Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sfaturi practice pentru casa si gradina de la tara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15839)

Yasmina 04.04.2013 19:25:01

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 513666)
Pai, de ce ti-ai pus mainile in cap? Nu asta ai vrut, sa ii atragi, ca apoi sa-i prinzi si sa-i omori? Doar nu te-ai asteptat, Yasmina, sa moara de indigestie, stiind cat le plac castravetii. Ti-am spus, ca eu ii calc in picioare, oricata neplacere imi provoaca acest lucru, dar asa mi s-a spus sa fac.

Aaaaahhhh pai nu...
Ma bag sa omor numai in autoaparare(am avut un paianjen vaduva neagra in garaj),in rest cei care nu-mi pun pe specia in pericol merita sa traiasca .
Idea este sa gasesc o modalitate sa-i gonesc(dar nu este) si atunci trebuie sa-i adun ca de omorat nu ma bag.

N.Priceputu 04.04.2013 19:44:01

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513743)
Am mancat destule,dar melci parca nu as manca...
De altfel numai cei cu cochilie se gatesc nu si limaxii!

Am nevoie de un soricel mic si dragut,si as scapa de ei urgent :)

Șoricel? Poate cei californieni să aibă în meniu și limacși, ai noștri mănâncă grâu, porumb...
Un arici, însă, cred că chiar te-ar ajuta.

aanrra 04.04.2013 20:27:19

[quote=N.Priceputu;
Un arici, însă, cred că chiar te-ar ajuta.[/QUOTE]
Imi place ideea,dar...sa zicem ca am sa gasesc arici,cum fac sa nu-mi plece???

aanrra 04.04.2013 20:34:21

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 513725)
Urmeaza sa iesim iar in gradina. Am cumparat seminte de andive. Astept sa treaca ploile, apoi le pun in pamant.

Andivele le semanati in gradina din Romania sau in cea din scandinavia?

N.Priceputu 04.04.2013 21:25:16

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 513755)
Imi place ideea,dar...sa zicem ca am sa gasesc arici,cum fac sa nu-mi plece???

Îi găsești o pereche, să formeze o familie :)

L.E. Apoi ai grijă să nu le lipsească niciodată melcii, insectele, râmele... și ce-or mai mânca.

aanrra 04.04.2013 22:32:01

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 513767)
Îi găsești o pereche, să formeze o familie :)

L.E. Apoi ai grijă să nu le lipsească niciodată melcii, insectele, râmele... și ce-or mai mânca.

Sa-i gasesc o pereche??Glumesti,nu?
Pai,eu nu stiu sa-i deosebesc,care-i mascul si care-i femela...
Anul trecut venea unul mic,pui cred,venea doar seara tarziu pana in apropierea cainelui,care mai ,mai sa rupa lantul...prindeam ariciul intr-o galeata si-l duceam in parcul din apropiere.Doar ca,dupa cateva zile aparea din nou,nu stiu daca era acelasi sau altul...

Miha-anca 04.04.2013 23:04:48

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 513757)
Andivele le semanati in gradina din Romania sau in cea din scandinavia?

Aici in Romania. Am gasit seminte la Dedemann.

Barsaumas 04.04.2013 23:51:24

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 513767)
Îi găsești o pereche, să formeze o familie :)

L.E. Apoi ai grijă să nu le lipsească niciodată melcii, insectele, râmele... și ce-or mai mânca.

Sunt tare scumpi. Acum patru zile am gasit intr-un pet-shopniste puiumeti de arici la 100 euroi bucata. Daca nu eram in lipsa, chiar imi luam unul sau doi, si ii duceam la tara. Faceam si eu ca Sir Attenborough: le-as fi dat in fiecare seara omleta. Avem, Deo gratias! aricii locali, insa eu nu prea stau, decit vara mai mult, pe acolo.

Miha-anca 05.04.2013 00:07:21

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 513748)
Aaaaahhhh pai nu...
Ma bag sa omor numai in autoaparare(am avut un paianjen vaduva neagra in garaj),in rest cei care nu-mi pun pe specia in pericol merita sa traiasca .
Idea este sa gasesc o modalitate sa-i gonesc(dar nu este) si atunci trebuie sa-i adun ca de omorat nu ma bag.


Iarta-ma, Yasmina, dar nu inteleg. Crezi ca autoapararea e motiv suficient ca sa omori? Nu sunt convinsa de acest lucru; dar sa revenim la limacsii nostri:

Eu cunosc pe cineva, care a stat vreme indelungata la spital si a plutit intre viata si moarte, de la o salata mancata, care nu fusese spalata bine, au spus atunci medicii la spital. Salata continea niste oua, care au prins viata in ficatul omului. In final a scapat, dar a indurat destula suferinta. Acum, daca ma gandesc bine, cred ca erau oua de limacsi, caci ei depun ouale si pe salata. Umbra frunzelor de salata e ideala pentru acestia, ca sa se dezvolte si sa se inmulteasca.

Incerc acum o mica comparatie:
Am vazut un film documentar despre niste vest-europeni, care s-au hotarat sa manance mancare fara conservanti, faca chimicale, etc. Au facut o ferma cu o gradina de legume si o crescatorie de gaini. Toate bune si frumoase, pana cand au trebuit sa taie din gaini, ca sa le manance. Toata lumea era oripilata de "salbaticia" taierii gatului la gaini. In final s-a oferit un voluntar sa taie gainile. A urmat "salbaticia" jumulirii fulgilor. Lumea era pe jumatate lesinata; nu mai vroiau nimic. Dar au facut fata si acestei cerinte. Apoi, au taiat in bucatele gainile - alta monstruozitate, pe care au perceput-o ca pe picatura care varsa paharul - si a venit momentul frigerii bucatilor pe gratarul cu jar. Adultii erau cu stomacul intors pe dos; nu le trebuia nimic de mancare. Dar mirosul carnii de pe gratar i-a atras pe copii, care s-au aratat incantati de perspectiva de a manca friptura. Au fost singurii, care au reactionat normal. Atat de mult s-a indepartat omul de natura, desi noi ne hranim de la primii oameni pe pamant si pana acum din vanat, sau din animale de curte.

Ai citit Psalmul8?
1.Doamne, Dumnezeul nostru, cât de minunat este numele Tău în tot pământul! Că s-a înălțat slava Ta, mai presus de ceruri.
2.Din gura pruncilor și a celor ce sug ai săvârșit laudă, pentru vrăjmașii Tăi, ca să amuțești pe vrăjmaș și pe răzbunător.
3.Când privesc cerurile, lucrul mâinilor Tale, luna și stelele pe care Tu le-ai întemeiat, îmi zic:
4.Ce este omul că-ți amintești de el? Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el? 5.Micșoratu-l-ai pe dânsul cu puțin față de îngeri, cu mărire și cu cinste l-ai încununat pe el.
6.Pusu-l-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui.
7.Oile și boii, toate; încă și dobitoacele câmpului;
8.Păsările cerului și peștii mării, cele ce străbat cărările mărilor. 9.Doamne, Dumnezeul nostru, cat de minunat este numele Tau in tot pamantul.

Ca sunt scarbosi limacsii, da, fara indoiala; dar ca sa ne mustre constiinta, nu cred ca e cazul.
Sau... poate am inteles eu gresit ce ai spus si in cazul acesta sunt gata sa imi cer scuze fata de tine, Yasmina.

N.Priceputu 05.04.2013 09:29:49

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 513806)
Eu cunosc pe cineva, care a stat vreme indelungata la spital si a plutit intre viata si moarte, de la o salata mancata, care nu fusese spalata bine, au spus atunci medicii la spital. Salata continea niste oua, care au prins viata in ficatul omului. In final a scapat, dar a indurat destula suferinta. Acum, daca ma gandesc bine, cred ca erau oua de limacsi, caci ei depun ouale si pe salata. Umbra frunzelor de salata e ideala pentru acestia, ca sa se dezvolte si sa se inmulteasca.

Cel mai probabil a fost vorba despre viermele de gălbează.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:09:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.