Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

alexandra 13.01.2007 17:56:55

SUNT DE ACORD CU VA_IUBESC

Filoxenos 13.01.2007 18:56:02

Citat:

În prealabil postat de alexandra
SUNT DE ACORD CU VA_IUBESC

Si eu sunt de acord cu Elena si de aceea O_IUBESC!!! :);):D

euftalia 13.01.2007 18:57:20

Nu sunt suparata pe nimeni, nici nu am pretentia sa fiu inteleasa sau sa fiti toti de acord cu mine. In Dumnezeu cred si eu, El este singura mea speranta. Sa stii ca schizofrenicii sunt inteligenti,nu trebuie neaparat sa nu stie ce e cu ei sau sa fie nebuni ca boala sa existe totusi, uneori se inseala si cei de la incorporarea in armata, si ajung si se sinucid pe acolo.
Iti spun sincer ca in cazul meu nu exista alta rezolvare la problema isteriei, asta nu inseamna ca imi fac o fala din asta, ca sfidez pe cineva, eu am vrut duar sa ii linistesc pe cei ca mine. Cand Iisus a zis "du-te si sa nu mai pacatiuesti" nu a zis-o amenintator, adica vai si amar de mai gresesti , ci a programat-o prin puterea cuvantului Sau ca sa POATA sa nu mai greseasca, si la facerea lumii Dumnezeu a zis"sa fie lumina " si a fost, ceva de genul acesta.
Eu nu imi fac un scop in sine din aceasta procedura, chiar am reusit sa o fac rar, dar inca o data, este o neputinta a trupului care in cazul meu nu are alta rezolvare.
Sunt sigura ca Dumnezeu ma intelege, pentru ca El m-a creat asa cum sunt, cu hiperfunctie ovariana. Nu pot sa ma casatoresc din urmatoarele motive: nu am voie sa aduc pe lume copii, am repulsie de barbati, nu pot ingriji o gospodarie, pentru ca de abia am grija de mine, imi este rau destul de des, nu pot lucra la un serviciu, cred ca sunt destule aceste motive.
In fond fiecare cu credinta lui, sa va ajute Dumnezeu sa traiti curat si sa auzim de bine!

Va_iubesc 13.01.2007 19:29:36

Euftalia draga,

Daca topicul tau era pentru cei cu schizofrenie, atunci trebuia sa astepti sa se semnaleze vreo persoana cu o astfel de problema. Priveste si spre ceilalti, nu numai spre tine. Fiindca daca ramai numai in problemele tale (care intr-adevar sunt), vei ramane inchisa intr-un cadru in care te asfixiezi. Cand vezi cu ce se confrunta si altii, incepi sa relativizezi problemele tale si treptat, treptat, sa le depasesti. Eu cand am vazut cum mor copiii in India si in Africa din lipsa de apa, cand am vazut in tari din Africa cum oamenii isi smulg maselele de durere ca nu au posibilitatea sa mearga la un doctor, cand am vazut ca sunt atatia copii care se bucura daca au o felie de paine pe zi, cand am vazut cum muncesc copiii din China de la 6 ani ca sa poata manca ceva, cand am vazut cum sunt strantorati oamenii care au mai mult de un copil in China si ca e un lux sa ai al doilea copil si statul aproape le interzice, nu mai vorbesc la cati oameni sunt analfabeti in lumea asta... mi-am dat seama ca multe din problemele mele nu erau probleme.

Revenind la topic. Pe forum sunt persoane si persoane, dar cele mai multe intra in sfera aproape opusa tie, adica oameni care pot sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa nu aiba repulsie de sexul opus, sa aiba un serviciu, etc. Si in contextul asta, acesti oameni vor considera ca afirmatiile tale pot sa fie aplicate si in cazul lor. Sa fim putin mai atenti cand formulam ceva pe forum si sa vedem daca nu cumva contravine a ceea ce simtim in inima noastra. De refulari sau de situatii exceptionale nu avem nevoie ca sfaturi; sau daca se dau, sa se explice tot contextul.

Sanatate si trupeasca, dar mai ales sufleteasca!

Elena

ory 13.01.2007 20:27:47

".....E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune!...."

euftalia 13.01.2007 21:22:21

Chiar voiam sa imi cer scuze de la tine" va iubesc" pentru ca te-am numit fanatica, e cam dur termenul. Cat privaste suferinta celor din tarile sarace si mie imi este mila de ei din tot sufletul. Am crezut ca din ce am scris se intelege ca sunt o persoana cu probleme.
Vreau sa iti mai zic ceva: cred ca poate nu te intereseaza problemele mele, este normal, toti le avem pe ale noastre, eu insa am avut parte sa intalnesc bolnavi care sa se teama de Dumnezeu si de iad in asa hal incat sa isi puna latul de gat ( este vorba de o ruda a mea foarte apropiata) noroc ca l-am gasit la timp. Asa ca merita sa mai linistesc pe cei ca noi.
In familia mea au fost multe cazuri de boala psihica, ceea ce ,iti dai seama ca nu m-a ferit de necazuri. Nu va voi mai supara de acum cu astfel de probleme, Dumnezeu sa ne ajute tuturor!

cristiboss56 13.01.2007 21:48:32

Citat:

În prealabil postat de niceboyrom
draga euftalia... sunt de acord cu tine. nu este nimic atat de rau la masturbare, atata timp cat este facuta cu masura. sunt o gramada de tineri care o fac temandu-se, avand un sentiment de culpabilitate. in fond dpdv medical este necesara. religia o condamna. de fapt religia condamna orice modalitate de traire umana. religia afirma ca tot ceea ce facem, atata timp cat nu este rugaciune sau post este pacat.

studii facute la calugari (catolici) au aratat un procent crescut de cancer testicular si cefalee inexplicabile din cauza abstinentei.

este mai mult o dezbatere dintre credinta si medicina, dintre umanitate si divinitate. toata lumea poate avea dreptate, depinde perspectiva sau referinta.

Draga ateule, din nou esti aici, pe acest forum crestin? Te rog masturbeaza-te cu masura cum spui tu, dar te rugam lasa-ne, lasa-ne ... Dute pe alte adrese une iti sta tie bine! Iti multumim anticipat.

iosif 13.01.2007 22:52:45

Draga ateule,
Imi pare bine ca esti pe aici, poate inveti ceva de la noi si noi de la tine. Tu inveti perspectiva ortodoxa, noi invatam cum gandesc cei din afara ortodoxiei.
Nu te duce nicaieri, te rog!

iosif 13.01.2007 22:57:05

Masturbarea este si va ramane intotdeauna o anomalie sexuala, un pacat pentru ca deviaza de la implinirea functiei sexuale pe cale naturala asa cum a fost destinata prin impreunarea barbatului cu femeia. Ea este un substitut si deci cel ce o practica nu poate spune ca traieste in autenticitatea crestina.

Dumnezeu nu ne cere decat sa fim autentici, sa fim naturali. Masturbarea este o deviere de la natural. Un artificiu, un substituent lipsit de finalitate. Finalitatea sexualitatii nu este obtinerea placerii, cand placerea devine scop in sine atunci trebuie sa stim cu totii ca suntem in pacat.


cristiboss56 13.01.2007 23:06:10

Citat:

În prealabil postat de iosif
Masturbarea este si va ramane intotdeauna o anomalie sexuala, un pacat pentru ca deviaza de la implinirea functiei sexuale pe cale naturala asa cum a fost destinata prin impreunarea barbatului cu femeia. Ea este un substitut si deci cel ce o practica nu poate spune ca traieste in autenticitatea crestina.

Dumnezeu nu ne cere decat sa fim autentici, sa fim naturali. Masturbarea este o deviere de la natural. Un artificiu, un substituent lipsit de finalitate. Finalitatea sexualitatii nu este obtinerea placerii, cand placerea devine scop in sine atunci trebuie sa stim cu totii ca suntem in pacat.

Foarte pertinenta interventia ta . Oricit am vrea sa justificam un pacat el tot pacat ramine. Da ai dreptate este o anomalie si tot ce este anormal nu vine de la Dumnezeu. Pacatul ramine pacat, ori cit am vrea noi sa-l nuantam.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:14:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.