Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Barsaumas 07.03.2015 19:07:44

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583575)
Și dacă-și mușcă, ce?
Bine că nu și le mușcă alde cei creștini.

Pai tocmai, e bine ca nu le-o iesit figura.

grigotu 08.03.2015 08:35:25

BOR = Sindicatul lucrătorilor Satanei
 
Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 583567)
Pai daca are copil imaginar.:21:

Imaginară este credința voastră, nu copilul meu care, citind aceste rânduri își întărește convingerea că Biserica Ortodoxă Română este în slujba Satanei.

grigotu 08.03.2015 08:50:25

Atunci de ce vă luați salarii de la statul laic?
 
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 583566)
Ciudata minte mai au ateii astia :21:



Taci ma, de banii alora ca tine nu dispune Biserica, de ei dispune Statul "laic", cu ei construieste stadioane sa ai tu si copilul tau istet unde injura, bea bere si scuipa seminte.

Nu vă luați salarii de la statul laic?

Nu primiți sume exorbitante din banii statului laic pentru a vă împlini visele meschine?

Are Preafericitul General Daniel salariu din banii statului laic?

Aveți puterea de a nu mai folosi banii statului laic, trăiți doar din donațiile enoriașilor voștri, tăiați chitanțe fiscale pentru fiecare bănuț încasat, plătiți dările cuvenite statului laic și apoi vom vedea dacă veți mai avea interes să mai propovăduiți "dreapta credință".

Sunt sigur că vă veți îndrepta, marea majoritate, către alte meserii, mult mai bănoase!
Abia atunci se va vedea cine este cu adevărat în slujba Domnului și cine a slujit Întunericul.

DragosP 08.03.2015 10:33:11

'Mneatale cu cin' te cerți, stimabile?:13:

Barsaumas 08.03.2015 12:41:37

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583643)
'Mneatale cu cin' te cerți, stimabile?:13:

Regret profund ca nu au psihiatrii, in acest stat, o putere mai inalta decat a blestematelor servicii secrete, care trimit, la oridnul stapanilor, tot felul de propapgandisti ateisti militanti pe net.
Sunt un caldicel, dar sa latri sub steag, ca asa ai simtit, ca "om simplu", ca "vantul bate" de la autoritatile ultraseculariste din umbra, si ca faci voia stapanului, ca un caine bine dresat, inainte de a fi exprimata, doar ca sa o duci (mai) bine, e jalnic si m-a indignat puternic.
:31::31::31:

cocacoc 08.03.2015 14:20:35

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 583516)
in fiecare ateu se ascunde un mic Stalin,

Adica in fiecare ateu se ascunde un mic copil ortodox ?

abaaaabbbb63 08.03.2015 14:25:36

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 583516)
Adica nu-i nici un secret ca in fiecare ateu se ascunde un mic Stalin, dar depinde si de noi sa nu-l lasam sa creasca.

Inlocuieste "ateu" cu "om", si obtii o propozitie pe care trebuie sa o luam in considerare cu totii.

iuliu46 08.03.2015 18:55:28

Or fi si oameni care nu-s atei si care cred ca toti oamenii ar trebui incolonati si pusi sa invete aceleasi tampenii pe care ei le considera importante, dar cred ca majoritatea se ocupa de ei si de familiile lor. In schimb ateul asta de tip nou nu are somn stiind ca undeva sunt unii care gandesc diferit. :71:

Mihnea Dragomir 08.03.2015 20:15:15

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 583696)
In schimb ateul asta de tip nou nu are somn stiind ca undeva sunt unii care gandesc diferit. :71:

Nu stiu daca putem vorbi de un ateu de tip nou. Ateismul este o credinta. Ateii au dogma lor ("nu este Dumnezeu"), profetii lor (Dawkins, etc), biblia lor (Originea speciilor). Este normal, deci, sa existe si atei bigoti. Este normal sa existe si atei misionari. Si este normal sa existe un risc al ateismului totalitar, asa cum a existat crestinism totalitar. De exemplu, in Republica de la Geneva.

Igor_Paslusnik 08.03.2015 20:38:46

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 583702)
Nu stiu daca putem vorbi de un ateu de tip nou. Ateismul este o credinta. Ateii au dogma lor ("nu este Dumnezeu"), profetii lor (Dawkins, etc), biblia lor (Originea speciilor). Este normal, deci, sa existe si atei bigoti. Este normal sa existe si atei misionari. Si este normal sa existe un risc al ateismului totalitar, asa cum a existat crestinism totalitar. De exemplu, in Republica de la Geneva.

Creștinismul ortodox nu a fost totalitar niciodată. Nu a fost habotnic niciodată. NU a fost fanatic, bigot, extremist, niciodată. Creștinismul ortodox, în formele enunțate, nici nu va fi vreodată. Creștinismul ortodox, este creștinismul. Creștinismul ortodox, este libertatea prin excelență. Libertatea asumată, responsabil, real, viu, concret, cu consecințele stabilite de Dumnezeu Iubire, pentru cine urmează și ascultă de El, sau alte consecințe pentru cine se îndepărtează de bună voie și nesilit, neconstrâns de nimeni de Dumnezeu. Creștinismul, deci Ortodoxia, nu obligă. Hristos nu te bagă cu forța în Rai sau în Iad. Tu singur, ca om, alegi unde vei merge, încă din această viață. Căci viața aceasta este șansa spre mântuire, spre Ceruri, sau spre... chinul de a nu iubi pe Dumnezeu.
Deci alte "creștinisme", nu sunt creștinisme, sunt imitații de creștinism, sau creștinismul modificat, transformat, după placul iluzoriu al fiecăruia, deci nu mai poate fi vorba de creștinism.

Însăși definiția prin dogmă, patristică, Biblie, a cuvântului "creștinism", exclude din start toate formele de totalitarism, de fanatism, de bigotism, habotnicie sau alte sub specii de exprimări sociale ale idealurilor. Atunci când ele apar, creștinismul dispare, automat.

Atunci când acestea apar, creștinismul nu mai este prezent, chiar dacă steagul lor, poartă printre altele și numele de creștin (exemplu: creștin romano-catolic, creștin greco-catolic, creștin lutheran, creștin calvin, creștin adventist, creștin panticostal, creștin mormon, creștin metodist, creștin baptist, creștin iehovist, creștin de-ce-o-mai-fi). Toate acestea prezintă o formă mai pronunțată sau mai diminuată de bigotism, de habotnicie, de fanatism, de extremism, de totalitarism, iar când o nuanță cât de mică din formele exprimate este prezentă, creștinismul acela, nu mai poate fi numit creștinism.

Atunci când spui creștin, spui creștin și atât. Și să fiu mai explicit și mai precis și exact, atunci când spui CREȘTIN, trebuie în mod obligatoriu și automat, pentru a fi exclus bigotismul, fanatismul, habotnicia, totalitarismul, sau așa, să ți cont de toată întreaga expunere creștină, în raport dogmatic, anume ce este dogmatica, față de ce este erezia, în raport biblic, anume tâlcuirea Bibliei, verset cu verset, ținând cont în mod automat de toate celelalte versete, în același timp, în raport patristic, prin procedura Sfinților Părinți, plini de Duhul Sfânt, în întreaga lor activitate misionară, exegetică, ascetică, mistică, morală, empirică, teoretică, în viața lor, scrierile lor, activitățile lor totale, în raport istoric, de evenimentele ce sau petrecut, care, raportate la Biblie, și Patristică, arată clar dacă acela este sau nu este creștinism.

Cum ar fi de exemmplu primatul papal, este sau nu este creștinism? Sau purgatoriul, sau inchiziția, sau cruciadele, sau protestantismul, sau neo-protestantismul, preoția lor, înțelegerea sensurilor Scripturii, sunt sau nu sunt creștinism, acestea toate? Și raportate la aspectele Bibliei, în tâlcuire întreagă, în același timp, la Patristică, și istorie, încă din ziua cincizecimii, prin Vechiul și Noul Testament, vedem și descoperim foarte ușor, dacă acela este sau nu este creștinism, vedem și simțim foarte repede totalitarismul, bigotismul, fanatismul, habotnicia, silnicia, îngrădirea libertății și altele asemenea, care odată ce acelea sunt prezente, nu se mai poate vorbi despre creștinism, ci de creștin de-ce-o-fi, care nu e creștin.

Acestea fiind spuse, vedem limpede că azi, definiția cuvântului creștin, înseamnă rezultă, afirmă, arată, că este numai Ortodoxia.

Iar evoluționismul, da, este cu adevărat o religie, un cult, o formă de venerare. Evoluționismul este complet eronat științific, absolut imposibil de dovedit, ci este pură teorie, presupunere, prezumții. Deci credință. Dar creștinismul, mai este și susținut istoric, și prin martori, și prin dovezi și izvoare, dar și empiric, prin rugăciune, comuniune la slujbe. Pe când evoluționismul, este doar o alternativă fără nici un suport și nici un sprijin. Iar ateismul, este complet absurd, imposibil.

Ca încheiere: slavă Ție Doamne, că prin oamenii ce sunt vase sfinte și sfințite ale Tale, ai făcut lucrarea Ta, cu copii, care îi chemi să vină la Tine, prin gingășie, dar cu curaj, prin smerenie, dar cu îndrăzneală, prin discernământ, dar cu mărturisire. "Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui"- Psalmii 67, 36.

FELICITĂRI TUTUROR PROFESORILOR, PREOȚILOR, DIACONILOR, IERARHILOR, CARE S-AU STRĂDUIT ȘI S-AU LUPTAT PENTRU NORMALITATE, PENTRU DREPTUL DE A FI CREȘTIN, ȘI A MĂRTURISI CREȘTINISMUL, PENTRU IUBIREA DE DUMNEZEU ȘI DE APROAPELE. SĂ VĂ ÎNTĂREASCĂ DUMNEZEU PE MAI DEPARTE, CA ȘI PÂNĂ ACUM, ÎN SFÂNTA LUCRAREA VOASTRĂ, PENTRU ORELE DE RELIGIE. AMIN.

abaaaabbbb63 08.03.2015 20:55:38

Off... iar trebuie sa repet...


Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Iar evoluționismul, da, este cu adevărat o religie, un cult, o formă de venerare.

Evolutionismul poate a fost transformat de unii intr-o religie, dar este doar un fenomen natural.

Interesant ca zici "religie" cu conotatie rea.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Evoluționismul este complet eronat științific, absolut imposibil de dovedit, ci este pură teorie, presupunere, prezumții.

1. Nu este eronat stiintific, ca altfel nu mai era stiinta.
2. Foarte posibil de dovedit, si a fost de atatea ori.
3. Faptul ca e pura teorie, in stiinta, inseamna ca este ceva adevarat si sustinut de dovezi. Si gravitatia este pura teorie.
4. Presupunere, prezumtii? Pleaca de la observatii. Pe de alta parte, tot ce faci tu este sa pleci de la o singura presupunere: "presupunem ca tot ce scrie in Biblie, si ce este scris de sfinti, este adevarat".

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Dar creștinismul, mai este și susținut istoric, și prin martori, și prin dovezi și izvoare, dar și empiric, prin rugăciune, comuniune la slujbe.

1. Si celelalte religii au martori si dovezi si izvoare.
2. Nu cred ca intelegi ce inseamna "empiric".
EMPÍRIC ~că (~ci, ~ce) Care se bazează exclusiv pe experiență și pe simțuri.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Pe când evoluționismul, este doar o alternativă fără nici un suport și nici un sprijin.

Este un proces real, cu mult suport si sprijin, care functioneaza chiar daca tu il consideri o alternativa sau nu.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Iar ateismul, este complet absurd, imposibil.

Intr-o anumita masura, sunt de acord cu asta.

DragosP 08.03.2015 21:29:38

Și alchimia a avut pretenții de știință...

abaaaabbbb63 08.03.2015 21:41:17

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583711)
Și alchimia a avut pretenții de știință...

Si uite ca din alchimie s-a nascut chimia.

Ce relevanta are?

DragosP 08.03.2015 22:48:55

Ce-a făcut mă? :39:

Relevanța constă-n afirmația ta cum că teoria evoluției e știință.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:01:37

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583735)
Ce-a făcut mă? :39:

Relevanța constă-n afirmația ta cum că teoria evoluției e știință.

Robert Boyle- numit parintele chimiei, era alchimist.

Stiu ca e greu sa accepti realitatea, dar da, teoria evolutiei, si procesul evolutiv in sine, sunt la fel de stiintifice ca legile de miscare ale lui Newton.

Igor_Paslusnik 08.03.2015 23:12:50

Dovedește științific evoluția. E imposibil. Da, evoluția e cult, e religie.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:29:13

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583744)
Dovedește științific evoluția. E imposibil. Da, evoluția e cult, e religie.

Deschide o enciclopedie recenta la sectiunea de fosile si minuneaza-te.

Igor_Paslusnik 08.03.2015 23:32:52

De ce nu au existat fosile înainte de anul 1800? Minunează-te! Nici idee, nici presupunere, nici șoaptă, nici urme de fosile, niciunde pe glob, în nici un site arheologic. Apoi, după ce Darwin lansează prostiile, hocus-pocus, apar și fosilele. Ca ciupercile după ploaie. Patetic. Neștiințific și imposibil. Evoluționismul, la fel ca ateismul, este imposibil. Și suntem off-topic.

Caută pe youtube: "kent hovind against evolutionism" și minunează-te ! ;) Profesor de biologie moleculară. Se poate adăuga și subtitrare. E mai tare cu subtitrare, chiar dacă știi engleză.

On-topic: întreaga credința mea, o datorez unui profesor de religie, care a ajuns preot: părintele Sorin Vasiu. Dumnezeu să-i dea sănătate, că mult m-a ajutat și mi-a explicat, cu o răbdare dumnezeiască, ca la un prost ce eram. Și sunt.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:43:01

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583748)
De ce nu au existat fosile înainte de anul 1800? Minunează-te! Suntem off-topic.

Caută pe youtube: "kent hovind against evolutionism" și minunează-te ! ;)

On-topic: întreaga credința mea, o datorez unui profesor de religie, care a ajuns preot: părintele Sorin Vasiu. Dumnezeu să-i dea sănătate.

Ba da, existau fosile inainte de 1800. De unde a venit asta?!
Legendele cu dragoni ai giganti de unde crezi ca s-au inspirat? Chinezii, grecii, romanii, etc, au gasit fosile de dinozauri. Pana si persanii scriau de fosile in jurul anului 1000.

Kent Hovind este un fasificator de dovezi. I-au fost demonstrate explicatiile de multe ori ca fiind false de catre oameni de stiinta adevarati. In plus, facultatea pe care a facut-o este falsa, si acum este la inchisoare pentru inselatorie. Prefer sa ascult explicatiile biologilor de la Oxford decat de la un om care a vrut sa faca bani prin inselatorie si false controverse.

Igor_Paslusnik 09.03.2015 00:00:38

La greci și la romani, nu am auzit în viața mea, de fosile. Ești primul pe care-l aud (citesc) de fosile la greci și romani în anul 1000... pentru prima dată în viața mea :) Ești comic, fără nicio dovadă, susținere științifică. Evoluția nu e dovedită științific, nu înțelegi? E teorie goală. Iar la chinezi, e folclor, tradiție. Pentru că au găsit în China câțiva balauri. Balauri la propriu. Și Sfântul Gheorghe a ucis un balaur. La propriu. Un animal, cu picioare, mare aproape cât un cal, cu bot de crocodil, stă în peșteri, a fost pe cale de dispariție, și azi a dispărut, se știu foarte puține despre balauri.

Kent Hovind e la închisoare pentru că nu și-a plătit taxele la fiscul american. Că la ei așa-i, dacă nu plătești taxele, faci pușcărie. Deci n-are treabă închisoarea cu dovedirea științifică, că a dovedit că evoluționismul este o înșelătorie, profesor de biologie fiind.

Evoluționismul este cu adevărat o înșelăciune. Minciună apărută după anii 1800, și apoi susținută, adaptată, întărită, promovată, de cei care urau creștinismul și creaționismul, ca o alternativă la credința creștină, rezultată fiind, credința evoluționistă.

Deci minți, nu e la pușcărie pentru că nu spune adevărul în privința evoluționismului. Ci e la pușcărie, tocmai, fiindcă spune adevărul despre evoluționism, și nu știau cum să-i murdărească imaginea, și s-au legat de taxe. Și fiindcă are și o firmă, s-au adunat taxe multe și i-au dat 10 ani, din care 3 ani obligatoriu, și iasă după 3 ani, pe bună purtare. Mai are 1 an.

Te rog să nu mai minți și să nu mai dezinformezi ;)

Kent Hovind dovedește ce spune. Științific. Profesorii anonimi de la Oxford, însă nu pot dovedi nimic.
În sprijinul lui Kent Hovind, a venit și matematicianul rus John Lennox, care pune mana la gură la toată lumea științifică de pe pământ. Punct.

Iertare, stimați profesori, pentru off-topic.

iuliu46 09.03.2015 00:11:58

Hovind nu e profesor de biologie. Nu are importanta asta dar nu este profesor de biologie.
John Lennox nu este rus ci irlandez. Din nou nu are importanta asta dar nu este rus. :71:

Igor_Paslusnik 09.03.2015 01:19:44

Întrunul din filmulețele pe youtube Kent Hovind, spune că e profesor de biologie.
John Lennox, vorbește limba rusă, dar este irlandez, așa este.

Cu scuzele de rigoare, dar desigur, cum spui, nu are importanță.

Parascheva16 09.03.2015 07:44:49

Marele istoric roman, Nicolae Iorga, a spus ca Biserica este Mama poporului roman. Am sa il cred pe dansul si pe alti istorici de seama lui. Am avut trei Sfinti Apostoli pe pamantul romanesc, acum 2000 de ani. Am avut soldatii romani care erau crestini. Am avut prigoane impotriva primilor crestini pe pamantul romanesc. Suntem crestini ortodocsi de 2000 de ani, rusi doar de 1000 de ani.
*
In toate tarile europene se face ora de religie. Chiar si in Suedia, tara care este mereu data ca exemplu de tara evoluata.
mai multe aici:http://www.obiectiv.info/ora-de-reli...oli_54210.html
si aici: oradereligie.ro
*
Pentru cei curiosi. Pr.Necula a fost invitat la emisiunea Jocuri de Putere. A fost o dezbatere despre ora de religie.
Invitați au fost în emisiune: Pr. Constanton Necula, Mitropolitul Andrei Andreicuț (prin intervenție telefonică), dna Ecaterina Andronescu, dl. dl.George Grigoriu, dl.Gheorghe Iancu (fost Avocat al Poporului), dl.Emil Moise și dl. Remus Cernea.
https://www.youtube.com/watch?v=V08Le64Jv5E

Parascheva16 09.03.2015 07:45:48

Pana la acest moment 88% dintre elevii din tara au fost inscrisi la ora de Religie
 
Pana la acest moment 88% dintre elevii din tara au fost inscrisi la ora de Religie

Cu bucurie va anuntam ca in conformitate cu o raportare intermediara publicata de catre Ministerul Educatiei Nationale, pana la acest moment, la ora de Religie au fost inscrisi aproximativ 88% dintre elevii din tara. Mentionam ca rezultatele sunt partiale. Va tinem la curent!


http://www.oradereligie.ro/pana-la-a...ra-de-religie/

abaaaabbbb63 09.03.2015 08:08:55

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
La greci și la romani, nu am auzit în viața mea, de fosile. Ești primul pe care-l aud (citesc) de fosile la greci și romani în anul 1000... pentru prima dată în viața mea :) Ești comic, fără nicio dovadă, susținere științifică.

Extras din Kitab Al-Shifa, o carte scrisa in anul 1027 de persanul Abū Alī ibn Sīnā
If what is said concerning the petrifaction of animals and plants is true, the cause of this (phenomenon) is a powerful mineralizing and petrifying virtue which arises in certain stony spots, or emanates suddenly from the earth during earthquake and subsidences, and petrifies whatever comes into contact with it. As a matter of fact, the petrifaction of the bodies of plants and animals is not more extraordinary than the transformation of waters.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Evoluția nu e dovedită științific, nu înțelegi? E teorie goală.

http://www.satmar.ro/web/uploads/fil...0evolutiei.pdf
Cerceteaza fiecare lucru din lista.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Iar la chinezi, e folclor, tradiție. Pentru că au găsit în China câțiva balauri. Balauri la propriu. Și Sfântul Gheorghe a ucis un balaur. La propriu. Un animal, cu picioare, mare aproape cât un cal, cu bot de crocodil, stă în peșteri, a fost pe cale de dispariție, și azi a dispărut, se știu foarte puține despre balauri.

Sf. Gheorghe nu a facut niciodata asa ceva. Este o legenda pastrata in icoane ca sa simbolozeze lupta cu diavolul. Wow, crezi in balauri, dar cand iti zice cineva ca existau fosile inainte de 1800, zici ca e imposibil.

http://www.crestinortodox.ro/sfantul...he-118692.html

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Kent Hovind e la închisoare pentru că nu și-a plătit taxele la fiscul american. Că la ei așa-i, dacă nu plătești taxele, faci pușcărie. Deci n-are treabă închisoarea cu dovedirea științifică, că a dovedit că evoluționismul este o înșelătorie, profesor de biologie fiind.

Il ridici pe acest evanghelist in slavi, vad.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...riotU_Crop.jpg
Asta este universitatea pe care a absolvit-o, in "Studii religioase". Nu e doctor de biologie, si nici nu ar putea sa fie vreodata, la cate tampenii debiteaza.

Tot ce spune Hovind poate fi demonstrat gresit cu un pic de fizica si biologie de liceu:
https://archive.org/details/KentHovindTheHovindTheory


Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Evoluționismul este cu adevărat o înșelăciune. Minciună apărută după anii 1800, și apoi susținută, adaptată, întărită, promovată, de cei care urau creștinismul și creaționismul, ca o alternativă la credința creștină, rezultată fiind, credința evoluționistă.

TIL Biserica Catolica uraste crestinismul.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Deci minți, nu e la pușcărie pentru că nu spune adevărul în privința evoluționismului. Ci e la pușcărie, tocmai, fiindcă spune adevărul despre evoluționism, și nu știau cum să-i murdărească imaginea, și s-au legat de taxe. Și fiindcă are și o firmă, s-au adunat taxe multe și i-au dat 10 ani, din care 3 ani obligatoriu, și iasă după 3 ani, pe bună purtare. Mai are 1 an.

Vezi videoul de mai sus, cat "adevar" spune. De ce crezi ca audienta lui este facuta din americanii mai putin educati? De exemplu, texani?

Un prejudiciu de 3 milioane $ nu e doar de murdarit imaginea. Interesant cum pana acum dadeai in cei care nu sunt ortodocsi, iar acum il aperi ca pe o ruda pe acest escroc evanghelist.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Kent Hovind dovedește ce spune. Științific. Profesorii anonimi de la Oxford, însă nu pot dovedi nimic.
În sprijinul lui Kent Hovind, a venit și matematicianul rus John Lennox, care pune mana la gură la toată lumea științifică de pe pământ. Punct.

Kent Hovind a dovedit stiintific numai ca nu stie biologie, chimie sau fizica. Cam atat.

John Lennox nu a negat niciodata evolutia. Ba chiar este adeptul ipotezei cum ca evolutia este tot de la Dumnezeu. El intotdeauna a dezbatut implicarile culturale si sociale are afirmatiei "Nu exista Dumnezeu."


Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583751)
Iertare, stimați profesori, pentru off-topic.

Iertare si eu, dar cand cineva spune un neadevar, nu ma pot abtine sa nu comentez :)

AlinB 09.03.2015 11:48:06

Citat:

În prealabil postat de grigotu (Post 583639)
Nu vă luați salarii de la statul laic?

Cine?

Citat:

Nu primiți sume exorbitante din banii statului laic pentru a vă împlini visele meschine?
Cine? Care vise meschine?

Citat:

Are Preafericitul General Daniel salariu din banii statului laic?
Finantat in proportie de ~90% de crestini, din care vreo 80% ortodocsi deci..

Voi in schimbi, platit boiereala lui Cernea si a celorlati asemenea deci nu trebuie sa va simtiti neglijati..


Citat:

Aveți puterea de a nu mai folosi banii statului laic, trăiți doar din donațiile enoriașilor voștri, tăiați chitanțe fiscale pentru fiecare bănuț încasat, plătiți dările cuvenite statului laic și apoi vom vedea dacă veți mai avea interes să mai propovăduiți "dreapta credință".
Exact din banii aia, cum ziceam mai sus.
Nu mai intram in detalii care tin de expropierile facute de la Cuza incoace.

Dari pentru ce? Nu se desfasoara o activitate comerciala, deci??
ONG -urile platesc dari?

Ia sa vedem ce zice Codul Fiscal:
Citat:

Conform art. 15 alin. (2) din Codul fiscal, organizațiile nonprofit, organizațiile sindicale și organizațiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru:

* cotizațiile și taxele de înscriere ale membrilor;

* contribuțiile bănești sau în natura ale membrilor și simpatizantilor;

* taxele de înregistrare stabilite potrivit legislației în vigoare;

* veniturile obținute din vize, taxe și penalități sportive sau din participarea la competiții și demonstrații sportive;

* donațiile și banii sau bunurile primite prin sponsorizare;

* dividendele și dobânzile obținute din plasarea disponibilitatilor rezultate din venituri scutite;

* veniturile pentru care se datorează impozit pe spectacole;

* resursele obținute din fonduri publice sau din finanțări nerambursabile;

* veniturile realizate din acțiuni ocazionale precum: evenimente de strângere de fonduri cu taxa de participare, serbări, tombole, conferințe,

* utilizate în scop social sau profesional; sumele primite ca urmare a nerespectării condițiilor cu care s-a făcut donația/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva că sumele respective să fie utilizate de către organizațiile nonprofit, în anul curent sau în anii următori, pentru realizarea scopului și obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, după caz;

* veniturile realizate din despăgubiri de la societățile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decât cele care sunt utilizate în activitatea economică; sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice.
Citat:

Sunt sigur că vă veți îndrepta, marea majoritate, către alte meserii, mult mai bănoase!
Abia atunci se va vedea cine este cu adevărat în slujba Domnului și cine a slujit Întunericul.

Sau cine e dezinformat si in slujba unei propagande de prost gust :21:

cristiboss56 10.03.2015 22:06:42

Înscrierile pentru ora de religie continuă și după 6 martie
 
Ministerul Educației și Cercetării Științifice (MECS) a centralizat situația preliminară a opțiunilor exprimate de elevi sau de părinții/reprezentanții legali ai acestora privind participarea la ora de religie, în conformitate cu prevederile Deciziei Curții Constituționale a României nr. 669/12.11.2014. Datele înregistrate în sistem până vineri, 6 martie, ora 18:00, indică faptul că, la nivelul întregii țări, au fost introduse 2.123.645 de cereri, reprezentând 89,75% din totalul celor 2.366.086 de elevi eligibili să formuleze cereri pentru a lua parte la ora de religie. Ministerul a mai precizat într-un comunicat că în măsura în care elevii majori sau părinții/reprezentanți legali ai elevilor minori doresc să opteze pentru participarea la ora de religie după data de 6 martie, acest lucru este posibil, în conformitate cu prevederile legale ce statuează exercitarea acestui drept.

stefan florin 11.03.2015 09:43:25

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 583702)
Nu stiu daca putem vorbi de un ateu de tip nou. Ateismul este o credinta. Ateii au dogma lor ("nu este Dumnezeu"), profetii lor (Dawkins, etc), biblia lor (Originea speciilor). Este normal, deci, sa existe si atei bigoti. Este normal sa existe si atei misionari. Si este normal sa existe un risc al ateismului totalitar, asa cum a existat crestinism totalitar. De exemplu, in Republica de la Geneva.

o fi normal, numai ca nu este bine pentru o societate normala

Parascheva16 11.03.2015 10:36:46

Ministrul Educației
 
Ministrul Educației: Dezbaterile împotriva predării religiei în școli s-au dovedit a nu fi o problemă reală

Dezbaterile împotriva predării religiei în școli s-au dovedit a nu fi o problemă reală, având în vedere procentul foarte mare al părinților care și-au exprimat în scris opțiunea pentru participarea copiilor la aceste ore, a declarat, sâmbătă, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, într-o conferință de presă organizată la Brăila.

“Procentul este unul foarte mare, ceea ce înseamnă că dezbaterile pe tema predării religiei în școli s-au dovedit a nu fi o problemă reală. Dacă la început îmi exprimam oarecum îngrijorarea pentru acoperirea normelor didactice pentru colegii noștri profesori de religie, care și-au început activitatea în septembrie 2014, este vorba despre 4.200 de cadre didactice din totalul de 6.200 de profesori de religie din sistem, acum nu mai am nicio emoție”, a afirmat Cîmpeanu.

Ministrul a precizat că până vineri, la ora 18,00, procentul cererilor înregistrare pentru participarea la orele de religie a elevilor din clasele I-XII era de 89,75%, iar aceasta nu este situația definitivă.

“La nivel național, până în cursul zilei de ieri, au fost depuse opțiuni pentru participarea la orele de religie clasele I-XII într-un procent de 89,75%, dar colegii noștri au continuat înregistrarea în sistem a opțiunilor primite. Sunt opțiuni depuse la nivelul multor școli care nu au fost introduse în sistem. În mod evident, dacă opțiunile au fost exprimate, chiar dacă data de 6 martie e depășită, toate aceste opțiuni vor fi introduse în sistem. Acesta este un statut intermediar al acestor raportări. Avem un maxim de 97,6% în județul Dâmbovița și un minim de 80,4%. În Brăila avem 90,2%, un procent peste media națională”, a spus Cîmpeanu.

Acestora li se adaugă și opțiunile exprimate pe parcursul perioadei de înscriere în clasa pregătitoare, care se desfășoară în prima etapă, conform calendarului, până pe date de 13 martie.

“Înscrierile în clasa pregătitoare vor continua și, pe cale de consecință, exprimarea opțiunilor pentru participarea la orele de religie va continua la nivelul clasei pregătitoare. Situația de aseară era de 93,75%, ca procent al părinților care au optat pentru participarea copiilor la orele de religie la nivelul clasei pregătitoare”, a explicat Cîmpeanu.

Ministrul Educației a precizat că nu există niciun impediment legal pentru ca opțiunile pentru participarea elevilor la orele de religie să nu fie exprimate și în cursul anului școlar.

“Vom avea o situație consolidată la începutul săptămânii viitoare, dar asta nu înseamnă că există vreun impediment legal pentru continuarea exprimării opțiunilor de participare la orele de religie. Dacă vor exista cazuri în care s-a dorit exprimarea opțiunii, dar, din anumite motive, cum ar fi părinți plecați în străinătate, care nu au lăsat împuternicire bunicilor pentru a exprima opțiunea, aceasta va fi luată în considerare”, a completat ministrul.


http://www.drumeuropean.ro/ministrul...problema-reala

oaie_cugetatoare 11.03.2015 11:11:19

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584092)
Ministrul Educației: Dezbaterile împotriva predării religiei în școli s-au dovedit a nu fi o problemă reală

E si normal.Nu religia este tinta aici.Tinta(targetul) este interzicerea ortodoxiei.
E vorba de acel concept " One World Religion"(transhumanism, h+).
Si orice credinta trebuie sa fie asimilata in acest transhumanism.Cei care nu
vor dori acest lucru, vor fi pana la urma exterminati fizic(mergand pe logica
faptului ca o credinta se exercita prin adepti, pa-pa adepti, pa-pa credinta).

Ceea ce transhumanistii nu stiu, este ca ortodoxia nu este inventata de oameni
ci opera Duhului Sfant.Iar daca aruncam o privire peste umar in istorie, putem
vedea ca de cate ori , crestinismul a fost persecutat, s-au nascut mucenici,
sfintii maritiri, marturisitori.

Imagineaza-ti transhumanismul asta ca o matca de unde ies un Diocletian modern,
un Nero modern,etc, etc.

DragosP 11.03.2015 14:22:30

E suficient că vedem un Cernea, Moise sau CTP.

cristiboss56 11.03.2015 22:24:26

Rugăciunea Bisericii pentru profesori, studenți și elevi
 
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai trimis lumii ca Învățător și Mântuitor pe Însuși Fiul Tău Cel Unul-Născut, pe Domnul nostru Iisus Hristos, izvorul înțelepciunii celei veșnice și adevărate, Ție ne rugăm, Multmilostive Doamne, luminează cu strălucirea luminii Tale pe toți profesorii, studenții, elevii și tinerii cei binecredincioși ai țării noastre. Revarsă în lucrarea lor de dobândire a cunoștințelor celor bineplăcute Ție duhul înțelepciunii, al bunei cuviințe, al cunoștinței celei ziditoare și al credinței în Tine, Dumnezeul nostru.
Fă ca talanții primiți de la Tine în Duhul Tău cel Sfânt să fie însutit roditori și să fie înmulțiți cu dragoste, discernământ și dreaptă socoteală.
Dăruiește-le înțelegere dreaptă și bună cugetare a inimii și luminează-le mintea cu lumina sfințitoare a Duhului Tău celui Sfânt, ca să învețe, și să priceapă, și să reușească la examenele ce le stau înainte.
Ferește-i de toate cursele văzuților și nevăzuților vrăjmași și de toate ispitele și mrejele cele ucigătoare de suflet ale acestui veac.
De asemenea, Te rugăm, binecuvintează Doamne, Dumnezeul nostru, și pe părinții lor care i-au născut și i-au crescut și pe toți cei care se îngrijesc de formarea lor spirituală, educațională și culturală.
Ocrotește-i pe toți: profesorii, studenții, elevii, tinerii și părinții cu harul și cu îndurările și cu iubirea de oameni ale Unuia-Născut Fiului Tău, cu Care ești binecuvântat, și cu Preasfântul și Bunul și de viață Făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!

cristiboss56 11.03.2015 22:27:54

Preasfințitul Calinic Botoșăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor
 
Să spunem DA lui Dumnezeu în școli!



Iubiți părinți! Nu lăsați nebunia ateismului să devină iarăși ideologie de stat!

bluelight 12.03.2015 23:01:44

Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...

AlinB 13.03.2015 00:17:00

Era si normal.
Daca vine cineva la ora de religie si nu facuse cerere prealabila, ce o sa faca, o sa-l dea afara din clasa ca nu s-a incadrat in termen?

stefan florin 13.03.2015 12:40:28

Citat:

În prealabil postat de bluelight (Post 584271)
Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...

din cauza unui profesor de filozofie cu anumite frustrari

Parascheva16 13.03.2015 23:28:23

Citat:

În prealabil postat de bluelight (Post 584271)
Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...

Sunt 300.000 de copii care nu au parintii in tara. Probabil la ei dureaza mai mult. Sigur, nu stiu daca acesta este motivul.
*
Oricum, nu ora de religie in sine a fost tinta. Intr-un fel, a fost un vot national. 90% dintre parinti au spus Da orei de religie. Totusi, Dl.Remus Cernea, in loc sa accepte si sa taca, nu baga in seama ce au ales oamenii si lupta in continuare impotriva eliminarii orei de religie. Stie el mai bine ce e bine ptr. romani.

Parascheva16 13.03.2015 23:30:34

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 584350)
din cauza unui profesor de filozofie cu anumite frustrari

Nu stiu daca profesorul este autorul. Mai ales ca ideile lui sunt filozofice, nu prea au treaba cu legea si cu Constitutia. Remus Cernea nu e singurul politician care vrea sa scape de ora de religie. Monica Macovei este alta persoana si cu siguranta mai sunt.

Barsaumas 14.03.2015 09:53:33

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584446)
Nu stiu daca profesorul este autorul. Mai ales ca ideile lui sunt filozofice, nu prea au treaba cu legea si cu Constitutia. Remus Cernea nu e singurul politician care vrea sa scape de ora de religie. Monica Macovei este alta persoana si cu siguranta mai sunt.

Pariem o mie la unu ca si rocarul-cu-par-de-femeie si babeta aia proamericana sunt masoni?

DragosP 14.03.2015 11:28:32

Și ce dacă ar fi?


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:44:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.