Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18653)

Copacel 14.11.2016 13:15:02

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635713)
Bun. Mulțumesc frumos pentru risipa incântătoare de bune sfaturi.
Dar cu ...scovergile cum rămâne?
Uitați, am avut făină bună, drojdie proaspătă, ulei în regulă etc. Focul potrivit.
Aluatul a crescut așa bine că s-a revărsat peste marginile vasului...
Cu toate acestea, scovergile au ieșit... tari, ca o scoarță de copac. Crocante, înțeleg, dar nici așa să le tai cu ... laserul!...:(
Soția crede că e ceva în neregulă cu aluatul, totuși... (tipic pentru femeie, mereu vede ceva genetic în lucruri!...:))
Aveți idee despre ce o fi vorba?

Mie imi plac alea crocante si nu alea moi

AlinB 14.11.2016 14:53:30

Bre Ioane, nu-ti mai gateste nevasta, esti pedepsit? :)

ioan67 14.11.2016 15:05:12

Nici vorbă!...:)
Încercăm să ne completăm lacunele în materie de bucătărie (eu, mai ales, că soția se descurcă foarte bine cu majoritatea treburilor culinare) și să cuprindem pe copii în învățarea lucrurilor simple, acelea ale unui om care nu voiește să mănânce numai la fast-food sau la restaurant.
În plus, simțeam nevoia unui topic mai puțin tensionat și chiar vesel. Poate că măcar aici vor fi mai puține dispute, mă gandeam, deși experții de meserie și stricătorii de colocvii vor interveni și pe-aici, cum de nu...

DragosP 14.11.2016 16:26:28

Ori ai pus făină ca nehalitu' ori le-ai făcut prea groase.
Ori alt motiv. :)

AlinB 14.11.2016 17:06:35

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 635745)
Nici vorbă!...:)
Încercăm să ne completăm lacunele în materie de bucătărie (eu, mai ales, că soția se descurcă foarte bine cu majoritatea treburilor culinare) și să cuprindem pe copii în învățarea lucrurilor simple, acelea ale unui om care nu voiește să mănânce numai la fast-food sau la restaurant.
În plus, simțeam nevoia unui topic mai puțin tensionat și chiar vesel. Poate că măcar aici vor fi mai puține dispute, mă gandeam, deși experții de meserie și stricătorii de colocvii vor interveni și pe-aici, cum de nu...

Pai atunci ea poate sa-ti fie cel mai bun profesor, de altfel in atatia ani de cand o ajuti la bucatarie ar trebui deja sa stii cel putin 90% din cate stie si ea.

ioan67 14.11.2016 17:28:55

În materie de scovergi, gogoși, cozonaci și alte făinoase, precum și la dulcețuri și gem, soția mea e adversar politic ferm: nu consumă. Și nici nouă nu ne recomandă. La fel cu produse gen McDonnalds ori dulcegării asemănătoare, ori șaorme și alte nenorociri. Pe scurt, am o soție foarte strictă la hrană (mănâncă într-o zi de muncă și alergături, în perioada de alăptare, 1-2 felii de pâine neagră, eventual 1-2 cartofi fierți sau copți, ori ceva varză sau câteva foi de salată, ori un iaurt) și asta explică preocuparea noastră mai scăzută pentru bucătărie - cel puțin până acum.
La noi, copiii (dintre care eu sunt cel mai mic), se consumă foarte multe legume, fructe, miere și iaurt. Rar, câte o sesiune de clătite a la mămicutza... Cu brânză de vaci, desigur..:)

ioan67 14.11.2016 17:35:50

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 635756)
Ori ai pus făină ca nehalitu' ori le-ai făcut prea groase.
Ori alt motiv. :)

Nț... Cred că am pus uleiu aiurea, adică în același timp cu făina, sarea, drojdia... Trebuia nițel mai târziu, cred...:)

sophia 14.11.2016 18:14:02

Nu stiu ce sunt scovergile. Pe internet arata ca langosii, au ceva umplutura.
Cum sa fie uscate? Nu sunt cu aluat de gogosi?
Am insa impresia ca voi faceti foamea si tu mai incerci s-o ostoiesti. Poftiti la anumite
lucruri...
Trebuie sa mancati echilibrat.
Mai ales copiii, care sunt in crestere, trebuie sa manance de toate, in cantitati moderate.
Faceti mai bine placinta cu foi de placinta. Este mai usor si nu sunt riscuri.

DragosP 14.11.2016 18:23:54

Chiar mă întrebam când mai apari și tu cu o non-postare.

Yasmina 14.11.2016 22:07:59

Aluatul iese tare cand nu este elastic, iar elasticitatea este data de oua,lapte si ulei. Deci banuiesc ca nu ai pus destul ulei sau unt? Oua?
Reteta pe care o cunosc eu de scovergi(minciunele) are oua in compozitie dar si smantana.


Cand se face aluat de post(in orice reteta) se asigura elasticitatea cu banane pasate , mere fierte si pasate sau faina de in.


Atentie la dinti cu aluaturile crocante :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:41:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.