Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

Rodica50 23.10.2010 18:49:34

Pentru copiii nostri
 
Cele patru piersici
Odata, un taran a vrut sa-i incerce pe cei patru fii ai sai. I-a chemat dimineata la el si i-a dat fiecaruia cate o piersica. A plecat apoi la camp, lasandu-i sa-si vada de treburi si sa-si imparta ziua cum cred ei de cuviinta. Seara insa, cand s-a intors, i-a chemat pe toti patru in tinda si l-a intrebat pe cel mai mare:
- Spune-mi, ce-ai facut cu piersica ta ?
- Ce sa fac, tatuca, am mancat-o si-ti multumesc. A fost tare buna. Am luat, apoi, samburele, l-am plantat in spatele casei, am udat locul si nadajduiesc sa creasca acolo un piersic frumos si roditor.
- Bine ai facut, baiatul tatii, sunt sigur ca tu o sa ajungi un bun gospodar. Dar tu, ii zise celui de-al doilea, ce-ai facut cu piersica ta ?
- Am mancat-o. A fost atat de buna, coapta si frageda ...
- Si apoi ?
- Pai, am aruncat samburele si m-am dus la mama sa-i mai cer cateva, ca tare bune erau.
- Fiule, zise atunci omul cu intristare in glas, ai grija sa nu ajungi un om lacom ca "lacomul mai mult pierde si lenesul mai mult alearga". Dar tie ti-a placut piersica, a fost buna? - l-a intrebat taranul si pe cel de-al treilea fiu al sau.
- Nu stiu.
- Cum nu stii, da' ce-ai facut cu ea ?
- Am vandut-o. M-am dus cu ea in targ si am dat-o cu zece bani. Uite-i!
- Fiule, tu sigur o sa ajungi mare negustor, dar ai grija ca nu toate sunt de vanzare in viata; mai ales, nu ceea ce ai primit de la parinti.
In sfarsit, taranul l-a intrebat si pe ultimul baiat, cel mai mic dintre toti.
- Dar tie ti-a placut piersica ?
- Nici eu nu stiu, tatuca.
- Cum, si tu ai vandut-o ?
- Nu, tata. Eu m-am dus in vizita la prietenul meu de peste drum, care e bolnav, si i-am dus-o lui. S-a bucurat mult pentru ea si mi-a multumit din suflet.
Cu lacrimi in ochi, tatal si-a luat copilasul pe genunchi si i-a spus:
- Nu stiu ce te vei face tu in viata, dar stiu ca, indiferent ce drum vei urma, vei fi un bun crestin si asta e tot ce conteaza.
"Lasati copiii sa vina la Mine!”

Rodica50 23.10.2010 19:24:38

Sfanta Cruce
 
Puterea Sfintei Cruci

Un tanar ravnitor de aleasa invatatura s-a dus odata la o manastire, sa ceara sfat unui calugar albit intru Domnul:

- Parinte, dati-mi, va rog, o carte din care sa pot invata cel mai bine cum trebuie sa fie un crestin... cum trebuie sa gandeasca, ce trebuie sa faca... O carte care sa-mi explice toate aceste lucruri!
Calugarul i-a spus ca are o asemenea carte in chilia sa, si s-a dus sa i-o aduca. Insa, dupa cateva clipe, s-a intors tinand in mana o cruce, pe care i-a intins-o tanarului cu parinteasca bunatate. Vazandu-l pe aceasta mirat foarte, n-a zabovit a-i zice:

-Fiule, crucea este cea mai de seama invatatura pe care Dumnezeu i-a dat-o omului. Pentru noi Mantuitorul S-a jertfit pe cruce, aratandu-ne astfel ce inseamna sa iubesti, fiindca a facut acest lucru din dragoste pentru oameni. Crucea inseamna tocmai calea pe care omul ajunge la iubire, adica la Dumnezeu. Cel ce stie sa-si poarte crucea, poarta cu el, in acelasi timp, harul si iubirea Domnului. De aceea, crucea nu este o povara, ci o bucurie; cand te daruiesti celui drag, nu o faci cu tristete si cu retinere, ci cu bucurie si entuziasm. Crucea inseamna, deci, curaj, rabdare, dar, mai ales, dragoste.
Doreai o carte pe care sa o citesti cu ochii si a carei invatatura sa iti lumineze mintea. Iata, in schimb, crucea - o carte pe care o vei citi cu ochii sufletului tau si a carei invatatura mai presus de slove toata viata ti-o va lumina!!

Rodica50 27.10.2010 19:43:41

A doua sansa
Dupa ce a trait o viata plina de egoism, in care nu s-a gandit decat la el, nepasandu-i de cei din jur, un om a ajuns in iad. Cat de mult s-a cait atunci pentru tot ce facuse! Dar era prea tarziu. Chinuindu-se zi si noapte in flacarile iadului, se ruga incontinuu:

- Iarta-ma Doamne, am gresit, dar acum m-am lecuit. Nu mai sunt egoist deloc, ajuta-ma Doamne ca m-am schimbat si nu mai am pic de rautate in mine!

In timp ce se ruga el, a aparut deodata un inger, care i-a spus:


- Bucura-te omule! Dumnezeu ti-a ascultat rugaciunea si vrea sa-ti dea o sansa sa vii in rai, dar oare te-ai schimbat cu adevarat ?


- Sigur ca da - zise omul cu nerabdare - sigur ca m-am schimbat!


- Bine! - a mai spus ingerul. Vez firul care coboara acum spre tine ? Daca te vei urca pe el, vei ajunge in rai si vei scapa de chinurile de aici.


Nespus de bucuros, omul a inceput sa se catare pe firul ce atarna deasupra iadului, numai ca, pe masura ce se urca, a bagat de seama ca firul se subtia din ce in ce mai tare. Cand s-a uitat dedesubt, sa nu-si creada ochilor! Multi pacatosi se atarnasera de firul sau, incercand cu disperare sa scape din flacarile iadului.


- Ce faceti ?! - striga omul speriat. Dati-va imediat jos, o sa se rupa firul si o sa cad iarasi. Dati-va jos, n-auziti ?! - tipa omul cu disperare si incepu sa-i loveasca cu picioarele . In clipa aceea, firul s-a rupt si au cazut cu totii.


- Of, ingerule, uite ce mi-au facut ceilalti! Spune-i lui Dumnezeu sa-mi trimita alt fir, ca sa scap odata de aici!


- Nu se poate! - i-a raspuns ingerul.


- Cum asa ? Doar n-am nici o vina, firul s-a rupt din cauza lor!


- Ba nu, firul s-a rupt din cauza ta si a invidiei tale. Firul acela era firul credintei si ar fi putut tine si tot iadul daca ai fi avut incredere in cuvantul lui Dumnezeu si daca nu te-ai fi gandit doar la tine. Ai spus ca te-ai lecuit de egoism si ca acum iti pasa de aproapele tau, dar nu este adevarat. Fiind la fel de pacatos si rau, firul nu te-a tinut; de aceea s-a rupt.


In viata nu va reusi cel rau, cel zgarcit si interesat doar de propria persoana. Poate ca va strange averi, dar in sufletul sau cu ce se va alege ?


Dar cel ce ii ajuta mereu si cu dragoste pe ceilalti, acela strange in inima comori ceresti, devenind om cu adevarat, caci om este doar cel ce traieste pentru oameni.



"Nu fi iubitor de sine si vei fi iubitor de Dumnezeu!


Nu cauta placerea in tine si o vei gasi in ceilalti!”"

cristiboss56 02.11.2010 19:57:08

Despre linistea teasca
 
La un dineu se gasea , printre musafiri , si un ateu care l-a intrebat la un moment dat pe crestinul de alaturi : " -De unde stii tu ca Dumnezeu te-a iertat pentru pacatele tale sau ca iti asculta rugaciunile , cand , de fapt , nu vezi nimic din toate acestea ? ". - Dar tu , il intreba la randul sau crestinul , de unde stii daca este zahar in ceaiul pe care il bei acum ? .Ateul raspunse fara ezitare : "Cum de unde ? Simt gustul zaharului ! " .Crestinul raspunse la randul sau : " Deci stii ca este zahar in ceaiul tau , chiar daca nu-l vezi .E , tot asa simt si eu dragostea lui Dumnezeu in inima mea . Sufletul meu ingreunat de pacate se simte izbavit prin puterea Sfantului Duh . Sfanta Liturghie , Sfanta Spovedanie , rugaciunile imi inalta sufletul ce nu-si gaseste linistea decat la Dumnezeu . Dragostea nu o vezi cu ochii trupului , ci cu ochii sufletului " .

Rodica50 06.11.2010 17:45:06

Cainele si pisica
Odata, un om statea linistit la masa, ospatandu-se cu pofta din felurile pregatite. La picioare, s-a asezat cainele sau. Uitandu-se in ochii omului, cainele isi spunea:
"Da Doamne sa manance cu pofta stapanul meu si, dupa ce s-o satura, sa-mi dea si mie o bucatica!"
In acest timp, s-a apropiat si pisica. Privindu-l pe om cum mananca si gudurandu-se pe langa el, isi spunea in sinea ei:
"Da Doamne sa orbeasca stapanul meu, doar o clipa, sa-i pot fura mancarea!"
Cainele astepta sa primeasca tot ce omul s-ar fi indurat sa-i dea, cunoscand bunatatea stapanului sau. Pisica, insa, pandea orice moment sa poata fura, lacomia indemnand-o sa nu se multumeasca cu ceea ce ar fi primit.

Asa este si in viata. Unii dintre prietenii care ne inconjoara sunt asemenea cainelui, adica fideli si devotati, rabdatori si sinceri. Altii, insa, sunt asemenea pisicii: oricand cu un zambet pe buze, dar mereu cu rautate in suflet, asteptand doar prilejul sa fure si sa profite de pe urma ta.
Cand ai in preajma ta prieteni adevarati, bucura-te pentru ei si pentru prietenia voastra; cand vezi, insa, ca de tine se apropie si cei asemenea pisicii, nu-i goni si nu te purta cu ei asa cum ar merita, ci roaga-te pentru ei si incearca, prin bunatatea ta, sa ii faci si pe ei mai buni.


"Suferiti de pe urma unui om rau ?



Iertati-l, ca sa nu fie astfel doi oameni rai!"

Doriana 06.11.2010 17:55:26

:) Cineva facea diferenta dintre atitudinea cainelui si cea a pisicii:
Cainele zice: "Ma ingrijesti, imi dai mancare, ma mangai, ma speli - deci esti stapanul meu.
Pisica zice: "Ma ingrijesti, imi dai mancare, ma mangai, ma speli - deci sunt stapanul tau." :)

Rodica50 20.11.2010 16:38:34

Omul milostiv
 
Intr-o scoala de la tara, la ora de religie, un copil l-a intrebat pe preot, care le vorbea despre mila, ca despre prima virtute pe care trebuie sa o avem neaparat ca sa ne mantuim:


- Parinte, dar eu, care sunt sarac si nu am ce darui, cum sa fac eu milostenie ? Daca as avea si eu mai multi bani, as da cu draga inima, dar asa ...


- Fiule, nu asta inseamna mila. Uite, de exemplu, ieri dimineata, plecand cu treburi, am vazut-o peste drum pe mama ta, iesind din curte si ajutand pana acasa o batrana, ce se ostenea cu o legatura de lemne. Mai tarziu, am zarit-o iarasi indrumand un calator ce se ratacise si, chiar daca nu l-a putut ospata, un sfat bun si o cana cu apa rece s-au gasit si pentru el. Cand vecina de alaturi a plecat in targ cu treburi, i-a lasat in grija copilul cel mic. Spre seara, cand doi sateni se certau in drum, a iesit si, cu vorbe frumoase, i-a impacat. Vezi tu, acum, ce este mila ? Chiar daca nu ai bani sa dai si celorlalti, nimic nu te impiedica sa-i ajuti cu atat cat poti. Nu trebuie sa dai din buzunar, ci din suflet.


"Cu un banut daruit, poti cumpara cerul. Nu fiindca cerul ar fi atat de ieftin, ci fiindca Dumnezeu este atat de plin de iubire. Daca n-ai nici macar acel banut, atunci da un pahar cu apa rece!"

mirelat 21.11.2010 03:22:37

despre milostenie
 
Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 306563)
Nu trebuie sa dai din buzunar, ci din suflet.

da, foarte frumos si bine spus. :53:

dumitrucelmare2000 18.12.2010 22:32:52

Calatoria Maicii Domnului la Iad
 
Această carte arată muncile creștini*lor ce le-a arătat Arhanghelul Mihail Preasfintei Născătoare de Dumnezeu ca să vadă unde se muncesc creștinii cu sufletele. Și zise Maica Domnului: Spune-mi, Mihaile câte munci sunt? Iar Mihai zise: Vă voi spune, fără de nu*măr sunt; atuncea deschiseră îngerii iadul și văzură acolo o mulțime de suflete muncindu-se noroade multe, bărbați și muieri. Și zise Maica Domnului: ce le sunt păcatele acestora? Și zise Mihail: aceștia sunt făcători de rele, și care n-au crezut în Dumnezeu și așa se vor munci în veci; iar Maica Domnului îl plânse cu jale; și văzură în tartar întu*neric mare și zise Maica Domnului: Mihaile, ce Ie sunt păcatele acestora de se muncesc întru atât pe întune*ric? Mihai îi zise: aceștia nu s-au temut *de Dumnezeu și păcate au făcut și trupul Lui au răstignit; și zise iar Mihail; nu la învățătură la această muncă; să se ridice întunericul să vezi că sunt de Tatăl nevăzuți și i-a băgat aicea ca să nu vază lumina lumii; și se milostivi Maica Domnului și căută la cer și se rugă Fiul și Duhul Sfânt; atunci se ridică întunericul și am văzut acolo mulțime de suflete muncindu-se și țipând, iar Maica Domnului îi plânse și zise către ei :ohI săracilor, ce ați stricat de v-au băgat aici? Iar îngerii care păzeau această muncă au zis: de ce nu răspundeți Maicii Domnului? Iară ei au zis către Maica Domnului: Doamnă, n-am văzut lumea de când am venit aicea și nu putem căuta în sus că fierbe rășină și seu pe noi cade,și lăcrimară și au zis către Maica Domnului: ahl Maica Domnului milostivă, cum n-a venit aici Avraam, nici Apostolul Pavel, nici loan Botezătorul să grăiască cu noi. Atunci a zis Maica Domnului către Mihail: aces*tora ce le sunt păcatele de sunt întru atât de muncă de rășină și de smoală cu foc? Și a răspuns Mihail:aceștia n-au crezut în Sfânta Troiță și cuvintele proorocilor n-au ascultat că vei naște pe Hristos din tine. Și lacrimă Maica Domnului și a zis:oh! săracilor.cum v-ați înșelat.de nu ați crezut că voi naște pe Hristos din mine; și atunci iarăși a căzut întunericul pe dânșii. Și a zis Mihail: Doamnă, merge-vom la răsărit sau la miazănoapte, unde-ți este voia. Și au luat îngerii și au dus-o înspre miazăzi și a văzut ieșind răul de foc și sta în el noroade multe,bărbați și muieri,unii până la grumaji în foc; alții până la brâu, iar alții până la creștet și a plâns Maica Domnului și a zis către Mihail: ce sunt aceștia care sunt în foc până la brâu? Mihail zise: aceștia sunt cei ce și-au blestemat părinții și așa se vor munci în veci. Dar aceștia până la creștet?Aceștia sunt cel care au mâncat carne de om. A zis Maica Domnului: cum au mâncat carne de om? Mihail a zis: muierea când își omoară copilul în pântece sau dacă îl face, și cel ce părăsește pe altul de îl pierde; aceia așa se vor munci în veci; iară a văzut Maica Domnului o muiere spânzurată de unghii și a zis Maica Domnului: aceasta ce-a făcut? Aceasta a ascultat pe la ferestrele altora și a învrăjbit pe alții de s-au omorât și așa se va munci in veci! Și a plâns Maica Domnului și a zis: mai bine nu s-ar fi născut să vadă așa. Și a zis Mihail: încă muncile mari și amare; și s-a dus la apus și a văzut Maica Domnului un nor alb și mare, lumi*nat, și în mijloc și pe lături zăcea mulțime de oameni și muieri; umblau șerpi peste ei și focul ardea peste el; și a întrebat Maica Domnului: acestora ce le sunt păcatele? A zis Mihail: aceștia n-au vrut să se scoale duminica, să se ducă la biserică și așa se vor munci in veci; și a zis Maica Domnului: dar de vor fi bolnavi și nu vor putea ieși ? Mihail a zis: de vor fi bolnavi cât se aprinde casa pe ei, și de nu vor putea ieși și îi vor scoate alții, aceia vor fi iertați; și iară a văzut Maica Domnului intr-un loc scaune de foc și ședeau pe ele oameni mulți, bărbați și muieri; și a zis Maica Domnului: ce le sunt păcate*le acestora? Aceștia nu s-au sculat înaintea preoților când au venit la biserică și au slujit liturghia; așa se vor munci în veci; și într-alt loc a văzut Maica Domnului un copac mare și avea dinții de fier și pe dinți erau bărbați și *muieri spânzurați de limbi; și lacrimă Maica Domnului și l-a întrebat pe Mihail: ce le sunt păcatele acestora ? Aceș*tia au fost slovnici de s-au sfădit frate cu frate și vecin cu vecin așa se vor munci în veci; și a văzut Maica Domnului într-un colț oameni spân*zurați de unghii și erau legați și le ieșeau foc din guri și nu puteau zice "Doamne miluiește". Și a zis Maica Domnului: ce le sunt păcatele acestora? Și a zis Mihail: aceștia nu s-au închinat icoanelor, ci au râs de ele în biserică, n-au gândit și cum au făcut așa și pla*ta își iau; și a zis Mihail către Maica Domnului: să mergem unde se mun*cesc preoții. Și au mers și au văzut preoți spânzurați de limbi și de degete și dede*subt ardea focul, și a zis Maica Domnului: ce au făcut acești preoți? Mihail a zis: aceștia au spurcat liturghiile șl le-au căzut fărămituri printre degete pe pământ, și așa se vor munci in veci; și a văzut Maica Domnului într-un alt loc un preot de-I mânca o gadină mare cu aripi și nouă capete; cu două capete era pe ochii lui, iară cu patru era pe gura lui, cu trei capete îi sugea din țâță și a între*bat Maica Domnului: dar acestuia care ii sunt păcatele? Mihail a zis: aceștia sunt cărturarii care n-au cetit la Evanghelie și cuvintele lui Hristos n-au ascultat cum au spus la cărți și îi va mânca gadina aceia în veci; și iar a văzut Maica Domnului un cărturar muncindu-se și a zis: dar acesta ce a gre*șit? Acesta a spus câte minciuni și așa se vor munci în veci.Și zise Mihail: să mergem Maica Domnului unde muncesc frații Apostolilor,și ieși într-un loc și văzu Maica Domnului o mulțime de oameni și ii mâncau viermii cei neadormiți și zise Maica Domnului: dar aceștia ce au greșit? Și zise Mihail: aceștia sunt patriarhii care n-au purtat chinu*rile lor ale călugăriei, și au făcut cum n-au fost legile lor, pentru aceia așa se vor munci în veci; și iarăși a văzut Maica Domnului într-un loc muieri multe și le ieșeau văpaie din guri și strigau: miluiește-ne Maica Domnului că ne muncim mai rău ca toate sufletele; și a plâns Maica Domnului către Mihail și a întrebat: dar acestora ce le sunt păcatele ? Și zise: acestea sunt preotesele care le mor preoții și ele iarăși se mărită, pentru aceea, așa se vor munci în veci; și iară a văzut Maica Domnului într-un loc muieri multe și le munceau foarte cumplit și a zis către Mihail: dar acestea ce au greșit? Mihail zise: acestea sunt călugărițele care au făcut curvie pe pământ și pentru acestea așa se vor munci în veci. Amin. Și iară a văzut Maica Domnului o pară de foc și erau oameni mulți spânzurați, întrebă Maica Domnului: dar acestora ce le sunt păcatele? Mihail a zis: aceștia sunt curvarii și cei ce jură stâmb și toți cei ce nu au vrut să facă voia lui Dumnezeu, sau sărac, sau bogat, sau iubitor de argint și care n-au vrut să facă milă.Și a zis Maica Domnului:oh! vai de voi,cum v-a înșelat lumea cea deșartă și trecătoare. Și iară a văzut Maica Domnului într-alt loc unde se munceau bărbați și ardeau în foc ziua și noaptea și lacrimă Maica Domnului pentru creștini și a zis către Arhanghelul Mihail: dar acestora care le sunt păcatele ? Mihail a zis: aceștia sunt domnii jude*cători ai pământului care au judecat în fățărnicii și așa se vor munci în vecii vecilor. Amin.

mirelat 29.12.2010 06:52:11

Citat:

În prealabil postat de dumitrucelmare2000 (Post 314483)
și într-alt loc a văzut Maica Domnului un copac mare și avea dinții de fier și pe dinți erau bărbați și muieri spânzurați de limbi; și lacrimă Maica Domnului și l-a întrebat pe Mihail: ce le sunt păcatele acestora ? Aceștia au fost slovnici de s-au sfădit frate cu frate și vecin cu vecin așa se vor munci în veci;

poate serveste de invatatura, mai ales celor ce si-au facut un obicei din a se invrajbi cu vorba aici pe forum.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:24:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.