Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Astazi s-a facut mantuire si casei mele (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11564)

Florin-Ionut 18.12.2010 22:50:44

Astazi s-a facut mantuire si casei mele
 
Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.

ap2010 19.12.2010 00:50:52

E o realizare extraodinara pentru amandoi!

anna21 19.12.2010 16:18:17

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 314487)
Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.

Ma bucur pentru voi.
Si multumiri pt. ca impartiti cu noi bucuria voastra.
Sa stii ca postarea ta este datatoare de speranta.

Sper sa mai participe si altii cu exemple personale.

Doamne ajuta.

ilieradu 19.12.2010 17:55:58

iertare ca intreb dar ce religie a fost sotia dumneavoastra?

Fani71 19.12.2010 18:35:06

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 314487)
Dedic acest topic celor care au parteneri de viata eterodocsi. Scopul pentru care l-am deschis este de a-i incuraja prin simpla putere a exemplului.

Pentru rugaciunile multora si datorita faptului ca am urmat sfaturile duhovnicului de a ma impartasi aproape saptamanal, iata ca sotia s-a spovedit pentru prima data in viata in seara asta. Maine vom merge impreuna sa ne impartasim. Multe lucruri s-au schimbat in bine in viata noastra datorita prezentei Lui Hristos si multumita rugaciunilor Bisericii Sale.

Rabdare, rabdare, rabdare, ca Domnul lucreaza. Ceea ce ni se pare noua imposibil este cu putinta la Dumnezeu, care asteapta de la noi doar putina vointa.

Doamne ajuta in continuare.

Ma bucur mult, Florin Ionut!
Sa va dea Dumnezeu numai binecuvantari!
As vrea sa te intreb, daca poti raspunde, ce atitudine ai avut: i-ai vorbit desopre credinta sau a devenit ea curioasa vazand ca te duci la biserica?
Nu intreb din curiozitate, am un motiv personal pentru a aduna marturii despre acest subiect.

Florin-Ionut 20.12.2010 09:55:06

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 314675)
Ma bucur mult, Florin Ionut!
Sa va dea Dumnezeu numai binecuvantari!
As vrea sa te intreb, daca poti raspunde, ce atitudine ai avut: i-ai vorbit desopre credinta sau a devenit ea curioasa vazand ca te duci la biserica?
Nu intreb din curiozitate, am un motiv personal pentru a aduna marturii despre acest subiect.

Sa stii ca mai mult am scris decat am vorbit, pentru ca ea a citit cam tot ce am postat pe forum. :) Am mai si discutat direct, insa numai cand a avut ea chef. I-am explicat ca omul este liber sa aleaga, ca eu nu fac prozelitism. A trebuit sa fac si compromisuri, adica sa nu exagerez cu chestii "bisericesti" prin casa sau in comportament. La un moment dat, am inceput sa mergem impreuna la Liturghie, deoarece voia sa fim cat mai mult nedespartiti. Am avut grija unde sa mergem, caci si eu sunt pretentios la calitatea slujbelor. Mai mult, mi-am schimbat duhovnicul cu un preot-calugar pe care intamplator a venit la noi pentru o sfestanie si pe care l-am simpatizat amandoi, sperand ca intr-o buna zi sa aiba curajul sa i se marturiseasca. Asta a fost partea cea mai grea, pentru ca se stie parerea generala a eterodocsilor despre clericii nostri. Nu o data mi-a zis ca se va spovedi numai cand m-oi face eu preot...

Oricum, ea si-a dat seama ca ortodoxia este o cale nobila de existenta, care merita atentia. Iar eu imi pun mari sperante in sotia mea, deoarece stiu ca samanta semanata a cazut intr-un pamant bun, pe care l-am ales cu grija mai dinainte.

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)

Florin-Ionut 20.12.2010 09:58:18

Citat:

În prealabil postat de ilieradu (Post 314660)
iertare ca intreb dar ce religie a fost sotia dumneavoastra?

Botezata la noi si apoi ortodoxa numai pe statistici.

cristiboss56 20.12.2010 10:10:07

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 314813)

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)

Tine aproape , prietene , caci roadele se vad ! Te admir pentru felul in care gandesti , scrii , pentru perseverenta ta , iar roadele nu vor inarzia sa se-nmultesca ! Acum , poate inteleg mult mai bine , de ce ai insistat pe un alt thread, pentru deasa Impartasanie ! Sa-ti rasplateasca Dumnezeu din plin ! .:1:

tigerAvalo9 20.12.2010 17:46:49

Ma bucur pentru tine frate Ionut.Cand se intoarce un om la Hristos,la credinta adevarata,in Mantuitor,in Dumnezeu e un lucru mare,o minune ca sa zic asa.Dumnezeu a castigat un suflet iar sotia ta a castigat pe Dumnezeu.Asta cred eu
Numai bine

Fani71 21.12.2010 10:02:43

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 314813)
Sa stii ca mai mult am scris decat am vorbit, pentru ca ea a citit cam tot ce am postat pe forum. :) Am mai si discutat direct, insa numai cand a avut ea chef. I-am explicat ca omul este liber sa aleaga, ca eu nu fac prozelitism. A trebuit sa fac si compromisuri, adica sa nu exagerez cu chestii "bisericesti" prin casa sau in comportament. La un moment dat, am inceput sa mergem impreuna la Liturghie, deoarece voia sa fim cat mai mult nedespartiti. Am avut grija unde sa mergem, caci si eu sunt pretentios la calitatea slujbelor. Mai mult, mi-am schimbat duhovnicul cu un preot-calugar pe care intamplator a venit la noi pentru o sfestanie si pe care l-am simpatizat amandoi, sperand ca intr-o buna zi sa aiba curajul sa i se marturiseasca. Asta a fost partea cea mai grea, pentru ca se stie parerea generala a eterodocsilor despre clericii nostri. Nu o data mi-a zis ca se va spovedi numai cand m-oi face eu preot...

Oricum, ea si-a dat seama ca ortodoxia este o cale nobila de existenta, care merita atentia. Iar eu imi pun mari sperante in sotia mea, deoarece stiu ca samanta semanata a cazut intr-un pamant bun, pe care l-am ales cu grija mai dinainte.

Acum ati descoperit un alt motiv pentru care mi-am petrecut timpul tastand mii de mesaje aici. :)

Multumesc pentru raspuns.
Intrebam pentru ca stiu cazuri cand ravna unuia il indeparteaza pe celalalt de Biserica, chiar daca este credincios - prin opozitie. Sau nu stiu, mi-e greu sa inteleg exact, poate din cauza ca cel care merge la biserica nu respecta in inima lui libertatea celuilalt, chiar daca o respecta cu vorbele.
Credinta e o treaba foarte delicata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:15:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.