Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8154)

adelin 13.02.2010 20:10:08

http://apologeticum.wordpress.com/20...-presedinteluiAPOLOGETICUM

CAMPANIA ANTI-CIP merge mai departe! Semnaturile au fost duse la presedintele Romaniei si a fost inregistrata cererea de REFERENDUM. Orice alta varianta ar fi fost aleasa, tot de decizia presedintelui am fi depins. Presedintelui ii revine responsabilitatea de a organiza REFERENDUM-ul prin care poporul roman sa decida daca noile documente trebuie sa contina sau nu cip-uri. Presedintele trebuie sa cunoasca aceasta problema reala a unui numar foarte mare romani(dintre care aproape un milion si-au exprimat refuzul fata de microcip prin semnarea tabelelor anti-cip). Pe langa semnaturile stranse pana acum, trebuie sa adresam personal mesajele noastre PRESEDINTELUI fie prin scrisori, fie prin email.
Adresa presedintelui: Palatul Cotroceni, Bulevardul Geniului nr. 1-3, Sector 6 – Bucuresti – Romania, Cod postal 060116
email: procetatean@presidency.ro

adelin 13.02.2010 20:13:48

Credeți că vor reuși să treacă peste principiile lor, guvernanții noștri și vor reuși să ne apere drepturile noastre, iar nu interesele globalizării?

gabriela8 13.02.2010 21:09:48

Chiar daca ar vrea sa ne apere interesele nu ii lasa altii "mai mari" si nu cred ca se vor gandi mai intai la noi ci la binele lor. Trebuie sa se intample toate dar cred ca Dumnezeu le poate amana daca noi ne-am intoarce fata catre EL si am sustine campania contra-cip, adica am marturisi credinta!

andrei25 13.02.2010 21:17:21

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 211831)
Credeți că vor reuși să treacă peste principiile lor, guvernanții noștri și vor reuși să ne apere drepturile noastre, iar nu interesele globalizării?

Dar tu crezi, ca vei reusi sa treci peste "principiile" tale de a eticheta pe altii masoni, ecumenisti, doar din auzite? A? Am sa-ti spun o intamplare, pe care am mai postat-o.

Un om venea la un preot sa-i spuna ceva, si preotul l-a vazut cam agitat pe acel om. Si-l intreaba:
-Ce s-a intamplat omule?
-Parinte, vreau sa va spun ceva!
Parintele a stat un pic, s-a gandit si a zis:
-Ce vrei sa-mi spui e despre o persoana?
-Da, parinte!
-Si ce vrei sa-mi spui de acea persoana, e de rau sau e de bine?
-E de rau, parinte!
-Si ce vrei sa-mi spui tu de rau de acea persoana, esti sigur ca asa e?
-Nu, parinte! Am auzit si eu la altii!
-Atunci, nu-mi mai spune!

Doamne ajuta!

adelin 17.02.2010 20:52:46

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 211853)
Dar tu crezi, ca vei reusi sa treci peste "principiile" tale de a eticheta pe altii masoni, ecumenisti, doar din auzite? A? Am sa-ti spun o intamplare, pe care am mai postat-o.
Doamne ajuta!

Acum incercai sa imi raspunzi la una dintre intrebari, sau sa-mi fii profesor? Poate ai citit nici o jumatate din cat am citit eu pana acum; sau poate tu ai citit mai mult; insa, topicul nu se numste nici adelin, nici andrei, ci are un nume unde se dezbat orice subiecte ale secolului acesta, orice problemă, si cuvantul masonerie nu ti-am cerut sa mi-l definesti, sau sa-mi dai tu pilde. Cum da ti-a sarit in ochi acest cuvant? Cum de ti-a sarit in ochi ca "etichetez"? Acum nu mai este nimeni in loje, pentru ca bineinteles, loja nu dezvaluie nicio identitate... se cunosc numai ei:107:Insa, faptele se dovedesc a fi jidovesti, plus ca si sfintii nostri parinti sau duhovnici au diferite persoane, din orice mediu :3: care vin si le mai spun si lor una sau alta, si de la ei se ajunde la noi si tot asa. Cert este ca barfele nu s-au adeverit, toate cele pe care le-am dezbatut de-a lungul anilor, s-au adeverit:77:

adelin 17.02.2010 20:58:56

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 211849)
Chiar daca ar vrea sa ne apere interesele nu ii lasa altii "mai mari" si nu cred ca se vor gandi mai intai la noi ci la binele lor. Trebuie sa se intample toate dar cred ca Dumnezeu le poate amana daca noi ne-am intoarce fata catre EL si am sustine campania contra-cip, adica am marturisi credinta!

Ai deplina dreptate; insa, marturisirea credinei nu are implicare in campania anti-cip, pentru ca una este umanismul, pe care trebuie sa-l avem, ca suntem oameni, nu animale, cum sunt unii "zelotiști" sau "stiliști" care tot scriu contra cuvantului "umanism". Daca sunt contra, atunci ce rost mai are sa traiasca? Nu sunt oameni? Nu vor drepturi? Nu vor libertate? Ba da... dar daca e vorba sa faca si ei ceva, sa ia o atitudine...:107: n-au timp; mai bine dezbat altele de pe acum 1000 de ani, decat sa dezbata ceva actual. Unii, pentru faptul ca sunt analfabeti, stii ce fac? spun ca ei nu schimba nici litera nici duhul din cartile sfinte; si de aceea folosc unele caractere pentru a masca "analfabetismul" ce zace in ei.
Carele pre noi ne-au invrednicit Dumnezeu... sa ajungem aceaste vremuri, ne-au randuit armele credintei mult mai tari, prentru ca si satana s-ia intarit munca luisi"... Ceea ce mi se pare aiurea sa vorbesti asa la vremea asta, si totodata sa nu ai habar de ce se intampla in jurul tau, chestii care chiar ne sunt importante pentru a trai!

idealist 19.02.2010 12:32:54

Acest chip nu este pecetea 666. Acea pecete se va pune in timpul domniei lui Antichrist. Exista Antichrist acum? Conduce el lumea?

albertini0 19.02.2010 16:54:24

Iar cand, in vremea pribegiei, veti da de adevarate temperaturi polare de -30-40 grade Celsius, cum credeti ca veti rezista? Sigur, nu aceasta este formularea corecta a ideii: cum ne vom descurca in vremuri de pribegie, pentru ca ca noi ne-am dezobisnuit ca persoane fizice corcolite ce suntem sa mai traim intr-o haiducie perpetua, indiferent de vitregia vremurilor.

Domnul sa ne fie calauza si sprijin in incercarile ce vor veni asupra noastra!

Post binecuvantat!

Mariusica 19.02.2010 17:19:37

Scazati-mi necredinta. Dar din cate stiu eu lepadarea se va face cu buna stiinta, nu cu viclesuguri. Credeti ca la judecata de apoi diavolul ma vacere la el doar pentru ca am acceptat un buletin care are nu stiu ce chip ale carui informatii nu pot sa le citesc? Ar mai fi Dumnezeu drept daca m-ar lasa in iad pentru asta? Nu, lepadarea se va face de bunavoie. Sau cum imi spunea un parinte: vei semna cu manuta ta (generic vorbind)

idealist 19.02.2010 20:30:28

[quote=albertini0;214247]Iar cand, in vremea pribegiei, veti da de adevarate temperaturi polare de -30-40 grade Celsius, cum credeti ca veti rezista? [quote]

Sa zicem ca eu voi avea mijloace sa birui frigul.
Am vizionat candva un film american despre prigoana din timpul zilelor lui Antichrist. Crestinii se retrag in munti si supravietuiesc din vanat parca pana cand Iisus intervine. Erau dotati si cu arme.
In filmul "Panic in year zero", se arata detaliat ce provizii trebuie facute pentru un asemnea trai in salbaticie

sergiu 21.02.2010 00:31:19

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 214352)
Crestinii se retrag in munti si supravietuiesc din vanat parca pana cand Iisus intervine. Erau dotati si cu arme.
In filmul "Panic in year zero", se arata detaliat ce provizii trebuie facute pentru un asemnea trai in salbaticie

Ma faci sa rad. Acela era un film. O fantezie.
Tu chiar crezi ca vei umbla asa, flacau frumos, prin munti si vei trage dupa animale, si nimic nu ti se va intampla?? De supraveghere prin satelit ai auzit? Infrarosii, detectare termica si multe altele? In Apocalipsa scrie foarte clar: "sa va ascundeti in crapaturile pamantului". Adica in pesteri. Pentru ca la suprafata pamantului nu vei putea supravietui. Faptul ca s-a prevestit de pe atunci despre ce avansuri va avea tehnologia e o alta minune care da veridicitate Apocalipsei dupa Ioan.

Mariusica 21.02.2010 11:24:13

Mi se pare ca e prea mult SF pe postul asta. Imi aduc aminte ca aceeasi prblema a fost si can au aparut cartile de identitate. Imi mai aduc aminte ca un prieten a dat declaratie srisa la serviciu ca refuza tichetele de masa pt ca aveau cod de bare.Chiar va mai aduceti aminte de problema codurilor de bare, de atunci can au fost introduse si la noi. Acum nu va mai puneti problema lui 666 si cumparati toti produse etichetate.Ma amuza si acum cand parintele de la biserica unde mergeam m-a intrebat daca pot sa citesc informatiile de pe banda magnetica a cartelelor de metrou. Ii era frica sa nu fie vreun mesaj anticrestin. Cum spuneam:SF

adelin 05.03.2010 13:37:18

Ati cumparat alimente modificate genetic? Ce gust au? Nu m-au tenat:12:

Jane Says 18.03.2010 16:01:34

Va recomand cu caldura cartea Parintelui Ioan de la Rarau, Frica de Dumnezeu, in care scrie (cu citate si trimiteri la Scriptura si Sfintii Parinti) despre frica fiintiala, de Dumnezeu, ca inceput al intelepciunii, despatimirii, si ajungand pana la dragostea de Dumnezeu;

- dar si despre frica lumeasca, teama de moarte, angoasa, cu alte cuvinte, teama ca patima, frica al carei sens a fost deturnat de la sensul initial

Capitolul care mi-a captat in mod special atentia este cel referitor la zilele de pe urma (sfarsitul lumii), parintele scriind despre cipuri si pecetluire dar descriind si posibilitatea salvarii intru Hristos (pocainta si Sfintele Taine, trairea unei vieti cat mai simple si lipste de briz-brizuri, asceza si o mare credinta in Dumnezeu). Acum am terminat de citit acel capitol si pentru prima data in viata pot spune ca nu ma apuca deznadejdea cand ma gandesc la acele vremuri. Randurile scrise de parinte mi s-au parut un real ghid de supravietuire duhovniceasca (si nu numai) in acele conditii, bineinteles ca nu de capul nostru, ci cu ajutorul lui Dumnezeu.

Dar eu cred - si scrie si el - ca daca noi ne-am schimba vietile, daca ne-am intoarce la Dumnezeu, El va amana sfarsitul.

Va rog cititi cartea (nu stiu daca e si varianta online, eu am platit 8.5 RON pe ea la librarie), pentru ca va va aduce mult folos si, in mod paradoxal aparent, fiind o carte despre frica - inclusiv frica de sfarsitul lumii si de antihrist -, va dizolva frica lumeasca si angoasa.

caryna 18.03.2010 18:27:43

Imi cer scuze daca deranjez dar ajutati-ma
 
AJUTATI-MA VA ROG FRUMOS CA NU STIU CE SA FAC: m-am inregistrat pe acest forum si dupa 3 zile mi s-a inchis contul fara sa-i fac nimic. Am primit un mesaj de la TINA OUMAR ( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti emai la bellisima_one@yahoo.com) si nu pot sa ma loghez, imi zice ca a expirat contul sau ca acest cont nu mai este valabil dar nu stiu de ce mi se intampla toate astea. Ajutati-MA VA ROG

Am mai facut un cont pe alta adresa de mess si la fel mi s-a intamplat. M-am logat, totul a fost bine dar dupa 3 sau 4 zile mi s-a inchis contul si nu pot sa intru pe forum sau sa-mi vad mesajele, am un mesaj de la COJANET( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti mail la bellisima_one@yahoo.com). MULTUMESC PT INTELEGERE. DOAMNE AJUTA

Acum mi-am facut alta adresa de mess si m-am inregistrat pe acest forum ca sa ma puteti ajuta. Va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu cum sa-mi activez celalalte 2 inregistrari pe acest forum ca sa-mi vad mesajele de la TINA OUMAR si COJANETE.

Va rog sa-mi trimiteti sfaturi, cum sa fac sa-mi activez contulpe forum la adresa de mail bellisima_one@yahoo.com ca poate peste cateva zile mi se inchide si inregistrarea asta de pe forum. AJUTATI-MA VA ROG DIN TOT SUFLETUL

adelin 25.03.2010 01:19:56

Caryna, iarta-ma ca te intreb:
Daca nu te poti loga, cum poti scrie pe forum...? Nu ti se pare cam ciudat sa sustii ca nu te poti loga pe forum, si in acelasi timp sa scrii de pe cont?
In atentia administratorului: se face o publicate abuziva pentru un ID care nu cred ca este chiar in regula, nu ca as face vre-o discriminare la evrei sau musulmani... ci pentru ca nu oricine incepe sa-si de-a ID-ul pe motiv ca "poate o vedea cutare". Daca tot ai intrat sa scrii aici public, de ce nu ai trimis mesaje private la cei ce ti-au scris? Aici nu se discuta nici despre musulmani, nici despre evrei, ci despre alte probleme. Oare, trebuia sa scriu acest mesaj? Iarta-ma daca nu te-am inteles!

eugenia petre 25.03.2010 04:44:14

O solutie buna va fi retragerea la manastiri. Eu cred ca una dintre cauzele pentru care se construiesc manastiri si biserici in loc de spitale, azile de batrani, centre pentru cei fara adapost, centre pentru femeile abuzate, animale abandonate, este ca Sfintii Parinti, avans darul vederii inainte, stiu ce ne asteapta in vremurile in care vom fugi de cei cu cipuri implantate in creier si nu vom primi mancare de la ei.
Intrebare: daca in vremurile de pribegie imi vine ciclul si sunt adapostita la o manastire, 7 zile va trebui sa supravietuiesc printre cei cu cipuri? Am aflat ca sunt pastile care opresc aceasta necuratenie. Sa imi cumpar? Problemele astea ma framanta de ceva vreme dar incerc sa nu ma gandesc prea mult pentru ca Dumnezeu va avea grija de mine pentru ca sunt ortodoxa, asta e singura cale de mantuire si stiu ce vrea El, dupa sfintele scripturi, deci nu am nici o sansa sa ratez Raiul.

getasart 25.03.2010 07:00:25

singura solutie,v-a fi retragerea inmanastiri---GRESIT--;de ce nu cititi-APOCALIPSA-dupa Ioan?;cei dintii urgisiti,exacte cei care locuiesc inmanastiri vor fi;
Singura soliutie,este sa cerem ajutorul lui Maica Domnului si sa ne abtinem cu SIRGUINTA de a mai face pacate;sa ne spovedim daca se poate macar lunar si asa,vom alunga pe satana ;sigur ca v-a incerca sa ne atraga ;a incercat el sa-l atraga pe Domnul Iisus;dar rugaciunea,sf.Cruce[de care fuge mincind nori]ne ajuta;Pe mine ma ajuta mult;

adelin 13.04.2010 21:08:23

Ce spuneți despre zvonul că până în anul 2054 catolicismul trebuie să domine întreaga lume, chiar să robească și Biserica Ortodoxă (cum văd că au început s-o înjuge chiar dintre ierarhii ortodocși care trădează Biserica Lui Hristos prin călcarea Predaniei)?

antoniap 17.06.2010 17:20:08

Globalizarea ecumenista si imparatia lui antihrist

cristiboss56 17.06.2010 18:28:47

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 234652)
Ce spuneți despre zvonul că până în anul 2054 catolicismul trebuie să domine întreaga lume, chiar să robească și Biserica Ortodoxă (cum văd că au început s-o înjuge chiar dintre ierarhii ortodocși care trădează Biserica Lui Hristos prin călcarea Predaniei)?

doi sau mai multi ortodocsi de ar ramane , Ortodoxia nu va pieri nicicand, caci nu de cantitate vorbim in dreapta credinta , ci , in primul si in primul rand de calitatea ei ! Multi au fost , putini vor fi , dar important ca sunt aici , acum si pururea si in vecii vecilor ! Amin !

blue_cat 18.06.2010 12:56:23

Citat:

În prealabil postat de eugenia petre (Post 227821)
O solutie buna va fi retragerea la manastiri. Eu cred ca una dintre cauzele pentru care se construiesc manastiri si biserici in loc de spitale, azile de batrani, centre pentru cei fara adapost, centre pentru femeile abuzate, animale abandonate, este ca Sfintii Parinti, avans darul vederii inainte, stiu ce ne asteapta in vremurile in care vom fugi de cei cu cipuri implantate in creier si nu vom primi mancare de la ei.
Intrebare: daca in vremurile de pribegie imi vine ciclul si sunt adapostita la o manastire, 7 zile va trebui sa supravietuiesc printre cei cu cipuri? Am aflat ca sunt pastile care opresc aceasta necuratenie. Sa imi cumpar? Problemele astea ma framanta de ceva vreme dar incerc sa nu ma gandesc prea mult pentru ca Dumnezeu va avea grija de mine pentru ca sunt ortodoxa, asta e singura cale de mantuire si stiu ce vrea El, dupa sfintele scripturi, deci nu am nici o sansa sa ratez Raiul.

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))
sper ca e o gluma ce ai scris aici, oricum multumesc ca mi-ai luminat ziua, de mult n-am mai ras asa..

gabriel 30 18.06.2010 13:09:03

Pana atunci,se pare ca ne termina mai-marii nostrii cu salarii taiate,sporuri taiate,subventii taiate,taxe si impozite crescute poate totul face parte dintr-un plan de saracire si mai mare a oamenilor,poate toata criza asta e ceva artificial creeat,tocmai pentru a putea accepta mai usor ceea ce ni se va impune mai incolo,inclusiv cipurile.Problema nu va fi atat pentru cei saraci,care sunt obisnuiti sa traiasca cu un cartof si cateva felii de paine pe zi si care se vor descurca ei cumva,problema va fi pentru cei cu bunastare medie-mare,care sunt invatati sa traiasca asa-zis decent,ei vor suferi cel mai mult,pentru k nevoiele materiale cu care au fost crescuti si invatati nu vor mai putea fi implinite decat daca se vor "cipui',si mare majoritate o vor face,pentru ca nu vor putea trai altfel.

Crestin_Simona 18.06.2010 14:50:51

Ei, ei
 
Citat:

În prealabil postat de blue_cat (Post 260454)
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))
sper ca e o gluma ce ai scris aici, oricum multumesc ca mi-ai luminat ziua, de mult n-am mai ras asa..

Nu ai o atitudine deloc crestineasca. Fiecare om are ideile lui. Cine esti tu ca sa razi de ele?
Chiar daca sunt cum sunt, datoria ta ar fi sa porti o discutie mai delicata si inteleapta.

antoniap 30.06.2010 15:21:15

DIN PROFETIILE CUVIOSULUI AMBROZIE LAZARIS: “Vor veni ani grei, dar nu va temeti!”

anna21 30.06.2010 15:52:26

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 260492)
Nu ai o atitudine deloc crestineasca. Fiecare om are ideile lui. Cine esti tu ca sa razi de ele?
Chiar daca sunt cum sunt, datoria ta ar fi sa porti o discutie mai delicata si inteleapta.

Eugenia era un troll.. si precis era barbat.
Cred ca este bine sa nu luam in serios trollii.. :)

OmuBun 30.06.2010 16:17:01

Multumim mult, antoniap. E bine de stiut:

1. La sfârșitul lui august 2001, cineva l-a rugat pe Stareț să se roage Sfântului Nectarie ca să-l ajute. Și starețul i-a spus:

- Copilul meu, lasă-l pe sfânt; acesta este în America. Aleargă să salveze vieți.

Pe 11 septembrie 2001 au căzut turnurile gemene. Cu câteva luni mai devreme spusese că ceea ce trebuie să se întâmple în America va schimba cursul istoriei:

– Un mare rău va veni peste America și nu doar în septembrie. Vai!

Acest lucru îl prevestise și fericitului episcop Antonie de Sisanios și Siatisti într-una din vizitele celui din urmă și erau de față și alții, însă fără a da explicații:

- Înalt Preasfințite, a spus, să vedeți ce vor păți americanii peste două luni.

2. În 1990, a spus că Dumnezeu – pentru că vrea să-i întărească pe oameni – îi va descoperi în chip vădit pe sfinții Lui cât de curând. Deoarece ispitele vor fi mari și chinurile insuportabile, Domnul va îngădui ca sfinții să se arate, și mai ales cei mari, ca Sfântul Dimitrie sau Sfântul Gheorghe. Oamenii vor auzi că într-o săptămână s-a arătat cutare sfânt în Creta, în alta, cutare în Macedonia, unul aici, altul acolo.

3. – Gheronda, ce să fac cu copiii mei care sunt dificili? Strigă la mine, se uită la programe periculoase la televizor și sunt influențați.
– Doar Domnul va îndrepta situația. Vei zice: „Doamne, mântuiește-mă și luminează pe copiii mei să fie aproape de Tine”. Și Domnul te va auzi și-ți va da ceea ce trebuie.

- Însă ne aude Domnul? Ajunge vocea noastră acolo?

– Nu știu… Luna trecută l-au durut urechile . Vor veni ani grei, dar nu vă temeți. Pe copiii săi Dumnezeu nu-i va părăsi, îi va păzi în mijlocul smintelii.

– Adică, gheronda?

- Ce adică? Iată, dacă n-ai să ai ce să mănânci, te vei trezi dimineață, vei găsi o franzelă pe masă și vei zice: „Asta de unde a apărut”? Dar trebuie să ai credință. Fără credință nu se face nimic.

4. – De acum încolo, nu-ți poți imagina ce vei vedea și ce vei auzi. Nu s-au mai întâmplat niciodată în lume, a spus într-o zi de vară în anul 2005.

– În Grecia se vor întâmpla?

– În toată lumea și la noi. Și de ce? Pentru că noi, zice, suntem farul Ortodoxiei, dar am devenit din cauza păcatului mai răi decât ateii.

5. Starețul spunea despre sfârșitul lumii că va dura cât țin cei șase psalmi (de la utrenie), câteva minute. În clipa în care vom fi judecați, în cer, îngerii vor cânta cei șase psalmi. Toți oamenii care vor trăi în clipa aceea vor trece prin moarte instantaneu și imediat după aceea vor învia, vom fi toți cu trupurile noastre imateriale, nu vom ocupa spațiu, unul va vedea trupul celuilalt și toți vor fi la vârsta de 33 de ani.

Domnul va ține Cartea Vieții, Evanghelia, și imediat, vom merge singuri fie la dreapta, fie la stânga, deoarece vom ști dacă suntem pentru rai sau nu. De aceea, și în tronul în care stă arhiereul, în icoana lui Hristos este deschisă cartea și nu este candelă deasupra – arătând că nu există milă la A doua Venire. Dar în catapeteasmă, cartea pe care o ține Hristos este închisă și există candelă, pentru că încă avem milă.

6. Pentru că vin zile foarte grele pentru omenire, Dumnezeu a ales unii oameni de i-a făcut ofițeri.

7. Lucrurile se vor derula foarte repede. Diavolul va stăpâni. Pe toți aceia care se vor apropia de el îi va zdrobi. El nu are prieteni.

8. Să luați aminte, pentru că cel rău întinde curse. Nu râdeți! Este lângă noi și voi nu puteți să-l vedeți. Ascultați ce vă zic. Nu încetați să vă rugați!

Diavolul pune pe oameni să păcătuiască și după păcat îi înfricoșează și îi face să se rușineze să se mărturisească.

Am fost un sfert de oră în iad și am crezut că am fost trei ore.

9. Toți cei care vor primi pecetea (lui Antihrist) nu-și vor găsi nicio clipă de liniște. Trebuie să vă câștigați o credință puternică singuri, cu răbdare, cu bunătate, cu dreptate. Să nu ne pierdem credința! Credință statornică și Dumnezeu ne va ajuta. Fără rugăciune ne pierdem. Nu vă gândiți la viitor. Toate sunt în mâinile lui Dumnezeu. Să citiți cărțile Sfinților Părinți în fiecare zi câte puțin și Dumnezeu vă va lumina. Ulterior mintea voastră se va întări.

10. Rugăciunea „Doamne, miluiește” este ca o sabie, care taie în două pe satana.

Ne-am găsit noi, sărmanii, în vremurile din urmă, și monahi și mireni, dar lupta este luptă. Nu vei înceta lupta nicio secundă. Luptă până la sfârșit! Și atunci Domnul, care îi încununează pe oameni și îi restaurează veșnic, El îți va dărui în ultimul ceas nu lucruri mincinoase și deșarte ale acestei vieți, ci te va face vrednică să împărățești în Împărăția lui Dumnezeu. Veșnic! Nu 1.000 de ani sau 100.000 de ani. Veșnic [înseamnă] nu are sfârșit.

11. Încă pe atât să fie pământul (ca populație), Dumnezeu poate să-l hrănească. De învierea trupurilor nu vă îndoiți. Iată, sunt de 90 de ani. Acest trup trebuie să se topească în mormânt, ca să iasă unul nou, nestricăcios, veșnic, fără să se îmbolnăvească, fără să-l doară, fără să înseteze, fără să se încălzească, va fi ca trupurile îngerești. Doar să nu cădem în păcat. Dumnezeu vrea să-I spunem că doar pentru El vom trăi. Dacă rămânem în păcat, atunci și cele mai de jos (chinurile iadului) sunt veșnice. De acolo nu se mai schimbă situația, muncile, chinul, durerea, flăcările.

Vouă, la Facultatea de Teologie, aceste lucruri vi le spun moale. Nici Iacov, nici Porfirie nu le spuneau aspru. Așa trebuiau să le spună, ca să le audă lumea și să se pocăiască. Vine diavolul și mă lovește fără milă. Îmi zice: „Nu le mai spune atât de clar. Lasă-i să doarmă. Nu-i lăsa să se trezească”.

anna21 30.06.2010 16:25:16

nedumerire
 
De ce spune: Am fost un sfert de oră în iad și am crezut că am fost trei ore.

Cuviosul Ambrozie este cel despre care se relateaza ca i s-a dat de ales intre boala si durere si petrecerea a trei ore in iad?

Crestin_Simona 01.07.2010 12:35:30

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 264998)
Eugenia era un troll.. si precis era barbat.
Cred ca este bine sa nu luam in serios trollii.. :)

Tradu-mi te rog!!!! Sununt ne up-data la acesti termeni ;))

Mihai36 01.07.2010 19:46:16

A vazut ceva nea Ambrozie, numai noi sa intelegem corect la ce se refera.

Cel care a intocmit textul a inteles sfarsitul lumii in loc de sfarsitul timpului, sint doua lucruri diferite. Sfarsitul lumii nu are legatura cu Judecata. Cei blanzi vor mosteni pamantul si calauzirea.
Si depre Judecata simultana a tuturor ..vom avea in acel interval de citeva minute un fel de revelatie dar va fi atat de apasatoare pe cate pacate si lipsuri vom fi avut, explicatia lui este simbolica , 33 de ani inseamna maximul potentialului intelectual , al intelegerii si asumarii , atunci vom ramane complet sinceri in fata realitatilor spirituale pe care nu le vom mai putea nega in nici un fel. Apoi vom "invia" la loc. Acest lucru va fi simtit si de necredinciosi dar vor avea apoi reactii diferite, unii se vor pocai si vor capata credinta si se vor indrepta, altii vor nega automintindu-se mai departe dind vina pe un fel de vrajitorie sau oarece radiatii, altii citiva indiferent de credinta vor muri de frica, de spaima vazand clar catastrofa realitatii lor spirituale. Tot acum restul demonilor incarnati vor muri pe loc cu totii -cei care nu au fost imparati. Legarea celui rau acum cu ei continua si se va sfarsi complet la sfarsitul celor doua perioade de grea restriste odata cu a doua cernere fara moment precis.. subit azi unii, subit maine altii.
Cautand profetii ale diferitilor sfinti si calugari (pentru un studiu) am observat ca unii spun profetii de la ei dar si de la altii ca si cum ar fi de la ei, insa aceeasi profetie spusa de altul nu este chiar indentica ci cumva reinterpretata indiferent daca ea se regaseste in continutul Bibliei sau nu.

Veacul (secolul) celui rau nu este la sfarsitul Judecatii ci inainte , Sfarsitul Judecatii are rostul sa darame tot ce este gresit in urma trecerii celui rau si sa faca toate lucrurile noi. Antihristul nu este o singura persoana (a fost deja) ci este format in principal din 7-8 coarne cei 8 imparati intre care unul a fost in fruntea bisericii celei mari (Vatican-prostituata cu indulgente platite si inchizitia criminala), "slabiciuea lor de la ea a fost" spune o profetie rusa.
Cele citeva minute ale infatisarii interioare la Judecata vor fi intro zi de Sfanta Maria, in acea zi va apare pe cer crucea mai intai iar dupa Cineva va face o chemare publica adresata tuturor precedata de avertizarea apropierii celor 3 zile justitiare. Sfintii lui Dumnezeu se refera la cei 144000 si ceata lor alaturi de care este Dumenzeu Duhul Sfant insusi.
Atunci se va vedea credinta, marturia dar si hula de partea fanaticilor indurerati in suflete, plini de ura si invartosare..
Apoi va incepe si razboiul ordonat de una din fiare inca de cand mai era in viata impotriva poporului si semintiei Femeii (noi vom auzi doar vesti, la noi va fi pace). Castanele razboiului vor fi scoase cu mana acelei semintii din tara fagaduintei.
In restul tarilor vor fi doar atentate, explozii , incendieri la depozitele de petrol. Vor pune foc speriati si la Vatican dar prea tarziu.

Ofiterii vor coordona actiunile de salvare si mentinere a ordinii publice dupa cele 3 zile de intuneric vulcanic cind multe cladiri vor fi deja daramate. Acum va incepe prima parte de grea restriste pentru cei ramasi in viata in urma primei cerneri a pamantenilor. Din cauza ploilor care vor spala atmosfera pamantul se va murdari (acid sulfuric,etc) si o perioada nu va mai fi roditor, asa incat anul care urmeaza va fi foamete mare.

Doar mozaicii vor mai ramane cam un an deoparte si apoi vazand ca se implineste pomisiunea data lor in legatura cu o lume mai buna la venirea lui Mesia vor fi si ei convinsi. Prezentarea publica a Lui ca Judecator va fi facuta de catre acel Cineva care va avea acum puteri depline. Pentru El nu se va mai pune problema nerecunoaterii, respingerii, tagadei sau hulei ci va fi asteptat de o multime de barbati gatiti in alb, dupa cum este obiceiul in religia celor 144000 care ii cuprinde acum pe toti. Acum va incepe a doua parte de restriste si cernere (pentru cei necredinciosi).
Pace, stergerea lacrimilor, reconstructie, infratire , bucurie, calauzire, sfintire, dreptate. Se va face pace cu Dumnezeu. El tocmai ia in stapanire pamantul pe care il curata il face nou si il va lasa noua mostenire odata cu miile de ani fericiti si toata intelegerea lucrurilor, cresterea nu se va mai face prin bine si rau ci doar prin bine de acum alti 7500 de ani, alta Epoca, vremurile frumoase promise.

mihai

Jane Says 01.07.2010 19:49:20

De unde le scoti, frate?

george.marian 07.07.2010 01:36:08

E martor de-a lui Iehova. Lasa-l ca e osandit si e vai de el ...
Ba Mihai, tu sa mai asculti mult de Turnu de Veghe si sa astepti venirea lui Lord of the Rings ... cu inelul vei ramane ... Lasa-te de Apocalipse ca nu le ai!


Dumnezeu sa va rabde!!
Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!

Crestin_Simona 04.08.2010 16:28:34

Este târâtă România în războiul altora fără știrea poporului? Brașovul tipărește cart
 
http://2blackjack1.wordpress.com/201...zare-a-hranei/

Iubirea 10.09.2010 01:37:36

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201202)
Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti :103: Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Eu cred ca tu iti pui cam multe intrebari si te pierzi in ele...ca sa nu mai spun ca iti pierzi si timpul atat de pretios...sincer mai bine te-ai ocupa putin de suflet, de tine ca persoana in raport cu tot ce este in jurul tau si astfel nu ai mai avea timp de pierdut cu idioteniile.
Eu nu vad sensul acestor preocupari...ce voi face, unde voi merge, unde voi sta, ce voi manca, ce voi zice...etc Invata sa te lasi purtat de Dumnezeu, invata sa vorbesti cu EL, incearca sa Il cunosti si crede-ma ca nu vei mai avea astfel de preocupari...nu te vei mai ingrijora pentru ca vei sti ca Dumnezeu nu a creat lumea sa o distruga si nimanui nu-i va da mai mult decat va putea duce.

Miha-anca 23.09.2010 02:11:55

Adelin, smerenia ne va ajuta sa iesim cu bine din toate incercarile care vor veni.

Paduraru 23.09.2010 09:03:26

răspuns
 
Sincer să fiu, prefer să fug în munți. Am undeva, în munți, ceva teren. Acolo poate voi reuși să am pe lângă colibă vreo câteva oi și o vacă. Restul, hrană de la bunul Dumnezeu. Mai bine mor de foame decât să devin supus pecetluit al satanei.
Dumnezeu să ne ajute pe toți și să ne îndrepte pașii spre Calea Sa!

IonelS 23.09.2010 09:45:22

Citat:

În prealabil postat de Paduraru (Post 290972)
Sincer să fiu, prefer să fug în munți. Am undeva, în munți, ceva teren. Acolo poate voi reuși să am pe lângă colibă vreo câteva oi și o vacă. Restul, hrană de la bunul Dumnezeu. Mai bine mor de foame decât să devin supus pecetluit al satanei.
Dumnezeu să ne ajute pe toți și să ne îndrepte pașii spre Calea Sa!

Daca est proprietate luata in evidenta de primarie ADIO ! Nu, atitudinea cea mai potrivita nu este sa ne ascundem, ci sa refuzam acolo unde ne aflam nebunia..Arsenie Papcioc spunea sa nu mai ne exteriorizam, sa facem circ si sa refuzam discret, cuminte actele cu cip !

Paduraru 23.09.2010 16:12:48

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 290978)
Daca est proprietate luata in evidenta de primarie ADIO ! Nu, atitudinea cea mai potrivita nu este sa ne ascundem, ci sa refuzam acolo unde ne aflam nebunia..Arsenie Papcioc spunea sa nu mai ne exteriorizam, sa facem circ si sa refuzam discret, cuminte actele cu cip !

Mda, ar fi fost mai cuminte să nu postez nimic aici.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:34:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.