Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Intrebari despre botez! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17586)

Yasmina 14.12.2014 06:29:28

Necazuri cu botezul...
 
Cand prietena mea mi-a dat vestea ca este insarcinata in 4 luni m-am bucurat pt ea stiind cat isi dorea sa aiba un copil pe ultima suta de metri fiindca are peste 35 de ani si nu avea inca...
Dupa ce am vb cu ea la telefon,mai multe intrebari nu mi-au dat pace caci stiind ca este de una singura in USA fara familie ca si mine,m-am gandit in primul rand cine ii face Botezul cat si petrecerea anuntarii copilului(Baby Shower in USA).
Am sunat-o inapoi s-o intreb si a inceput sa spuna ingrijorata ca nu are nasi pt copil si ca ce face ea?
M-am oferit eu,pana sa si apuc sa realizez ce spun si de atunci nu am iesit din planurile ca eu voi boteza copilul anul viitor...Ba chiar i-au pus si numele pe care l-am ales pt copil: Mihail.

Numai ca... copilul a fost nascut pe 3 Septembrie iar noi am planuit sa-l botezam abia in Aprilie,dupa Paste.
MAma copilului initial a fost de acord caci amandoua am cazut de acord pentru aceasta data din mai multe motive:ea nu voia sa-l boteze pe timpul iernii fiindu-i teama ca o sa raceasca iar eu nu voiam sa-l botez in Martie,fiind post-nu voiam sa fac petrecere in postul Pastelui.

Acum ma suna sa-mi spuna ca nu mai au preot in zona lor ca unul s-a mutat pe coasta de Est iar altul din alta localitate apropiata se va muta de la inceputul anului viitor.
Ea a vb cu preotul (cel care se va muta in Ianuarie din localitate )si acela I-a promis ca ii poate boteza copilul acasa ,iar la intrebarea cine va tine copilul la botez a raspuns ca mama ei,ca doar este ortodoxa;deci sa se grabeasca acum in ultimele saptamani din Decembrie ca sa poata face botezul.
Acum...
Eu nici nu ma pot duce in aceste ultime zile din 2014 din cauza serviciului care nu permite sa ne luam liber in ac perioada.De aceea aceasta femeie disperata ca nu-l boteaza mai repede mi-a spus ca o pune pe mama ei...

In fine.
Ce vreau sa va intreb pe voi,pe forum este :
-la cat timp/luni se boteaza copilul?
-trebuie sa te grabesti sa-l botezi?
-daca se boteaza la 6 luni este ceva iesit din comun?

Multumesc anticipat de raspuns!
Era prea frumos sa fie adevarat!:12:

tabitha 14.12.2014 06:48:39

Este un articol pe site în care scrie că "Copiii se botează între opt si patruzeci de zile după nastere". Tot acolo zice că "teama legată de o moarte imprevizibilă i-a determinat pe majoritatea crestinilor să-si boteze copiii încă din fragedă vârstă."

http://www.crestinortodox.ro/botez/b...or-128091.html

Yasmina 14.12.2014 07:08:44

Dar femeia lauza nu are voie sa intre in biserica parca pt 40 de zile.
Nu?
Deci logic ar fi ca mama poate sa intre cu copilul la Botez dupa 40 de zile!

Uite ca nu am stiut asta si am planuit prea departe(avand aprobarea mamei copilui ca apoi sa se intoarca ca o vrea nasa pe mama ei,cand a vazut ca are si alte optiuni).
Asa sunt oamenii,ei ne dezamagesc intotdeuna;bine este ca il avem pe Dumnezeu ca sprijin,pe Maica Sfanta ,pe Ingeri si pe Sfinti care nu ne dezamagesc niciodata.

fallen 14.12.2014 20:16:16

Nasol :(
De ce nu l-ati botezat de ziua sf arhangheli? Avea 40 zile, putea veni si maica-sa, ca nu mai era lauza, nu erati nici in post, ce era asa frig pe 8 nov?
Acum asta e, trebuie botezat copilul, nu, chiar si asa pe ultima suta de metri, pna pleaca preotul...
Lasa, ca daca vrea Dumnezeu, o sa gasesti alti fini, poate nu a fost sa fie...daca zici ca sta si departe, in alt stat...poate o sa ai unii mai aproape, chiar la tine in cartier, sa ii duci duminica si de sarbatori la biserica...

Yasmina 14.12.2014 21:44:41

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 575099)
Nasol :(
De ce nu l-ati botezat de ziua sf arhangheli? Avea 40 zile, putea veni si maica-sa, ca nu mai era lauza, nu erati nici in post, ce era asa frig pe 8 nov?
Acum asta e, trebuie botezat copilul, nu, chiar si asa pe ultima suta de metri, pna pleaca preotul...
Lasa, ca daca vrea Dumnezeu, o sa gasesti alti fini, poate nu a fost sa fie...daca zici ca sta si departe, in alt stat...poate o sa ai unii mai aproape, chiar la tine in cartier, sa ii duci duminica si de sarbatori la biserica...

Pt ca nu a convenit asa; ea facand cezariana nu s-a refacut chiar repede si cu gura ei a zis ca "in primavara"!
Daca mi-ar fi zis ca vrea pana in Decemrie nu era o problema(excluzand Decembrie pt ca nu pot sa-mi iau liber,este f mult de lucru).

Acum parca s-a panicat dintr-o data si-mi spune ca nu mai poate sa astepte. Iar eu nu pot sa-mi incarc lucrurile si sa plec asa cateva zile pt botez,in alt stat,la comanda ei din cauza strictetii de la serviciu. Prima data a zis ca intelege apoi s-a sucit,crezand ca nu reprezint seriozitate.
Aici recunosc ca a fost momentul ca sa ma supar,deoarece din ce ma cunosc reprezint seriozitate si ma feresc sa-i dezamagesc pe oameni,dar...asa m-a etichetat ea.
Probabil ca dorinta ei era sa am un program mai flexibil ca sa ma dau dupa cum apar evenimentele neanuntate,din pacate jobul actual nu-mi permite sa plec la comanda ci trebuie sa-mi planific totul cu mult timp inainte(cam 6 luni),de aici si idea ei ca nu se poate baza pe mine,care este nedreapta fiindca mi se adreseaza mie personal si nu circumstantelor.

Eu asta intreb,din experienta si cunostiintele altora(daca vor sa raspunda ca sunt 50 vizulizari si numai 2 raspunsuri),care este varsta optima pt botez?
Este chiar asa aiurea sa botezi la 6 luni???
Eset un motiv de panica daca copilul nu este botezat la 3 luni?

Parascheva16 14.12.2014 22:50:55

Nu doresc sa te supar, dar nu ai cercetat imediat dupa ce te-ai oferit sa fi nasa cum sta treaba? Mai ales ca nasul este responsabil ptr. mantuirea sufletului acelui copil(adica, sa ii dea o educatie crestina, sa sfatuiasca copilul etc.), iar ptr. a face asta, nasul/nasa, trebuie sa fie cat mai aproape de copil.

Toti Parintii duhovnici spun sa se boteze copii cat mai repede. Daca e inainte de 40 de zile, mama nu e de fata, iar daca e urgenta, atunci banuiesc ca este de fata, dar atunci e si mai tragic(sa botezezi copilul in spital ca moare). In general, copilul se botezeaza la 40 de zile,+-. Nu e bine sa astepti ca nu stii niciodata ce se poate intampla, si cu cat este botezat mai repede, cu atat mai bine. Sa nu uitam ca Sf.Taina a Botezului include mai multe: Sf.Botez, Sf.Mirungere, Sf.Impartasanie. De asemenea, botezurile, nuntile, se fac in Biserica, numai in caz de urgenta in casa sau la spital.

Nu pune tot la suflet. E greu si ptr. mama, ea isi pune acum pe primul loc copilul. Cand e vorba de copii, lucrurile sunt neprevizibile, mereu se poate intampla ceva, e nevoie de program flexibil. O fi spus la suparare ceea ce a spus. Ia acest lucru ca voia Domnului. Calmeaza-te, roaga-te, si vb cu ea, cereti iertare ca nu poti sa fi langa ea; nu trebuie sa ai mereu dreptate

Resurse,link-uri etc,:
***

131. Cum se cuvine sa se aleaga nasii la botez si la cununie si ce datorii au nasii fata de finii lor ?

Nasii trebuie sa se aleaga dintre cei mai buni si mai evlaviosi crestini, indiferent de starea lor sociala, pentru ca nasii sunt povatuitori duhovnicesti ai finilor lor si au mai mari indatoriri decat parintii cei trupesti. Nasii trebuie sa fie oameni cumpatati, morali, blanzi, de model in societate. Sa cunoasca bine credinta ortodoxa, Crezul, Catehismul ortodox, Sfanta Scriptura si sa mearga regulat la biserica. De aceea nu pot fi nasi la botez si la cununie crestinii de alta religie ( catolici, protestanti, sectari etc· ) , cei ce traiesc in concubinaj ( necununati ) , in desfranare, cei ce nu vor sa aiba si sa creasca copii, cei betivi, divortati si cu nume rau in societate. Nasii trebuie sa fie alesi cu multa grija si numai cu voia preotului paroh, in fata caruia sa se oblige ca vor purta grija sa invete pe finii lor frica lui Dumnezeu, sa-i supravegheze, sa-i cheme la biserica, la spovedanie, la savarsirea faptelor bune, sa-i cerceteze regulat la casele lor, sa-i mustre la nevoie, sa le dea carti crestinesti de citit, pentru ca nasii au mare raspundere, fiind garantii finilor lor inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor.

Nasul se leaga cu finul si cu parintii lui " printr-o rudenie spirituala, care este mai mare decat cea dupa trup, deoarece el se numeste parinte duhovnicesc " dupa Canonul 53 al Sinodului VI Ecumenic. " Parintii trupesti, spune Dionisie Areopagitul, incredinteaza copilul unui crestin botezat care este un bun educator in cele dumnezeiesti, incat copilul va ramane pentru toata viata sub povatuirea lui, ca la un tata duhovnicesc si garant al vietii lui dupa Dumnezeu... " Nasul trebuie sa locuiasca cat mai aproape de finul sau pentru a-l supraveghea si ajuta la invatatura poruncilor lui Dumnezeu. Iata pe scurt, cum se aleg nasii de la botez, de la cununie si calugarie. Ei trebuie sa fie cei mai buni din cei mai buni, ca cei ce trebuie sa dea socoteala in fata lui Dumnezeu pentru fiii lor sufletesti. Putem spune ca multi nasi credinciosi isi mantuiesc sufletele prin finii lor, daca ii cresc in frica Domnului; dar mai multi se osandesc pentru lenevirea si nepasarea fata de fiii lor sufletesti. La randul lor si finii au datoria sa asculte pe nasii si garantii lor sufletesti, sa-i consulte in toate, sa primeasca sfaturile lor cele bune, sa se roage zilnic pentru nasii lor, pentru preotii care i-au botezat, cununat sau calugarit si sa le fie de model duhovnicesc in toata viata.

Pr.Cleopa.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm

Despre Taina Botezului(despre nasi, unde se face, despre sluba in sine)
http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?cat=33
*
Aspecte practice legate de Taina Botezului și Taina Cununiei
*

Mihnea Dragomir 15.12.2014 00:58:48

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 575108)
Eu asta intreb,din experienta si cunostiintele altora(daca vor sa raspunda ca sunt 50 vizulizari si numai 2 raspunsuri),care este varsta optima pt botez?
Este chiar asa aiurea sa botezi la 6 luni???
Eset un motiv de panica daca copilul nu este botezat la 3 luni?

Nu exista o varsta calificata ca "optima" pentru botez.
In Vechiul Testament, prefigurarea Botezului era Taierea Imprejur. Aceasta se facea, ca regula generala, in a opta zi (la randul ei antitip al Zilei Domnului, adica al Imparatiei). Pe vremuri, aceasta era regula (absolut orientativa) si in ceea ce priveste Botezul crestin.

In ultimele decenii se tinde ca Botezul sa fie facut mai tarziu, cand copilul are deja cateva luni. Mai multi factori vor fi contribuit la aceasta: scaderea mortalitatii infantile odata cu aparitia antibioticelor, faptul ca Botezul nu mai este perceput (de publicul larg) ca necesar pentru mantuire, circumstante ca acelea mentionate de dv (oamenii trebuie anuntati cu mult timp inainte, rezervarile se fac cu mult timp inainte la biserica, restaurant, croitor, coafor), lucru grefat pe superstitia ca nu e bine sa te ocupi de botez inainte de a se naste copilul. Mai sunt si alte cauze. De exemplu, aceea ca Botezul a fost mereu motiv de bucurie si petrecere pentru crestini, dar s-a schimbat din petrecere parohiala in petrecere familiala. Etc.

Prin urmare, nu este aiurea sa botezi la 6 luni. Iar in cazul unui copil sanatos, nu e motiv de panica faptul ca nu e botezat la 3 luni.

Pe de alta parte, un Botez e un prilej de bucurie si de intarire a legaturii de prietenie cu cea nou creata, de cumetrie. Dimpotriva, daca botezul acesta va face sa va certati cu o prietena, parerea mea este ca e mai bine sa declinati invitatia de a fi nasa.

tabitha 15.12.2014 04:43:47

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 575066)
Era prea frumos sa fie adevarat!:12:

Nu te mai necăji din cauza asta. Chiar să zicem că ai convinge-o pe mamă să astepte să facă botezul după Pasti, începi relatia asta de cumetrie cu o stare de tensiune si nu-i bine deloc. Numai ea stie care sunt resorturile interioare care au facut-o să se răzgândească, poate nici nu-ti spune care este adevărul. Decât asa o relatie fini-nasi, mai bine lipsă. Lasă că Dumnezeu o să pregătească altceva mai bun pentru tine. Doamne ajută!

DragosP 15.12.2014 07:56:15

Nu e problemă să fie botezat copilul la 6 luni.
Nu duhovnicească.

O să aibă, eventual, preotul și nașa probleme cu copilul, DUPĂ tripla afundare, pen'că sunt șanse mari să se sperie.

Yasmina 15.12.2014 09:29:51

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 575109)
Nu doresc sa te supar, dar nu ai cercetat imediat dupa ce te-ai oferit sa fi nasa cum sta treaba? Mai ales ca nasul este responsabil ptr. mantuirea sufletului acelui copil(adica, sa ii dea o educatie crestina, sa sfatuiasca copilul etc.), iar ptr. a face asta, nasul/nasa, trebuie sa fie cat mai aproape de copil.

Toti Parintii duhovnici spun sa se boteze copii cat mai repede. Daca e inainte de 40 de zile, mama nu e de fata, iar daca e urgenta, atunci banuiesc ca este de fata, dar atunci e si mai tragic(sa botezezi copilul in spital ca moare). In general, copilul se botezeaza la 40 de zile,+-. Nu e bine sa astepti ca nu stii niciodata ce se poate intampla, si cu cat este botezat mai repede, cu atat mai bine. Sa nu uitam ca Sf.Taina a Botezului include mai multe: Sf.Botez, Sf.Mirungere, Sf.Impartasanie. De asemenea, botezurile, nuntile, se fac in Biserica, numai in caz de urgenta in casa sau la spital.

Nu pune tot la suflet. E greu si ptr. mama, ea isi pune acum pe primul loc copilul. Cand e vorba de copii, lucrurile sunt neprevizibile, mereu se poate intampla ceva, e nevoie de program flexibil. O fi spus la suparare ceea ce a spus. Ia acest lucru ca voia Domnului. Calmeaza-te, roaga-te, si vb cu ea, cereti iertare ca nu poti sa fi langa ea; nu trebuie sa ai mereu dreptate

Resurse,link-uri etc,:
***

Nu am de ce sa ma supar,de aia ii intreb si pe altii.
Stiu ca am datorii spirituale vizavi de copilul spiritual si asta nu a facut decat sa ma incante si sa planuiesc luni in sir cum voi face treaba.
Ma intrebi cum imi pot face treaba de nasa din alt stat?
Dar cum isi va face nasa lui viitoare-bunica copilului-care locuieste in Romania si nu va veni nici macar o data pe an in vizita?

A nu se intelege ca eu nu pot sa calatoresc deloc in alt stat in genere,ci nu pot in anumite perioade cand este aglomerat la lucru.
Tot mai aproape de ea as fi fost eu,decat mama ei care este si cam invalida si nu o vad toata ziua -buna ziua zburand dintre Romania incoace ca sa-si duca finul la impartasit si alte evenimente.

Iese din calcul ca ar fi fost de accord sa-mi lase copilul pe mama iar ea sa nu intre in biserica cu el,in alea 40 de zile.
Este obsedata de copil,mi-a si spus ca nu il lasa din mana la nimeni,de aceea nici nu am putut planui botezul dupa nastere pt ca nu concepea sa nu fie de fata la botezul lui si nici sa-l lase din mana(ceea ce nu este prea starniu pt o mama actuala care vede tot sensul vietii in copilul ala).


Ea nu este ortodoxa practicanta,vrea sa fie botezat copilul ca "sa fie ferit de rele si boli",ii este frica ca se imbolnaveste daca nu este botezat.Asa ca umbla amandoi cu un snur rosu la maini pana la botez...Superstitii inculte...

Nu mai pot sa vb despre acest subiect,imi este lehamite,am avut o tona de intentii bune si mi-am petrecut ultimele luni tot planificand fiecare detaliu in parte,pt ca am realizat ca va fi ca si fiul meu cu toate responsabilitatile.

Am mai vrut sa botez pt o colega,in Romania dar din pacate mi-a venit chiar atunci viza de State si a trebuit sa plec inainte ca ea sa nasca;si atunci am regretat f tare,mai ales ca aia erau oameni modesti si cu frica de Dumnezeu nu dive din astea fandosite.

Toata lumea care imi greseste,imi cere iertare dar oare de iertare am eu nevoie? Nu am nevoie de liniste si pace si sa-mi duc netulburata activitatea asa cum am planuit?
De ce se invartosaza oamenii asa apoi imi cer iertare?
Nu am nevoie de "imi pare rau"si nici de iertare!
Oamenii au nevoie de mai mult,au nevoie de incredere.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:55:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.