Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Vorbirea in limbi la penticostali... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7556)

lacrimi 11.11.2009 22:05:46

Vorbirea in limbi la penticostali...
 
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...

Danut7 11.11.2009 22:15:39

pot sa zic ca penticostalii au alt duh..

intr-un post de-al meu mai vechi despre vorbire in limbi, apropos mai este un topic :

Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara.Desigur a fost vorbire in limbi, dar dupa cum zice apostolul Pavel , fiecare limba are intelesul ei.De asemenea se zice in fapte ca fiecare au vorbit ce le-a dat Duhul sa vorbeasca.Nu s-au fortat ei insisi.Am auzit de la un penticostal ca i-a zis la botez pastoru dati drumu la gura si apoi vine duhul, si a inceput el sa bolboroseasca si apoi s-a oprit parandu-i ca nu prea e in regula.Printre ei sunt si din astia care bolboresc fortat ei de capul lor, parerea mea.In schimb cei care dantuiesc aia sunt posedati de un duh.Sa revenim la ce ziceam mai sus, de asemenea Pavel zice ca cel care vorbeste in limbi graieste taine.De asemenea Pavel vorbeste de limbi omenesti si limbi ingeresti , limbile ingerilor sau limbile ingeresti , termenul asta este folosit doar o data(limbi ingeresti) , prin asta eu inteleg ca se refera la tainele ce le vorbea unul in limbi omenesti.De asemenea el spune ca nu foloseste la nimic vorbirea in limbi daca cel care graieste nu stie ce zice si nu talcuieste atunci e in zadar.Limbile in care au vorbit in limbii apostolii si biserica primara au fost limbi omenesti straine.Vedem mai ales in Fapte ca fiecare vorbea "in limba sa" si se intelegeau.De asemenea apostolul Pavel este clar cu privire la asta in 1Corinteni 14.Mai devreme insa in 1Corinteni 13, el spune ca vorbirea in limbi va inceta , la fel zice si in Efeseni cap 4 v 11-14 ca toate astea s-au savarsit spre zidirea trupului lui Hristos(Biserica) , spre desavarsirea sfintilor , pana cand se ajunge la unitatea credintei si cunoasterii lui Dumnezeu, la starea barbatului desavarsit si varsta maturitatii lui Hristos, nemaifiind copii purtati de valuri in ratacire.La fel si in 1Corinteni 14 cand Pavel zice de vorbirea in limbi , spune "nu fiti copii" si in cap precedent 1Corinteni 13 v11 spune ca atunci cand am devenit un barbat am lepadat cele ale copilului,asta cand se vorbeste de vorbirea in limbii.Vorbirea in limbi a incetat odata cu cresterea Bisericii si cu ajungerea la unicitatea credintei, prin desavarsirea sfintilor.Aceasta a fost ca o prefata spre cresterea Bisericii , si spre implinirea cuvantului din Lege "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul"[1Corinteni 14:21]O data cu evanghelizarea neamurilor darul limbilor a incetat, pentru ca s-a ajuns sa fie vorbita "limba ingerilor" prin toate neamurilor adica oamenii au ajuns la cunostiinta lui Hristos si a evangheliei in toate neamurile prin Duhul Sfant , prin apostoli si prin sfinti.Slavi,Traci capadocieni , din Asia centrala si de est , pana la capatul Europei in Spania si Portgualia pe malul de sud.

aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4976

vasalie 11.11.2009 22:59:35

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 180800)
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...

Scurte pareri despre vorbirea in limbi:
- trebuie sa fie o vorbire intr-o limba inteleasa de oameni, asa cum au vorbit Sfintii Apostoli.Vezi Faptele Apostolilor cap. 2:1-12. Eu as zice despre mine ca am darul vorbirii in limbi daca m-as trezi intre niste chinezi si as incepe sa le vorbesc pe limba lor, pe inteles;
- nu trebuie sa ai darul vorbirii in limbi pentru a considera ca ai Duhul Sfant (asa cum sustin penticostalii). Darurile Duhului Sfant sunt diferite. "Sunt felurite daruri dar este acelasi Duh" (1 Corinteni 12:4). Si fiecare are un dar spre folosul altuia (vers 7). Apostolul Pavel explica bine acest aspect in 1 Corinteni 12:4-11 si 1 Corinteni 12:28-31.
- vorbirea in alta limba se face in mod ordonat, ca sa se inteleaga (nu la gramada). Vezi 1 Corinteni 14:26-28.

lacrimi 11.11.2009 23:08:23

Citat:

În prealabil postat de vasalie (Post 180837)
Scurte pareri despre vorbirea in limbi:
- trebuie sa fie o vorbire intr-o limba inteleasa de oameni, asa cum au vorbit Sfintii Apostoli.Vezi Faptele Apostolilor cap. 2:1-12. Eu as zice despre mine ca am darul vorbirii in limbi daca m-as trezi intre niste chinezi si as incepe sa le vorbesc pe limba lor, pe inteles;
- nu trebuie sa ai darul vorbirii in limbi pentru a considera ca ai Duhul Sfant (asa cum sustin penticostalii). Darurile Duhului Sfant sunt diferite. "Sunt felurite daruri dar este acelasi Duh" (1 Corinteni 12:4). Si fiecare are un dar spre folosul altuia (vers 7). Apostolul Pavel explica bine acest aspect in 1 Corinteni 12:4-11 si 1 Corinteni 12:28-31.
- vorbirea in alta limba se face in mod ordonat, ca sa se inteleaga (nu la gramada). Vezi 1 Corinteni 14:26-28.



Si atunci ce e? Deci, am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit, uneori ore in sir... si apoi bolborosesc ceva ce nimeni nu intelege (ce spun eu? uneori incep chiar ei sa "traduca" in romaneste) si cica ii cuprinde o liniste deplina, de nimic nu mai conteaza decat "Domnul", si cu cat "staruiesc" mai mult pentru "Duhul Sfant", dragostea pentru "Domnul" e tot mai mare...

vasalie 11.11.2009 23:32:23

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 180841)
Si atunci ce e? ...

Nu stiu. Am fost pe la penticostali dar nu am asistat niciodata la o "vorbire in limbi". Nu pot raspunde la ce nu cunosc bine.

lacrimi 11.11.2009 23:56:57

Citat:

În prealabil postat de vasalie (Post 180849)
Nu stiu. Am fost pe la penticostali dar nu am asistat niciodata la o "vorbire in limbi". Nu pot raspunde la ce nu cunosc bine.


Dumnezeu nu poate fi, asta e clar... In primul rand ca sufera de mandrie toti dintre ei, ceea ce e considerat un pacat mare in fata lui Dumnezeu.
Eu raman la una din astea doua variante: diavol sau hipnoza.
Si totusi nu suporta Sfanta Cruce si icoanele... Ce treaba ar avea hipnoza cu asta?...

qlavinia 12.11.2009 12:24:46

Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.

metanoia2 12.11.2009 14:00:48

Nu spune nimeni ca acestea au incetat ci:Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? "Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?"
Asa cum ai citat si tu. Dar cel care are cu adevarat darurile Duhului Sfant este smerit si nu se bate cu pumnul in piept : Eu fac voia lui Dumnezeu, eu ma deosebesc de lume....etc.

Totpeetor 12.11.2009 14:04:00

Lacrimi mi-ai spus pe un alt topic:
"Sfanta Scriptura spune clar ca la Cincezime cand s-a revarsat Duhul Sfant si vorbeau in limbi, fiecare il auzea in limba sa natala... Nu a fost o bolborosire in nu stiu ce combinatie de limbi si nicaieri in Biblie nu se spune ca repeta la nesfarsit un cuvant sau o serie de cuvine (care la voi se numeste "staruinta") pentru ca Duhul Sfant sa le dea acest dar... Aparea dupa voia lui Dumnezeu si nu dupa a oamenilor. Si apoi Sfantul Apostol Pavel spune clar ca "Proorocirile se vor sfarsi, limbile vor inceta" (I Cor 14.7). Puneti voi la indoiala cuvintele Apostolului Pavel?...
Si tot Pavel spune ca "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" (I Cor 14.22). Si penticostalii se considera "Biserica lui Dumnezeu", se considera cei deja mantuiti... Cum vine asta? Nu va mai luati doar dupa pastori si cititi Biblia cu atentie, pentru voi insiva, pentru ca acei pastori ai vostri nu sunt decat unelte de a va duce pe calea pierzarii. De ce aveti nevoie de semne si minuni pentru a crede in puterea lui Dumnezeu si a Duhului Sfant? Multi veti calatori spre iad cu Biblia sub brat...
Vorbirea in limbi a fost la inceput, tocmai pentru a se propovadui Evanghelia la neamuri. A fost necesara, pentru a raspandi crestinismul. Acum la ce ar folosi?..."

Eu nu as vrea sa discut despre aceste lucruri.Pentru mine e un subiect sensibil,totusi nu vreau sa iti las de inteles ca nu am replica si ca ai dreptate.In biblie nu spune nicaieri ca aceste daruri au incetat ci ca 'limbile vor inceta" asa cum ai spus tu ,dar nu se spune cand,ele pot inceta in viitor.Uite ce ii sfatuieste Pavel pe Corinteni:
1 Corinteni 14:1 Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.
1 Corinteni 14:2 În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
Iti recomand sa citesti atent tot capitolul din 1 Corinteni 1:14 ca sa nu mai umplu forumul cu el.
Uite ce spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci si atunci era vorba si de limbi necunoscute,nu neaparat cunoscute cum vrei sa arati tu si era necesara o talmacire.
De asemenea Pavel mai continua:
1 Corinteni 14:21 În Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă și prin buze străine; și nici așa nu Mă vor asculta, zice Domnul."
Penticostalii nu se considera deja mantuiti decat dupa ce si-au incheiat viata dupa voia Lui Dumnezeu,mantuirea este deci un proces ce tine toata viata,vorbesti lucruri despre care nu stii.Nimeni nu se ia dupa pastori,Biblia este de ajuns.Daca pastorii spun ceva ce nu este in Scripturi fii sigura ca nu ii crede nimeni.
Si m-am saturat de fundamentalism crestin.Religia nu mantuieste,credinta este cea care aduce mantuirea,asa ca sa nu mai privim lucrurile din perspective care nu sunt biblice.

lacrimi 12.11.2009 14:20:10

Citat:

În prealabil postat de qlavinia (Post 180987)
Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.



Dar unde in Scriptura scrie ca se vor mentine?... Cred ca a fost nevoie de asa ceva pentru a raspandi crestinismul la neamuri. "Darul limbilor va inceta"...Si unde in Sfanta Scriptura scrie ca darul Duhul Sfant consta in "vorbirea in limbi"? Adica daca nu "vorbesti in limbi" nu ai Duhul Sfant? De unde asa ceva? "Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, stapanirea de sine." (Gal 6.22-23)
Si de ce mai multe botezuri?... Unul in apa, unul cu Duhul Sfant, unul cu foc... Cand Biblia spune clar ca "exista un singur botez"... Oare botezul in numele Tatalui al Fiului si al Sfantului Duh, nu le include si pe celelalte?...
"Cat despre prooroci - se vor desfiinta"... pentru ca "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." (Faptele Apostolilor 1.7)
"Umblati dar dupa darurile cele mai bune si va voi arata o cale nespus de buna." (I Cor13.31) De ce dar sa umblam dupa basme, dupa semne, cand Sfantul Apostol Pavel spune clar ca "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi." Ori ... voi va considerati "alesii Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasii apostolilor"... Oare cum se face ca umblati dupa un semn al necredinciosilor?...

qlavinia 12.11.2009 15:17:34

Hmm...
Unde am zis eu ca nu ai Duhul Sfant daca nu ai botezul cu Duhul Sfant? Nu cred ca am scris asa ceva... Pentru ca nu gandesc asa.

In primul rand, hai sa schimbam termenul de botezul cu Duhul Sfant, ca sa nu crezi ca noi avem mai multe botezuri. Noi avem un singur botez. Si hai sa ii spunem botezului cu Duhul Sfant asa cum Biblia il numeste de fapt:
"Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. "

Biblie vorbeste de faptul ca toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi. Deci hai sa ii spunem umplere cu Duhul Sfant, ca sa fie biblic.

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul daca scoatem versete din context... "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" este un verset SCOS DIN CONTEXT. Un context in care apostolul Pavel se vede nevoit sa faca ordine in biserica din Corint, pentru ca din intreg capitolul 14 se intelege ca ei vorbeau intr-o maniera neordonata.
Intelgem acest lucru din urmatoarele versete:
"27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "

De ce oare aspostolul Pavel nu interzice de tot vorbirea in alte limbi?

Referitor la acest verset: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." Iarasi iti spun: nu poti scoate un verset din context ca sa iti argumentezi punctul de vedere... Te rog sa iei tot contextul :)

Adica de ce nu iei si veresetele din 1 Corinteni 14:
"1. Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți.
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire. "

Si multe altele, nu stau acum sa le caut.

Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Si iti spun eu, nu exista nici un verset in Biblie care sa spuna ca darurile nu mai exista ;)

Eu nu ma consider "aleasa Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasa apostolilor" in sensul in care tu l-ai zis. Sunt convinsa ca tu l-ai zis intr-un sens in care eu ma cred superioara, sau noi ne credem superiori. Nu... stiu doar ca sunt copilul lui Dumnzeu mantuit prin harul Sau. Nu ma consider superioara nimanui, si sa ma fereasca Dumnezeu de lucrul acesta.

Motivul principal pentru care am scris prima oara a fost pentru ca am citit niste chestii neadevarate despre bisericiile penticostale. Chestia cu dansatul m-a revoltat cel mai tare. Noi nu dansam, nu ne bataim, nu fugim prin sala cum zicea Danut7...

Dar nu o sa mai scriu pe acest forum, si nu pentru nu pentru ca nu as putea sa imi sustin punctul de vedere.
Stiu prea bine sa imi sustin punctul de vedere si sa il argumentez cu versete din Biblie(si nu scoase din context). Cunosc foarte bine ceea ce cred.
Si nu as putea sa imi traiesc viata de credinta fara sa o am intemeiata pe Cuvantul lui Dumnezeu. Pentru ca stiu ca atunci cand voi sta in fata lui Dumnezeu, El ma va judeca dupa Biblie.

Dar raspunsul tau mi-a dovedit ca tu scosi versete din context ca tu sa argumentezi ceva ce deja tu crezi. Si nu imi place sa am astfel de discutii. Imi place sa am discutii cu argumente valide. Am avut destul de astfel de discutii, si din experienta stiu ca nu duc nicaieri.

Asa ca toate cele bune, si tot ce e mai frumos :)

ovidiu-s 12.11.2009 15:38:12

Glavinia, una este vorbirea în limbi pe care o practicau apostolii, o vorbire in limbi care era de origine divină și despre care vorbește sf Pavel la 1 Cor. 13 și alta este vorbirea in limbi de tip penticostal și harismatic. Ceea ce se intampla la adunările voastre este similar cu ceea ce se intampla in cazul demonizaților, al spiritiștilor și al religiilor primitive de tip șamanic.

1 Copr 14.26 "Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. "

In cazul sectelor penticostale este vorba de o bolborosire auto-impusă, repetarea spasmodică a unor anumite sunete și cuvinte care să inducă o anumită transă. Acest lucru nu are nimic de-a face cu zidirea Bisericii, ci doar cu dorința voastră de a avea experiențe noi.
DE ce nu le dă Dumnezeu un adevărat dar secanților penticostali și harismatici? De ce atunci când se duc în altă țară trebuie să învețe limba țării respective?
Apostolii au avut acest darul vorbirii in limbi pentru a face evanghelizare adevărată, pentru a zidi Biserica, nu pentru a bolborosi diferite sunete doar de voi intelese (sau nici macar de voi).

Danut7 12.11.2009 15:57:42

Citat:

În prealabil postat de qlavinia (Post 180987)
Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.

Dumnezeu nu da daruri fara sens, sau fara de folos.Uite cum a fost la Cincizecime, fiecare vorbea in limba lui , iar toti se intelegeau.Cam asa a fost darul vorbirii in limbi, la Cincizecime.Vorbirea in limbi a fost un dar folositor si necesar la zidirea Bisericii, iar Apostolul Pavel spune clar ca nu toti vorbesc in limbi,iar intre daruri pe acesta il trece printre ultimele.Scriptura vorbeste ca darul vorbirii in limbi va inceta, iar in schimb nu spune ca va continua sau ca va fi vesnic.Uite ce zice Sf Apostol Pavel :

1Corinteni 13:
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

1Corinteni 14:
7. Că precum cele neînsuflețite, care dau sunet, fie fluier, fie chitară, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaște ce este din fluier, sau ce este din chitară?
8. Și dacă trâmbița va da sunet nelămurit, cine se va pregăti de război?
9. Așa și voi: Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.
10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
11. Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine.

20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.

La inceput Biserica a fost mica, precum un copil si slaba duhovniceste, caci se hranea cu lapte.Prin propovaduirea apostolilor Biserica s-a largit , a crescut iar de-a lungul vremurilor a ajuns si la maturitatea duhovniceasca la care suntem si astazi, in stare sa se hraneasca si cu carne nu numai lapte.Darul vorbirii in limbi a fost necesar pentru raspandirea evangheliei la toate popoarele si limbile.Dupa aceasta darul nu a mai fost necesar si a incetat.Si asa a si fost vorbirea in limbi , dupa cum sunt si graiurile lumii, nu o bolboroseala.Fagaduinta la care cheama Dumnezeu pe toti este botezul, unirea cu Hristos si imparatia cerurilor.

Am auzit si eu un penticostal zicand saracul ca-i zicea pastorul dati drumu la gura ca vine.Practic bolboroseala asta este auto-impusa si fortata, nu este ceva divin ci ceva fortat.Adica ipocrizie si falsitate.Desigur sunt si cazuri cum am zis in postul meu, in care oamenii chiar sunt posedati sau acaparati de un "duh" , nu Duhul Sfant, ci un duh batjocoritor.Caci multe duhuri si domnii sunt, dar, doar Unul este Duhul Adevarului.Iar eu pot sa zic ca penticostalii au alt duh.Am fost doar o singura data din curiozitate si din pricina unei promisiuni, dar nu am sa mai calc curand intr-o biserica penticostala.

lacrimi 12.11.2009 16:23:50

Citat:

În prealabil postat de qlavinia (Post 181054)
Hmm...
Unde am zis eu ca nu ai Duhul Sfant daca nu ai botezul cu Duhul Sfant? Nu cred ca am scris asa ceva... Pentru ca nu gandesc asa.

In primul rand, hai sa schimbam termenul de botezul cu Duhul Sfant, ca sa nu crezi ca noi avem mai multe botezuri. Noi avem un singur botez. Si hai sa ii spunem botezului cu Duhul Sfant asa cum Biblia il numeste de fapt:
"Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. "

Biblie vorbeste de faptul ca toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi. Deci hai sa ii spunem umplere cu Duhul Sfant, ca sa fie biblic.

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul daca scoatem versete din context... "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" este un verset SCOS DIN CONTEXT. Un context in care apostolul Pavel se vede nevoit sa faca ordine in biserica din Corint, pentru ca din intreg capitolul 14 se intelege ca ei vorbeau intr-o maniera neordonata.
Intelgem acest lucru din urmatoarele versete:
"27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "

De ce oare aspostolul Pavel nu interzice de tot vorbirea in alte limbi?

Referitor la acest verset: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." Iarasi iti spun: nu poti scoate un verset din context ca sa iti argumentezi punctul de vedere... Te rog sa iei tot contextul :)

Adica de ce nu iei si veresetele din 1 Corinteni 14:
"1. Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți.
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire. "

Si multe altele, nu stau acum sa le caut.

Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Si iti spun eu, nu exista nici un verset in Biblie care sa spuna ca darurile nu mai exista ;)

Eu nu ma consider "aleasa Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasa apostolilor" in sensul in care tu l-ai zis. Sunt convinsa ca tu l-ai zis intr-un sens in care eu ma cred superioara, sau noi ne credem superiori. Nu... stiu doar ca sunt copilul lui Dumnzeu mantuit prin harul Sau. Nu ma consider superioara nimanui, si sa ma fereasca Dumnezeu de lucrul acesta.

Motivul principal pentru care am scris prima oara a fost pentru ca am citit niste chestii neadevarate despre bisericiile penticostale. Chestia cu dansatul m-a revoltat cel mai tare. Noi nu dansam, nu ne bataim, nu fugim prin sala cum zicea Danut7...

Dar nu o sa mai scriu pe acest forum, si nu pentru nu pentru ca nu as putea sa imi sustin punctul de vedere.
Stiu prea bine sa imi sustin punctul de vedere si sa il argumentez cu versete din Biblie(si nu scoase din context). Cunosc foarte bine ceea ce cred.
Si nu as putea sa imi traiesc viata de credinta fara sa o am intemeiata pe Cuvantul lui Dumnezeu. Pentru ca stiu ca atunci cand voi sta in fata lui Dumnezeu, El ma va judeca dupa Biblie.

Dar raspunsul tau mi-a dovedit ca tu scosi versete din context ca tu sa argumentezi ceva ce deja tu crezi. Si nu imi place sa am astfel de discutii. Imi place sa am discutii cu argumente valide. Am avut destul de astfel de discutii, si din experienta stiu ca nu duc nicaieri.

Asa ca toate cele bune, si tot ce e mai frumos :)


Iti admir demnitatea si sunt de acord cu faptul ca discutiile nu duc nicaieri.
Si totusi nu am scos "versete din context" asa cum spui. Parerea mea este ca voi faceti treaba asta si va bazati foarte mult DOAR pe niste versete...

"Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2" - aici vezi tu continuitatea "vorbirii in limbi"???????
Si exact cum ai zis: Apostolul Pavel se referea STRICT la biserica din Corint, cea din trecut... Dar la voi cred ca "dezordinea" a ramas si nu "vorbirea in limbi"... De ce le trebuie pastorilor vostri talmaci atunci cand se intalnesc cu diversi pastori sau "frati" din alte tari? Doar ei, in special, au "darul vorbirii in limbi", nu-i asa?...

GeorgeS 12.11.2009 17:26:14

De obicei nu ma bag in discutiile cu cei de alta credinta ,dar vreau sa va povestesc o minune care se gaseste si in Proloagele noastre ortodoxe , ca sa vada si ei cum privim noi adevarata glosolalie:
Sfantul Efrem se stie ca era sirian si ca deci vorbea acesta limba si nu cunostea limba greaca. A dorit insa sa mearga in Cezareea Capadociei si sa-l vada pe Sfantul Vasile cel Mare, pe care si in vis l-a vazut ca pe un stalp de foc al carui cap ajungea la cer. Si-a luat cu sine pe un ucenic, ca talmaci,si a ajuns la Cezareea chiar in ziua Praznicului Aratarii Domnului la Iordan,si privind de departe ,in taina l-a vazut pe dumnezeiescul Vasile in biserica inconjurat cu slava multa , iar cand a inceput sa vorbeasca poporului ca o limba de foc iesea din gura sa . A gandit in sinea sa Sfantul Efrem : "Noi in pustie fiind, suferind greutatea si arsita zilei nu ne invrednicim de atata slava ca acesta."
La un moment dat , pe la sfarsitul slujbei, iata vine arhidiaconul Sfantului Vasile si-i cheama pe cei doi monahi straini zicandu-le pe nume:"Cinstite Efrem, vino si intra in Sfantul Altar, ca te cheama Arhiepiscopul". Si cand a intrat in altar Sfantul Vasile i-a dat sarutare Sfantului Efrem si i-a zis:"Bine ai venit Parinte Efrem, cel care ai inmultit ucenicii lui Hristos in pustie si ai gonit dracii cu puterea lui Hristos. Ai venit atata cale si ai indurat atata osteneala ca sa vezi un om pacatos? Sa-ti dea rasplata tie Domnul, pentru osteneala ta."Si Sfantul Efrem i-a raspuns prin talmaci cele ce in inima lui erau pregatite si s-a impartasit cu Preacuratele Taine din mainile marelui Vasile.
Dupa slujba, la masa stand cei doi sfinti Cuviosul Efrem l-a rugat pe Marele Vasile daca poate sa ceara un dar de la el, prin lucrarea Duhului Sfant. Iar Marele Vasile l-a intrebat ce doreste."Stiu, parinte,i-a zis cuviosul , ca tot ce vei cere de la Dumnezeu, iti da tie.Deci roaga-te bunatatii Lui , sa-mi dea mie sa vorbesc greceste. Iar el a raspuns:"Mai presus de puterea mea iti este cererea ,dar daca iti este cu buna nadejde cererea, sa mergem maine dimineata in biserica si sa ne rugam lui Dumnezeu celui puternic ca sa asculte rugaciunile noastre.A doua zi au facut Sfanta Liturghie cu rugaciune multa in biserica si la un moment dat,a zis Marele Vasile:"Pentru ce , Cinstite Parinte nu primesti sfintire de preot,vrednic fiind?" I-a raspuns prin talmaci:"Fiinca sunt pacatos , stapane." I-a raspuns Marele Vasile:"O,de as avea eu numai pacatele tale!" si i-a zis "Sa facem metanie".
Si ingenunchind ei la pamant si-a pus marele arhiereu mainile pe capul Cuviosului Efrem si a rostit Rugaciunea de Hirotonie Preoteasca.Apoi a zis Cuviosului:"Porunceste acum ca sa ne ridicam de la pamant" .Si pe loc s-a limpezit limba lui Efrem si a zis in limba greceasca:"Mantuieste, miluieste, ridica-ne si ne pazeste pe noi, Dumnezeule cu darul Tau". Si s-a implinit Scriptura care zice:"Atunci va sari schiopul ca cerbul si limpede va fi gura gangavilor". Deci toti au proslavit le Dumnezeu, Cel ce-a limpezit limba lui Efrem in vorba grecesca. Si asa l-a sfintit pe el Marele Vasile intru preot iar pe talmaci ca diacon si trei zile au petrecut duhovniceste Cuviosul Efrem la Sfantul Vasile.

Totpeetor 12.11.2009 23:28:30

Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.

lacrimi 13.11.2009 00:01:11

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181217)
Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.


Nu a spus nimeni ca sunt "in afara Bibliei"... Din contra, personal am zis mereu ca ei cunosc Biblia mai bine decat noi. Doar ca o interpreteaza rau...dupa parerile unor simpli oameni...

lacrimi 13.11.2009 00:05:09

De la Adam pana la iesirea poporului evreu din Egipt au fost 4068 ani. In anul 4108 se dau cele 10 Prunci pe Muntele Sinai.
Unde era atunci Scriptura, pe care o considerati singura invatatura? Cu ce s-a mantuit lumea 4108 ani? Sau poate nu s-a mantuit nimeni, ca nu era Biblia pe atunci...

Totpeetor 13.11.2009 00:11:19

Explica-mi si mie cum o interpreteaza rau,a interpreta rau inseamna a contrazice alte pasaje biblice sustinand doar unul,sau a scoate din context.Eu nu cred ca o interpreteaza rau,pentru ca nu contrazic in ansamblu Scriptura .

lacrimi 13.11.2009 00:14:18

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181236)
Explica-mi si mie cum o interpreteaza rau,a interpreta rau inseamna a contrazice alte pasaje biblice sustinand doar unul,sau a scoate din context.Eu nu cred ca o interpreteaza rau,pentru ca nu contrazic in ansamblu Scriptura .



Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context.

Zburatorul 13.11.2009 00:28:05

Doamne ajuta!
 
Totpeetor:"Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva"

.Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 14 - Darul limbilor si darul profetiei. Cum sa fie intrebuintat darul limbilor. Femeia trebuie sa taca in biserica.
6. Iar acum, fratilor, daca as veni la voi, graind in limbi, de ce folos v-as fi, daca nu v-as vorbi - sau in descoperire, sau in cunostinta, sau in proorocie, sau in invatatura?
9. Asa si voi: Daca prin limba nu veti da cuvant lesne de inteles, cum se va cunoaste ce ati grait? Veti fi niste oameni care vorbesc in vant.
11. Deci daca nu voi sti intelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbeste, si cel care vorbeste barbar pentru mine.
19. Dar in Biserica vreau sa graiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca sa invat si pe altii, decat zeci de mii de cuvinte intr-o limba straina.
22. Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi ci pentru cei necredinciosi; iar proorocia nu pentru cei necredinciosi, ci pentru cei ce cred.
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel
Capitolul 13 - Dragostea si bunurile ei.
1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;

Doamne ajuta ca din Adevar sa alegem Adevarul!

Danut7 13.11.2009 12:52:07

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181217)
Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.

Ce zice apostolul Pavel? Nu fiti copii, adica nu fiti neintelepti.Probabil ca la fel era entuziasmul pentru acest dar si la inceput, de aceia i-a oferit apostulul un capitol intreg.Ce scoate apostulul in evidenta?Ca si acest dar a fost dat cu un rost si cu un scop.Ai spus ca vorbirea in limbi zideste sufletul?Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?Nu vezi ce absurd e?Darul acesta a fost dat cu un scop.Versetul doi nu se refera neaparat, la vorbirea in alta limba, ci la "limba" vorbirii spirituale, adica la cunoasterea tainelor lui Dumnezeu.Caci cel ce vorbeste intr-o limba straina, nu stie ce graieste, iar apostulul spune ca aceste limbi sunt dupa graiurile lumesti.Fara cunoastere aceasta vorbire in limbi nu zideste pe nimeni, nici pe cel ce o graieste daca nu o cunoaste si nici pe cei care il asculta daca nu este dupa graiul lor.Fara talc vorbirea in limbi nu foloseste la nimic si e inutila.
1Corinteni 14
7. Că precum cele neînsuflețite, care dau sunet, fie fluier, fie chitară, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaște ce este din fluier, sau ce este din chitară?
8. Și dacă trâmbița va da sunet nelămurit, cine se va pregăti de război?
9. Așa și voi: Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.
10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
11. Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine.

20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.

Asadar apostulul de-a lungul capitolului al 14 lea ne indeamna sa face toate cu trebuinta si folosinta si sa ravnim darurile cu intelepciune.De aia spune nu fiti copii la minte.

Interpretand versetul 22, apostulul ne arata ca darul asta a fost dat si cu scopul de a intari pe cei necredinciosi, dar si cu intrebuintare cu intelepciune spre roada.Adica darul acesta a fost pentru cei mai sceptici, cu credinta mai slaba.Intr-o enumerare a darurilor apostulul spune :

1Corinteni 12

"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"

1Corinteni 13
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui.

qlavinia 13.11.2009 13:11:16

Hi hi, am zis ca nu mai scriu nimic, dar iata-ma aici, scriind f f putin.
Eram curioasa sa vad ce s-a raspuns, si wow ce mult s-a scris. Nu am apucat sa citesc tot.
Pai ce sa zic, imi pare rau ca ovidiu-s a zis ca ceea ce se inampla in cazul nostru este similar cu ceea ce se inampla in cazul demonizatilor.
Nu vreau sa mai aduc nici macar un contra argument, desi pot aduce legat de ceea ce ai scris, dar nu vad rostul. Oricum tu o sa ai in continuare aceeasi parere pe care nu o pot schimba.
Pot sa iti garantez doar un lucru: o sa ai o supriza dupa moarte. O sa vezi ca multi din cei pe care tu ii consideri "sectanti" sau "demonizati" vor fi in rai. Pentru ca nu tu esti cel care stabilieste daca cineva e bine din punct de vedere spiritual, ci unul singur stabileste: Dumnezeu.
Tu probabil gandesti ca doar ortodocsii vor ajunte in rai.
Eu nu cred ca doar penticostalii vor ajunge in rai. Sunt ABSOLUT convinsa de faptul ca Dumnezeu nu va privi la ce religie am avut, ci se va uita la viata noastra.
Eu personal, nu sunt penticostala in primul rand. Eu in primul rand sunt crestina, si in al doilea rand merg la o biserica penticostala, pentru ca sunt de acord cu marturisirea de credinta a bisericii penticostale.
Nu vreau sa imi iubesc religia mai mult decat pe Domnul Iisus. Asa ca, imi pare rau ca ziceti lucruri rele despre noi, as minti sa zic ca nu ma deranjeaza intr-o mica masura. Dar nu ma deranjeaza foarte tare, pentru ca parerea lui Dumnezeu conteaza in primul rand pentru mine. Dar ma doare incomparabil de rau mai mult atunci cand cineva zice ceva rau despre Dumnezeu.
Sper ca ati observat ca nu am adus nici un contra argument legat de nici o postare :D pentru ca nu doresc sa duc eu firul discutiei mai departe.

ovidiu-s 13.11.2009 15:13:11

Citat:

În prealabil postat de glavinia
Nu vreau sa mai aduc nici macar un contra argument, desi pot aduce legat de ceea ce ai scris, dar nu vad rostul. Oricum tu o sa ai in continuare aceeasi parere pe care nu o pot schimba.
Pot sa iti garantez doar un lucru: o sa ai o supriza dupa moarte. O sa vezi ca multi din cei pe care tu ii consideri "sectanti" sau "demonizati" vor fi in rai. Pentru ca nu tu esti cel care stabilieste daca cineva e bine din punct de vedere spiritual, ci unul singur stabileste: Dumnezeu.

Noi nu facem decât ceea ce ne învață Biblia:
1 Ioan 4.1. "Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."

Imi pare rău, Glavinia dar spui lucruri neconforme cu adevărul bibliei atunci când incerci să acreditezi ideea conform căreia, pot să existe căi diferite, și puncte dogmatice diferite care să ducă la același adevăr: Hristos. Acesta este un lucru total fals.
Există o singură mărturie a credinței:
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."
Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,
Ioan 8.32 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi"

Că pot exista și interpretări deviante ale învățăturilor sfinte, iarăși scriu apostolii:
2 Petru 3.16 " Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare."

Citat:

În prealabil postat de glavinia
Sper ca ati observat ca nu am adus nici un contra argument legat de nici o postare :D pentru ca nu doresc sa duc eu firul discutiei mai departe.

Nici noi nu vrem. După cum spune și sf. Petru:
Fapte 5. 38 "Și acum zic vouă: Feriți-vă de oamenii aceștia și lăsați-i, căci dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; 39.Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu. "

Iar istoria și-a spus cuvântul in privința penticostalilor. Penticostalismul, la fel ca orice alt cult cu origini demonice este auto-distruciv. In prezent există numai in România zeci de grupări penticostale și harismatice desprinse din biserica-mamă și care nu fac ascultare decât de opiniile pe care le are pastorul local asupra Bibliei.

Isaia 5.21 "21.Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!"

Toate cele bune!

qlavinia 13.11.2009 15:31:32

Nu mi-am exprimat bine punctul de vedere, eu cred ca este o singura cale catre cer: Domnul Iisus Hristos.
Si de fapt, ceea ce am vrut sa exprim a fost ca NU printr-o religie ajungi in cer, ci prin credinta in Domnul Iisus Hristos(si bineinteles, daca traiesti conform Scripturii, pentru ca Biblia spune caci credinta trebuie urmata de fapte).
Asta a fost ideea pe care am vrut sa o scot in evidenta: ca nu prin religie suntem mantuiti.
Nu stiu daca gandim diferit aici, sau daca mi-am exprimat eu gresit punctul de vedere.
Pentru ca nici eu NU cred ca se poate ajunge ORICUM in cer: numai prin Domnul Iisus si numai printr-o viata traita conform Scripturii:
"6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine. " Ioan 14:6

Inca ceva: Qlavinia, nu Glavinia :d

Totpeetor 13.11.2009 18:48:19

Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.
Acum Danut 7,a venit randul sa ne mai duelam si noi :),oricum cu tine voi avea o discutie mai lejera,pentru ca deja ne cunoastem bine si ne cam stim modul de gandire.
M-ai intrebat:"Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?".In lume sunt multe lucruri pe care nu le intelegem,dar asta nu inseamna ca ele nu exista.Pai multe lucruri pot fi considerate absurde din aceasta pricina(acum nu pretind ca eu le inteleg si tu nu).Ce am afirmat eu o spune si apostolul Pavel,uite:
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Uite aici vezi clar ca acest dar este dat spre zidirea sufleteasca a celui ce il primeste,in schimb,cel care prooroceste(in propria limba sau in alte limbi,nu are importanta),adica aduce la cunostinta fratilor in Hristos un mesaj divin,zideste sufleteste Biserica.Lucrurile sunt clare deci.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat cu scopul evanghelizarii altora,ci a "zidirii"sufletesti a celui ce il primeste,asa spune Scriptura.Acum e greu de inteles cum si in ce mod are aceasta loc,doar cel care l-a primit stie,dar asta nu inseamna ca nu exista.Aceste limbi pot fi atat limbi cunoscute cat si limbi necunoascute,"ingeresti" cum tot Pavel aminteste:
1 Corinteni 13:1 Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Deci se vorbeste despre limbi omenesti sau ingeresti,nu neaparat cunoscute.
Si stii ce mi se pare curios,este ca se poate ca cineva sa aiba acest dar,insa sa nu cunoasca sensul cuvintelor pe care le rosteste.Uite ce mai spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci se poate ca acea persoana sa nu aiba si darul sa o talmaceasca,talmacirea reprezinta un alt dar.Stiu ca noua ni s-ar parea absurd dar asta e o taina cum este si taina botezului cu apa s.a.,doar cei care au acest dar stiu sau simt ce inseamna aceste lucruri cu adevarat.
Darul vorbirii in limbi nu inseamna ca gata daca l-ai primit poti vorbi in astfel de limbi oricand voiesti si cu cine voiesti,el vine de la Dumnezeu,la fel cum acea persoana nu a invatat nimic pentru a sti acea limba.Este greu de explicat,insa noi nu trebuie sa negam acest dar,doar biblia il mentioneaza.
In acel capitol din 1 Corinteni 14,Pavel vrea sa faca o organizare in biserici,arata ca acest dar nu trebuie folosit oricum:
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
El sfatuieste ca acest dar sa fie folosit in Biserici in asa fel incat sa contribuie si la zidirea Bisericii nu numai a celui ce il are:
1 Corinteni 14:12 Tot așa și voi, fiindcă râvniți după daruri duhovnicești, să căutați să le aveți din belșug, în vederea zidirii sufletești a Bisericii.
1 Corinteni 14:17 Negreșit, tu mulțumești lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufletește.
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
Si asa mai departe,vedem aici ordini organizatorice,iar darul vorbirii in limbi este un semn pentru cei necredinciosi:
1 Corinteni 14:22 Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Dar Pavel nu desfiinteaza acest dar.EL va dura cat va tine harul,pentru ca biblia vorbeste de o perioada de har,dupa acesta va inceta si va ramane doar dragostea .
Tu iar mi-ai mai spus:
"Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui."
Mai citeste atent acolo unde se vorbeste despre acest dar si vei intelege cum stau lucrurile.Vei vedea ca primii crestini vorbeau in limbi in Biserici,desi fiecare aveau o limba comuna si se puteau intelege foarte bine.Uite ce spune din nou apostolul Pavel:
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
1 Corinteni 14:28 Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică, și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.
Deci vorbirea in limbi are o alta utilitate nu acea de evanghelizare,adica sa primesti acest dar pentru ca sa ii poti vorbi altuia care vorbeste alta limba.Acest dar s-a dat spre zidirea acelei persoane si a bisericii.De aceea nu trebuie sa afirmam despre acest dar ce biblia nu spune,trebuie sa fim atenti cand citim in biblie despre aceste lucruri.De asta nu am vrut sa discut despre acest subiect,dar totusi nu am vrut de asemenea sa las sa se inteleaga lucruri pe care biblia nu le spune.Nici eu nu stiu prea multe despre aceasta tema,doar ce afirma biblia,de aceea nu trebuie sa facem constatari pripite.Nu este corect.

ovidiu-s 13.11.2009 19:07:22

Citat:

În prealabil postat de qlavinia
Nu mi-am exprimat bine punctul de vedere, eu cred ca este o singura cale catre cer: Domnul Iisus Hristos.
Si de fapt, ceea ce am vrut sa exprim a fost ca NU printr-o religie ajungi in cer, ci prin credinta in Domnul Iisus Hristos(si bineinteles, daca traiesti conform Scripturii, pentru ca Biblia spune caci credinta trebuie urmata de fapte).

:18:Mda, eternul vostru refren: "nu religia te mântuiește, ci relația personală pe care o ai cu Domnul Isus, Mântuitorul tău personal"
De parcă pe ortodocși "religia" i-ar mântui, nu credința.
Firește că numai prin Hristos ne mântuim, doar spune Scriptura asta:

Ioan 14.6 "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
Luca 11.23 "Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește."
1 Timotei 2.5 "unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,"

Dar cum este dogma acestei credințe? Care este mărturisirea de credință? Care este participarea la viața harică a Bisericii, a cărui cap este Hristos? Ajunge doar să crezi despre tine că "te-ai predat Domnului Isus", cum spuneți voi la Adunare?

De ce mai atrăgea atenția sf Iacov?
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Pentru ce le mai atrăgea atenția și sf Pavel tesalonicenilor?
2 Tes.2.15 "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. "

De ce s-a mai obosit sfântul Pavel să scrie 14 epistole despre organizarea Bisericii lui Hristos și despre combaterea ereziilor, dacă era de ajuns să urle în adunare că "fiecare trebuie să îl primească pe Domnul Iisus în inima lui ca Mântuitor personal" sau "fiecare trebuie să facă legământul cu Domnul Isus și să se predea Lui" ?

Danut7 13.11.2009 20:47:03

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181486)
Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.
Acum Danut 7,a venit randul sa ne mai duelam si noi :),oricum cu tine voi avea o discutie mai lejera,pentru ca deja ne cunoastem bine si ne cam stim modul de gandire.
M-ai intrebat:"Cum poate sa te zideasca ceva ce nu intelegi?".In lume sunt multe lucruri pe care nu le intelegem,dar asta nu inseamna ca ele nu exista.Pai multe lucruri pot fi considerate absurde din aceasta pricina(acum nu pretind ca eu le inteleg si tu nu).Ce am afirmat eu o spune si apostolul Pavel,uite:
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Uite aici vezi clar ca acest dar este dat spre zidirea sufleteasca a celui ce il primeste,in schimb,cel care prooroceste(in propria limba sau in alte limbi,nu are importanta),adica aduce la cunostinta fratilor in Hristos un mesaj divin,zideste sufleteste Biserica.Lucrurile sunt clare deci.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat cu scopul evanghelizarii altora,ci a "zidirii"sufletesti a celui ce il primeste,asa spune Scriptura.Acum e greu de inteles cum si in ce mod are aceasta loc,doar cel care l-a primit stie,dar asta nu inseamna ca nu exista.Aceste limbi pot fi atat limbi cunoscute cat si limbi necunoascute,"ingeresti" cum tot Pavel aminteste:
1 Corinteni 13:1 Chiar dacă aș vorbi în limbi omenești și îngerești, și n-aș avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Deci se vorbeste despre limbi omenesti sau ingeresti,nu neaparat cunoscute.
Si stii ce mi se pare curios,este ca se poate ca cineva sa aiba acest dar,insa sa nu cunoasca sensul cuvintelor pe care le rosteste.Uite ce mai spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci se poate ca acea persoana sa nu aiba si darul sa o talmaceasca,talmacirea reprezinta un alt dar.Stiu ca noua ni s-ar parea absurd dar asta e o taina cum este si taina botezului cu apa s.a.,doar cei care au acest dar stiu sau simt ce inseamna aceste lucruri cu adevarat.
Darul vorbirii in limbi nu inseamna ca gata daca l-ai primit poti vorbi in astfel de limbi oricand voiesti si cu cine voiesti,el vine de la Dumnezeu,la fel cum acea persoana nu a invatat nimic pentru a sti acea limba.Este greu de explicat,insa noi nu trebuie sa negam acest dar,doar biblia il mentioneaza.
In acel capitol din 1 Corinteni 14,Pavel vrea sa faca o organizare in biserici,arata ca acest dar nu trebuie folosit oricum:
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
El sfatuieste ca acest dar sa fie folosit in Biserici in asa fel incat sa contribuie si la zidirea Bisericii nu numai a celui ce il are:
1 Corinteni 14:12 Tot așa și voi, fiindcă râvniți după daruri duhovnicești, să căutați să le aveți din belșug, în vederea zidirii sufletești a Bisericii.
1 Corinteni 14:17 Negreșit, tu mulțumești lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufletește.
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
Si asa mai departe,vedem aici ordini organizatorice,iar darul vorbirii in limbi este un semn pentru cei necredinciosi:
1 Corinteni 14:22 Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioși, ci pentru cei necredincioși. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei credincioși.
Dar Pavel nu desfiinteaza acest dar.EL va dura cat va tine harul,pentru ca biblia vorbeste de o perioada de har,dupa acesta va inceta si va ramane doar dragostea .
Tu iar mi-ai mai spus:
"Darul vorbirii in limbi nu mai a fost necesar odata ce stiinta a crescut, si o data ce si cei care nu graiau in limbi duhovnicesti(nu l-au cunoscut pe Dumnezeu) pentru care a fost si dar acest dar au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu nemaifiind voie de interventie directa pentru vestire ci graind fata catre fata direct fiecare in graiul limbii tarii lui."
Mai citeste atent acolo unde se vorbeste despre acest dar si vei intelege cum stau lucrurile.Vei vedea ca primii crestini vorbeau in limbi in Biserici,desi fiecare aveau o limba comuna si se puteau intelege foarte bine.Uite ce spune din nou apostolul Pavel:
1 Corinteni 14:27 Dacă sunt unii, care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând: și unul să tălmăcească.
1 Corinteni 14:28 Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică, și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.
Deci vorbirea in limbi are o alta utilitate nu acea de evanghelizare,adica sa primesti acest dar pentru ca sa ii poti vorbi altuia care vorbeste alta limba.Acest dar s-a dat spre zidirea acelei persoane si a bisericii.De aceea nu trebuie sa afirmam despre acest dar ce biblia nu spune,trebuie sa fim atenti cand citim in biblie despre aceste lucruri.De asta nu am vrut sa discut despre acest subiect,dar totusi nu am vrut de asemenea sa las sa se inteleaga lucruri pe care biblia nu le spune.Nici eu nu stiu prea multe despre aceasta tema,doar ce afirma biblia,de aceea nu trebuie sa facem constatari pripite.Nu este corect.


In ultima parte a postului meu m-am exprimat complet aiurea , am fost distras si nici nu m-am uitat de doua ori.

Deci, cum interpretezi versetele astea :

1Corinteni 13:1De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.

Care sunt limbile ingerilor?

1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, SE ZIDESTE pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.

Despre darul asta nu ne spune ca va dainui, in schimb ne spune ca acest dar va inceta.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.

Celor carora li s-a propovaduit evanghelia , au ajuns si ei la cunoasterea lui Dumnezeu si au ajuns sa vorbeasca si ei "limba lui Dumnezeu" nemaifiind nevoie ca cineva in mod indirect din afara lor sa vina sa ii invete.Asadar acum in mod direct si fata catre fata vorbesc si ei unii catre altii in graiurile lor native, nu printr-un intermediar.Ca fiecare cultura si limba are propria ei identitate si propriile lor intelesuri care nu coincid intotdeauna mot-a-mot cu alta limba.Deci o data ce nu au mai fost copii in cele duhovnicesti , si au crescut din punct de vedere al graiurilor si al tainelor si in credinta nu a mai fost necesar darul acesta.Darul limbilor a venit la inceput si ca o marturie pentru cei mai slabi in credinta, ca sa creada ca intradevar la botez se intampla ceva.Limbile de foc si darul limbilor eu il vad ca un dar pentru inceput, si ca o marturie a lui Dumnezeu.Sa nu uitam ca la Babel s-a coborit Dumnezeu si a despartit limbile, iar de atunci s-au si despartit oamenii pe pamant, si au inceput sa isi faca idoli.Cum la Babel s-au despartit limbile si oamenii nu s-au mai inteles intre ei, la Cincizecime a venit Duhul din nou dandu-le limbi de foc,aducand din nou intelegerea.Pentru ca fiecare auzea si intelegea, desi erau de diferite nationalitati si limbi.Aceasta este marturia dintru inceput ca Dumnezeu a binevoit intru toti oamenii si a hotarat unirea tuturor in Duh si adevar.Cum la Babel au fost uniti si struniti spre un gand rau, la Cincizecime au fost uniti intr-un grai toti in Duhul Sfant, spre viata vesnica.

lacrimi 13.11.2009 21:50:14

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181486)
Lacrimi ai spus:"Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context."
Da-mi cateva exemple,mie nu imi plac acuzele fara dovezi,indiferent daca sunt eu acuzat sau eu contrazic.Asa e corect.



Daca citesti ce a scris Danut, exact la asta m-am referit si eu.
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."

Doar in doua capitole din Noul Testament se vorbeste de "vorbirea in limbi" ("Faptele Apostolilor" si "Corinteni") si aici doar in cateva versete. In Corinteni de exemplu daca citesti pana la capat Epistola, vezi ca Sfantul Apostol Pavel spune clar (vezi citatul de mai sus) ca "darul limbilor va inceta" dupa ce neamurile se vor intari in invatatura Evangheliilor (si poate dupa ce Biblia va fi publicata si la indemana oricui)

qlavinia 14.11.2009 13:31:47

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s (Post 181490)
:18:Mda, eternul vostru refren: "nu religia te mântuiește, ci relația personală pe care o ai cu Domnul Isus, Mântuitorul tău personal"
De parcă pe ortodocși "religia" i-ar mântui, nu credința.
Firește că numai prin Hristos ne mântuim, doar spune Scriptura asta:

Ioan 14.6 "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
Luca 11.23 "Cel ce nu este cu Mine este împotriva Mea; și cel ce nu adună cu Mine risipește."
1 Timotei 2.5 "unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,"

Dar cum este dogma acestei credințe? Care este mărturisirea de credință? Care este participarea la viața harică a Bisericii, a cărui cap este Hristos? Ajunge doar să crezi despre tine că "te-ai predat Domnului Isus", cum spuneți voi la Adunare?

De ce mai atrăgea atenția sf Iacov?
Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Pentru ce le mai atrăgea atenția și sf Pavel tesalonicenilor?
2 Tes.2.15 "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. "

De ce s-a mai obosit sfântul Pavel să scrie 14 epistole despre organizarea Bisericii lui Hristos și despre combaterea ereziilor, dacă era de ajuns să urle în adunare că "fiecare trebuie să îl primească pe Domnul Iisus în inima lui ca Mântuitor personal" sau "fiecare trebuie să facă legământul cu Domnul Isus și să se predea Lui" ?

Daca eu nu as considera biserica importanta atunci nu as mai merge la nici o biserica. Nu imi rastalmaci cuvintele. Eu vorbeam doar de o prioritate corecta!!!
Eu consider biserica foarte importanta, tocmai de aceea merg la o biserica penticostala de 6 ori pe saptamana chiar ;). Daca nu as consdiera biserica importanta, nu as merge.

In fine, sunt foarte multe de spus, dar prefer sa nu continui :).

Have a nice day.

ovidiu-s 15.11.2009 14:09:43

Citat:

În prealabil postat de qlavinia
Eu consider biserica foarte importanta, tocmai de aceea merg la o biserica penticostala de 6 ori pe saptamana chiar . Daca nu as consdiera biserica importanta, nu as merge.

Biserica în Biblie este folosită cu mai multe sensuri.
1. Biserica cu înțelesul de clădire sau loc de adunare al credincioșilor:
1 Cor. 14 .35 "Iar dacă voiesc să învețe ceva, să întrebe acasă pe bărbații lor, căci este rușinos ca femeile să vorbească în biserică."
1 Cor 11.18 "Caci mai întâi aud ca atunci când va adunati în biserică..."
2. Biseriaca cu sensul de comunitate a crestinilor dintr-un anumit loc (cartea Apocalipsei,exemple: Biserica din Smirna, din Philadelphia, din Sardes etc)
3. Biserica cu sensul de trup tainic a lui Hristos prin care credincioșii intră în comuniune unii cu alții și cu Hristos însuși, prin mărturisirea aceluiași Adevăr:

Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica”
1 TIm 3.15 casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.
Efeseni 1.22 "Și toate le-a supus sub picioarele Lui și, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, "

Qlavinia, d-ta folosești termenul de biserică doar cu primul sens, acela de loc de adunare.
Faptul că te duci la o adunare căreia voi îi spuneți "biserică" să îi asculți pe niște indivizi cum cântă, să te leagăni cu mâna prin aer și să transpiri toată prin trăiri și sentimente de devoțiune auto-impuse, să te simți bine ascultând muzică modernă cu versuri "creștine", să auzi câte o predică a unui pastor sectar, sau "mărturia" vreunui fost alcoolic care își zdrobea nevasta în bătăi și preacurvea în vremurile lui bune, iar apoi după ce a îmbătrânit "s-a predat Domnului" adică s-a "pocăit" și se laudă cu "lucrarea care a făcut-o Domnul Isus în el", toate astea nu cred că iți folosesc la ceva.

PS. Apropo. Am niște întrebări la care nu mi-a răspuns încă nici un "penti". De vreo 15-20 de ani e la moda la penticostali expresia, împrumutată de la "frații" lor americani:
"am chemat sângele Domnului", sau "sângele Domnului Isus are putere" sau chiar "să te mustre sângele Domnului Isus" etc
Dacă îi întrebi însa de unde a avut Hristos sângele care l-a dat pe Glogota pentru noi? Cine l-a purtat in pântece pe Hristos? Pe EA de ce nu o cinstesc? De ce nu spun niciodată, am chemat-o pe Maica Domnului?

somasema 15.11.2009 15:12:41

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s (Post 181813)
Qlavinia, d-ta folosești termenul de biserică doar cu primul sens, acela de loc de adunare.
Faptul că te duci la o adunare căreia voi îi spuneți "biserică" să îi asculți pe niște indivizi cum cântă, să te leagăni cu mâna prin aer și să transpiri toată prin trăiri și sentimente de devoțiune auto-impuse, să te simți bine ascultând muzică modernă cu versuri "creștine", să auzi câte o predică a unui pastor sectar, sau "mărturia" vreunui fost alcoolic care își zdrobea nevasta în bătăi și preacurvea în vremurile lui bune, iar apoi după ce a îmbătrânit "s-a predat Domnului" adică s-a "pocăit" și se laudă cu "lucrarea care a făcut-o Domnul Isus în el", toate astea nu cred că iți folosesc la ceva.

Imi pot permite sa te intreb daca esti crestin ?
Prin ce ai scris tu aici savarsesti UN MARE PACAT
Tu prin aceste randuri SAVARSESTI PACATUL NECREDINTEI IN JERTFA,INVIEREA SI VIATA VESNICA oferita de Iisus Hristos

Cum poti tu judeca un pastor cu ce ai scris tu acolo ?
Sa presupunem ca ar exista un asemenea pastor de care zici tu dar daca el este "murdar" cum zici tu inseamna ca si tu esti murdar in pacate si esti osandit iadului;Tu pui la indoiala sangele lui Iisus si prin randurile tale reiese ca tu nu crezi in puterea sangelui de a curata pacate

Pocainta inseamna lepadarea de pacate si inoirea cu omul cel nou,cel duhovnicesc,cu atat mai mult acest pastor de care zici tu sta martuire pt ca toti sa vedem puterea sangelui de curatare si inoire a omului

Dumnezeu tanjeste pentru noi ca sa venim la pocainta,El abia asteapta ca toti hotii,betivii,curvarii sa vina la pocainta si sa-i puna in Raiul Lui sa-l preaslaveasca

Cat despre manifestarile fizice in bisericile penticostale/carismatice e ceva ce voi ortodocsii nu veti putea intelege niciodata pentru ca voi nu stiti ce inseamna bucuria si dragostea lui Dumnezeu in voi incat sa-ti vina sa dansezi de bucurie
Merita Iisus un dans de bucurie ? Merita Iisus sa aratam putin caraghios pt El ? Raspunsul vostru este evident

Pace voua

Geony 15.11.2009 16:06:37

Citat:

În prealabil postat de somasema (Post 181837)
Imi pot permite sa te intreb daca esti crestin ?
Prin ce ai scris tu aici savarsesti UN MARE PACAT
Cum poti tu judeca un pastor cu ce ai scris tu acolo ?

Nimeni nu savarseste nici un pacat . pastorii care va amagesc pe voi , aceia pacatuiesc . Pt linistea ta sufleteasca am sa-ti dau postarea unui PENTICOSTAL de pe un forum care este nemultumit de .
Ps. aceste cuvinte nu au fost spuse de un ortodox ci de un penticostal:

„Draga frate, cum nu stii nimic despre mine, vreau sa ma prezint ca sa stii despre ce este vorba. Ma numesc ....... si m-am nascut in orasul Iasi. Am 28 ani si sunt membru intr-o biserica penticostala din judetul Iasi. Am absolvit anul acesta facultatea de teologie penticostala "Betania" Arad, si timp de patru ani am petrecut tot timpul meu in Arad. In 2004 am decis sa merg la o facultate de teologie, si cei mai buni prieteni ai mei m-au indrumat spre I.T.P Bucuresti. Am refuzat, atunci, sa merg la ITP, manat de dorinta de a cunoaste bisericile cu o istorie grea/importanta in spate si cu mare traditie penticostala, asa ca am ales Betania-Arad. O gandire si o alegere inocenta, care avea sa fie izbita cu putere de realitatea penticostalismului actual din "capitala cultului" nostru, Arad. M-am adaptat cu greu, discriminarea suferita din partea "penticostalilor ardeleni" si multe alte lucruri, aveau sa fie pt mine inceputul unor ani grei de maturitate teologica si spirituala. Dorinta puternica de a studia Biblia si de a termina facultatea m-au tinut tare, si am terminat cu multe sechele. Iluziile mele despre penticostalismul romanesc au fost puternic zdruncinate in clipa cand am intrat in Arad si am vazut cum stau lucrurile. Pavel Rivis-Tipei, acel presedinte de cult nu mai era - acolo, in Arad, acel "legalist" cum era pe la conferintele pastorale din Suceava, dandu-mi seama ca a fi cameleon nu e calitate doar pt o anumita specie de animale ci si pentru un simplu presedinte de cult. Daca in Moldova, domnia sa predica, in 2002, 2003, la conferintele pastorale ca domnisoarele nu au voie (din punct de vedere biblic ) nici pe strada sa umble fara batic, si ca nu este de-acord ca "sa le bata vantul baticele", (ironia domniei sale ), la domnia sa in biserica toate domnisoarele vin fara batic, (si nu va pot spune ce dezamagire am trait atunci, un tanar inocent venit din Moldova!!! ). Cu timpul aveam sa constat ca aceasta experienta a fost minora in comparatie cu ce a fost, mai tarziu, socant pt mine. In anul I, am avut posibilitatea de a-mi face noi prieteni... m-am integrat in biserica din Arad a fratelui Moise Ardelean si am putut afla mai multe despre aradeni. Apoi, din dovezi si argumente clare, am aflat ca decanul facultatii de teologie penticostala "Betania", dr. Ghiocel Mot, (care este si profesor de matematica la Universitatea de stat "Aurel Vlaicu"), ca domnia sa, pt a da o nota de trecere la cursul dumnealui, trebuia sa-l mituiesti cu cel putin 50 euro. La inceput am crezut ca este o birfa si ca nu are rost sa ma iau dupa vorbe...dar cu timpul m-am convins, cand am vazut ca toata lumea stia, iar eu prostul, nu, ca vorbele uneori sunt adevarate! Asa ca, incetul cu incetul, am reusit sa ma conving ca am intrat intr-un oras plin de penticostali, in frunte cu Presedintele Tipei, dar care este gol de adevarata evlavie, ce a caracterizat cultul penticostal la inceputurile lui. Intr-un oras, in care de la amvon se predica ceva si in viata particulara altceva. Am atatea sa-ti spun fratele meu, ca nu stiu care sa le pun pe foaie si care nu. Tipei se auto-numeste "pastorul spiritual" al facultatii Betania, el care nu a fost niciodata la nici un curs in cei patru ani de studiu - (a fost o singura data la inceput de an, in 2005, cand a venit un norvegian, plin de bani, ce a tinut o predica, atunci a fost si domnia sa, Tipei jucand ieftinul rol de pastor spiritual al studentilor. Tipei nu a venit niciodata sa ne intrebe ce probleme avem, daca avem suficienti bani, mancare, daca avem unde sa dormim... sau alte lucruri care ar trebui sa tina de slujba de pastor spiritual. Nu-l vedeam decat lunea, parcand masinile lui de zeci de mii de euro si imbracat numai cu costume scumpe, pantofi scumpi... si sa nu zic de ceasul lui, care costa enorm. In rest, domnia sa era vesnic plecat ...in lucrarea Domnului. Am fost dezamagit sa le vad pe toate acestea, si mai sunt, dar inca nu am puterea sa le spun si nici autoritatea, eu care am facut cu greu facultatea, ca numai eu si parintii mei stim cat de greu a fost sa castigam bani pt a-mi finaliza studiile. Ca la absolvire sa vad cum baiatul domniei sale, ce era coleg de an cu mine, sa ia note de 10 pe linie si la examenul de pre-licenta si la sustinerea licentei in cadrul Universitatii "Vlaicu" Arad. El care timp de patru ani nu a fost la nici un examen si la nici un curs, am aflat abea in ziua de examen, la prelicenta, ca este coleg de an cu mine. El a luat nota maxima, iar pe locul doi a fost, evident, nora domniei sale. Au dezamagit o facultate intreaga dind note mari la doi analfabeti, teologic vorbind, care nu au stat nici cinci minute la un curs, iar eu care am batut drumul si pe ploaie si pe zapada, am primit o nota mai mica ca a lor. Sa nu crezi ca ma deranjeaza ca am luat o nota mai mica ca a lor, ci faptul de a ma vedea pus alaturi, ca absolvent, cu niste "absolventi" care nu au nici o legatura cu studiul teologic si care, pe cai imorale, au primit ceea ce nu au meritat. Numai eu stiu cita foame am rabdat ca sa-mi pot cumpara un manual teologic, ca lui Erikson sau Grundem.Numai eu stiu cita foame am rabdat ca sa-mi pot cumpara un manual teologic, ca lui Erikson sau Grundem, si cu cat patos am citit ca sa ma cultiv din punct de vedere teologic ... cate ore am petrecut studiind, cat stres am acumulat, cati bani am cheltuit, (numai in anul IV(patru) am cheltuit peste 3000 euro, bani munciti in vacanta pe santierele din Italia) ca sa investesc in vocatia mea ... si la final de an, sa vad in aceeasi roba festiva studenti, precum cei amintiti, care nu s-au deranjat macar odata sa vina la un curs sau la un examen. Am plecat din Arad cu un gust amar, dar si cu capul pe pamant ... ca au avut ei grija sa-l coboare din nori, cu o inima sfasiata de cele vezute dar si intarita in adevarata realitate a lucrurilor. Imi dau seama acum, dupa 4 ani de studii in Arad, ca este intr-adevar nevoie de o trezire la nivel national ...iar cei din Comitetul Executiv al Cultului nu sunt competenti sa o faca. Sunt multumiti cu cifrele statisticilor imbucuratoare, ca suntem 600 de milioane de penticostali pe glob si vreo 500.000 de prin Romania, ca am avut 2000 de botezati cu Duhul Sfant in ultimii 10 ani, ca am ridicat anul acesta 2 biserici la tara in judetul ... Ei sunt multumiti cu banii care ii castiga, cu masinile care le au ... cu membri care de bine de rau vin duminica la biserica ... cu tinerii pierduti dar care totusi sunt in biserica; au famfare mari, coruri mari, instalatii de amplificare, amvon de marmura... scaune tapitzate, aer conditionat; sunt multumiti cu ceea ce au, si cand cate unul ca tine le deranjeaza somnul se trezesc cu "somnul neimplinit" si mai semneaza o excludere din Cult. Si eu am fost prezent la o conferinta pastorala in 2004, si domnia sa Pavel Tipei vorbea despre declinul cultului penticostal si de masurile care trebuie luate. Din ce s-a spus nimic nu s-a facut (meteahna 100% penticostala ) Te incurajez si te sustin, si chiar mi-ar face placere sa mai tinem legatura. Ma opresc aici, desi nu am spus nici un sfert din cate am de spus... Consider ca e destul pt tine ... Vreau sa te incurajez, si ma bucur daca reusec, pt ca stiu ca ai dreptate... In conducerea cultului sunt cei mai incompetenti oameni, si ce pacat ca sunt atat de incompetenti caracterial, atat de imorali!!! Domnul sa fie cu tine!”

Geony 15.11.2009 16:42:30

Citat:

În prealabil postat de somasema (Post 181837)
Imi pot permite sa te intreb daca esti crestin ?
Prin ce ai scris tu aici savarsesti UN MARE PACAT
Tu prin aceste randuri SAVARSESTI PACATUL NECREDINTEI IN JERTFA,INVIEREA SI VIATA VESNICA oferita de Iisus Hristos

Exista om fara pacat , afara de de D-zeu?
"8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi. " I Ioan cap 1.

Citat:

În prealabil postat de somasema (Post 181837)
Pocainta inseamna lepadarea de pacate si inoirea cu omul cel nou,cel duhovnicesc,cu atat mai mult acest pastor de care zici tu sta martuire pt ca toti sa vedem puterea sangelui de curatare si inoire a omului

Pocainta este un proces ce incepe cu botezul si se finalizeaza cu moartea. Cat traiesti trebuie sa te pocaiesti , pt ca savarsesti pacate.
Stim ce trebuie sa facem ca sa ne pocaim si nu avem nevoie de MARTURIA NICI UNUI PASTOR pt acesta poate fi un inselat. Avem Biserica care ne pune la indemana marturia nu a unui OM , CI A MIILOR de martiri , mucenici , sfinti , cuviosi etc care prin care ne poate pune la indemana "ceea ce a facut Iisus in viata lor". Nu avem nevoie de marturia unor oameni care au fost inselati de diavol cf:
"3. Iar de învață cineva altă învățătură și nu se ține de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos și de învățătura cea după dreapta credință,
4. Acela e un îngâmfat, care nu știe nimic, suferind de boala discuțiilor și a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,
5. Gâlcevi necurmate ale oamenilor stricați la minte și lipsiți de adevăr, care socotesc că evlavia este un mijloc de câștig. Depărtează-te de unii ca aceștia. " I Timotei cap 6
sau
" 1. Și aceasta să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te și de aceștia.

7. Mereu învățând și neputând niciodată să ajungă la cunoașterea adevărului.

9. Dar nu vor merge mai departe, pentru că nebunia lor va fi vădită tuturor, precum a fost și a acelora.

13. Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși.
14. Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat, II Timotei cap 3

15. Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
16. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
17. Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc.
20. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște.
21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea Matei cap 7

"1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;
2. Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
3. Și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează. " II petru cap 3



Citat:

În prealabil postat de somasema (Post 181837)
Dumnezeu tanjeste pentru noi ca sa venim la pocainta,El abia asteapta ca toti hotii,betivii,curvarii sa vina la pocainta si sa-i puna in Raiul Lui sa-l preaslaveasca

Tu crezi ca diavolul doarme:
"8. Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită" I Petru cap 5


Citat:

În prealabil postat de somasema (Post 181837)
Cat despre manifestarile fizice in bisericile penticostale/carismatice e ceva ce voi ortodocsii nu veti putea intelege niciodata pentru ca voi nu stiti ce inseamna bucuria si dragostea lui Dumnezeu in voi incat sa-ti vina sa dansezi de bucurie

Daca prin strigaturi si manifestari bolnave ne bucuram in Domnu , apoi rau s-a ajuns. Tu crezi ca domnului ii place acesle apucaturi satanice ? atunci (sa-mi fie cu iertare) o sa ajungem sa il identificam pe D-zeu cu Satana... ai vazut rokeristi cantand si dansand? daca nu , iti spun eu , seamana perfect cu ceea ce numesti tu "manifestarea bucurie si a dragostei fata de Domnu".
Mare grija!!! fii atenta la Biblie si la proorocii mincinosti.

Totpeetor 15.11.2009 18:37:04

Danut 7 mi-ai adus doua versete si m-ai intrebat cum le interpretez,si anume 1 corinteni 13:1 si 1 corinteni 14:4.In 1 Corinteni 13:1 apostolul Pavel tocmai vroia sa arate ca vorbirea in limbi nu aduce cu sine automat si mantuirea,adica gata daca ai primit acest dar esti automat in rai.Mai trebuie sa ai si alte lucruri.Daca vei citi in continuare el mai continua:
1 Corinteni 13:2 Și chiar dacă aș avea darul prorociei, și aș cunoaște toate tainele și toată știința; chiar dacă aș avea toată credința așa încât să mut și munții, și n-aș avea dragoste, nu sunt nimic.
1 Corinteni 13:3 Și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.
Aici el vorbeste despre dragoste,totul e in zadar daca nu avem dragoste,mai ales cred ca se referea la dragostea pe care ne-a aratat-o noua Dumnezeu dandu-l pe Unicul Sau Fiu sa moara pe cruce pentru noi.Noi ca crestini trebuie sa avem credinta,nadejde si dragoste:
1 Corinteni 13:13 Acum dar rămân aceste trei: credința, nădejdea și dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.
Fara acestea 3 mai ales fara dragoste,nu suntem nimic.Sunt bune si celelalte lucruri,dar toate trebuie sa aiba la baza dragostea.Dumnezeu este dragoste,deci si noi trebuie sa aratam dragoste in tot ceea ce facem.
De acord ca "vorbirea in limbi",proorociile vor inceta,dar se pune intrebarea,cand vor inceta?
Pai te intreb acum:ce rost ar mai avea vorbirea in limbi sau proorociile in Rai?Nu ar mai avea rost pentru ca in Rai vom fi cu Isus si ne va vorbi fata in fata personal.In schimb,dragostea va disparea?In nici un caz,cei neprihanitii vor cunoaste dragostea divina pentru vesnicie.
Dar pana atunci ele mai sunt necesare asa cum au fost necesare la inceput.Isus a spus inainte de a se inalta:
Faptele apostolilor 1:8 Ci voi veți primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, și-Mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, și până la marginile pământului."
Si vedem ce s-a intamplat mai apoi in ziua de cincizecimii.Oare noi am devenit atat de puternici,stiinta ne-a facut atat de puternici incat sa nu mai avem nevoie de aceasta putere?Eu zic ca nu.
M-ai intrebat care este limba ingerilor,uite ca la aceasta intrebare nu am raspuns,dar nici un om nu are.E clar insa ca si ingerii comunica in vreun fel,adica au o limba sau limbi.Si asta ne spune si apostolul Pavel,pentru ca zice "de-as vorbi in limbi ingeresti",deci ele exista,desi noi nu le cunoastem.Faptul ca vedem ca ingerii au vorbit in limbi omenesti de cate ori este specificat in Biblie este pentru ca sa se faca intelesi e logic.Si un argument forte in acest sens este ca ingerii exista inainte de crearea omului,deci e logic ca vorbeau inainte ca orice alta limba omeneasca sa fi existat.
O fi avand si vorbirea in limbi conotatii simbolice cum tu ai aratat,si anume ca mantuirea este accesibila tuturor si sa asigure unitatea frateasca de pretutindeni pe glob.Dar ea s-a intamplat aievea.Ai spus ca "Darul limbilor a venit la inceput si ca o marturie pentru cei mai slabi in credinta, ca sa creada ca intradevar la botez se intampla ceva.".N-ai dreptate acest dar l-au primit toti,inclusiv apostolii cat si cei mai "slabi" adica mai recenti care poate nu l-au cunoscut pe Isus cata vreme a fost pe pamant.Uite ce spune Isus:
Ioan 16:7 Totuși, vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar dacă Mă duc, vi-L voi trimite.
Ioan 16:8 Și când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata.
Ioan 16:9 În ce privește păcatul: fiindcă ei nu cred în Mine;
Ioan 16:10 în ce privește neprihănirea: fiindcă Mă duc la Tatăl, și nu Mă veți mai vedea;
Ioan 16:11 în ce privește judecata: fiindcă stăpânitorul lumii acesteia este judecat.
Ioan 16:12 Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteți purta.
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.
Ioan 16:14 El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu, și vă va descoperi.
Aici afli raspuns la intrebarea de ce a fost trimis darul vorbirii in limbi si celelalte daruri,pentru ca evident Isus se referea la coborarea Duhului Sfant in ziua de Rusalii.
Pentru noi e dificil sa intelegem aceste lucruri,dar nu trebuie sa le negam,doar sunt specificate clar in biblie.Cel mai bine este sa evitam subiectele despre care nu stim,pentru a nu face acuze nefondate si a nu gresi in acest fel.

Danut7 15.11.2009 19:45:12

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181885)
Danut 7 mi-ai adus doua versete si m-ai intrebat cum le interpretez,si anume 1 corinteni 13:1 si 1 corinteni 14:4.In 1 Corinteni 13:1 apostolul Pavel tocmai vroia sa arate ca vorbirea in limbi nu aduce cu sine automat si mantuirea,adica gata daca ai primit acest dar esti automat in rai.Mai trebuie sa ai si alte lucruri.Daca vei citi in continuare el mai continua:
1 Corinteni 13:2 Și chiar dacă aș avea darul prorociei, și aș cunoaște toate tainele și toată știința; chiar dacă aș avea toată credința așa încât să mut și munții, și n-aș avea dragoste, nu sunt nimic.
1 Corinteni 13:3 Și chiar dacă mi-aș împărți toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aș da trupul să fie ars, și n-aș avea dragoste, nu-mi folosește la nimic.
Aici el vorbeste despre dragoste,totul e in zadar daca nu avem dragoste,mai ales cred ca se referea la dragostea pe care ne-a aratat-o noua Dumnezeu dandu-l pe Unicul Sau Fiu sa moara pe cruce pentru noi.Noi ca crestini trebuie sa avem credinta,nadejde si dragoste:
1 Corinteni 13:13 Acum dar rămân aceste trei: credința, nădejdea și dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.
Fara acestea 3 mai ales fara dragoste,nu suntem nimic.Sunt bune si celelalte lucruri,dar toate trebuie sa aiba la baza dragostea.Dumnezeu este dragoste,deci si noi trebuie sa aratam dragoste in tot ceea ce facem.
De acord ca "vorbirea in limbi",proorociile vor inceta,dar se pune intrebarea,cand vor inceta?
Pai te intreb acum:ce rost ar mai avea vorbirea in limbi sau proorociile in Rai?Nu ar mai avea rost pentru ca in Rai vom fi cu Isus si ne va vorbi fata in fata personal.In schimb,dragostea va disparea?In nici un caz,cei neprihanitii vor cunoaste dragostea divina pentru vesnicie.
Dar pana atunci ele mai sunt necesare asa cum au fost necesare la inceput.Isus a spus inainte de a se inalta:
Faptele apostolilor 1:8 Ci voi veți primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, și-Mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, și până la marginile pământului."
Si vedem ce s-a intamplat mai apoi in ziua de cincizecimii.Oare noi am devenit atat de puternici,stiinta ne-a facut atat de puternici incat sa nu mai avem nevoie de aceasta putere?Eu zic ca nu.
M-ai intrebat care este limba ingerilor,uite ca la aceasta intrebare nu am raspuns,dar nici un om nu are.E clar insa ca si ingerii comunica in vreun fel,adica au o limba sau limbi.Si asta ne spune si apostolul Pavel,pentru ca zice "de-as vorbi in limbi ingeresti",deci ele exista,desi noi nu le cunoastem.Faptul ca vedem ca ingerii au vorbit in limbi omenesti de cate ori este specificat in Biblie este pentru ca sa se faca intelesi e logic.Si un argument forte in acest sens este ca ingerii exista inainte de crearea omului,deci e logic ca vorbeau inainte ca orice alta limba omeneasca sa fi existat.
O fi avand si vorbirea in limbi conotatii simbolice cum tu ai aratat,si anume ca mantuirea este accesibila tuturor si sa asigure unitatea frateasca de pretutindeni pe glob.Dar ea s-a intamplat aievea.Ai spus ca "Darul limbilor a venit la inceput si ca o marturie pentru cei mai slabi in credinta, ca sa creada ca intradevar la botez se intampla ceva.".N-ai dreptate acest dar l-au primit toti,inclusiv apostolii cat si cei mai "slabi" adica mai recenti care poate nu l-au cunoscut pe Isus cata vreme a fost pe pamant.Uite ce spune Isus:
Ioan 16:7 Totuși, vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar dacă Mă duc, vi-L voi trimite.
Ioan 16:8 Și când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata.
Ioan 16:9 În ce privește păcatul: fiindcă ei nu cred în Mine;
Ioan 16:10 în ce privește neprihănirea: fiindcă Mă duc la Tatăl, și nu Mă veți mai vedea;
Ioan 16:11 în ce privește judecata: fiindcă stăpânitorul lumii acesteia este judecat.
Ioan 16:12 Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteți purta.
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.
Ioan 16:14 El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu, și vă va descoperi.
Aici afli raspuns la intrebarea de ce a fost trimis darul vorbirii in limbi si celelalte daruri,pentru ca evident Isus se referea la coborarea Duhului Sfant in ziua de Rusalii.
Pentru noi e dificil sa intelegem aceste lucruri,dar nu trebuie sa le negam,doar sunt specificate clar in biblie.Cel mai bine este sa evitam subiectele despre care nu stim,pentru a nu face acuze nefondate si a nu gresi in acest fel.

Cum au grait ingerii de-a lungul timpului cu oamenii?Oare nu au vorbit ei in limbile noastre?Au ei un alt grai diferit de al nostru?Nu.Cea ce au ei in plus fata de noi, este comuniunea cu Dumnezeu.Graiul acesta ingeresc pe care noi nu il avem este cunoasterea tainelor lui Dumnezeu.Aceasta este limba si graiul duhovnicesc.Nu ai auzit Scriptura "le-a dat sa manance mancare ingereasca, mana cereasca"?Pana si apostolul ne-a zis ca cel care graieste in limbi graieste taine.Si a zis ca, cel care graieste in limbi sa se roage sa si talcuiasca, sau sa fie urmat de altul care sa talcuiasca.Deci vorbirea aceasta era de la Duhul si aparea intr-un grai lumesc si "ingeresc".Adica cel care vorbea in limbi(limbi ale pamantului,dupa graiurile lumii) graia taine, precum ii zicea Duhul.De aceia cel care graia aceste taine si le si intelegea se zidea pe sine.In Faptele Apostolilor despre acest dar se vorbeste mai mult la inceput.Darul vorbirii in limbi, nu l-au primit toti.La Cincizecime l-au primit oameni din diferite parti si limbi si apostolii ca semn a unirii in Duh.Aceasta manifestare si acest dar a venit ca un raspuns la ce s-a intamplat la Babel "cand s-au despartit limbile" si pentru a duce la indeplinire cuvantul din 1Corinteni 14:21 În Lege este scris: "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul".

Fiecare dar va inceta cand nu va mai fi nevoie de el.La ce mai e nevoie de darul limbilor?

Totpeetor 15.11.2009 20:08:34

Danut 7 am spus ca ingerii cu oamenii au vorbit in limbi omenesti pentru ca e logic de ce au facut asta,pentru a fi intelesi.Dar inainte de creatia omului in ce limba vorbeau,pentru ca ei au existat cu mult inainte ca omul sa fie creat?Evident ca vorbeau cu o limba "ingereasca",adica una diferita de cele utilizate de oameni.Prin faptul ca se vorbeste de "talmacire","talcuire",iti poti da seama ca putea fi vorba si de limbi necunoscute si era nevoie de "traducere", talmacire, pe care se putea ca sa nu fie in stare sa o dea chiar cel care vorbea,de aceea Pavel ii indeamna pe cei care au darul vorbirii in limbi sa se roage si pentru a primi darul talmacirii:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Evident ca acest dar nu l-au primit toti cum tu ai spus,ci doar cei care credeau in Isus,se intelege.
Citeste atent pasajele in care se vorbeste despre acest dar si vei intelege limpede cum au stat lucrurile.In Bisericile din vremea lui Pavel veneau oameni care vorbeau cel putin o limba comuna.Deci se puteau intelege foarte bine,insa totusi ni se spune despre "vorbirea in limbi".E clar ca altul era scopul acestui dar,nu acela de a vorbi celorlalti oameni care nu le cunoasteau limba.Tu ai spus ca nu mai este nevoie de el.Biblia spune ca cine vorbeste in limbi "se zideste pe sine".Oare nu mai este nevoie de el judecand dupa aceste lucruri?
Am vazut ca si Lacrimi a spus ca ""darul limbilor va inceta" dupa ce neamurile se vor intari in invatatura Evangheliilor (si poate dupa ce Biblia va fi publicata si la indemana oricui)".Pavel nu spune cand va inceta acest dar,sunt doar speculatii ce spui tu.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat pentru ca oamenii nu aveau biblii ca acum,existau sinagogi care aveau Vechiul Testament,iar Pavel ii sfatuia in epistole,scrisori cum sa traiasca dupa voia Lui Dumnezeu.Trebuie sa citim atent si vom vedea utilitatea acestui dar chiar in biblie asa cum am mai aratat in postarile anterioare.

Totpeetor 15.11.2009 20:22:46

Este greu de inteles si de mine taina vorbirii in limbi,dar nu trebuie sa ii acuzam pe penticostalii care cred in aceste lucruri si sa le atribuim unei alte proveniente decat cea divina.E simplu de vazut daca ceea ce fac penticostalii "e de la Dumnezeu",prin felul in care traiesc.Daca ei implinesc Scriptura atunci nu are cum ca ceea in care cred ei sa nu fie de la Dumnezeu,pentru ca spune Isus:
Matei 7:18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
De asemenea Isus mai afirma:
Marcu 3:24 Dacă o împărăție este dezbinată împotriva ei însăși, împărăția aceea nu poate dăinui.
Marcu 3:25 Și dacă o casă este dezbinată împotriva ei însăși, casa aceea nu poate dăinui.
Marcu 3:26 Tot astfel, dacă Satana se răscoală împotriva lui însuși, este dezbinat, și nu poate dăinui, ci s-a isprăvit cu el.
Daca ei il slavesc pe Dumnezeu si implinesc Scripturile e imposibil ca vorbirea in limbi pe care o practica sa nu vina de la Dumnezeu.Sa fim rationali si corecti.

Danut7 15.11.2009 20:32:39

Citat:

În prealabil postat de Totpeetor (Post 181900)
Danut 7 am spus ca ingerii cu oamenii au vorbit in limbi omenesti pentru ca e logic de ce au facut asta,pentru a fi intelesi.Dar inainte de creatia omului in ce limba vorbeau,pentru ca ei au existat cu mult inainte ca omul sa fie creat?Evident ca vorbeau cu o limba "ingereasca",adica una diferita de cele utilizate de oameni.Prin faptul ca se vorbeste de "talmacire","talcuire",iti poti da seama ca putea fi vorba si de limbi necunoscute si era nevoie de "traducere", talmacire, pe care se putea ca sa nu fie in stare sa o dea chiar cel care vorbea,de aceea Pavel ii indeamna pe cei care au darul vorbirii in limbi sa se roage si pentru a primi darul talmacirii:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Evident ca acest dar nu l-au primit toti cum tu ai spus,ci doar cei care credeau in Isus,se intelege.
Citeste atent pasajele in care se vorbeste despre acest dar si vei intelege limpede cum au stat lucrurile.In Bisericile din vremea lui Pavel veneau oameni care vorbeau cel putin o limba comuna.Deci se puteau intelege foarte bine,insa totusi ni se spune despre "vorbirea in limbi".E clar ca altul era scopul acestui dar,nu acela de a vorbi celorlalti oameni care nu le cunoasteau limba.Tu ai spus ca nu mai este nevoie de el.Biblia spune ca cine vorbeste in limbi "se zideste pe sine".Oare nu mai este nevoie de el judecand dupa aceste lucruri?
Am vazut ca si Lacrimi a spus ca ""darul limbilor va inceta" dupa ce neamurile se vor intari in invatatura Evangheliilor (si poate dupa ce Biblia va fi publicata si la indemana oricui)".Pavel nu spune cand va inceta acest dar,sunt doar speculatii ce spui tu.Darul vorbirii in limbi nu a fost dat pentru ca oamenii nu aveau biblii ca acum,existau sinagogi care aveau Vechiul Testament,iar Pavel ii sfatuia in epistole,scrisori cum sa traiasca dupa voia Lui Dumnezeu.Trebuie sa citim atent si vom vedea utilitatea acestui dar chiar in biblie asa cum am mai aratat in postarile anterioare.

1Corinteni 12
9. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.

28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?

Cine a dat graiurile limbilor?Nu, Duhul Sfant?Nu tot el a impartit limbile la Babel?Ce spune Pavel?Ca vorbirea in limbi este dupa graiurile lumii.

1Corinteni 14:10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.

Cand biserica s-a zidit si evanghelia s-a publicat in fiecare limba si la fiecare popor,iar fiecare a ajuns la cunostiinta lui Dumnezeu, atunci darul acesta a ajuns in varful piscului si a incetat.Ce spune apostolul?Nu fiti copii.Fiti intelepti.

1Corinteni 13:11Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

Deci cand acest dar a ajuns sa fie exploatat a incetat.Cand a ajuns fara de folos a incetat.La fel va fii si cu proorocia si cu stiinta,atunci cand ceea ce stim in parte va ajunge la desavarsire.Darul limbilor a ajuns la desavarsire caci toate limbile au ajuns la cunostiinta lui Dumnezeu si sa vorbeasca in limba duhovniceasca si spirituala.Evanghelia a ajuns la toate graiurile si din toate limbile oamenii au ajuns la cunostiinta Domnului.Asadar nu mai e nevoie de acest dar, si nu mai foloseste la absolut nimic, si a incetat.La fel cand nu va mai fii nevoie de proorocie, sau cand proorocia va ajunge desavarsita(adica toate vor fi profetite , care trebuiesc sa fie profetite) atunci profetia va inceta.La fel si cand stiinta va deveni completa, va inceta cand nu va mai fi ceva de stiut, ce nu va fi stiut.

Am vorbit si eu cu un penticostal, care l-a botezat i-a zis pastorul dai drumul la gura ca vine Duhul, si a inceput sa isi dea drumu si si-a dat seama ca e o falsitate si o ipocrizie si s-a oprit.

ovidiu-s 15.11.2009 21:18:41

Citat:

În prealabil postat de Danut7
Asadar nu mai e nevoie de acest dar, si nu mai foloseste la absolut nimic, si a incetat.La fel cand nu va mai fii nevoie de proorocie, sau cand proorocia va ajunge desavarsita(adica toate vor fi profetite , care trebuiesc sa fie profetite) atunci profetia va inceta.

E clar acest lucru. Vorbirea în limbi, asa cum este prezentată în capitolul 2 al Faptelor Apostolilor, a avut scopul precis de a face inteleasă evanghelia în toate limbile care se vorbeau in zonă.
Anumite secte actuale o caută din dorința lor demonică de a avea experiente si trăiri noi care nu au nimic de-a dace cu duhul smereniei sau cu Dumnezeul Evangheliilor.
Sectantii "penti" și harismatici care susțin că posedă sau au posedat acest dar în anumite momente de "devoțiune" profundă, trebuie să învețe limbile străine moderne la fel ca orice alt om, dacă vor să se înțeleagă cu cunoscătorii limbii respective. Nu le-o face Dumnezeu cadou prin "harul Duhului Sfânt", cum spun ei.
Noi, oamenii vom fi judecati după faptele noastre și după cum am îndeplinit poruncile, sau după cum am urlat intr-o "limbă" sau alta la adunare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:58:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.