Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Canonul Umilintei (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19660)

VidoveczAndrei 25.08.2021 20:00:46

Canonul Umilintei
 
Buna ziua. Am incercat sa caut Canonul Umilintei catre Iisus Hristos, dar am gasit una de pe doxologia. Desi textul nu e bine facut. Are niste locuri unde nu sunt clarificari. Daca se poate sa puna integral Canonul fara greseli sau lipsuri litere.

Multumesc.

Moroco 26.08.2021 14:48:39

Citat:

Īn prealabil postat de VidoveczAndrei (Post 668916)
Buna ziua. Am incercat sa caut Canonul Umilintei catre Iisus Hristos, dar am gasit una de pe doxologia. Desi textul nu e bine facut. Are niste locuri unde nu sunt clarificari. Daca se poate sa puna integral Canonul fara greseli sau lipsuri litere.

Multumesc.

Asculta asta si te umileste.... incercand sa ramai asa umil inaintea Domnului.

VidoveczAndrei 26.08.2021 18:52:54

Citat:

Īn prealabil postat de Moroco (Post 668922)
Asculta asta si te umileste.... incercand sa ramai asa umil inaintea Domnului.

Stiu rugaciunea, e Rugaciunea Sfantului Efrem, folosita in posturile. Insa e si un Canon.

Moroco 27.08.2021 14:38:12

Citat:

Īn prealabil postat de VidoveczAndrei (Post 668932)
Stiu rugaciunea, e Rugaciunea Sfantului Efrem, folosita in posturile. Insa e si un Canon.

In rugaciunea asta sfantul cere mereu ca sa nu-i dea Domnul din cele rele ci sa-i dea din cele bune.

Domnul implineste rugaciunile dar omul care se lauda cu postul de ce-si da mereu , de ce-si da, de ce nu pricepe ca postul inseamna sa nu-ti dai si sa primesti de la Dumnezeu ce-ti da El si tu sa nu-ti dai nimic fiindca aia inseamna post sa nu-ti dai nimic si sa primesti ce-ti da Dumnezeu, mai ales indreptarea, corectie, invatatura...

Despre ce canon e vorba?

Stiam ca ortodoxia da canoane de rugaciune deci nu vad diferenta intre canon de umilinta si rugaciune de umilinta. Nu e acelasi lucru?

VidoveczAndrei 27.08.2021 23:08:14

Citat:

Īn prealabil postat de Moroco (Post 668935)
In rugaciunea asta sfantul cere mereu ca sa nu-i dea Domnul din cele rele ci sa-i dea din cele bune.

Domnul implineste rugaciunile dar omul care se lauda cu postul de ce-si da mereu , de ce-si da, de ce nu pricepe ca postul inseamna sa nu-ti dai si sa primesti de la Dumnezeu ce-ti da El si tu sa nu-ti dai nimic fiindca aia inseamna post sa nu-ti dai nimic si sa primesti ce-ti da Dumnezeu, mai ales indreptarea, corectie, invatatura...

Despre ce canon e vorba?

Stiam ca ortodoxia da canoane de rugaciune deci nu vad diferenta intre canon de umilinta si rugaciune de umilinta. Nu e acelasi lucru?

E acelasi. Insa pot folosi rugaciunea umilintei a lui Efrem cu Canonul Umilintei. Canonul umitiliei e un canon care pune la punct un crestin care se crede mandru, E un canon personal, ca si Canonul Mantuirii, si Canonul Infriocsatei Judecata. Toate aceste trei e sa aiba un crestin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:44:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.