Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   prin fire si prin har (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14365)

Theodor_de_Mopsuestia 23.01.2012 14:36:17

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 424287)
Ca de obicei, obiectivismul tau ar da gata pe oricine, nu are importanta daca spune o tampenie, important e sa spuna ceea ce iti place tie sa auzi. Theodore, ai uitat cand ma rugai sa ii spun lui savonarola sa nu iti mai zica nu stiu ce, dar vezi de ce doreai asta, ca userii catolici sau cei din grupul tau sa poata sa ii atace pe ortodocsi. Frumos, ce sa zic.

Primo,
Cand ti-am cerut sa il atenuezi pe Savonarola, a fost pentru ca nu suport tipii dusi cu pluta care se exprima violent. Atitudinile sale erau cele ale unei persoane tulburate, incapabile de respect pentru cei din jur care gandesc/cred/simt altfel. Inclusiv ortodocsi au fost atacati de el: la un moment dat, s-a exprimat bolovanos si intr-o discutie cu d-ra Stifter. Sunt eu un badaran, in alte privinte, dar nu suport mitocania adevarata, mai ales fata de doamne/domnisoare; tot pe un motiv similar am intrat in scurte polemici cu niste adve, pentru ca zisesera de d-na Delia ca are un "limbaj forestier" si postasera poezia aia propagandistica plina de insulte la adresa oricarei biserici apostolice bazate si pe traditie. (Nu doar ca ii consider o secta paracrestina, cu tenta apocaliptoida si vag ufolatra). Oamenii care insulta vulgar si mai ales gratuit, fie ei si niste hirsuti si paduchiosi de sfinti calugari ai oricarei biserici, imi provoaca teama, furie si dezgust, exact ca si cand as vizita un ospiciu. Savonu' imi provoaca exact aceste reactii.
Secundo, nu stiu cum va reactiona fratele Erethorn la insulta ta de a il considera nebun, dar eu am ras in hohote, citindu-ti postarea. Esti un copil, domnia ta, duhovniceste vorbind, un copil care se supara daca cineva ii ataca jucaria, pardon, credinta. Caci, sa imi fie cu iertare, credinta o abordezi dintr-un unghi infantil de incapatanat. Zilele trecute ai vorbit, sa zic asa, cu MariS pe un ton care m-a lasat perplex (din ecumenist nu il scoteai), ceea ce mi se intampla foarte rar. Mie mi-ar sta in gat sa iau pe un asa ton un om cu parul alb, stimat si venerat de cam toata mica noastra comunitate. Ma rog, fiecare cu definitia proprie despre politete si decenta.
Tertio, eu zic ca e interesant motivul razboiului tau personal nu doar cu fratele Erethorn, ci cu toata Biserica lui Cristos, Catolica. Tot nu cred ca am inteles duhovnicia obiectiva si spiritual angajata care a r sta la baza unui atare spirit polemic indarjit. Nu pot sa conchid decat ca e un motiv foaarte personal, ceea ce duce in mod firesc la esecul oricarei dispute, mai ales cu oameni bazati pe logica, credinta si arta retorica ca Erethorn. O vorba straveche, pre-indoeuropeana, zice ca inteleptul cedeaza. Eu vad ca fratele meu catolic cedeaza de fiecare data...

catalin2 23.01.2012 15:17:48

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 424303)
Primo,
Cand ti-am cerut sa il atenuezi pe Savonarola, a fost pentru ca nu suport tipii dusi cu pluta care se exprima violent.
Tertio, eu zic ca e interesant motivul razboiului tau personal nu doar cu fratele Erethorn, ci cu toata Biserica lui Cristos, Catolica. Tot nu cred ca am inteles duhovnicia obiectiva si spiritual angajata care a r sta la baza unui atare spirit polemic indarjit. Nu pot sa conchid decat ca e un motiv foaarte personal, ceea ce duce in mod firesc la esecul oricarei dispute, mai ales cu oameni bazati pe logica, credinta si arta retorica ca Erethorn. O vorba straveche, pre-indoeuropeana, zice ca inteleptul cedeaza. Eu vad ca fratele meu catolic cedeaza de fiecare data...

Theodore, iar ti-ai dat cu firma in cap, postand un mesaj partizan pana in maduva oaselor, desi tu te chinui sa arati cat esti de obiectiv si echidistant. Tind sa cred ca atat esti de subiectiv ca nu poti deosebi parerea ta intotdeauna subiectiva de ceva ce e obiectiv, practic vezi doar conceptia ta personala. Desigur ca toti o avem, dar tu te straduiesti sa arati ca esti si foarte obiectiv.
Eu cred ca userul Erethorn e cu mult mai agresiv decat Savonarola, asta pe langa faptul ca spuen neadevaruri, userul Savonarola era ortodox cel putin.
Si spuneam de cat de subiectiv esti, eu tocmai asta ii reprosam userului Erethorn, ca nu cedeaza niciodata, cat de evident ar fia devarul. Tu ai vazut doar aici, dar pe celelalte subiecte a repetat de vreo cinci ori aceeasi intrebare.
Asadar, cand imi mai scrii un mesaj poti sublinia ca esti extrem de subiectiv, ca altfel ma faci sa rad si pe mine.

Erethorn 23.01.2012 15:29:07

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 424318)
Tu ai vazut doar aici, dar pe celelalte subiecte a repetat de vreo cinci ori aceeasi intrebare.

Domule, abia astăzi, pe celălalt topic, ați răspuns așa cum v-am rugat, punctual și scurt, la obiect, celor două întrebări. Vă mulțumes pentru acest lucru și vă asigur că voi păstra în cache linkul către postare unde ați arătat că cineva care nu face parte din Biserică s-a mântuit.

Theodor_de_Mopsuestia 25.01.2012 19:46:26

Off-topic: Nu cred ca am inteles de ce a fost banat fratele Erethorn. Cumva pentru ca s-a apropiat prea mult de anumite adevaruri, "de toti stiute si de nimeni combatute"?

catalin2 26.01.2012 15:29:37

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 424806)
Off-topic: Nu cred ca am inteles de ce a fost banat fratele Erethorn. Cumva pentru ca s-a apropiat prea mult de anumite adevaruri, "de toti stiute si de nimeni combatute"?

Tot off-topic, da Theodore, se pare ca a descoperit adevarul (sau i-a fost descoperit) si nu a putut sa il suporte, devenind agitat si agresiv si atacand mai multi useri ortodocsi. Exact asta ma intrebam si eu in alt mesaj, ce a facut rau de data asta si nu a facut si in trecut? Pentru ca merita cu prisosinta banarea cu mult timp in urma pentru agresivitate. Am facut aici un rezumat: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...719#post424719
Cum pronosticam in trecut userul Erethorn nefiind atentionat pentru ceea ce facea a ajuns sa fie din ce in ce mai increzator si sa considere ca poate face orice. Nu e exclus ca laudele tale sa fi contribuit, lauda creste intotdeauna mandria, de aceea parintii fugeau de laude. Asa ca s-a plictisit sa ma tot atace pe mine si sa ma faca sectar si ce mai stia el si a inceput sa ii atace si pe alti ortodocsi, numai ca se pare ca unii nu erau in relatii necordiale cu adminul ca mine si a fost banat. Pentru ca altfel as fi putut reclama eu cat voiam, nu eram ascultat.
Poti urmari ultimele mesaje ale lui Erethorn ca sa iti faci o parere, desi nu are importanta pentru ca tu ai deja o parere si nu poti vedea corect din pricina subiectivismului tau exagerat. Poti vedea cate ceva aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=11414&page=10
O sa observi ca incepuse sa aplice aceeasi tactica, repetarea al infinit a acelorasi fraze.
Si totusi, in ultima zi se schimbase putin in bine (probabil ca a fost atentionat), dar stiu ca asa facea de obicei, ii trecea foarte repede apoi si revenea la agresivitate.

Problema e ca unii useri mai ales eterodocsi (nu numai, sunt si ortodocsi) incearca sa faca prozelitism agresiv, sa isi impuna propria conceptie eronata. Nu isi mai impun conceptiile cultului ci alta ratacire, conceptia ecumenista. Atata timp cat cred in ea si o prezinta nu e o problema, dar incearca si sa o impuna, nu fara agresivitate si chiar atacuri (daca nu crezi in ecumenism esti ba fanatic, ba fariseu, ba fara iubire, sau sectant cum urat sustinea Erethorn). Si tu incerci sa faci acest lucru, ca un fel de politist bun, dar tot politist. Si incepi sa-i lauzi pe toti cei ce au aceste conceptii, exagerand in mod sublim, daca ti-ai scoate ochelarii ai vedea si tu acest lucru. Dar cum nu poti schimba nimic, pentru ca de obicei un ecumenist crede ca stie cel mai bine intotdeauna, asta este.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:16:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.