Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Illuminatu 07.07.2012 11:46:53

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 456890)
Nu conteaza ce ar spune, este nebiblic sa-si vorbeasca unul altuia in limbi.

Si eu am vazut un material video in care 2 pastori de-ai lor vorbeau intre ei in vazul tuturor in "limbi" si se hlizeau si se strambau unul la altul si radeau atat de batjocoritor ca eu unul am crezut ca sunt draci, nu oameni.

Suzana 08.07.2012 23:30:52

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 456986)
Si eu am vazut un material video in care 2 pastori de-ai lor vorbeau intre ei in vazul tuturor in "limbi" si se hlizeau si se strambau unul la altul si radeau atat de batjocoritor ca eu unul am crezut ca sunt draci, nu oameni.


Aceia ce erau, tot penticostali?

Illuminatu 08.07.2012 23:38:11

Citat:

În prealabil postat de Suzana (Post 457450)
Aceia ce erau, tot penticostali?

Da, erau tot penticostali, dar nu stiu exact ce ramura de penticostalism sau la a cata desprindere din penticostali au ajuns... E un Babilon spiritual cumplit la ei.

http://www.youtube.com/watch?v=N0-dfjtkxW0

Infiorator!

sad story 09.07.2012 08:32:09

Sa nu uitam ca marele circas si hipnotizator, om al satanei, Benny Hinn, este penticostal, apartine celei mai mari ramuri penticostale din SUA, Assemblies of God, prezenta si in Romania.

Suzana 09.07.2012 09:20:23

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 457530)
Sa nu uitam ca marele circas si hipnotizator, om al satanei, Benny Hinn, este penticostal, apartine celei mai mari ramuri penticostale din SUA, Assemblies of God, prezenta si in Romania.

Benny Hinn? individul acela care traieste cu femei straine, ignorand complet legamantul casatoriei? oare asa se predica la penticostali, ca poti avea relatii extraconjugale? nu m-ar mira!

sad story 10.07.2012 09:37:33

Si R. Bonnke este tot penticostal.

Reinhard Bonnke in 1981 la Berlin declara :

“…Se intampla semne si minuni ca pe vremea Faptelor Apostolilor. In Germania a venit un optician la mine si a zis: “As vrea sa fac o donatie pentru Africa” Desigur ca m-am bucurat foarte mult , caci aveam nevoie urgenta de bani. Dar el a continuat: “As vrea sa va dau 3000 de perechi de ochelari ca sa-i duceti in Africa si sa-i impartiti printre bietii negrii” Ochelari ?! In evanghelizarile noastre nu impartim ochelari ci ii adunam! De cate ori am experimentat cum Dumnezeu a deschis ochii orbilor! Cum va inchipuiti asa ceva ? Mai intai ne rugam pentru orbi, ei isi capata vederea -si dupa aceea sa le impartim ochelari ? Acestea nu se potrivesc impreuna!”
Si pentru ca Dumnezeu este suveran si nu isi imparte slava cu nimeni si cu nici o organizatie : “intre timp si Reinhard Bonnke poarta ochelari…”

Decebal 25.07.2012 22:31:08

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia
Dupa cum am mai precizat si pe alt topic, admit ca acest curent de rugaciune are baza scripturistica. Pragmatic vorbind, intr-o epoca de materialism rece, oameni care se daruiesc extazului mistic in rugaciune si glosolalie sunt o compensatie necesara la dez-dumnezeirea omului neoburghez. Desi eu, personal, datorita firii mele nu sunt inclinat spre extaz, nici profan, nici al rugaciunii, privesc aceasta miscare, aprobata si sustinuta de Sfantul Parinte, ca fiind una din caile autentice de spiritualitate crestina in Biserica Catolica.

Mișcarea în fapt nu este una de spiritualitate creștină autentică catolică, ea este o cale importată pe lângă alte importuri care marchează protestantizarea catolicismului. Chiar și numai faptul că catolicii sau biserica catolică nu are resurse interioare și trebuie să facă apel la soluții de import total dubioase pe alocuri arată de fapt hăul unde a ajuns catolicismul prin mijloacele lui proprii.

Am lăsat și un atașament pentru a se vedea cât de "autentică" este calea ... m-a dat pe spate dezburghezirea.

sad story 26.07.2012 09:38:38

Domnule Decebal, poza pe care ati pus-o reprezinta caderile acelea pe spate in necunostinta (transe hipnotice oculte) din cadrul carismatismului neoprotestant sau din cadrul carismatismului catolic? pentru a fi rigurosi !

Decebal 26.07.2012 10:21:02

Sincer nu știu, cred că este vorba despre neoprotestanți dar nu bag mâna în foc, dar nu știu care ar fi diferența. Credeți cumva că catolicii nu știu să și cadă pe spate după ce au făcut mese cu tot felul de clovni?

sad story 26.07.2012 10:52:31

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 461292)
Credeți cumva că catolicii nu știu să și cadă pe spate după ce au făcut mese cu tot felul de clovni?

Tocmai, ca asta au in comun catolicii carismatici cu neoprotestantii carismatici, acele caderi pe spate, putem spune ca acest fenomen mediumistic ii defineste pe cei din ambele categorii.

Era buna o poza cu catolici carismatici care cad hipnotizati in transa pe spate, intr-un mod rusinos, aparand ca niste cadavre, pentru a se intelege de catre toti ca in cadrul carismatismului catolic intalnim exact acele fenomene cu care ne-am obisnuit in cazul unuia ca Benny Hinn (penticostal).


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:47:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.