Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Despre pecete (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18328)

Carmen135 07.02.2016 13:32:34

Despre pecete
 
https://m.youtube.com/watch?v=L7PU7ue8FjM

de la min 5.53 se dovedeste asemanarea dintre cip si pecetea despre care se scrie in Apocalipsa.

AlinB 07.02.2016 13:46:48

E un om tare dezorientat...

In cele din urma si-a recunoscut niste greseli pe linia cu "cipusoarele", a abandonat-o, dar din pacate nu si nevoia de a se implica in chestii care il depasesc, crezandu-se pe sine un "mare teolog".

Nu putini au iesit de la yoga cu sanatatea mentala zdruncinata si din pacate si in familie a avut probleme asemanatoare, mama sa s-a sinucis dupa cum spunea cu nonsalanta intr-un interviu.

Carmen135 07.02.2016 14:51:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613045)
E un om tare dezorientat...

In cele din urma si-a recunoscut niste greseli pe linia cu "cipusoarele", a abandonat-o, dar din pacate nu si nevoia de a se implica in chestii care il depasesc, crezandu-se pe sine un "mare teolog".

Nu putini au iesit de la yoga cu sanatatea mentala zdruncinata si din pacate si in familie a avut probleme asemanatoare, mama sa s-a sinucis dupa cum spunea cu nonsalanta intr-un interviu.

parerea mea ca ceea ce zice e o dovada prea clara in ceea ce priveste cipul..restul ..viata lui..treaba lui..fiecare are momente in care se simte un pic dezorientat...nu cred ca trebuie sa judecam omul..
intotdeauna este greu sa mentinem punctul de vedere adevarat si statornic din cauza influentelor diferitelor organizatii..ce crezi ca el daca s a razgandit cumva in privinta cipurilor a facut o pt ca asa a simtit? ..sau ca a fost avertizat sa renunte la aceste adevaruri ? la fel cum probabil a fost si parintele Hariton Negrea de la manastirea Petru Voda.
e o lupta grea sa rezisti presiunilor..

Copacel 07.02.2016 15:06:42

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613049)
parerea mea ca ceea ce zice e o dovada prea clara in ceea ce priveste cipul...

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/...cle/007369.htm
E cu microcip implantat sub piele, buhuhu vrajitorie curata...

Carmen135 07.02.2016 15:20:44

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 613051)
https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/...cle/007369.htm
E cu microcip implantat sub piele, buhuhu vrajitorie curata...

pai fiecare face ce vrea...accepta sau nu...e treaba lui ca a fost de acord sa primeasca microcip pt a trai in continuare...e liber sa aleaga modul in care se poate vindeca trupeste si in cine si in ce isi pune nadejdea..la sfarsit va da seama pt optiunea pe care a facut o.
oricum va fi greu...Dumnezeu cu mila .

Copacel 07.02.2016 15:24:35

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613053)
pai fiecare face ce vrea...accepta sau nu...e treaba lui ca a fost de acord sa primeasca microcip pt a trai in continuare...e liber sa aleaga modul in care se poate vindeca trupeste si in cine si in ce isi pune nadejdea..la sfarsit va da seama pt optiunea pe care a facut o.
oricum va fi greu...Dumnezeu cu mila .

Tu daca ar trebui sa-ti pui un peace-maker, ce ai face ? Ai refuza ?

Carmen135 07.02.2016 15:54:05

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 613054)
Tu daca ar trebui sa-ti pui un peace-maker, ce ai face ? Ai refuza ?

m as ruga Domnului sa ma vindece si as refuza ..avand nadejde..asa cred ca as face..nu stiu ..ma gandesc daca Dumnezeu hotaraste sa mor.mor..pt ce sa mai prelungesc viata..deja intervine voia mea si nu mai este voia Lui..zic..
oricum Doamne fereste sa fiu in acesta situatie..sa ne fereasca Dumnezeu .Maica Domnului si toti Sfintii de astfel de nenorociri.

ahilpterodactil 07.02.2016 16:19:49

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613059)
...deja intervine voia mea si nu mai este voia Lui.

Sfintenie, nu gluma.

AlinB 07.02.2016 16:50:22

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613049)
parerea mea ca ceea ce zice e o dovada prea clara in ceea ce priveste cipul..restul ..

"dovada prea clara" reiese din care afirmatii, dupa tine?

Citat:

ce crezi ca el daca s a razgandit cumva in privinta cipurilor a facut o pt ca asa a simtit?
pentru ca asa a gandit.

AlinB 07.02.2016 16:51:57

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613059)
m as ruga Domnului sa ma vindece si as refuza ..avand nadejde..asa cred ca as face..nu stiu ..ma gandesc daca Dumnezeu hotaraste sa mor.mor..pt ce sa mai prelungesc viata..deja intervine voia mea si nu mai este voia Lui..zic..
oricum Doamne fereste sa fiu in acesta situatie..sa ne fereasca Dumnezeu .Maica Domnului si toti Sfintii de astfel de nenorociri.

Ai refuza, de ce?
Pastile nu refuzi? Ca cipurile astea, nu se stie niciodata unde se ascund.
Ca de ex. in calculatorul de la care tastezi acum.

Carmen135 07.02.2016 17:03:54

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 613061)
Sfintenie, nu gluma.


acum..am zis ca asa cred ca as face..daca mi ajuta Dumnezeu..ca asa ar trebui sa procedam...dar..na.. nu se stie ce va fi in viitor...in fine oricum si daca as fi vrut sa mi se implanteze.. n as fi avut bani..si ar fi fost un semn ca nu mi permit..

ahilpterodactil 07.02.2016 17:16:51

bla, bla,bla, buum-bum, bla-bla...

Carmen135 07.02.2016 17:19:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613062)
"dovada prea clara" reiese din care afirmatii, dupa tine?



pentru ca asa a gandit.

pai de la min 5.53 incepe sa spuna despre acel om care descrie mecanismul cipului care functioneaza fara a i fi schimbata bateria .doar in mana sau in frunte..

posibil..dar posibil si pt ca a fost influentat..

Carmen135 07.02.2016 17:52:13

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613063)
Ai refuza, de ce?
Pastile nu refuzi? Ca cipurile astea, nu se stie niciodata unde se ascund.
Ca de ex. in calculatorul de la care tastezi acum.

pai nu stiu ce influenta are asupra mea ..cum e cu donarea de organe..citisem ca se transmit unele caracteristici ale celui de la care s a prelevat la cel in care a fost introdus..dar totusi eu initial ma referisem la cipul care va fi introdus in mana sau in frunte..acela este cel mai periculos..despre care se vorbeste in Apocalipsa...si despre care a vorbit si parintele Iustin Parvu si parintele Paisie Aghioritul si parintele staret Hariton Negrea.
pastile nu refuz..acestea sunt cunoscute de mult timp. fiind si Sfinti Doctori fara de arginti.. nici calculator..nici telefon.. influenteaza si acestea dar sunt inafara corpului..
faptul ca s a descoperit aceasta asemanare a functionarii cipului cu pecetea mie mi s a parut importanta ..si am dorit sa postez .

Pelerin spre Rasarit 07.02.2016 19:20:16

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613072)
cipul care va fi introdus in mana sau in frunte..acela este cel mai periculos..despre care se vorbeste in Apocalipsa...

Mereu m-am intrebat cum ar fi reactionat crestinii din timpurile scrierii Apocalipsei in fata unei asemenea interpretari. Raspunsul este undeva dincolo de hotarul imaginatiei mele si probabil si a lor :)

ahilpterodactil 07.02.2016 19:36:10

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 613075)
Mereu m-am intrebat cum ar fi reactionat crestinii din timpurile scrierii Apocalipsei in fata unei asemenea interpretari. Raspunsul este undeva dincolo de hotarul imaginatiei mele si probabil si a lor :)

Nu va pierdeti cu firea, Pelerinule!
Pe vremea aceea, oamenii si-ar fi bandajat (in fier impenetrabil) mainile si fruntea.
Asa vor fi si aparut manusile (impermeabile), coiful, eventual chiar scutul (cu sau fara cruce).
Ce credeti, are sens?

Pelerin spre Rasarit 07.02.2016 19:55:06

Cred ca nu a existat perioada istorica in care credinciosii sa nu fi crezut ca ei sunt generatia care va vedea Apocalipsa live. Adica ganditi-va la ce ar fi putut crede crestinii din timpul invaziilor lui Atilla. Acum, fiind in era moderna, avem talcuirile nostre cu specific de tehnologie a viitorului, cu sau fara legatura cu contextul care a stat la baza scrierii ei, Apocalipsa continua sa fascineze,sa scoata la lumina frici sau sperante :)

ovidiu b. 07.02.2016 20:22:18

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613072)
dar totusi eu initial ma referisem la cipul care va fi introdus in mana sau in frunte..acela este cel mai periculos..despre care se vorbeste in Apocalipsa...

Pr. Vasile Mihoc, conferinta ASCOR decembrie 2012: https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=17m20s

Nu ți-ar strica să asculți toată conferința (are trei părți).

Intrarea Vagonului 07.02.2016 23:10:05

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613045)
E un om tare dezorientat...

In cele din urma si-a recunoscut niste greseli pe linia cu "cipusoarele", a abandonat-o, dar din pacate nu si nevoia de a se implica in chestii care il depasesc, crezandu-se pe sine un "mare teolog".

Nu putini au iesit de la yoga cu sanatatea mentala zdruncinata si din pacate si in familie a avut probleme asemanatoare, mama sa s-a sinucis dupa cum spunea cu nonsalanta intr-un interviu.

Baietii seamana cu mamele. Adica...unele tigle puse post se transmit mai departe. Sic transit gloria cipofobis!

Intrarea Vagonului 07.02.2016 23:15:13

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613063)
Ai refuza, de ce?
Pastile nu refuzi? Ca cipurile astea, nu se stie niciodata unde se ascund.
Ca de ex. in calculatorul de la care tastezi acum.

In haine! In haleala! Cipuri lichide, in bere! Ups, Zakuul e deja la frontiere, am pus-o! Sa ne aglutinam sub pulpana predicatorilor cipofibi, un soi de profeti apocaliptici varianta ortodoxa.
Oare de ce am certitudinea ca tipii astia vin din acelasi loc din care au venit si predicatrollii apocaliptici de la neop? Cu alte cuvinte, niste aiureli bine platite si indrumate, pentru a lovi in cazul nostru in ortodoxie, iar in cazul np, in miscarile de trezire spirituala? Hm....

ahilpterodactil 07.02.2016 23:28:13

O interpretare mai rezonabila a pecetii, un inteles mai apropiat de invatatura crestina, ar putea fi urmatoarea: sa ne ferim a ne insusi (pecete pe frunte) invataturi straine, cazute, lumesti, ordinare; sa ramanem in Invatatura Domnului, a Bisericii. Sa ne ferim si sa faptuim (pecetea pe maini) in duhul acestor invataturi straine.
Sa ramanem, deci, in duh si in fapta, crestini.
De ce o astfel de intelegere nu e satisfacatoare, eu unul nu stiu. Si, ca sa fiu sincer pana la capat, nici nu ma mai intereseaza sa aflu...

P.S. Cat despre semnificatiile atribuite acelui 666, ce sa mai zic, s-au scris tone de carti. Autori? - oameni de toata isprava.
Degeaba, insa... Au predicat in pustiu.

Pelerin spre Rasarit 07.02.2016 23:47:54

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 613107)
Cat despre semnificatiile atribuite acelui 666, ce sa mai zic, s-au scris tone de carti. Autori? - oameni de toata isprava.
Degeaba, insa... Au predicat in pustiu.

Pe timpul cand s-a scris Apocalipsa nu se foloseau cifre arabe. Exista un obicei care era cam asa: fiecarei litere din alfabet i se atribuia o valoare numerica. De exemplu A=III. Daca vroiai sa te referi la cineva fara sa ii spui numele il inlocuiai cu valoarea numerica cumulata a literelor, adica valoarea literelor adunate= un numar. Cine merge pe la Pompei ( si nu numai) va vedea niste graffiti :) romane pe peretii unor cladiri care sunau cam asa: ,,O iubesc pe cea al carei numar este...". Autorul Apocalipsei cat si cititorii sai erau familiarizati cu aceasta tehnica :)

La un anumit moment exista o frica populara conform careia Nero ori nu murise ori urma sa invie din morti, prin puterea necuratului. In ambele variante urma sa revina de undeva din est, insotit de o armata apocaliptica si sa aduca implinirea celor scrise in Apocalipsa. Prin urmare foarte multi l-au considerat pe el Antichristul si au facut ceva calcule crezand ca cifra celebra se refera la numele lui. A fost doar o alta incercare. In realitate nu se stie exact cum se aplica acel principiu in fiecare caz sau daca era un sistem unitar, sau la care sistem se refera autorul Apocalipsei. Deci liber la interpretari de la Nero pana la cipuri si ce va mai urma :)

stefan florin 08.02.2016 10:39:06

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613059)
m as ruga Domnului sa ma vindece si as refuza ..avand nadejde..asa cred ca as face..nu stiu ..ma gandesc daca Dumnezeu hotaraste sa mor.mor..pt ce sa mai prelungesc viata..deja intervine voia mea si nu mai este voia Lui..zic..
oricum Doamne fereste sa fiu in acesta situatie..sa ne fereasca Dumnezeu .Maica Domnului si toti Sfintii de astfel de nenorociri.

si nu tot Dumnezeu a lasat medicina? Nu tot Dumnezeu i-a inspirat pe acei cercetatori sa inventeze acel stimulator cardiac. Dupa tine, persoanele care au un picior sau o mana amputata, nu ar mai trebui sa utilizeze ptoteze, ca vezi Doamne protezele au pecetea 666? Dupa principiul tau, o persoana care conduce o masina, nu ar mai trebui sa-si puna centura de siguranta, caci daca Dumnezeu vrea ca acea persoana ma moara intr-un accident, degeaba isi mai pune centura, sau daca El vrea sa traiasca, centura este inutila

Intrarea Vagonului 08.02.2016 11:32:29

Ideea ca trebuie sa traim la intimplare e de o idiotenie mistica fara precedent. Defapt, gresesc: nu doar cipofobii "ortodocsi" predica anormalitatea asta, cu lasarea 100% in voia sortii, ci si unele secte, precum cele care refuza transfuzia din motive idioate, asa-zis biblice (bine, si daca ar fi pe bune biblice, tot idioate raman respectivele motive). :) Ca si cipofobia: chiar daca ar gasi justificari biblice si/sau patristice clare, tot o idiotenie ar ramane, cu justificari cu tot.
De ce scriu astea? Pentru ca acea atitudine si acea "dogmatica" este de fapt un foarte subtil suicid, pe termen lung si foarte lung. E un indemn la scirba fata de viata.

ahilpterodactil 08.02.2016 12:58:47

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 613144)
si nu tot Dumnezeu a lasat medicina? Nu tot Dumnezeu i-a inspirat pe acei cercetatori sa inventeze acel stimulator cardiac. Dupa tine, persoanele care au un picior sau o mana amputata, nu ar mai trebui sa utilizeze ptoteze, ca vezi Doamne protezele au pecetea 666? Dupa principiul tau, o persoana care conduce o masina, nu ar mai trebui sa-si puna centura de siguranta, caci daca Dumnezeu vrea ca acea persoana ma moara intr-un accident, degeaba isi mai pune centura, sau daca El vrea sa traiasca, centura este inutila

Apropos de masini si de soferi, nu ai observat ca atunci cand motorul ajunge la a 666-a turatie, soferul la a 666 respiratie iar girofarul la a 666-a rotatie
se intampla ceva rau?
P.S. Ce crezi, in a 666-a biserica ridicata in Romania, o fi har? Dar la al 666-lea Botez? Si asa mai departe...

ahilpterodactil 08.02.2016 13:04:39

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 613111)
Pe timpul cand s-a scris Apocalipsa nu se foloseau cifre arabe. Exista un obicei care era cam asa: fiecarei litere din alfabet i se atribuia o valoare numerica. De exemplu A=III. Daca vroiai sa te referi la cineva fara sa ii spui numele il inlocuiai cu valoarea numerica cumulata a literelor, adica valoarea literelor adunate= un numar. Cine merge pe la Pompei ( si nu numai) va vedea niste graffiti :) romane pe peretii unor cladiri care sunau cam asa: ,,O iubesc pe cea al carei numar este...". Autorul Apocalipsei cat si cititorii sai erau familiarizati cu aceasta tehnica :)

La un anumit moment exista o frica populara conform careia Nero ori nu murise ori urma sa invie din morti, prin puterea necuratului. In ambele variante urma sa revina de undeva din est, insotit de o armata apocaliptica si sa aduca implinirea celor scrise in Apocalipsa. Prin urmare foarte multi l-au considerat pe el Antichristul si au facut ceva calcule crezand ca cifra celebra se refera la numele lui. A fost doar o alta incercare. In realitate nu se stie exact cum se aplica acel principiu in fiecare caz sau daca era un sistem unitar, sau la care sistem se refera autorul Apocalipsei. Deci liber la interpretari de la Nero pana la cipuri si ce va mai urma :)

Multumesc pentru precizare. Desi tu, care esti neoprotestatnt, sigur nu spui adevarul. Vrei sa ne pacalesti, nu-i asa?
Curios lucru, insa, tocmai preotii nostri ortodocsi au explicat (nu de putine ori) exact asa cum ai facut-o tu mai sus. Dar cui ii pasa de asta?...

Intrarea Vagonului 08.02.2016 13:44:16

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 613159)
Apropos de masini si de soferi, nu ai observat ca atunci cand motorul ajunge la a 666-a turatie, soferul la a 666 respiratie iar girofarul la a 666-a rotatie
se intampla ceva rau?
P.S. Ce crezi, in a 666-a biserica ridicata in Romania, o fi har? Dar la al 666-lea Botez? Si asa mai departe...

Pai da, daca suntem duhovnicesti-in-sens-cipofob, numaram, orice, astfel: 665, 667, 668, etc.
Einstein avea dreptate. Prostia este infinita. Indiferent daca Universul este tanar sau batran, finit sau nu, prostia ramane pe tronul ei imbatabil.
Eu nu inteleg, oamenii acestia chiar nu inteleg nimic din predicile sanatoase ale unor parinti imbunatatiti?! Trebuie sa puna botul doar la extremisme sectare?!

AlinB 08.02.2016 13:46:14

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613068)
pai de la min 5.53 incepe sa spuna despre acel om care descrie mecanismul cipului care functioneaza fara a i fi schimbata bateria .doar in mana sau in frunte..

posibil..dar posibil si pt ca a fost influentat..

Aha, inteleg ca nu poti sa-ti dai seama unde se termina fantezia si unde incepe realitatea.

E normal, povestile astea prin in general la cei care cred ca daca stiu sa foloseasca un calculator/tableta/etc sunt un soi de persoane tehnice, chiar experti in domeniu.

Un prost smerit e greu de pacalit ca el stie ca e prost si unde nu stie, paseste cu teama, pe cand un semidoct fudul..hehe. poti sa-l duci pe unde vrei, ca el "stie".

Oricum, nu cred ca ar trebui sa fii un geniu ca sa cauti putin pe internet si sa vezi ca cipurile astea de marcaj pentru animale sau cel din pasapoarte NU au nevoie de baterie ca sa functioneze :))

"Am citit un material scris de ..." asta crede tot ce citeste pe Internet, deja nu mai e doar naivitate, e prostie crunta.

Ca sa nu mai vorbim ca exista si incarcare wireless, nu trebuie sa-l scoti sa-i schimbi bateria, dar ce sa stie Danion, de la Marele Teolog a devenit si Marele Electronist.

Carmen135 08.02.2016 14:21:51

[quote=stefan florin;613144]si nu tot Dumnezeu a lasat medicina? Dupa tine, persoanele care au un picior sau o mana amputata, nu ar mai trebui sa utilizeze ptoteze, ca vezi Doamne protezele au pecetea 666?


ba da .El a lasat o.

eu ma refer doar ce contine cip si este introdus in corp,atat.

AlinB 08.02.2016 14:23:04

S-a mai facut misto pe aici de aceste inalte opinii teologice a Sf. Sinod de la Petru Voda.

Nu ne mai pune si tu la incercare.

Carmen135 08.02.2016 14:25:01

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 613165)
Eu nu inteleg, oamenii acestia chiar nu inteleg nimic din predicile sanatoase ale unor parinti imbunatatiti?! Trebuie sa puna botul doar la extremisme sectare?!


parintele Iustin Parvu ,parintele Paisie Aghioritul ,ei ce au zis ?

AlinB 08.02.2016 14:26:42

Au fost si ei oameni...au avut si ei ispite..

Parintele Paisie Aghioritul - desi se obisnuieste a fi invocat cu multa incapatanare si mai ales ignoranta, pe langa ceva afirmatii hilare despre tehnologie, nu a avut nimic cu nici un cip.

El a avut pata pusa pe banda magnetica, da - aia de pe cardurile bancare pe care erorii luptei anticip au spus ca SUNT OK. Doar sa nu aiba cip.

Si codurile de bare - o moda luata de la un sector de neoprotestanti trasniti.

Si era perfect convins ca toti o sa avem coduri de bare tatuate cu laserul pe frunte sau pe mana.

Si voi spuneti acum ca a gresit.
Ca nu e cod de bare, e cip.
Si banda magnetica e ok.
Si mancare cu cod de bare e ok, desi el zicea ca unde este pus "666" (codul de bare) se spurca treaba iremediabil.
Dar tot il invocatii ca exemplu.

Unde o fi logica nu stiu, dar la cum calcati ortodoxia in picioare, logica e deja o victima colaterala.

Carmen135 08.02.2016 14:34:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613174)
S-a mai facut misto pe aici de aceste inalte opinii teologice a Sf. Sinod de la Petru Voda.

Nu ne mai pune si tu la incercare.


am inteles ,bineinteles ,,fiecare crede ce vrea ..va cer iertare ...mie mi se pare interesant si important ceea ce zice Danion in acest video si pur si simplu am postat ,,,fara nicio suparare

Carmen135 08.02.2016 14:41:05

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613176)
Au fost si ei oameni...au avut si ei ispite..

Parintele Paisie Aghioritul - desi se obisnuieste a fi invocat cu multa incapatanare si mai ales ignoranta, pe langa ceva afirmatii hilare despre tehnologie, nu a avut nimic cu nici un cip.

El a avut pata pusa pe banda magnetica, da - aia de pe cardurile bancare pe care erorii luptei anticip au spus ca SUNT OK. Doar sa nu aiba cip.

Si codurile de bare - o moda luata de la un sector de neoprotestanti trasniti.

Si era perfect convins ca toti o sa avem coduri de bare tatuate cu laserul pe frunte sau pe mana.

Si voi spuneti acum ca a gresit.
Ca nu e cod de bare, e cip.
Si banda magnetica e ok.
Si mancare cu cod de bare e ok, desi el zicea ca unde este pus "666" (codul de bare) se spurca treaba iremediabil.
Dar tot il invocatii ca exemplu.

Unde o fi logica nu stiu, dar la cum calcati ortodoxia in picioare, logica e deja o victima colaterala.



calc ortodoxia in picioare ? :(

Pelerin spre Rasarit 08.02.2016 14:42:31

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 613160)
Multumesc pentru precizare. Desi tu, care esti neoprotestatnt, sigur nu spui adevarul. Vrei sa ne pacalesti, nu-i asa?
Curios lucru, insa, tocmai preotii nostri ortodocsi au explicat (nu de putine ori) exact asa cum ai facut-o tu mai sus. Dar cui ii pasa de asta?...

Sunt constient ca un protestant pe un forum ortodox poate fi suspectul de serviciu :) dar te asigur ca am incercat, pe cat mi-a stat in puteri, sa ma documentez din cate mai multe surse, diversificate dpdv al culorii confesionale :) si cam aceea este, in mare, concluzia la care am ajuns, cu privire la acel subiect particular. In mod sigur mai am mult de cercetat si cu siguranta interpretarea perfecta nu ma caracterizeaza dar este un drum, cel al intelegerii si trairii mesajului acestei carti,pe care merg cu bucurie, credinta si nadejde.

Explicatiile mele trebuie privite strict in aceste limite. Doamne ajuta !

AlinB 08.02.2016 14:47:18

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613178)
am inteles ,bineinteles ,,fiecare crede ce vrea ..va cer iertare ...mie mi se pare interesant si important ceea ce zice Danion in acest video si pur si simplu am postat ,,,fara nicio suparare

E bine ca ai postat, in felul asta nu aflai niciodata cat de tare greseste Danion.

AlinB 08.02.2016 14:47:49

Citat:

În prealabil postat de Carmen135 (Post 613180)
calc ortodoxia in picioare ? :(

Nu tu in mod special, probabil si tu esti una din victimele colaterale la campania asta.
Dar de restul nu ai nimic de comentat?

Poate nu stiu eu ceva si tu stii.

Carmen135 08.02.2016 15:05:30

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 613184)
Nu tu in mod special, probabil si tu esti una din victimele colaterale la campania asta.
Dar de restul nu ai nimic de comentat?

Poate nu stiu eu ceva si tu stii.



eu citisem ca a zis si de actele biometrice si cip..insa ma gandesc in general pozitia sa a fost impotriva cipului ,,iar parintele Iustin Parvu la fel,cred ca aceasta conteaza cel mai mult ..e parerea mea..

ovidiu b. 08.02.2016 15:15:50

Carmen, ai ascultat conferința recomandată? Mai postez o dată. :)

Interpretarea 666: https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=17m20s

Pr. Vasile Mihoc - Conferinta ASCOR decembrie 2012 (subiectul conferinței - interpretarea Apocalipsei):

https://www.youtube.com/watch?v=sc0c6Nz7mio
https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU
https://www.youtube.com/watch?v=09r5qdN0_PM


Pr. Rafail Noica - Cardul biometric de sănătate: https://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y

AlinB 08.02.2016 16:28:07

Si eu astept cu nerabdare parerea ei dupa ce le asculta :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:42:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.