Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8105)

ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA 07.04.2011 18:56:54

Care e cel mai important lucru pe care doriti sa-l faceti in viata?

Sa continui sa pasesc pe acest drum al credintei , calauzit fiind de TATAL NOSTRU CEL DIN CER, prin oamenii alesi care-mi sunt parinti sau frati duhovnicesti.

spre_rasarit 07.04.2011 19:39:20

Da, insa drumul asta este marcat de botez ca intrarea in rai si de Sfanta Impartasanie prin care ni se da viata vesnica si devenim imortali si de spovedire care sterge pacatele.

just_inn33 07.05.2011 22:18:51

Greu îmi este să izbesc cu piciorul în țepușă...

Dacă e vorba despre viața aceasta, pentru mine cel mai bun lucru ar fi să scap de biserică; dar nu de Biserica Lui Dumnezeu, ci de cea a oamenilor. Ierarhia ortodoxă (exclusiv) a devenit, din păcate, un club discreționar și dictatorial ce folosește "ascultarea" ca apanaj al autorității (impuse, nu câștigate). Odată cu trecerea la cele sfinte a multor episcopi de vârstă venerabilă, vlădicii tineri consideră părticica de Biserică încredințată lor drept proprietate privată. Ca urmare, preoții sunt puși între ciocan și nicovală - recte episcop/credincioși. Nu țin cu vulpea și nici cu ursul, dar mă întreb: cine vede nu ne taxează? Totuși, gândul acesta străin de cele sfinte mă face să mă întorc, cu nădejde în dreptatea nezăbavnică a Lui Dumnezeu, la cuvintele responsabilizatoare care îmi sună în minte de-a pururi: „Primește acest Odor și-L păstrează pe El până la a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos, când are să-L ceară de la tine“... Prin urmare, cel mai bun lucru pentru mine ar fi să trec cu slujirea sub omoforul Î.P.S. Nicolae sau Î.P.S. Nathanael. :) Glumesc, desigur!

P.S. "Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și-mbrăcat!" E greu să scapi de Hristos, chiar dacă ai vrea, pentru că El este începutul și sfârșitul...

Be aware! Those who don't have the sense of humour should not read this text.

romanbun 10.08.2011 17:12:41

"Nu stiti ce sa cereti"...
Apoi eu nepriceputul vreau sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni asa cum ne iubeste El, dupa mine sa se inchida usa raiului si sa traiesc pe Pamant in conformitate cu voia Lui.
Vorbe mari, frumoase, dar nu le pazesc si nici "rezultatele" nu le merit. Doamne iarta-ma!

maria32 10.08.2011 17:26:18

sa pot sa iubesc din tot sufletul pe toti oamenii, sa stiu si sa pot sa iert si sa imi regret pacatele.
ah da... si ca sa fie si un lucru mai concret: o familie.

tigerAvalo9 10.08.2011 20:03:03

Sa fac bine si sa fiu cunoscut ca un om care face bine!!!SA FAC BINE!!!!!

Ana-Maria N 10.08.2011 20:35:00

Sa nu mai fac rau aproapelui si sa-L fac mandru de mine pe Dumnezeu. Din cele materiale...nici eu nu mai stiu :)

George.m 10.08.2011 23:14:05

Imi doresc ca in aceasta viata sa pun inceput bun in cele duhovnicesti; sa traiesc astfel incat sa nu ma rusinez stand in fata lui Dumnezeu, a Sfintilor Sai si a semenilor in Ziua Judecatii.

beliver 12.08.2011 02:59:24

Sa ma pocaiesc de pacate.Doamne ajuta!

Sara I 23.09.2011 16:55:07

Imi doresc sa traiesc in Prezent, sa nu mai fiu rastignita intre regretele zilei de ieri, si fricile legate de ziua de maine. Imi doresc sa am inima curata, ca sa-L pot vedea pe El, asa cum este, si nu in imaginatie sau inchipuire. Imi doresc sa nu mai am frica de moarte, de pierdere, de dezastre, nenorociri, si de nimic altceva, asa incat sa pot trai in libertate. Imi doresc cerul, si raiul, si Imparatia lui Dumnezeu, nu ca un viitor posibil, si probabil, si ipotetic, ci ca mod de viata, in fiecare zi, aici si acum, si intodeauna.
Doresc mantuirea tuturor celor pe care ii iubesc. Si vreau sa traiesc viata care mi-a fost data pe acest pamant in plinatatea ei, cu Dumnezeu ca tovaras de drum.

Indurarii si iubirii tale ne dam, Doamne...

Ora este GMT +3. Ora este acum 01:51:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.