Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Ce crede religia ebraica despre reancarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8287)

maria-luisa 30.01.2010 18:49:56

Ce crede religia ebraica despre reancarnare?
 
Am si eu o intrebare: Evreii cred in reancarnare? Este mentionat ceva in scrierile evreiesti despre acest subiect?

Evreulcelales 31.01.2010 15:32:19

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 206418)
Am si eu o intrebare: Evreii cred in reancarnare? Este mentionat ceva in scrierile evreiesti despre acest subiect?

La Judaism este vorba de inviarea mortilor cand si daca va veni Mesiah.

maria-luisa 31.01.2010 15:43:50

dar invierea mortilor ce insemna? ca sufletului ii este amintita viata trecuta?
sau sufletul unui om care a fost candva se intrupeaza din nou?

Evreulcelales 31.01.2010 16:38:09

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 206665)
dar invierea mortilor ce insemna? ca sufletului ii este amintita viata trecuta?
sau sufletul unui om care a fost candva se intrupeaza din nou?

Maria,ai intrebat de reincarnare nu de altceva. La judaism gasesti ca la crestini, iadul si raiul si judecarea celor care decedeaza. Evreii nu cred in reintruparea sufletelor.

maria-luisa 31.01.2010 16:44:42

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 206702)
Maria,ai intrebat de reincarnare nu de altceva. La judaism gasesti ca la crestini, iadul si raiul si judecarea celor care decedeaza. Evreii nu cred in reintruparea sufletelor.

bine, dar atunci invierea mortilor ce inseamna?

Evreulcelales 01.02.2010 16:55:02

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 206704)
bine, dar atunci invierea mortilor ce inseamna?

Invierea mortilor ,la Judaism este legsta de aparitia lui Mesiah- Mantuitorul. Asta este si una din cauzele ca Iisus nu a fost crezut Mesiah de catre evrei ca impreuna cu aparitia Lui,nu au inviat totii mortii.

Yogy 08.03.2010 03:01:52

In Siddur (cartea de rugaciuni iudaica) exista o rugaciune pentru iertarea pacatelor pe care sufletul le-a comis intr-o viata anterioara.

As fi curios sa aflu care sunt sursele pe care se intemeiaza utilizatorul Evreulcelales atunci cand afirma cele de mai sus.

andreicozia 25.11.2010 23:18:52

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 207089)
Invierea mortilor ,la Judaism este legsta de aparitia lui Mesiah- Mantuitorul. Asta este si una din cauzele ca Iisus nu a fost crezut Mesiah de catre evrei ca impreuna cu aparitia Lui,nu au inviat totii mortii.

Deci invierea mortilor promisa in VT a fost aminata pe mai tirziu in NT, insa acest lucru este de neacceptat de catre cei care tin de litera Legii din VT adica evreii

alyna26 27.03.2011 14:40:55

Foarte interesant subiectul, nu mai posteaza nimeni referitor la intrebarile anterioare?

andreicozia 27.03.2011 18:19:23

Oasele nu vor dantui!
 
Invierea mortilor cred ca tine mai mult de cintarirea substantei divine acumulate SAU NU! ! ! in timpul vietii, aici UNDE ESTE BATAIA PESTELUI!, in arena vietii.

Daca cineva mai crede ca oasele putrezite si rahatul viermilor care au consumat carnea se va transforma in oameni sanatosi care vor bate strazile fluierind de veselie ca au revenit sa chefuiasca, cred ca da dovada de infantilism dus la paroxism si se uita la prea multe filme cu zombi ca ies din morminte :))))


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:14:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.