Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10353)

georgeval 09.08.2010 19:06:52

Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce.
 
Ma intreb, daca iubirea lui Dumnezeu fata de om nu ocoleste Crucea de ce raspunsul unora la aceasta iubire a lui Dumnezeu sa ignore Crucea?

penticostalulmantuibil 09.08.2010 20:28:40

Cunoasteti vreun cult protestant sau neoprotestant care ignora Crucea?
Imi puteti da numele lui?

ionut stefan 09.08.2010 21:05:38

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 276260)
ma intreb, daca iubirea lui dumnezeu fata de om nu ocoleste crucea de ce raspunsul unora la aceasta iubire a lui dumnezeu sa ignore crucea?

pentru ca slujitorii diavolilor nu iubesc crucea, stapanul lor nu le permite acest lucru.

ionut stefan 09.08.2010 21:07:51

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 276285)
cunoasteti vreun cult protestant sau neoprotestant care ignora crucea?
Imi puteti da numele lui?

esti pe calea cea buna daca esti pe un forum ortodox

penticostalulmantuibil 09.08.2010 21:54:30

Citat:

În prealabil postat de ionut stefan (Post 276300)
esti pe calea cea buna...

Multumesc frumos Ionut. Banuiam eu ceva dar acum, daca mi-ai confirmat...
Totusi, tu ce crezi, sa existe oare vreun (neo)protestant care sa nu pretuiasca Jertfa Domnului Iisus Hristos de pe Crucea Golgotei?

gabriela8 09.08.2010 23:56:49

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 276285)
Cunoasteti vreun cult protestant sau neoprotestant care ignora Crucea?
Imi puteti da numele lui?

Una e sa creada ca Hristos a murit pe Cruce si alta e sa cinsteasca Sfanta Cruce! Cunoasteti vreun cult neoprotestant care cinsteste Sfanta Cruce?:1:

52ZIZO 10.08.2010 00:22:23

CRUCEA era un mijloc de tortura!in ce fel trebuie cinstita?
 
Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 276321)
Una e sa creada ca Hristos a murit pe Cruce si alta e sa cinsteasca Sfanta Cruce! Cunoasteti vreun cult neoprotestant care cinsteste Sfanta Cruce?:1:

Crucea era un mijloc de tortura in acele timpuri. Era metoda pe care romanii, dominatorii acelui timp, foloseau pentru a ucide persoane. Nu trebuie sa uitam ca alaturi de Hristos mai erau 2 cruci pe care au murit doi talhari. Sa ne amintim ca acea cruce dusa de Hristos in spate era foarte mare si grea si ca EL cadea mereu si venea biciuit si scuipat. Daca ne gandim la acestea cinstim pe Hristos care s-a sacrificat pe cruce pentru ca sa avem parte de inviere si de viata veacului. nu? Daca EL nu facea asta eu nu aveam parte de inviere, e important ceea ce El a realizat la Cruce, dar crucea nu poate fi sfanta! De ce vine numita "SFANTA Cruce", de ce e sfanta?

Mihnea Dragomir 10.08.2010 00:43:50

Citat:

În prealabil postat de 52ZIZO (Post 276326)
dar crucea nu poate fi sfanta! De ce vine numita "SFANTA Cruce", de ce e sfanta?

Crucea pe care a murit Isus este sfântă pentru că:
-a intrat în contact cu Sfântul Său Trup
-pe această cruce, prin patimile și moartea Lui, a înființat în chip tainic Sfânta Biserică, a cărei activitate publică va începe în ziua de Pentecoste.

Crucea, în general, o numim "sfântă", o cinstim și chiar o adorăm (cu gradul maxim de cinstire, numit "latria") pentru că:
- printr-o mare minune dumnezeiască, în vremea împăratului Constantin,
în pragul unei lupte care se anunța foarte problematică, s-a arătat pe cer împreună cu textul (în limba greacă): "în acest semn vei învinge". După această zi, de care ne amintim în fiecare an la Sărbătoarea Sfintei Cruci, au avut loc multe și mari minuni legate de cruce, prin care Dumnezeu ne arată voința Sa ca să o cinstim. Spre exemplu, găsirea Sfintei Cruci, aceea chiar pe care murise mântuitorul și care fusese pierdută, în vremea împărătesei Elena, a fost o minune (mai bine spus, o serie de minuni).
-este simbol al ACELEI cruci.

maiamaria 10.08.2010 07:39:56

2 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 276321)
Una e sa creada ca Hristos a murit pe Cruce si alta e sa cinsteasca Sfanta Cruce! Cunoasteti vreun cult neoprotestant care cinsteste Sfanta Cruce?:1:

Am vazut biserici baptiste care au Sfanta Cruce.Exemple:

Hector 10.08.2010 08:14:09

Crestinii dupa evanghelie de la noi, pocainii nu suporta Sfanta Cruce. Stiu asta pentru ca am avut la servici o pocaita, crestina dupa evanghelie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:16:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.