Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   ce facem cu cartile primite de la cei de alte confesiuni? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10015)

justine 05.07.2010 22:29:50

ce facem cu cartile primite de la cei de alte confesiuni?
 
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Iubirea 05.07.2010 22:37:57

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?

Poti sa le arunci sau, daca te intereseaza sectologia sa pastrezi tot ce primesti pentru a putea face comparatie si apoi sa combati cu invatatura ortodoxa. dar pentru asta trebuie sa stapanesti foarte bine dogmatica, exegeza biblica, morala, patropogia, sectologia...etc.

ideea este ca pe un sectant nu-l poti combate decat cu propriul lui material pe care sa il desfiintezi cu invatatura ta.

damian79 05.07.2010 23:33:31

Mie parintele mi-a spus sa le ard. Chiar daca este Biblia, nu cred ca este indicat sa o pastrezi. Mi s-a intamplat sa merg cu niste cunostinte adventiste in masina si de cate ori treceam pe langa o biserica imi faceam de trei ori cruce dar faceam asta ca un gest firesc, exact asa cum duci mana la gura cand casti. Ii vedeam ca se revolta dar nu mai puteam eu de ei. Sau in discutiile cu ei despre credinta mereu pronuntam numele mai multor sfinti sau al Maicii Domnului ca sa ii enervez mai tare ( nu ca as fi eu mare credincios si nu as avea pacate, dar tare le place sa vorbeasca urat despre Maicuta Domnului).

Doriana 06.07.2010 00:09:41

Citat:

În prealabil postat de damian79 (Post 266462)
Mie parintele mi-a spus sa le ard. Chiar daca este Biblia, nu cred ca este indicat sa o pastrezi.

Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.

dalia11 06.07.2010 00:26:35

Referitor la cartile si materialele primite de la neoprotestanti, duhovnicul meu mi-a cerut sa le ard. Mi-a spus ca nu voi avea protectia Maicii Domnului daca le voi tine in casa. Este pacat sa le arunci Ele trebuie arse, deoarece nu corespund cu invataturile noastre ortodoxe. Eu credeam ca Biblia tot Biblie este, indiferent de cult, dar duhovnicul mi-a spus ca ale neoprotestantilor sunt diferite de Biblia noastra. Numele Mantuitorului este scris cu un singur i si nu au Sfanta Cruce.

Doriana 06.07.2010 00:30:51

Citat:

În prealabil postat de dalia11 (Post 266475)
Eu credeam ca Biblia tot Biblie este, indiferent de cult, dar duhovnicul mi-a spus ca ale neoprotestantilor sun diferite de Biblia noastra. Numele Mantuitorului este scris cu un singur i si nu au Sfanta Cruce.

Exista si Biblii ortodoxe in care Iisus se scrie cu un "i" si sunt destule Biblii neoprotestante cu cruce pe ele. Diferenta e de cateva pasaje cu traducerea carora ortodocsii nu sunt de acord, nu ca nu ar fi corecte. Dar de aici pana la a arde Biblii e cale lunga. Nu vreau sa fiu in pielea celor ce dau asemenea sfaturi.

gabriel 30 06.07.2010 00:36:46

Fa ce crezi tu ca e mai bine.

Pandion 06.07.2010 19:44:38

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez?

Indiferent de motivul pentru care prietena ti-a daruit o Biblie, consider ca este indicat sa o pastrezi sau poate sa o daruiesti la randul tau altcuiva cand se va ivi ocazia. In alte perioade ale istoriei au fost oameni care ar fi dat ani din viata petru o Biblie asa ca nu e potrivit sa o arunci.
Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?

Le poti arunca daca mai intai le-ai citit si ai constatat ca nu scrie nimic folositor in ele. Chiar zilele trecute am auzit un preot adresand cuvinte de lauda cu privire la o carte scrisa de cineva care nu slujeste in biserica ortodoxa, dar care a fost sincer si a apreciat valoarea scriitorului, chiar daca zicea dansul, autorul slujeste in alta biserica. Ai aici si linkul: http://www.youtube.com/watch?v=DnCpiIxRitI
Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Daca prietenii tai se simt jigniti de anumite forme ale credintei tale cred ca problema e la ei si nu la tine. Nu e potrivit sa te bagi in discutii contradictorii pe teme religioase cu toate ca sunt destul de provocatoare. Daca altii nu au inteles sa ne respecte convingerile, haide sa facem noi primii acest pas si poate cine stie, rezultatele nu se vor lasa asteptate prea mult.

In ceea ce priveste problema cu inmormantarea unei rude sau persoane apropiate de alta credinta, raspunsul cred ca il stii deja, evident ca se cuvine sa mergem sa sprijinim cum putem pe cei din familia respectiva fi e si prin a oferi un umar pe care sa planga.

In final, daca imi permiti, iti dau o sugestie amicala, nu imbratisa teoriile acestea separatiste, nu e bine sa merg, sa vorbesc, sa fac, sa dreg, nu lasa pe nimeni sa te conduca si sa te infuenteze pe motiv ca iti vrea binele. Tocmai relatiile cu tot felul de oameni iti dau tie ocazie dupa ocazie ca sa vada ei cum esti tu si ce a produs credinta ta in tine. Altfel ramanem doar cu teoria care nu ne ajuta la nimic.

mihele_m 06.07.2010 19:53:18

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Dumnezeu sa te ajute si sa faci ce crezi tu ca este bine .Tu decizi !

eu-cristina83 06.07.2010 21:11:14

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 266471)
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.

La invatat foarte bine duhovnicul. Si Pr. Papacioc din cate stiam eu tot asta recomanda. Asa ca Doriana nu stiu daca mai ai curajul sa spui ca i-ai sugera si pr. Arsenie sa isi schimbe meseria.

Doriana 06.07.2010 21:49:06

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 266679)
La invatat foarte bine duhovnicul. Si Pr. Papacioc din cate stiam eu tot asta recomanda. Asa ca Doriana nu stiu daca mai ai curajul sa spui ca i-ai sugera si pr. Arsenie sa isi schimbe meseria.


Cristina, te respect si pe tine si pe pr Arsenie Papacioc. Dar mai mult Il respect pe Dumnezeu si Cuvantul Lui. Orice preot/pastor care sfatuieste oamenii sa arda Cuvantul lui Dumnezeu Il desconsidera pe Dumnezeu si isi face slujba de rusine .

Sper totusi ca parintele nu se referea la Biblii cand spunea de ars carti. L-am cunoscut personal pe parintele Papacioc si il apreciez; nu as vrea sa cred ca nu are respect pentru Cuvantul lui Dumnezeu.

penticostalulmantuibil 06.07.2010 23:51:13

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 266471)
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria...
Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 266679)
La invatat foarte bine duhovnicul...


Stimata Cristina, puneti benzina pe foc, scoateti sabia la atac, spuneti prostii cat roata carului si, in caz ca vi se raspunde, incepeti si vaicariti-va in felul urmator:
Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 262767)
... Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei

Deci ceea ce doriti dumneavoastra este sa tacem sau eventual sa incurajam arderea Sfintelor Scripturi...
Imi pare rau, dar, eu unul imi voi rezerva dreptul de a spune mereu: A arde Biblia este o fapta de inspirata de vrasmasul omenirii..
Si o voi spune chiar daca pe dumneavoastra va va „deranja cel mai tare”.

eu-cristina83 06.07.2010 23:55:22

" Ajungand la intelepciunea cea adevarata se facuse calugar".-" Nebunul", Savatie Bastovoi;
"O, om ce mari raspunderi ai
De tot ce faci pe lume,
De tot ce spui in scris sau grai
De pilda ce la altii dai,
Caci ea, mereu, spre iad sau rai
Pe multi o sa indrume."-"O, om", Sf. Ioan Iacob Hozevitul;

Doriana 07.07.2010 00:01:14

Omule! Trecut-au de-atunci milenii pe-aripa vremii
De cand, intr-o gradina ce Eden se numea,
Eu ti-am sadit samanta, te-am binecuvantat
Faptura mainii Mele, cu un chip minunat.


Iubirea Mea cea mare cu rau mi-ai rasplatit
Si suferinta grea tu ai nesocotit;
N-am sa mai vin nicicand sa mai bat la usa ta,
Dar am sa vin odata si-atunci te-oi intreba:

Omule! Ce-ai facut, omule?
Mi-ai luat in desert Numele!...

rainbow 07.07.2010 00:27:19

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Eu cred ca asa cum tu ii respecti pe ei si nu le jignesti credinta, nici ei nu ar trebui sa o faca, daca se intampla sa asisti la o discutie in masina cum ai zis, poti pur si simplu sa le spui ca te simti jignita si ca ai prefera sa incheie subiectul, macar de fata cu tine. Faptul ca tu iti faci cruce nu are nici o legatura cu ceilalti de langa tine, daca nu le place, pot sa te ignore. Pana la urma prietenii nu se judeca intre ei...

Mihnea Dragomir 07.07.2010 01:05:12

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?

Nu este păcat nici dacă le păstrăm, nici dacă le aruncăm. Eu personal le păstrez o vreme, apoi, periodic, când îmi fac ordine prin bibliotecă (cam la 2 ani, nu vă gândiți că mai des !) de obicei le pun în mormanul de cărți la vânzare. Ce nu cumpără samsarii de cărți duc la hârtie veche.

Citat:

Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase?
Sigur că da. Discuțiile pe teme religioase nu trebuie evitate nici cu ateii, nici cu sectanții, decât dacă ne dăm seama că e un caz de indurație a inimii: în asemenea cazuri discuțiile nu aduc rod, în schimb se poate pierde prietenia. Dacă, însă, simțim că celălalt Îl caută pe Dumnezeu, este foarte bine să discutăm.

Citat:

Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem?
Eu nu am întâlnit astfel de critici generale ale credinței ortodoxe. Ce am întâlnit au fost critici ale câte unui ierarh, sau obicei etc. Acuma, nu trebuie să ne simțim datori să răspundem, fiindcă în cel mai bun caz iese o discuție inutilă tuturor. Mediul autobuzelor nu este chiar optim pentru apologetică.

Citat:

E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti?
Dacă în absența lor am face cruce, atunci trebuie să facem și în prezența lor. Dacă se simt jigniți, e problema lor. Noi nu trebuie să ne rușinăm de Cristos.

Citat:

Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Da, este foarte bine. Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari... continuarea aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=10

Mihnea Dragomir 07.07.2010 01:18:38

Foarte interesantă reacția (neo)protestanților la chestia cu ars Biblii. Și când te gândești că motivul pentru care ei resping cultul icoanelor este ca să nu se închine la idoli !

glykys 07.07.2010 01:19:52

Justine, cred ca cea mai buna solutie este de a nu a mai primi astfel de "cadouri" de la sectanti. Simplu, ca sa nu mai fii pusa in situatia de a le arunca sau de a le arde. Daca tii neaparat sa ai "prieteni" sectanti (desi eu tare ma indoiesc ca poti accepta ca prieten pe un om care nu iti impartaseste cele mai scumpe convingeri), evita astfel de prilejuri pentru cadouri asa-zis duhovnicesti, facand o conventie cu ei: nici eu nu va mai vorbesc voua despre credinta ortodoxa, nici voi nu imi pomeniti mie de credinta voastra, care o fi ea! Echitabil. Nu te lasa exploatata si intimidata, tu sa nu poti face nici macar semnul Crucii de gura lor, dar, in schimb, sa le accepti campania prozelita! Daca nu le convine, noroc bun!

Cat despre marturisirea lui Hristos cand treci pe langa o biserica, cand stai la masa sau oricand altcandva o cere imprejurarea, nu incape nici o discutie legat de felul in care trebuie sa procedezi, iar reactiile adverse nu sunt decat ingradirea dreptului tau la libertate de exprimare. Ia incearca sa le impui si tu restrictii , sa vezi cum se vor ridica de la masa! pana l urma, problema asta se reduce la respectul si la bunul simt al fiecaruia. Iti spun din proprie experienta ca poti sta la masa cu un om, care sa accepte ca tu iti faci semnul Crucii si el nu, ca tu mananci de post si el nu. Un prieten se accepta asa cum este el, cu caracterul si cu credinta lui. Dar daca lucrul acesta nu este reciproc, degeaba te tot framanti tu cum sa faci sa nu ii superi, cand ei nici macar nu se gandesc in ce situatie jenanta pun pe altcineva de alta confesiune, invitandu-l la slujbele / activitatile lor.

Doriana 07.07.2010 01:48:52

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 266768)
Foarte interesantă reacția (neo)protestanților la chestia cu ars Biblii. Și când te gândești că motivul pentru care ei resping cultul icoanelor este ca să nu se închine la idoli !

Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?

Mihnea Dragomir 07.07.2010 02:37:00

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 266780)
Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?

Nu este nici o ironie. Mi se pare foarte OK să arzi cărți cu care nu ai ce face. Nu vedeți că faceți confuzie între Cuvântul lui Dumnezeu și hârtia pe care l-au tipărit la tipografie ? În cazul dv, într-adevăr, cultul icoanelor este periculos, fiindcă se poate să ajungeți să vă închinați lemnului. Ați înlocuit cultul icoanelor cu cultul foilor de hârtie și i-ați zis "Reformă".

Erethorn 07.07.2010 09:32:02

Chestiunea este cu dus si intors.

Intrebarea care se impune, in contrapartida, este - ce facem noi, catolicii sau ortodocsii, cu o icoana sau un crucifix de care nu avem nevoie (fie ca n-avem loc in casa, fie ca provine de la "ceilalti")

De exemplu, ce ar trebui sa faca un ortodox cu o statuie a Sfintei Fecioare, si ce ar trebui sa faca un catolic cu o icoana a Sfantului Nectarie ?

Daca nu vrea sa o pastreze, o poate darui, este cel mai bun raspuns. Dar este ok sa o arunce ?

Noesisaa 07.07.2010 10:29:49

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266826)

Daca nu vrea sa o pastreze, o poate darui, este cel mai bun raspuns. Dar este ok sa o arunce ?

Cred ca din respect pentru ceea ce reprezinta pentru ceilalti si pentru faptul ca e posibil sa fi fost binecuvantate, cea mai buna cale este sa le arzi, iar cenusa sa o pui intr-un loc gen ghiveciul florilor, apa curgatoare, etc., la fel cum se procedeaza cu alte obiecte religioase de care nu mai ai nevoie sau care s-au deteriorat. Asta in cazul icoanelor/statuilor/etc ortodoxe sau catolice.

Eugen7 07.07.2010 11:04:55

O minte induhovnicita stie sa discearna binele de rau (cu harului Duhului Sfant) in orice situatie.
Hristos insusi "a inchis gura" atat fariseilor cat si saducheilor, cu pasaje din Tora (Vechiul Testament) evident.

"Și au venit la El saducheii care zic că nu este înviere ...
Și le-a zis Iisus: Oare nu pentru aceasta rătăciți, neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?
Căci, când vor învia din morți, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sunt ca îngerii din ceruri.
Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"?
Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morți, ci a celor vii. Mult rătăciți." Marcu 24,27



"Și fiind adunați fariseii, i-a întrebat Iisus,
Zicând: Ce vi se pare despre Hristos? Al cui Fiu este? Zis-au Lui: Al lui David.
Zis-a lor: Cum deci David, în duh, Îl numește pe El Domn? - zicând:
"Zis-a Domnul Domnului meu: Șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
Deci dacă David Îl numește pe El domn, cum este fiu al lui?
Și nimeni nu putea să-I răspundă cuvânt și nici n-a mai îndrăznit cineva, din ziua aceea, să-L mai întrebe. " Matei 22,41-46



Hristos a demascat fatarninica atat a saducheilor cat si a fariseilor si carturarilor:

"Și au intrat iarăși în Ierusalim. Și pe când se plimba Iisus prin templu, au venit la El arhiereii, cărturarii și bătrânii.
Și I-au zis: Cu ce putere faci acestea? Sau cine Ți-a dat Ție puterea aceasta, ca să le faci?
Iar Iisus le-a zis: Vă voi întreba și Eu un cuvânt: răspundeți-Mi și vă voi spune și Eu cu ce putere fac acestea:
Botezul lui Ioan din cer a fost, sau de la oameni? Răspundeți-Mi!
Și ei vorbeau între ei, zicând: De vom zice: Din cer, va zice: Pentru ce, dar, n-ați crezut în el?
Iar de vom zice: De la oameni - se temeau de mulțime, căci toți îl socoteau că Ioan era într-adevăr prooroc.
Și răspunzând, au zis lui Iisus: Nu știm. Și Iisus le-a zis: Nici Eu nu vă spun vouă cu ce putere fac acestea. " Marcu 11,27-33


Hristos este modelul nostru pe care trebuie sa il urmam, iar aceasta nu este o chestiune de putere ci de vointa caci Hristos spune clar "indarzniti EU am biruit lumea" Ioan 16,33 si sunt alaturi de fiecare din voi si unde nu puteti voi, EU pot... voi trebuie doar sa vreti (sa veniti la MINE "si pe cel ce vine la MINE EU nu il voi scoate afara" Ioan 6,37 )

Spre exemplu, cei care stiu cum sa foloseasca "substantele chimice periculoase" nu se tem de ele, pentru ca le folosesc conform instructiunilor de folorire si nimic periculos nu se poate intampla... insa din motive de sigurata pentru a proteja copiii si personale neavizate, "subnstantele periculoase" sunt tinute departe de aceste persoane, evident din dorinta de a le proteja, de a evita accidentele mortale.
Intocmai este si cu scrierile eretice, petru cei care cunosc pe Hristos (nu doar cred in EL) nu reprezinta nici un pericol... insa pe de alta parte "sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." I petru 3,16

Credinta nu este tot una cu incredintarea cunoasterii. Credinta este doar primul pas spre cunoastere. Credita poate fi rapid alterata, sucita, de cel rau, insa cunoasterea nu poate fi modificata de cel rau in nici un fel. Este elocvent in acest sens episodul primei inmultiri a painilor cand doar cei 12 apostoli au ramas langa Hristos, razistand ispitelor diavolior de a-l pararasi pe Hristos asa cum o facusera ceilati oameni "Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreți și voi să vă duceți? Simon Petru I-a răspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice. Și noi am crezut și am cunoscut că Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " Ioan 6,67-69

Sfantul Ioan Gura de aur spune: Cel rau de cele mai multe ori da otrava omului indulcita cu miere, pentru a pacali pe om care simte la inceput doar marea dulceata a mierii, amaraciunea otravii fiind coplesita de aceasta duceata a mierii... insa in cele din urma va muri datorita efecteleor otravii. Intocmai procedeaza cel rau si cu cele spirituale, el vine cu Sfanta Scriptura in mana (care reprezinta mierea) o daruieste omului si il indeamna sa o citeasca, insa nu in Duh Sfant, nu in post si in rugaciune si in unirea reala cu Hristos in Sfanta Impartasanie, ci dupa bunul lui plac al omului... cu o subtila dar ferma indrumare a celui rau, de a departa omul de la intelesul adevarat al sfintei scripturi.

Nu trebuie sa ne amagim: "UN DOMN O CREDINTA UN BOTEZ" EFESENI 4,5... ADEVARUL este unul, Biserica lui Hristos este una. Ferice de cei ce traiesc in adevar... si nu asa doar cu numele dar prin faptele lor tagaduiesc adevarul. "Vai de cei prin care vin sminteleile caci smintelile trebuie sa vina" matei 18,7.

Oameni buni, cel rau cunoaste foarte Bine pe Hristos si Sfanta Scriptura... pentru ca "si dracii cred si se cutremura" Iacov 2,19 ... deci trebuie sa fim foarte atenti "Privegheati si va rugati sa nu cadeti in ispita" Marcu 14,38 .

Asadar trebuie sa ne cercetam pe noi insine sa vedem daca nu este mai bine sa refuzam scrierile eretice. Se supara cineva pentru un refuz decent si politicos? Pe de alta parte cei care cunosc pe Hristos sunt datori sa ajute pe cei nestiutori "datori suntem noi cei puternci sa purtam slabiciunile celor neputinciosi" Romani 15,1

penticostalulmantuibil 07.07.2010 12:29:04

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez?

Inteleg ca problema dumneavoastra nu este legata de starea cartilor ci de faptul ca sunt de la alte culte. Daca este o problema de constiinta cel mai bine ar fi sa cunoasteti voia lui Dumnezeu. Pentru a o afla va puteti ruga, puteti citi Cuvantul lui Dumnezeu, va puteti adresa parintelui dumneavoastra spiritual...

Daca intrebati pe forum va pot da si sugestia mea. Tinand cont ca Mantuitorul a spus: „toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor”, va propun un exercitiu de imaginatie: dumneavoastra i-ati fi daruit ei un frumos odor ortodox.
Ce v-ar place sa faca cu el?

1. Sa-l pastreze atent din respect fata de dumneavoastra.
2. Sa-l daruiasca unei ortodoxe care se va bucura de el.
3. Sa-l vanda si cu banii obtinuti sa va ofere o masa la restaurant.
4. Intr-o maniera a la „sfantul slujitor” Torquemada, sa faca un foc mare intr-un butoi de tabla si, in timpul unui dans ritualic, sa-l arunce peste cap drept in mijlocul flacarilor.

P.S. Au fost unii care au folosit Biblia pe post de hartie igienica. Cred ca puteau da explicatii savante chiar si pentru asta: „stiti, erau simple foi de hartie, pentru mine e perfect OK, nu era Cuvantul lui Dumnezeu, nu fusesera sfintite, doar n-o sa le idolatrizez , etc...

Mihnea Dragomir 07.07.2010 12:38:27

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266826)
Dar este ok sa o arunce ?

Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.

Noesisaa 07.07.2010 12:57:55

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 266880)
Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.

Chiar si asa...cum v-ar place sa treceti intr-o zi pe langa un cos de gunoi si sa vedeti chipul lui Hristos sau al Maicii Domnului aruncat acolo. Sigur, poate iconita aceea nu a fost sfintita si persoana care a aruncat-o nu a facut nimic blasfemiator, dar imaginea in sine mi se pare trista. De aceea totusi cred ca debarasarea de obiecte religioase de care nu (mai) avem nevoie si care nu sunt binecuvantate trebuie facuta cu ceva respect, chiar daca respectul include sa le arzi intai, si apoi sa arunci cenusa la gunoi. Nu fiindca idolatrizezi obiectul, ci din respect pentru ceea ce reprezinta el.

eu-cristina83 07.07.2010 13:20:09

Biblia sectară și Biblia Ortodoxă. Diferențe între minciunile drăcești ale sectanțil
 
Biblia Ortodoxa are urmatoarele carti: Vechiul Testament are 39 de carti + 14 carti, adica 53 de carti; a lor nu are decat 39 de carti, restul le-au scos afara. Noul Testament are 27 de carti; acesta si la ei are tot atitea carti, dar este plin de greseli. Deci, Biblia adevarata ortodoxa, are un total de 80 de carti. Ei ii zic la a noastra ,,Biblia bogata” dar oare este una si saraca, oare Dumnezeu nu are numai o Biblie? Biblia este cuvantul lui Dumnezeu vorbit catre oameni, este glasul lui Dumnezeu catre om. Când ne rugăm, noi ridicam glasul catre El, iar cand citim Biblia El ne vorbeste noua, Sectarii au scos din Scriptura multe carti. Iata greselile Bibliei sectare:

1. Pe ea nu scrie decat, Biblia – fara a mai scrie unde este editata si de cine, scrie acolo ,,Societatea biblica”, dar care-i aceea? In Biblia ilustrata veti gasi rachete, sportivi, tineri sarutindu-se, cladiri din SUA, presedinti ai S.U.A. Orice gasesti in ele numai pe Iisus Hristos nu. Intr-un loc este o cruce fara Hristos pe ea, l-au rupt pe Iisus de pe ea: lepădare de Iisus Hristos!

2. Au scos din Vechiul Testament 14 carti: de la proorocul Maleahi pana la Evanghelia lui Matei, urmatoarele carti: Tobit, Cartea Iuditei, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Cintarea celor trei tineri, Cartea a treia a lui Ezdra, Cartea intelepciunii lui Solomon, Cartea intelepciunii lui Iisus, fiul lui Sirah; Istoria Suzanei, Istoria omorârii balaurului Bel, Cartea I Macabei, Cartea II Macabei, Cartea III Macabei, Rugaciunea lui Manase, au scos afara de la pagina 917 la pagina 1097, adica un total de 180 de pagini. Ce scrie la Apocalipsa: ,,De va scoate cineva din cuvintele cartii acestei prooroci, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vietii si din cetatea sfânta si de la cele scrise in cartea aceasta” Apoc. 22, 19). Si ei au scos ce au vrut ei. Numai doua Biblii in lume sunt bune si egale: Biblia ortodoxa, pe care sectarii o zic Biblia bogata si Biblia catolica. Numai Biblia si Noul Testament aprobate de Sinod sint bune. Toate drăciile le-au facut, dracii de sectari, dracii ăștia fără de coarne.

3. Nu au Psalmul 50: in orice Biblie de cind ar fi ea, Psalmul 50 este: ,,Milueste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta . . . “, psalmul de pocainta al lui David, la ei este Psalmul 51, care zice: ,,Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta!“, cu totul altul este sensul la noi si altul la ei.

4. In Psalmul 96, 7, la ortodocsi spune: ,,Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor” la sectari in Psalmul 97, 7 – căci nici numerotarea psalmilor nu este identică – scrie: ,,Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii”, lor nu le plac icoanele, ca le-au facut idoli. Dar idolii sunt: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele; la acestea sa nu te inchini. Icoana il arata pe Dumnezeu, si Moise a facut Heruvimi in cort, tot icoane.

5. Numerotarea Psalmilor este gresita, au taiat un psalm in doua, la noi este psalmul 96, iar la ei 97. Textul este foarte încâlcit.

6. În Noul Testament, la Matei 1, 20 scrie la noi: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logdnica ta”, iar la ei, la sectari scrie: ,,Pe Maria, nevasta-ta!” dar oare Maica Domnului i-a fost nevastă lui Iosif? Ce dracie! Cum s-a implinit atunci proorocia lui Isaia 7, 14: ,,Iata fecioara va avea in pintece si va naste fiu . . . “? Ce ratacire grozava, nu se naste Hristos dintr-o nevasta, ci dintr-o fecioara!

7. In Evanghelia de la Luca 1; 28, la noi scrie: ,,Bucura-te cea plina de har” iar la sectari:,,Plecaciune tie .. . .” Au inlocuit ,,Bucura-te” ca sa nu fie ca la noi la Acatist. In limba greaca scrie: ,,Herete” = bucura-te – alta greșeală a lor.

8. La Luca 1, 43, la noi scrie: ,,Si de unde mie cinstea aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?” iar sectarii au pus: ,,mama Domnului” in loc de Maica Domnului, ei n-o cinstesc, ci o batjocoresc!

9. L-a Luca 1, 48, la ortodocsi scrie: ,,Ca iata, de acum ma vor ferici toate neamurile” la sectari scrie asa: ,,Ca iata de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita”. Este o injosire adusa Maicii Domnului. Daca ei n-o cinstesc, atunci au ajuns s-o batjocoreasca, ca-i o femeie de rând, că a mai avut copii. Ce drăcii in capul lor!

10. Greșeli mai sunt la Tit 3, 10 si in multe locuri, asa-i Biblia lor, daca si-au stricat credinta si-au stricat si Scriptura.

11. La I Tim 3, 1: ,,De doreste cineva sa fie Episcop. . .” la ortodocsi, iar la sectari: ,, . . . sa fie episcop” cu explicatia, episcop = priveghetor, supraveghetor. Mare greșeală. Episcopii numai in Biserică îi gasim. Numai Biblia si Noul Testament tiparit de Biserică sunt bune, ca de sunt asa cum au fost si in urma cu 2000 de ani, ale lor va duc in Iad. Noi avem carti foarte vechi, scriptura nu-i de ieri sau alaltaieri. ,,TOATA Scriptura este de Dumnezeu insuflată” (II Tim 3, 16) deci toata nu numai o parte.

12. In Biblia ortodoxa gasim cuvantul preot sfintit de apostoli. La sectari cuvantul preot = batrin, deci un om oarecare de rind, mare greseala. Preotul este preot pus de sfintii Apostoli. Vezi Iacov 5, 14.

Prima carte in romaneste este Liturghierul de la 1545 de la Minastirea Bistrita, R. Valcea; Evangheliarul lui Coresi, Brasov 1560; Noul Testament de la Alba Iulia, 1648; Bibia de la Bucuresti, 1688; Cazania lui Varlaam, Iasi 1643; Marturisirea de credinta a lui Petru Movila, 1642; Biblia de la Blaj, 1743; Biblia lui A Saguna, ilustrata, Sibiu 1853; Biblia de la 1911, de la Bucuresti; Biblia de la Iasi, 1883; Biblia de la Bucuresti, 1914; Biblia lui Galaction, Bucuresti 1936 dupa originalul ebraic; Noul Testament de la Cluj, 1941 de N. Colan; 100 000 Biblii Buc. 1975; 100 000 Biblii Buc. 1982-1983; Noul Testament 300000 1968, 1975, 1983; Mica Biblie mai multe editii. Sirbii au tiparit 500 000 Biblii, Românii 300000, iar grecii foarte putine. Aceste Biblii sint ale Bisericii, numai acestea sa le cititi. Ei se lauda cu un ratacit Cornilescu, care i-a dus la pierzare. Daca au aparut recent, de unde sa aiba ei Biblia cea adevarata?”



Acesta e un fragment din capitolul “Apocalipsa”, din cartea “Pelerinul roman”,Parintele Ilie Cleopa: “eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni”

Erethorn 07.07.2010 13:38:21

De unde atata ura pt. protestanti ?

penticostalulmantuibil 07.07.2010 13:51:45

Din acelasi izvor din care tasneste si ura protestantilor pentru catolici sau ortodocsi: din prisosul inimii. Luca 6:45
Din fericire sunt multi catolici, ortodocsi sau protestanti care, avand dragoste in inima, graiesc altfel.

penticostalulmantuibil 07.07.2010 14:06:36

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 266894)
Acesta e un fragment din capitolul “Apocalipsa”, din cartea “Pelerinul roman”, Parintele Ilie Cleopa: “eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni

Daca tot ati lasat cainatul si sunteti intr-o dispozitie razboinica, va sugerez sa raspundeti unui ortodox care crede ca nu chiar tot ce a zis Parintele Cleopa este inspirat de sus:

Cleopa si...au voit si inca se sirguiesc sa schimbe Scriptura de la Duhul Sfint ”

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...490#post266490

sergiu 07.07.2010 14:30:23

Tu probabil ca sfatul il ceri prin prizma ortodoxiei. Ori in momentul cand iti raspund oameni din diverse secte evident ca raspunsul acestora va fi "pastreaza acele carti". Daca vrei raspunsuri ca pentru ortodox cere-le de la ortodocsi!

aureliapopescu 07.07.2010 14:38:19

Sfanta Scriptura, este SFANTA SCRIPTURA, in momentul in care are binecuvantarea unui Sinod Ecumenic a Bisericii Ortodoxe Romane.
In general, e bine ca atunci cand primim o carte de religie de la un prieten/ prietena sa ne uitam si sa fim atenti daca apare cu o binecuvantare de la un Sfant Parinte, Arhiepiscop e foarte bine .Atunci cand avem indoieli cu privire la provenienta carti/ lor sa mergem la duhovnic sa-i aratam cartea respectiva si sa-i ascultam parerea, sfatul, indrumarea...ca suntem noi destepti si dam sfaturi asta e alta poveste. Se pare ca foarte putini citim cartile sfinte si vietile sfintilor...uitam ca ereziile trebuiesc arse, NU ARUNCATE< NU FACUTE CADOU>>>ARSE!
Duhovnicul este farul nostru si punctul nostru de referinta...asta nu trebuie UITAT nici o clipa...mai ales cand suntem la inceput avem nevoie de indrumare pentru toate indoielile si problemele noastre. Nici un duhovnic nu se supara ca vii la el si il intrebi de o problema a ta, nici un duhovnic nu se supara ca ceri sfatul la o neputinta a ta...!
Mergeti la DUHOVNIC cu sufletul deschis si viata adevarata o veti castiga.

dalia11 07.07.2010 14:38:20

pt. Cristina
 
Felicitari pt. argumentele solide aduse in sprijinul ideii ca Biblia protestanta nu concorda cu Biblia ortodoxa,deci nu poate fi folosita cu folos duhovnicesc de ortodocsi. Spre deosebire de noi, ortodocsii, penticostalii stiu sa raspandeasca aceste carti peste tot. S-au infiltrat si se mai infiltreza in continuare prin scoli, distribuind gratis elevilor materialele lor. Noi nu facem asa cu ei, cred ca nici nu ne-ar permite acest lucru. Cunosc multi neoprotestanti care sunt de o agresivitate verbala foarte mare. Se considera detinatorii adevarului absolut in materie de credinta. Afirma chiar si ca manualele noastre de religie contin multe greseli. Nu pot sa nu-mi pun intrebarea: CE CAUTA PROTESTANTII PE UN SITE ORTODOX? NU AU FORUMUL LOR SA DISCUTE ACESTE LUCRURI CU FRATII LOR? SAU SUNT AICI SA NE ISPITEASCA SI ASTFEL SA NE INTARIM NOI CREDINTA?

claudiuremus 07.07.2010 15:02:41

Da asa este
 
Are dreptate eu-cristina . Sectarii au tradus Biblia eronat.Si au tradus-o dupa versiunea ortodoxa pe care au adaptat-o,nu dupa Septuaginta,pentru ca ,Cornilescu nu avea cunostinte solide de greaca veche si de ebraica,sa faca o traducere responsabila pentru ca astfel se ajungea tot la versiunea ortodoxa.M-ati inteles? Daca marea shisma de la 1054,a avut la baza un singur cuvant ,,filioque",ia ganditi-va ce diferenta este intre sectari si ortodocsi la cate puncte divergente sunt intre cele doua Biblii.
In legatura cu titlul topicului o sa va povestesc ce mi s-a intamplat personal .
In urma cu doi ani am organizat serbarea de Craciun la clasa fiicei mele(clasa intai),pentru care am invitat si un Mos Craciun sa imparta cadourile.Dupa ce a sunat cloptelul de intrare, trebuiau sa treaca 5-10 minute pana intra in clasa Mos Craciun cu sacul de cadouri(asa era regia).In acest interval -eu fiind singur pe hol -au aparut patru barbati imbracati frumos,cu costume si cravate purtand in brate niste brosuri.Am crezut pe moment ca sunt persoane din cadrul scolii,pentru ca mergeau hotarati avand drept tinta precisa clasa unde trebuia sa vina Mos Craciun.Le-am facut loc politicos,iar in momentul cand au trecut pe langa mine,unul dintre ei s-a oprit si mi-a inmanat o carticica albastra,la care uitandu-ma am vazut ca este o Biblie.Pana sa ma dezmeticesc au intrat toti in clasa,unde fara sa ceara voie au inceput sa puna pe banci,in fata fiecarui copil cate o carticica ,luand prin surprindere chiar si pe invatatoare,dupa care tot asa de repede s-au facut nevazuti
Vedeti cata perversiune?Au stiut exact momentul asteptat de copilasi si ei l-au spurcat.
Bine-nteles ,am aflat ca erau baptisti iar informatia le-a fost furnizata de o colega cu parinti baptisti.
Eu am scapat repede de carticica,si dupa invalmaseala creata dupa plecarea lui Mos Craciun,i-am strecurat-o unei femei de servici,dupa care nu mai stiu nimic.
A doua zi fetita mea a scos din ghiozdan carticica primita de la acei ,,teroristi",iar eu dupa cateva zile mergand la spovedanie,i-am aratat-o parintelui meu duhovnic spunandu-i si cum am intrat in posesia ei.A luat sfios carticica,a rasfoit-o igandurat si din cand in cand incruntandu-se usor,dupa care s-a uitat bland la mine si mi-a spus:,,gasesti matale o modalitate sa scapi de ea,este eretica si nu trebuie sa o ai in casa".
Sincer sa fiu am aruncat-o la gunoi.

Erethorn 07.07.2010 15:21:26

Citat:

În prealabil postat de dalia11 (Post 266925)
Cunosc multi neoprotestanti care sunt de o agresivitate verbala foarte mare. Se considera detinatorii adevarului absolut in materie de credinta..

Veti observa in curand, chiar pe acest site, multi ortodocsi care au exact aceeasi atitudine.


Citat:

În prealabil postat de dalia11 (Post 266925)
Nu pot sa nu-mi pun intrebarea: CE CAUTA PROTESTANTII PE UN SITE ORTODOX? NU AU FORUMUL LOR SA DISCUTE ACESTE LUCRURI CU FRATII LOR? SAU SUNT AICI SA NE ISPITEASCA SI ASTFEL SA NE INTARIM NOI CREDINTA?

Va atrag atentia ca site-ul nu este ortodox, este despre ortodoxie. Ortodoxa este Biserica, o invatatura, o rugaciune, un preot. Un forum de discutii este doar atat- un loc public in care oamenii isi exprima opiniile.

Iar regulamentul site-ului nu interzice celor de alte confesiuni decat ortodoxa sa participe la discutii, mai mult, in profilul utilizatorului exista optiunea de a specifica confesiunea. De ce credeti ca exista aceasta optiune, daca nu s-a dorit ca protestantii sa participe si ei la discutii ?

Logica dumneavoastra cu "ce cauta" este extrem de periculoasa. Impinsa la extrema, ea poate usor deveni "ce cauta protestantii intr-o tara ortodoxa".

Doriana 07.07.2010 20:53:37

Cristina, dalia & co

Biblia neoprotestanta este tradusa dupa Biblia evreiasca in original iar Biblia ortodoxa dupa traducerea greceasca a originalului [Septuaginta]. De aici diferentele. Cele 14 carti in plus in Biblia ortodoxa nu sunt recunoscute ca fiind canonice nici macar de BO, ci doar "bune de citit". Inainte de a umple forumul cu copy-paste-uri e bine sa va informati din surse obiective si mai putin otravite de ura.

Domnul Mihnea, interesanta opinia dvs, dar problema era alta si ma mir ca nu ati sesizat-o [dar nu ma mir prea tare]. Daca un preot indeamna sa fie arse Biblii nu inseamna ca vrea sa faca curatenie [pariez ca nu ar arde o Biblie sinodala], ci o face doar din ura sau fanatism. Desi stie ca este doar o traducere, cu bune si rele, ca si traducerea sinodala, indeamna sa fie arsa pentru a elimina concurenta sau a nu se vedea unele slabiciuni ale traducerii sinodale. Pe vremea lui Ceausescu multi au facut inchisoare pentru detinerea unei Biblii, si multe Biblii au fost arse. Desi nu am dus lipsa niciodata de comunisti sau fanatici, e inadmisibil ca un preot sa faca parte din aceste doua categorii.

eu-cristina83 07.07.2010 21:04:13

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266898)
De unde atata ura pt. protestanti ?

Nu este ura, doar suntem crestini ortodocsi, iar ce ne caracterizeaza este DRAGOSTEA. Eu una daca am fost mai aspra, am fost tot pt. ca am dragoste pt. aproapele si nu doresc ca cei care sunt la inceput de drum sa o ia pe cai gresite din cauza unor invataturi nu tocmai bune. Steinhardt spunea ca " dragostea implica iertarea, blandetea, dar nu orbirea si prostia. Identificandu-le de cele mai multe ori cu marea rautate, slabiciunea fata de prostie e tot una cu a da mana libera canaliilor".

Doriana 07.07.2010 21:14:55

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina
Biblia sectară și Biblia Ortodoxă. Diferențe între minciunile drăcești ale sectanțil
“eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 267081)
Nu este ura, doar suntem crestini ortodocsi, iar ce ne caracterizeaza este DRAGOSTEA..

Dati-mi voie... http://www.forumcrestin.com/Smileys/...t/rizacios.gif

Anghel Craciun 07.07.2010 21:18:26

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Chiar daca le ai de la bunici sau de la oricine ar fi mai bine este, si pentru casa ta si pentru altii, sa le faci pachet si sa lasi la un tomberon de colectare a hirtiei, doar la asta mai sunt bune.
In ceea ce priveste actele de indoctrinare la care se dedau respectivele persoane, le comunici cu tact ca nu le poti primi si sa nu te mai rusinezi niciodata sa faci Sf. Cruce daca esti cu ele. Draga, de cine iti pasa mai mult de Hristos sau de doua ,,prietene,, care nu se rusineaza sa te atraga fatis catre religia lor? Fii categorica caci cu lucruri de acest gen nu se glumeste. Nu te lasa manipulata si marturiseste pe Hristos cu vitejie!

dalia11 07.07.2010 21:20:51

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 266958)
Veti observa in curand, chiar pe acest site, multi ortodocsi care au exact aceeasi atitudine.




Va atrag atentia ca site-ul nu este ortodox, este despre ortodoxie. Ortodoxa este Biserica, o invatatura, o rugaciune, un preot. Un forum de discutii este doar atat- un loc public in care oamenii isi exprima opiniile.

Iar regulamentul site-ului nu interzice celor de alte confesiuni decat ortodoxa sa participe la discutii, mai mult, in profilul utilizatorului exista optiunea de a specifica confesiunea. De ce credeti ca exista aceasta optiune, daca nu s-a dorit ca protestantii sa participe si ei la discutii ?

Logica dumneavoastra cu "ce cauta" este extrem de periculoasa. Impinsa la extrema, ea poate usor deveni "ce cauta protestantii intr-o tara ortodoxa".

Daca va iutati in partea de sus a paginii scrie foarte clar: CRESTINORTODOX FORUM!!! ALTE EXPLICATII NU SUNT NECESARE, CRED, PT. O PERSOANA CU UN NIVEL MINIM DE INTELEGERE. Faptul ca permite participarea celor de alte confesiuni la discutii se inscrie in spiritul de toleranta al ortodocsilor, spirit care este mai putin intalnit la protestanti. Logica mea este una fireasca: cu ce intentii sunt protestanti pe un forum CRESTINORTODOX? La extrema o impingeti dumneavoastra si asta pt ca noi, ortodocsii, v-am permis acest lucru. Noi am acceptat materiale de la protestanti, am stat de vorba cu ei, in schimb, putini protestanti accepta carti de la ortodocsi, iar in discutiile cu UNII dintre ei, numai ei cred ca au dreptate. Discriminarile nu le fac ortodocsii, ci UNII protestanti. Repet intrebarea, sa fiu inteleasa: Cu ce scop se afla protestantii pe acest FORUM CRESTIN ORTODOX (DENUMIREA OFICIALA)? Oricum nu impartasim aceleasi idei, iar de preluat ceva din invataturile ortodoxe, nici vorba! Cred ca doriti sa ne aratati ca si aici, unde predomina clar ortodocsii, va puteti impune.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:53:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.