Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Fani71 28.06.2009 16:49:52

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148730)
George la ce fel de agapa te referi?

Iarta-ma george ca raspund in locul tau.
Cred ca se refera la masa pe care crestinii o luau impreuna dupa slujba, la inceputul crestinismului, si care se mai ia si acum in unele parohii.
In occident este foarte raspandit acest obicei, mai ales la parohiile mici.
Daca nu se ia masa de fiecare data, atunci macar s ebea o cafea. O agapa cafegista ;-)

bmd 28.06.2009 17:14:00

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 148731)
Cred ca se refera la masa pe care crestinii o luau impreuna dupa slujba, la inceputul crestinismului, si care se mai ia si acum in unele parohii.
In occident este foarte raspandit acest obicei, mai ales la parohiile mici.
;-)

Nu in tot occidentul si acolo unde se intimpla asa ceva (ce cunosc eu) "agapa" are loc intre "alesi" nu pentru toata lumea, invitatia se face prin sopitite pe sub mina, fiind secret mare in ciuda mirosurilor care vin din bucatarie!:21: Daca nu behai pe "linia" oilor fruntase de linga cioban, ramii pe dinafara (presupunind ca ai dorii sa intrii ceea ce nu-i cazul!)

Noesisaa 28.06.2009 17:34:08

In experienta mea, absolut toti cei prezenti la Sf Liturghie erau automat invitati si la agapa...

bmd 28.06.2009 17:40:26

:41: La noi nici macar la hram nu-s chemati toti la masa!

cristiboss56 28.06.2009 18:27:01

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 148746)
:41: La noi nici macar la hram nu-s chemati toti la masa!

Sincer îți spun, urât când se fac astfel de diferențieri, pentru unii mumă și pentru alții ciumă. E jenant ca să nu-i spun altfel !

sophia 28.06.2009 19:05:02

Eu n-am auzit de asa ceva pana acum.
Bmd, Fani, la voi se obinsuieste asa ceva?
La noi nu se face nici agapa si nici hram.
Se pare ca au fost voci care au propus o "sedere" la cafea cu prajitura, dar nu s-a putut.
La noi in schimb se face deobicei pomenirea dupa slujba si asta tine loc de agapa de care ziceti voi, pentru ca lumea isi mananca pomana si mai sta de vorba.
Voi poate aveti sala pe langa biserica (daca si bucatarie?!). Noi n-avem, biserica nu e a noastra si e mare grija cu curatenia.
Mi mi-ar fi placut sa ne adunam in acest fel si mai intrebam (despre Evanghelia zilei si altele), sa mai discutam, dar nu se poate.
Hram am intalnit o singura data la o biserica pe care o frecventam in tara, dar nefiind din parohie m-am jenat si am plecat dupa slujba repejor, desi erau asa bunatati.
Adica inteleg ca se sarbatoreste sfantul a carui hram il poarta biserica o data in an. Asa este?

bmd 28.06.2009 22:20:55

La noi da! Si nu numai la noi.

mirelat 29.06.2009 01:10:13

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 148737)
"agapa" are loc intre "alesi" nu pentru toata lumea

foarte trist, sa fie din cauza ca la voi la biserica vin f.multi oameni si nu sunt fonduri (sau timp) ca sa se pregateasca mancare ptr toata lumea?

la fel de trist este ce se intalmpla din perspectiva opusa, intalnita aici in America. aceea ca de multe ori la 'agapa cafegista' cum zicea Fani, sau chiar la mesele mari, inclusiv Hramul, multi crestini prefera sa nu dea curs invitatiei, ci se grabesc repede acasa sa isi manance mancarea lor. nu stiu daca aici e vorba de lipsa de timp, de anti-socializare, sau pur si simplu de refuzul de a arunca $5, 10, 20 dolari in cosuletul unde se strang daniile cu aceasta ocazie.

Fani71 29.06.2009 01:18:24

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148760)
Eu n-am auzit de asa ceva pana acum.
Bmd, Fani, la voi se obinsuieste asa ceva?
La noi nu se face nici agapa si nici hram.
Se pare ca au fost voci care au propus o "sedere" la cafea cu prajitura, dar nu s-a putut.
La noi in schimb se face deobicei pomenirea dupa slujba si asta tine loc de agapa de care ziceti voi, pentru ca lumea isi mananca pomana si mai sta de vorba.
Voi poate aveti sala pe langa biserica (daca si bucatarie?!). Noi n-avem, biserica nu e a noastra si e mare grija cu curatenia.
Mi mi-ar fi placut sa ne adunam in acest fel si mai intrebam (despre Evanghelia zilei si altele), sa mai discutam, dar nu se poate.
Hram am intalnit o singura data la o biserica pe care o frecventam in tara, dar nefiind din parohie m-am jenat si am plecat dupa slujba repejor, desi erau asa bunatati.
Adica inteleg ca se sarbatoreste sfantul a carui hram il poarta biserica o data in an. Asa este?

Da, la parohia mea se face agapa cu mancare (adusa de cine poate, ce poate - intotdeauna bunatati diferite) in momentul de fata din cand oin cand, si in fiecare duminica 'cafegista', foarte conviviala, toata lumea e invitata.
La parohia din Germania unde eram se face chiar cu masa de fiecare data.
Ambele sunt parohii internationale si mici.

Se face si la alte parohii pe care le stiu, insa, si din cele uninationale si mai mari, macar o cafea.
Sigur, este mai greu cand nu ai sala (da, avem, dar cafeaua se bea pe culoar ca sa nu fuga lumea, nu se mai urca la etaj) sau cand parohia e prea mare.

bmd 29.06.2009 07:09:56

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 148821)
foarte trist, sa fie din cauza ca la voi la biserica vin f.multi oameni si nu sunt fonduri (sau timp) ca sa se pregateasca mancare ptr toata lumea?
.

Vin multi oameni sint si fonduri, ce nu se intelege este termenul de "FRATIE" Adica decit sa impart cu toti sa nu se sature nimeni mai bine impart cu citiva alesi.
Hramul a fost un hram normal pina cuiva important din biserica i-a trecut prin minte ca nu-i bine ca doar unii sa dea si altii sa profite (celor care dadeau nu le trecusera asa ceva prin cap) De atunci trebuie sa te anunti din timp la hram iar daca esti strain si nu te-ai anuntat (platit biletul de intrare) ramii pe afara.
Noi nu mai participam de mult la astfel de hramuri. Un hram dupa mintea mea proasta il da biserica pentru toti! Avem biserica vecina care face asa ceva de ani de zile, sint f. putini dar nu le cade greu. Deci se poate! E drept ca preotul de acolo nu are biserica lui e ziduri, nu trebuie sa o picteze, nu-i laudat de nimeni.....dar are biserica vie!


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:12:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.