Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15870)

N.Priceputu 20.12.2012 21:57:52

cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis
 
Tudor, un copil de 6 ani, este nu doar foarte inteligent, ci și un copil responsabil și bun.
A reușit, cu mult efort, să se califice în finala națională de șah pentru școlari, care va avea loc în perioada 4-12 ianuarie 2013 la Călimănești-Căciulata. Dacă până acum costurile deplasărilor le-a plătit clubul, acum aceasta nu se mai poate, iar munca lui susținută ar putea fi zădărnicită.

Este nevoie de 900 de lei, bani care ar acoperi cheltuielile de cazare ale sale și ale tatălui său (profesor, deci sărac).

Cei care doresc să ajute îmi pot scrie pe privat pentru eventuale detalii.

N.Priceputu 21.12.2012 23:21:26

Se pare că gheața s-a spart. Avem nădejde că încet, încet, suma se va strânge. Doamne ajută!

N.Priceputu 22.12.2012 10:00:51

Pentru ca transferurile să meargă mai ușor, am făcut și un cont PayPal.

N.Priceputu 22.12.2012 17:06:20

Mulțumiri celor care deja s-au implicat. Sper ca la sfârșitul zilei sau mâine să vă pot spune câți bani s-au strâns.

N.Priceputu 22.12.2012 21:49:27

Poate ne întrebăm ce legătură este între șah și credință. Poate să nu fie niciuna. Dar mi-am amintit că tatăl lui Tudor mi-a spus că acesta își dorește să devină preot. Să-i ajute Dumnezeu. La concursul de șah de la Călimănești a cunoscut un călugăr fost campion de șah în urmă cu ceva ani, deci în copilărie, turneul desfășurându-se tot acolo. Deci din campion la șah - călugăr.
Poate asemănătoare va fi și alegerea lui Tudor. Și oare e puțin lucru ca inteligența lui ieșită din comun să i-o închine Domnului?

Vești bune: Ne apropiem de 300 de lei.

N.Priceputu 23.12.2012 20:55:47

... 400 de lei astăzi. Mai avem puțin și ajungem la jumătate.

N.Priceputu 28.12.2012 23:16:24

La momentul actual s-au strâns aprox. 500 de lei, iar mâine sau zilele următoare probabil se vor mai adăuga 300. Ar mai fi, deci 100 de lei pentru a asigura strictul necesar.

cezar_ioan 29.12.2012 17:26:10

http://chess-results.com/Tnr88453.aspx?lan=1

Aici detaliile despre Concursul National Scolar Elisabeta Polihroniade: http://www.frsah.ro/

cezar_ioan 01.01.2013 15:47:26

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 490402)
Poate ne întrebăm ce legătură este între șah și credință.

Am dat ieri peste un material surprinzator. Nu impartasesc intru totul ce scrie acolo, insa iata ca sunt si altii preocupati de tema asta.
Iata linkul:
http://teologiasahului.wordpress.com/

Laura19 01.01.2013 16:32:20

:)
La o manastire (Oasa) sunt multi monahi tineri si nici nu sunt primiti daca nu au macar o facultate. Din surse sigure stiu ca sunt si monahi care au fost olimpici.

Si au mai fost si in Romania, Rusia etc. oameni inteligenti,savanti, medici etc. cu credinta mare. (ca nu sunt bagati in seama si se spun minciuni despre ei, e partea a doua)

:D Deci faptul ca Tudor joaca sah si are si talent la el, nu contrzice ortodoxia in nici un fel.

Chiar ii urez succes. Sper din suflet sa castige. :D Si eu jucam sah cand eram mai mic, nu am facut cursuri si nici nu am participat la concursuri, dar tin minte ca imi placea tare mult.

Inca odata, mult succes Tudor!:53:

(sper ca s-a strans ce mai era de strans. 100 de lei parca. E totul ok, da?)

N.Priceputu 01.01.2013 16:43:51

O interesantă analogie între jocul de șah și viața creștină, în articolul teologia șahului.

Nu știu sigur dacă s-au depășit cei 800 de lei. Ceea ce știu, însă, este faptul că Tudor este bolnav, împreună cu toți ceilalți membri ai familiei lui Cezar, și că ar avea nevoie de ceva bani de medicamente, mai ales dacă nu se vindecă cu totul până începe concursul.
Mulțumiri tuturor celor care s-au implicat!

cezar_ioan 01.01.2013 22:52:20

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 492040)
O interesantă analogie între jocul de șah și viața creștină, în articolul teologia șahului.

Nu știu sigur dacă s-au depășit cei 800 de lei. Ceea ce știu, însă, este faptul că Tudor este bolnav, împreună cu toți ceilalți membri ai familiei lui Cezar, și că ar avea nevoie de ceva bani de medicamente, mai ales dacă nu se vindecă cu totul până începe concursul.
Mulțumiri tuturor celor care s-au implicat!

Din fericire avem acum toate medicamentele necesare. Am schimbat (a cata oara?) antibioticele pentru copii, iar noi suntem pe picioare. Nu stiu cum se face dar tocmai eu, slabanogul mi-am revenit primul...:)
Asadar acum totul pare, in sfarsit pe un drum ferm spre bine. (Doar spaima pe care am tras-o ne mai joaca unele feste, prin amintiri...)

Va multumesc tuturor pentru gandul bun, pentru ajutorul material si pentru rugaciune.
Slava lui Dumnezeu!
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti cu Sfantul Acoperamant! AMIN+

cezar_ioan 10.01.2013 01:24:03

Deocamdata situatia este urmatoarea: http://chess-results.com/tnr88453.as...2&lan=1&wi=821

Mai sunt 4 runde, iar vineri e concursul de dezlegari. Sambata la pranz se stie clasamentul final.
Noi suntem destul de ..."in corzi". Tudor lupta curajos, cat si cum poate...
Voi povesti la sfarsitul turneului cum a fost la aceasta finala, indiferent de soarta luptei.
(Rugati-va pentru Tudor, cei milostivi, sa fie sanatos!)

glykys 10.01.2013 22:42:44

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 490402)
Poate ne întrebăm ce legătură este între șah și credință.

Un articol interesant despre milostenie, cui si cum facem milostenie, aici:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/mil...erinta-inteleg

cezar_ioan 12.01.2013 01:02:24

1 atașament(e)
Tudor inaintea inceperii partidei, primind ultimele sfaturi (bune?)....

cezar_ioan 12.01.2013 01:30:42

Astazi Tudor a obtinut prima medalie: argint, la proba de dezlegari de probleme (5 probleme cu mat si un studiu).
Performanta lui a fost de 15 puncte, aceeasi ca a lui Radu, medaliatul cu aur.
Diferenta a constat in timpul de rezolvare a sarcinii: 57 minute Tudor, fata de 54 minute Radu.
O situatie incantatoare pentru umoristi: amandoi copiii primisera sfatul si "porunca" sa nu iasa din sala decat dupa consumarea celor 60 minute afectate probei. Asadar, sa se straduiasca sa rezolve problemele pana la sfarsit. Sa nu abandoneze!
Radu nu a mai rezistat si a plecat primul... Tudor l=a intrecut in rabdare si ascultare cu 3 minute. Dar arbitrii au considerat ca departajarea se face in favoarea celui care a iesit primul, pe motivul ca a gandit mai rapid...:)

Bulversat de raportul invers dintre ascultare si rasplata, Tudor m-a intrebat intrigat: de ce eu care am ascultat am fost depunctat, iar el care nu a ascultat a luat locul 1?
Pentru ca virtutea ascultarii presupune suferinta pe moment, insa roadele ei dulci se vor vedea in viitor, la timpul harazit coacerii... Am incropit eu, strans cu usa, un raspuns...:)

Dimineata, peste 8 ore se joaca ultimul act al competitiei. Daca va invinge, Tudor va obtine a doua medalie de argint: la sah clasic, proba principala. Daca pierde sau face remiza, va obtine locul 3 si medalia de bronz.

Domnul sa va binecuvinteze, pe toti cei care ati gasit un moment sa va ganditi la Tudor in aceste 8 zile de truda (si bucurii)!...

VladCat 12.01.2013 12:56:33

Pacat ca arbitrii au luat o decizie asa stupida...e oarecum la mintea cocosului ca o atare departajare (dupa criteriul timpului) ar fi avut sens, eventual, daca ambii concurenti rezolvau toate problemele pana la capat...

Oricum nu asta e esentialul...Felicitari pentru performanta si Doamne ajuta la cat mai multe asemenea clipe frumoase! :)

dorinastoica14 12.01.2013 13:23:19

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 494681)
Un articol interesant despre milostenie, cui si cum facem milostenie, aici:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/mil...erinta-inteleg

Mi-a plăcut fraza aceasta. Mă regăsesc în ea.

Oamenii nu sunt darnici, cel mai adesea, cu cei care se dăruie, care pun tot sufletul în ceea ce fac, ci…cu cei care le cer, care îi obligă, cale le forțează mâna, profitând de situația grea în care se află.

cezar_ioan 13.01.2013 01:08:32

Azi s-a terminat concursul. In sfarsit...

Tudor a obtinut ... "doi arginti", cum a zis el la un moment dat: primul la dezlegari si, cu mari lupte, al doilea la concursul principal (medalie si invitatie, cu sponsorizare din partea organizatorilor, pentru editia de anul viitor): dupa cum reiese din tabel, Tudor si Teo Togan, rivali "eterni" la acelasi club, au avut punctaj identic (6 victorii si 4 infrangeri), departajarea facindu-se dupa criteriul partidelor directe, unde Tudor a castigat atat in tur cat si in retur la oponentul sau:
http://chess-results.com/tnr88453.as...1&lan=1&wi=821

In luna mai urmeaza, cu voia lui Dumnezeu, prima participare a lui Tudor la Campionatul Mondial, in Grecia, la Halkidiki (parca asa se scrie...:))

Multumiri tuturor! (Cuvintele imi par neputincioase acum...)
Voi reveni zilele viitoare cu cateva detalii (fotografii, etc.).

P.S. Parintele monah (pe nume Siluan...!) care a fost campion national in copilarie la sah, cunoscindu-l pe Tudor, ne-a propus sa fim cazati in editiile urmatoare ale campionatelor nationale la ... Manastirea Turnu!
Mare e Mila Domnului!!!

Annyta 13.01.2013 16:15:16

Felicitări! Ne bucurăm de reușite și vă dorim drum bun către casă :-)

cezar_ioan 13.01.2013 17:31:54

Mascota turneului
 
Organizatorii au avut frumoasa inspiratie de a reprezenta, prin aceasta lucrare a copiilor, starea de spirit a micutilor sahisti:

of... nu se incarca fotografia... pacat...

cezar_ioan 13.01.2013 17:36:12

1 atașament(e)
Mai incerc o data... A mers!

cezar_ioan 13.01.2013 17:49:58

Tudor in postura de ...antrenor!
 
1 atașament(e)
In urma cu cateva luni, Tudor a fost expediat pe locul 2 la un concurs din Bucuresti, de catre un copil necunoscut, pe atunci, in lumea sahului "profesionist": Cosmin Moldoveanu, in varsta de 8 ani, debutant in arena competitiilor sahiste oficiale...
Dupa plansul de rigoare, Tudor a ales sa fie prieten cu Cosmin, recunoscindu-i acestuia din urma meritul de a fi ...mai mare in varsta! Si foarte talentat si serios si ascultator.
La randul lui, Cosmin, are intre timp sansa de a trece la un nou antrenor, pe nume Adrian Stanca (maestru national si reprezentant cu succes al Romaniei la cateva turnee in Europa, precum si inegalabil jurnalist al competitiiilor sahiste, genul Ioan Chirila...), foarte bun sahist si mare suporter al copiilor. Maestrul Adi Stanca il slefuieste rapid pe Cosmin si rezultatele nu se lasa asteptate: astazi Cosmin se numara printre cei mai buni sahisti, din Romania si desigur din lume, la categoria sub 10 ani.

In poza de mai jos, Tudor iese din sala lui, stiindu-si prietenul la ceas greu, si vine "acasa" la fostul rival, care joaca o partida-cheie, pentru a-l incuraja si pentru a-i sufla un pont, pe tema: "cum sa joci cu adversarul de azi, pe care eu il cunosc, iar tu nu... Uite care sunt schemele lui si miscarile care merg contra lui... ai inteles, frate? Bate kuba!".........:)

Cat despre lupta dintre Tudor si Cosmin in viitor, vorba doctorului Dragomir exilat printre gali: om verra!

P.S. Strecurindu-se in alta sala de joc, pe sub ochii arbitrilor intransigenti, Tudor isi trage gluga pe cap, pentru a trece neobservat... Prietenia cere sacrificii!

cezar_ioan 13.01.2013 18:10:41

Aici a fost
 
1 atașament(e)
In acest loc minunat, plai romanesc intretesut cu monastiri, ne-a purtat Voia Domnului si ajutorul vostru, al celor milostivi, binecuvantati sa fiti de Bunul Dumnezeu, fratilor si surorilor intru Hristos Domnul!
(Cum oare va voi arata vreodata recunostinta mea, pacatosul si nevrednicul vostru frate, ca ati ajutat cu mare folos un copil aflat la ceas de incercare?...)

adam000 13.01.2013 18:19:18

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 495394)
In acest loc minunat, plai romanesc intretesut cu monastiri

Unde este acest loc minunat? Voineasa, Lotru, pe unde?

Sa va ajute Dumnezeu sa vi se implineasca copii in viata pe toate planurile si sa il iubeasca pe Dumnezeu!

cezar_ioan 13.01.2013 18:21:09

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 495395)
Unde este acest loc minunat? Voineasa, Lotru, pe unde?

Sa va ajute Dumnezeu sa vi se implineasca copii in viata pe toate planurile si sa il iubeasca pe Dumnezeu!

Calimanesti, Caciulata...
Valea Oltului. Judetul Valcea. Horezu...
Manastirea Cozia la 10 pasi, Manastirea Turnu... si multe altele, toate adunate pe o singura ... vatra de sihastrii romanesti...

Aceasta tara au vrut s-o siluiasca si sa o fure lacomii, mereu!... Gradina Maicii Domnului... Acasa la Mircea, la Brancoveni, la Voda, la Stefan si Mihai, la Rafail si Sfantul Nicodim....
Aceasta tara si pe copiii ei de pretutindeni.................
Pricepem, oare, noi, adultii crestini de astazi?

cristiboss56 13.01.2013 19:28:21

Din intamplare sau nu , in urma cu un an si doua luni , l-am cunoscut pe acest mic campion , dar nu am banuit ca va ajunge aici !
Ma bucur ca am poza lui in albumele mele private , spre amintirea intalnirilor noastre de pe forum .
Dumnezeu si Maicuta Lui , sa va fie alaturea !:1:

cezar_ioan 13.01.2013 19:44:08

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 495436)
Dumnezeu si Maicuta Lui , sa va fie alaturea !:1:

AMIN! AMIN! AMIN!
Asemenea si voua/noua, tuturor, in veci!
(si nu alaturea, ci in tabla inimii noastre....:))

cezar_ioan 13.01.2013 20:59:10

1 atașament(e)
Ridicand privirea, la Calimanesti, peste toate ale noastre, Alb in Zare, departe...

P.S. Toate fotografiile postate sunt daruite de Adrian Stanca.

cezar_ioan 13.01.2013 22:07:04

Confirmare oficiala
 
Iata si un album, oferit pe www.frsah.ro, din partea G.M.I. doamna Elisabeta Polihroniade, organizatoarea concursului:

In album Tudor apare in fotografia cu numarul 29; in poza cu numarul 22 il intalnim pe campionul mondial Mihnea Ognean, fecior al plaiului romanesc din Targu-Mures; in fotografia cu numarul 30 Radu Tampea din Alba-Iulia, campion absolut (10 victorii din 10 confruntari!) al acestor Nationale la categoria sub 7 ani, - un copil neasemuit de bland, calm si puternic, precaut si abil; inca mai mult, vorba lui Tudor - "Radu e atat de generos cu jucariile... Ce prieten bun!"...:
http://www.frsah.ro/2013/albume-foto...iade-Premiere/

Rabdurii si ambitiosi, talentati si bine-indrumati, multi dintre cei din fotografii sunt "copii fara copilarie".
Ei au jertfit in inima lor aceasta vacanta de iarna, voind mai intai sa isi multumeasca parintii (oh, neasemuita si putin bagata in seama dragoste a copiilor pentru parintii lor).

Laura19 14.01.2013 08:19:28

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 495262)
Azi s-a terminat concursul. In sfarsit...

Tudor a obtinut ... "doi arginti", cum a zis el la un moment dat: primul la dezlegari si, cu mari lupte, al doilea la concursul principal (medalie si invitatie, cu sponsorizare din partea organizatorilor, pentru editia de anul viitor): dupa cum reiese din tabel, Tudor si Teo Togan, rivali "eterni" la acelasi club, au avut punctaj identic (6 victorii si 4 infrangeri), departajarea facindu-se dupa criteriul partidelor directe, unde Tudor a castigat atat in tur cat si in retur la oponentul sau:
http://chess-results.com/tnr88453.as...1&lan=1&wi=821

In luna mai urmeaza, cu voia lui Dumnezeu, prima participare a lui Tudor la Campionatul Mondial, in Grecia, la Halkidiki (parca asa se scrie...:))

Multumiri tuturor! (Cuvintele imi par neputincioase acum...)
Voi reveni zilele viitoare cu cateva detalii (fotografii, etc.).

P.S. Parintele monah (pe nume Siluan...!) care a fost campion national in copilarie la sah, cunoscindu-l pe Tudor, ne-a propus sa fim cazati in editiile urmatoare ale campionatelor nationale la ... Manastirea Turnu!
Mare e Mila Domnului!!!

Frumos! Felicitari lui Tudor! :41: Si ce frumos le randuieste Domnul pe toate!

:) Multumim ptr. poze! E tare simpatic micul campion.
Succes in continuare. Dumnezeu sa va ajuta!

laraG 14.01.2013 10:55:25

"Lui Dumnezeu slava si numai Lui!"
Felicitari si multe realizari spre slava lui Dumnezeu, Tatal,amin!
Multa sanatate, la multi ani binecuvantati intregii familii Ioan !

cezar_ioan 15.01.2013 05:55:51

Citat:

În prealabil postat de laraG (Post 495628)
"Lui Dumnezeu slava si numai Lui!"
Felicitari si multe realizari spre slava lui Dumnezeu, Tatal,amin!
Multa sanatate, la multi ani binecuvantati intregii familii Ioan !

Cu toata dragostea frateasca intru Hristos MultMilosardul, cu recunostinta - cat pot sa duc,
va multumesc scumpa sora intru Hristos!
Domnul sa ne miluiasca pe fiecare si pe toti impreuna!!! AMIN+

cezar_ioan 16.01.2013 01:06:57

Nu as voi sa inchei cuvantul meu pe acest topic fara a-mi exprima recunostinta fata de cei care ne-au ajutat.
Fara sprijinul vostru, cerut cu nadejde in Mila lui Dumnezeu mai intai de fratele N.Priceputu, participarea lui Tudor la concurs nu ar fi fost posibila, cred eu.

Desi mi-ar fi drag sa pomenesc aici numele celor care ne-au ajutat, n-o voi face. Va rog sa ma iertati, surorilor si fratilor milostivi, insa ma sprijin pe urmatorul argument: mie, daca as fi contribuit cu ceva la ajutorul unui om, nu mi-ar fi placut sa fiu pomenit pe topic. Ba chiar m-as fi simtit, ca sa zic asa, nedreptatit. Cei care ne-au ajutat nu au facut-o din nevoia de a fi remarcati sau aplaudati, ci pur si simplu, discret si direct, au daruit din inima lor atat cat a putut fiecare. Din cate stiu, nu s-a numarat nici un milionar printre cei milostivi cu noi. Ci tot oameni care cunosc experienta lipsurilor, a suferintei, a zadarnicirilor din lipsa de sansa. Sau oameni care ofera semenilor sansa unei munci cinstite, impartind cu ei castigul, fara a-si face bogatii pentru ei insisi, din acelea pe care le maninca moliile si rugina.

Tudor a spus asa: "Vezi, tata, tot cei nevoiasi ii ajuta pe nevoiasi, iar bogatanii toaca banii cu alti bogatani in petrecerile lor nesfarsite"...

mara2008 28.01.2013 01:57:26

La multi ani ! Tudor
 
La multi ani pentru frumoasa vârsta de 7 ani,ce ii implineste azi acest viitor mare sahist al nostru cu un suflet la fel de mare si o intelepciune deosebita lucruri cultivate bine de doi parinti de o calitate execeptionala ca oameni si profesie.
Felicitari pentru turnelul de sah si succes în continuare!”
:53::53::53:

cezar_ioan 28.01.2013 03:03:39

Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 498846)
acest viitor mare sahist al nostru

Sa fie un om bun mai intai, un barbat bineplacut Domnului Hristos si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu!
Aceasta ii doresc eu, ca tata, lui Tudor. AMIN+

P.S. Multumim, Mara, pentru toate!...

Pelerin spre Rasarit 28.01.2013 09:19:24

La multi ani pentru fiul tau Ioan,sa-i lumineze Domnul pasii pe calea Sa,sa aiba bunatatea parintilor sai,nadejde si credinta,mila si curaj,dragoste pentru aproape si rugaciune curata.Sunteti parinti buni,devotati si credinciosi care ati reusit,prin puterea Lui,sa cresteti un copil minunat,in conditii grele,cu mari sacrificii, dupa cum a reiesit dint tot ce ai povestit despre el si mergand pe acest drum nu am nici o indoiala ca Cel de Sus ii va lumina si pe mai departe mintea si inima pt a merge spre starea barbatului desavarsit,la masura varstei deplinatatii in Hristos.Domnul sa va apere si sa va intareasca mereu!

delia31 28.01.2013 19:40:20

Frumos de tot! Felicitari micului mare sahist si La multi ani!
Efrem Sirul, sfantul praznuit azi, 28 ianuarie, sa-i fie rugator catre Hristos.
…“iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei” daruieste-l lui si alor lui si noua slugilor Tale…

http://2.bp.blogspot.com/_CEJA-pTWwY...0/DSC_0049.jpg

niculinasirghi 28.01.2013 19:43:19

La Multi Ani! Cat mai multe concursuri de sah sa castige.

Yasmina 28.01.2013 21:01:58

La multi ani micutului sahist si din partea mea!
Sa fie un crestin desavarsit !


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:02:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.