Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   viata`i grea. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4106)

ioanhodean 13.07.2008 21:19:58

la mine e mai grea deorece mi place sa cant muzica psaltica,dar problema e ca nu am voce...
is ceva retete babaesti sau medicamente sau ceva asa sa ti drege vocea?
sa ajute la formarea ei?
precizez ca am aproape 16 ani.
ioan.

veilur 13.07.2008 21:27:20

Frate daca nu ai voce, lasa-te. Sau daca ai vre-o sansa sa fii acceptat asa in strana, dai inainte si canta si tu cum poti si gata. Nu te mai stresa, accepta-te asa cum esti.

cristiboss56 13.07.2008 21:31:31

Citat:

Īn prealabil postat de ioanhodean
la mine e mai grea deorece mi place sa cant muzica psaltica,dar problema e ca nu am voce...
is ceva retete babaesti sau medicamente sau ceva asa sa ti drege vocea?
sa ajute la formarea ei?
precizez ca am aproape 16 ani.
ioan.

Ioane draga multi ani inainte fericiti! Nu deznadajdui, dragul meu. Este probabil, de varsta in care vocea se schimba, iar nu peste putin timp, toate vor fi bune si la locul lor. Sa fi vrednic si cu spor in cea ce faci. Doamne ajuta !+

achimovjan 13.07.2008 21:32:21

Citat:

Īn prealabil postat de ioanhodean
la mine e mai grea deorece mi place sa cant muzica psaltica,dar problema e ca nu am voce...
is ceva retete babaesti sau medicamente sau ceva asa sa ti drege vocea?
sa ajute la formarea ei?
precizez ca am aproape 16 ani.
ioan.

Eu am un prieten care era afon la muzica,insa cum canta la strana,este angajat la o Biserica.Deci se poate.Vocea chiar se educa,insa trebuie multa perseverenta.Asculta multa muzica,corzile vocale vibreaza si cand asculti.Apoi canta cat mai mult,si roaga-l pe Dumnzeu si Sf Nectarie de Eghina sa te ajute.Mult succes!

ioanhodean 13.07.2008 21:55:56

faza e ca ..unchii mei au voce super..verii mei la fel..
eu stiu cum vine ordinea,nu pot sa zic ca sunt chiar chiar afon..dar am o voce nu tocmai potrivita..
si mi trebe voce sa intru la teologie..

achimovjan 13.07.2008 22:03:15

Citat:

Īn prealabil postat de ioanhodean
faza e ca ..unchii mei au voce super..verii mei la fel..
eu stiu cum vine ordinea,nu pot sa zic ca sunt chiar chiar afon..dar am o voce nu tocmai potrivita..
si mi trebe voce sa intru la teologie..

La Teologie,daca n-ai facut seminarul,se da o proba eliminatorie,din muzica .dar nu te teme,cand am intrat eu,nu au picat pe nimeni la aceasata proba,si erau unii chiar fara voce.

Traditie 13.07.2008 22:06:58

Vocea se formeaza, daca vei cānta dupa un timp vei capata.

iulyaan 14.07.2008 16:32:31

SI EU VREAU SA DAU LA TEOLOGIE LA TIMISOARA......NICI EU NU AM VOCE....SPER SA MA AJUTE DUMNEZEU SA MA ACCEPTE...

Hartford 14.07.2008 19:37:06

Citat:

Īn prealabil postat de iulyaan
SI EU VREAU SA DAU LA TEOLOGIE LA TIMISOARA......NICI EU NU AM VOCE....SPER SA MA AJUTE DUMNEZEU SA MA ACCEPTE...

Eu nu inteleg cum vreti sa ajungeti preoti fara voce. E important cum cinta parintele.
Nu imi imaginez o slujba cu un preot care cinta fals.:)

Noesis 14.07.2008 19:40:04

Eu am vazut preoti fara voce, nici o grija. :D

ioanhodean 14.07.2008 19:48:43

apai mey..
eu cel putin vreau sa ajung diacon , deoarece imi place sa slujesc..
si ce daca cantam fals?
...
Domnul asa o fi randuit sa fie:).
si da..noesis..si eu am vazut..
Mare este Dumnezeu si poate ma trezesc cu o voce frumoasa pana termin teologia 8->

Hartford 14.07.2008 20:16:06

Citat:

Īn prealabil postat de Noesis
Eu am vazut preoti fara voce, nici o grija. :D

Tot Noesis ai ramas. Da is buni si preotii cu voce falsa: satisfied:

TFL 14.07.2008 20:19:09

Citat:

Īn prealabil postat de ioanhodean
la mine e mai grea deorece mi place sa cant muzica psaltica,dar problema e ca nu am voce...
is ceva retete babaesti sau medicamente sau ceva asa sa ti drege vocea?
sa ajute la formarea ei?
precizez ca am aproape 16 ani.
ioan.

momentan ai vocea in schimbare.mai ai putina rabdare

ioanhodean 14.07.2008 21:24:53

cam cat aproximativ?
...

alexandra28again 14.07.2008 22:22:25

si mie imi place sa cant dar nu am voce.dar sa sti ca tot repetand am inceput parca sa am.serios.ma inregistrez pe telefon si dupa aia ma ascult.trebuie sa cauti melodii pentru vocea ta.cantate jos sau sus,cum se potrivesc vocii tale.

alexandra28again 14.07.2008 22:24:35

offff ce titlu ai pus...nu sti care-i viata grea.bucura-te de calculatorul ala de pe care ne scri si ca ai voce sa vorbesti si nu te mai plange.

Dia20_diana 14.07.2008 22:34:42

Ioan trebuie sa iti spun ca te admir pentru modul in care iti traiesti si vrei sa-ti traiesti viata...e un lucru mare la 16 ani...fi fara grija ca ti se va schimba vocea, inca esti in crestere, cam in 2, 3 ani cred ca ti se va forma...si exista exercitii de respirare, stiu ca in liceu profesoara ne punea tot timpul inainte de a canta sa facem incalzire pentru voce...nu deznajdui

ioanhodean 14.07.2008 22:41:48

:) defapt am putinica voce,doar ca trebe perfectionata..:-<

quasar 14.07.2008 23:06:10

deci..eu am cantat vreo 5 ani in corul televiziunii..aveam voce..ca altfel nu puteam intra...si era si greu...deci dintr-un copil care nu cantase in viata lui pe voci am ajuns alaturi de ceilalti sa putem canta cantece foarte complexe pe 4 sau 5 voci...DECI SE POATE SA INVETI...faza a ca eu de pe la 14 ani m-am retras din cor...si astazi constat cu stupoare ca atunci cand incerc sa cant falsez de mama focului..EXERCITIU..RABDARE..EXERCITIU...RABDARE.. si tot asa..

tigerAvalo9 14.07.2008 23:08:56

Daca te fortezi o sa para ca te strambi cand canti ca popa asa ca..slabe sanse. Dar oricum daca vrei si poti ai sansa de a lucra in Biserica

ioanhodean 14.07.2008 23:42:11

cum adica tiger?


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:25:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.