Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 28.02.2018 22:21:57

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658765)
Nu este adevarat.
Te rog inceteaza sa mai umbli cu fofarlica!

Daca in 1054, ortodocsii ar fi afirmat ca primatul episcopului Romei face parte din invatatura adevarata, ai avea dreptate.

Insa ortodocsii, atunci cand s-au infiintat ca biserica distincta, in 1054, au declarat ca Biserica a gresit timp de 800 (opt sute) de ani pentru ca a sustinut invatatura primatului papal.

Iar primatul papal este doar un exemplu.
Ortodocsii au afirmat ca Biserica a mai facut multe alte greseli.

Asta este adevarul. Nu mai incerca sa-l strambi!

Desi ti-am explicat pe indelete, se pare ca nu ai inteles. Mai mult, nu are nicio logica ce spui, nu-mi mai spune ca as incerca eu sa ascund adevarul, cand e doar problema ta. Ortodocsii nu au de ce sa ascunda adevarul, pentru ca toata invatatura ortodoxa e adevarata, nu ar avea de ce s-o faca. Nu are inteles ce spui, cum sa spuna ortodocsii ca Biserica ar fi gresit, ca ar fi sustinut primatul papal? Ar fi trebuit ca si ei sa fi sustinut asta. In 1054 erau mai multi ortodocsii, care au ramas in Biserica, decat apusenii care au plecat. Repeti iar ca ortodocsii s-au infiintat in 1054 ca Biserica distincta, desi ti-am lamurit aceste lucruri, ti-am mai spus ca asta e o minciuna, adica o denigrare a Bisericii. Unde ai citit tu ca ortodocsii ar fi afirmat vreodata ca Biserica ar fi facut mai multe greseli? Ti-am spus ca la Sinodul din 879 ortodocsii, dar si reprezentantii papei au semnat egalitatea Romei cu Constantinopolul adica infirmarea oricarui primat. Chiar daca un papa ar fi afirmat asta nu are nicio importanta, si la Constantinopol au fost patriarhi eretici. Pentru ca Biserica sa sustina ceva gresit ar trebui ca toti sa sustina acel lucru gresit. Asa cum sustin protestantii, ca timp de peste 1000 de ani, pana la ei, Biserica a avut invataturi gresite, in totalitatea ei. Adica nu a fost in aceasta perioada stalp si temelie a adevarului.

Penticostalul Traditional 01.03.2018 01:10:54

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658816)
Pentru ca Biserica sa sustina ceva gresit ar trebui ca toti sa sustina acel lucru gresit.

Nu cred asa ceva.
Sa presupunem ca cinci episcopi ortodocsi romani sustin ca Hristos nu este Dumnezeu.
Predica în bisericile din zona lor, scriu cărti in care-si sustin erezia, isi raspandesc invatatura prin televiziuni.
Ei nu sunt sunt excomunicati ci continua sa slujeasca nestingheriti. S˜i mor in deplină comuniune cu BOR.
Urmasii lor continua să sustina că Isus nu este Dumnezeu ci un simplu om. Dar slujesc bine merci in Biserica.
Daca asta se petrece sute de ani, ce crezi tu, se poate spune ca BOR greseste sau nu?
Se poate spune ca BOR sustine erezii, sau nu?
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658816)
Adica nu a fost in aceasta perioada stalp si temelie a adevarului.

Nicaieri nu vei gasi ca un protestant sa sustina asa ceva.
Tu esti singurul pe care l-am "auzit".

stefan florin 01.03.2018 09:50:34

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658765)
Nu este adevarat.
Te rog inceteaza sa mai umbli cu fofarlica!

Daca in 1054, ortodocsii ar fi afirmat ca primatul episcopului Romei face parte din invatatura adevarata, ai avea dreptate.

Insa ortodocsii, atunci cand s-au infiintat ca biserica distincta, in 1054, au declarat ca Biserica a gresit timp de 800 (opt sute) de ani pentru ca a sustinut invatatura primatului papal.

Iar primatul papal este doar un exemplu.
Ortodocsii au afirmat ca Biserica a mai facut multe alte greseli.

Asta este adevarul. Nu mai incerca sa-l strambi!

amice, papa NU e Biserica. Faptul ca el s-a autodeclarat printul apostolilor, nu inseamna ca Biserica a fost de acord cu acesta afirmatie megalomanica

DragosP 01.03.2018 10:06:48

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658823)
Nu cred asa ceva.
Sa presupunem ca cinci episcopi ortodocsi romani sustin ca Hristos nu este Dumnezeu.

Presupunere greșită -> orice concluzie e greșită.

Altă întrebare?

Penticostalul Traditional 01.03.2018 10:18:24

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 658828)
Presupunere greșită

Afirmație falsa.
Este un caz ipotetic.
Care are precedent istoric: Arie.

Penticostalul Traditional 01.03.2018 10:19:28

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658827)
amice, papa NU e Biserica. Faptul ca el s-a autodeclarat printul apostolilor, nu inseamna ca Biserica a fost de acord cu acesta afirmatie megalomanica

Amice, Biserica Catolică ESTE Biserica.
Iar timp de 1000 de ani a fost aceeași Biserica cu Biserica Ortodoxă.

Cornel Urs 01.03.2018 13:39:01

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658829)
Afirmație falsa.
Este un caz ipotetic.
Care are precedent istoric: Arie.

Crezul lui Arie nu a fost că Iisus este un simplu om. Arie a învățat, în mod greșit, că Iisus este un Dumnezeu inferior Tatălui, care este Dumnezeul tuturor. Dar că Iisus nu este Dumnezeu deloc, asta nu a fost învățătura arienilor ci a altei grupări numite ebioniți.
Oricum, nici arienii, nici ebioniții, nu fac parte sau mai bine zis, nu au făcut parte din mișcarea carismatică. Ori scrieți la subiect, ori nu și vă abțineți atunci de la tot felul de comentarii nelalocul lor.
Am impresia că nu aveți ce face??? Lăsați topicul dacă nu vă pricepeți să discutați la temă, la obiect. Știți unde sunteți?

DragosP 01.03.2018 13:56:45

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658829)
Afirmație falsa.
Este un caz ipotetic.
Care are precedent istoric: Arie.

Și?
Primul sinod ecumenic ce-a făcut? L-a lăsat în pace?
A... Că a mai avut urmăritori... Și Luther, Calvin etc are... Asta nu demonstrează decât că înșelătorul lucrează.

Penticostalul Traditional 01.03.2018 16:59:01

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658816)
Ti-am spus ca la Sinodul din 879 ortodocsii, dar si reprezentantii papei au semnat egalitatea Romei cu Constantinopolul adica infirmarea oricarui primat.

Papa a zis ca acel sinod a fost unul talharesc, daca nu ma insel. Deci e pe dunga. Mai ales ca istoria consemneaza un sinod in care "reprezentantii Bisericii ortodoxe au semnat unirea cu Biserica romano-catolică, respectiv au acceptat dogmele Filioque, Purgatoriul si primatul papal.". Cum sa fie de acord Sfantul Luther cu asa ceva? Trebuia sa se revina la crestinismul apostolic.

Penticostalul Traditional 01.03.2018 17:23:04

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 658832)
Și?
Primul sinod ecumenic ce-a făcut? L-a lăsat în pace?

L-a excomunicat.
Si a declarat arianismul, erezie.

Insa invatatura primatului papal nu a fost declarata erezie.
A fost una din invataturile oficiale ale Bisericii, timp de secole.
Si nu a fost nimeni excomunicat pentru sustinerea ei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:17:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.