Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Botezul in BOR (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7256)

mihailt 25.01.2010 02:34:38

Pai nu ai vazut mai frate Orthodoxia postul meu anterior?
Din BOR,care e Biserica Ortodoxa in care preabunul si preamilostivul Dumnezeu lucreaza.
Fratia ta mai frate Orthodoxia stii exact ca fratele Bogdan s-a rugat si s-a cuminicat cu iereticii pan acu` 10 minute?

Mai frate/soro Orthodoxia fratia ta n-ai fi cumva vazatoriu cu duhu`?

Fratia ta zici ca reprezenti pozitia Bisericilor pe stil vechi?
Da acte ai, vro hartie semnata de vrun arhiereu prin care esti trimis sa faci misiune printre noi pacatosi si intunecati sa ne mai luminezi oleac`?
Sau daca ti-a dat numai binecuvantare graita apoi cine iaste sa ne confirme si noua ca tea trimes aicea.

Antoni0 25.01.2010 23:25:29

De pe razbointrucuvant, o marturie despre Sfantul Laurentiu al Cernigovului:

“In orasul Kiev niciodata nu a fost patriarh. Patriarhii au trait la Moscova. Sa va paziti de grupa (biserica) autocefalilor ucraineni si de uniatie”.

Loctiitorul Lavrei Pesterilor din kiev, parintele Cronid a replicat spunand ca autocefalii si uniatii au disparut din Ucraina. Parintele a raspuns cu tristete si amaraciune:

“Demonul va intra in ei si cu o rautate satanica se vor napusti impotriva credintei si a Bisericii Ortodoxe, dar vor avea un sfarsit infamant, iar urmasii lor vor primi pedeapsa cereasca de la Domnul si Imparatul puterilor”.

Parintele a prevazut si a stiut dinainte totul. Acum a aparut un arhiereu ucrainean autocefal, numindu-se patriarhul Kievului. Dar unde? In America. Dar el nu stie sau a uitat ca la Kiev nu a fost niciodata patriarh… Trebuie sa fim atenti, de unde poate fi in America un patriarh al Kievului?! Iar unii spre moartea lor vesnica si spre rusinea lor striga: “patriarhul nostru”.

Parintele ne avertiza sa fim credinciosi Patriarhiei de la Moscova si sa nu intram in niciun fel de schisma.

Feriti-va de asa numita biserica de peste hotare si sa stiti ca ea nu este amintita in dipticele Bisericilor Ortodoxe. Ea nu este o biserica [separata], ci o parte a Bisericii Ruse. Multpatimitoarea noastra Biserica a rezistat intr-un stat ateu. (…) Se duc la eretici si la schismatici doar cei nevrednici de mila lui Dumnezeu si marii pacatosi care nu vor sa stie Cred intr-una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica si ca Biserica Ortodoxa este Trupul lui Hristos, care nu poate fi impartit. Biserica este camasa lui Hristos, care nu poate fi rupta in bucati. Nu isi amintesc ca este un Domn, o credinta si un botez. Domnul Iisus Hristos a zidit o singura Biserica (nu biserici), pe care nu o vor birui nici portile iadului. Este o singura Biserica Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca. Celelalte, care se numesc biserici, nu sunt biserici, ci neghinele din grau si adunatura diavolului”.


Din acest discurs inteleg ca acest Sfant a fost impotriva autocefaliei pentru ucraineni!
Nu m'ar mira ca din punctul sau de vedere, si Basarabia e "ruseasca" si cine merge cu "romanii" e tradator, s.a.m.d.! Filetism clar...

Deci, acest Sfant a fost de partea lui Serghei! Asta inteleg din discursul de sus! Daca gresesc, va rog sa'mi aratati unde o fac!
Revenind la subiect, ma intreb iarasi retoric, oare cum va sta in Ceruri acest sfant care afirma "Feriti-va de asa numita biserica de peste hotare si sa stiti ca ea nu este amintita in dipticele Bisericilor Ortodoxe si Sfantul Ioan Maximovic care a fost in ROCOR sau Sfantul Mitropolit Filaret sau Sfantul Mitropolit Iosif sau Chiril! Din punctul de vedere al acestui sfant acestia sunt "schismatici", vazand ca n'au ascultat de PM!

Insa, ce bine ca Dumnezeu este Judecator si nu oamenii...


Privind situatia in Rusia, parerile Sfintilor se bat cap in cap! Citind acest fragment, cred ca Sfantul privea Biserica din Catacombe ca schismatica! Avea oare dreptate?

Ceva off-topic: mai toti Sfintii rusi scriu despre Sfanta Rusia! Poate pentru ei, Sfanta Rusia a insemnat ceva, insa pentru bietul roman, moldovean mai bine zis, a insemnat doar persecutie si sclavagie! Oare n'avem si noi Romania noastra? Doar ei au "Sfanta Rusie" a lor? ...

mihailt 26.01.2010 00:32:12

Pai mai frate Antonio doar ai si subliniat Sfantul Lavrentie zice de ROCOR ca e parte a BO Rusa,adica a Patriarhiei Moscovei:
" Ea nu este o biserica [separata], ci o parte a Bisericii Ruse."
Nu trebuie confundat ce au facut duhurile rele prin unii pe care i-au inselat din Rusia precum Stalin sau altii cu BO Rusa si cu poporul rus.
Imi cer iertare ca am sustinut bolsevismul mai inainte.

Antoni0 26.01.2010 00:44:07

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 204832)
Pai mai frate Antonio doar ai si subliniat Sfantul Lavrentie zice de ROCOR ca e parte a BO Rusa,adica a Patriarhiei Moscovei:
" Ea nu este o biserica [separata], ci o parte a Bisericii Ruse."
Nu trebuie confundat ce au facut duhurile rele prin unii pe care i-au inselat din Rusia precum Stalin sau altii cu BO Rusa si cu poporul rus.
Imi cer iertare ca am sustinut bolsevismul mai inainte.

Atunci de ce afirma:

Feriti-va de asa numita biserica de peste hotare si sa stiti ca ea nu este amintita in dipticele Bisericilor Ortodoxe.?!?

Miha-anca 26.01.2010 02:33:12

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 204834)
Atunci de ce afirma:

Feriti-va de asa numita biserica de peste hotare si sa stiti ca ea nu este amintita in dipticele Bisericilor Ortodoxe.?!?

Diptice:
Pergament alcatuit, din doua foi, pe care erau scrise, in stanga, numele celor vii ale unei comunitati crestine primare, iar in dreapta numele mortilor pomeniti la slujbele bisericesti.


Va rog spuneti-mi si mie ce inseamna "dipticele Bisericilor Ortodoxe".


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:12:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.