Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   cine este aproapele meu? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8182)

maria-luisa 19.01.2010 22:21:44

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 202636)
La intrebarea "Cine este aproapele meu?" Hristos ofera pilda samarineanului milostiv. Iata un articol ziditor al parintelui Teofil Paraianu, Dumnezeu sa-l ierte! -
http://www.razboiulnevazut.org/articol/42/Aproapele

Tin minte ca am citit undeva ca omul cel mai important, intr-un anumit moment, este cel de langa tine, aici si acum. Asadar, sa incepem de la apropiatii nostri, de la parinti, rude, prieteni, si apoi sa ajungem sa ii cuprindem pe toti. Cum sa avem dragoste pentru aproapele, cand nu avem nici macar pentru apropiatii nostri?

aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...

luminitarodina 19.01.2010 22:29:02

[quote=maria-luisa;202709]aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...[/QUOT
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?

maria-luisa 19.01.2010 22:39:10

[quote=luminitarodina;202720]
Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 202709)
aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...[/QUOT
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?

daca e in suferinta, indiferent cine, cu atat mai mult cineva din familia ta si poti sa-l ajuti si vrea sa-l ajuti cu ceva, atunci asta trebuie facut, dar aproapele tau nu sunt doar cei din familia ta, asta am vrut sa zic.

Marius22 20.01.2010 10:29:39

Aproapele meu este cel in care recunosc "chipul lui Dumnezeu" sau "chipul lui Hristos". Problema este ca de multe ori se intampla sa nu il recunoastem, nici macar in noi, si, cu atat mai putin, in cei de langa noi.

FiulRisipitor 20.01.2010 11:13:22

Citat:

În prealabil postat de luminitarodina (Post 202720)
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?

Sa mai punem problema intr-un fel: Cred ca aproapele este cel care are nevoie ACUM SI AICI de tine! Fie rude, fie prieteni, fie necunoscuti... Eu traiesc in strainatate departe de rude, departe de prieteni (nu sunt de mult timp plecat deci nu am multi prieteni noi) si atunci ce fac? Astept pana ajung langa cei dragi sa-i ajut? Nu prea cred.... Ajuti pe primul care iti iese in cale si are nevoie de ajutor! Daca ar fi fost vorba de rude sau de cei dragi probabil ar fi spus "rude" sau "aproape de inima ta". Parca tot Hristos spunea "Tot ce ați făcut unuia dintre frații mei mai mici, mie mi-ați făcut".
Doamne ajuta sa si implinim cele bune!

topcat 20.01.2010 11:21:45

Nu uitati ca "aproapele meu" a fost definit in VT si se incadreaza in religia tribala. De aia spuneam ca are un iz de coada de maimuta, ca nu prea diferentiaza omul de animal, desi e un pas in plus.

Marius22 20.01.2010 12:07:31

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202865)
Nu uitati ca "aproapele meu" a fost definit in VT si se incadreaza in religia tribala. De aia spuneam ca are un iz de coada de maimuta, ca nu prea diferentiaza omul de animal, desi e un pas in plus.

Animalele nu au fost create "dupa chipul lui Dumnezeu". Nu pot vedea in animal un semen al meu. Daca unii o fac, nu au decat.

anaana71 20.01.2010 12:30:44

aproapele este cel care nevoie de tine si iti cerul ajutorul in mod pertinent. poate o sa aruncati cu piatra, dar multe "rude" traiesc cu ideea ca daca ai, sa la dai. ca asa trebuie, daca ai..... de parca "avutul" asta l-ai furat sau ti-a picat din cer. nu conteaza ca muncesti 15-20ore/zi... si ce daca. ceea ce spun nu cred ca este o chestie generala, dar mi se pare corect sa-l ajuti pe cel care are nevoie reala de ajutorul tau, fie ca ti-e frate, fie ca e un simplu strain.

topcat 20.01.2010 12:48:51

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 202877)
Animalele nu au fost create "dupa chipul lui Dumnezeu". Nu pot vedea in animal un semen al meu. Daca unii o fac, nu au decat.

Esti plin de prejudecati
Nu am spus ca animalul e semenul tau, am spus ca si animalele tin la aproapele lor, animalele din aceeasi haita

Marius22 20.01.2010 13:19:19

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202897)
Esti plin de prejudecati
Nu am spus ca animalul e semenul tau, am spus ca si animalele tin la aproapele lor, animalele din aceeasi haita

Stiu ca s-a dovedit stiintific comportamentul de socializare, in randul multor animale. E un lucru minunat, care arata, ca atat ele cat si noi, am fost adusi la existenta de acelasi Creator.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:16:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.