Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Sfantul si Marele Sinod - anunțuri, stiri si comentarii de ultimă oră (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18523)

bluester 12.07.2016 17:15:44

"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".

Romowe 12.07.2016 18:54:21

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 625731)
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".

Eu unul am avut și am încredere în Patriarhul nostru și ierarhii noștri sinodali, am spus-o public și o repet: patriarhul nostru este exact acel gen de ierarh, deopotrivă al diplomației bisericești și rugăciunii, de care autocefalia romînească are nevoie. Ortodoxia neavînd patriarhi cu primat papal, deasupra patriarhului Daniel se află Sinodul BOR, și deasupra Sinodului, doar Domnul Iisus Hristos Însuși. Nu e nevoie de moși greci acri și tiranici, cu titlul uzurpator și ridicol de anacronic (mai există Imperiul Bizanțului? știam că i-o luat Izax și pe ăștia, ca pe toate imperiile omenești) de "patriarh ecumenic" sau orice alți politicieni în omofor și sutană, ba din Moscova, ba din Alexandria.

AlinB 12.07.2016 19:39:00

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 625731)
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții
 ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".

Tu n-ai inteles. Si faptul ca au fost acolo, e o tradare a ortodoxiei. Ortodoxul adevarat, ca ei, nu trebuia sa mearga.

Ce, ei au fost? Nu. Si sunt ortodocsi adevarati. Aplicand logica de minte triplu simpla, aia care au fost, nu sunt.

Romowe 12.07.2016 19:57:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 625737)
Tu n-ai inteles. Si faptul ca au fost acolo, e o tradare a ortodoxiei. Ortodoxul adevarat, ca ei, nu trebuia sa mearga.

Ce, ei au fost? Nu. Si sunt ortodocsi adevarati. Aplicand logica de minte triplu simpla, aia care au fost, nu sunt.

Se dovedește încă odată că ăi de care vorbești sînt practicanți ai "ortodoxiei pescuitului în ape tulburi"...
Stiliștii jubilau, ar fi vrut ei să mai pescuiască hrană pentru dracii lor, pardon, clienți pentru bodegile lor eclesiomimetice.

antoniap 12.07.2016 20:21:08

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 625731)
"Ce nu s-a știut a fost că, în afară de greci, doar Patriarhia Română a fost delegația cu greutate care a mai susținut amendamente corecte și importante la documentul amintit, cu precizări în sprijinul dreptei-credințe – a întăririi adevărului fundamental că numai Ortodoxia este Biserica, că ea este Biserica CEA UNA din Crez – și în dauna ecumenismului, iar, după compromisul grecilor, a rămas singura pe poziții… ortodoxe. Majoritatea modificărilor corecte pe textul de mai sus au fost aduse, astfel, de partea română. Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi" http://goo.gl/ZvFNIu

Tinand cont de aceste afirmatii, eu sunt curios cati isi vor cere iertare (de la ierarhi) dintre cei care au aruncat cu noroi in episcopii romani, toti cei care mai aveau putin si faceau schisma in Biserica doar pentru ca citisera niste prostioare pe siteuri asa-zis "ortodoxe".

Niște documente oficiale as dori. Ce am citit în articolul citat sunt doar vorbe frumoase.

catalin2 12.07.2016 22:08:53

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625673)
După două postări interminabile în care te-ai jeluit ca o domnișoară cu onoarea rămasă nereperată, pare puțin bizar să susții că n-ai ce să discuți cu interlocutorul.
De fapt, nu e decât ultima fază a tipicului pe care bine l-a observat Alin. După ce se termină (puținele) argumente, treci la faza a doua, aceea cu "ești un protestant, ești un ecumenist !!!" iar la final, faza cu "ești agresiv !!! Nu am ce să discut cu tine !!!"
După care o iei de la capăt.

Prietenul tau coreligionar spunea ca l-as fi jignit, tu spui ca, dimpotriva, m-as jelui. Nu mai stii si tu ce sa spui, ca sa spui ceva. Tu repeti ce a spus "ortodoxul", iar el repeta ce a spus Patrie si credinta. Culmea, tot pe mine ma facea papagal.
Probabil nici nu ai citit mesajele, am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar fata in fata, inca astept datele lui. Si nu ma include doar pe mine, voi doi ati fost agresivi si ati jignit pe toti ortodocsii care nu au credinta voastra. Tu ai fost marul stricat care i-a influentat si pe ceilalti.
Avocat Gaita, e interesant ca spui de "domnisoara", am zis ca ti-am vazut poza si nu pari leul de pe forum in viata reala (chiar putin efeminat): http://www.avocatnet.ro/Mihai_Gaita
Se spune ca cei ce sunt agresivi pe net sunt de obicei oameni slabi si lasi in viata reala, care au o serie de complexe si frustrari si refuleaza pe net. Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea. A domina pe alti oameni prin agresivitate si jigniri da o putere si satisfactie, la fel ca in cazul viciilor, unii devin dependenti de aceasta agresivitate. Sunt curios daca esti agresiv si in viata reala, daca apropiatii si cunoscutii tai te cunosc asa. Eu am o banuiala ca in viata reala nu esti asa. Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.

catalin2 12.07.2016 22:13:06

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 625731)
Și trebuie spus că, și spre surprinderea noastră, tocmai Patriarhul Daniel a jucat rolul determinant în confruntarea cu Patriarhul Ecumenic, IPS Ioan Zizioulas și ceilalți, fiind singurul care (da, inclusiv din cauza CV-ului ecumenist de profesor la Bossey), a avut prestigiul și greutate necesare pentru a le face față și a trece amendamentele propuse de ceilalți ierarhi"[/i] http://goo.gl/ZvFNIu

Tocmai despre Patriarhul Ecumenic si IPS Zizioulas discutam, unii de pe forum sunt de partea acestora.

CristianR 12.07.2016 22:30:25

Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.

AlinB 13.07.2016 00:41:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625741)
Prietenul tau coreligionar spunea ca l-as fi jignit, tu spui ca, dimpotriva, m-as jelui. Nu mai stii si tu ce sa spui, ca sa spui ceva. Tu repeti ce a spus "ortodoxul", iar el repeta ce a spus Patrie si credinta. Culmea, tot pe mine ma facea papagal.
Probabil nici nu ai citit mesajele, am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar fata in fata, inca astept datele lui. Si nu ma include doar pe mine, voi doi ati fost agresivi si ati jignit pe toti ortodocsii care nu au credinta voastra. Tu ai fost marul stricat care i-a influentat si pe ceilalti.
Avocat Gaita, e interesant ca spui de "domnisoara", am zis ca ti-am vazut poza si nu pari leul de pe forum in viata reala (chiar putin efeminat): http://www.avocatnet.ro/Mihai_Gaita
Se spune ca cei ce sunt agresivi pe net sunt de obicei oameni slabi si lasi in viata reala, care au o serie de complexe si frustrari si refuleaza pe net. Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea. A domina pe alti oameni prin agresivitate si jigniri da o putere si satisfactie, la fel ca in cazul viciilor, unii devin dependenti de aceasta agresivitate. Sunt curios daca esti agresiv si in viata reala, daca apropiatii si cunoscutii tai te cunosc asa. Eu am o banuiala ca in viata reala nu esti asa. Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.

Bravo catalin2, ai reuwit sa lwmuresti pe toata lumea cum gandeste un ortodox adevarat.
Daca dl. avocat e efeminat, tu sa inteleg ca esti chiar mai putin de atat daca ai nevoie sa vii cu verisorul?

Succes, am senzatia.ca ai sa fii coleg de 'camera' cu sacciv? alt 'ortox adevarat', lat in ceafa, ingust la minte.

AlinB 13.07.2016 00:45:00

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 625744)
Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.

yep, deja e caz penal

oitza ratacita 13.07.2016 00:46:31

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625741)
Prietenul tau coreligionar spunea ca l-as fi jignit, tu spui ca, dimpotriva, m-as jelui. Nu mai stii si tu ce sa spui, ca sa spui ceva. Tu repeti ce a spus "ortodoxul", iar el repeta ce a spus Patrie si credinta. Culmea, tot pe mine ma facea papagal.
Probabil nici nu ai citit mesajele, am spus ca vreau sa vorbesc cu el, dar fata in fata, inca astept datele lui. Si nu ma include doar pe mine, voi doi ati fost agresivi si ati jignit pe toti ortodocsii care nu au credinta voastra. Tu ai fost marul stricat care i-a influentat si pe ceilalti.
Avocat Gaita, e interesant ca spui de "domnisoara", am zis ca ti-am vazut poza si nu pari leul de pe forum in viata reala (chiar putin efeminat): http://www.avocatnet.ro/Mihai_Gaita
Se spune ca cei ce sunt agresivi pe net sunt de obicei oameni slabi si lasi in viata reala, care au o serie de complexe si frustrari si refuleaza pe net. Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea. A domina pe alti oameni prin agresivitate si jigniri da o putere si satisfactie, la fel ca in cazul viciilor, unii devin dependenti de aceasta agresivitate. Sunt curios daca esti agresiv si in viata reala, daca apropiatii si cunoscutii tai te cunosc asa. Eu am o banuiala ca in viata reala nu esti asa. Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.

No, da' cu astea ce ai vrut sa dovedesti? ca esti orgolios, razbunator, amenintator? Cu cine semeni? Fain crestin.

dobrin7m 13.07.2016 06:35:55

https://bucovinaprofunda.wordpress.c...ant-nici-mare/

GMihai 13.07.2016 06:51:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625741)
Si, aceeasi oameni slabi, se simt puternici in spatele anonimatului si isi arata agresivitatea.

Ținând cont că eu sunt cel care și-a făcut public numele, iar tu nu, singura concluzie care se poate desprinde este că în citatul de mai sus vorbești despre tine însuți.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625741)
cred ca o sa ne intalnim.

Cătăline, eu în timpul liber mă întâlnesc cu persoane pe care le agreez. Ergo, cu tine nu.

În timpul programului de lucru, dacă dorești și dacă ai nelămuriri de natură juridică, ne putem întâlni. Evident, pe banii tăi.

AlinB 13.07.2016 09:20:47

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 625753)

Aserrtiuni fara.fundamente, zero argumente.

Invinuiri de nereprezentare, din partea celor care n-au vrut sa fie prezenti, cred ca sunt cam ipocrite.

Nesemnatarii de ce nu au facut un document care sa-l semneze ei?
Mai nou, ortodoxia se apara dand din colt in colt si pe la colturi de Internet?

mihai07 13.07.2016 09:36:23

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625741)
Am gasit pe net si contul tau de facebook, adresa cabinetului, chiar si numarul de mobil. Am si un var in Timisoara, cred ca o sa ne intalnim.

Bravo mai crestinule. Tot asa amenintator esti si pe alt topic la adresa lui AlinB. Pune bataia pe ei ca sunt prea indrazneti. Ia pune-i tu la respect.

Citat:

În prealabil postat de catalin2
Dar iti propun sa imi dai datele (ca presupun ca nu vrei sa le pui pe forum) pe mesaje private si sa ne intalnim, sa imi spui acolo ce imi spui si aici, sa vad daca esti tot asa vocal. Astept, ne intalnim, discutam, sa arati ca ai curaj sa sustii aceleasi lucruri si fara sa te ascunzi dupa calculator.


Romowe 13.07.2016 09:43:02

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 625757)
Aserrtiuni fara.fundamente, zero argumente.

Invinuiri de nereprezentare, din partea celor care n-au vrut sa fie prezenti, cred ca sunt cam ipocrite.

Nesemnatarii de ce nu au facut un document care sa-l semneze ei?
Mai nou, ortodoxia se apara dand din colt in colt si pe la colturi de Internet?

Ai fi vrut sa semneze toti? E ok ca au participat si au adus obiectii civilizate. Daca nu au semnat, e dreptul lor. Pe de alta parte, sa nu participi e una, sa nu semnezi e alta, dar sa nu participi, dar sa dai lectii celor care au participat, e ipocrizie curata.
Asa ca ii apreciez mai mult pe cei care au fost si fie au adus obiectii constructive dar nu au fost de acord cu froma finala deci nu au semnat-o, fie au adus obiectii constructive, modificind textul initial, aducind amendamente si deci avind rezultate concrete, cum au facut sinodalii nostri, in primul rind patriarhul. Ai de nu fura acolo, in frunte cu rusii, sa taca din gura.
"Musca la arat", asta e patriarhia rusa. Nu au fost, dar cica au avut o contributie. Da, au avut. Ca musca din fabula.

AlinB 13.07.2016 10:49:16

Pai mi se pare normal ca sa fi alcatuit un document alternativ care sa defineasca pozitia lor si sa intemeieze oarecum dezarcordul.

Altfel, e ceva care ramane la vesnica interpretare a altora cum se vede mai sus, care se trezesc sa spuna ca stiu ei care a fost problema de fapt...

Singura obiectie "motivata", individual, era pe un link postat pe aici si e era de forma "nu va zic de ce nu am semnat dar..." si continua cu un discurs irelevant.

AlinB 13.07.2016 10:54:32

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625754)
Ținând cont că eu sunt cel care și-a făcut public numele, iar tu nu, singura concluzie care se poate desprinde este că în citatul de mai sus vorbești despre tine însuți.

Si sa nu uitam si de verisor.
catalin2 + verisor = barbat adevarat :21:

Romowe 13.07.2016 11:57:31

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 625764)
Pai mi se pare normal ca sa fi alcatuit un document alternativ care sa defineasca pozitia lor si sa intemeieze oarecum dezarcordul.

Altfel, e ceva care ramane la vesnica interpretare a altora cum se vede mai sus, care se trezesc sa spuna ca stiu ei care a fost problema de fapt...

Singura obiectie "motivata", individual, era pe un link postat pe aici si e era de forma "nu va zic de ce nu am semnat dar..." si continua cu un discurs irelevant.

Te referi la pozitia lui Hierotheoos Vlachos? Daca da, omul a motivat-o detaliat si la obiect.
Ei nu au cum alcatui documente alternatice, deoarece ei nu sint o organizatie, precum sindoul. ei pot avea pozitii independente, pe care le motiveaza fara isterii precum o parte din athoniti. Sincer, "sfintul munte" (cam la multe li se zice "sfint", deja imi suna a demonetizare a prestigiului urias pe care in mod normal il are acest cuvint, dar asta e alta discutie) m-a cam dezamgit. Pozitia alor nostri si a cipriotilor, precum si al mitropolitului Ieroteu Vlahul mi se par cea mai de bun-simt: te duci, te confrunti, aduci amendamante, iar daca nu esti de acord nu semnezi. Punct. Orice altceva, e fie orgoliu imperial ca la rusi, fie fanatism ca la athoniti.

GMihai 13.07.2016 12:14:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 625765)
Si sa nu uitam si de verisor.
catalin2 + verisor = barbat adevarat :21:

Cred ca referința la vărul lui din Timișoara era în sensul că are motive sau ocazii să ajungă la Timișoara, probabil ca să-l viziteze, el fiind din Brașov; așa că hai să nu facem din țânțar armăsar.

AlinB 13.07.2016 12:45:39

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625770)
Cred ca referința la vărul lui din Timișoara era în sensul că are motive sau ocazii să ajungă la Timișoara, probabil ca să-l viziteze, el fiind din Brașov; așa că hai să nu facem din țânțar armăsar.

Aceasta este o idee derivata din faptul ca esti un romano-catolic convins si nu ai credinta adevarata. Iar pe undeva, trebuie sa fii si ecumenist.

Un ortodox adevarat stie ca de fapt motivul pentru care vine nu este verisorul ci sa-ti testeze tie barbatia.

Verisorul a fost mentionat ca parte integranta din plan, deoarece se stie ca e nevoie de doi ortodocsi adevarati pentru a convinger cu argumente "intelectuale" un romano-catolic, fie el si "efeminat" :24:

cristiboss56 13.07.2016 17:05:11

Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe, întrunit în perioada 16-26 iunie 2016 în insula Creta, a subliniat importanța practicii postului și a binefacerilor sale spirituale.

Biserica Ortodoxă a afirmat totdeauna valoarea postului pentru viața duhovnicească și a arătat că acesta nu se reduce la o abținere formală de la anumite mâncăruri, ci ajută mult la intensificarea vieții în Hristos a credincioșilor, postul fiind susținător al pocăinței și al rugăciunii.

Credincioșii Bisericii Ortodoxe sunt îndemnați să respecte, „fiecare după puterea și posibilitățile proprii”, perioadele de post.

Postul cuprinde atât înfrânarea temporară de la produse de origine animală, pentru a cultiva mai intens rugăciunea, cât și abținerea de la orice fel de lăcomie, de la gânduri, cuvinte și fapte rele, contrare iubirii față de Dumnezeu și de semeni. De aceea, postul trebuie unit cu rugăciunea și cu milostenia.

Părinții sinodali au reafirmat „necesitatea respectării de către credincioși a tuturor posturilor stabilite în cursul anului Domnului, adică: Postul Paștilor, cel de miercurea și vinerea, atestate de către sfintele canoane, precum și posturile Crăciunului, al Sfinților Apostoli, al Adormirii Maicii Domnului, postul de o singură zi la sărbătorile Înălțării Sfintei Cruci și Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, în Ajunul Botezului Domnului, precum și toate posturile rânduite din grijă pastorală sau ținute în mod liber de către credincioși.”

În același timp, fără a diminua valoarea postului, s-a afirmat că Biserica arată înțelegere față de situațiile excepționale în care postul nu poate fi împlint: vârsta copilăriei, diverse boli care presupun regim alimentar specific, serviciul militar, condiții grele de muncă, condiții climatice speciale, dificultatea în a procura alimente de post etc.

În afara zilelor comune de post credincioșii pot să postească din inițiativă proprie și cu binecuvântarea părintelui duhovnic, pentru sporirea evlaviei, mai ales înainte de primirea Sfintei Euharistii, „în semn de pocăință, ca împlinire a unei făgăduințe duhovnicești, pentru atingerea unui scop sfânt, în vremuri de ispită, pentru a însoți cererile către Dumnezeu, înainte de botez (pentru adulți), înainte de hirotonie, în cazuri de penitență, în timpul pelerinajelor și în alte împrejurări asemănătoare.”

În concluzie, Sinodul din Creta a exprimat atât fidelitate față de Tradiția Sfântă a Bisericii Ortodoxe, cât și iconomie pastorală (pogorământ, dezlegare) pentru situații speciale.

Biroul de presă al Patriarhiei Române

catalin2 13.07.2016 19:18:06

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 625744)
Cătălin, observ că muți disputa din plan ideatic sau, mă rog, al atacurilor la persoană online, în plan fizic.

Cristian, cum am observat si data trecuta, tu tot mereu vezi gresit. Niciodata nu observi cand cineva din cei ce au opinii apropiate cu ale tale sunt agresivi sau jignesc si niciodata nu le atragi atentia cand o fac. In schimb apari cand cineva (de obicei eu) atrage atentia ca nu e normal ca sa fie atat de multa agresivitate si jigniri pe forum si iei apararea celui ce era agresiv. E adevarat, data trecuta ai si spus ca am oarecum dreptate.
In acest caz tu ai dat tonul, AlinB atat astepta, a jubilat facand si scenarii si apoi s-a format o mica turma care au inceput sa vada acelasi lucru. Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.
Acum cate zile am vazut ceva ciudat, am vrut sa scriu dar nu am mai avut timp. Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte) si, culmea, cand el nu a fost de acord ai spus ca e impotriva psihiatrilor. In concluzie, nu te mai baza intotdeauna pe cum vezi tu lucrurile, aproape intotdeauna e gresit. Lucreaza la invatatura de credinta si vei vedea mai clar si celelalte lucruri.

GMihai 13.07.2016 19:30:17

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625804)
Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.

Cel vizat, Cătăline, cel VIZAT, nu avizat.

Având în vedere pretențiile tale de a înțelege și a da verdicte atât în ceea ce privește dogmele religioase, cât și teoriile științifice, nu crezi că un bun punct de plecare ar fi stăpânirea, la un nivel acceptabil, a limbii române ?

GMihai 13.07.2016 19:34:59

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625804)
Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte)

Nu e nicio jignire să arăți cuiva care suferă de o problemă psihică adevărul. Dacă tu consideri că un om care crede în mod sincer că Luna este semisferică poate fi normal, treaba ta.

DragosP 13.07.2016 19:46:49

Acu' nu-ș ce să zic: e mai nașpa să-l faci pe unul nebun, oricât de năstrușnice ar fi opiniile lui, sau să constați că cineva e efeminat, în aceeași opinie proprie?
Mă mai gândesc...
P.S. N-am rude-n TM, slavă Domnului!

GMihai 13.07.2016 19:49:10

Nu. Fiecare are dreptul la opinii. Oricât de năstrușnice ar fi ele.

Uite, eu am opinia că tu ești un program de calculator din Matrix. Știi tu, din filmele cu Keeanu Reeves. Dar ești un program influențat, în rău, de Lorzii Sith din Războiul Stelelor.

Și, evident, sunt perfect normal. Dacă te îndoiești de asta, ești nașpa.

P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat; singura persoană a cărei opinie contează din punctul ăsta de vedere, respectiv nevastă-mea, nu consideră așa.

DragosP 13.07.2016 19:51:36

P.P.S. Eu în locul vostru m-aș feri
1. să-i dau la poartă lu' Cătălin cu toată gașca;
2. să fac orice fel de referire la starea psihică, fizică șamd a celorlalți useri.

catalin2 13.07.2016 19:52:06

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 625758)
Bravo mai crestinule. Tot asa amenintator esti si pe alt topic la adresa lui AlinB. Pune bataia pe ei ca sunt prea indrazneti. Ia pune-i tu la respect.

Inteleg (cu oarecare surprindere), ca dvs. sunteti preot. Din ce cred eu, inainte de a judeca pe cineva e ideal ca acea persoana sa afle macar cum stau lucrurile. Am observat, tot cu suprindere, ca nu pareti deloc deranjat ca persoana pe care o aparati este agresiva sau jigneste. Proetul care a fost inaintea dvs. pe forum a plecat suparat, atragand atentia asupra atmosferei negative de pe forum. Dvs. pare ca agreati agresivitatea existenta pe forum. E posibil sa nu o fi observat pana acum.
Mai important este ca pare ca nu ati citit nici mesajele, ati citit doar ce spunea AlinB. Am scris ca vreau sa stiu cine e persoana care e agresiva si chiar sa ne intalnim, pentru ca, de obicei, acea persoana nu e deloc asa si in viata reala si face acest lucru sub protectia anonimatului. In urma dezvaluirii identitatii si, mai ales a intalnirii fata in fata, acea persoana nu mai e asa. M-am mai intalnit cu cineva de pe acest forum, tot la propunerea mea, tot cineva cu care aveam dispute. Nu am lovit pe cineva si nici n-o sa incep de acum, sunt o persoana pasnica. Daca citeati mesajele mel vedeati ca am scris ca nu am atacat sau jignit pe cineva de pe forum de prima data, chiar si dupa ce am fost atacat sau jignit am raspuns dupa ami multe astfel de intamplari.
Persoana pe care o aparati dvs. jigneste si ataca de multi ani pe multi de pe forum. Ati vazut cum vorbeste cu femeile, cum le face nebune? Acum ceva timp eram impreuna pe un forum (nu il cunosteam atunci), era singura persoana agresiva de acolo. Din cauza certei violente de acolo cu alti useri multi credinciosi inscrisi au cerut sa fie dezabonati (se primeau mesaje pe mail). Era un preot acolo, pe care il ataca si jignea tot timpul, imi era mie rusine de ce facea el. Eu am citit ca in viata reala aceste persoane agresive sunt persoane slabe, daca ii cunosti nu mai au curajul sa fie agresive, puterea lor e doar in anonimatul din spatele calculatorului. Daca aveati rabdarea sa asteptati raspunsul meu aflati si cum stau exact lucrurile.
Doamne ajuta!

DragosP 13.07.2016 19:53:25

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625808)
Nu.

"Nu" ce? Că erau două întrebări.

GMihai 13.07.2016 19:57:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 625811)
"Nu" ce? Că erau două întrebări.

Vezi că am răspuns și la a doua.

CristianR 13.07.2016 20:12:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625804)
In acest caz tu ai dat tonul, AlinB atat astepta, a jubilat facand si scenarii si apoi s-a format o mica turma care au inceput sa vada acelasi lucru. Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.

Eu nu m-am referit la vărul din Timișoara. Am spus că muți disputa în plan fizic pentru că ai făcut referiri fizice – atât la adresa lui Alin, cât și la a lui MihaiG – care n-aveau legătură cu discuția. De data asta, am văzut agresivitate de partea ta. Ceilalți, care te-au tras și ei de mânecă, au propriul discernământ, sunt convins că nu s-au luat după mine. Nu suntem un cor unde dacă se găsește unul să dea tonul, ceilalți se simt datori să cânte. Prea faci o luptă personală din toate disputele forumistice.


Citat:

Acum cate zile am vazut ceva ciudat, am vrut sa scriu dar nu am mai avut timp. Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte) si, culmea, cand el nu a fost de acord ai spus ca e impotriva psihiatrilor. In concluzie, nu te mai baza intotdeauna pe cum vezi tu lucrurile, aproape intotdeauna e gresit. Lucreaza la invatatura de credinta si vei vedea mai clar si celelalte lucruri.
Asta n-are legătură cu discuția de față, doar dacă ții neapărat să-mi dai o replică. Însă dacă ai ceva de spus la subiectul ăsta, te invit să o faci pe topicul aferent, unde mi-am argumentat părerea cu privire la Trimisul, care nu cred că s-a simțit jignit de mine; în orice caz, nu-mi pare a fi supărat.

DragosP 13.07.2016 20:15:48

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625812)
Vezi că am răspuns și la a doua.

Ai editat răspunsul original.

Romowe 13.07.2016 20:19:39

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625808)
Nu. Fiecare are dreptul la opinii. Oricât de năstrușnice ar fi ele.

Uite, eu am opinia că tu ești un program de calculator din Matrix. Știi tu, din filmele cu Keeanu Reeves. Dar ești un program influențat, în rău, de Lorzii Sith din Războiul Stelelor.

Și, evident, sunt perfect normal. Dacă te îndoiești de asta, ești nașpa.

P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat; singura persoană a cărei opinie contează din punctul ăsta de vedere, respectiv nevastă-mea, nu consideră așa.

Adică eu, ca Lord Sith, influențez pe careva în rău?! În seara îmi vei vedea flotila de asalt, mînuită de popîndăi, deasupra TM. Așa ca intimidare.
Acum serios, lasînd bufoneria mea benefică aside, nu sntem noi, ăștia de pe forum, cu toate urile noastre tranzitorii și simpatiile încă mai efemere, o adunătură absolut simpatică? I-am fi provocat lui Homer așa un șoc, de și-ar fi recăpătat vederea.

Romowe 13.07.2016 20:49:34

Fiecare are dreptatea lui. Cătălin are dreptatea sa, căci există într-adevăr un grup pe forum, format din persoane cu atitudini uneori elitiste, cu o atitudine de hive, care se justifică reciproc. Asta e aparte de războiul lui cu Mihai, care ține de cîțiva ani, și care e cu totul altă problemă. Nu mă bag în certurile altora; făceam asta la început de tot, însă acum mă cuminții. Cred sincer că și Cătălin și Mihai și Alin sînt oameni valoroși, fiecare după structura dată lor de Făcătorul. Singurul lucru carr mă enervează pe internet în general este momentul în care unii postează exact păreri corecte politic, deși se vede de la parseci distanță că sînt persoane îndeajuns de inteligente ca să nu mănînce chiar orice kopros dat nouă de blestemații de "puternici ai acestei lumi". Însă de, animalul din noi vrea să o ducă bine, eventual cu ai lor din vizuină alături. De înțeles impulsul, dar de disprețuit acest impuls.
Multe s-ar detensiona, dacă ne-am aglutina™ la o băută, că tot e vară. De cînd îmi răcesc eu gura!... Singurii care m-au văzut și știu cum arată Cel Cu Multe Aidiuri sînt Mihnea și Ioan Cezar. Atît. Văzutul față către față (re)umanizează.
Ar fi fain să o facem, chiar dacă eu sînt sigur că multe aidiuri de pe net în general sînt creația serviciilor, în scopuri de manipulire și control, că de, nici democrațiile nu renunță la "sportul" ăsta.
Mi-e pohui de ceartă, pe bune.

mihai07 13.07.2016 21:07:43

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625810)
Inteleg (cu oarecare surprindere), ca dvs. sunteti preot. Din ce cred eu, inainte de a judeca pe cineva e ideal ca acea persoana sa afle macar cum stau lucrurile. Am observat, tot cu suprindere, ca nu pareti deloc deranjat ca persoana pe care o aparati este agresiva sau jigneste. Proetul care a fost inaintea dvs. pe forum a plecat suparat, atragand atentia asupra atmosferei negative de pe forum. Dvs. pare ca agreati agresivitatea existenta pe forum. E posibil sa nu o fi observat pana acum.
Mai important este ca pare ca nu ati citit nici mesajele, ati citit doar ce spunea AlinB. Am scris ca vreau sa stiu cine e persoana care e agresiva si chiar sa ne intalnim, pentru ca, de obicei, acea persoana nu e deloc asa si in viata reala si face acest lucru sub protectia anonimatului. In urma dezvaluirii identitatii si, mai ales a intalnirii fata in fata, acea persoana nu mai e asa. M-am mai intalnit cu cineva de pe acest forum, tot la propunerea mea, tot cineva cu care aveam dispute. Nu am lovit pe cineva si nici n-o sa incep de acum, sunt o persoana pasnica. Daca citeati mesajele mel vedeati ca am scris ca nu am atacat sau jignit pe cineva de pe forum de prima data, chiar si dupa ce am fost atacat sau jignit am raspuns dupa ami multe astfel de intamplari.
Persoana pe care o aparati dvs. jigneste si ataca de multi ani pe multi de pe forum. Ati vazut cum vorbeste cu femeile, cum le face nebune? Acum ceva timp eram impreuna pe un forum (nu il cunosteam atunci), era singura persoana agresiva de acolo. Din cauza certei violente de acolo cu alti useri multi credinciosi inscrisi au cerut sa fie dezabonati (se primeau mesaje pe mail). Era un preot acolo, pe care il ataca si jignea tot timpul, imi era mie rusine de ce facea el. Eu am citit ca in viata reala aceste persoane agresive sunt persoane slabe, daca ii cunosti nu mai au curajul sa fie agresive, puterea lor e doar in anonimatul din spatele calculatorului. Daca aveati rabdarea sa asteptati raspunsul meu aflati si cum stau exact lucrurile.
Doamne ajuta!

Nu imi place agresivitatea pe forum si nu apar pe nimeni (nu sunt avocat).
Dar nu crezi ca prin mesajele alea, cumva intretii agresivitatea? Ma refer la cele in care ii inviti la intalniri fata in fata, sa le demonstrezi ca nu sunt asa mari si tari? Ce crezi ca intelege cineva din mesajele alea? Ca ii inviti la un ceai?
p.s. De ce esti asa surprins?
Doamne ajuta!

catalin2 13.07.2016 21:09:23

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 625747)
Bravo catalin2, ai reuwit sa lwmuresti pe toata lumea cum gandeste un ortodox adevarat.
Daca dl. avocat e efeminat, tu sa inteleg ca esti chiar mai putin de atat daca ai nevoie sa vii cu verisorul?
Succes, am senzatia.ca ai sa fii coleg de 'camera' cu sacciv? alt 'ortox adevarat', lat in ceafa, ingust la minte.

Am vazut ca esti ingrijorat in legatura cu faptul ca as putea avea probleme cu legea. Te pot linisti in privinta asta, are cine sa imi dea sfaturi juridice, sora mea a facut dreptul, iar unul din cei mai buni prieteni a fost seful criminalistica aici, iar sotia sa prim-procuror (acum in CSM).
Am retinut expresia "ingust la minte" (fara sa fie si o surpriza, e ceva obisnuit pentru tine). Nu stiu cat de multa minte iti trebuie ca sa iti dai seama ca nu as fi putut sa scriu pe forum ca m-as duce sa bat pe cineva doar ca sa iti implinesc visul sa ajung unde ai spus. Plus ca am zis ca nu e un culturist, sa am nevoie de inca cineva. Varul meu e mai in varsta, are 51 de ani (desi pare mult mai tanar), e inginer si ar avea destula minte sa nu se duca orbeste sa bata pe cineva doar ca i-a spus varul lui. Era vorba ca am drum pe acolo, chiar am vrut sa scriu ca el ma tot roaga sa trec pe la el si il voi vizita.
Amuzant e ca de fapt tu s-ar putea sa te fi speriat. Am spus in mesajele anterioare ca cei ca tine, agresivi pe net, teoria spune ca nu sunt asa si in viata reala, profita doar de anonimat si se vad puternici. Dezvaluirea identitatii le-ar lua aceasta putere. De fapt ti-ai aratat, inca odata, rautatea.
Legat de infractionalitate, am gasit ceva interesant. De exemplu expresiile jignitoare se pedepsesc penal: http://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-inve...urioase-130127
Iar insulta si calomina sunt reintroduse din 2013 in Codul Penal (dar mai mult ca procese civile) http://www.gandul.info/politica/de-c...-bani-10967970
Era vorba doar de ideea de infractionalitate (ca tu ai pomenti de asta), stai linistit, n-o sa stea nimeni sa-si piarda timpul sa si faca asta.

catalin2 13.07.2016 21:19:40

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625805)
Cel vizat, Cătăline, cel VIZAT, nu avizat.

Corect, am scris gresit.

catalin2 13.07.2016 21:33:52

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 625808)
P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat;

Eu ma refeream doar la infatisare. Adica la faptul ca nu ai o infatisare de om dur, cum te manifesti pe forum. Acum te poti gandi daca le-a placut celor ce au fost jigniti de tine pe forum.

Romowe 13.07.2016 21:59:19

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 625821)
Eu ma refeream doar la infatisare. Adica la faptul ca nu ai o infatisare de om dur, cum te manifesti pe forum. Acum te poti gandi daca le-a placut celor ce au fost jigniti de tine pe forum.

Serios, Cătălin, ce zici de reumanizarea interacțiunilor forumiștilor prin întîlniri en chair et os? Periodic, astea ar reîntări legătura străveche, dar aproape ca un cablu tăiat, a umanității din noi toți.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:26:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.