Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   A dracui (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3818)

Hartford 29.05.2008 20:22:57

Nu ii inteleg pe ortodocsii romini de ce dracuie?
Am observat multi care se declara crediciosi si vin la slujba in toata Duminica dracuie de mama focului.Pe unii ii mai intreb pt altii ma rog in gind Doamne iarta-l ca nu stie ce zice. Ori cu satana ori cu Dumnezeu nu poti fi cu ambii:dontgetit:

coman 29.05.2008 21:36:42

hartford,ce spuneai despre ortodoxi romani? explica.mi mai bine ca eu sunt mai greu de cap....

Hartford 29.05.2008 21:42:58

Citat:

În prealabil postat de coman
hartford,ce spuneai despre ortodoxi romani? explica.mi mai bine ca eu sunt mai greu de cap....

Credinciosii romini il pomenesc pe diavol in dialogurile lor. Mai sint si alti ortodocsi sirbi greci or fi dracuind si astia nu stiu.

coman 29.05.2008 22:05:22

frate hartford,am inteles ideia,,,sa iti spun ce cred eu;un pacatos ca mine injura si dracuie cum spui tu,dar un crestin adevarat nu face asta.Eu cunosc multi,multi care sunt adevarati ortodocsi. asa ca nu trebuie sa generalizam.Este un pacat mare(injuratul),ma lupt sa scap de el,,,

Hartford 29.05.2008 22:15:27

Citat:

În prealabil postat de coman
frate hartford,am inteles ideia,,,sa iti spun ce cred eu;un pacatos ca mine injura si dracuie cum spui tu,dar un crestin adevarat nu face asta.Eu cunosc multi,multi care sunt adevarati ortodocsi. asa ca nu trebuie sa generalizam.Este un pacat mare(injuratul),ma lupt sa scap de el,,,

Eu nu il pomenesc pe diavol nici din greseala macar. Unii.. am zis nu generalizez dupa slujba cind bem si noi o cafea acolo, in frazele lor dracuie( firar al dr, da-l dr) nu suport. Dar nu cred ca e injuratura cum spui e un obicei prost si diavolul se bucura ca e bagat in seama.Sa-ti ajute Domnul sa scapi de obiceiul asta daca il ai.
Amin

Dia20_diana 30.05.2008 01:12:36

foarte buna intrebare, dar cred ca majoritatea care folosesc astfel de expresii nu le folosesc in mod intentionat, doar ca au devenit atat de uzuale incat le folosesc in mod inconstient

Hartford 30.05.2008 01:17:40

Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
foarte buna intrebare, dar cred ca majoritatea care folosesc astfel de expresii nu le folosesc in mod intentionat, doar ca au devenit atat de uzuale incat le folosesc in mod inconstient

Si asa incostient dai mina cu diavolul el se bucura ca te poate acapara pe nevazute si asa stai la discutie cu el.

Dia20_diana 30.05.2008 01:23:50

apropo bunica mea mi-a spus ca este suficient sa-i spui numele si el apare langa tine, dar daca iti faci o cruce dispare? este adevarat?

ancah 30.05.2008 01:52:26

Hartford: iarta-ma te rog, dar sunt ani buni de cand s-a schimbat ortografia cuvantului roman. Se scrie cu "a" nu cu "i". Deci roman, Romania, romanesc, etc

Hartford 30.05.2008 02:47:02

Citat:

În prealabil postat de ancah
Hartford: iarta-ma te rog, dar sunt ani buni de cand s-a schimbat ortografia cuvantului roman. Se scrie cu "a" nu cu "i". Deci roman, Romania, romanesc, etc

Mersi de observatia dar am spus pe aici sint plecata din tara de 21 de ani si scriu romaneste mai rar , pe vremea mea asa se scria si o sa continui sa scriu asa ca nu e gresit ca ati schimbat scrierea asta e traba voastra.Pe un side religios va rog nu mai faceti observatii din astea care nu isi au rostul. Deci nu asta era raspunsul la subiectul meu. Daca esti profesoara te inteleg ca te deranjeaza.




Ora este GMT +3. Ora este acum 11:45:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.