Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Cine este cel mai puternic om? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6231)

amatyyy 10.05.2009 12:42:26

Cine este cel mai puternic om?
 
Cineva a spus ca " cel mai puternic om este cel ce se afla in genunchi, la rugaciune" si asa si este, fiindca acesta este legat prin rugaciune si credinta de Hristos!

ClaudiuT 10.05.2009 18:07:30

Asa este ... cum zice un frate ... "in viata am invatat ca totul incepe din genunchi".
Daca vom sta si ne vom uita in V.T ... primul exemplu care-mi vine .. Sf. Ilie pe care-l ascultau si cerurile ...
Bine zice Avva Iustin Parvu : "cu rugaciunea putem schimba lumea".


Har si Pace de la Domnul!

tigerAvalo9 11.05.2009 19:54:15

Cel mai puternic om nu exista pe pamant,dar a existat,Iisus Hristos.

lore86 01.07.2009 15:15:36

este cel mai puternic, dar totusi nu s-a folosit de aceasta calitatea a LUI si a acceptat cea mai umilitoare moarte:moarte pe cruce! ce exemplu de smerenie desavarsita! cred ca asta inseamna sa fi puternic(desi paradoxal):sa fi smerit!

ai2 01.07.2009 15:43:12

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 149459)
este cel mai puternic, dar totusi nu s-a folosit de aceasta calitatea a LUI si a acceptat cea mai umilitoare moarte:moarte pe cruce! ce exemplu de smerenie desavarsita! cred ca asta inseamna sa fi puternic(desi paradoxal):sa fi smerit!

Scuze dar eu inteleg ca glorifici masochismul. Mi-a scapat ceva?

lore86 01.07.2009 16:02:02

poate m-am exprimat gresit sau ai inteles tu gresit. puterea spirituala nu inseamna neaparat si putere fizica. puterea spirituala sa refera la capacitatea de a ierta, de a nu raspunde raului cu raul,de a admite ca sunt multi mai buni ca tine, de a te lasa in voia Lui Dumnezeu. iar Hristos e cel mai edificator exemplu. vezi de asemenea ca fericirile fac referire tot la aspecte spirituale:sunt fericiti cei ce plang, cei saraci cu duhul(smeriti),prigoniti ptr dreptate. si asta ti se pare masochinism?

C0rneliu 01.07.2009 17:25:36

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 149465)
Scuze dar eu inteleg ca glorifici masochismul. Mi-a scapat ceva?

Ai2, esti de 9 luni pe acest forum si tu atat ai reusit sa intelegi din aceasta postare? Eu inteleg ca esti ateu, dar sa ai si probleme de intelegere a unor notiuni, fapte si idei clare ale ortodoxiei, asta nu o inteleg.
Jerta din dragoste pentru oameni, asta a facut Mantuitorul nostru. S-a rastignit ca sa ne mantuiasca. Nu-ti cer sa crezi in asta, iti cer in schimb sa memorezi ca altadata sa-ti fie clar! Iti vine greu sa memorezi?

Marius22 01.07.2009 17:38:40

Potrivit Sfintei Scripturi "cel mai puternic om" este cel care are un minim de credinta. Cine are credinta cat un bob de mustar poate muta muntii si nimic nu ii va fi cu neputinta.

vlad90 01.07.2009 21:09:39

Citat:

În prealabil postat de C0rneliu (Post 149492)
Ai2, esti de 9 luni pe acest forum si tu atat ai reusit sa intelegi din aceasta postare? Eu inteleg ca esti ateu, dar sa ai si probleme de intelegere a unor notiuni, fapte si idei clare ale ortodoxiei, asta nu o inteleg.
Jerta din dragoste pentru oameni, asta a facut Mantuitorul nostru. S-a rastignit ca sa ne mantuiasca. Nu-ti cer sa crezi in asta, iti cer in schimb sa memorezi ca altadata sa-ti fie clar! Iti vine greu sa memorezi?

Nu cred ca are rost sa-i explici unui retardat.

ai2 02.07.2009 09:02:49

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 149542)
Nu cred ca are rost sa-i explici unui retardat.

Multumesc!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:23:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.