Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Numele copilului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8958)

casiana 25.03.2010 21:37:57

Numele copilului
 
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

Fani71 25.03.2010 22:10:50

Noi am dat numele primului copil cam asa:
Ne-am uitat la liste de nume din calendar si am notat numele care ne-au placut (unele si pentru sonoritate, altele pentru ca iubeam in mod deosebit acel sfant)
Pe urma din acestea am ales unul care s-a nimerit sa fie numele unui bunic de-al meu pe care l-am iubit mult, si care inseamna (in greaca) ceva important pentru noi.
Acel nume este purtat de vreo 20 de sfinti, si l-am ales pe cel care ne-a ales - ne-a facut cu ochiul, ca sa zic asa, in felul lui.

Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...

Casiana, ai sa vezi, optiunile tale se vor mai schimba, si pentru ca si sotul tau va avea preferintele lui, si penru ca te vei mai schimba tu, si pentru ca poate 'iti va face cu ochiul' un sfant sau altul.

LapetiteMoc 25.03.2010 22:17:19

Mama
 
Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228117)
Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...


Minunata veste !!! Felicitari !!!

Fani71 25.03.2010 23:45:17

Multumesc. Sunt deja in luna a 7a.
:53:

LapetiteMoc 26.03.2010 00:37:24

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228152)
Multumesc. Sunt deja in luna a 7a.
:53:


http://www.bouquetnantais.com/images...s-2448-300.jpg

giana3 26.03.2010 12:53:36

eu am un baiat Stefan si o fetita Maria si daca o sa mai am copii as vrea sa-i cheme asa. pt baiat Serafim, Cipian,Arsenie, Iustin, pt fete : Ecaterina, Irina, Anastasia

casiana 26.03.2010 13:08:49

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228117)
Noi am dat numele primului copil cam asa:
Ne-am uitat la liste de nume din calendar si am notat numele care ne-au placut (unele si pentru sonoritate, altele pentru ca iubeam in mod deosebit acel sfant)
Pe urma din acestea am ales unul care s-a nimerit sa fie numele unui bunic de-al meu pe care l-am iubit mult, si care inseamna (in greaca) ceva important pentru noi.
Acel nume este purtat de vreo 20 de sfinti, si l-am ales pe cel care ne-a ales - ne-a facut cu ochiul, ca sa zic asa, in felul lui.

Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...

Casiana, ai sa vezi, optiunile tale se vor mai schimba, si pentru ca si sotul tau va avea preferintele lui, si penru ca te vei mai schimba tu, si pentru ca poate 'iti va face cu ochiul' un sfant sau altul.

...nu m-am gandit sa citesc vietile sfintilor pentru numele de copilasi ce-mi plac...e f bun sfatul... sunt hotarata sa il pun in practica cat de curand..multumesc mult.
Sarcina fara probleme in continuare si o nastere usoara.. .iar pruncul ce se va naste sa va aduca numai bucurii si sa va umple sufletele!

casiana 26.03.2010 13:12:42

Citat:

În prealabil postat de giana3 (Post 228312)
eu am un baiat Stefan si o fetita Maria si daca o sa mai am copii as vrea sa-i cheme asa. pt baiat Serafim, Cipian,Arsenie, Iustin, pt fete : Ecaterina, Irina, Anastasia

si noua ne place f mult numele de Serafim pt baiat..imi fac putin griji sa nu fie prea monahicesc.

luminita- 26.03.2010 13:53:32

orice s-ar scrie aici decizia va revine tie si sotului tau ca pana la urma este copilul vostru....sfatul meu este sa-i pui un nume de sfant pt ca bebelusul sa fie sub protectia lui

si felicitari,sa creasca sanatos copilul si sa aiba noroc in viata:)

Samy02 26.03.2010 15:04:21

Dumnezeu a vrut ca eu sa am doi baieti si nu ma supar , sunt foarte fericita..... noua luni de zile m-am gandit si razgandit ce nume sa-i pun copilului, aveam o lista lunga ......abia in momentul in care l-am tinut in brate pe micut am realizat care nume i se potriveste.....in schimb pe mine parintele m-a certat ca i-am pus copilului doua nume.......


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:09:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.