Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ortodoxia nu este impersonala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3421)

costel 29.03.2008 11:56:32

Poruncile lui Dumnezeu sunt legate de intamplarile vietii de zi cu zi. Chiar si in Vechiul Testament desi evreii tineau cu rigurozitate repausul din ziua sambetei, nu se opreau de a-si adapa asinul. Mantuitorul ne spune: "celui ce te loveste peste obrazul drept, intoarce-i-l si pe celalalt", dar cand a fost palmuit de slujitorul arhiereului, nu a intors si obrazul celalalt, ci a intrebat:"daca am vorbit rau, dovedeste ca e rau, daca nu, de ce Ma bati?". Cred ca e bine sa tinem seama, ca si in aceste cazuri, de diversitatea raspunsurilor pe care le putem da, caci evanghelia nu e un cod de legi rece si imersonal, ci e viata. Voi ce parere aveti?

7th_Brigade_TzHL 29.03.2008 13:14:40

Citat:

În prealabil postat de costel
Cred ca e bine sa tinem seama, ca si in aceste cazuri, de diversitatea raspunsurilor pe care le putem da

Se pot da multe raspunsuri, dar adevarul lui Dumnezeu este unul.
Noi nu trebuie sa alergam sa inventam raspunsuri cat mai diverse.
Raspunsul si salvarea omului din pacat a fost dat: Jertfa lui Iisus.

Mai departe dorinta lui Iisus a fost ca ucenicii lui sa fie una:
Ioan 17:11 Si Eu nu mai sunt in lume, iar ei in lume sunt si Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzeste-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, [color=red]ca să fie una[/color] precum suntem si Noi.

Eu cred ca Iisus a dorit sa fie o singura biserica nu cateva mi, si ea sa poata da lumii un mesaj unitar si puternic.

mirelat 29.03.2008 16:30:38

Citat:

În prealabil postat de costel
Poruncile lui Dumnezeu sunt legate de intamplarile vietii de zi cu zi. [...]

evanghelia nu e un cod de legi rece si impersonal, ci e viata. Voi ce parere aveti?

Da, si eu cred ca trebuie sa avem mult discernamant - acea dreapta socoteala de care vorbesc sf. parinti - in aplicarea evangheliei, nu stereotipii dupa care sa ne ascundem multumiti ca am urmat litera legii, dar mai putin spiritul ei.

sofiaiuga 29.03.2008 19:58:28

IPT TEOFAN se exprima f.f.frumos in predica DE CE SINTEM ORTODOCSI [6MIN,];ESTE PE ORTODOXMEDIA.COM SI MERITA COPIATE SI ASCULTATE ACESTE 5 MINUTE!

costel 30.03.2008 15:45:29

Doream sa spun ca atunci cand intalnim un raspuns la o problema asemanatoare cu a mea, nu inseamna neaparat ca am intalnit si raspuns pentru mine. E ceva asemanator cu cel care cere in rugaciune. Este un lucru clar ca tot cel ce cere, primeste. Dar se pierde din vedere ca de multe ori luarea consta si in neimplinirea cererii sau implinirea ei altfel decat voia omului. Asa ca sa fim cu luare aminte la raspunsul primit si sa nu-l respingem doar pentru ca nu a venit precum voiam noi.

mirelat 30.03.2008 22:26:46

foarte bine zici, costel, despre raspunsurile la probleme si despre acceptarea voii lui Dumnezeu.

costel 04.05.2008 00:36:58

Articolul de pe acest site despre Apostolul Toma, imi intareste credinta in perosnalismul de care da dovada ortodoxia: "Hristos S-a dezvaluit Mariei numai prin rostirea numelui ei, lui Luca si Cleopa li S-a dezvaluit pe drumul spre Emaus prin talcuirea Scripturilor cu privire la El si prin frangerea painii, prin care L-au cunoscut (Lc.24, 13-24). Celor unsprezece ucenici Hristos S-a dezvaluit in seara zilei invierii prin aratarea mainilor si a coastei ranite. Lui Toma ii va dovedi ca a inviat cu trupul prin ingaduinta de a pipai in trupul Lui urmele cuielor si ale sulitei."


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:16:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.