Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

veilur 21.09.2008 22:37:23

Citat:

În prealabil postat de anishorik
Au fost odata o baba si un mos :). Baba ii zicea mosului in fiecare duminca : ' Mosule, hai cu mine la biserica'. 'Lasa babo ca mergi tu si pentru mine'ii raspundea mosul.
A venit si ziua cand au murit si ajungand la poarta Raiului, Sf. Petru a lasat-o pe baba sa intre dar cand a vrut si mosul sa intre, Sf. Petru a zis: 'Lasa mosule, ca a intrat baba ta si pentru tine'. :D

F. bun topicul:) mai astept povesti...

Corect! Pilda asta m-a facut sa rad, dar sa ma si gandesc ca asa ni se va spune si noua daca o lungim cu amanarea de a merge le biserica :(

silverstar 22.09.2008 14:29:37

Asa e viata!

Nu se poate trai mereu bine pe lumea asta. Exista perioade senine si altele mai putin roz. Asa e viata: nu este o carte gata tiparita, ci un roman pe care noi insine il scriem in fiecare zi...

"Incearca sa traiesti bine, pentru ca minutul prezent este incarcat de eternitate. In fiecare ora din zi si din noapte straduieste-te sa infrumusetezi clipa care trece."

Henry David THOREAU

silverstar 23.09.2008 07:13:30

Bunatatea

O printesa vestita din neamul Burbonilor, voind sa-si faca o operatie la mana, chema pe unul din cei mai renumiti medici din Paris. Acest mare medic de obicei era foarte bun si priceput in meseria lui de chirurg. Dar, din nenorocire, de data asta n-a cusut rana cu atentia obisnuita si mana printesei s-a umflat ingrozitor. A trebuit sa-i taie la scurt timp mana. Dar nici aceasta operatie n-a reusit asa cum trebuia. Peste cateva zile printesa se afla pe patul de moarte.
Dandu-si seama ca nu mai avea mult de trait, cu o jumatate de ora inainte de a muri, ea chema pe avocatul sau, care-i facuse testamentul dupa dorinta ei, si-l ruga sa mai scrie urmatoarele cuvinte:
"Las medicului cutare, care m-a operat si fara voia lui a fost pricina mortii mele, un venit pe viata de doua mii de franci aur, pentru ca prevad ca, datorita acestei intampari, bolnavii nu vor mai apela la dansul. Si eu nu vreau ca, din pricina mortii mele, sa ajunga in stare de saracie".

Cata bunatate sufleteasca cu adevarat crestina! Aceasta intamplare ne arata ca bunatatea este adevarata frumusete a sufletului.

silverstar 23.09.2008 18:43:45

Povestea pasarii maiastre

A fost odata o pasare maiastra, impodobita cu o pereche de aripi minunate. Intr-o zi, o femeie o vazu si se indragosti de ea. Ii urmari zborul uimita, cu inima batandu-i mai repede, cu ochii stralucindu-i de emotie. Se indeamna sa zboare impreuna cu ea si amandoua calatorira pe cer intr-o armonie desavarsita.
Desi venera pasarea, ii trecu prin minte gandul nebunesc ca inaripata ar fi voit poate la un moment dat sa cunoasca cine stie ce munti indepartati. Femeia se infricosa la gandul ca nu va mai avea niciodata acelasi sentiment pentru o alta pasare si se simti singura. Ca sa evite aceasta drama se gandi sa puna o capcana in care sa prinda frumoasa zburatoare. Pasarea, indragostita si ea, reveni a doua zi, cazu in capcana, si fu inchisa intr-o colivie, de unde stapana o privea zilnic. Intre timp, femeia isi pierdu interesul pentru cea care o facuse sa visezse...
Iar pasarea, nemaiputand sa zboare, incepu sa slabeasca, pierzandu-si stralucirea. Intr-o buna zi, ea isi dadu duhul. Femeia fu cuprinsa de o adanca tristete si-si ducea zilele cu gandul la prietena sa. Nu-si amintea insa de colivie, ci de ziua in care o vazuse pentru prima oara zburand multumita printre nori.
Daca s-ar fi observat pe sine insasi, ar fi descoperit ca libertatea si energia aripilor pasarii erau lucrurile care o emotionau atat de mult. Fara tovarasa ei de zi cu zi viata femeii si-a pierdut sensul, iar Moartea a venit sa-i bata la usa:
- De ce sti aici?, intreba ea.
- Pentru ca tu sa poti zbura iarasi cu pasarea in cer, raspunse Moartea. Daca ai fi lasat-o sa plece si sa se intoarca nestanjenita, ai fi iubit-o si admirat-o si mai mult. Acum insa ai nevoie de mine ca sa o reintalnesti.

Veronica LUPU
Sursa: Taifasuri, nr. 185

alynnna 24.09.2008 12:54:53

Un barbat era satul de a mai merge la munca in fiecare zi iar sotia lui
sa stea acasa. Voia sa vada cu ochii lui ce se petrece in timp ce el
muncea din greu la birou, zicand astfel: Doamne eu merg la servici in fiecare
zi si muncesc 8 ore pe zi, in timp ce sotia mea sta fara nici o grija
acasa.
Vreau ca si ea sa stie prin ce trec eu zilnic, asa ca, te rog,
permite-mi a facem schimb pt o zi. Amin!
Dumnezeu, in minunata sa intelepciune, i-a indeplinit dorinta.
Dimineata urmatore, destul de sigur pe sine, barbatul se trezi in
pielea sotiei sale. S-a ridicat, a gatit micul dejun pt
partenerul sau de viata, a trezit copiii, le-a pregatiti hainele, le-a
servit micul dejun, le-a facut pachetele pt scoala, i-a dus la
scoala, a venit repede acasa, a adunat toate hainele si a dus hainele
la spalat, s-a dus la banca, s-a dus la cumparaturi si din
nou acasa ca sa lase cumparaturile; apoi a plecat sa plateasca
cheltuielile lunare. Revenita acasa a curatat cutia pisicii si a
imbaiat cainele. Era deja ora 13. A facut paturile, si a adunat alte
rufe, a aspirat in toata casa, a sters praful si a spalat bucataria.
A fugit apoi la scoala dupa copii cu care, pe drum, a intrat in
discutii contradictorii. Acasa a pregatit din nou laptele si biscuitii pt
copii si s-a ocupat de ei pt ca sa isi faca temele. Apoi si-a instalat
masa de calcat si a inceput sa calce uitandu-se cu coada
ochiului la TV. La ora 16:30 a inceput sa curete cartofii si sa spele
legumele pt salata, a gatit carnea de porc si a pregatit
mancarea de cina. Dupa cina, din nou, a spalat toata bucataria,
vasele, a adunat din nou toata hainele, a facut baie copiilor si
i-a pregatit pt culcare. La ora 9 era deja extenuate datorita trebulilor
din timpul zilei, dar pt ea ziua nu s-a terminat inca...
era asteptata in pat de sotul sau pentru a face dragoste, lucru pe care
le-a facut cu brio, fara ca sa aiba plangeri din partea partenerului.
A doua zi barbatul s-a trezit si imediat a venit in genunchi inaintea
lui Dumnezeu si I-a zis: Doamne, nu stiu la ce m-am gandit cand am cerut sa
fiu in pielea sotiei mele...am gresit asa de mult sa o invidiez pe
sotia mea crezand ca sta degeaba acasa toata ziua... Te rog, te rog mult, dar te
rog, fa schimbarea la loc cum eram! Amin!
Dumnezeu in infinita Sa intelepciune i-a replicat: Fiule, cred ca ai
invatat o lectie buna si bucuros as face
schimbarea inapoi...dar vezi tu...va trebui sa astepti 9 luni...noaptea
trecuta
tocmai ai ramas gravida si va trebui sa si
nasti....!!!

silverstar 24.09.2008 19:01:10

Adevarata dragoste

Moise Mendelsson, bunicul cunoscutului compozitor german, a fost un barbat pe departe de a fi chipes. Dimpotriva, pe langa faptul ca era mic de statura avea o cocoasa grotesca.
Intr-o zi l-a vizitat pe un comerciant din Hamburg, care avea o fata foarte draguta, pe care o chema Frumtje. Moise se indragosti disperat de fata care il privea cu vadita repulsie pentru infatisarea sa.
Cand a vizitat casa negustorului, inainte de plecare, Moise si-a luat inima in dinti, s-a dus la etaj unde era camera fetei pentru a schimba ultimele cuvinte cu ea. Era de o frumusete cereasca, iar el se zbatea in chinurile iadului atunci cand fata refuza sa se uite macar la el. Dupa cateva incercari de a lega o conversatie, Moise a intrebat-o timid:
- Stiti de ce casatoriile se fac in cer?
- Da, a spus tata, in timp ce se uita mereu in pamant. Dar, dumneavoastra stiti de ce?
- Da, stiu, a spus el. Vedeti, in cer, la nasterea fiecarui baiat, Domnul il anunta care va fi fata cu care se va casatori. Cand m-am nascut eu, mi s-a aratat viitoarea mea mireasa.
Domnul mi-a zis:
- Mireasa ta va fi cocosata!
Atunci am spus Domnului:
- Doamne, o femeie cocosata ar fi o tragedie. Doamne, da-mi mie cocoasa si las-o pe ea sa fie frumoasa.

Fascinata de cuvintele lui, Frumtje si-a ridicat ochii din podea, acordand mana sa mai tarziu omului caruia i-a fost o sotie credincioasa.

Barry and Joyce Vissell

Florin-Ionut 24.09.2008 19:42:20

Acum vreo trei luni am gasit un pui de porumbel cazut langa un copac. L-am luat in casa, l-am invatat sa bea, sa manance; avea probabil doua saptamani, nu avea coada, pene... L-am tratat intre timp de o boala grea pe care a avut-o timp de cateva saptamani... L-am crescut, l-am invatat sa zboare, acum e mare si pleaca toata ziua cu gashca lui prin cartier. Este "animalul nostru de casa", dar perfect liber sa plece si sa vina cand vrea in casa lui amenajata in balcon, sa manance si sa doarma in siguranta.

Acum ceva vreme, jucandu-ma cu el prin casa, am realizat ca porumbelul s-a atasat de mine si ca dragostea mea pentru el are si revers (de exemplu, ii place sa ma dezmerde cu ciocul cand il mangai). M-am gandit imediat ca ceva similar trebuie sa se intample si in relatia dintre noi, oamenii, si Dumnezeu, care are grija de noi, care ne iubeste si vrea sa ne fie bine acum si in viata viitoare.

Asta ca o pilda a felului in care Duhul sfant ne cerceteaza si ne face sa meditam si sa intelegem lucrurile ascunse ale lui Dumnezeu prin analogia cu intamplarile simple, cotidiene...

livadarufelix 24.09.2008 19:57:10

Intr-o iarna inainte de 1989 atunci cand in orase se cam lua curentul destul de devreme un baiat s-a hotarat sa conduca o fata acasa intr-un cartier mai marginas. Era prietena lui si venea de la cursuri . La un moment dat din spatele unui bloc au aparut o ceata de ,,huligani " care s-au apropiat si au inceput sa traga de fata, prietenul ei insa a inceput sa se lupte pentru ea timp in care ,, huliganii" au lasat-o pe fata si au inceput sa se bata cu el dar fiind mai multi l-au rapus. Desi prietenul i-a strigat sa plece fata nu a plecat totusi prea departe asteptand sa vada ce se intampla si a auzit niste voci:- omoara-l, taie-i gatul etc.
La auzul acestor vorbe si fiind sogura ca-l vor omori fata s-a intors inapoi si a strigat:
- Lasati-l pe el si luati-ma pe mine. Sunt virgina si daca il lasati in pace accept de bunavoie sa va faceti de cap cu mine.
Cei din gasca l-au lasat pe baiat care era aproape inconstient in pace si au inceput sa-si faca ,,spurcata pofta "cu fata care asa cum a promis in schimbul vietii baiatului a inceput sa-i suporte pe rand.
Cand a venit randul unuia din baieti care se credea asa mai interesant i s-a parut ca simte un oftat cunoscut. Ridicand privirea la lumina lunii si-a dat seama ca o facea de fapt cu sora lui. A ramas fara cuvine, au mers acasa iar baiatul a regretat amarnic toata viata lui ceea ce facu-se.

Hartford 24.09.2008 20:19:58

Citat:

În prealabil postat de silverstar
Telefonul veșniciei

In sala de telefoane a turnului Eiffel din Paris, in timpul Expoziției din 1890, se gasea o mulțime de oameni, cu coatele rezemate de o bară de lemn imbrăcată in catifea, ținând la ureche câte un receptor telefonic. Nu trecuseră decât 14 ani de la descoperirea telefonului de către omul de știință american Graham Alexander Bell (1847-1922)...

Cei care aveau la ureche receptoarele erau cufundați în tăcere, dar foarte fericiți, căci telefoanele lor erau puse în legătură cu o sală de muzică în care cânta o orchestră renumită și cântăreți celebri. Această muzică superbă o auzeau numai ei, iar ceilalți vizitatori ai expozițiie nu auzeau nimic; ba mai mult, aceia nici nu bănuiau că există așa ceva.

Dacă ne gândim bine, nu se petrece același lucru și cu glasul lui Dumnezeu? Nu sunt în una și aceeași lume, în aceeași localitate, în aceeași casă chiar, oameni care aud glasul lui Dumnezeu și oameni care nu-l aud. Nu sunt oameni care aud glasul lui Dumnezeu în sufletul lor, și oameni care-l tăgăduiesc sau îl resping?

Oare care din ei au dreptate? Convinge-te singur, făcând proba. Părăsește traiul egoist, alungă din tine indiferența, pune la ureche telefonul veșniciei, adică tezaurul de cuvinte ale Sfintei Scripturi si al Sfintei Tradiții și vei auzi glasul Mântuitorului, care te cheamă neîncetat la o viață curată, senină, fericită, fără de sfârșit. Dacă vei urma poruncile Lui, vei auzi și numele tău: „Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, ca să moșteniți Împărăția cerurilor, pregătită vouă.”


Va invit si pe Dvs, stimati colegi, sa scrieti povestile cu talc, parabolele, pe care le stiti ca sa fie spre invatatura celor mai putin informati si/sau initiati.

Am citit-o aseara si o scriu din ce imi amintesc.
Era o batrina la luminari si ii cam placea sa bea vin din ce aduceau credinciosii. Si int-o zi nu mai era vin. Ce sa gindit ea sa se roage la Maica Domnului sa aduca credinciosii vin. Sa dus in fata altarului dar nu a stiut ca preotul era in altar, si incepe a se ruga: Maicuta vreau sa beau niste vin roaga tu pe credinciosi sa aduca vin, da parintele de dupa altar zice:nu trebuie sa mai bei vin.Batrina de colo zice :tu sa taci din gura esti prea mic am vorbit cu mama ta .

livadarufelix 24.09.2008 21:11:54

Citat:

În prealabil postat de livadarufelix
Intr-o iarna inainte de 1989 atunci cand in orase se cam lua curentul destul de devreme un baiat s-a hotarat sa conduca o fata acasa intr-un cartier mai marginas. Era prietena lui si venea de la cursuri . La un moment dat din spatele unui bloc au aparut o ceata de ,,huligani " care s-au apropiat si au inceput sa traga de fata, prietenul ei insa a inceput sa se lupte pentru ea timp in care ,, huliganii" au lasat-o pe fata si au inceput sa se bata cu el dar fiind mai multi l-au rapus. Desi prietenul i-a strigat sa plece fata nu a plecat totusi prea departe asteptand sa vada ce se intampla si a auzit niste voci:- omoara-l, taie-i gatul etc.
La auzul acestor vorbe si fiind sogura ca-l vor omori fata s-a intors inapoi si a strigat:
- Lasati-l pe el si luati-ma pe mine. Sunt virgina si daca il lasati in pace accept de bunavoie sa va faceti de cap cu mine.
Cei din gasca l-au lasat pe baiat care era aproape inconstient in pace si au inceput sa-si faca ,,spurcata pofta "cu fata care asa cum a promis in schimbul vietii baiatului a inceput sa-i suporte pe rand.
Cand a venit randul unuia din baieti care se credea asa mai interesant i s-a parut ca simte un oftat cunoscut. Ridicand privirea la lumina lunii si-a dat seama ca o facea de fapt cu sora lui. A ramas fara cuvine, au mers acasa iar baiatul a regretat amarnic toata viata lui ceea ce facu-se.

ce parere aveti despre acea fata care si-a jertfit cinstea ei pentru ai salva viata prietenului?


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:42:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.