Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   O posibila contradictie intre notiunile de Rai si Iad (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15832)

UNNOOM 13.12.2012 09:03:54

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 487847)
Din perspectiva lor e convenabil - ca să zic așa...:3:

Esti in stare sa argumentezi?
Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 487847)
Mai întâi negi abordarea juridic-omenească și-mi oferi în schimb o abordare matematică?

Deci dumnezeul tau face dreptate dupa regulile oamenilor ?
Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 487847)
Prin chiar textul de aur al Bibliei!

Deci omul este chinuit mult timp din cauza textului de aur al Bibliei! Conform textului de aur, nu dumnezeu ar trebui sa pedepseasca ci omul... adica oamenii ar trebui sa-i perpeleasca in foc pe cei pacatosi?

ioanna 13.12.2012 09:23:11

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 487802)
Întrebarea: Cum poate X să fie veșnic fericit în Rai, dacă o persoană pe care a iubit-o (tată, frate, fiu, fiică) se chinuie pentru întreaga veșnicie în Iad ?

Eu v-as intreba: cum poate fi un om in Raiul vesnic daca aproapele sau (tata, mama, copil) e in Iadul vesnic? Credeti ca merita sa fie in Rai? Nu exista perfectionare de sine fara grija aproapelui.

UNNOOM 13.12.2012 09:25:11

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 487926)
Eu v-as intreba: cum poate fi un om in Raiul vesnic daca aproapele sau (tata, mama, copil) e in Iadul vesnic? Credeti ca merita sa fie in Rai? Nu exista perfectionare de sine fara grija aproapelui.

O intrebare legitima.

DragosP 13.12.2012 09:30:10

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 487926)
Eu v-as intreba: cum poate fi un om in Raiul vesnic daca aproapele sau (tata, mama, copil) e in Iadul vesnic? Credeti ca merita sa fie in Rai? Nu exista perfectionare de sine fara grija aproapelui.

Auzi, dar la faptul că cineva a ajuns în rai și copilul a devenit demn de iad DUPĂ ce părintele a ajuns în rai, te-ai gândit?

ioanna 13.12.2012 09:37:28

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 487929)
Auzi, dar la faptul că cineva a ajuns în rai și copilul a devenit demn de iad DUPĂ ce părintele a ajuns în rai, te-ai gândit?

Raiul/Iadul sunt stari existentiale; parintii raman parinti si ne vegheaza, chiar daca s-au dus.

DragosP 13.12.2012 09:42:44

Și cu tâlharul de pe cruce cum rămâne atunci?

osutafaraunu 13.12.2012 10:12:57

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 487922)
Esti in stare sa argumentezi?

Să argumentez, ce?

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 487922)
Deci dumnezeul tau face dreptate dupa regulile oamenilor ?

Dumnezeul meu face dreptate conform caracterului Său, iar acesta e definit prin iubire; dacă ar face "dreptate" mai rău ca oamenii, ai avea tot dreptul să-L numești dumnezeu.
Vreau să zic că omul (care e socotit rău) condamnă pe ticălos la câțiva ani de chin în închisoare. Nu se poate ca Dumnezeu (care e socotit bun) să condamne pe ticălos la miliarde de ani de chin în Iad!

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 487922)
Deci omul este chinuit mult timp din cauza textului de aur al Bibliei!

În textul de aur scrie de pieire, distrugere completă, ruină; nu de "chinuire mult timp".

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 487922)
Conform textului de aur, nu dumnezeu ar trebui sa pedepseasca ci omul... adica oamenii ar trebui sa-i perpeleasca in foc pe cei pacatosi?

Într-un fel putem spune așa deși focul ce-i mistuie (alt cuvânt cheie!) se pogoară de la Dumnezeu. Apoc.20,9.
Adică, tu dacă nu crezi în Dumnezeu, datorită alegererii tale proprii vei pieri.

Cornel Urs 13.12.2012 10:24:54

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 487802)

Întrebarea: Cum poate X să fie veșnic fericit în Rai, dacă o persoană pe care a iubit-o (tată, frate, fiu, fiică) se chinuie pentru întreaga veșnicie în Iad ?


cei mantuiti nu-i vad pe pacatosi, ca sa le fie mila de ei.

UNNOOM 13.12.2012 10:25:43

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 487941)
Să argumentez, ce?

Cand am citit intrebarea asta, ma intreb daca faci sau pe prostu' cu mine!

In rest ai aratat ca nu esti in stare sa discuti la subiect... imi pare rau sa constat asta la unu care vrea sa-si promoveze religia pe aici.

costel 13.12.2012 10:30:18

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 487802)
Întrebarea: Cum poate X să fie veșnic fericit în Rai, dacă o persoană pe care a iubit-o (tată, frate, fiu, fiică) se chinuie pentru întreaga veșnicie în Iad ?

Este o taina. Dumnezeu desi sufera pentru fiecare om care nu se impartaseste de El, nu ramane lipsit de bucurie. Cei care implinesc poruncile Lui se intalnesc cu un Dumnezeu al bucuriei, chiar daca El e trist pentru caderea multora dintre noi. Asa va fi si cu cei care se vor mantui. Nu vor fi lipsiti de bucurie din cauza lipsei de mantuire a celor apropiati.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:38:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.