Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Botezul.......neintelegeri intre soti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16778)

Irina21 10.09.2013 10:14:33

Botezul.......neintelegeri intre soti
 
Buna ziua,
Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic. Nunta am facut-o anul trecut la biserica catolica. El si-a dorit foarte mult acest lucru si eu am acceptat.Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic. Timp de un an am mers in aproape in fiecare duminica la biserica catolica cu sotul meu.. Eu am mers cu el la biserica catolica timp de un an pentru ca eu imi doream ca noi ca familie sa mergem la biserica, el nu vrea sa mergem la o biserica ortodoxa... spune ca nu intelege nimic. Si decat sa nu mergem la nici o biserica am preferat sa mergem impreuna la biserica catolica. In tot acest timp nu am reusit sa ma acomodez cu obiceiurile catolice, cu modul de inchinaciune, etc, dar am continuat sa mergem. Dupa ce s-a nascut copilul i-am spus sotului ca eu numai sunt de acord sa botezam copilul catolic deoarece eu nu pot invata acest copil ceva ce nu pot face eu. De aici a iesit un mare scandal intre noi, viata noastra numai este cum era, iar concluzia sotului meu este sa botezam copilul in aceeasi zi de doua ori...in ambele religii. Ceea ce stiu eu este ca acest lucru este un mare pacat.
Ce pot face eu, cum ii pot explica ca totusi eu sunt mama copilului si ca mama are un impact foarte mare in viata copilului???
De ce sa il botez catolic cand eu nu voi putea respecta obiceiurile catolice. Sunt realista si ma gandesc ce este mai bine pentru copil.
Va rog sa imi dati parerile voastre sincere....suntem o familie in impas.
Va multumesc!

DragosP 10.09.2013 10:20:06

Trist.
Trist că ai acceptat să te căsătorești catolic, făcând deja primul pas spre apostazie și trăind practic necununată cu soțul tău.
Pe de altă parte, oprirea de la botez propriilor copii este motiv de divorț. "Un domn, o credință, un botez" nu mai înseamnă oare nimic, nici chiar pentru catolici?

Dumnezeu să-ți dea putere să treci peste această grea problemă.

AlinB 10.09.2013 10:53:40

Interesant ca astfel de probleme ajung pe un forum de pe Internet, in loc sa ajunga unde trebuie, adica la duhovnic.

Decebal 10.09.2013 11:00:49

Dacă ești ortodoxă, ai vorbit cu episcopul sau preotul ortodox al locului? Că din câte știu ești, ca ortodoxă, pe răspunderea lor, nu a noastră.

În al doilea rând, ar trebui să știi și să îți intre în cap că biserica nu se reduce la obiceiuri, la slujbe. Este vorba de un întreg "sistem", să-i zic așa, de un model, de o paradigmă de viețuire, de trăire, care comportă evident în mod necesar și cultul închinat lui Dumnezeu și lui Hristos Iisus, dar nu se reduce nici pe departe la asta. Atunci când vorbim despre o religie, vorbim și despre un sistem de învățături, precum și de o viață spirituală și morală implicată de acea religie, spre exemplu la ortodocși de Evanghelie, de Sfânta Scriptură, de cărți ale Bisericii, ale sfinților și ale sfinților părinți. Deci a face parte dintr-o religie nu se reduce la niște obiceiuri, la niște comportamente ritualice, la participări la slujbe. De astea, precum și de alte lucruri ar trebui să ții cont când vine vorba de apartenența la o religie, și până la urmă și de ce urmărești, dar și de faptul că de multe ori nu știm noi chiar cele mai bune lucruri și atunci mai trebuie să mai și ascultăm de alții, superiori nouă.

Yasmina 10.09.2013 11:01:13

Tipic pentru toate familiile mixte dpdv religios.Nunta,botezul copiiilor,sarbatorile ...
Ai facut deja planul botezului cand inca asteptai copilul iar acum razgandindu-te sotul se simte tradat sau prostit.
Dar fie vorba intre noi, tu nu doresti sa-ti botezi copilul in religia ortidoxa pt ca te atrage ac religie si o gasesti irezistibila,sau doar ca te simti in stare s-o provaduiesti copilului?
Nu stiu daca am inteles... Care este motivul pt care vrei sa-l botezi la ortodocsi ?
Care este motivul pt care vrei sa-l botezi la catolici?(banuiesc pt a-i face pe plac sotului,altfel nu s-ar fi casatorit cu tine,si-ar fi cautat o catolica daca pastrarea religiei inseamna atat de mult pt el).
Daca este asta,atunci ti-ai asumat deja o promisiune,un legamant pe care nu vrei sa-l mai tii. Normal ca sotul se revolta,el te-a luat cu planurile de rigoare bine stabilite.Pt el ,tu esti cea fara cuvant.

Noi te putem ajuta destul de putin,tot cu sotul tau trebuie sa duci discutii de lamurire dar consulta-ti si preotul ortodox daca mai doresti asta;oricum trebuie sa-ti asumi greseala facuta!

In unele religii,se considera ca urmasii sa ia religia tatalui neaparat!

Yasmina 10.09.2013 11:06:42

Uite ,Decebal ti-a raspuns mai bine decat mine.
Cam acelasi lucru am vrut sa zic si eu dar el a fost mai concis, a atins esentialul.

Irina21 10.09.2013 11:44:21

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 533392)
Tipic pentru toate familiile mixte dpdv religios.Nunta,botezul copiiilor,sarbatorile ...
Ai facut deja planul botezului cand inca asteptai copilul iar acum razgandindu-te sotul se simte tradat sau prostit.
Dar fie vorba intre noi, tu nu doresti sa-ti botezi copilul in religia ortidoxa pt ca te atrage ac religie si o gasesti irezistibila,sau doar ca te simti in stare s-o provaduiesti copilului?
Nu stiu daca am inteles... Care este motivul pt care vrei sa-l botezi la ortodocsi ?
Care este motivul pt care vrei sa-l botezi la catolici?(banuiesc pt a-i face pe plac sotului,altfel nu s-ar fi casatorit cu tine,si-ar fi cautat o catolica daca pastrarea religiei inseamna atat de mult pt el).
Daca este asta,atunci ti-ai asumat deja o promisiune,un legamant pe care nu vrei sa-l mai tii. Normal ca sotul se revolta,el te-a luat cu planurile de rigoare bine stabilite.Pt el ,tu esti cea fara cuvant.

Noi te putem ajuta destul de putin,tot cu sotul tau trebuie sa duci discutii de lamurire dar consulta-ti si preotul ortodox daca mai doresti asta;oricum trebuie sa-ti asumi greseala facuta!

In unele religii,se considera ca urmasii sa ia religia tatalui neaparat!


Motivul pentru care vreau sa botezam copilul ortodox este ca imi doresc sa particip activ la educatia religioasa a copilului meu. Vreau sa o pot invata ceva, vreau sa pot sa ii raspund la intrebarile pe care le va avea legat de biserica.
Intr-adevar motivul pentru a-l boteza catolic este doar pentru a-i face pe plac sotului.
Am uitat sa precizez la inceput ca nasii nostrii de cununie, implicit nasii copilului sunt ortodocsi. Ce poate un nas ortodox sa invete un copil catolic? Ma gandesc ca este contra firii mama copilului ortodoxa, nasii ortodocsi si copilul catolic.
De asemenea ma gandesc ca suntem o tara majoritar ortodoxa, de ce sa fie singura catolica din clasa, cand va fi la scoala?
Efectiv sunt intr-o mare problema si simt ca numai pot iesi, nu vad nici o solutie.
Sotul spune ca nu il mai intereseaza sa fac ce vreau eu, el oricum nu va participa la acest botez. Va puteti inchipui situatia noastra familiala...

catalin2 10.09.2013 11:47:15

Citat:

În prealabil postat de Irina21 (Post 533380)
Buna ziua,
Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic. Nunta am facut-o anul trecut la biserica catolica. El si-a dorit foarte mult acest lucru si eu am acceptat.Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic. Timp de un an am mers in aproape in fiecare duminica la biserica catolica cu sotul meu.. Eu am mers cu el la biserica catolica timp de un an pentru ca eu imi doream ca noi ca familie sa mergem la biserica, el nu vrea sa mergem la o biserica ortodoxa... spune ca nu intelege nimic.

Nunta mixta este recunoscuta doar in catolicism, Biserica Ortodoxa nu recunoaste o nunta mixta, mai ales daca a fost facuta in alta religie sau cult. Daca cineva se casatoreste cu un hindus face nunta dupa obiceiurile religiei hinduse?
Dar imi dau seama ca nu cunosti exact care e pozitia si invatatura ortodoxa cu privire la aceste lucruri, iar preotii si ierarhii nu spun destul de clar si ferm aceste invataturi, ca sa nu se mai converteasca ortodocsii la catolicism sau sa se casatoreasca in cultul lor sau al altora, crezand ca e acelasi lucru ca ortodoxia.
Daca te sfatuiai si cu un preot ortodox (banuiesc ca nu ai duhovnic si nu stiu daca te spovedesti) iti spunea ca din punct de vedere ortodox nu e valabila o casatorie in alt cult sau religie, si e chiar si un pacat. La fel cum, daca te-ai si impartasit cat ai frecventat biserica catolica, practic te-ai autoexclus din Biserica Ortodoxa. Si asta nu e doar o invatatura veche, in 2008, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat ca niciun credincios ortodox nu se poate impartasi in alt cult, iar daca o face este oprit de la impartasanie si din comuniunea cu Biserica Ortodoxa, pana cand nu va renunta la acea practica si se va cai.
De asemenea, botezul catolic nu e recunoscut de Biserica Ortodoxa, practic copiii vor fi nebotezati, pe langa faptul ca e si un pacat, tu fiind ortodoxa, sa botezi pe cineva intr-o grupare schismatica sau eretica.
Daca imi permiti iti voi expune succint cateva lucruri legate de catolicism, din perspectiva ortodoxa.
Biserica Catolica a facut parte din aceeasi Biserica in primul mileniu, ca si Biserica Ortodoxa. Treptat, ei un inceput sa adopte invataturi si practici diferite, ca primatul papal si Filioque. Dupa un timp au incercat sa impuna aceste erezii si rasaritenilor, care s-au opus ferm. Dupa o noua incercare nereusita s-au rupt de Biserica si au ales sa il urmeze pe papa si invataturile gresite, incepand cu 1054. De aproape 1000 de ani noi n-am mai avut comuniune cu Biserica Catolica, autodenumita improriu biserica, pentru ca Biserica este doar Una, si este Biserica Ortodoxa.
Asadar, trebuia sa te sfatuiesti cu un preot ortodox inainte de a face casatoria, dar si mai tarziu e bine. Singura problema e sa nu intalnesti un preot care are conceptiile IPS. Corneanu, de aceea ar fi bine sa ceri sfatul macar a doi preoti.

AlinB 10.09.2013 13:46:38

Citat:

În prealabil postat de Irina21 (Post 533408)
Efectiv sunt intr-o mare problema si simt ca numai pot iesi, nu vad nici o solutie.

Duhovnic ai?
Ca ortodox practicant se pare ca nu esti, poate ai o intuitie despre ce ar fi corect in cazul copiilor macar, dar fara a fi ortodox practicant, nu ai cu adevarat nici reper nici sprijin in demersul tau.

catalin2 10.09.2013 13:59:00

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 533423)
Duhovnic ai?
Ca ortodox practicant se pare ca nu esti, poate ai o intuitie despre ce ar fi corect in cazul copiilor macar, dar fara a fi ortodox practicant, nu ai cu adevarat nici reper nici sprijin in demersul tau.

Din ce se vede e foarte probabil sa nu aiba.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:08:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.