Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Inaltarea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5055)
-   -   Inaltarea Domnului-Ziua eroilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3863)

georgeval 04.06.2008 17:46:06

Inaltarea Domnului-Ziua eroilor
 
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?


moro.d 04.06.2008 17:48:56

de ce crezi? sa eclipseze importanta adevaratei sarbatori crestine... nu e singurul exemplu, din pacate.

veilur 05.06.2008 00:02:31

pai cum asa? Sarbatoarea sfintei Inaltari nu cade de fiecare data pe 5 iunie, ca ea depinde de sfintele Pasti, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

mirelat 05.06.2008 08:13:13

:D hai mai stefane, pai daca depinde de Paste cum sa fie de fiecare data pe 5 Iunie?? ceea ce clar nu se schimba este ca Inaltarea cade intotdeauna intr-o joi.

Si pentru ca e chiar azi, sa ne salutam cum se cuvine... Hristos s-a Inaltat!

PS: Ziua Eroilor Neamului care se sarbatoreste in aceeasi zi cu Inaltarea nu diminueaza catusi de putin importanta acesteia din urma. Dimpotriva, subliniaza cinstirea pe care trebuie sa o dam EROILOR care s-au jertfit pentru neam, pentru noi cei de astazi.

mirelat 05.06.2008 08:16:46

Citat:

În prealabil postat de veilur
Sarbatoarea sfintei Inaltari nu cade de fiecare data pe 5 iunie,

:) sooorry, acum l-am vazut si pe NU in fraza ta...

dar sa stii ca Ziua Eroilor este intotdeauna in Joia cand se sarbatoreste si Inaltarea.

anishorik 05.06.2008 08:52:44

Hristos S-a inaltat! :)

partenie 05.06.2008 09:15:02

Adevarat S-a inaltat. Eu stiu ca prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 și 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si Sarbatoare Nationala Bisericeasca.

C-tin 05.06.2008 10:52:55

Citat:

În prealabil postat de mirelat
sa ne salutam cum se cuvine... Hristos s-a Inaltat!

Adevarat S-a inaltat!

Oare, nu toti sunt Eroi, toti cei care si-au purtat crucea cu credinta atat in razboiul cel vazut cat si cel nevazut...Si prin jertfa lor oare nu s-au inaltat la Cer, urmand lui Hristos? Dece sa nu se potriveasca Ziua Eroilor cu Ziua Inaltari Domnului?
Eu as zice ca Eroii nostri sunt Sfintii nostri!
-Slava intru Cei de Sus, Lui Dumnezeu
si pe Pamant Pace, intru Oameni Bunavoire-

tigerAvalo9 05.06.2008 12:41:52

Hristos s-a intaltat...


Eu zic ca e o conincidenta...

costel 05.06.2008 13:01:01

Adevarat S-a inaltat.
Am citit articolul de Mantazaridis despre Razboi, postat pe acest site. Voi reda cateva fragmente pe care eu le-am considerat a fi interesante potrivit temei.

"Razboiul vine ca urmare a instrainarii omului de Dumnezeu, de sine insusi si de aproapele. In Vechiul Testament Dumnezeu spune catre poporul ales: "De veti vrea si de Ma veti asculta, bunatatile pamantului veti manca; iar de nu veti vrea si nu Ma veti asculta, sabia va va manca". Dar si Hristos insusi a condamnat, precum stim, violenta, zicand ca "toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri". Credinciosul nu poate ramane indiferent inaintea nedreptatii pe care o vede in jurul lui. Dupa cum relevant remarca Sfantul Ambrozie al Mediolanului, facand trimitere la pilda lui Moise, care a aparat in Egipt pe israelitul batut de egiptean, cel ce nu combate nedreptatea ce se face aproapelui sau - putand sa faca aceasta - isi atrage asupra lui aceeasi vina cu acela care face acea nedreptate.

Este interesant ca atunci cand imparatul bizantin Nichifor Fokas (963-969) i-a cerut Bisericii sa recunoasca drept mucenici pe soldatii ce sunt ucisi in razboaie, cererea nu I i-a fost acceptata. Argumentul cu care patriarhul si cei dimpreuna cu el au respins cererea imparatului a fost urmatorul: "Cum ar putea fi socotiti mucenici, sau deopotriva cu Mucenicii, aceia care omoara si sunt omorati in razboaie, pe care dumnezeiestile canoane ii supun pedepsei, trei ani oprindu-i de la infricosatoarea si sfanta impartasire?". In concluzie, trebuie spus ca pe de o parte Biserica a condamnat razboiul si violenta, in vreme ce pe de alta parte a aratat ingaduinta celor ce au participat la razboaie si au luptat pentru binele comun. Este de la sine inteles, desigur, ca este vorba de luptele din cadrul razboaielor de aparare, nu al celor de cotropire."

Razboiul-articolul integral

traian05 05.06.2008 13:54:25

HRISTOS S-A INALTAT si odata cu EL toti eroii neamului asta urgisit.

georgeval 05.06.2008 23:04:01

Citat:

În prealabil postat de partenie
Adevarat S-a inaltat. Eu stiu ca prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 și 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si Sarbatoare Nationala Bisericeasca.

Adevrat S-a inaltat. Da, partenie, insa am inteles ca inca din 1920 exista acesta hoatarare si ca aexistat pana in 1940, iar dupa revolutia din *89, mai exact in urma unor sinoade din 1991 s-a propus sa se reintroduca.

veilur 13.06.2008 22:45:51

Citat:

În prealabil postat de mirelat

dar sa stii ca Ziua Eroilor este intotdeauna in Joia cand se sarbatoreste si Inaltarea.

Aha... multumesc pentru informare, eu chiar nu stiam, (spre rusinea mea). :dontgetit:

sofiaiuga 15.06.2008 23:23:48

nici ca se putea corobora sarbatoarea eroilpr cu o alta sarbatoare bisericeasca! trebuie ca eroii sa fie pomenti si comemorati cind Domnul s-a inaltat la ceruri pt ca si ei prin dragostea jertfelnica pt neamul romanesc ,care nu poate sa existe cu adevarat decit la cei credinciosi,s-au inaltat ,prin Puterea marturisitoare a credintei, tot la ceruri ,alaturi de CEL care s-a jertfit pt oameni si omenire.:dontgetit:

glykys 29.05.2011 14:43:49

Joia aceasta este Inaltarea si se face si pomenirea eroilor. Daca aveti eroi in neamul vostru, poate ar fi frumos sa povestiti despre ei si, de ce nu, sa le lasati si numele, in cazul in care lucrati joi si nu puteti merge la biserica.
Eu am ca eroi, fireste, pe bunica mea, care, desi nu a mers la razboi, s-a jertfit toata viata pentru credinta. Si tatal ei a fost pe front si nu au avut vesti de la el, iar sotia lui (strabunica) a vrut sa faca un avort, crezand ca nu se mai intoarce, dar s-a intors. A fost pe front si nu s-a mai intors un unchi de-al bunicii, Nae, care avea numai 21 de ani. Imi povestea bunica din ce i-au povestit si altii ca acesta avea o prietena si ca in noaptea de dinaintea plecarii la razboi, au facut un chef, ea a ramas gravida. Vorbea cu admiratie despre ea, ca a pastrat copilul, care era leit el, chiar daca nu s-a intors si niciodata nu le-a cerut vreun ban rudelor lui. Mie imi pare tare rau de el si sper ca Dumnezeu sa ii fi iertat pacatul... Alt unchi de-al bunicii s-a intors fara o mana. Dumnezeu sa ii ierte pe toti!

Si bunicul a fost pe front cand era mic, dar spune ca nu a omorat pe nimeni, ca tragea in aer cand era nevoie, si are la genunchi un semn, de la un glont ratacit.

solentina 31.05.2011 22:33:31

Pai atunci draga sora o pun dinou pe pomelnic sa o pomenim ,ca ajung la biserica de data asta.Doamne Ajuta.

IOLANDA 02.06.2011 11:48:58

HRISTOS S-A INALTAT!!!.....da asa este .....azi serbam si pe eroii neamului nostru.Am avut si eu un strabunic HARALAMBIE,care a murit saracul in luptele de la Marasesti.Exista acolo un mausoleu inchinat eroilor si mama mea =Dumnezeu sa o odihneasca,a mers acolo intr-un an de ziua Inaltarii(si a eroilor) in speranta ca va gasi mormintul bunicului ei.Nu a reusit sa gaseasca in multitudinea de cruci,morminte,nume de multi eroi.....dar,a venit asa de fericita si multumita ca am mers acolo si a facut un mic "parastas"....pentru toti eroii care se odihneau in acel loc.

costel 23.05.2012 17:47:50

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 76473)
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?

Parintele Cezar Pelin, de la Biserica "Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul", Iasi, intrebat de ce la praznicul Inaltarii Domnului se savarsesc slujbe de pomenire a mortilor si mai ales a eroilor?, a raspuns:

"De darurile lucrarii de mantuire savarsite de Hristos nu ne bucuram doar noi, cei vii. Lumina Invierii coboara si peste mormintele celor ce au pasit in vesnicie. In aceasta zi, cand praznuim Inaltarea Domnului, sunt pomeniti si eroii neamului, pentru ca si ei - ca unii care si-au dat viata pentru apararea patriei, intregirea neamului si slava Sfintei noastre Biserici - sa se bucure de aceste daruri. Si sufletele lor trebuie sa urce, in chip tainic, la cer, impreuna cu Hristos, si sa fie infatisate Tatalui ceresc. Sa nu uitam ca in perioada Postului Mare, am intensificat rugaciunea si osteneala duhovniceasca, pentru a intampina cum se cuvine Invierea Domnului, nu doar noi cei vii, ci si cei adormiti ai nostri, din neam in neam. Infranarea, rugaciunea si milostenia din Postul Mare nu au rodit doar in sufletele celor vii, ci, prin slujbele de pomenire din sambetele postului, i-am facut partasi acestor roade si pe cei adormiti intru nadejdea Invierii. Darurile Invierii au poposit si peste cei trecuti in vesnicie. Asa si acum - darurile Inaltarii vin ca sa-i mangaie si sa-i bucure si pe inaintasii nostri".

Ekaterina 24.05.2012 00:54:01

"Ce sarbatoare este astazi? Este o sarbatoare inalta si mare, care covarseste mintea omeneasca, si vrednica de marea bunatate a Aceluia ce a asezat-o, adica a lui Dumnezeu. Astazi neamul omenesc iarasi s-a impacat cu Dumnezeu. Astazi vrajmasia cea indelungata s-a ridicat, razboiul cel indelungat s-a sfarsit. Astazi s-a incheiat o minunata pace, care mai inainte niciodata nu se putea astepta. Caci cine ar fi nadajduit ca Dumnezeu iarasi se va impaca cu oamenii? Nu pentru ca Domnul era vrajmas al oamenilor, ci pentru ca robul era usuratic la minte; nu pentru ca Stapânul era aspru, ci pentru ca robul era nemultumit."
Sfantul Ioan Gura de Aur

http://a404.idata.over-blog.com/1/88...ea-Rubliov.jpg

Ekaterina 24.05.2012 01:25:02

Sarbatoarea Inaltarii Domnului este printre primele sarbatori tinute de crestini, avand o vechime de peste 1700 de ani. De la istoricul Eusebiu de Cezareea aflam primele informatii despre aceasta sarbatoare, ea fiind cinstita in trecut odata cu Rusaliile, la 50 de zile de la Inviere. Dupa Invierea Sa din morti, Mantuitorul a mai petrecut 40 de zile pe pamant cu ucenicii iar apoi s-a inalat la Cer pe Muntele Maslinilor. Despre importanta sarbatorii Sfantul Ioan Gura de Aur spune:

"Ieri mi-ai zis mie, omule, cand am pacatuit: Pamant esti si in pamant te vei intoarce, iar astazi, imi spui: Sezi de-a dreapta Mea. De aceea astazi sarbatorim impreuna inaltarea omului la Slava lui Dumnezeu. Prin inaltarea se desavarseste opera de indumnezeire a omului, se concretizeaza roadele Invierii si se pregateste lucrarea Duhului Sfant in lume, astfel incat, desi aceasta sarbatoare marcheaza despartirea vizibila de Hristos cel Inviat, ea transfigureaza bucuria apostolilor intru nadejdea Invierii si fagaduinta prezentei continue a Lui cu cei care vor crede in El pana la sfarsitul veacurilor."

Hristos S-a inaltat!

IOLANDA 24.05.2012 12:15:17

Doamne ajuta
 
ADEVARAT S-A INALTAT!!!!!!!!!!!...o mare sarbatoare a crestinatatii....minunata si binecuvantata.....multumesc Tie Doamne Iisuse Hristoase,pentru ajutorul primit astazi in aceasta zi sfanta....

cristi_1993 24.05.2012 14:10:28

am fost in centru (Timisoara) si am vazut parada in cinstea eroilor de la revolutie. Frumos a cantat fanfara

cristiboss56 13.06.2013 20:19:59

https://lh5.googleusercontent.com/-Q...naltarea4.jpeg

cristiboss56 13.06.2013 20:23:33

ÎNĂLȚAREA DOMNULUI ,,Sus să avem inimile!”
 
Sărbătoarea de astăzi este un praznic împărătesc. Este coroana sărbătorilor Domnului. Dacă Nașterea lui Hristos este începutul și rădăcina, sărbătoarea de astăzi este sfârșitul și culmea.
Biserica cea dreptmăritoare a lui Hristos are un brâu; un brâu falnic, cu care se încinge în fiecare an. Brâul aceasta poartă pe dânsul douăsprezece semne, adică douăsprezece mari sărbători cu praznice împărătești.
Brâul acesta cu un capăt ajunge la Buna Vestire și cu celălalt ajunge până acum, până în ziua de azi, la Înălțarea Domnului.
„Sus să avem inimile” auzim la Dumnezeiasca Liturghie. Trebuie ca mintea noastră, inima noastră, toată existența noastră să se ridice către cele de sus.
Hristos s-a înălțat către cele de sus. A trecut de stele, a trecut de soare, a trecut de galaxii, a trecut de toată zidirea materială. Și când ajunse de acum la hotare și atinse lumea spirituală, acolo unde păzesc îngerii și arhanghelii cu săbiile lor, atunci au auzit glasul pe care l-a auzit profetic Isaia: „Cine este Acesta?” (Isaia 63, 1). Cine este Acesta ale Cărui haine sunt colorate cu sânge? De ce veșmintele Lui sunt roșii? Cine este acest om, care a îndrăznit să străbată cerurile și să ajungă aici? Iar alți îngeri răspundeau cu cele pe care le zice profetic Psaltirea: „Acesta este cel tare în război”. Vine de jos, de pe pământ, unde a dat o bătălie epocală și a biruit; a biruit pe cărturari și pe farisei, pe împărații pământului, a biruit mai înainte de toți și de toate pe diavolul, păcatul, moartea. Așadar, se înalță biruitor și triumfător. Și atunci, s-a auzit un alt glas: „Ridicați, căpetenii, porțile voastre…”, deschideți porțile cerești, ca să intre „Împăratul slavei” (Psalmul 23, 7-10).
Așadar, dacă sus, în cer, îngerii prăznuiesc, jos pe pământ ucenicii încearcă alte sentimente. Se bucură și ei, dar simt și întristare. Trei ani întregi L-au avut alături pe Hristos. L-au iubit mai mult decât pe tatăl lor. Pentru El au părăsit slujbe, case, copii, femei, pe bătrânii lor părinți și L-au urmat pe El pretutindeni. Și acum? Pleacă, se înalță către cele de sus. Câți dintre noi ne-am aflat lângă tată și lângă mamă când și-au dat sufletul și ne-au lăsat, simțim ce înseamnă a fi orfan. Și pentru ucenici, de acum, Tatăl lor a plecat. De aceea, undeva în tropare, Biserica psalmodiază: „Stăpâne, nu ne lăsa pe noi orfani…”; „Dătătorule-de-viață, Hristoase, nu ne lăsa orfani”.
Și, într-adevăr, Hristos nu i-a lăsat orfani pe apostoli. După zece zile le-a trimis pe Preasfântul Duh. Și Acesta i-a înștiințat – pentru că Duhul Sfânt înștiințează inima – , că Hristos este, desigur, foarte sus, deasupra cerurilor, dar este și atât de aproape, mai aproape decât oricine, precum a întărit El Însuși: „Și iată Eu cu voi sunt, în toate zilele, până la sfârșitul veacului” (Matei 28, 20).
Frații mei! Dacă veți citi Apocalipsa (Apocalipsa 12, 14), veți vedea că Duhul lui Dumnezeu vorbește acolo despre un oarecare vultur, un vultur tainic, care are aripi mari. Cine oare să fie acest vultur? Nu este vulturul bicefal al Bizanțului. Acest vultur al Apocalipsei este însuși Domnul. Acesta ne ia și ne înalță sus.
„Sus să avem inimile” auzim la Dumnezeiasca Liturghie. Trebuie ca mintea noastră, inima noastră, toată existența noastră să se ridice către cele de sus. Oamenii veacului nostru au arătat un mare interes să audă despre cine se va sui primul pe Lună și pe celelalte astre: un rus, un american, un englez?… „Deșertăciunea deșertăciunilor…” sunt acestea (Ecclesiast 1, 2). Oricât s-ar urca, foarte aproape vor fi de pământ.
Prin Înălțarea lui Hristos, care este Dumnezeul-Om, firea omului s-a înălțat atât de sus, cât nici el însuși nu-și imagina. Hristos este primul om care a deschis cerurile și de acum cerurile sunt deschise pentru om. S-a deschis drumul. Înainte, pășiți! Hristos ne dă putere. Fiecare din noi, dacă vrea, devine rachetă, nu materială, ci spirituală, și urcă, și ajunge la înălțime, până acolo unde sunt îngerii și arhanghelii.
Acestea nu sunt un mit sau o poveste. Nu, frații mei. Dacă sunt minciuni, atunci să luăm și să ardem toate cărțile noastre. Nu. Religia noastră este vie. Dacă deci crezi în Hristos, nu invidia și nu căsca gura la rachete. Tu, fiecare suflet, și al celui mai smerit om, fă-te rachetă duhovnicească, ce străbate cerurile, se înalță către cele de Sus, ajunge până la Sfânta Treime, unde îngerii și arhanghelii împreună cu sfinții slăvesc pe Tatăl și pe Fiul și pe Sfântul Duh. Amin.
† Episcopul Augustin
(Atena, 1960)




Iisuse, Împăratul și Dumnezeu nostru, fă ca slăvita Ta Înălțare să producă în fiecare din noi roade de sfințenie, o credință mai mare, o iubire mai aprinsă, o îngrijire mai deosebită pentru sufletul nostru. Fă să cunoaștem și să înțelegem cât de mare este valoarea sufletului nostru și să nu-l vindem pe orice lucru de nimic. Aprinde în noi o dorință mai mare pentru cer și un dispreț pentru lucrurile acestea pământești. Ajută-ne Dumnezeule cu Harul Tău, ca să Te putem slăvi și mărturisi prin viață și fapte bune până la sfârșitul misiunii noastre. Amin

https://lh6.googleusercontent.com/-Y...-h437-no/c.jpg

Îl lăudăm și-L binecuvântăm pe Domnul care, prin Înălțarea Sa, ne-a deschis mintea ca să pricepem și să vedem calea și scopul vieții noastre. Lăudăm și binecuvântăm pe Tatăl, care răspunde iubirii noastre pentru Fiul cu iubirea Lui, și Își face locașul Său, împreună cu Fiul, întru toți cei care țin și mărturisesc poruncile Domnului. Și în toată vremea Îl păstrăm în minte pe Tatăl și pe Fiul, lăudându-I și binecuvântându-I – întocmai ca Apostolii din cetatea Ierusalimului – așteptând putere de sus: Duhul, Mângâietorul – ca să vină peste noi: Cel Care vine peste noi toți la Botezul nostru, dar care pleacă de la noi pentru păcatele noastre. Fie ca să se reînnoiască în noi omul cel întreg, cel ceresc; să ne învrednicim, întocmai ca Apostolii, să primim binecuvântarea Domnului nostru Iisus Hristos Cel slăvit și înălțat, căruia I Se cuvine slava și lauda, dimpreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt – Treimea cea deoființă și nedespărțită, acum și pururea și-n vecii vecilor. Amin.

cristiboss56 13.06.2013 20:26:55

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 76473)
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?

Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 și 2001, sărbătoarea Înălțării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor și sărbătoare națională bisericească. Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos - Ziua Eroilor, drept sărbătoare națională a poporului român. În această zi, sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român.

cristiboss56 13.06.2013 20:38:40

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 522529)
Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 și 2001, sărbătoarea Înălțării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor și sărbătoare națională bisericească. Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos - Ziua Eroilor, drept sărbătoare națională a poporului român. În această zi, sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român.

Eroilor

Spre voi, viteji al căror sânge a curs - hotarul apărându-l, -
Îngenunchiat, tot Neamul astăzi își nalță sufletul și gândul!...
Spre slava voastră, din altare, se'nalță fumul de tămâe,
Viteji a căror nume sfinte neșterse'n veci au să rămâe!...

Fiți binecuvântați în veacuri, voi, păstrători de vechi hotare, -
Viteji cari ați căzut în lupte, visând o Românie-Mare!
De-apururea mărire vouă în înfloritul Paradis, -
Că voi ați biruit prin moarte, și s'a'mplinit al vostru vis ...

Dar noi?... Suntem noi vrednici oare de jertfa sângelui cel sfânt
Ce-a curs din piepturile voastre pe vechiul Neamului pământ?....
Nu plângeți oare 'n Raiul vostru, că-atâta liotă străină
Culege roada jertfei voastre din scumpa Neamului grădină?!

O, eu aud mereu mustrarea vitejilor cu piept de fier,
Pe care tunetul adesea, mugind, ne-o bubue din cer,
Că voi prea mari ați fost, prin jertfă, pe când urmașii sunt prea mici,
Lăsând ca România-Mare s'ajungă Rai la venetici!

de Vasile Militaru

Florin-Ionut 13.06.2013 20:43:21

Citat:

În prealabil postat de georgeval
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?

Eroi => moarte în stare de jertfă => mîntuire => înălțare la o stare superioară de existență

cristiboss56 13.06.2013 20:49:23

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 76473)
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?

Un raspuns clar si la obiect il da chiar Preafericitul Patriarh Daniel :

Biserica a ales sărbătoarea Înălțării Domnului ca zi de pomenire a eroilor pentru a ne învăța că există o legătură tainică între Crucea suferințelor, Învierea și Înălțarea Mântuitorului Iisus Hristos, pe de o parte, și jertfa eroilor neamului, care și-au dat viața pentru libertatea, unitatea și demnitatea poporului român, pe de lată parte. Hristos Domnul mai întâi a trecut prin jertfa Crucii și apoi ne-a arătat bucuria Învierii și slava Înălțării la ceruri.

cristiboss56 28.05.2014 22:27:32

Ziua Eroilor
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...aa1c15fgca.jpg





În ziua Sărbătorii, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate, slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troițele și monumentele acestora din țară și străinătate. La orele 12.00, clopotele tuturor locașurilor de cult ortodoxe vor fi trase în semn de recunoștință față de eroii care s-au jertfit pentru neam, credință și țară.

Pomenirea eroilor neamului românesc la praznicul Înălțării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920. Această decizie a fost consfințită prin alte două hotărâri sinodale recente din anii 1999 și 2001 care au proclamat această zi ca sărbătoare națională bisericească.

Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos - Ziua Eroilor, ca sărbătoare națională a poporului român.

Trebuie amintit faptul că la fiecare Sfântă Liturghie sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român.

cristiboss56 18.05.2015 22:21:59

Joi, 21 mai 2015 hramul istoric al Catedralei patriarhale
 
La ora 7.00, moaștele Sfinților Împărați Constantin și Elena, ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, și ale Sfântului Mare Mucenic Efrem cel Nou vor fi duse în procesiune sub baldachinul nou din apropierea Catedralei patriarhale pentru a fi venerate de către cler și credincioși.

De la ora 9.30, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va oficia Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi în Altarul de vară al Catedralei patriarhale. După Sfânta Liturghie, va fi oficiată o slujbă de pomenire și vor fi trase clopotele ca prinos de recunoștință pentru eroii care s-au jertfit pentru neam, credință și țară.

În continuare, vor fi premiați câștigătorii concursului național de miniproiecte cu caracter misionar-filantropic Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu, organizat de Patriarhia Română în anul 2015 pentru elevi din întreaga țară.

De la ora 13.30, la Centrul Național pentru Formare Continuă Dumitru Stăniloae al Patriarhiei Române, vor avea loc festivitatea de premiere a câștigătorilor concursului național Icoana ortodoxă - lumina credinței (ediția a IV-a) și vernisajul expoziției de lucrări în frescă și mozaic realizate de participanți. Concursul este organizat de Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios – Centrul pentru Patrimoniu Cultural Sfântul Constantin Brâncoveanu și Sectorul Teologic Educațional ale Patriarhiei Române.

cristiboss56 08.06.2016 18:20:38

La sărbătoarea Înălțării Domnului și Ziua Eroilor din ziua de joi, 09 iunie 2016, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troițele și monumentele închinate acestora din țară și străinătate. Apoi, la ora 12.00, clopotele bisericilor ortodoxe vor fi trase în semn de recunoștință față de eroii care s-au jertfit pentru neam, credință și țară.

Pomenirea eroilor neamului românesc la praznicul Înălțării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920. Această decizie a fost consfințită prin alte două hotărâri sinodale din anii 1999 și 2001 prin care această zi a fost proclamată ca sărbătoare națională bisericească.

Prin legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos, a fost proclamată Ziua Eroilor, ca sărbătoare națională a poporului român.

Reamintim că la fiecare Sfântă Liturghie sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român.

cristiboss56 08.06.2016 23:16:52

Maine sarbatorim Inaltarea Domnului, evenimentul cel din urmă din viața pământească a Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Așadar, ultima imagine rămasă în ochii ucenicilor este aceea în care Mântuitorul binecuvântează, icoana aceasta fiind o expresie a iubirii Lui dumnezeiești față de lumea pentru care S-a întrupat,
S-a jertfit, a murit și a înviat.

Prin gestul binecuvântării, Mântuitorul confirmă propriile-I cuvinte: „Eu sunt păstorul cel bun” (Ioan, 10, 11), „voi sunteți prietenii Mei” Ioan 15, 14) și mai ales, „să vă iubiți unul pe altul, precum Eu v-am iubit pe voi” (Ioan 13, 34, subl. n.).

Păstorul cel Bun, Dumnezeiescul Prieten, Izvor de iubire și Model suprem al iubirii, nu se putea despărți altfel de cei ce L-au urmat, decât printr-un astfel de dar: binecuvântarea. De la Înălțarea Lui la cer și până la a doua venire lumea se poate bucura de binecuvântarea Lui.

Am spus „lumea”, pentru că prin ucenicii Săi Mântuitorul își revarsă darurile peste toți oamenii: „Nu numai pentru aceștia Mă rog, ci și pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor” (Ioan, 17, 20). El respectă libertatea fiecăruia, de a accepta sau nu binecuvântarea Lui: „Iată stau la ușă și bat”, a spus El (Apocalipsă, 3, 20). „Voi intra numai acolo unde Mi se deschide”.

În același timp, cei de care se desparte pe Muntele Eleonului, la Înălțarea Sa, primiseră în ziua chemării la apostolat o autoritate unică: „Cine vă primește pe voi pe Mine Mă primește”(Matei 10, 40). Cei primitori se află, așadar, sub binecuvântarea Lui, oferită îmbelșugat și neîntrerupt de la înălțarea Sa.

cristiboss56 16.05.2018 17:04:36

Înălțarea Domnului ( articol semnat de Adminul acestui Site)
 
Praznuita la 40 de zile dupa Inviere, in Joia din saptamana a VI-a, dupa Pasti. Anul acesta o sarbatorim pe 17 mai. Este cunoscuta in popor si sub denumirea de Ispas. In aceasta zi crestinii se saluta cu "Hristos S-a inaltat!" si "Adevarat S-a inaltat!". IPS Bartolomeu Anania afirma ca noi folosim acest salut fie din nestiinta, fie din exces de evlavie, deoarece el nu este atestat de Biserica. Si marturiseste ca noi sarbatorim Pastile cu asertiunea "Hristos a inviat!", la care ni se raspunde cu confirmarea "Adevarat, a inviat!", pentru ca Invierea nu a avut martori, ea a fost receptata cu indoieli si necredinta. In vreme ce Inaltarea Domnului a avut martori, ea a fost o despartire izvoritoare de lumina, deoarece ucenicii s-au intors in Ierusalim "cu bucurie mare". Din acest motiv in cartile noastre de slujba nu exista o salutare similara cu aceea de la Sfintele Pasti.

Hristos S-a inaltat la cer de pe Muntele Maslinilor, in vazul Apostolilor si a doi ingeri. Ingerii le-au vorbit ucenicilor despre a doua venire a lui Hristos, ca acestia sa nu se lase coplesiti de durerea despartirii.

Din Sfanta Scriptura aflam ca Mantuitorul Si-a ridicat mainile, binecuvantandu-i pe ucenici, iar pe cand ii binecuvanta S-a inaltat la cer (Luca 24, 51), in timp ce un nor L-a facut nevazut pentru ochii lor (F.A. 1,9). Adeseori Dumnezeu le-a vorbit oamenilor din nor, fenomen prin care se manifesta energiile divine, menite sa reveleze prezenta Divinitatii, dar sa o si ascunda.

Inaltarea Domnului*sarbatorita in vechime odata cu Rusaliile

Cea mai veche mentiune despre sarbatoarea Inaltarii Domnului o gasim la Eusebiu din Cezareea, in lucrarea "Despre sarbatoarea Pastilor", compusa in anul 332. Din aceasta lucrare reiese ca Inaltarea Domnului era sarbatorita in acea vreme odata cu Rusaliile, la 50 de zile de la Invierea lui Hristos. Spre sfarsitul secolului al IV lea, inceputul secolului V, sarbatoarea Inaltarii s-a despartit de cea a Pogorarii Sfantului Duh (Rusaliile), fiind praznuita in a 40-a zi dupa Inviere, data care va ramane stabilita pentru totdeauna in calendarul bisericesc.

Inaltarea Domnului - deplina indumnezeire a firii umane asumate

Inaltarea lui Hristos intru slava si sederea Sa de-a dreapta Tatalui este chipul deplinei indumnezeiri a umanitatii Lui. Prin toate actele Sale, intrupare, moarte, inviere El a indumnezeit treptat firea omeneasca pe care a asumat-o, dar prin Inaltare a transfigurat-o pe deplin. Datorita transfigurarii supreme a trupului Sau, Hristos poate deveni interior celor care cred in El. Inaltarea Domnului nu inseamna retragerea Sa din creatie, pentru ca El continua sa fie prezent si lucrator prin Sfantul Duh.*

Inaltarea cu trupul la cer este o marturie a faptului ca omul a fost creat pentru vesnicie, caci Fiul nu Se infatiseaza Tatalui numai ca Dumnezeu, ci si ca Om.

Hristos prin Inaltarea Sa, nu arata doar unde trebuie sa ajunga omul, ci se face cale si putere, ca omul sa ajunga la aceasta stare. El sade pe tronul dumnezeiesc al slavei, dar si locuieste in inima celor ce-L iubesc. Asa putem intelege paradoxul: Hristos este inaltat si in drum spre inaltare cu fiecare dintre noi.

Inaltarea Domnului*- Ziua Eroilor

Prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 si 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si sarbatoare nationala bisericeasca. In aceasta zi, in toate bisericile din tara si strainatate se face pomenirea tuturor eroilor romani cazuti de-a lungul veacurilor pe toate campurile de lupta pentru credinta, libertate, dreptate si pentru apararea tarii si intregirea neamului.

Inaltarea Domnului in iconografie

In primul registru din icoana Inaltarii Domnului este reprezentat Mantuitorul intr-o mandorla, simbol al slavei dumnezeiesti. Sta asezat pe un curcubeu si binecuvinteaza cu mana dreapta, iar in stanga tine Sfanta Evanghelie.*

In afara mandorlei sunt doi ingeri, care zboara cu bratele intinse, atingand cu mainile lor marginea exterioara a mandorlei. Ingerii sunt prezenti nu pentru a sustine mandorla, caci Hristos Se inalta prin propria putere dumnezeiasca, ci ca semn de cinstire.

Reprezentarea Domnului purtat de ingeri este si o icoana profetica a Celei de-a doua veniri, cand va avea loc sfarsitul chipului acestei lumi si judecata tuturor: "Barbati galileieni, de ce stati privind la cer? Acest Iisus care S-a inaltat de la voi la cer, astfel va si veni, precum L-ati vazut mergand la cer" (Fapte 1, 11).

In cel de-al doilea registru se afla Maica Domnului, care priveste in fata si are mainile inaltate in rugaciune. De o parte si de alta se afla Apostolii, iar langa Fecioara Maria stau Pavel in dreapta si Petru in stanga. In spatele Maicii Domnului sunt doi ingeri in vesminte albe, care tin in mana dreapta un toiag, iar cu stanga Il arata pe Hristos inaltandu-Se.*

Chiar daca Sfanta Scriptura nu aminteste de prezenta Fecioarei la Inaltarea Domnului, ea este afirmata de cantarile Bisericii: "Bucura-te, Nascatoare de Dumnezeu, Maica lui Hristos Dumnezeu, ca vazand astazi pe Cel ce L-ai nascut inaltandu-Se de pe pamant, impreuna cu ingerii L-ai marit" (Cantarea a 9-a a canonului).

Desi nici Pavel nu a fost prezent la Inaltarea Domnului, El este reprezentat alaturi de ceilalti Apostoli in icoana Inaltarii. Motivul? Cu putin timp inainte de Inaltarea Sa, Hristos ii indemnase pe ucenicii Sai sa propovaduiasca pretutindeni Evanghelia, iar Pavel a fost "vas ales, ca sa poarte numele Meu inaintea neamurilor si a regilor si a fiilor lui Israel" (Fapte 9, 15).

Adrian Cocosila

cristiboss56 06.06.2019 02:10:08

Hristos Se înalță și totuși rămâne cu noi
Sfântul Ioan Gură de Aur, Omilii la Matei, omilia XC, II, în Părinți și Scriitori Bisericești (1994), vol. 23, pp. 1001-1002
„Iată Eu sunt cu voi în toate zilele până la sfârșitul veacului.” (Matei 28, 20). Ai văzut iarăși autoritatea cu care le-a vorbit? Ai văzut că și aceste cuvinte au fost spuse pe măsura înțelegerii ucenicilor? N-a spus că are să fie numai cu ei, ci cu toți credincioșii de mai târziu - că n-aveau să trăiască Apostolii până la sfârșitul veacului -, ci le-a vorbit ca unora ce fac un singur corp cu toți credincioșii de mai târziu. Domnul le-a spus: Să nu-mi vorbiți de greutatea însărcinării. Eu, Care fac toate ușoare, sunt cu voi! Aceasta o spunea adesea și profeților în Vechiul Testament: și lui Ieremia, care punea înainte tinerețea lui, și lui Moise, și lui Iezechiel, care șovăiau: Eu sunt cu voi! Același lucru îl spune acum și ucenicilor Săi.”
Sfântul Atanasie cel Mare, Cuvânt împotriva elinilor, XLII, în Părinți și Scriitori Bisericești (1987), vol. 15, p. 79
„Însuși Cuvântul atotputernic și atotdesăvârșit sfânt al Tatălui, sălășluindu-Se și întinzând puterile Lui în toate și pretutindeni și luminându-le pe toate cele arătate și nevăzute, le ține în Sine și le strânge, nelăsând nimic gol de puterea Lui, ci dându-le viață tuturor și păzindu-le pe toate împreună și pe fiecare în parte.”

cristiboss56 06.06.2019 02:16:23

Despre Înălțarea Domnului aflăm din Noul Testament că Domnul nostru Iisus Hristos pe Apostoli „i-a dus afară până spre Betania și, ridicându-Și mâinile, i-a binecuvântat. Și pe când îi binecuvânta, S-a despărțit de ei și S-a înălțat la cer. Iar ei, închinându-se Lui, s-au întors în Ierusalim cu bucurie mare. Și erau în toată vremea în Templu, lăudând și binecuvântând pe Dumnezeu” (Luca 24, 50-53). Tot în Sfânta Scriptură, în cartea Faptele Apostolilor, Sfântul Apostol Luca relatează: „Cuvântul cel dintâi l-am făcut o, Teofile, despre toate cele ce a început Iisus a face și a învăța, până în ziua în care S-a înălțat la cer, poruncind prin Duhul Sfânt apostolilor pe care i-a ales (...), arătându-li-Se timp de patruzeci de zile și vorbind cele despre Împărăția lui Dumnezeu. (...) Pe când ei priveau, S-a înălțat și un nor L-a luat de la ochii lor. Și privind ei, pe când El mergea la cer, iată, doi bărbați au stat lângă ei, îmbrăcați în haine albe, care au și zis: Bărbați galileeni, de ce stați privind la cer? Acest Iisus, Care S-a înălțat de la voi la cer, astfel va și veni, precum L-ați văzut mergând la cer” (Faptele Apostolilor 1, 1-3; 9-11). Din acest text biblic aflăm că *Înălțarea Domnului a avut loc la 40 de zile de la Înviere și că doi îngeri s-au arătat Apostolilor vestindu-le cea de-a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos.
Sfântul Chiril al Alexandriei, vorbind despre momentul Înălțării Domnului la cer înaintea ucenicilor săi, spune: „După ce i-a binecuvântat și a mers puțin mai departe, El S-a înălțat la ceruri pentru a se împărtăși de Tronul Tatălui, cu trupul care era unit cu El. Cuvântul a făcut această nouă cărare pentru noi atunci când a venit în trup. După aceasta, la timpul rânduit, El va veni iarăși în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii, și ne va înălța și pe noi pentru a fi împreună cu El. Să Îl slăvim pe El!”


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:57:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.