, credeam ca te-ai lamurit, dar eu din acest moment cu tine nu mai doresc sa intru nici in conflict nici in discutii, se zice ca daca vezi pe unul ca zice un lucru rau sa-l mustri tu, apoi daca nu se indreapta, sa mai chemi 2-3 si sa-l mustri de fata cu aceia si daca nici asa sa-l spui preotului sa vorbeasca poate asa se indreapta iar daca tot pe-a lui o tine, sa-ti fie tie ca un strain. Din Noul Testament.

Asa ca dragul meu, e viata ta, tu biserica ortodoxa a Rusiei o faci schimatica, Sfantul Munte Athos e vai de capul tau dupa tine, nu mai spun de Grecia si Romania, maine poimaine daca Ierusalimul va zice ceva ii faceti si pe-aceia schismatici, numai voi sunteti cei drepti. Ma intreb cum de ce la schimbarea calendarului n-a trecut nici un mare duhovnic din Grecia si Romania la stilisti, ci numai niste nume cvasi-cunoscute, care s-au luat dupa capul lor si au reactionat la suparare si frustrare cu primul gand ce l-au avut, sa se rupa de biserica, apoi asta se face cu duhul blandetii, sa vorbesti, sa vezi daca gasesti o solutie. Dar sa faci ce-a facut Luther de a vazut lumina el dupa 1000 de ani de crestinism s-a luminat de-odata el si a atras credulii dupa el, si-apoi alte si alte secte s-au rupt cu cate un iluminat in frunte, apoi faceti ce doriti.

Oare stii tu cate minuni se fac la Manastirile Marea Lavra si Vatopedi in Sgantul Munte, Vatopedi e cel putin un colt de rai, cate boli pe patul mortii s-au vindecat acolo. Si sa stii ca nici ele nu-l ridica in slavi pe Patriarhul Bartolomeu, ba dimpotriva, si nici Pr Iustin Parvu nu-l ridica in slavi pe al nostru, dar ce nu intelegi tu este ca acesti Patriarhi inca N-AU CAZUT, n-au schimbat dogmele, sunt pacatele lor si noi nu-i judecam pe ei atat timp cat biserica lor a ramas la fel INCA. Cand o veni vremea om vedea, nu stii tu oare ca oricat de pacatos ar fi un preot, cand incepe Sf Liturghie il acopera Duhul Sfant si o sfinteste? Deci pana s-or schimba dogmele nu noi raspundem ptr pacatele altora, sa stam noi linistiti ca le avem pe-ale noastre.

Eu nu stiu cine e acea usere, iti pot spune ca in Rusia la manstirile care se viziteaza (cele mai importante din Rusia) toate primesc pe romani, ii spovedesc daca stiu limba sau in engleza si ii si impartasesc dragul meu daca ai dezlegare de la duhovnicul tau, si la fel e si la Ierusalim. La manstirea cu moastele Sf Matrona, Sf Kuksa, Sf Seraphim de Sarov etc, eu nu stiu ce cvasi-monahi pe-acolo isi exprima parerile proprii, dar crede-ma ca nimeni din monahi si preotii de-acolo nu si-ar risca propria mantuire impartasind un eretic daca ar fi sa fie asa, ci eu impartasesc in cunostinta de cazuca, ptr ca Sfintii si batranii si monahii si preotii sfinti s-au rugat sa primeasca raspuns la intrebarea asta si raspunsul a fost ca suntem egali cu ei, si ca socoteala vor da cei ce nu cerceteaza singuri sa vada daca nu cumva stilistii ii aburesc ca sa ramana la ei ca sunt schismatici.

Deci sanatate inca o data si cu asta e ultimul meu post catre tine, ca tu tot pe-a ta o tii, si nici macar nu vrei sa cercetezi si partea cealalta.

Antoni0 05.03.2010 17:08:51

Sofia, iarasi n'ai raspuns la intrebarile mele. Ai facut niste afirmatii mai inainte, zicand de niste anateme! Ai curajul atunci, sa afirmi ca ce ai zis INAINTE A FOST MANIPULARE?

Daca n'a fost manipulare si minciuna arata-mi documentele, unde Patriarhia Moscovei, Ierusalimul si BOR au anatemizat pe "stilisti"!


Observ ca tare "infocata" esti impotriva ereticilor, dar scopul ereziei ecumeniste nu l-ai inteles deloc! Ecumenismul nu'si doreste sa schimbe dogma Trinitatii de exemplu sau dogma iadului; printr-o iubire parsiva, toleranta, el incearca sa uneasca toate ereziile, toate religiile, afirmand ca toate sunt bune pentru MANTUIRE, toate sunt placute in fata Domnului!

Ori aceasta noua eclesiologie e impotriva "Unei, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica"!

Dar din punctul tau de vedere, acordul de la Balamand, unde romano-catolicismul este numit sora Ortodoxiei nu ESTE EREZIE... e doar o cadere, un pacat personal!

Uite de exemplu ca Sfantul Ipatie s'a despartit de Nestorie IMEDIAT CAND A AUZIT CA HULESTE PE DUHUL SFANT:


Cei trei ani s-au scurs și comoara cea rea din inima lui Nestorie începu puțin câte puțin să se arate. În predicile lui se porni să spună lucruri groaznice despre Dumnezeu, care au și căzut asupra capului lui și pe care nu se cuvine ca noi să le repetăm. Acest om fățarnic nu cunoștea Sfânta Scriptură, care zice: „Cine va povesti despre nașterea Sa?” și „Nu iscodi cele mai presus de mintea ta!”. Când Sfântul Ipatie înțelese că Nestorie avea învățături eretice, îi șterse numaidecât numele din diptice în biserica Sfinților Apostoli, așa încât să nu se mai pomenească numele lui la Sfânta Jertfă.

„Când află episcopul Eulalie, se neliniști gândind la urmările celor întâmplate. Și văzând că mulți au început să facă la fel, Nestorie îi porunci să-l pedepsească pe Ipatie, căci Nestorie era încă la putere în cetate. Atunci episcopul Eulalie îi vorbi lui Ipatie cu aceste cuvinte: „De ce i-ai șters numele din diptice fără să gândești la ce va urma? ” Sfântul îi răspunse: „Cum am aflat că spune erezii despre Dumnezeu, am încetat orice comuniune cu el și nu-i mai pomenesc numele; pentru că nu este episcop”. Atunci mâniindu-se, episcopul spuse: „Ajunge! Îndreaptă ce ai făcut căci altfel voi lua măsuri asupra ta”. Sfântul Ipatie răspunse: „Fă ce vrei. Cât despre mine, sunt gata pentru orice suferință, de când am hotărât să rup comuniunea cu el.”



Vezi, cand A AUZIT CA SPUNE EREZII A RUPT COMUNIUNEA! A afirma ca si ereticii au Har, sau ca Ortodoxia este sora cu papistasii si coptii nu ESTE EREZIE? Nu este hula impotriva Duhului Sfant?

andreicozia 05.03.2010 19:49:14

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 220505)

Nu inteleg de ce ar trebui sa fim in comuniune cu "Rusia", care pentru tine inseamna Patriarhia Moscovei, o grupare schismatica, serghianista dominata de atei!

De ce crezi ca ROCOR-ul Sfantului Ioan Maximovic, Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie N'A AVUT COMUNIUNE CU PATRIARHIA MOSCOVEI?

Uiti sa zici ca'n Rusia, ORTODOCSII DIN CATACOMBE N'AU COMUNIUNE CU ACESTI SERGHIANISTI DE LA MOSCOVA!

Canoanele nu joaca nici un rol in diferentele de opinie si lipsa comuniunii din sinul bisericii ruse. Este(Era) vorba EXCLUSIV de bani, politica si mai ales PROPIETATI care au fost pierdute. Acum de exemplu s-au reunificat, deci mai dovada ca acres pas nici ca poate exista. Din acest pas recent se vede ca nu ACUM in sfirsit s-au inteles LA BANI.

Asa ca nu mai bombarda forumul cu sutele de paragrafe aiurea incercind sa demonstrezi ceea ce nu necesita demonstratie.

Animozitatile intre aripile bisericii apar de cele mai multe ori din chesti ABSOLUT triviale( bani, propietati, PUTERE, ca nu stiu care este pedofil sau homosexual..samd, lista continua...arhiereii sunt cu MUUULT mai relaxati decit crezi!), chiar daca la INAINTARE(in comentarii si discutii nesfirsite) sunt bagati tot felul de sfinti...probabil ca aceia fiind asa de ocupati de iubirea REALA sunt asa de manipulati ca nici nu au( au avut) habar ce se intimpla.

PE TOATE FRONTURILE se MINTE ENORM DE MULT!

...si noi ca prostii stam si invirtim la nesfirsit titirezul mindriei si a urii

calmati-va oameni buni si concentrati-va pe capatarea iubirii aproapelui si a respectului mutual cu altii

andreicozia 05.03.2010 20:15:19

Exemple de perle de "iubire" crestina


Citat:

În prealabil postat de sofia_78 (Post 219225)

1. Cat despre iudaism acestia sunt si mai inselati, zic ca nu a fost nimic cu Mantuitorul nostru ba si mai mult, desi declara aceeasi istorie ca a noastra in Vechiul Testament ei L-au rastignit pe Insusi Singurul Fiu al Dumnezeului


2..... in templele lor groaznice circula libere maimutele sau serpii si sunt hraniti din plin spunand ca sunt animale


3..... Dar oamenii sunt orbi si nu vad lucrurile astea ..... numai ca trebuie sa ai ochi sa vezi si sa cercetezi bine duhurile...., nu degeaba au ajuns acei posedati practicanti yoga, magie si budism in Muntele Athos.

4... uitati-va la africani care traiesc din voodoo in ce hal sunt, sau la america centrala sau de sud unde au cutremure peste cutremure sau tsunamiuri in indonezia si inca de-abia au inceput aceste lucruri.







5.... sute de oameni care au vazut Sfanta Lumina zburand prin biserica si aprinzandu-le si lor lumanarile inainte de a iesi Patriarhul cu Lumina, dar oamenii tot nu cred, nu cred pana ce intr-o zi pe neasteptate se va trage linie, si va incepe Judecata mare si-atunci degeaba s-or cai si-or plange atunci de-abia vor vedea marea inselare in care au trait o viata, fiind orbiti de farmecele acestei lumi fermecata de cel necurat sa para atragatoare ptr ei dar sa-si piarda sufletele pe veci.

A.

Raspunsuri punctuale:

1. Pardon, nu iudeii ci romanii (din care ne tragem) l-au rastignit, ei aveau obiceiul asta nu evreii care nu executau in felul asta pe nimeni

2. ce frumos vorbesti tu despre "casa" vecinului, templul care lui ii este drag si face parte din fiinta lui . Ma intreb citeodata care o fi diferenta intre tine si un taliban? hmmmmm? greu de spus...

3. Si tu asa pur intimplator ai aceasta mare calitate de SUPER WOMAN de a vedea duhurile si a le cerceta. De altfel nimeni pe pamintul asta nu a reusit sa cerceteze duhurile decit la modul subiectiv insa tu STII CU CERTITUDINE care-s alea, si in timpul acestui proces dai dovada de o adevarata revarsare a iubirii aproapelui, afirmind ca numai la tine Dumnezeu exista!..restul de 5,5 miliarde de oameni fiind niste inselati de duhuri si rai, intr-un cuvint niste dobitoci, hmmm, da, interesant punct de vedere la care facem tot poisibilul ca tineretul sa adere, hmmmm!

4. Serios, in ce hal sunt? iar ai puteri supranaturale de a intelege din imaginile lui National Geographic in ce hal de depravare se afla acea comunitate de OAMENI. Ii auzi cumva pe ei sa faca asemenea referiri la tine si la religia ta? SI GHICI CE? sa stii ca ar putea sa o faca DAR NU SIMT NEVOIA, si din curiozitate stii de ce? Pentru ca ei au IUBIRE IN EI, nu judecata, asa de in "ultimul hal" cum ii vezi. Numai tu esti aia buna, blinda( sau pardon inca nu ca esti inca o nevrednica, da am uitat) INSA dotata cu har cit cuprinde...:)))

5. Sigur nu mii sau milioane de oameni au vazut lumina digitala zburind pe acolo?... deja am discutat la topicul Luminii din Cer( vei gasi acolo explicatiile)

Numai bine pe drumul schimbarii IN BINE!

Miha-anca 05.03.2010 20:57:40

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 220593)
Exemple de perle de "iubire" crestina




Raspunsuri punctuale:

1. Pardon, nu iudeii ci romanii (din care ne tragem) l-au rastignit, ei aveau obiceiul asta nu evreii care nu executau in felul asta pe nimeni

Fapte 2:
22.Bărbați israeliți, ascultați cuvintele acestea: Pe Iisus Nazarineanul, bărbat adeverit între voi de Dumnezeu, prin puteri, prin minuni și prin semne pe care le-a făcut prin El Dumnezeu în mijlocul vostru, precum și voi știți, 23.Pe Acesta, fiind dat, după sfatul cel rânduit și după știința cea dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați luat și, pironindu-L, prin mâinile celor fără de lege, L-ați omorât, 24.Pe Care Dumnezeu L-a înviat, dezlegând durerile morții, întrucât nu era cu putință ca El să fie ținut de ea.

sofia_78 05.03.2010 22:57:48

...........................................


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:20:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.