Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

silverstar 15.03.2009 08:42:13

[SIZE=5][COLOR=green]Înapoi la șoarece
[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]A fost odată un înțelept numit Mahatapas.

Într-o zi, în vecinătatea ermitajului său, a văzut un pui de șoarece, căzut din ciocul unui corb.

Înțeleptului Mahatapas i s-a făcut milă de puiul de șoarece și a început să-l hrănească cu grăunțe de orez sălbatic.

Nu la multă vreme dupa aceea, înțeleptul a văzut o pisică, care fugărea șoarecele să-l mănânce.

Simțind șoarecele speriat de moarte, înțeleptul, prin puterea devoțiunii sale, a transformat șoarecele într-o pisică foarte puternică.

Dar, după un timp, înțeleptul Mahatapas a observat că pisica se temea foarte tare de câini, așa că a transformat-o în câine.

După aceea, Mahatapas obsevă ca, la rândul lui, câinele era înspăimântat de moarte de tigri. Făcându-i-se din nou milă de el, înțeleptul l-a transformat în tigru.

Și înțeleptul privea acest tigru ca nefiind câtuși de puțin diferit de șoarecele care fusese odinioară.

Oamenii care locuiau în împrejurimi, văzând tigrul, spuneau: «Prin puterea înțeleptului Mahatapas, acest șoarece a fost adus la condiția de tigru».

Tigrul, auzind acestea, era foarte stânjenit. Într-o zi, s-a gândit: «Câtă vreme are să trăiasca înțeleptul Mahatapas, povestea asta urâtă a condiției mele inițiale nu are sa piară».

Gândindu-se în felul acesta, tigrul s-a pregătit să-l ucidă pe înțelept.

Dar, descoperindu-i intenția, chiar când tigrul era gata să-l omoare, înțeleptul Mahatapas a spus: «Așa deci? Înapoi la șoarece!».

Într-o clipită, tigrul a fost readus la condiția sa anterioară, redevenind șoarece. :77:
[/COLOR]

silverstar 15.03.2009 08:45:13

[SIZE=5][COLOR=green]Repostare[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=5][COLOR=green]Înapoi la șoarece[/COLOR][/SIZE]


[COLOR=green]A fost odată un înțelept numit Mahatapas.[/COLOR]

[COLOR=green]Într-o zi, în vecinătatea ermitajului său, a văzut un pui de șoarece, căzut din ciocul unui corb.[/COLOR]

[COLOR=green]Înțeleptului Mahatapas i s-a făcut milă de puiul de șoarece și a început să-l hrănească cu grăunțe de orez sălbatic.[/COLOR]

[COLOR=green]Nu la multă vreme dupa aceea, înțeleptul a văzut o pisică, care fugărea șoarecele să-l mănânce.[/COLOR]

[COLOR=green]Simțind șoarecele speriat de moarte, înțeleptul, prin puterea devoțiunii sale, a transformat șoarecele într-o pisică foarte puternică.[/COLOR]

[COLOR=green]Dar, după un timp, înțeleptul Mahatapas a observat că pisica se temea foarte tare de câini, așa că a transformat-o în câine.[/COLOR]

[COLOR=green]După aceea, Mahatapas obsevă ca, la rândul lui, câinele era înspăimântat de moarte de tigri. Făcându-i-se din nou milă de el, înțeleptul l-a transformat în tigru.[/COLOR]

[COLOR=green]Și înțeleptul privea acest tigru ca nefiind câtuși de puțin diferit de șoarecele care fusese odinioară.[/COLOR]

[COLOR=green]Oamenii care locuiau în împrejurimi, văzând tigrul, spuneau: "Prin puterea înțeleptului Mahatapas, acest șoarece a fost adus la condiția de tigru".[/COLOR]

[COLOR=green]Tigrul, auzind acestea, era foarte stânjenit. Într-o zi, s-a gândit: "Câtă vreme are să trăiasca înțeleptul Mahatapas, povestea asta urâtă a condiției mele inițiale nu are sa piară".[/COLOR]

[COLOR=green]Gândindu-se în felul acesta, tigrul s-a pregătit să-l ucidă pe înțelept.[/COLOR]

[COLOR=green]Dar, descoperindu-i intenția, chiar când tigrul era gata să-l omoare, înțeleptul Mahatapas a spus: "Așa deci? Înapoi la șoarece!"[/COLOR]

[COLOR=green]Într-o clipită, tigrul a fost readus la condiția sa anterioară, redevenind șoarece.[/COLOR]

silverstar 15.03.2009 09:35:07

[SIZE=3][COLOR=green]Curaj din teamă[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Întâmplarea despre care vreau să povestesc s-a petrecut în noiembrie \'89. Îmi amintesc bine pentru că atunci, în perioada aceea, au avut loc mai multe evenimente care se leagă între ele... [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Era sâmbătă, sâmbătă seara, spre ora 8. Eram în clasă, o sală la etajul al doilea, ultima oră la o clasă a VIII-a... Deotată liniștea a fost spartă de țipetele îndepărtate ale femeii de serviciu. Am auzit, totodată, pași grei, păsați, iuți care se apropiau de sala în care eram.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Am deschis ușa și am ieșit din clasă. Doi tineri, foști elevi ai școlii, nu mai mult de 17, 18 ani intraseră în școală, numai Dumnezeu știe cum. În mâna unuia dintre ei, lama unui cuțit strălucea amenințător. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Am înțeles imediat că atunci, în acel moment, trebuia reglate niște conturi cu un elev de la clasa unde eram eu. Mi-am desfăcut liniștită nasturii de la palton și, cu pași lenți, parcă măsurați, privindu-l în ochi pe fostul meu elev, i-am spus să mă taie pe mine, dacă așa simte, dar că în clasă nu va intra niciodată. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Celălalt tânăr care-l însoțea, dispăruse. Eram față-n față doar eu și tânărul cu cuțitul în mână... Pă măsură ce eu înaintam, tânărul mergea înapoi, dar cu spatele... Îi țineam privirea cu ochii mei și-l simțeam din ce în ce mai slab...[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]La un moment dat, s-a răsucit pe călcâi și, după ce mi-a mai aruncat o privire încărcată de ură dar și de neputință, a luat-o la fugă, pe scări, în jos... [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Sigur că mi-a fost frică, aș minți să spun că nu, nu mi-a fost frică, iaca m-am găsit eu să... Dar atunci, pentru mine era important să-mi apăr elevul din clasă... Nu conta cine este, ce-a făcut, nu conta conflictul cu celălalt... [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Ce a urmat e lesne de înțeles...[/COLOR]

dorinastoica14 15.03.2009 15:43:20

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 122528)
[SIZE=3][COLOR=green]Curaj din teamă[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green]Întâmplarea despre care vreau să povestesc s-a petrecut în noiembrie \'89. Îmi amintesc bine pentru că atunci, în perioada aceea, au avut loc mai multe evenimente care se leagă între ele... [/COLOR]

[COLOR=green]Era sâmbătă, sâmbătă seara, spre ora 8. Eram în clasă, o sală la etajul al doilea, ultima oră la o clasă a VIII-a... Deotată liniștea a fost spartă de țipetele îndepărtate ale femeii de serviciu. Am auzit, totodată, pași grei, păsați, iuți care se apropiau de sala în care eram.[/COLOR]

[COLOR=green]Am deschis ușa și am ieșit din clasă. Doi tineri, foști elevi ai școlii, nu mai mult de 17, 18 ani intraseră în școală, numai Dumnezeu știe cum. În mâna unuia dintre ei, lama unui cuțit strălucea amenințător. [/COLOR]

[COLOR=green]Am înțeles imediat că atunci, în acel moment, trebuia reglate niște conturi cu un elev de la clasa unde eram eu. Mi-am desfăcut liniștită nasturii de la palton și, cu pași lenți, parcă măsurați, privindu-l în ochi pe fostul meu elev, i-am spus să mă taie pe mine, dacă așa simte, dar că în clasă nu va intra niciodată. [/COLOR]

[COLOR=green]Celălalt tânăr care-l însoțea, dispăruse. Eram față-n față doar eu și tânărul cu cuțitul în mână... Pă măsură ce eu înaintam, tânărul mergea înapoi, dar cu spatele... Îi țineam privirea cu ochii mei și-l simțeam din ce în ce mai slab...[/COLOR]

[COLOR=green]La un moment dat, s-a răsucit pe călcâi și, după ce mi-a mai aruncat o privire încărcată de ură dar și de neputință, a luat-o la fugă, pe scări, în jos... [/COLOR]

[COLOR=green]Sigur că mi-a fost frică, aș minți să spun că nu, nu mi-a fost frică, iaca m-am găsit eu să... Dar atunci, pentru mine era important să-mi apăr elevul din clasă... Nu conta cine este, ce-a făcut, nu conta conflictul cu celălalt... [/COLOR]

[COLOR=green]Ce a urmat e lesne de înțeles...[/COLOR]

De obicei merg la biserică dumnica dimineață foarte devreme căci îmi place să văd cum biserica goală se umple încet ,incet.
În dimineața asta am mers ca de obicei și la ora 8 eram la locul meu,ghemuită în colțișorul unde stau.
Pe la ora 9 lângă mine s-a așezat o doamnă cam de vârsta mea,înaltă.frumoasă.După aspect părea o femeie foarte hotărâtă și puternică dar care nu mergea prea des la biserică.Am simțit-o ca având o trăire foarte intensă a liturghiei,iar la un moment dat am auzit-o suspinând a plâns ca și cum cântările domoale ale liturghiei i-ar fi deschis o rană dintr-un suflet gingaș și rănit.
Nu știu de ce dar m-am gândit că pe aceea femeie o chiamă Silvia și m-am gândit la tine.
La sfârșitul slujbei când părintele citește o rugăciune de dezlegare fiecare își spune încet numele.Femeia aceia era tot lângă mine și când mi-am spus numele am auzit o soaptă "Silvia".Am tresărit și am privit-o .
Ni s-ai întâlnit privirile și m-a întrebat decă vreau să-i spun ceva.Mi-am cerut iertare.
Nu știu dacă ai fost astăzi la biserică dar sunt convinsă că îngerul tău a fost.!:6:

silverstar 16.03.2009 08:58:16

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 122562)
De obicei merg la biserică dumnica dimineață foarte devreme căci îmi place să văd cum biserica goală se umple încet ,incet.
În dimineața asta am mers ca de obicei și la ora 8 eram la locul meu,ghemuită în colțișorul unde stau.
Pe la ora 9 lângă mine s-a așezat o doamnă cam de vârsta mea,înaltă.frumoasă.După aspect părea o femeie foarte hotărâtă și puternică dar care nu mergea prea des la biserică.Am simțit-o ca având o trăire foarte intensă a liturghiei,iar la un moment dat am auzit-o suspinând a plâns ca și cum cântările domoale ale liturghiei i-ar fi deschis o rană dintr-un suflet gingaș și rănit.
Nu știu de ce dar m-am gândit că pe aceea femeie o chiamă Silvia și m-am gândit la tine.
La sfârșitul slujbei când părintele citește o rugăciune de dezlegare fiecare își spune încet numele.Femeia aceia era tot lângă mine și când mi-am spus numele am auzit o soaptă "Silvia".Am tresărit și am privit-o .
Ni s-ai întâlnit privirile și m-a întrebat decă vreau să-i spun ceva.Mi-am cerut iertare.
Nu știu dacă ai fost astăzi la biserică dar sunt convinsă că îngerul tău a fost.!:6:

[COLOR=green]Bună dimineața, Dorina și mulțumesc pentru gândul cel bun. [/COLOR]
[COLOR=green]Nu, nu am fost în biserică ieri, dar am avut niște momente când l-am rugat pe Bunul Dumnezeu să mă ajute, să-mi dea gândul cel bun pentru ceea ce intenționam să fac.[/COLOR]
[COLOR=green]După care am mers la Măgura să punem la punct detaliile pentru sâmbătă, 21 martie, când vom face praznic de 40 de zile pentru ruda recent decedată. [/COLOR]
[COLOR=green]Să ai o săptămână așa cum îți dorești. [/COLOR]
[COLOR=green]La fel pentru toți care citesc.[/COLOR] :79:

janina 16.03.2009 22:12:04

Frumos mi-a plăcut cu biscuiții

silverstar 18.03.2009 23:14:10

Marul: Povestioara cu talc
 
[COLOR=#800000]
[SIZE=4][COLOR=#0000cd][COLOR=green]Afost odată un mare maestru budist care a cerut elevilor lui să descrie un măr. În timp ce punea mărul pe masă, le-a zis: “Cel ce poate să-mi descrie cel mai bine mărul, poate să vina în pustiu cu mine.”[/COLOR][/COLOR]
[/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=#0000cd][COLOR=green]Un elev a vorbit despre originea mărului și cum a fost el introdus în țara lor. Al doilea a vorbit despre modalitățile diferite în care pot fi folosite merele în obținerea cidrului, sosurilor și deserturilor. Al treilea a scos, în liniște, un cuțit mic din buzunar. A tăiat o bucată și i-a pus-o maestrului în gură. Apoi, cu delicatețe, i-a împins falca în sus astfel încât acesta să poată mușca din ea.[/COLOR][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=#0000cd][COLOR=green]“Da, așa este”, a spus maestrul celui de al treilea discipol. “Nu putem folosi cuvinte ca să descriem un măr. El trebuie descris cu limba, dinții și gura. El trebuie gustat.”[/COLOR][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=#0000cd][COLOR=green]Ca și în cazul mărului, singura cale de a ne cunoaște sentimentele profunde nu este cea a minții sau a gândurilor noastre conceptuale ci aceea prin care reușim să le experimentăm cu inimile noastre.[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[/COLOR]

Ave_Eva 19.03.2009 01:30:35

"Da, asa este!"

frumoasa istorioara!

silverstar 22.03.2009 09:29:54

De ce o iubesc pe mama
 
[COLOR=green]Mama și tata se uitau la televizor când mama a spus: "Sunt obosită și e[/COLOR]
[COLOR=green]târziu. Cred că mă voi duce în pat."[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]O ia spre bucătărie ca să facă sandvișurile pentru a doua zi. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Spală castroanele de popcorn, scoate carnea afară din congelator pentru[/COLOR]
[COLOR=green]cina din seara următoare, verifică cerealele, umple borcanul cu zahăr,[/COLOR]
[COLOR=green]pune lingurițele și castroanele pe masă și pregătește filtrul de cafea [/COLOR]
[COLOR=green]pentru a doua zi dimineață.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Apoi pune niște rufe la uscat, mai bagă niște haine în mașina de spălat,[/COLOR]
[COLOR=green]calcă o camașă și coase un nasture care cădea la o bluză.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Strânge piesele jocului rămas pe masa din sufragerie, pune telefonul la [/COLOR]
[COLOR=green]loc, așează agenda de telefon la loc in raft.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Udă câteva plante, golește un coș de gunoi și pune un prosop la uscat pe[/COLOR]
[COLOR=green]bară.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Se intinde, cască și o ia spre dormitor. Se oprește la birou și scrie o [/COLOR]
[COLOR=green]notiță pentru profesoară, numără niște bani pentru excursia de mâine și[/COLOR]
[COLOR=green]ridică o carte de școală căzută sub scaun.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Scrie o felicitare pentru ziua de naștere a unui prieten, o bagă în[/COLOR]
[COLOR=green]plic, scrie adresa, o timbrează și scrie o notiță pentru cumpărături. Le [/COLOR]
[COLOR=green]pune pe amândouă lângă geanta ei.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Mama își curăță fața cu demachiantul ei 3 in 1, își dă cu crema de[/COLOR]
[COLOR=green]noapte antirid, se spală pe dinți și își curăță unghiile.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Tata îi strigă: "Credeam că te duci în pat." [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]"Sunt pe drum," răspunde ea.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Adaugă apă în vasul câinelui, dă pisica afară și se asigură că ușile[/COLOR]
[COLOR=green]sunt închise cu cheia și că lumina e deschisă pe terasă.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Se uită în camera copiilor, le stinge lămpile de pe noptiere și [/COLOR]
[COLOR=green]televizorul, ridică o cămașă, aruncă niște șosete murdare în coșul de[/COLOR]
[COLOR=green]rufe și vorbește un pic cu unul dintre copii care încă își face lecțiile.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]În camera ei își potrivește alarma la ceas, își așează hainele pentru a [/COLOR]
[COLOR=green]doua zi și îndreaptă raftul de la pantofi.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Mai adaugă 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a[/COLOR]
[COLOR=green]doua zi. Își spune rugăciunea și vizualizează împlinirea dorințelor ei.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]just...Minunat![/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]În același timp, tata închide televizorul și anunță nimănui în [/COLOR]
[COLOR=green]particular, "Mă duc în pat."[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și o și face... fără nici un alt gând.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Vi se pare ceva ieșit din comun? Vă mai mirați de ce femeile trăiesc mai[/COLOR]
[COLOR=green]mult?[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]PENTRU Că SUNT FăCUTE PENTRU CURSĂ LUNGă... (și nu am putea [/COLOR]
[COLOR=green]să murim mai repede pentru că încă avem atâtea de făcut!)[/COLOR]

silverstar 24.03.2009 09:05:49

[COLOR=green][SIZE=3]Fiecare zi trăită e o zi deosebită[/SIZE]

Această povestioară te va ajuta să reflectezi. Continuă să citești, merită efortul.

Un prieten a deschis sertarul dulapului soției sale și a ridicat un pachet învelit în hârtie de mătase:
- Acesta - a spus - nu este un simplu pachet, e lenjerie.
A aruncat hârtia de împachetat și a observat mătasea rafinată și dantela.
- Ea a cumparat această lenjerie prima dată când am fost la New York, acum 9 ani. Nu a folosit-o niciodată. A păstrat-o pentru o ocazie deosebită. Bine… cred că aceasta este ocazia.
[/COLOR]
[COLOR=green]S-a apropiat de pat și a așezat lejeria lângă celelalte haine pe care urma să le ducă la pompele funebre. Soția lui tocmai murise. Întorcându-se spre mine îmi spuse:
- Nu păstra nimic pentru o ocazie deosebită, fiecare zi trăită este o ocazie deosebită.
[/COLOR]
[COLOR=green]Încă mă mai gândesc la aceste cuvinte… deja mi-au schimbat viața.
Acum citesc mai mult și fac curat mai puțin. Mă așez pe terasă și admir priveliștea fără să observ buruienile grădinii. Petrec mai mult timp cu familia și prietenii și mai puțin la servici. Am ințeles că viața trebuie să fie un cumul de experiențe de care să te bucuri, nu o luptă pentru a supraviețui.
Nu mai pastrez nimic. Folosesc paharele de cristal zilnic. Îmi pun paltonul nou pentru a merge la cumpărături, dacă așa decid și așa am chef. Nu mai pastrez cel mai bun parfum pentru ocaziile speciale, ci îl folosesc oricând am chef.
[/COLOR]
[COLOR=green]Frazele “Într-o bună zi…” și “Una din zilele acestea…” încep să dispară din vocabularul meu. Dacă ceva merită văzut, auzit sau făcut, vreau să văd, să aud sau să fac acum.
[/COLOR]
[COLOR=green]Nu sunt sigur ce ar fi făcut soția prietenului meu dacă ar fi știut că nu va mai apuca ziua de mâine, zi pe care noi toți o ignorăm într-o măsură destul de mare. Cred că ar fi telefonat celor din familie și prietenilor apropiați. Poate că și-ar fi sunat câțiva din vechii prieteni pentru a-și cere scuze pentru eventuale supărări din trecut și să se împace cu ei.
[/COLOR]
[COLOR=green]Aceste lucruri nefăcute sunt cele care m-ar supăra dacă aș ști că am orele limitate. Aș fi suparat că nu mi-am văzut prieteni buni, pentru că urma să îi contactez “Într-una din zilele astea…”. Supărat că nu am scris anumite scrisori pe care mă gândeam să le scriu “Într-una din zilele astea…”. Supărat și trist pentru că nu le spusesem fraților și copiilor mei ce mult îi iubesc. Acum încerc să nu întârzii, să nu rețin și să nu păstrez pentru mine nimic din ce, împărtășit, ar aduce râsete și veselie vieților noastre.[/COLOR] :53:


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:23:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.