Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Se desfinteaza POSTUL? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6034)

bmd 11.04.2009 16:32:20

Se desfinteaza POSTUL?
 
Reglementarile in privinta postului sint atit de diferite de la o zona la alta, de la o tara la alta incit eu unul am renuntat sa mai inteleg ceva. Mi-am ales o carte din biblioteca pe care am luat-o ca "constitutie" in privinta postului......
Totusi ma surprinde faptul ca se merge cu pasi repezi spre desfintarea postului in ortodoxie; ma surprinde neplacut pentru ca dupa cum stim anumiti vrajmasi se pot invinge doar cu POST si rugaciune.
Facind parte din doua biserici ortodoxe romane (una sub patronajul BOR si cealalta sub patronajul grecesc) diferentele sar si mai usor in ochi.
In timp ce in memoria mea sau in calendarul bisericii romane sub patronajul grec intre Pasti si inceputul Postului Sf. Apostoli zilele de miercuri si vineri sint zile de post sub Patriarhia Romana ele sint [COLOR=red]toate [/COLOR]cu dezlegare la peste!
Poate cineva sa-mi explice care-i totusi motivul?

Anca-Miha 11.04.2009 17:58:55

Buna observatie, Marius. Fata de anul trecut, s-au inmultit mult zilele de dezlegare la peste. Sa fie doar o greseala de tipar sau ...

Hector 11.04.2009 18:13:49

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 128044)
Buna observatie, Marius. Fata de anul trecut, s-au inmultit mult zilele de dezlegare la peste. Sa fie doar o greseala de tipar sau ...

E o greseala de nestiinta.
Asa prevede tipicul Sfantului Sava, ca intre Duminica Tomii si Inaltare, miercurea si vinerea, sa fie dezlegare la peste. Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.

De regula dezlegarile la peste difera in functie de regiunile geografice. Spre exemplu, in Cipru, in Postul Sfintilor Apostoli, exista dezlegare la peste in fiecare zi, in afara de miercurea si vinerea. E si logic, Cipru e o insula, iar acolo se mananca peste ca pe paine.

Postul nu va fi desfiintat. La toate conferintele pan-ortodoxe care au fost pana acum si in care s-a discutat despre posturi, s-a optat pentru o mentinere a lor, subliniindu-se totodata
importanta postirii. Dezlegarile la peste sunt o practica des intalnita.
Nu va mai luati dupa tot felul de ,,profeti" care abereaza ca se vor desfiinta posturile. Niciodata nu s-a pus problema ca ele sa fie desfiintate. Doar zvonuri rau-voitoare sau inconstiente, neavizate...

Anca-Miha 11.04.2009 18:43:37

Multumim, Hector, pentru explicatie.
Suntem atenti la orice schimbare...

patinina34 11.04.2009 19:19:41

Postul cu dezlegare la peste era ceva nou pentru mine, insa nu inseamna ca in anumite tari nu exista deja.
Fiecare poate tine post, chiar daca este dexlegare la peste, s anu manince peste, asta ca o recunoastere a multor pacate personale.

bmd 11.04.2009 21:29:04

Prietene vad ca "te dai la mine" de parca ne-am cunoaste!:4:
Daca ai citii raspunsul tau ai putea observa ca si pentru Romania tipicul Sf. Sava a fost o [COLOR=red]"noutate"[/COLOR] daca abia anul trecut s-a aplicat in Moldova! Si doar anul asta in toata Patriarhia.
Niciodata nu s-a pus problema in biserca protestanta sau catolica sa se desfinteze postul. atita doar ca la inceput s-a dat o dezlegare la lapte/brinza ca deh se stricau, apoi incet incet el a disparut cu exceptia Vinerii Mari in care se tine post cu peste!
Logica ta deasemeni nu prea ...e logica; in Athos care probabil sti ca-i o peninsula, nu exista astfel de dezlegari si nu cred ca asta se datoreaza faptului ca ATHOSUL NU-I INCONJURAT IN INTREGIME DE APA si nici ca monahii sint vinatori s-au n-ar minca pestele ca pe piine!
Dar sa spunem ca tu esti cel avizat, constient purtatorul de necontestat al adevarului si al cunoasterii nu un biet "profet aberant" ca mine:105: mai am o intrebare:
De ce acum abia?

Anca-Miha 12.04.2009 15:19:18

Din cate stiu catolicii mananca peste vinerea. Sa fie cumva influenta catolica?
Sper sa nu ni se socoteasca drept neascultare ca tinem postul dupa vechile reguli; si asta pentru ca pestele e destul de scump pe aici.

veveritza 12.04.2009 16:06:56

[COLOR=Blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.

[COLOR=Black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;
Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.
In mod cert insa nu este o noutate.
[/COLOR][/COLOR]

bmd 12.04.2009 21:31:40

Citat:

În prealabil postat de veveritza (Post 128153)
...[COLOR=blue][COLOR=black]aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, .....[/COLOR]
[/COLOR]

Nu tine veverito!
Daca s-a omis pina acum considerindu-se ca-i mai bine ca prostimea sa nu o stie probabil s-a facut cu un motiv. De ce brusc este mai bine sa nu mai postim? Au aflat prea multi dintre plebei ca preotii nu postesc doar o cer? Sau cum spuneam se incearca sa ne dezobisnuiasca de "obiceiul asta pagubos economic si duhovnicesc"? (Pagubos duhovnicesc desigur ironic)
Iar povestea cu bucuria Invierii este la fel de neaprofundata. Fiecare duminica este o inviere si nu exista dezlegare la peste in fiecare duminica!
Si asa prost cum sint si putin teolog stiu totusi ca postirea duminica a creat mari probleme in istoria bisericii.

patinina34 13.04.2009 00:46:13

Citat:

În prealabil postat de veveritza (Post 128153)
[COLOR=blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.[/COLOR]
[COLOR=blue]In mod cert insa nu este o noutate.[/COLOR]
[/COLOR]

[COLOR=darkorchid]In general, dezlegarile se dau de catre preot celor bolnavi, ca sa poata totusi tine post.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Mai exista dezlegarile date de catre biseric, in sine, ca institutie, iar acestea sint trecute in calendar.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Dezlegarea la peste este o noutate in calendarul crestin-ortodox, si eu chiar m-am uitat pe cele vechi, nu era inainte.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Asta probabil se face, din cauza ca probabil duminica multi au greutati de a continua postul. Atunci, biserica a fost mai ingaduitoare, si a dat dezlegare la peste.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Normal, pentru cine a postit intotdeauna, pestele in calendarul ortodox roman, a lipsit, deci postitorii stiu bine asta.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Pentru bucuria Invierii, nu trebuie neaparat sa maninci peste![/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Veverito, mi se pare aberant ce soui tu aici![/COLOR]
[COLOR=#9932cc][/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Va rog sa ma corectati, daca gresesc.[/COLOR]

Noesisaa 13.04.2009 08:32:02

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 128150)
Din cate stiu catolicii mananca peste vinerea. Sa fie cumva influenta catolica?
Sper sa nu ni se socoteasca drept neascultare ca tinem postul dupa vechile reguli; si asta pentru ca pestele e destul de scump pe aici.


Pai cine te obliga sa mananci peste? Din cate stiu eu chiar daca scrie in calendar ca e dezlegare la peste, daca nu vrei, nu mananci. Sunt oameni la care nu le place asa de mult incat sa manance de doua ori pe saptamana, apoi pestele poate sa fie scump...

bmd 13.04.2009 09:36:10

Problema este cind ai copii pe care incerci sa-i faci crestini. Cum le explici de ce o biserica spune e post in timp ce cea de alaturi spune nu este!???
Cum le explici urmeaza biserica cind ea spune nu tine post si tu il tii?
Si pe care biserica o urmezi?

antoniap 13.04.2009 16:50:55

Aceasta e o problema serioasa. In aceste vremuri trebuie sa inmultim postul si rugaciunea, nu sa acceptam tot felul de dezlegari. Pai cu burta plina de bucate alese mai merge rugaciunea? Pentru bucuria Invierii sa-i dam doar trupului mancare si bautura ca sa ne atraga spre pacate? Iisus Hristos nu pentru asta S-a jertfit, ca sa mancam noi bine si sa facem pacate. Deci, sa nu ne lipsim de post, pentru a ne putea ruga.

De prin 1956 a inceput moda cu dezlegarile in Postul Craciunului. Iisus a postit 40 de zile post negru,fara dezlegari, iar noi ne temem sa nu ne anemiem. Nu ne temem de pacate si de posibilitatea de a gresi mai mult, nepostind.

Cum sa ne cultivam trezvia? Cu mancare si bautura nu se poate, in mod sigur. Unii Sfinti Parinti indeamna sa postim si lunea in vremuri de incercare a credintei, chiar post fara ulei. Ce fel de rugaciune mai poti spune dupa ce ai mancat bine? O rugaciune patimasa, poate, de care Se scarbeste Dumnezeu. Iar noi am putea avea pretentia ,,ca ne-am facut tema'', adica ne-am rugat. Si ne miram ca ni se intampla atatea...

Iertati-ma cei care aveti alta parere, dar trebuie sa ne intarim duhovniceste in aceste vremuri, nu sa tinem la trup mai mult decat la suflet. Altminteri cum vom face fata vremurilor care vor urma? N-am pus ghilimele, dar cred ca am citat pe cineva, caci aceste cuvinte se gasesc in Scrierile Sfintilor Parinti sub o alta forma.

adorcrysti 13.04.2009 21:21:23

http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-post/

adorcrysti 13.04.2009 21:21:59

http://www.ioanguradeaur.ro/723/folosul-postului/

cristiboss56 13.04.2009 21:28:59

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 128352)
Aceasta e o problema serioasa. In aceste vremuri trebuie sa inmultim postul si rugaciunea, nu sa acceptam tot felul de dezlegari. Pai cu burta plina de bucate alese mai merge rugaciunea? Pentru bucuria Invierii sa-i dam doar trupului mancare si bautura ca sa ne atraga spre pacate? Iisus Hristos nu pentru asta S-a jertfit, ca sa mancam noi bine si sa facem pacate. Deci, sa nu ne lipsim de post, pentru a ne putea ruga.

De prin 1956 a inceput moda cu dezlegarile in Postul Craciunului. Iisus a postit 40 de zile post negru,fara dezlegari, iar noi ne temem sa nu ne anemiem. Nu ne temem de pacate si de posibilitatea de a gresi mai mult, nepostind.

Cum sa ne cultivam trezvia? Cu mancare si bautura nu se poate, in mod sigur. Unii Sfinti Parinti indeamna sa postim si lunea in vremuri de incercare a credintei, chiar post fara ulei. Ce fel de rugaciune mai poti spune dupa ce ai mancat bine? O rugaciune patimasa, poate, de care Se scarbeste Dumnezeu. Iar noi am putea avea pretentia ,,ca ne-am facut tema'', adica ne-am rugat. Si ne miram ca ni se intampla atatea...

Iertati-ma cei care aveti alta parere, dar trebuie sa ne intarim duhovniceste in aceste vremuri, nu sa tinem la trup mai mult decat la suflet. Altminteri cum vom face fata vremurilor care vor urma? N-am pus ghilimele, dar cred ca am citat pe cineva, caci aceste cuvinte se gasesc in Scrierile Sfintilor Parinti sub o alta forma.

Postul în sine este o bună perioadă de înfrânare, a multor pofte lumești, un exercițiu de voință, dar care este gustat așa cum trebuie de foarte puțini oamei și poate de aceea au fost introduse aceste dezlegări, ce până la urmă nu sunt obligatorii. Dacă tu sau eu sau altcineva poate, nu inseamnă că cel mai puțin pregătit trebuie ignorat sau lăsat de izbeliște. Aceste dezlegări ( neobligatorii ) , vin în ajutorul și în încurajarea celor mai puțin puternici dintr-un anumit punct de vedere. Putem ține post și peste zilele orânduite, putem renunța la dezlegări, dar să nu-i uităm sau să-i neglijăm pe cei ce vor să ni se alăture. Din acest punct de vedere, o dezlegare ( neobligatorie ) , este bine venită.

antoniap 14.04.2009 07:08:34

Cred ca aceste dezlegari trebuiau administrate de duhovnici persoanelor care aveau nevoie de ele. S-a ajuns la niste exagerari inimaginabile. Se degradeaza ideea de post si nu e bine.

Ma abtin sa dau exemple concrete, caci am lista mea cu pacate si de asta raspund, dar trebuie sa fim atenti sa nu se denatureze credinta noastra ortodoxa, cu tot ce contine. Poate ca ar trebui precizat in calendare si pentru cine sunt anumite dezlegari, ca sa nu inteleaga si crestinul de rand, care n-are nevoie de asa ceva, ca acestea sunt litera de lege si le poate urma fara probleme.

Odata ce vede scris negru pe alb atatea dezlegari in calendar crestinul este impins la pacat: ori carteste impotriva calendarului, pierzandu-si increderea in cei care l-au scris, ori il urmeaza intocmai, adaugand si alte ,,dezlegari'', eventual, dupa bunul sau plac.

windorin 14.04.2009 08:43:30

Dezlegarile la peste nu se fac dupa bunul plac, ci sunt randuite inca din vechime, doar ca pana acum nu prea s'au facut. Nu stiu de ce; poate si pentru ca lumea era mai ravnitoare.

A manca peste nu inseamna a calca postul, ci a indeplini o ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului. Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre.

In afara de peste si vin, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da. Sa stam linistiti si sa inmultim rugaciunea, caci postul este vreme de nevointa si de inmultire a rugaciunii. Daca postul pica, pica cu el si rugaciunea, iar daca rugaciunea pica, pica insasi Biserica.

bmd 14.04.2009 18:41:33

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 128479)
Nu stiu de ce; poate si pentru ca lumea era mai ravnitoare.
Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre.
In afara de peste si vin, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da..

Te contrazici prietene! Daca lumea era mai rivnitoare (ma indoiesc ca bisericile in vrema comunismului nu prea erau pline) tocmai ei si nu noi cei ne-rivnitorii, ar fi trebuit sa faca. "ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului"
Ai dreptate insa cind spui nu pestele strica postul, nu-l strica nici gratarul de porc, sau o telemea buna, dar il lipseste de unul dintre sensurile lui. Cineva care merge de mult pe drumul mintuirii ii este mai post sa calce postul ca sa faca ascultare decit sa tina postul. Dar mai sint copii, mai sint oameni aflati la inceputul drumului care au nevoie de legi simple si mai ales fixe! Cind ii spui noi ortodocsii n-am schimbat nimic din vechime si apoi il inebunesti cu dezlegari care ar fi existat de mult, dar nu s-au aplicat, insa se aplica acum, dar nu la toti si ii mai spui ca nici nu prea conteaza asa mult postul alimentar...l-ai smintit de tot!
Iar daca este [COLOR=red]doar dezlegare de peste si vin[/COLOR][COLOR=black] doua luni eu zic ca sa le dezlege si pe restul lunilor dinafara celor 4 posturi , ca nu mai sint oricum multe,si asa o sa ajungem o generatie de asceti traind in post si rugaciune!:21:[/COLOR]

windorin 14.04.2009 22:40:50

Repet ce am spus mai sus: in afara de peste, vin si ulei, alte dezlegari nu s'au dat si nici nu se vor da vreodata in Biserica Ortodoxa. (Afara doar de cazuri de boala sau batranete.)

Sa postim noi post aspru, fara a cauta numai mancaruri cu gust bun, ci orice gasim la indemana, uscat si fara gust, si sa mancam si pestele acela din dezlegari... si tot va fi un post mai bun decat acesta in care produsele "de soia" dispar aproape cu rafturi cu tot.

Este doar o parere. Dezlegarile la peste nu mi se par caderi, caci postul nu este a manca sau nu peste, ci mai mult a te infrana de la tot ce este gustos si bun. Sunt atatia care nu mananca peste, pentru ca nu le place. Plus ca pestele nu da trupului o energie ca celelalte mancaruri de dulce.

bmd 14.04.2009 23:12:34

De unde sti cita energie da pestele? Poate nu-ti da tie!
Pe de alta parte poti repeta la nesfirsit tot ce spui, nu-mi ajuta sa inteleg ce faci cind nu esti doar tu de capul tau ci mai trebuie sa indrumi si pe altul? In luma asta mai sint si parinti, oameni raspunzatori si de altii nu doar de ei!
Pr. Paraian la inaltimea caruia ma indoiesc ca ai ajuns spunea ca se bucura de cite o mincare mai gustoasa....hai sa nu fim mai monahi decit monahii!

windorin 15.04.2009 08:52:36

Depinde de cantitate, daca mananca vreo 10 kg, poate se umple omul de energie. Dar sa stii, ca pestele urmeaza imediat dupa legume si fructe, caci si de asta se face dezlegare la peste si nu la carne sau alte bunatati. Se digera extrem de repede si nu tine de foame decat pe termen scurt. Astea sunt lucruri general stiute. Dar nu ma crede pe mine, intreaba pe altii.

Iar celor pentru care vei da seama, spune'le ce inseamna de fapt postul. Si vei vedea, ca sunt sanse sa inteleaga chiar mai bine. Tin minte o definitie frumoasa, desi nu ma omor dupa definitii: "Postul este abtinerea libera si constienta, de la anumite mancaruri numite 'de dulce', nepacatoase in sine, pe o perioada mai mica sau mai mare de timp." Deci, de va intelege omul ca alimentele sunt nepacatoase in sine chiar si in timpul postului, va intelege multe.

Dezlegarile nu sunt obligatii. Fiecare se poate nevoi cat va vrea. Biserica trage doar niste linii generale, de limitare sau orientare a omului pe calea cea buna.

veveritza 15.04.2009 15:08:50

Cred ca aici fiecare vorbeste in limba lui, ce vrea si cum vrea;eu nu mai inteleg nimic, sunt o gramada de pareri amestecate referitoare la post in general, pe cand ideea initiala era despre dezlegarea la peste in perioada de la Inviere si pana la Inaltare dar iar se discuta "discutii"'' eu sunt de origine moldoveanca si stiu de mic copil de aceste dezlegari care de altfel nu sunt obligatorii, daca nu vrei nu mananci, poti sa tii post si in sapatamana luminata daca te mustra constiinta ca prea te imbuibi si nu te mai poti ruga sau ca nu mai esti un bun crestin; asa ca nici macar nu pot spune: "asa o fi cum spuneti voi" pentru ca eu stiu de mic copil ceea ce am spus.

bmd 15.04.2009 18:42:57

Draga veverit-o ai mare dreptate fiecare vorbeste despre orice dar nu despre topicul respectiv (e obiceiul locului de ani de zile si in lipsa unui moderator nu o sa se schimbe ceva! Inclusiv tu vorbesti incontinuu despre perioada dintre Inviere si Inaltare ori eu altceva spuneam; uite iti redau ca sa nu mai cauti:
Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 128036)
In timp ce in memoria mea sau in calendarul bisericii romane sub patronajul grec [COLOR=red]intre Pasti[/COLOR] si [COLOR=red]inceputul Postului Sf. Apostoli [/COLOR]zilele de miercuri si vineri sint zile de post sub Patriarhia Romana ele sint [COLOR=red]toate [/COLOR]cu dezlegare la peste!
Poate cineva sa-mi explice care-i totusi motivul?

Dar ca sa simplificam intelegera

[SIZE=3]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
Pentru mine este o noutate, abia anul acesta am auzit de asa ceva!

patinina34 15.04.2009 18:54:03

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 128780)
Draga veverit-o ai mare dreptate fiecare vorbeste despre orice dar nu despre topicul respectiv (e obiceiul locului de ani de zile si in lipsa unui moderator nu o sa se schimbe ceva! Inclusiv tu vorbesti incontinuu despre perioada dintre Inviere si Inaltare ori eu altceva spuneam; uite iti redau ca sa nu mai cauti:

Dar ca sa simplificam intelegera

[SIZE=3]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

Pentru mine este o noutate, abia anul acesta am auzit de asa ceva!

Eu una, niciodaa nu am tinut asa, deci toate Miercurele si Vinerile dupa Pasti pina la Postul Sfintilor Apostoli, eu am postit intotdeauna, si stiu asta din mamastire, decit eram copil.
Acum daca exista o dezlegare la peste, cine doreste, poate sa o tina, eu am sa tin pe traditia veche, cum am aflat eu de copil.
Asta este invatatura protilor din familia mea si a calugarilor in manastiri.
Nu ma voi abate nici acest an.
Si pe de alt aparte Vinerea, pentru mine, este o zi particulara, de durere inchinata lui Iisus Hristos.


Pentru cine nu stie- pestele este carne alba, insa tot carne se numeste ca este.

Probabil Sfanta Biserica, a dat dezlgare la peste, deoarece multi nu pot tine post in respectivele zile, pentru a ajuta.

Pentru mine nu este asa.

Deci am si eu o intrebare: ascultare noua(pentru noul calendar bisericesc) sau ascultare veche(de cind eram copil am postit intotdeauna Miercurea pentru Maicuta Domnului si Vinerea pentru Mantuitorul)- invatatura ce o am de mic copil din manastiri?

Mie nimeni nu mi-a dat nici o dezlegare, deoarece atunci am promis si m-am legat ca voi face asa, ceea ce am si facut.
Ce se va intimpla acuma?

Eu am facut legamnint ca si copil, acolo la manastire, ca voi face asa toata viata mea.
Nu am sa rup acest legamint niciodata, fara a lua in considerare noile reguli ale bisericii.
O fii asta neascultare?
O fii asta ascultare?

Dumnezeu si Maicuta cea Dulce sa ma ierte daca gresesc!

Mihailc 15.04.2009 21:41:32

Citat:

În prealabil postat de veveritza (Post 128153)
[COLOR=blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.[/COLOR]
[COLOR=blue]In mod cert insa nu este o noutate.[/COLOR]
[/COLOR]

În textul de mai sus s-a spus cam tot ce era de spus pe această temă. Un singur lucru mai e de spus: postul nu stă în mâncare. Probabil că unii vor spune că vina pentru dezlegarea la pește din perioada Penticostarului o poartă masonii sau alte personaje mai mult sau mai puțin imaginare. Nimeni nu vă împiedică să continuați asceza tot timpul anului și să ingnorați dezlegările îndeobște.

bmd 15.04.2009 23:06:22

Prietene de c nu incerci sa raspunzi la intrebare? Prea mica scrisa? O maresc uite:
[SIZE=6]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

[SIZE=6][SIZE=2]Dupa cum vezi noi vorbim de o perioada mai lunga si ne intrebam de ce a aparut acum NOUTATEA asta! Daca sti spune-ne si noua ca sa nu murim prosti, daca nu lasa pe cineva care stie![/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Pina la tine n-a vorbit nimeni de masoni sau de alte personaje imaginare (crede-ma in mintea mea nu exista astfel de personaje....cum este cu a ta, de vorbesti de ele?):8:[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Sfatul ca tineti post si daca-i dezlegare e grozav dar il stim si pe asta ce nu stim este ce-i cu dezlegarea asta [COLOR=red]PINA LA POSTUL SFINTILOR APOSTOLI!!!!![/COLOR][/SIZE]


[/SIZE]

windorin 15.04.2009 23:14:10

Imi cer iertare pentru ca nu am inteles de la inceput aceasta problema. Credeam ca este o problema toata dezlegarea la peste. La mine chiar a dat roade acest scris mai mare. :) Personal, nu am auzit de aceasta randuiala in perioada amintita. Insa voi mai intreba despre aceasta.

M'am uitat in calendar. Ai dreptate, sunt zile de dezlegare la peste.
Nici eu nu tin minte sa mai fi fost asa.

patinina34 16.04.2009 02:02:12

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 128782)
Eu una, niciodaa nu am tinut asa, deci toate Miercurele si Vinerile dupa Pasti pina la Postul Sfintilor Apostoli, eu am postit intotdeauna, si stiu asta din mamastire, decit eram copil.
Acum daca exista o dezlegare la peste, cine doreste, poate sa o tina, eu am sa tin pe traditia veche, cum am aflat eu de copil.
Asta este invatatura protilor din familia mea si a calugarilor in manastiri.
Nu ma voi abate nici acest an.
Si pe de alt aparte Vinerea, pentru mine, este o zi particulara, de durere inchinata lui Iisus Hristos.


Pentru cine nu stie- pestele este carne alba, insa tot carne se numeste ca este.

Probabil Sfanta Biserica, a dat dezlgare la peste, deoarece multi nu pot tine post in respectivele zile, pentru a ajuta.

Pentru mine nu este asa.

Deci am si eu o intrebare: ascultare noua(pentru noul calendar bisericesc) sau ascultare veche(de cind eram copil am postit intotdeauna Miercurea pentru Maicuta Domnului si Vinerea pentru Mantuitorul)- invatatura ce o am de mic copil din manastiri?

Mie nimeni nu mi-a dat nici o dezlegare, deoarece atunci am promis si m-am legat ca voi face asa, ceea ce am si facut.
Ce se va intimpla acuma?

Eu am facut legamnint ca si copil, acolo la manastire, ca voi face asa toata viata mea.
Nu am sa rup acest legamint niciodata, fara a lua in considerare noile reguli ale bisericii.
O fii asta neascultare?
O fii asta ascultare?

Dumnezeu si Maicuta cea Dulce sa ma ierte daca gresesc!



Pentru BMD:
eu ti-am raspuns, fratiei tale, insa asta a creat noi intrebari pentru mine!
Adica pentru altii care cunosc mai bine.

bmd 16.04.2009 07:05:18

iMI CER SCUZE de la fiecare care s-a simtit "atins" de mesajele mele! Nu asta doresc dar este tare neplacut sa intrebi ceva si sa se discute despre altceva.Desigur discutiile se dezvolta in alte directii dar este bine sa ne reintoarcem :9:
Sota Nina parerea mea este ca ascultarea este in primul rind fata de Dumnezeu si daca ai promis ceva LUI este bine sa te tii de promisiune. Nu putem cadea in ascultare orbeasca fata de biserica pentru ca ea este condusa aici pe pamint tot de oameni supusi greselilor.
Exista o vorba: preotii se chinuie de 2000 de ani sa desfinteze biserica iar enoriasii nu-i lasa! Acum ceva adevar este in vorba asta daca ne intoarcem in istorie!
Iar dezlegarea nu-i obligatorie asa ca ne tinem fiecare de postul nostru!

patinina34 16.04.2009 07:16:01

Da, asa mi se pare si mie normal, ca sa-mi tin fagaduinta promisa.
Fiecare, cum crede, eu stiu ca nu voi muri de foame, insa fagaduinta am sa mi-o tin!

Multumesc bmd, pentru raspuns.

Mihailc 16.04.2009 11:04:24

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 128836)
Prietene de c nu incerci sa raspunzi la intrebare? Prea mica scrisa? O maresc uite:
[SIZE=6]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

[SIZE=6][SIZE=2]Dupa cum vezi noi vorbim de o perioada mai lunga si ne intrebam de ce a aparut acum NOUTATEA asta! Daca sti spune-ne si noua ca sa nu murim prosti, daca nu lasa pe cineva care stie![/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Pina la tine n-a vorbit nimeni de masoni sau de alte personaje imaginare (crede-ma in mintea mea nu exista astfel de personaje....cum este cu a ta, de vorbesti de ele?):8:[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Sfatul ca tineti post si daca-i dezlegare e grozav dar il stim si pe asta ce nu stim este ce-i cu dezlegarea asta [COLOR=red]PINA LA POSTUL SFINTILOR APOSTOLI!!!!![/COLOR][/SIZE]


[/SIZE]

Drăguț din partea ta că ai mărit să vedem și noi că una scrii în titlul topicului și alta întrebi după aia. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
Îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către Biserică.
A se reține că am scris acestea cu gândul la o igienă minimă pe care ar trebui să o manifestăm în discuțiile dintre noi în lipsa iubirii spre care tindem cu ajutorul postului, rugăciunii și tuturor celorlalte de folos. Mă simt fără falsă modestie (ca să nu zic smerenie) coresponsabil pentru asta.

Să fiți binecuvântați și dacă vă prisosește să ne dați și nouă!

cristiboss56 16.04.2009 13:04:43

:43::76:
Citat:

În prealabil postat de mihailc (Post 128908)
drăguț din partea ta că ai mărit să vedem și noi că una scrii în titlul topicului și alta întrebi după aia. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către biserică.
A se reține că am scris acestea cu gândul la o igienă minimă pe care ar trebui să o manifestăm în discuțiile dintre noi în lipsa iubirii spre care tindem cu ajutorul postului, rugăciunii și tuturor celorlalte de folos. Mă simt fără falsă modestie (ca să nu zic smerenie) coresponsabil pentru asta.

Să fiți binecuvântați și dacă vă prisosește să ne dați și nouă!

:43:

bmd 16.04.2009 23:12:46

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 128908)
. După felul cum îți sare țandăra cred că nu ți-ar strica un post mai lung în timpul căruia să meditezi la nefoloasele înmulțirii vorbei de pomană, fie și în mediul digital.
Îmi cer iertare că, din inerție profesională, am testat un pic situația părții irascibile la care se vede că unii au picat.
Acuma, fără răutate, dacă sari repede la gâtul aproapelui atunci când te simți lezat degeaba te plângi că ai prea multă dezlegare și nu-ți este încurajată asceza personală de către Biserică.
!

Ai dreptate! Mare dreptate! Mi-ar trebuii un post si mai lung, de fapt la pacatele mele ar trebuii sa traiesc doar in post si inmultirea vorbeii goale este cel mai mic pacat al meu....Mai citesc si eu cite ceva si unii spun ca "cine umbla cu intrebarea nu greseste" ori eu nefiind asa priceput m-am gindit sa intreb. A iesit prost! Nici vorba sa fi spus ca e prea multa dezlegare intrebarea era de ce a aparut acum, dintr-odata atita dezlegare? Nu cred ca biserica facs astfel de modificari fara motive!
Scuza-ma ca gindesc! Este si la mine tot defect profesional...sint un simplu sofer!

Mihailc 16.04.2009 23:27:35

Hai să lăsăm astea. Mult folos duhovnicesc și Învierea Domnului cu bucurie, celor care aruncă un ochi pe-aici.
Iartă-mă prietene bmd!!!!

cristiboss56 16.04.2009 23:47:41

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 129038)
Ai dreptate! Mare dreptate! Mi-ar trebuii un post si mai lung, de fapt la pacatele mele ar trebuii sa traiesc doar in post si inmultirea vorbeii goale este cel mai mic pacat al meu....Mai citesc si eu cite ceva si unii spun ca "cine umbla cu intrebarea nu greseste" ori eu nefiind asa priceput m-am gindit sa intreb. A iesit prost! Nici vorba sa fi spus ca e prea multa dezlegare intrebarea era de ce a aparut acum, dintr-odata atita dezlegare? Nu cred ca biserica facs astfel de modificari fara motive!
Scuza-ma ca gindesc! Este si la mine tot defect profesional...sint un simplu sofer!

Marius dragă, mai în glumă , mai în serios, am unul din răspunsuri ( posibil ) : nu se mai vindea peștele și uite așa , vânzarea de pește s-a dublat, pentru că ( culmea ) mănâncă pește și cel ce ține post și cel ce nu ține post. Când apare dezlegare, tot românul știe de "eveniment". Și ca un răspuns personal, eu sunt înebunit după pește. Toată ziua aș-i mânca pește. Apropo, mai ști reclama lui Ceașcă ? ( cea de la Gară ) : "Nici o masă fără pește" ! Paște fericit, dragă Marius !
:108:

cristiboss56 16.04.2009 23:49:06

Marius dragă, mai în glumă , mai în serios, am unul din răspunsuri ( posibil ) : nu se mai vindea peștele și uite așa , vânzarea de pește s-a dublat, pentru că ( culmea ) mănâncă pește și cel ce ține post și cel ce nu ține post. Când apare dezlegare, tot românul știe de "eveniment". Și ca un răspuns personal, eu sunt înebunit după pește. Toată ziua aș-i mânca pește. Apropo, mai ști reclama lui Ceașcă ? ( cea de la Gară ) : "Nici o masă fără pește" ! Paște fericit, dragă Marius !
:108:

bmd 17.04.2009 13:51:00

Nu-i bun raspunsul Cristi! Mai sus credinciosii ortodocsi tocmai s-au hotarit sa pasca si sa renunte la hrana animala! Si astia sint simplii credinciosi, nu se poate ca tocmai Biserica prin exponentii ei sa indemne la ucidera fintei astea minunate care este PESTELE!
Eu sint pescar...dar nu maninc decit f. rar peste pentru ca organismul meu il refuza. M-asi apuca si eu sa pasc dar din pacate nu pot renunta la un gratar de miel, vita sau porc!:20:
Tote gindurile tale bune sa ti se intoarca insutit!

cristiboss56 17.04.2009 14:53:46

preciez sinceritatea ta,drept pentru care, o sa-ti arat cine-mi face cu ochiul ::49: (Ghita )

eduardd 21.04.2009 16:02:05

Hristos a inviat!
 
De cand ma stiu, nu postesc miercurea si vinerea intre Inviere si Inaltare, nu fac metanii, nu stau in genunchi. Atata timp cat Hristos este ( inca) cu noi, ne bucuram. :1: Inatarea cade joi pe data de 28 mai. Mai este dezlegare cum e firesc pana la Ovodania praznicului respectiv.
Pe data de 5 iunie este Ovodania praznicului Inaltarii si desi cade intr-o zi de vineri este tot dezlegare (datorita Ovodaniei). Apoi urmeaza saptamana de harti premergatoare fiecarui post. Deci TOT dezlegare. Nu se desfiniinteaza postul ci pur si simplu anul acesta distanta dintre Inaltare (Ovodanie) si perioada postului este foarte apropiata. Bucurie!
In alta ordine de ideii..diferentele din calendare exista, pentru ca NU se tiparesc in acelasi loc toate calendarele. Spre exemplu, un sfant "local" este trecut cu cruce rosie si dezlegare (uneori) pe cand in celelate zone e insemnat simplu cu o cruce neagra. Speram sa se rezolve acesta problema pentru a nu mai "incurca" crestinii. Sa se stie clar, azi ai voie sa manaci peste in toata tara sau nu...


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:40:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.