Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

iuliu46 19.02.2012 01:09:19

Off topic
http://www.catholicsource.net/abcbible.html

Uite aici o sa gasesti un citat din Luther si inca unul foarte bun: Cand scopul este comun atunci devii tovaras de drum cu celalalt.

Profetul de carton 19.02.2012 10:03:21

Caderea in transa la popoarele necrestine. (Koch)
in calatoriile mele misionare am avut posibilitatea de a intra in legatura cu crestini de la China Inland Mision. Discutam cateodata cu misionarii despre rascoala boxeurilor din anul 1900. Asa am aflat cã tinerii organizatori ai acestor rãsculati fãceau, în perioada lor de antrenament, exercitii de intrare în transã. Trebuiau sã spunã de câteva sute de ori fãrã pauzã o formulã scurtã, asemãnãtoare cu cea tibetanã –koan- sau cu exercitiile de meditatie transcendentalã, pânã ce ''zeii'' lor se îndurau de ei si-i fãceau sã cadã pe spate, rãmânând câteva minute în transã. Acest lucru trebuia sã le provoace o încãrcare psihicã cu forte sufletesti si fizice care sã-i poatã face puternici în luptã. Acest antrenament fãcea ca ei sã se umple cu duhuri rele, care apoi porunceau uciderea crestinilor. Era deci un botez cu duhuri.
În cartea „Moartea unui Guru“, fostul guru Rabindranath R. Maharaj a povestit despre experienta sa de convertire de la hinduism la Hristos. Acolo el scrie : ''Împlinisem abia treisprezece ani si deja împãrtãseam acel Shakti-Pat vestit între guru. Aceasta dovedea cã investirea mea era realã. Shakti este un alt nume al lui Kali, sângeroasa sotie a lui Shiva. Ea este zeita mamã a fortei. Eram încântat de a fi un canal de comunicare al ei.'' La sfârsitul cãrtii se gãseste o explicatie a denumirilor. Acolo despre Shakti-pat=lovitura cea usoarã, sunt scrise urmãtoarele: '' Asta înseamnã atingerea de cãtre guru cu mâna dreaptã a fruntii celui ce se roagã. Aceastã atingere are puteri supranaturale. Shakti este un cuvânt sanscrit care înseamnã putere, fortã. Prin actiunea Shakti-pat, gurul devine un canal de transmitere al puterii cosmice originare care stã la baza întregului univers. Aceastã putere este întruchipatã de Kali, sotia lui Shiva. Actiunea supranaturalã a lui Shakti prin atingerea unui guru poate sã-l arunce la pãmânt pe cel ce se închinã, sau el poate sã vadã o luminã puternicã si sã aibã o experientã misticã cum ar fi iluminarea, sau alta, psihicã''. Ceea ce se întâmplã cu Shakti-pat se aseamãnã cu cãderea pe spate a carismaticilor. Avem aici de a face de fapt cu un proces mediumnic si cu o pãtrundere a religiilor orientale pãgâne în crestinism.
L-am întrebat pe Rabi -asa e numit de prieteni- dacã vede o legãturã între Shakti pat si fenomenul ''Slain in the Spirit'' (lovit în duhul ). El a rãspuns afirmativ, spunând cã niciodatã nu s-a gândit sã califice cãderea pe spate drept o actiune a Duhului Sfânt.
E/202. Cu ani în urmã, m-am împrietenit cu un sef tânãr al tribului Vogai din Australia de vest. El mi-a spus cã tribul sãu are sase vraci care oricând pot intra în transã,vorbind în limbi si hotãrând anumite lucruri pentru trib. Când acest sef, numit Puwantjara, a devenit crestin a auzit pentru prima datã vorbirea în limbi la penticostali, a comparat-o imediat cu vorbirea în transã a vracilor.

-----------------------------------------------------------------

cunosc crestini care au mers la carismatici doar cu scopul de a le demonstra ca duhurile rele necurate de acolo nu au putere asupra lor, s-au lasat loviti peste frunte, si nu au cazut, ca ceilalti !

Profetul de carton 19.02.2012 10:12:16

prietenul nostru "osutafaraunu" o sa se supere, insa si Ellen White avea apucaturi "carismatice":



Mărturia pastorului adventist Isaac Wellcome

Isaac Wellcome, un pastor botezat de James White in 1844 si care era activ in Miscarea celei de-a doua veniri, scria:
"Ellen G. Harmon... avea niste experiente ciudate atat in trup cat si in minte...căzand la pămnt... (ne amintim că am prins-o de două ori ca să nu cadă pe podea)... la intalniri vorbea foarte vehement si repede pană cand cădea a pămant iar atunci, declară ea, i se arătau imagini minunate ale cerului si ale lucrurilor care se intamplau acolo. (Marion, Iowa: Advent and Sabbath Advocate, 1884), 4-6.)
Lucinda Burdick si Mary Bodge s-au alăturat lui Ellen Harmon pentru rugăciune intr-o după-amiază din 1845. Iată relatarea domnisoarei Burdick cu privire la ce s-a intamplat:
in timpul rugăciunii, deodată, Ellen Harmon a căzut rigidă la pămant. Domnisoara Bodge a trimis imediat după James White despre care spunea că e singurul care poate vorbi cu ea cand e in transă. Impreună cu multi altii, a venit in grabă si a inceput imediat să-i pună o grămadă de intrebări.

osutafaraunu 19.02.2012 10:38:43

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430611)
prietenul nostru "osutafaraunu" o sa se supere, insa si Ellen White avea apucaturi "carismatice

De ce să mă supăr? Ar trebui să mă supăr și pentru "apucăturile carismatice" ale lui Daniel, Ioan și ale altor profeți biblici...

Profetul de carton 19.02.2012 10:57:04

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430613)
De ce să mă supăr? Ar trebui să mă supăr și pentru "apucăturile carismatice" ale lui Daniel, Ioan și ale altor profeți biblici...

vreti sa spuneti ca profetii biblici au experimentat caderi pe spate (retineti, pe spate, nu in fatza intr-o atitudine de adorare! si constienti, Duhul Sfant nu-ti ia mintile), tremuraturi, vorbiri in transa?

osutafaraunu 19.02.2012 11:01:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430614)
vreti sa spuneti ca profetii biblici au experimentat caderi pe spate (retineti, pe spate, nu in fatza intr-o atitudine de adorare! si constienti, Duhul Sfant nu-ti ia mintile), tremuraturi, vorbiri in transa?

Nu vreau să spun... asta spuneți doar dumneavoastră. Profeții biblici n-au căzut nici pe spate (și care e problema dacă ar fi căzut? dumneavoastră n-ați căzut niciodată pe spate iarna?:39:), nici n-au vorbit în transă... La fel și Ellen White...

Profetul de carton 19.02.2012 11:03:28

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430615)
Profeții biblici n-au căzut nici pe spate nici n-au vorbit în transă.

corect, prin urmare experientele Ellenei White sunt de natura oculta, bine ca adventistii de astazi nu experimenteaza asa ceva!

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430615)
dumneavoastră n-ați căzut niciodată pe spate iarna?:39:),

asta e la misto?

osutafaraunu 19.02.2012 11:07:32

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430616)
corect, prin urmare experientele Ellenei White sunt de natura oculta, bine ca adventistii de astazi nu experimenteaza asa ceva!

De unde ați dedus că EGW ar fi căzut pe spate, ar fi vorbit în transă și ar fi avut convulsii și tremurături în timpul viziunilor ei (deci ar fi avut experiențe de natură ocultă în opinia dvs.)?

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430616)
asta e la misto?

Da, e la mișto... așa cum ați tratat și subiectul.

Profetul de carton 19.02.2012 11:26:46

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430617)
De unde ați dedus că EGW ar fi căzut pe spate, ar fi vorbit în transă și ar fi avut convulsii și tremurături în timpul viziunilor ei (deci ar fi avut experiențe de natură ocultă în opinia dvs.)?

din marturiile istorice ramase, dintre care unele le-am si postat cateva mesaje mai sus

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430617)
Da, e la mișto... așa cum ați tratat și subiectul.

asta e parerea dumitale, eu sunt convins ca lupta crestinului contra demonilor este un lucru extrem de serios.

osutafaraunu 19.02.2012 11:38:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430618)
din marturiile istorice ramase, dintre care unele le-am si postat cateva mesaje mai sus

Mărturia mincinoasă a saitului ellenwhiteexposed nu poate fi considerată "mărturie istorică". Și apoi, unde vedeți dumneavoastră acolo "cădere pe spate" cum o numiți?

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430618)
asta e parerea dumitale, eu sunt convins ca lupta crestinului contra demonilor este un lucru extrem de serios.

Păi atunci tratați subiectul cum se cuvine, nu superficial și nu amestecând-o pe EGW în ciorba grețoasă pe care le-o serviți penticostalilor de-o vreme încoace...


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:52:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.