Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Crucea Lui - comoara mea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1576)

Ioan_Ciobota 30.03.2007 12:24:39

Articol de Magda David
Crucea Lui, comoara mea

Am rasfoit paginile Scripturii pentru a-mi reaminti ce au facut oamenii acelor vremuri in preajma Pastelui. Maria a uns cu mir picioarele lui Isus. Iuda a judecat-o pe Maria si mai apoi L-a vandut pe Isus.

Unii mergeau la Ierusalim sa se curateasca. Multimea il astepta pe Isus cu ramuri de finic. Petru ii facea juraminte de credinta.

Ma intorc in prezent si ma intreb ce facem noi in asteptarea Pastelui. Cati dintre noi ii mai facem Mantuitorului un cadou pretios ? Nu mir, dar ceva care sa ne coste. Cati mai stim sa fim extravaganti in dragoste cu cei din jurul nostru?

Unii dintre noi ne permitem sa ii judecam asemenea lui Iuda, pe cei care inca mai fac ceva, pe cei care dau “prea mult”. Cati dintre noi il vand inca pe Isus ? Nu pentru arginti ci pentru o slujba mai buna, o pozitie mai inalta.

Ma uit si la multime si o vad asemenea multimii din trecut, nu cu ramuri de finic ci cu salcie si alte flori. Dar parca nu mai aud multimea spunand: “Osana lui Isus”. Mi se pare ca au ramas doar florile.

Am intrat pe Internet sa vad ce pot gasi interesant despre Florii. Am constatat ca Isus este mentionat cel mult in treacat, accentul punandu-se pe altceva. Este asa de trist ca oamenii au pierdut esenta. Au pastrat florile dar au uitat mirul si sabia. Au uitat Mantuitorul.

Cati dintre noi mai facem ca si Petru juraminte de credinta ? Cati ne mai dam silinta cel putin sa fim credinciosi lui Isus ? Cati ne mai curatim inainte de Paste si in fiecare zi?

Biserica a fost provocata sa mediteze la crucea lui Isus in vederea pregatirii marii sarbatori. Am meditat si eu si asa cum spune titlul unui cantec tare drag mie, pot si eu spune in doua cuvinte: crucea Lui - comoara mea.

Crucea mi-a adus cea mai mare comoara – mantuirea – care mi-a asigurat o vesnicie langa Dumnezeul meu si langa cei care imi sunt atat de dragi. Mantuirea este comoara pe care as lasa-o mostenire copiilor mei daca as putea. Nu pot s-o las mostenire dar stiu ca pot insufla dragoste pentru cruce copiilor mei si celor din jurul meu.

Mai avem o saptamana pana la Paste, timp in care inca mai putem fi extravaganti de dragul lui Isus, inca ii putem fi credinciosi, inca ne putem curati.

Mai avem si timp sa ne para rau pentru ca poate l-am judecat pe aproapele nostru si poate L-am vandut pe Mantuitorul nostru.

Mai avem timp sa pregatim calea Domnului. Doar o saptamana pana la Paste…

Dar mai avem timp cat va ingadui Dumnezeu aici pe pamant si inca o vesnicie sa ne bucuram de invierea Lui.

Cristos a inviat!
Adevarat ca a inviat !

Articol de Magda David





Ora este GMT +3. Ora este acum 13:31:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.