Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Subcultura Goth (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9434)

Crysis 13.05.2010 21:39:44

Subcultura Goth
 
Buna ziua.

Doresc sa stiu si eu parerea voastra despre subcultura goth sau gotica cum va vine mai usor..

Jane Says 13.05.2010 22:14:46

Citat:

În prealabil postat de Crysis (Post 247711)
Buna ziua.

Doresc sa stiu si eu parerea voastra despre subcultura goth sau gotica cum va vine mai usor..

Impresia cu care am ramas dupa ce am aderat si m-am manifestat in maniera asta e ca nu faceam altceva decat sa ma joc de-a si mi-am facut idol din imaginea de sine. Pe urma, orice sub/cultura creata in mod artificial, ca si asta, nu e altceva decat o risipa de energie si potential pentru cel care intra-n ea pentru ca in loc sa se traiasca pe sine, liber si 100% "pur" (necontaminat de trenduri mode ideologii doctrine*) si integrat in realitate, isi creeaza un spatiu fals, care tine de domeniul fanteziei si sub imperiul senzatiilor de moment pe care incearca sa le permanentizeze (ascultand doar un anumit gen de muzica, frecventand doar un anumit gen de baruri, purtand doar un fel de haine etc). Si-asa, o chestie abstracta ajunge cumva sa-ti "vampirizeze" fiinta si te trezesti slujind trup si suflet unor himere, lucru care e trist, adica iti ratezi existenta si menirea pur si simplu.
Mai pot spune ca e o negare a lui Dumnezeu/Hristos, un fel de-a te ascunde de El, de-a te inchide in pivnita (oricat de larga ar fi tot pivnita ramane) si-a zice "aici fac eu regulile, aici intunericul e stapan si nebunia face legea si aici valorile sunt alea care zic eu ca sunt si tot ce vreau e permis" (asta nu tine neaparat numai de gotzi, ce-i drept :D)

In concluzie, e cam asa: vrei sa traiesti viata si sa te traiesti pe tine insuti sau vrei sa traiesti o fantezie si sa traiesti un rol ca un actor care-i condamnat sa traiasca numai pe scena.

Nu zic ca Satan a inventat cultura goth (dar faptul ca n-o zic eu nu inseamna ca nu-i asa :5:) dar faza asta cu deturnatul sensului existentei noastre si traitul in tot felul de himere/fantezii/pivnite sigur a inventat-o el :)

* steluta aia de mai sus, ca scriam de ideologii doctrine, eu cred ca firescul omului si implinirea sa e crestinismul si ca abia in duhul asta ajungi sa te cunosti cu bune si cu rele si sa fii tu insuti, chiar daca uneori chestia asta, yourselful, te poate exaspera :)

Crysis 13.05.2010 23:13:25

Estetica și starea de spirit sunt parțial inspirate de romantism și neoromantism. Atracția gotherilor pentru imaginea întunecată, morbidă și misterioasă este în spiritul curentelor literare neo-romantice (sec. XVIII-XIX). Alte elemente centrale ale gotherului sunt atitudinea teatrală și dramatizarea eului, elemente prezente deopotrivă în literatură, cât și în subcultură.

Gotherii, ca membri ai subculturii, nu susțin violența, dar o tolerează. Subcultura nu este bazată pe ură și agresivitate, ci pe recunoaștere și identificare. Ei se plâng de existența răului din societate, pe care mainstream-ul dorește să-l ignore sau să-l uite, de intoleranța maselor față de orice subcultură. Acestea sunt teme ce apar și în muzica Goth.

Gotherii sunt în general apolitici. Spre deosebire de mișcările contraculturilor hippie și punk, ce au fost radicale din punct de vedere social, rebeliunea subculturală a gotherilor nu conține un mesaj politic clar și nu aduc cu sine un activism social, ci este limitată la portretizarea societății contemporane.

În subcultura lor, accentul cade pe creativitate, intelectualizare și respingerea gândirii conservatoare și se poate observa o tendință către cinism. Cu toate acestea, este de reținut că ideologia lor este mai mult bazată pe estetică decât pe etică și politică.

Chiar dacă unii membri prezintă înclinații către anarhie sau liberalism, ei nu le exprimă ca fiind parte din identitatea lor culturală. Astfel, înclinațiile politice, sau religia adoptată sunt elemente ce țin de individ, nu de grup. Cu toate că nu există legături spirituale între membri, multe formații integrează în muzica lor supranaturalul, spiritualitatea și imaginile religioase. Motivele pentru care aceste elemente sunt prezente sunt pentru a exprima afilierea la o religie, satira sau doar ca scop decorativ.

În timp ce apartenența la această subcultură poate împlini individul, este și un lucru riscant pentru tineri, deoarece atenția negativă și prejudecățile publicului larg deformează valorile "vizibile" ale acesteia. Tânărul informat va fi tratat ca o persoană antisocială, exclus de anumite persoane, sau disprețuit, iar tânărului neinformat îi vor fi alimentate tendințele antisociale, pe care acesta le percepe în viziunea exterioară subculturii. Imaginea deformată a culturii goth a fost alimentată în primul rând de imaginea șocantă a gotherilor, iar în al doilea rând de tineri prost informați, fascinați superficial de subcultură, care nu au făcut niciodată parte din subcultură, dar care au adoptat ținuta, lucru ce a generat confuzia societății. Scandalurile legate de crimele din școlile americane au întărit imaginea deformată asupra subculturii.


Relatia cu religia

Miscarea gotica, în ansamblul ei, nu poate fi asimilata cu satanismul, desi deturnarea anumitor simboluri pot provoca aceasta imagine.
Miscarea gotica din orice tara, nu are legatura directa cu nicio religie anume.
Sunt din toate religiile.



Confuzii frecvente

Moda Goth este deseori confundată cu moda Heavy Metal, în special subgenul Gothic Metal, membrii acestor subculturi purtând, de asemenea, în mare parte haine negre.

Gotherii sunt deseori confundați cu membrii subculturii Black Metal, care poartă trench-uri negre și uneori machiaj de tip corpse paint (întreaga față este pictată cu alb și negru).

De asemenea, membrii subculturii Goth, sunt confundați cu membrii subculturii Emo. În realitate, majoritatea subculturilor sferei Dark sunt revoltați de subcultura Emo, considerând-o "superficială", "ridicolă" și "defăimătoare".

Deseori se face confuzie între muzica Goth (derivată din post-punk) și Gothic Metal (muzică derivată din Heavy Metal).





Ai intalnit vreo unul? ai stat de vorba cu el? daca ai schimba 2-3 vorbe cu unul iti vei schimba parerea.
Bineinteles sunt un procent mic care nu au nici o treaba cu asta si strica imaginea... peste tot se intampla asa.

colaps 13.05.2010 23:39:29

Cand mai vad vreun "goth" dintr-asta imbracat in piele neagra, cu mascara si ruj negru, cu parul nespalat de luni de zile si dat cu vopsea dintr-aia mai neagra decat petrolul, cu bratari pe mana si cu cercei in nas, cum merg in umbra si noaptea parca speriati de soare si nici nu te poti apropia de ei la ce duhoare poarta in hainele lor atat de urate si de jerpelite de zici ca acu doua minute le-a sterpelit dintr-un tomberon aleatoriu amplasat intr-o alee mizera ....

Vai si-amar de ei...

Crysis 14.05.2010 00:02:43

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 247771)
Cand mai vad vreun "goth" dintr-asta imbracat in piele neagra, cu mascara si ruj negru, cu parul nespalat de luni de zile si dat cu vopsea dintr-aia mai neagra decat petrolul, cu bratari pe mana si cu cercei in nas, cum merg in umbra si noaptea parca speriati de soare si nici nu te poti apropia de ei la ce duhoare poarta in hainele lor atat de urate si de jerpelite de zici ca acu doua minute le-a sterpelit dintr-un tomberon aleatoriu amplasat intr-o alee mizera ....

Vai si-amar de ei...

Tu incurci borcanele si habar nu ai ce vorbesti.
Intai documenteazate dupa aia comenteaza.

Si sa iti mai spun ceva .. unde ai vazut tu goth-er in Romania? hai sa fim seriosi..
Ce spui tu acolo nu are nici o legatura cu goth-ul.

Si sunt mult mai curati ca tine asta te asigur , sunt foarte inteligenti , calmi , comunicativi , deschisi , sunt foarte elegant imbracati etc..

Real Goth People>>>

http://img204.imageshack.us/img204/7...ndbysokian.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/455...2112681552.jpg
http://img338.imageshack.us/img338/9...78cd6b061e.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/7...431333c272.jpg

Crysis 14.05.2010 00:40:30

http://img694.imageshack.us/img694/5...ymandragon.jpg

eodor nastasa 14.05.2010 00:47:01

Sunt mult mai curate, ca vaz ca ne postetezi, mandrete de pixinele si da doamne...dragute, ce-i drept, ii drept...ca ce-i dragut sh lu' Dumnezeu ii place...
Si acu, nazdravane, iti c-am fug ochii dupa fuste...stai nu da...ca nu-i bai...ca n-am zic ca faci rau...:15:

colaps 14.05.2010 00:56:31

Is curios, nu intra si specimenul de mai jos in aceasta categorie? Ca de m-as intalni noaptea cu ea as crede ca vrea sa-mi devoreze sufletul...

http://gothdating.org/wp-content/upl...goth-girls.jpg

Crysis 14.05.2010 02:03:12

Subscriu: "Imaginea deformată a culturii goth a fost alimentată în primul rând de imaginea șocantă a gotherilor, iar în al doilea rând de tineri prost informați, fascinați superficial de subcultură, care nu au făcut niciodată parte din subcultură, dar care au adoptat ținuta, lucru ce a generat confuzia societății. "

Sunt foarte multi care exagereaza.... da ce sa le faci?
Oricum m-ai facut sa rad:)))

Delirul 14.05.2010 02:07:25

Subcultura goth merge mana in mana cu muzica si rockul gothic, daca nu cumva a aparut ca urmare a acestui gen muzical. Pe suprafata pamantului nu cred ca exista gen muzical (va rog nu-mi dati aicea contraexemple de alte melodii din muzica rock si mai explicite, eu ma refer la ceea ce promoveaza acest gen muzical la modul general) mai explicit satanic prin simbolistica oculta si mistica ce o intrbuinteaza mai tot timpul. Muzica subculturii gothic este plina de paganism, ritualuri pagane, credinte ce tin de cabala adica tot pagane, inchinare si adorareaa anumitor zeitati samd

Insa trebuie precizat, una este goticul ce tine de neamuri germanice din vremuri demult apuse si alta este gothul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:03:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.