Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Vorbele care ucid! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17734)

AlinB 10.05.2017 00:34:31

Ce sa mai, reclama gratuita pentru troll. Ca si in cazul lui Mircea Badea.
Daca intrebi 100 oameni, de el stiu vreo 80, cum se numeste ala care l-a batut..mai nimeni.

Jonnyw2013 11.05.2017 23:53:25

Partea buna este ca cei care stateau linistiti in fata tastaturii,si adresau injurii si jigniri, au inceput incet-incet, sa mai si raspunda intr-un fel sau altul de ceea ce fac.Am sa mai pun ceva, dar nu acum, ca ajung zilele astea tot dupa ora 22 in fata calculatorului.
Confruntarea mai extinsa dintre cei doi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=aflkKR43IHo
Legat de reclama gratuita ptr troll? si paralela dintre "meciul "asta si cel dintre Mircea Badea si Emi Teodor.Daca ii jignesti fata unui om ptr reclama ,esti un nemernic,ma refer la Charlie Zelenoff. De fapt a meritat cu prisosinta ceea ce a patit.

Da o goana dupa reclama si ei bietii vaisiamar.Unul din copii mei la un moment dat il avea (poate si acum, ca nu am mai vorbit de el)ca om pe care il urmarea pe asta:
https://www.youtube.com/results?sear...=codrin+satana
In 3 zile 239.000 de vizualizari la primul film.Mi se par teribil de multe.Eu am vazut cateva minute la un moment dat,nu filmele astea,altul, mai demult, si m-am plictisit.
Apar cum zici niste oameni cu reclama si ei vaisiamar de capul lor.Atat au in cap sa fie cunoscuti, niste idoli.

AlinB 12.05.2017 11:54:11

Un trol din asta traieste, bagare in seama. Si pentru asta ar incasa si cativa pumni, nu-i problema, stie ca in final, tot el castiga.

Stii vorba aia? "nu exista publicitate negativa".

Jonnyw2013 13.05.2017 22:35:48

Campania "Viata secreta a copilului tau."
 
'Kids management,
Bullying-ul, teroarea din curtea școlii. Fenomenul care alarmează tot mai mulți părinți

Hărțuire, tachinare cu scopul de a-l umili pe celălalt. O acțiune conștientă și voluntară, repetitivă care poate aduce victimei răni emoționale și scăderea încrederii în propria persoană, dar și în mediu..


Statisticile arată că 82% dintre situațiile de bullying au loc în instituțiile de învățământ. În România, 1 din 3 copiia fost umilit în fața colegilor (cf. Studiu Salvati Copiii 2017), iar cei mai afectați de acest abuz emoțional sau fizic sunt băieții cu vârste între 9-12 ani. Cu astfel de fenomenecopiii seconfruntă din ce în ce mai des, începând chiar de la grădiniță, cu consecințe care pot fi ireversibile în dezvoltarea lor.
Studiile arată că victimele fenomenului de bullying resimt efecte precum depresie, însingurare, anxietate, scăderea respectului de sine, au rezultate slabe la școală și chiar dezvoltă gânduri suicidale. De altfel, resimt și consecințe fizice, printre care dureri de stomac, de cap, tulburări de apetit și insomnii. Cele mai recente cercetări arată că pasivitatea adulților amplifică fenomenul în rândul tinerilor.


Cu forțe proprii

GMP PR și Itsy Bitsy lansează campania „Viața secretă a copilului tău”,
o inițiativă care își propune să ajute copiii, părinții și profesorii din România să lupte împotriva bullying și cyberbullying(hărțuirea prin intermediul tehnologiei), fenomene extrem de răspândite la nivel mondial, care au luat amploare și în România, cu efecte ce pot fi devastatoare în dezvoltarea celor mici.


Astfel, grupul de inițiativă invită familiile cu copii (5-12 ani) pe 13 mai la primul atelier părinte-copil susținut de psihologi și psihoterapeuți despre bullying și cyberbullying,marcând astfel startul campaniei.
“Studiile internaționale arată că în 75% dintre cazurile în care s-a intervenit bullying-ul s-a oprit. Astfel, cel mai important rol îl joacă “martorii” fenomenului de bullying și lor o să încercam să ne adresăm pe tot parcursul campaniei. Ne propunem ca până la finalul anului să putem avem o comunitate de părinți, copii și profesori aptă să lupte cu forțe proprii împotriva bullying-ului și destul de puternică pentru a interveni atunci când observă un astfel de fenomen”, declară Ana Maria Diceanu, Senior Partner GMP PR.

"Bullying-ul este o problemă cu care se confruntă copiii încă de la grădiniță și care se agraveazăodată cu intrarea la școală. Din păcate, cei mari nu își dau seama de gravitatea situației și nu intervin pentru a preîntâmpina sau a stopa fenomenul de bullying între copii. Surprinzător, dar toți copiii suferă: atât copiii-victimă, cât și cei martori, ba chiar și copiii-abuzatori. Pentru că înainte de a deveni abuzator, acel copil a fost o victimă a cuiva și a învățat pe pielea lui cum e să fii abuzat, iar acum se apăra atacând. Și pentru că bullying-ul este o problemă reală neconștientizată încă, ne-am propus să fim de ajutor părinților și să îi informăm despre gravitatea fenomenului și despre cum își pot ajuta copiii, indiferent în ce tabără se află aceștia: victime, abuzatori, martori, pentru că sănătatea emoțională a tuturor acestor copii este afectată și asta influențează calitatea vieții lor personale și profesionale", adaugă Nadia Tătaru, co-fondator și director Radio Itsy Bitsy.

Viața online a copilului

În contextul răspândirii accesului la internet la vârste tot mai mici, specialiștii atrag atenția asupra celui mai recent fenomen de hărțuire prin intermediul tehnologiei - cyberbullying. Statisticile arată că 6 din 10 tineri vor experimenta cyberbullying în viitorul apropiat (cf. Studiu Brandwatch 2016). “246 de milioane de copii la nivel global sunt anual victime ale bullying-ului. România se află din păcate pe harta cyberbullying-ului pe primul loc în Europa, cu o incidență a fenomenului de 37.3%. Încă de mici, copiii au conturi de mail, facebook și youtube.
Toate aceste canale sunt surse sigure de bullying. Părinții trebuie să se implice în viața online a copilului, iar cei mici trebuie să înțeleagă puterea cuvintelor online. Prin această campani, ne propunem să spunem DA bullying-ului: DA conștientizării, DA intervenției, DA implicării“, spuneAna Maria Diceanu. Psihologii atrag atenția părinților și profesorilor să se informeze asupra resurselor pe care le au la dispoziție pentru a-și ajuta copiii, învățând să recunoască în primul rând semnele bullying-ului."
Preluat de pe:https://www.cariereonline.ro/actual/...-multi-parinti

iana 13.05.2017 23:34:04

Atata timp cat, dascalii si mai ales educatoarele ii invata pe copii, de mici, sa nu fie "paraciosi", n-ar trebui sa ne miram. Pana la urma e rolul adultului sa faca dreptate, altfel sunt invatati de mici "legea junglei".

Jonnyw2013 14.05.2017 23:28:09

Parintii in majoritatea cazurilor nu stiu cum sa abordeze problema. De aceea este bine sa fie indrumati concret,era si vremea sa apara astfel de campanii de informare . Sunt oameni care au vazut diverse cazuri si au ajuns la o concluzie. Cel mai bine ptr un copil,adolescent sau tanar este sa stie ca acolo poate intalni tot felul de personaje dubioase care pot spune orice.
Ex:Lizzie Velasquez a crezut ca s-a terminat lumea ptr ea, cand a vazut filmuletul cu ea ca fiind cea mai urata femeie din lume. N-a vorbit o perioada cu nimeni cat era de "socata",stupefiata.La un moment dat a vorbit cu ei,norocul ei ca a avut niste parinti teribili care au sustinut-o ,si un mediu de prieteni care au sustinut-o inclusiv online.
https://www.youtube.com/watch?v=kH3JycOMCR0
Am mai pus de fapt adresa asta o data.Grupul de prieteni este foarte important ,avand un mediu de prieteni care sa te sustina, poti trece usor peste rautatile unor tipi agresivi si fara caracter.
Ce nu am subliniat in articolul precedent si este foarte important:
“Studiile internaționale arată că în 75% dintre cazurile în care s-a intervenit bullying-ul s-a oprit."
Daca problema este cunoscuta ,devine mai usor de oprit,copii si tinerii mai usor de ajutat.

Jonnyw2013 09.06.2017 23:54:15

Atunci cand am tradus filmul lui Jon Ronson,portiuni din el, finalul nu l-am tradus, si e foarte instructiv.Acum este tradus si il pun:
https://www.ted.com/talks/jon_ronson...age=ro#t-70412
14:23
BG: Nu pleca. Ce mă miră la povestea lui Justine e faptul că dacă îi căuți numele pe Google acum povestea asta e pe primele 100 de pagini de rezultate; nu găsești nimic altceva despre ea. În cartea ta menționezi altă poveste despre o victimă care a lucrat cu o companie de management al reputației pentru a crea bloguri cu povești drăguțe despre dragostea ei pentru pisici, vacanțe și altele și a reușit să scoată povestea de pe primele pagini Google, dar nu a durat mult. Câteva săptămâni mai târziu, a apărut din nou în primele rezultate. E asta o bătălie pierdută?
15:01
Jon Ronson: Cred că cel mai bun lucru pe care-l putem face când vedem oameni umiliți pe nedrept sau din motive ambigue e să luăm cuvântul. Cred că cel mai rău pentru Justine a fost că nimeni nu a sprijinit-o. Toți erau împotriva ei, ceea ce poate fi o traumă profundă -
să auzi de la zeci de mii de oameni că trebuie să dispari. Dar dacă există o multitudine de voci ca în democrație, unde oamenii discută, ar fi mai puțin traumatizant. Cred că aceasta e calea înainte, dar e dificil, pentru că dacă susții pe cineva, e incredibil de neplăcut. BG: Să vorbim despre experiența ta, căci ai luat atitudine scriind o carte.
15:37
Apropo, e lectură obligatorie pentru toți, bine?
15:40
Ai luat atitudine deoarece cartea ta e despre cei care umilesc. Presupun că nu ai primit doar reacții pozitive pe Twitter.
15:47
JR: Nu m-am înțeles prea bine cu unii oameni. (Râsete) Nu vrei doar să te concentrezi... pentru că mulți oameni au înțeles și au apreciat cartea. De 30 de ani scriu despre abuzuri de putere. Când scriu despre oamenii puternici din armată sau industria farmaceutică, toți mă aplaudă. Atunci când spun: „Acum noi suntem cei puternici care abuzează de putere” oamenii spun: „Bine, și tu ești rasist.”
16:14
BG: Ieri seară eram la cină și aveau loc două discuții. Pe de-o parte tu vorbeai cu oamenii de la masă și aveați o discuție constructivă. Pe de altă parte, când te uitai la telefon primeai un puhoi de insulte.
16:27
JR: Da, așa s-a întamplat ieri seară. A fost o cină TED. Stăteam de vorbă și era bine, apoi mi-am verificat Twitter-ul. Cineva a spus „Susții supremația albilor”. M-am întors la masă și am mai vorbit cu cineva,si apoi m-am întors la Twitter, cineva scrisese că simpla mea existență a făcut lumea mai rea. Prietenul meu Adam Curtis spune că poate Internetul e ca un film cu John Carpenter din anii '80 în care toată lumea începe să țipe și să tragă unii în alții și în final toți pleacă spre un loc mai sigur. Încep să cred că ar fi o opțiune bună. BG: Jon, mulțumim. JR: Mulțumesc, Bruno.
17:05
(Aplauze)

Jonnyw2013 18.06.2017 21:37:47

Un Ted Talk care mi s-a parut foarte interesant, de cand l-am vazut prima oara.A trecut ceva vreme de cand mi-am propus sa il traduc dar lipsa de timp m-a impiedecat sa o pun in aplicare. Yasmina m-a ajutat si a tradus ea cateva minute si apoi am continuat eu,ii multumesc si pe aceasta cale.

Am vrut sa il traduc in totalitate si nu un rezumat,deorece ,ce mi-a atras in primul rand atentia, este faptul ca omul este doctor in informatica la Universitatea din Georgetown . Deci omul are o experienta profunda cu noua tehnologie.A scris mai multe carti printre care despre "Deep work" ar veni tradus "Munca profunda",(munca concentrata). Aici el scrie depsre impactul pe care noile tehnologii le au asupra lumii munci.El argumenteaza ca ,concentrarea este noul IQ in locul modern de munca,si ca abilitatea de concentrare fara distragere, este din ce in ce mai valoroasa.
Dar ceea ce ii da o mare validitate acestui filmulet sunt comentariile unele cu aproape 1000 de like-uri.DEci asta este cel mai tare ,faptul ca Societatea incepe sa aiba feedback legat de noile noutati tehnologice. Ce efect au asupra mea ,sau a altuia e bun.Caci sunt multi copii care spun "Toata lumea are!".Daca aveti intrebari sau idei putem vorbi dupa ce il vedeti.
https://www.youtube.com/watch?v=3E7hkPZ-HTk
Quit social media | Dr. Cal Newport

"Salut la toata lumea,probabil ca nu realizati ca (,)chiar acum de fapt aveti in fata ceva complet rarisim: sunt un Millenial autor de carte de informatica ,mai stau si pe scena de la Tdex si pana acum nu am avut un cont pe social media.
Cum s-a putut aceasta ,a fost de fapt ceva absolut intamplator. Social media mi s-a aratat prima data pe vremea cand eram la facultate,in anul al doilea-pe atunci Facebookul a aparut la noi(la fac).Pe vremea aia,chiar dupa primul ragnet al site-urilor/platformelor aveam o afacere la caminul facultatii si a trebuit s-o inchid ca mai apoi,brusc un alt tip de la Harvard ,pe nume Mark avea acest produs nou numit Facebook si lumea era nebuna dupa el.
Asa ca oarecum intr-un fel de gelozie profesionala imatura mi-am spus,"nu am sa folosesc aceasta chestie, nu voi ajuta afacerea acestui tip sa prospere,nu conteaza daca numai eu singur il boicotez"! Si mi-am vazut de ale mele o vreme, dar dupa un timp m-am uitat pe internet sa vad ce mai face cu FB si am constatat ca toata lumea era dependenta de chestia asta. Din pozitia mea, mi-am dat seama ca este un lucru cam periculos, si nu mi-am facut cont, si pana acum nu am am avut vreodata vreun cont pe social media.

Deci ma aflu aici pt 2 motive,vreau sa transmit 2 mesaje rimul mesaj este acela ca desi nu am un cont pe social media ,o duc bine merci ,nu va ingrijorati pt mine.
Se pare ca inca am prieteni ,inca am habar ce sa intampla pretutindeni in lume,fiind cercetator in domeniul informaticii inca corespondez cu lume de peste tot,sunt inca expus ideilor interesante si rareori ma pot descrie ca fiind lipsit de optiuni de recreere .
Deci o duc bine si chiar merg mai departe, incat declar nu numai ca o duc bine fara social media, insa o duc chiar mai bine fara.
Cred ca sunt mai fericit,cred ca gasesc mai multa durabilitate in viata mea,cred ca am mai mult succes profesional -din cauza ca nu folosesc social media.
1:59 Deci a doua mea tinta pe aceasta scena e sa va conving pe mai multi dintre voi sa credeti acelasi lucru.
Hai sa vedem daca chiar reusesc, sa conving o mai mare parte dintre voi,ca si voi puteti sa o duceti mai bine daca renuntati la social media.Deci, daca tema acestui eveniment TEDx este "Timpul Viitor," ma gandesc ca cu alte cuvinte asta ar fi si viziunea mea despre viitor:
o lume in care mai putini oameni au social media.Asta e o revendicare destul de mare, dar cred ca o pot sustine.
M-am gandit sa iau cele mai frecvente trei motive pe care le aud cand le sugerez oamenilor sa renunte la social media,si pentru fiecare astfel de motiv, o sa incerc sa elimin exagerarile,si sa vad daca pot pune ceva mai real in loc.

Acesta e primul si cel mai comun motiv pe care il aud.
In poza nu e vreun sihastru, e de fapt un hipster, programator web, de pe strada 8 (centrul Manhattan-ului); nu sunt sigur.

02:47 Hipster sau sihastru? Cateodata e greu de spus.Prima obiectie pe care aud e cam asa,
"Cal, social media este una din tehnologiile fundamentale ale secolului 21.Respingerea social media ar fi un lucru extrem de prostesc. Ar fi ca si mersul la lucru calare pe un cal, sau folosirea unui telefon cu roata.Nu pot lua asa o atitudine majora in viata mea."

Reactia mea la o asemenea obiectie e ca nu are nici un sens.Social media nu e o tehnologie fundamentala.Foloseste cateva tehnologii fundamentale,dar e mai simplu de inteles astfel.

03:21.Am putea spune, ca e o sursa de divertisment,e un produs de divertisment.Modul in care Jaron Lanier descrie asta, e ca trei companii iti ofera bunatati atragatoare in schimbul minutelor de atentie si a bitilor de informatie personala,care pot mai apoi fi impachetate si vandute mai departe.
Deci a spune ca nu folosesti social media, nu ar trebui sa fie o mare postura sociala,e doar respingerea unei forme de divertisment pentru alta. Nu ar trebui sa fie mai controversat decat a spune,"Nu imi plac ziarele, imi place sa imi citesc stirile din reviste."sau "Prefer sa urmaresc seriale de la posturile private, in locul celor de la posturile nationale."

Nu e o atitudine sociala sau politica majora,sa spun ca nu folosesti un produs.

04:00 Folosirea imaginii cu pacanele aici nu e un accident deoarece la o privire mai atenta asupra acestor tehnologii,realizezi ca nu sunt doar o sursa de divertisment, dar sunt o sursa care nu te satura de divertisment.

Acum stim ca multe dintre companiile mari de social media angajeaza ingineri numiti ingineri de atentie,care imprumuta principii ale cazinourilor din Las Vegas,printre altele,ca sa faca aceste produse cat se poate de captivante.

04:25 Acesta este modul dorit de functionare al acestor produse: sa te faca sa le folosesti intr-un mod care da dependenta, pentru ca asta maximizeaza profitul care poate fi extras din atentia si datele tale.Deci nu e o tehnologie fundamentala,e doar o sursa de divertisment, una din multe altele,si e cumva neindestulatoare daca privesti mai atent.

Sa luam al doilea motiv pe care il tot aud cand sugerez oamenilor sa renunte la social media.
Obiectia suna cam asa,
"Cal, nu pot renunta la social media ,pentru ca este un element esential pentru succesul meu in economia secolului 21, daca nu am o imagine de social media suficient de bine cultivata oamenii nu vor sti cine sunt, nu vor putea sa ma gaseasca,oportunitatile nu vor veni,iar eu voi disparea efectiv din economie."

Din nou reactia mea este: nici aceasta obiectie nu are sens.

0:05:12 Am publicat recent o carte care argumenteaza folosind multiple dovezi ,ca sa ajunga la concluzia ca in economia competitiva a secolului 21ceea ce piata pretuieste, e abilitatea de a produce lucruri rare si de valoare.Daca produci ceva rar si de valoare, piata va pretui acel lucru. Ceea ce piata respinge, in general,sunt activitati usor de reprodus si care produc putina valoare adaugata.

Ei bine, social media este esenta unei activitati si usor de reprodus ce nu produce prea multa valoare; e ceva ce un copil de sase ani cu un telefon mobil poate face.
Prin definitie,piata nu va pune prea mult pret pe astfel de comportamente. In schimb va recompensa munca concentrata si de profunzime ,necesara pentru a construi competente reale si pentru a aplica aceste competente in crearea de bunuri - precum un mestesugar -care creeaza lucruri rare si de valoare.

06:07 Altfel spus: daca poti scrie un algoritm elegant, daca poti scrie un document legal ce va schimba un proces,daca poti scrie o mie de cuvinte de proza ce il va captiva pe cititor pana la sfarsit; daca te poti uita la o mare de date ambigue si sa aplici statistica pentru a extrage invataminte ce pot schimba strategia unei afaceri,daca poti face astfel de activitati ce au nevoie de munca profunda,ce produc rezultate, ce sunt rare si de valoare,atunci oamenii vor veni la tine.Vei fi capabil sa iti dictezi singur viata ,si sa construiesti o fundatie de succes si plina de inteles pentru viata ta profesionala indiferent de cat de multi urmaritori ai pe Instagram.

Acesta e treia obiecaie pe care o aud ,cand le sugerez oamenilor sa renunte la social media;
Intr-un anumit sens, cred ca e una dintre cele mai importante."

Jonnyw2013 18.06.2017 22:06:15

Partea a doua
 
6:56 "Obiectia suna cam asa,,"Cal,poate sunt de acord,poate ca ai dreptate; nu este o tehnologie fundamentala.Poate ca utilizarea social media nu este la esenta succesului profesional,dar stii ce? Este inofensiv,am avut parte de ceva distractie-ciudat:diistractie twitter,nici nu il folosesc atat de mult,eu sunt primul adoptator,este ceva interesant, care trebuie incercat, si poate ca pierd ceva daca nu il folosesc.Care este paguba?"

Din nou ,ma uit inapoi si spun:si aceasta obiectie este un nonsens.In acest caz ,ceea ce lipseste este ceea ce cred ca este o foarte importanta realitate, despre care trebuie sa vorbim franc,ce a adus social media cu ea multiple,bine documentate,si semnificative lucruri daunatoare. Noi de fapt trebuie sa confruntam aceste lucruri care prejudiciaza,sa le punem cap la cap atunci cand incercam sa luam decizii daca sa imbratisam sau nu aceasta tehnologie,si sa o lasam in viata noastra. Una dintre aceste prejudicii pe care stim ca aceasta tehnologie le aduce, are de a face cu succesul vostru profesional. Am argumentat inainte ca abilitatea de a te concentra intens, de a produce lucruri care sunt rare si valoroase,a imbunatatii abilitati pe care piata pune valoare,aceasta este ceea ce conteaza in economia noatra.
8:02 Dar chiar inainte de asta,am argumentat ca uneltele social media sunt proiectate creeze dependenta. Actuala proiectare dorita ca aceste optiuni sa iti fragmenteze atentie cat de mult posibil dupa ce te-ai trezit, pentru ca aceste unelte sunt proiectate sa fie folosite.
Noi avem o sumedenie de cercetari, care ne spun ca daca petrecem o mare parte din timpul zilei, intr-o stare de atentie fragmentata- largi portiuni din ziua dvs,cu atentia intrerupta, sa dam o scurta privire,doar sa verificam-"Doar sa ma uit repede la Instagram." numai ca aceasta poate reduce capacitatea dvs de concentrare. In alte cuvinte,ati putea reduce permanent capacitatea dvs de a face exact tipul de efort intens, care noi il cautam ptr ca este necesar intr-o economie competitiva crescanda.

08:47 Deci social media nu este inofensiva, ea poate avea de fapt un semnificativ impact negativ,in abilitatile voastre de a creste in economie. Sunt in special ingrijorat despre aceasta cand ma uit la tanara generatie,care este foarte saturata de aceasta tehnologie.

08:59 Daca va pierdeti abilitatea de a va sustine concentrarea,veti deveni tot mai putin relevant ptr aceasta economie. Există și pagube psihologice care sunt bine documentate, pe care social media le aduce, pe care trebuie să le abordăm. Știm din literatura de cercetare că, cu cât folosiți mai mult media socială, Cu atât mai probabil sunteți predispus să vă simțiți singuri sau izolați.


09:19 Noi stim ca expunerea constanta a vietii prietenilor vostri, portretele pozitive ale vieții lor, vă poate face să vă simțiți inadecvat, și va poate face sa creasca rata de depresie.
Si ceva care cred ca o vom mai auzi in viitorul apropiat ca este o nepotrivire fundamentala intre felul in care conexiunile din creierul nostru sunt facute,si acest comportament la a te expune la stimuli cu recompensa intermitenta la toate orele diminetii.Este un lucru sa petreci cateva ore la o masina de pacanele in Las Vegas ,dar daca ai una cu tine,si o folosesti toata ziua de cand te trezesti pana te culci,noi nu suntem facuti ptr asta.



9:57 Iti scurtcircuiteaza creierul,si noi,am inceput sa gasim consecinte reale cognitive,unul dintre ele ,un fel de fundal (zumzet)universal de anxietate. Canarul din minele de carbuni ptr acest exemplu sunt colegii de campus. Daca vorbiti cu experti din domeniul sanatatii mentale pe capusul colegiilor,ei iti vor spune ca odata cu cresterea folosirii omniprezentului smartphone si folosirea social media printre studentii din campus, aparitia unei explozii de tulburare de anxietate asociata in aceste campusuri. Acesta este canarul din minele de carbune.Acest tip de comportament este o nepotrivire ptr conexiunile creierului nostru si va poate face sa va simtiti mizerabil.Deci iata aici este costul real la folosirii social media,ceea ce insemna ca atunci cand vrei sa te decizi :"Pot folosii asta sau nu?"spunand este este inofensiv, nu este suficient.
De fapt trebui sa identificati un semnificativ clar beneficiu pozitiv,care poate depasi acest potential,daunator complet netrivial.Lumea intreaba de multe ori:"Ok,dar cum este viata fara socail media?" Aceasta poate fi de fapt un pic infricosator daca stai sa te gandesti.
10:55 In conformitate cu persoanele care au trecut prin acest proces,poate fi dificil cateva saptamani. De fapt este ca o adevarata cura de detoxifiere. Primele doua saptamani pot fi neconfortabile:va simtiti un pic nervos,va simtiti ca si cand v-ar lipsi un membru(madular). Dar dupa aceasta,lucrurile se aseaza, si de fapt ,viata dupa social media poate fi chiar pozitiva. Sunt dooua lucruri care va in formez inapoi din lumea fara utilizare social media.

1.Primul poate fi chiar productiv. Sunt profesor la un Institut de cercetare,am scris cinci carti,rar cand lucrez dupa 5 dupa masa in zilele saptamanii. Parte din asta o fac sa mearga,pentru ca se dovedeste,ca,daca iti tratezi atentia cu respect, daca nu o intrerupi,nu o fragmentezi,ii permiti sa stea intreaga, iti pastrezi concentrarea,Poti face un lucru dupa altul,si o faci cu intensitate,si intensitatea poate fi tranzactionata ptr timp. Este surprinzator cat de multe poti face in opt ore pe zi, daca esti capabil te concentrezi intens.
UN alt lucru care pot sa il comunic inapoi din lumea fara social media,este ca in afara social media,lucrurile pot fi chiar destul de linistite. Eu adesea glumesc ca as fi fost un foarte bun fermier al anilor 1930, ptr ca adaca te uiti la timpul meu liber, eu citesc ziarele in timp ce soarele vine, ascult baseball la radio,si eu multumita lui Dumnezeu stau intr-un scaun de piele si citesc carti cu coperti tari noaptea dupa ce copii mei merg la culcare. Suna ca de moda veche, ... Este de fapt un reconfortant,linistitor mod de a petrece de fapt timpul liber in afara serviciului. Nu aveti un constant zumzait de stimuli, si fundalul bazaitului de anxietate care vine odata cu asta.Deci viata fara social media este cu adevarat nu atat de rea.
12:33 Daca pune-ti impreuna aceste idei,vedeti rationamentul meu complet, ca nu toata lumea,dar cu siguranta mult mai multa lume decat acum,nu ar trebui sa utilizeze social media.Aceasta ptr ca prima,ca sa rezumam, a renunta la principalele preocupari ptr ca este o tehnologie fundamentala care trebuie folosita.Nonsense: este un automat de jocuri de noroc in telefonul vostru.
Putem renunța la această noțiune, că nu pute-ti obține un loc de muncă fără ea.Nonsens :orice copil de sase ani cu un smartphonepoate face asta, dar nu este ceea ce cauta piata..
Si apoi am subliniat ca este cu adevarat daunator.Deci nu este doar inofensiv trebuie sa avem un beneficu semnificativ inainte de a putea spune ca merita acest compromis .Si in final am mentionat,ca viata fara social media:sunt multe lucruri reale pozitive asociate cu aceasta.
Deci eu sper ca atunci cand multi dintre voi de fapt pe unul din aceste calcule,voi trebuie sa consider ati persepectiva pe care o fac chiar acum,in care:la multi oameni le va fii mult mai bine daca nu folosesc aceasta tehnologie. Cativa dintre voi poate nu veti fi de acord,cativa dintre voi veti fi caustici dar critici precisi, ai mei, si ai punctului meu de vedere,si bineinteles,voi primi cu bucurie toate feedbackurile negative. Eu doar va rog sa directionati comentariile voastre catre twitter."

Jonnyw2013 19.06.2017 22:35:22

5 mesaje cu sute de aprecieri pozitive!
 
Unele din mesajele la filmul de mai sus:Quit social media | Dr. Cal Newport | TEDxTysons,intaresc ceea ce sustine filmul,initial am pus si varianta in engleza dar mesajul era prea lung:
1.Amy M-acum 8 luni
Am renuntat la toate mijloacele mele de social media și sunt mai fericita cu viața mea pentru că o trăiesc, nu o înregistrez, nu o împărtășesc, nu postez despre ea și nu o verific pe a altora! Nu există comparații nesănătoase, nici relații sociale simulate, nici timp pierdut verificand informatie pe care nu trebuie să o știu, doar momente reale și o experiență deplină, care nu a fost postată online, pentru oamenii cu care am fost la scoala cu ani în urmă . FĂ-O!
Are 1242 de like-uri.

2.BeastBrook - acum 4 luni
Acum trei saptamani mi-am dezactivat Fcebook si ma simt cu adevarat ca si cum as fi iesit din Matrix.
Are 916 like-uri.

3. AdamAKTV-acum 3 luni
Mi-am șters toate conturile mele de pe rețele sociale. Facebook, Instagram, Snapchat și chiar ticălosul Tinder. Și mă simt extraorrdinar, nu simt că trebuie să mai demonstrez nimic. Are 794 like-uri.

4.Atli Tobiasson-acum 5 luni
Singurul mesaj pe care social media mi l-a dat, este că mă simt mai puțin activ decât prietenii mei, ceea ce mă face să mă simt singur, gelos, mai rău și mai deprimat.
Are 591 like-urri. Asta pune degetul pe rana ,unde este problema principala la multi tineri ,scaderea stimei de sine.Si mesajul de dedesubt la fel.

5.Talia Hart- acum 5 luni
Am 15 ani si am renuntat la social media ,ptr ca ma facea sa ma compar cu altii, si imi scadea respectul de sine.Ma facea saa ma simt atat de rau dar sunt mult mai fericita acum.
Are 431 like-uri.

Acesti tineri au luat o decizie. Altii nu pot, asa cum spunea in filmul lui Cal Newport,sa ia o decizie majora, nu au putere sa se detaseze de turma. Aici in film se vorbeste de lucrurile care dauneaza la social media ,mai mult soft. Nu s-a vorbit nimic de lucruri si mai daunatoare decat anxietate,pierdere de timp,scaderea ancorari in prezennt etc, nu sa vorbit de hartuire, vorbe dure.
Mai sunt multe mesaje care sustin ideea filmului, despre iesirea din social media,ceea ce este mai rreprezentativ decat orice studiu, cum am spus sutele de like-uri,la unele mesaje ,unele si cu peste o mie cum am aratat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:42:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.