Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 07.01.2018 17:32:04

Eu spun demonului : ieși afară în numele lui Iisus Hristos din Nazaret. Atât. Dacă am autoritatea necesară, demonul va ieși. Dacă nu, mă voi ruga lui Dumnezeu pentru această problemă. În niciun caz nu voi sta la taclale cu demonul, nu voi vorbi în limbi cu el (demonul știe inclusiv românește), nu cred că e nevoie de vorbire în limbi pentru a determina demonul să iasă, ca și cum eu aș putea duce muncă de lămurire cu demonul. Nu au sens întrebări pe care să le pui dracului, fiindcă el atâta așteaptă, să fii curios și să discuți cu el. Ai căzut în capcana în care au căzut preoții catolici care au încercat să scoată cei 7 demoni din Anneliese Michels. Ai aici casetele cu înregistrarea exorcismului, dacă vei audia puțin vei observa că preoții erau foarte curioși, întrebau dracii cum este în Iad, unde stă Fecioara Maria. Dracul le răspundea și culmea, le dădea sfaturi, cum să se îmbrace ca preoți, cum să se comporte cu enoriașii. Culmea! Exorcismul nu a reușit, preoții au făcut pușcărie fiind acuzați de crimă.
Vezi că sunt 10 părți. Îți pun prima, și tu le poți derula pe toate.
https://youtu.be/blLJk3PqHl4

catalin2 07.01.2018 20:13:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657024)
Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi? Emoția de a se întâlni cu divinul! Este mare lucru, nu crezi? Daniel nu a căzut pe spate, fără cunoștință, ca carismaticii astăzi.

Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

Penticostalul Traditional 07.01.2018 21:54:09

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657055)
Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

Pai ursuletul tau ortodox a citit termenii in originalul ebraic, pe saitul pe care ti l-am recomandat si tie.
Tu nu ai cum sa intelegi pentru ca faci similitudini cu expresii romanesti.
Iar cartea lui Daniel nu s-a scris la Pascani.
Trebuie uneori sa verifici termenii in ebraica. Daca chiar vrei sa intelegi.

Daniel a lesinat. Asa scrie in originalul ebraic.
Ursuletul deja stie asta.

Penticostalul Traditional 07.01.2018 22:00:22

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657050)
Eu spun demonului : ieČ™i afară în numele lui Iisus Hristos din Nazaret. Atât.

Si, a iesit?
Descrie mai clar sa intelegem si noi cum se face o exorcizare veritabila contemporana!

Ca despre abjectii din Canal cu latraturi la luna si demoni injunghiati care-si beau sangele, ne-ai dezgustat de sute de ori.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657050)
Vezi că sunt 10 părČ›i. ÎČ›i pun prima, Č™i tu le poČ›i derula pe toate.
https://youtu.be/blLJk3PqHl4

Eu nici nu ma obosesc sa dau un click pe scarboseniile tale si tu ma imbii sa vizionez... 10 (zece) parti? :4:

Cornel Urs 07.01.2018 23:18:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657055)
Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

A avut o stare lipotimică, dar nu și-a pierdut cunoștința. A căzut datorită leșinului într-o poziție de închinare. Daniel nu a mai putut să se țină pe picioare, fiindcă fizic nu mai putea, așa că a decis să cadă într-o poziție respectuoasă de închinare, cu fața la pământ, năucit fiind de ceea ce vedea și auzea.
Înt-un alt context, ar fi cerut probabil un scaun, dați-mi un scaun că nu mă mai țin picioarele, cad, sunt leșinat, aproape că fac infarct de ce mi se întâmplă.

Cornel Urs 07.01.2018 23:19:20

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657072)

Eu nici nu ma obosesc sa dau un click pe scarboseniile tale si tu ma imbii sa vizionez... 10 (zece) parti? :4:

Sunt documente din arhiva Vaticanului pe canalul unui credincios catolic polonez. Autentice.

Penticostalul Traditional 08.01.2018 00:09:49

Cum sunt autentice, catolicii nu-s eretici satanisti?

Cornel Urs 08.01.2018 12:01:02

Acele filmulețe conțin înregistrările făcute în timpul exorcizării Anneliesei Michels. În asta constă autenticitatea.

Penticostalul Traditional 08.01.2018 12:29:50

Deci recomanzi exorcizarile catolice si ne ceri sa vizionam 10 (zece) filme de cate doua ore fiecare, probabil...

Ca sa ce?
Care e folosul?

Cornel Urs 08.01.2018 15:16:30

Exorcizările catolice nu dau rezultate. Spre exemplu, Malachi Martin, renumitul exorcist american catolic, scrie în cartea sa că o exorcizare poate dura chiar zeci de ani. Să fim serioși!
Scoaterea dracilor este pe moment. Iisus scoate dracul și nu exorcistul. Omul nu se luptă cu dracul, asta este filozofia harismaticilor, de aia zic unii că au primit limbi pentru acest război. Problema stă în felul următor: ai autoritate în numele lui Iisus, dracul iese, nu ai, dracul nu va ieși niciodată, indiferent cât te lupți cu el.
De ce ai asculta cele 10 părți cu acel exorcism după care s-a făcut și un film la Hollywood pe care nu l-ai văzut fiindcă pocăiții nu au televizor, dar și un film german ? Nu știu, poate că ești curios. Poate nu.
Eu am audiat toate cele 2 ore, fiindcă nu mă pot prezenta aici ca să exprim opinii fără o documentare în prealabil cât de cât...


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:11:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.