Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Cuvant pentru suflet ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16604)

cristiboss56 28.01.2017 03:21:08

Niciodata nu ne vom lecui de disperarea spiritului din timpul rugaciunii, prin ingrijorari si reveniri fortate. Daca insa nu dorim aceste distractii si disperari, nu le vom avea. De teama lor ne pierdem si mai mult puterea spirituala. Cand dupa o rugaciune facuta cu efort si oboseala, constatam ca mintea noastra a alunecat permanent spre alte lucruri, este durerea ca ignoram puterea sacrificiului si ca am fi dorit in mod egoist sa simtim o placere si o alinare in fundul inimii.
Dar atunci cand nu renuntam la aceasta dorinta, cand corpul nostru obosit nu permite sufletului sa se inalte, cand inima ramane uscata, iar buzele abia au puterea sa pronunte cuvintele care de multe ori nu mai au sens pentru noi, ah!, ce stare disperata. Dar ce sacrificiu si mortificare totala… Sa ne rugam deci, sa inlaturam piedicile care constituie de fapt meritul rugaciunii

cristiboss56 28.01.2017 18:27:15

Niciodată nu-i iubești pe cei apropiați ca atunci când riști să-i pierzi” (Anton Cehov).

Îmi amintesc că într-o vreme de-a lungul arterelor rutiere cu circulație „furtunoasă” începuseră să apară panouri mari, cam de șase pe trei metri, dar nu pentru reclamă, ci cu rol de avertisment. Pe ele era lipită fotografia unei femei cu doi copii mici și textul: „Ești așteptat acasă!”. Această acțiune urmărea să-i facă pe șoferi să se gândească la faptul că trebuie să fie extrem de prudenți când circulă, fiindcă în caz de accident vor provoca o mare durere celor apropiați, ba poate se vor despărți de ei pentru totdeauna. Un asemenea panou e ca o „frână psihologică”, ce îi oprește pe automobiliști de la gesturi nesăbuite și încălcarea regulilor de circulație.

Și în viața de familie trebuie să avem asemenea semne, un sistem de frâne și contragreutăți care să poată păzi căsnicia noastră de gesturi necugetate. Pacea din familie e pentru familist cea mai mare valoare de pe pământ, însă ea este foarte fragilă, este foarte ușor de distrus. De aceea, în momentele dificile ale vieții, când corabia vieții începe să se răstoarne, este important să ne amintim care sunt cele mai importante lucruri: pacea, dragostea și relațiile cu cei apropiați.

(Pr. Pavel Gumerov, Conflictele familiale: prevenire și rezolvare, traducere din limba rusă de Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2013, p. 95)

cristiboss56 29.01.2017 22:57:09

Un cuvânt pentru o fată care caută iubirea :
 
Oare știi tu că fără Dumnezeu nu este și nu poate exista nici un fel de iubire? În înțelesul actual al acestui cuvânt intră doar pofta ochilor și trufia vieții. Dacă vrei să știi care este adevărata iubire, citește Sfânta Evanghelie și în primul rând capitolul XIII din Epistola I către Corinteni.

Doamne, înțelepțește-o pe această fată ca să nu greșească în părerea sa de sine!

Locuiți împreună cu părinții și nu vă făuriți viața după cum vi se pare dumneavoastră, ci după voia lui Dumnezeu. Trăiți creștinește, purtând neputințele aproapelui cu răbdare și iubire. Dumneavoastră trebuie doar să vă rugați pentru ei, iar nu să le impuneți punctele dumneavoastră de vedere, fie ele și cele mai evlavioase. Viețuiți cu evlavie și nu creați tensiuni în familie.

Căci dacă veți începe să trăiți după legea dragostei, această lege va fi înțeleasă atât de cei credincioși, cât și de cei necredincioși. Puteți să vă rugați pentru găsirea unui tovarăș de viață și, dacă Domnul va binecuvânta, totul se va rândui. Lucrați la serviciul dumneavoastră și la casa de vacanță, ajutați-i pe cei apropiați, căci aceasta de asemenea este scris în legea dragostei.

(Arhimandritul Ioan Krestiankin, Povățuiri pe drumul Crucii, Editura de Suflet, București, 2013, pp. 95-96)

cristiboss56 30.01.2017 19:12:29

9 vorbe de suflet ale Mitropolitului Bartolomeu Anania








Liturghia este Împărăția lui Dumnezeu deja venită pe pământ. Binecuvântând împărăția, preotul binecuvintează liturghia care urmează să se desfășoare.
Cânt te găsești în fundul prăpastiei să nu disperi, iar dacă ai ajuns în vârful muntelui să nu amețești. Și să știți că această a doua primejdie este mai mare decât cea dintâi. Pentru că în fundul prăpastiei apelezi la rugăciune ca izvor de putere. Când ai ajuns în vârful muntelui, uiți de ea.
Dacă după moarte nu mai e nimic, ce rost mai are să trăiești, să speri, să te lupți…
Nu este important că pleci, important e să te întorci. Să nu mori rătăcind prin străinătăți, fără să îți aduci aminte că ai un părinte care te așteaptă cu brațele deschise.
Hrăniți speranța cu fapte bune.
Urcușul către mântuire, încet, dar sigur, este să fii azi mai bun decât ieri și mâine mai bun decât azi.
Rugăciunea este cea care străbate orice zid.
Nimeni nu L-a văzut pe Iisus înviind, dar mulți au fost cei care L-au văzut înviat. Faptul în sine al Învierii nu a avut martori. El s-a petrecut în intimitatea mormântului, fără ca vreun ochi omenesc să fi avut acces la singura minune pe care Domnul Și-o anunțase în repetate rânduri, dar căreia nimeni nu-i dăduse crezare.
Singurul lucru cert în viața aceasta este moartea.

cristiboss56 30.01.2017 22:19:06

"Am 50 de ani și am fost un om liniștit și echilibrat. Acum, în legătură cu problemele de vârstă, nu mă mai recunosc: sunt nervoasă, plângăcioasă, nu mai dorm bine, nu am putere. În biserică, stau cu greu la slujbe. Amețesc tot mai des, am friguri, transpir, nu mai am forță să mă rog și să fac treburile de acasă. Ce-i de făcut? (Cu respect, E.K.)"
RASPUNS :
După cum ați spus chiar dumneavoastră, la baza problemelor stau simptomele vârstei „deosebite” ale femeii. La această vârstă, din cauza schimbărilor hormonale, în organismul femeii se produc multe transformări. Cea de care vă plângeți se întâlnește destul de des, din păcate.

Întâi de toate, vreau să vă liniștesc. Cu timpul, toate acestea vor trece și starea dumneavoastră se va îmbunătăți. Este nevoie doar de răbdare și timp. Nu sunteți nici prima și nici ultima. Nu trebuie să vă mai așteptați să fiți la fel de activă ca în tinerețe. Conflictul spiritual apare tocmai pentru că femeia încearcă să rămână la același nivel ca înainte, să se îngrijească de toate, dar aceasta e fie foarte greu de făcut, fie imposibil.

De aceea, liniștiți-vă și obișnuiți-vă cu ideea că acum sunteți un pic bolnavă. Vorbiți mai des cu cei din casă. Dacă aveți copii mari, acum ar fi tocmai timpul ca aceștia să vă ajute la treburile casnice.

În biserică este bine să vă alegeți un loc cu mai puțini oameni, unde să aveți mai mult aer. Toate pot fi organizate din timp, numai să nu intrați în panică.

De asemenea, vă vor fi de folos ceaiuri din plante calmante. Este bine să mâncați miere, caise uscate, stafide și să luați polivitamine. Vă mai amintesc de utilitatea plimbărilor în aer liber. Pe lângă acestea, mai există și diverse preparate care îndepărtează manifestările dureroase ale perioadei climaterice.

Pe plan spiritual, este interesantă următoarea concluzie: în această perioadă, la femei se pot acutiza trăsăturile negative (păcatele, patimile). Să presupunem că femeia simțea mai înainte stări de angoasă și iritare; acum, acestea devin din ce în ce mai reale, palpabile chiar, iar ea nu mai reușește să se controleze ca înainte. Aveți grijă, deci, și să vă dea Dumnezeu sănătate și pace sufletească.

(Dr. Dimitri Avdeev, Ioana Besedina, Femeia și problemele ei: perspectiva psihiatrului ortodox, traducere din limba rusă de Eugeniu Rogoti și Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2011, pp. 42-44)

cristiboss56 31.01.2017 21:01:29

Mamele creștine! Mamele ajung în Rai crescând copii buni. Ce mare rol au mamele! Însă acum s-a luat moda asta cu un copil, doi. (...) Tata era și el foarte credincios. Ah! Ce om! Tata era considerat aici, la Hârlău, prost, de cinstit ce era! Dar mama se ruga mai frumos! Cu mai multă afecțiune.

Așa ridica mâinile, se uita într-o parte, punea mâinile pe capetele a doi copii și spunea ce avea de spus lui Dumnezeu, în afară de rugăciunile obișnuite spunea: „Doamne, băiatul ăsta al meu este cam bolnav. Ai grijă de el. Ăstălalt este cam obraznic, Doamne! Ce mă fac cu el?”.

Spunea așa, ca și cum ar fi stat de vorbă cu un bunic, cu cineva! Și dădea din cap și spunea. Eu sunt sigur că Dumnezeu o asculta și-i răspundea! Ea vorbea. Era în dialog cu Domnul!

(Preot Dimitrie Bejan

cristiboss56 10.02.2017 11:54:46

Stii ce să faci dacă vrei să fii înțelept? Du-te la cimitire cu o lumânărică și pune-o la mormântul tău, al fraților tăi, măcar o dată pe săptămână, duminica sau sâmbăta.

Auzi ce spune dumnezeiescul Părinte Ioan Gură de Aur: „Mergi adesea la morminte, o creștine, și la cimitire. Că dacă adesea vei merge acolo, atâta înțelepciune ai a te învăța, că toate școlile filozofice din lume nu te pot învăța mai mult!”.

Atâta folos ne aduce nouă cimitirul. Pentru că vedem că ce-s aceștia azi, suntem noi mâine. Nu vezi că ei tac? Dar pururea vorbesc: „Măi fraților! Ce suntem noi azi, veți voi mâine. Și ce sunteți voi azi, am fost noi ieri. Dar, uite, aici veniți. Voi veniți la noi, nu ne ducem noi la voi”.

Mergem către veșnicie toți. Dacă nu-i azi, e mâine, e poimâne, dar către mormânt mergem. Clipă de clipă. Am avut un ceas, undeva, pe unde am trăit eu. Și avea o sonerie așa: „groapă-groapă-groapă-groapă, groapă-groapă-groapă-groapă, groapă-groapă-groapă-groapă”... Așa suna el. Și totdeauna îmi aducea aminte de groapă. Am avut alt ceas, nu știu după câți ani. Acela nu zicea „groapă”, zicea altfel: „îndată-îndată, îndată-îndată, îndată-îndată”... Și ceasul m-a învățat că îndată-îndată plec. Celălalt zicea „groapă-groapă”. Dacă ați face și voi câte un ceas de acesta, să-l aveți în casă, să vă zică „groapă-groapă-groapă-groapă, groapă-groapă-groapă-groapă..”, nu v-ar mai trebui alt filosof.

Că dacă n-am uita groapa, mare fericire ar fi. Nu ne-am teme de groapă. Deloc. Dacă știm c-am pus în traistă ce ne trebuie, hai la groapă! Că viața-i dincolo de mormânt, nu-i aici. Aici e o înșelăciune. N-ai văzut? Zilele lui ca umbra trec (Psalmi 143, 4).

(Arhimandrit Ioanichie Bălan, Viața Părintelui Cleopa, Editura mitropolitană Trinitas, Iași, 2002, p. 324)

cristiboss56 10.02.2017 12:13:55

Milostenia se răsplătește în această lume, iar în cealaltă ni se dă înapoi însutită. Să ne îngrijim mereu de săraci și să-i ajutăm, căci ei mijlocesc pentru noi la Dumnezeu. Milostenia are mare putere. Suntem datori să facem mai întâi milostenie sufletească, să arătăm iubire către oameni, și apoi, cu sinceritate, dragoste și discernământ, să-i ajutăm. Oamenii lui Dumnezeu trebuie să aibă dragoste. Dragostea are limbajul ei, limbajul lui Hristos, și cine îl are pe acesta este bine călăuzit în lucrările lui. Milostenia formală nu are mare însemnătate. Însemnătate are când mila conține în ea dragoste, și mișcată de această dragoste îl miluiește pe sărac.

Domnul nu dă importanță lucrului mult sau puțin, ci intenției pentru milostivire, și pe aceasta o premărește. Milostenia noastră trebuie să izvorască din iubirea de oameni, care au nevoie nu numai de lucruri materiale, ci și de ajutor sufletesc. Să-i ajutăm și duhovnicește. Când îi dăm curaj și putere unui om deznădăjduit să continue lupta sa, greaua lui încercare, și în felul acesta îl scăpăm de primejdia unei catastrofe, această milostenie este foarte mare.

(Părintele Efrem Athonitul, Despre credința și mântuire, Editura Bunavestire, Galați, 2003, p. 59)

cristiboss56 15.02.2017 20:30:29

DOAMNE, ARATĂ-MI INIMA MEA

Un vestitor al Evangheliei l-a învățat pe un mare păcătos să-și înceapă îndreptarea rostind două săptămâni la rând o rugăciune din doar patru cuvinte: „DOAMNE, ARATĂ-MI INIMA MEA!”. După două săptămâni, l-a aflat plângând cu amar. Își „aflase” inima. Această „aflare” este începutul mântuirii.

Cu această „aflare” s-a mântuit și vameșul. Când ai ajuns la „aflarea” aceasta, Duhul Sfânt te duce mai departe, în fața iubirii lui Dumnezeu.

Preot Iosif Trifa

cristiboss56 20.02.2017 19:17:23

Puteți să ne spuneți ceva despre rugăciunea minții: DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIEȘTE-MĂ PE MINE PĂCĂTOSUL. Cum o putem rosti și cu ce ne ajută?

Cum să nu. Fiecare o poate rosti. Fiecare. Există o rânduială, dar eu nu merg după rânduială. Întotdeauna, pomenind numele lui Iisus, fug de tine toți dracii.
Dacă nu poți s-o zici toată, zi cel puțin "IISUSE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIEȘTE-MĂ." Sau măcar:
"Doamne, miluiește-mă."

Iar dacă vrei totuși să zici, atunci începe rostindu-o întâi mecanic, cu buzele:

"IISUSE DOAMNE, MILUIEȘTE-MĂ! IISUSE DOAMNE MILUIEȘTE-MĂ!"

După un an, doi, când te-ai obișnuit, vine de la sine această rugăciune scurtă: Iisuse Doamne, miluiește-mă.

După aceasta nu o mai zi cu buzele, ci zi-o numai cu mintea. Apoi dacă te-ai obișnuit și cu această câțiva ani, vine de la sine cea a inimii. Când mintea se încălzește și inima tresare de bucurie când zici "IISUSE DOAMNE, MILUIEȘTE-MĂ", ai ajuns mare rugător.

Dar puțini ajung la această "performanță". NOI SĂ NE RUGĂM CUM PUTEM.

Sf. Parinte IPS Iustinain Chira


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:07:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.