Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   De ras sau de plans? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19216)

Lucian008 16.06.2018 11:30:10

De ras sau de plans?
 
Credinta ca hobby. Avem totusi unul mai important si de interes national.

http://www.prosport.ro/fotbal-extern...javik-17255766

"Interdicția impusă de autoritățile de la Reykjavík
În ziua meciului cu Argentina, care va începe la ora 16:00, ora României, în Islanda nu va avea loc nicio nuntă, informează TVR.

Bisericile vor fi închise pe toată durata zilei, iar ceremoniile care erau deja programate vor fi amânate pentru o zi în care echipa națională nu evoluează la Campionatul Mondial."

bluester 19.06.2018 11:55:21

Este o consecinta a lipsei separatiei bisericii de stat: guvernul are puterea de a lua decizii asupra organizarii bisericii. Iar cand in fruntea guvernului ajung la putere niste indivizi cu gandire imbecila - vedem astfel de episoade.

DragosP 19.06.2018 13:17:54

Ia verificați: nu cumva acolo biserica e cea care se ocupă și de latura civilă a căsătoriilor? Că dacă e așa și ăia și-au dat hibernate pe perioada meciului, e normală dispoziția.

Demetrius 19.06.2018 22:07:39

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 660883)
Ia verificați: nu cumva acolo biserica e cea care se ocupă și de latura civilă a căsătoriilor? Că dacă e așa și ăia și-au dat hibernate pe perioada meciului, e normală dispoziția.

Nu e normala pentru ca meciul e stimulator al orgolilului si al separatiei , iar biserica are datoria sa lucreze impotriva orgoliului in spirit de comuniune.

E drept ca ascultarea e normala, dar si dispozitia trebuie sa fie vrednica de ascultare.

DragosP 19.06.2018 22:23:22

N-ai înțeles nimic.

Bucuriepedrum 19.06.2018 22:31:18

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 660894)
Nu e normala pentru ca meciul e stimulator al orgolilului si a separatiei , iar biserica are datoria sa lucreze impotriva orgoliului in spirit de comuniune.

E drept ca ascultarea e normala, dar si dispozitia trebuie sa fie vrednica de ascultare.

:))))))))))))))))

Demetrius 20.06.2018 03:19:05

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 660895)
Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 660894)
Nu e normala pentru ca meciul e stimulator al orgolilului si a separatiei , iar Biserica are datoria sa lucreze impotriva orgoliului in spirit de comuniune.

E drept ca ascultarea e normala, dar si dispozitia trebuie sa fie vrednica de ascultare.

N-ai înteles nimic.

Am inteles(te rog sa ma scuzi ca te-am contrazis pur si simplu) si ai avea oarecum doar partial dreptate daca am admite ca Biserica se ocupa de toate aspectele vietii, nu doar de viata vesnica, insa si asa o interdictie civila nu poate avea efecte retroactive, adica anterioare momentului deciziei, incat sa anuleze ce era programat deja.
Poate daca meciului i s-ar da, prin decizia Bisericii, putere de taina bisericeasca precum spovada, ca sa stearga cele deja "facute".



P.S. Daca Biserica s-ar ocupa de toate aspectele vietii, fotbalul ar fi pacat, ori Biserica n-ar fi Biserica.

Bucuriepedrum 20.06.2018 10:17:19

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 660899)


P.S. Daca Biserica s-ar ocupa de toate aspectele vietii, fotbalul ar fi pacat, ori Biserica n-ar fi Biserica.

Cum să fie fotbalul păcat? Poate te referi la pariurile sportive.

DragosP 20.06.2018 11:26:51

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 660899)
Am inteles

Ce-ai înțeles?
Ai înțeles că dacă acolo biserica lor este starea civilă de la noi, e normal ca statul să dea shutdown când vrea mușq lui? Pe civil, normal.

Demetrius 20.06.2018 18:51:00

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 660902)
Ce-ai înțeles?
Ai înțeles că dacă acolo biserica lor este starea civilă de la noi, e normal ca statul să dea shutdown când vrea mușq lui? Pe civil, normal.

Asa ai inteles tu.
Eu am inteles asa cum ti-am explicat in mesajul meu iar tu ai ignorat citand doar "Am inteles".


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:12:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.