Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Elena03 13.10.2013 18:46:09

pana la urma, mi se pare corect asa ... :)

catalin2 13.10.2013 20:06:01

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 537366)
Bisericile Ortodoxe din Vest cam aproba evolutia. Am auzit la un radio din USA ca Facerea si Adam+Eva ar fi doar un simbol, o metafora si nu ar trebui crezuta ad literam. Un preot din UK, englez ortodox, a spus ca evolutia nu este incompatibila cu ortodoxia. La fel si un Mitropolit din UK. Nu stiu de ce adopta astfel de pozitii. Oare le este frica sa nu fie luati in ras de ceilalti? Vor sa arate ca BO nu este impotriva "stiintei"? Le este frica sa nu fie asociati cu protestantii si neo-protestantii? Nu ii inteleg. Doar au scririle Pr.Serafim Rose si scrierile Sfintilor Parinti (nu stiu daca toate).

In Anglia e IPS Kallisots Ware, convertit de la anglicanism. Are, printre aletele, si multe conceptii ecumeniste.
In America este fostul episcop Puhalo, care a avut si controversa cu Parintele Rose, sprijinind aberatiile unui medic care sustinea evolutionismul teist, Kalomiros. De fapt toate scrierile ortodoxe despre evolutionismul teist au la baza cartea lui Kalomiros, care nici macar nu e ortodox, e stilist. El a fost ortodox pana la ridicarea anatemelor catolicilor, apoi a fost stilist, iar la sfarsit s-a rupt si de acestia, ramand o singura biserica separata de toti. ROCOR din America a fost cativa ani in comuniune cu stilistii (dupa moartea Parintelui Serafim Rose, apoi s-au unit cu BO), de acolo a patruns cartea lui Kalomiros.
Cum vedem, evolutionismul teist ortodox este in stransa legatura ori cu ecumenismul, ori cu stilismul.

Patrie si Credinta 13.10.2013 20:10:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 537383)
In Anglia e IPS Kallisots Ware, convertit de la anglicanism. Are, printre aletele, si multe conceptii ecumeniste.
In America este fostul episcop Puhalo, care a avut si controversa cu Parintele Rose, sprijinind aberatiile unui medic care sustinea evolutionismul teist, Kalomiros. De fapt toate scrierile ortodoxe despre evolutionismul teist au la baza cartea lui Kalomiros, care nici macar nu e ortodox, e stilist. El a fost ortodox pana la ridicarea anatemelor catolicilor, apoi a fost stilist, iar la sfarsit s-a rupt si de acestia, ramand o singura biserica separata de toti. ROCOR din America a fost cativa ani in comuniune cu stilistii (dupa moartea Parintelui Serafim Rose, apoi s-au unit cu BO), de acolo a patruns cartea lui Kalomiros.
Cum vedem, evolutionismul teist ortodox este in stransa legatura ori cu ecumenismul, ori cu stilismul.

iar acestea sunt in stransa legatura cu subiectele preferate ale unora...
Nu zic mai mult.

catalin2 13.10.2013 20:12:25

Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537372)
Eu credeam ca evolutionismul nu e automat incompatibil cu Facerea.
Se pare ca nu e chiar asa...
Intrebare suplimentara: ipoteza geocentrista e cea agreata de B.O, sau cea heliocentrista?
Multumesc tuturor pt raspnsuri!

Da, evolutionismul este incompatibil cu Facerea, parintii talcuind ca animalele si plantele au fost facute intr-o singur secunda, in zilele respective. Ele erau deja mature, ca sa poata procrea.
In legatura cu geocentrismul, aici nu este necesara o pozitie teologica, pentru ca in Facerea nu ne este aratat ceva in acest sens, deci nu face parte din adevarul revelat. Dar pozitia BO se raliaza adevarului intotdeauna, asadar heliocentrismul e corect.

catalin2 13.10.2013 20:19:12

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 537384)
iar acestea sunt in stransa legatura cu subiectele preferate ale unora...
Nu zic mai mult.

Nu e un secret (cel putin pentru mine) ca si tu te incadrezi putin aici (ma refer la ecumenism-evolutionism teist) e normal sa nu-ti placa.

iuliu46 13.10.2013 21:33:50

Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537357)
merci Iuliu.

Interesant ca in textul la care faci tu referire apare si pasajul urmator:

"Concerning human evolution, the Church has a more definite teaching. It allows for the possibility that man’s body developed from previous biological forms..."

hmmm

Nu inteleg de ce vezi acolo mai mult decat scrie. Pur si simplu, acolo scrie ca singura teorie incompatibila cu doctrina BC este evolutionismul ateist. Dar nu ca BC ar fi imbratisat o anumita teorie.

Patrie si Credinta 13.10.2013 23:29:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 537387)
Nu e un secret (cel putin pentru mine) ca si tu te incadrezi putin aici (ma refer la ecumenism-evolutionism teist) e normal sa nu-ti placa.

dar am zis eu ceva?

Eu ma refeream, in general, la unii oameni, care si-au creat un combo de amenintari percepute pe care le vad peste tot, si s-au autodeclarat luptatori de frunte impotriva acestei amenintari.


p.s.:Nu subscriu nici la doi plamani, nici la teoria dispersiei harului. Deci nu am tangenta cu ecumenismul.

AlinB 14.10.2013 04:51:33

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 537383)
In Anglia e IPS Kallisots Ware, convertit de la anglicanism. Are, printre aletele, si multe conceptii ecumeniste.
In America este fostul episcop Puhalo, care a avut si controversa cu Parintele Rose, sprijinind aberatiile unui medic care sustinea evolutionismul teist, Kalomiros. De fapt toate scrierile ortodoxe despre evolutionismul teist au la baza cartea lui Kalomiros, care nici macar nu e ortodox, e stilist. El a fost ortodox pana la ridicarea anatemelor catolicilor, apoi a fost stilist, iar la sfarsit s-a rupt si de acestia, ramand o singura biserica separata de toti. ROCOR din America a fost cativa ani in comuniune cu stilistii (dupa moartea Parintelui Serafim Rose, apoi s-au unit cu BO), de acolo a patruns cartea lui Kalomiros.
Cum vedem, evolutionismul teist ortodox este in stransa legatura ori cu ecumenismul, ori cu stilismul.

E ca si cand ai spune ca homosexualiatea este in stransa legatura cu anglicanismul (sau invers, daca vrei), doar pentru ca ei o tolereaza si au episcopi anglicani.

Nu prea stralucim la capitolul logica.

Sau probabil te gandesti ca ai gasit o cale rapida de a compromite ET, asta tinan pentru multi locul de o argumentatie serioasa.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 537387)
Nu e un secret (cel putin pentru mine) ca si tu te incadrezi putin aici (ma refer la ecumenism-evolutionism teist) e normal sa nu-ti placa.

Ca si atacul la persoana de altfel.

AlinB 14.10.2013 04:53:25

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 537400)
Nu inteleg de ce vezi acolo mai mult decat scrie. Pur si simplu, acolo scrie ca singura teorie incompatibila cu doctrina BC este evolutionismul ateist. Dar nu ca BC ar fi imbratisat o anumita teorie.

Felicitari pentru observatie, se pare ca oamenii cauta mai degraba partide decat discernamantul in sine.

AlinB 14.10.2013 04:57:41

Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537362)
cf wiki: "According to Eugenie Scott, Director of the US National Center for Science Education: [Theistic evolutionism] is the official position of the Catholic church. In 1996, Pope John Paul II reiterated the Catholic TE position, according to which God created, evolution occurred, human beings may indeed have been descended from more primitive forms, and the Hand of God was required for the production of the human soul."

Tinand cont si ca in scolile catolice se preda teoria evolutiei, mie mi se pare destul de clar ce sustine B.C. in problema.

Daca din pasajul ala ai ajuns la concluzia asta, gandirea e destul de superficiala si da dovada, cum am spus si lui Dragos, ca stii prea putina eclisiologie.

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 537366)
Bisericile Ortodoxe din Vest cam aproba evolutia. Am auzit la un radio din USA ca Facerea si Adam+Eva ar fi doar un simbol, o metafora si nu ar trebui crezuta ad literam. Un preot din UK, englez ortodox, a spus ca evolutia nu este incompatibila cu ortodoxia. La fel si un Mitropolit din UK. Nu stiu de ce adopta astfel de pozitii. Oare le este frica sa nu fie luati in ras de ceilalti? Vor sa arate ca BO nu este impotriva "stiintei"? Le este frica sa nu fie asociati cu protestantii si neo-protestantii? Nu ii inteleg. Doar au scririle Pr.Serafim Rose si scrierile Sfintilor Parinti (nu stiu daca toate).

Valabil si pentru tine.

Si ca sa punctez: opinia personala a unei persoane, fie ea si din cler, indiferent de pozitia ocupata in cler, nu reprezinta "pozitia bisericii".
Ca sa nu mai vorbim ca nici statistica nu te ajuta in acest sens.
Adica sa vii cu un sondaj dupa care ortodoxul occidental crede mai mult in evolutionsm (fie el si teist) decat in creationism (desi si asta poate fi de mai multe feluri).


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:40:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.