Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

t4ilgunn3r 12.01.2014 10:44:38

Nimeni, nimic?

DragosP 12.01.2014 12:32:19

Nimeni, nimic.

Mandea77 12.01.2014 13:14:18

case closed

t4ilgunn3r 12.01.2014 19:43:12

Citat:

În prealabil postat de Mandea77 (Post 547431)
case closed

Conchid ca este corect sa spun ca ortodocsii cu care am discutat aici, relativ la Teoriei Evolutiei cel putin, nu isi vor schimba opinia indiferent ce argumente ar primi din partea oamenilor de stiinta.

Altfel spus, propria credinta are intaietate in fata argumentelor "exterioare" chiar daca acestea sunt bazate pe fapte sau ratiune. Sper sa fi inteles bine.

Mandea77 12.01.2014 20:37:32

t4ilgunn3r, intelege ce vrei.

catalin2 13.01.2014 01:13:23

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547484)
Conchid ca este corect sa spun ca ortodocsii cu care am discutat aici, relativ la Teoriei Evolutiei cel putin, nu isi vor schimba opinia indiferent ce argumente ar primi din partea oamenilor de stiinta.
Altfel spus, propria credinta are intaietate in fata argumentelor "exterioare" chiar daca acestea sunt bazate pe fapte sau ratiune. Sper sa fi inteles bine.

Nu, ai inteles gresit. E ca si cum ai intreba ce argumente ar avea nevoie cineva ca sa creada ca leul are zece picioare. Stiinta arata ca nu exista evolutionism, ca mutatiile genomice nu sunt posibille la animale, ca fosilele intermediare sunt ca si inexistente, etc. Noi credem in stiinta, tu si altii credeti in basme SF preluate din gandirea poparelor antice.

t4ilgunn3r 14.01.2014 01:45:29

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 547579)
Nu, ai inteles gresit. E ca si cum ai intreba ce argumente ar avea nevoie cineva ca sa creada ca leul are zece picioare. Stiinta arata ca nu exista evolutionism, ca mutatiile genomice nu sunt posibille la animale, ca fosilele intermediare sunt ca si inexistente, etc. Noi credem in stiinta, tu si altii credeti in basme SF preluate din gandirea poparelor antice.

Atasamentul dvs fata de metoda stiintifica imi umple inima de bucurie. Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:

a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.

Multumesc anticipat.

iuliu46 14.01.2014 02:38:02

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547696)
Atasamentul dvs fata de metoda stiintifica imi umple inima de bucurie. Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:

a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.

Multumesc anticipat.

a) ce e specia ?
b) nu stie nimeni, ca nu s-a gasit nici o piatra cu eticheta pe ea. Da citeste cronicarii medievali ca ei socoteau anii de la facerea lumii. :71:

Mandea77 14.01.2014 17:10:59

t4ilgunn3r, nu ai obosit ?

catalin2 14.01.2014 20:39:59

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547696)
Pe de alta parte, metafora (sau ce-o fi) cu leul cu 10 picioare insa, da de gol faptul ca dvs. considetari aprioric TE ca un nonsens; dar poate ma insel. Poate ati analizat mai bine decat biologii evolutionisti datele stiintifice si ati tras concluzia corecta. Poate si intrebarea mea a fost prea generala si ar fi mai indicat sa lucram cu pasi marunti. Ma puteti lamuri daca:
a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.
Multumesc anticipat.

Nu este aprioric, pentru ca aprioric ar insemna "anterior oricărei experiențe, fundat exclusiv pe speculațiile abstracte ale rațiunii." Dar in exemplul dat de mine faptul ca leul are patru picioare stim din dovezile existente.
La fel, faptul ca teoria evolutionista nu e adevarata rezulta si din dovezile furnizate de stiinta, nu e doar o presupunere.
Iar raspunsul la intrebari:
a) Sunt descoperite specii necunoscute, nu noi specii aparute. Am vazut ca unii confunda acest lucru, ceea ce mi se pare chiar amuzant.
b) Din punct de vedere ortodox traditia si hronografele spun ca Adam a iesit din Rai acum 7500 de ani si ceva. Perioada se potriveste exact cu aparitia celor mai vechi civilizatii (egipteana, sumeriana, chineza), plus perioada dinaintea potopului. In stiinta se folosesc datarile radiometrice, cu metale grele pentru roci si datarea cu C14 pentru materii organice. Datarile cu metale gele (potasiu-argon, de exemplu) au la baza mai multe supozitii, care daca nu sunt valabile insemana ca datarile respective sunt gresite si milioanele de ani nu exista. Unele din aceste ipoteze de lucru: acuratețea ratelor de dezintegrare, constanta ratelor de dezintegrare (dar nu se stie acest lucru), activarea neutronică din surse necunoscute, integritatea atomilor în roci, conținutul izotopic originar al rocii (deci daca vom presupune ca pamantul a fost creat acum 7500 de ani vom avea tot rezultate corecte).
Ca datarile radiomentrice e posibil sa fie gresite rezulta din alte datari care se pot face, sunt aici 70 de tipuri de datari care dau alte rezultate, cu varste mult mai mici (e tabelul de la mijlocul paginii): http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:01:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.