Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

cdiasimi 12.07.2009 12:02:40

Nu-mi place imbulzeala
 
Mie nu-mi place imbulzeala de la biserica. Atunci nimic nu mai este crestinesc. Esti calcat in picioare, impins si criticat mereu ca nu stai bine unde stai, ca ai luat locul cuiva. Intotdeauna este un binevoitor sa-ti spuna ce trebuie sa faci si cum trebuie sa faci.
Imbulzeala asta este deja "la ordinea zilei" in zilele de sarbatoare, la masluri, la parastase, atunci cand se fac pomeni.

Nu-mi plac nici maicutele "agresive", care se poarta de parca ai fi cel mai pacatos om de pe pamant. In momentele acelea nu simti alinare ci incepe sa-ti fie frica ... etc.

Eu caut sa-mi gasesc linistea la biserica. Simt nevoia si imi place sa ma rog in liniste, sa nu fiu deranjata de cineva ca "nu fac bine" ... "ca nu stau bine" ... etc.
Imi place sa ma duc la biserica in zilele in care nu este imbulzeala de care vorbeam mai inainte.

moshu 13.07.2009 01:27:43

Nu imi place biserica pentru ca nu sunt acolo in fiecare Duminica.

windorin 13.07.2009 12:08:22

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 152025)
M-am dus de curand la o slujba de Sf. Maslu aici in Manhattan, si au venit credinciosi din mai multe comunitati, dar romanii erau singurii care veneau cu sticlutele cu ulei si pungutele cu faina. no comment.

Nu este rau a se aduce faina, ule, vin si grau la Taina Sfantului Maslu. Se cade sa se aduca, caci acelea si binecuvinteaza si se duc acasa, acelora care nu au reusit sa ajunga din diverse pricini. Problema este ca se aduc in pungi fosnitoare ce atrag atentia de la cele esentiale ale slujbei. Lumea se uita la masa, se uita la lumanari, au grija de pungi, etc. Daca ar fi o ordine cuviincioasa, undeva in spate, ar fi bine. Problema este dezordinea.

Anca-Miha 13.07.2009 15:17:15

windorin, sfatul meu: stai cat mai departe de masa cu prinoase...

windorin 13.07.2009 15:26:34

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 152902)
windorin, sfatul meu: stai cat mai departe de masa cu prinoase...

:1: Da, problema este atunci cand stau in strana, iar masa se intinde in toata maretia ei aproape sub policandru, doar putin mai in stanga. Nu sunt chiar atat de afectat de aceasta, insa creaza multa tulburare si zarva, ceea ce ar putea fi indreptat, fara insa a elimina masa. Sa ne indreptam obiceiurile.

Anca-Miha 13.07.2009 23:57:01

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 152908)
:1: Da, problema este atunci cand stau in strana, iar masa se intinde in toata maretia ei aproape sub policandru, doar putin mai in stanga. Nu sunt chiar atat de afectat de aceasta, insa creaza multa tulburare si zarva, ceea ce ar putea fi indreptat, fara insa a elimina masa. Sa ne indreptam obiceiurile.

Asa cum zice si Vasi, noi nu avem de ales: acceptam si copiii, care se zbenguie, si intarziatii, care suna la usa ca sa li se deschida si deranjeaza efectiv Sf. Liturghii... E cam greu sa fii cu gandul la Dumnezeu, vazand atata zarva. Si atunci am incercat sa privesc peste oameni, facand abstractie de tot ce se intampla. Si merge.

cristinamaria 14.07.2009 12:19:41

Mie una nu imi place in biserica vedetismul, oamenii care vor sa iasa in evidenta (fie in ochii celorlalti fie sa se faca remarcati de preot) prin tot felul de chestiuni, ba ca stiu mai bine randuiala si fac ordine intre ceilalti, ba ca stau in alt loc decat cel randuit (femei la barbati si barbati la femei), ba ca se cred mai evlaviosi sau mai credinciosi decat ceilalti, ba ca le fac unora observatie din varii motive (justificate sau nu, biserica nu ar trebui sa-ti furnizeze un anumit confort in a te ruga, confort ai acasa cand te rogi unde vrei tu si cand vrei tu, la biserica mai trebuie sa accepti si de-ale altora, copii care plang, unii care intarzie, unii cu pungi etc.). In biserica nu te duci sa relationezi cu cei din jur ci cu Dumnezeu, si asta e singurul lucru care trebuie sa-ti ocupe mintea. daca mintea e slaba, nu cred ca are sens sa dam vina pe mediul inconjurator care nu ne "ajuta". E ca in topicul cu mersul la plaja. Daca ispita isi gaseste loc in inima, nu cred ca trebuie sa dam vina pe faptul ca multe femei umbla despuiate pe plaja.

De asemenea nu imi place cand oamenii isi aleg la ce biserica sa mearga functie de cat de frumos predica popa.

Noesisaa 14.07.2009 14:41:51

Citat:

În prealabil postat de cristinamaria (Post 153169)

De asemenea nu imi place cand oamenii isi aleg la ce biserica sa mearga functie de cat de frumos predica popa.

Pai ce e rau in asta? Bineinteles ca te duci la biserica ca sa te rogi, si asta o poti face in orice biserica, dar te duci si ca sa inveti cate ceva...

windorin 15.07.2009 12:49:02

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 153070)
Asa cum zice si Vasi, noi nu avem de ales: acceptam si copiii, care se zbenguie, si intarziatii, care suna la usa ca sa li se deschida si deranjeaza efectiv Sf. Liturghii... E cam greu sa fii cu gandul la Dumnezeu, vazand atata zarva. Si atunci am incercat sa privesc peste oameni, facand abstractie de tot ce se intampla. Si merge.

Da, imi place aceasta lucrare duhovniceasca. A iubi si a privi peste problema, insa oricat m'as chinui, decat foarte rar reusesc. Insa incercarea trebuie sa fie o lupta continua.

elenavioletacocos 22.09.2009 17:05:38

duminica trecuta am fost la o biserica noua ,venita definitiv in tara ,imi caut o bisericutza unde sa ma simt bine ,si se pare ca am gasit-o,doar ca din prima zi in care am fost la priveghiul mamei unui prieten ,m-a luat la rost o femeie...aveam o fusta putin deasupra genunchiului si am vrust sa ma duc la icoana din centru si mi-a spus ca nu am voie ,ca nu vad cum sunt imbracata ? si i-am zis: cum sutn imbracata ?D-zeu nu ma judeca dupa cum sutn imbracata ,ma judeca dp ce am in suflet si dp ceea ce scot din gura ,si am plecat iritata ! a doua oara m-am imbracat la fusta peste genunchi ,ca sa nu mai aibe motiv sa se ia de mine insa in timpul slujbei mi s-a facut rau ,si am vrut sa ma asez pe un scaun si ea a inceput sa se ratoiasca la mine ca ce vreau sa fac??! am raspuns : imi este rau vreau sa ma asez!
ea: nu nu ,aici nu se poate ca tre sa scot apa sfintita de sub scaun !
eu : imi este rau !
ea: nu !
o alta femeie: aseaza-te te rog aici !
m-am asezat si am auzit cum ii zicea cineva : rea esti si ea : da foarte rea !
cineva : ar trebui sa fii mai pioasa !
recunosc ca si mie mi-a scapat : baba nebuna ,asa usor ,dar imi ridicase nervii,dupa ce ca nu mai puteam respira !
femeia de la lumanari : ma duc sa cumpar 5 lumanari ,si o intreb cat costa ,imi zice ,ii dau ,dar se simtea asa rautatea ,ostilitatea si ma gandeam Doamne ce cauta femeia asta aici !
si uite asta e unul din motivele pt care multi nu mai vin la biserica : pai de ce sa ii ia la rost toate babele nebune ,care vin acolo ,nu din prea multa credinta ,ci doar pt ca se plictisesc acasa ,sau ca sa mai primeasca ceva pomana !!
duminica viitoare cand ma duc ma rog de pe acum sa am puterea sa o ignor total ! Doamne ajuta !


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:53:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.