Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Acatistul la vreme de necaz si de ispita (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5385)

mya_morar 20.01.2009 20:06:31

Acatistul la vreme de necaz si de ispita
 
Condacul al 6-lea

Propovăduitorul pocăinței,înainte-mergătorul Tău cuvânt, Dumnezeule adeseori bate la inima mea, ca să mă pocăiesc de fărădelegile mele, dar eu am nesocotit aceasta de aceea m-a și ajuns mania Ta cea dreaptă .
Nevoile și scârbele m-au înconjurat pe mine păcătosul, dar Tu Doamne, Mântuitorul meu, înainte de a mă cerceta, dă-mi vreme să plâng greșelile mele și să-Ți strig: Aliluia.

Icosul al 6-lea

Întru necazul meu a strălucit bucuria cuvântului Tău Mântuitorule care zice:” Cereți și vi se va da…” și îmi dă nădejde în iubirea Ta de oameni.Și fugind de întunericul disperării, alerg la Tine, așa rugându-mă :
Doamne, Dumnezeul meu,bucuria mea, Dă-mi mângâiere în necazul meu.
Doamne, Dumnezeul meu, apără-mă de cei ce se scoală asupra mea.
Doamne, Dumnezeul meu, ajută-mi că imi slzbesc puterile întru nevoia aceasta.
Doamne, Dumnezeul meu, Dă-mi să țin minte toate binefacerile Tale și niciodată să nu disper în milele Tale.
Doamne, Dumnezeul meu, bucuria mea dăruiește-mi să mă bucur de milostivirea Ta.

Condacul al 7-lea

Vrând odinioară împăratul Nabucodonosor să piardă pe cei trei tineri a poruncit să fie aruncați în cuptorul de foc, dar Tu, Părinte ceresc, ai trimis pe îngerul Tău ca să răcorească flăcările arzătoare. Trimite și acum , Doamne, mângâiere mie robului Tău, și mă mântuiește pentru mila Ta. Chiar dacă am păcătiut, dar nu m-am lepădat de tine, ci Ție unuia adevărul lui Dumnezeu mă închin și-Ți cant: Aliluia.


Icosul al 7-lea

Minunat Te-ai proslăvit în fața lui faraon și a oștirii lui, Dumnezeule al lui Israel. Pe aleșii Tăi ce Te-au chemat i-ai auzit. Auzi deci și rugăciunea mea și mântuiește-mâ pe mine cel ce strig:

Doamne, Dumnezeul meu,Cela ce ai scos pe aleșii Tăi din robia Egiptului, scoate din nevoie și sufletul meu.
Doamne, Dumnezeul meu, Cela ce ai zdrobit pe vrăjmași, nimicește uneltirile celor ce gândesc rele asupra mea.
Doamne, Dumnezeul meu, Cela ce ai înecat în Marea Roșie pe faraon și oastea lui, îneacă și nedreptățile vrăjmașilor mei.

Condacul al 8-lea

Minunate au fost pentru mine milele Tale, Părinte ceresc, cu faptele mele m-am îndepărtat și m-am robit acestei lumi deșarte. De aceea mă arde scarab și mă îneacă disperarea, dar Tu ca un milostiv și de oameni iubitor, primește-mă și pe mine rătăcitul și măntuiește-mă din nevoia în care mă aflu, pe mine cel ce strig : Aliluia.

Icosul al 8-lea

Fiind cuprins de necurăția păcatelor și cufundat in adâncul răutăților, către Tine cel ce locuiești în ceruri, ridic ochii mei și te rog, auzi suspinul meu adânc :

Doamne, Dumnezeul meu, Cela ce ai luminat ziua cu Soarele, luminează sufletul meu întunecat de deșertăciunile omenești.
Doamne, Dumnezeul meu, Mângâietorule bun, umple de mângâiere dumnezeiască sufletul meu.
Doamne, Dumnezeul meu, Cela ce ai întărit cerurile cu cuvântul Tău, întărește-mă și pe mine, mărturisirea numelui cel sfânt.
Doamne, Dumnezeul meu, purtat de heruvimi și cântat de serafimi, primește de la mine păcătosul, prinosul rugăciunii mele.
Doamne, Dumnezeul meu, bucuria mea dăruiește-mi să mă bucur de milostivirea Ta.
Condacul al 9-lea

Izvorul a toată mila și dătătorul înțelegerii, Mângâietorul cel bun, învață-mă a grăi înaintea Ta : umple de dumnezeiască bucurie mintea mea cea întunecată de scârbele acestei lumi și sufletul meu întinat de patimi, ca cu bucurie să-ți cant : Aliluia.



Icosul al 9-lea

Toate cele existente nu pot mărturisi mulțimea bunătății Tale și a dragostei către neamul omenesc, Fiule al lui Dumnezeu, căci Te-ai smerit până la chipul de rob,nu mă lepăda niic pe minecel ce fără de număr am greșit, iar acum fără frica stau înaintea Ta și mă rog:

Doamne, Dumnezeul meu, Păstorule bun, care ai pus sufletul pentru oi, izbăvește-mă de gura lupului care caută să mă înghită.
Doamne, Dumnezeul meu, Cel care pentru noi ai fost batjocorit, lovit și răstignit pe cruce, pentru patimile Tale, păzește-mă de batjocura vrăjmașilor văzuți și nevăzuți.
Doamne, Dumnezeul meu, Cel fără de păcat, fiind socotit cu cei fărădelege, scoate-mă din mâinile celor ce mă urăsc.
Doamne, Dumnezeul meu,cu a Cărui răni ne-am vindecat, vindecă inima mea cea rănită.
Doamne, Dumnezeul meu, bucuria mea dăruiește-mi să mă bucur de milostivirea Ta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:30:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.