Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   vreau sa botez! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2373)

21andreea 21.09.2007 11:44:53

va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143

prflorin 01.10.2007 17:36:22

Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143

Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?

ancaemanuel 01.10.2007 17:44:33

Citat:

Īn prealabil postat de prflorin
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?

Iti trebuie motivatie ? nu poti face asta din dragoste ?

cristiboss56 01.10.2007 22:01:04

Citat:

Īn prealabil postat de ancaemanuel
Citat:

Īn prealabil postat de prflorin
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?

Iti trebuie motivatie ? nu poti face asta din dragoste ?

A spus iertare. Vrea omul sa stie . Nu e o intrebare ce poate deranja, sau care merita sa-l pui la zid. Smerenie si intelegere !

ancah 01.10.2007 23:07:21

Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.

21andreea 03.10.2007 13:54:54

Citat:

Īn prealabil postat de prflorin
Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143

Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?

asa, pur si simplu.sa stii ca nu-ti trebuie motivatie si nici canon.multa lume,si-a pus intrebarea asta.unii, fara sa ma intrebe macar, cum ai facut tu, si-au permis sa ma acuze chiar, adica au presupus ca am facut avorturi si ca mai degraba m-as pocai!
am mai explicat si la rubrica botezul:
NU AM FACUT AVORTURI, NU AM UN CANON, NU SUNT CIUDATA!nici nu sunt vreo sfanta...
sa zicem ca mi-am dat eu singura un canon
bunica mea a facut vreo 5 avorturi, a nascut 5 copii dintre care nul, daca nu 2 au murit nebotezati.in toata viata ei a botezat un singur copil.
acum are 75 de ani si e vaduva, nu va mai boteza in viata ei
de aia am botezat 2 copii, si pentru pacatele ei, si pentru ale mele pt ca nici eu nu sunt vreo sfanta...doar ca n-am facut avorturi!si de aceea as mai vrea sa botez.
asa ca...daca stii pe cineva...

21andreea 03.10.2007 13:59:01

Citat:

Īn prealabil postat de ancah
Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.

nu as dori sa dau anunt in ziar.poate intr-un ziar ortodox, doar!
eu am intrat pe forum, deoarece, prima fetita care am botezat-o asa am gasit-o!
si sper si de data asta sa am norocul asta.
mi se pare mai potrivit sa intru pe un forum ortodox si sa imi scriu rugamintea decat sa dau anunt in ziar, alaturi de alte anunturi, ori mai deocheate, ori care se refera la afaceri, vanzari de imobile si alte alea

prflorin 03.10.2007 16:08:54

21 andreea: am intrebat asta pentru ca am o suferinta privitoare la aceasta problema. Invatatura Bisericii noastre despre nasit nu mai e respectata. Se naseste la Bortez in virtutea unor pozitii sociale; adica imi iau nasi dintre cei bogati si influenti nu ca sa-mi fie parinti duhovnicesti. Institutia nasitului e mai importanta acum poate ca niciodata pt ca un nas are datoria sfanta in fata lui Dumnezeu sa se ingrijasca de cresterea duhovniceasca a finului sau finilor. El marturiseste credinta si prin tinerea lumanarii aprinse se angajaza in aceasta lucrare a nasitului, in a fi lumina pt cei pe care ii boteaza sau cununa. Din pacate, situatia nu se mai prea prezinta in felul asta si asta se vede in calitatea crestinilor si in trairile lor.

21andreea 04.10.2007 13:42:23

Citat:

Īn prealabil postat de prflorin
21 andreea: am intrebat asta pentru ca am o suferinta privitoare la aceasta problema. Invatatura Bisericii noastre despre nasit nu mai e respectata. Se naseste la Bortez in virtutea unor pozitii sociale; adica imi iau nasi dintre cei bogati si influenti nu ca sa-mi fie parinti duhovnicesti. Institutia nasitului e mai importanta acum poate ca niciodata pt ca un nas are datoria sfanta in fata lui Dumnezeu sa se ingrijasca de cresterea duhovniceasca a finului sau finilor. El marturiseste credinta si prin tinerea lumanarii aprinse se angajaza in aceasta lucrare a nasitului, in a fi lumina pt cei pe care ii boteaza sau cununa. Din pacate, situatia nu se mai prea prezinta in felul asta si asta se vede in calitatea crestinilor si in trairile lor.

pai tocmai de asta am specificat in rubrica botezului, ca vreau mai mult sa fac pomana, printre oamenii care vor o nasa care sa tina cont de ceea ce inseamna botezul cu adevarat, nu sa se uite ce pozitie sociala am, si cati bani dau

prflorin 04.10.2007 19:53:55

Doamne ajuta! Randuiala Bisericii cere ca nasul sa fie un bun crestin, deplin constient de responsabilitatea oe care si-o asuma. In aceste conditii, nasitul este una dintre faptele binecuvantate de Dumnezeu

21andreea 05.10.2007 10:20:40

Citat:

Īn prealabil postat de prflorin
Doamne ajuta! Randuiala Bisericii cere ca nasul sa fie un bun crestin, deplin constient de responsabilitatea oe care si-o asuma. In aceste conditii, nasitul este una dintre faptele binecuvantate de Dumnezeu

multumesc pentru cuvintele bune.sincer, pe un site ortodox ma asteptam sa gasesc numai relici dintr-astea, de care mi-ati dat dvs
din pacate insa multe au sot cu acuze sau judecati.sincer, am ramas dezamagita.
cineva mi-a spus ca sunt lipsita de smerenie, ca mai bine mi-as rupe talpile prin spitale decat sa stau in fata calculatorului...nu stiu ce sa mai zic.
acolo m-am dus prima oara, la spital si la preotii spitalelor.nu pricep de unde atata problema la unii.in loc sa zica : stiu un copil, sau orice altceva, ei imi dau sfaturi ca daca am facut avorturi sa ma pocaiesc, ca e o responsabilitate mare si ca trebuie sa ma gandesc bine( adica , nu se stie daca sunt vrednica de asta-mai fratilor, asa nimeni n-ar mai boteza, ar disparea toti nasii-nimeni nu e fara de pacat.dar de aiai exosta spovedanie), etc
cred ca am facut o multime de pacate enervandu-ma cu replici de astea

ancah 05.10.2007 11:50:54

Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
Citat:

Īn prealabil postat de ancah
Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.

nu as dori sa dau anunt in ziar.poate intr-un ziar ortodox, doar!
eu am intrat pe forum, deoarece, prima fetita care am botezat-o asa am gasit-o!
si sper si de data asta sa am norocul asta.
mi se pare mai potrivit sa intru pe un forum ortodox si sa imi scriu rugamintea decat sa dau anunt in ziar, alaturi de alte anunturi, ori mai deocheate, ori care se refera la afaceri, vanzari de imobile si alte alea

Da, ai dreptate, Andreea, iarta-ma. Atata doar ca aici pe forum suntem din toate zarile si putini sunt cei care sunt din zona Iasi.Dar iti urez succes.

Z.Lidia 05.10.2007 12:05:07

In Bucuresti, la sfarsitul slujbei duminica, preotul face anunturi: cine poate ingriji un batran, cine vrea sa aiba grija de un copil, cine poate sa ia in gazda un student, etc.
Poate, sa incerci sa vorbesti cu preotul, sa spuna cand e multa lume, inainte de mirurire, ca vrei sa botezi. Oamenii mai au vecini care cauta nasi.
Eu cred ca cei care nu au nasi de botez nu au nici calculator sau Internet.
Poate iti intalnesti pe urma finii la biserica, duminica. Ar fi frumos.
Doamne ajuta!

21andreea 05.10.2007 15:44:26

Citat:

Īn prealabil postat de Z.Lidia
In Bucuresti, la sfarsitul slujbei duminica, preotul face anunturi: cine poate ingriji un batran, cine vrea sa aiba grija de un copil, cine poate sa ia in gazda un student, etc.
Poate, sa incerci sa vorbesti cu preotul, sa spuna cand e multa lume, inainte de mirurire, ca vrei sa botezi. Oamenii mai au vecini care cauta nasi.
Eu cred ca cei care nu au nasi de botez nu au nici calculator sau Internet.
Poate iti intalnesti pe urma finii la biserica, duminica. Ar fi frumos.
Doamne ajuta!

la care biserica ati spus? eu sunt din iasi, dar am botezat o data si la Bucuresti, luand legatura prin telefon cu preotul.va rog sa-mi spuneti numele bisericii si numele preotului

05.10.2007 17:44:21

Andreea, daca voiesti cu adevarat sa botezi, am o prietena in Iasi care lucreaza la Evenimenul, totodata lucreaza la fundatia copiilor bolnavi de sida. Este multaaaa suferinta acolo, e nevoie de bani si inimii darnice..sunt multi abandonati, nebotezati.. contacteaza-ma pe privat daca vrei sa iti dau detalii.

camelia 05.10.2007 19:35:51

lasati mai femeia ce dak vrea sa boteze doar nu a zis k vrea sa omoare
d c trebuie sa existe un motiv ascuns?

cozia 05.10.2007 19:55:58

Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
nu pricep de unde atata problema la unii.

Andreea, din sfaturile duhovnicesti de pina acum eu, dupa parerea mea, as trage concluzia ca nu cantitatea(nr) de copii botezati contribuie la vindecarea nostra ci calitatea grijei de parinte duhovnicesc care vine dupa conteaza intr-o mai mare masura.
Cu alte cuvinte, nu vii cu sufletul la gura din Iasi cu trenul la Bucuresti pentru o intilnire cu copilasul in fata cristelnitei dupa care,- pa oameni buni!!! ca ma asteapta altul la Oradea si trebuie sa prind trenul pentru urmatorul botez, ma intelegi?
Mie inca nu mi-a dat posibilitatea Domnul sa fiu nas la un copil, dar tare as vrea, si lucrez in sensul asta... si cred ca a fi nas inseaman mai mult ca orice sa fi alaturi de acel/acei copii cit mai des, sa-i ajuti, sa-i inveti, sa mergi cu el/ei la Biserica, sa fi linga ei cind sunt bolnaviori, sa le cumperi multe din ce au nevoie!.
Poti oare face fata? asa se pune problema...nu doar sa fi martor la Biserica si gata tac-pac si s-a sters pacatul stramosesc numai pentru ca ai stat in Biserica o ora, nu stiu, poate gresesc, iertati...???

ancah 05.10.2007 20:08:24

Multumesc, cozia, ca ai pus punctul pe i. Asa este, nasitul nu se termina dupa botez, ci abia incepe. Ori distanta e un mare impediment in a te achita de obligatiile nasitului. Copilul devine ca si al tau dupa nasit. Trebuie avuta grija de el, cheltuiti bani continuu, la zile de nastere, la Pasti , la Craciun, cu educatia, etc; deci la fel ca si cand ar fi al tau.

21andreea 08.10.2007 08:55:39

Citat:

Īn prealabil postat de jenica
Andreea, daca voiesti cu adevarat sa botezi, am o prietena in Iasi care lucreaza la Evenimenul, totodata lucreaza la fundatia copiilor bolnavi de sida. Este multaaaa suferinta acolo, e nevoie de bani si inimii darnice..sunt multi abandonati, nebotezati.. contacteaza-ma pe privat daca vrei sa iti dau detalii.

nu stiu cum sa iti dau mesaj privat.mai bine scrie-mi tu pe 21andreea@email.ro.
sau da-mi un sms pe 0745659302 si te sun eu.te rog f f mult!iti multumesc din suflet

21andreea 08.10.2007 09:02:06

Citat:

Īn prealabil postat de ancah
Multumesc, cozia, ca ai pus punctul pe i. Asa este, nasitul nu se termina dupa botez, ci abia incepe. Ori distanta e un mare impediment in a te achita de obligatiile nasitului. Copilul devine ca si al tau dupa nasit. Trebuie avuta grija de el, cheltuiti bani continuu, la zile de nastere, la Pasti , la Craciun, cu educatia, etc; deci la fel ca si cand ar fi al tau.

stiu ca trebuie sa te ocupi de copil dupa aia, dar nu in semnsul material neaparat!
devii parinte spiritual si, conteaza cel mai mult sa il faci sa evolueze pe plan spiritual, nu material.adica, daca n-am bani sa-i cumpar carti, haine, sa-i dau tot timpul, asta n-are nimic cu faptul de a fi nas.ca nasa trebuie sa-l duc la Biserica, sa-l impartasesc, sa-i insuflu dragostea de Dumnezeu si de Biserica.
Asta trebuie sa faci in primul rand ca nas, ca, judecati si voi, daca ar fi numai sa-i dai bani, haine etc, n-ar mai boteza decat cei bogati!
deci...tu raspunzi in fata lui Dumnezeu daca nu te-ai ocupat de lucrurile astea spirituale, dragii mei, cele materiale trebuie lasate in seama lui Dumnezeu!
pe finul de la Roman il vad si-l impartasesc
pe fetita din Bucuresti, Adriana, botezata de mine Elena, nu am cum s-o vad, caci mama ei o tinea prin canale, si, desi au nr meu de telefon, desi am vrut sa le duc la o funadatie, mama ei nu a vrut!
chiar vreau sa va rog, daca auziti de o femeie a strazii( cel putin asa era acum 1 an de zile) Elena, cu o fetita cam de 4 ani acum, Adriana, si botezata de mine Elena, anuntati-ma!

21andreea 08.10.2007 09:02:38

Citat:

Īn prealabil postat de cozia
Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
nu pricep de unde atata problema la unii.

Andreea, din sfaturile duhovnicesti de pina acum eu, dupa parerea mea, as trage concluzia ca nu cantitatea(nr) de copii botezati contribuie la vindecarea nostra ci calitatea grijei de parinte duhovnicesc care vine dupa conteaza intr-o mai mare masura.
Cu alte cuvinte, nu vii cu sufletul la gura din Iasi cu trenul la Bucuresti pentru o intilnire cu copilasul in fata cristelnitei dupa care,- pa oameni buni!!! ca ma asteapta altul la Oradea si trebuie sa prind trenul pentru urmatorul botez, ma intelegi?
Mie inca nu mi-a dat posibilitatea Domnul sa fiu nas la un copil, dar tare as vrea, si lucrez in sensul asta... si cred ca a fi nas inseaman mai mult ca orice sa fi alaturi de acel/acei copii cit mai des, sa-i ajuti, sa-i inveti, sa mergi cu el/ei la Biserica, sa fi linga ei cind sunt bolnaviori, sa le cumperi multe din ce au nevoie!.
Poti oare face fata? asa se pune problema...nu doar sa fi martor la Biserica si gata tac-pac si s-a sters pacatul stramosesc numai pentru ca ai stat in Biserica o ora, nu stiu, poate gresesc, iertati...???

stiu ca trebuie sa te ocupi de copil dupa aia, dar nu in semnsul material neaparat!
devii parinte spiritual si, conteaza cel mai mult sa il faci sa evolueze pe plan spiritual, nu material.adica, daca n-am bani sa-i cumpar carti, haine, sa-i dau tot timpul, asta n-are nimic cu faptul de a fi nas.ca nasa trebuie sa-l duc la Biserica, sa-l impartasesc, sa-i insuflu dragostea de Dumnezeu si de Biserica.
Asta trebuie sa faci in primul rand ca nas, ca, judecati si voi, daca ar fi numai sa-i dai bani, haine etc, n-ar mai boteza decat cei bogati!
deci...tu raspunzi in fata lui Dumnezeu daca nu te-ai ocupat de lucrurile astea spirituale, dragii mei, cele materiale trebuie lasate in seama lui Dumnezeu!
pe finul de la Roman il vad si-l impartasesc
pe fetita din Bucuresti, Adriana, botezata de mine Elena, nu am cum s-o vad, caci mama ei o tinea prin canale, si, desi au nr meu de telefon, desi am vrut sa le duc la o funadatie, mama ei nu a vrut!
chiar vreau sa va rog, daca auziti de o femeie a strazii( cel putin asa era acum 1 an de zile) Elena, cu o fetita cam de 4 ani acum, Adriana, si botezata de mine Elena, anuntati-ma!

ancah 08.10.2007 15:56:46

Andreeea, in primul rand nu trebuie sa postezi acelasi mesaj de mai multe ori. noi citim toate postarile, nu numai cele adresate noua personal. Luam chiar atitudine, daca consideram ca e necesar, deci o postare e suficienta, in cazul in care nu vrei sa scrii altuia alt mesaj.

Daca asculti predica IPS Serafim Joanta, ( predica o gasesti aici pe net) vei auzi ca nu e suficient sa botezi, ci e nevoie sa devi ca un parinte copilului, asigurandu-i cele necesare lui personal, ca si cand ar fi copilul tau, asigurandu-te ca primeste o educatie buna, nu numai mergand la scoala ,ci si una crestina. Am inteles ca de partea aceasta ultima te ocupi, dar si celelalte sunt importante. Poate ca e cineva mai in masura sa-ti dea amanunte in legatura cu obligatiile nasului/nasei.

21andreea 09.10.2007 10:17:58

Citat:

Īn prealabil postat de camelia
lasati mai femeia ce dak vrea sa boteze doar nu a zis k vrea sa omoare
d c trebuie sa existe un motiv ascuns?

multumesc.cam rare cuvintele de bine pe site-ul asta!

mirelat 10.10.2007 07:56:01

Citat:

Īn prealabil postat de 21andreea
multumesc.cam rare cuvintele de bine pe site-ul asta!

offf, mai andreea, aici ai cam prins pulsul... dar nu te descuraja, zambeste si mergi mai departe! indiferent cate "lectii" si "teorii" tin sa iti faca unii, nu le pune la inima daca te tulbura. daca au ceva sambure de adevar, fii sigura ca acesta iti va ramane undeva intiparit in memorie, in rest... vorbe si iar vorbe. Dumnezeu sa iti ajute sa fii o nasa de toata isprava ! calitatea mai intai de toate, cred ca e bine sa cautam asta in tot ceea ce facem.

ccrriiss 12.12.2011 14:56:34

caut finut
 
Doamne ajuta! Ma alatur si eu celor care vor sa boteze. Caut de mai multe luni un copilas, insa se pare ca este mai dificil de gasit decat am crezut... Sunt ortodoxa practicanta si doresc sa botez si sa-mi indeplinesc responsabilitatile de nasa, dupa cum se cuvine. Va multumesc mult chiar si pt cea mai mica sugestie! 0784702464


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:47:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.