Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Declaratii de dragoste (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12320)

Mihnea Dragomir 25.02.2011 23:06:26

Declaratii de dragoste
 
Care sunt cele mai frumoase declarații de dragoste ? În aceste zile în care iarna este chemată să-și piardă puterea pe pământ, iar zorii primăverii să se arate în toate câte sunt, să facem colaj de declarații de dragoste ! Iată peste ce declarație frumoasă am dat, din întâmplare:
Te-am ales, te iubesc și te prefer față de propria mea viață. Faptul că exist acum nu înseamnă nimic: iată pentru ce toate rugăciunile mele, toate sfaturile mele, toate acțiunile mele eu le fac ca să ne fie dat să împlinim această viață, astfel încât să fim împreună viața viitoare, fără nicio teamă de separare. Timpul vieții noastre este scurt și fragil. Dacă ne va fi dat să plăcem Domnului nostru în timpul acestei vieți, vom fi o veșnicie alături de Cristos și alături unul de altul într-o fericire fără granițe. Iubirea ta mă încântă mai mult decât orice și nu cunosc nicio nenorocire insuportabilă ca aceea de a fi despărțit de tine. .

Nu sunt acestea, cu adevărat, cuvinte de aur ? Autorul lor chiar așa a fost numit de o femeie din popor: Ioan Gură de Aur. Este sfânt și doctor al Bisericii. A spus asta în urmă cu 16 secole, la "A douăzecea omilie la Epistola către Efeseni". Cuvinte de aur, nemuritoare, ca și autorul lor. Ca și iubirea.

o nestiutoare_ 25.02.2011 23:11:36

Doriti sa posteze lumea aici alte declaratii frumoase?;)

Mihnea Dragomir 25.02.2011 23:18:52

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 342073)
Doriti sa posteze lumea aici alte declaratii frumoase?;)

Sigur: pentru asta am țesut acest fir. Ca să picurăm pe el cele mai frumoase declarații de dragoste. Sunt atâtea ! Iată, îmi amintesc cât de frumos a vorbit Dante prietenei lui, Beatrice ! Iată versurile cu care poetul își încheie "Paradisul": Iubirea ce mișcă Soarele și celelalte stele .

o nestiutoare_ 25.02.2011 23:20:35

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 342075)
Sigur: pentru asta am țesut acest fir. Ca să picurăm pe el cele mai frumoase declarații de dragoste. Sunt atâtea ! Iată, îmi amintesc cât de frumos a vorbit Dante prietenei lui, Beatrice ! Iată versurile cu care poetul își încheie "Paradisul": Iubirea ce mișcă Soarele și celelalte stele .

Sunteti indragostit in prezent?
Vreti sa corupeti si pe altii?:))
Glumesc, nu mi-o luati in nume de rau;)...

caty_deea 25.02.2011 23:25:18

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 342076)
Sunteti indragostit in prezent?
Vreti sa corupeti si pe altii?:))
Glumesc, nu mi-o luati in nume de rau;)...

Cred ca domnul Mihnea e indragostit de sotia lui,care este o norocoasa.
Si eu ma simt indragostita primavara cu toate ca nu am de cine.Poate de natura,de soarele care imi gadila trupul inghetat si le desmiarda pe floricelele care stau gata gata sa iasa de sub zapada

Mihnea Dragomir 25.02.2011 23:27:56

Sunt major: anul acesta împlinesc 18 ani de când sunt îndrăgostit de soția mea. Ei i-am împuiat capul destul...

caty_deea 25.02.2011 23:32:57

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 342079)
Sunt major: anul acesta împlinesc 18 ani de când sunt îndrăgostit de soția mea. Ei i-am împuiat capul destul...

Muuulti inainte.Eu cred ca declaratiile astea siropoase intretin relatia,te fac sa te simti ca la 20 de ani si alunga rutina

sophia 25.02.2011 23:37:22

Ma surprinde subiectul deschis, pentru ca astfel de lucruri sunt considerate a fi ne-crestine. Si tu esti o persoana severa in credinta...
Nu stiu ce sa cred.
Nu ma simt bine sa discut asa ceva pe un forum crestin.

Mihnea Dragomir 25.02.2011 23:42:57

Ce anume este necreștin ? Declarația de iubire este ceva necreștin ? Să fi fost necreștin Sf Ioan Gură de Aur, care îi îndemna pe oameni la predică să facă asemenea declarații ?
Dar nu vreau să deschid o nouă polemică: asta este distracția principală pe oricare din celelalte topicuri. Aici, dacă nu cunoaștem nicio declarație de dragoste frumoasă, ori credem că a o reproduce ar fi un lucru nedemn de un creștin, putem foarte bine să postăm ca la Vamă: "nu am nimic de declarat".

glykys 25.02.2011 23:45:20

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342085)
Ma surprinde subiectul deschis, pentru ca astfel de lucruri sunt considerate a fi ne-crestine. Si tu esti o persoana severa in credinta...
Nu stiu ce sa cred.
Nu ma simt bine sa discut asa ceva pe un forum crestin.

Sophia, parintele Teofil a recitat la niste conferinte ASCOR urmatoarea poezie:

[SIZE=+1]Te port în mine[/SIZE]

Te port in suflet, ca pe-un vas de pret,
Ca pe-o comoara-nchisa cu peceti,
Te port in trup, in sanii albi si grei,
Cum poarta rodia samanta ei.
Te port in minte, ca pe-un imn sfintit,
Un cantec vechi, cu crai din Rasarit.
Si port la gat, nepretuit sirag,
Stransoarea cald-a bratului tau drag.
Te port in mine tainic, ca pe-un vis,
In cer inalt de noapte te-am inchis.
Te port, lumina rumena de zori,
Cum poarta florile mireasma lor.
Te port pe buze, ca pe-un fagur plin.
O poama aurita de smochin,
Te port in brate, horbote subtiri,
Manunchi legat cu grija, fir cu fir.
Cum poarta floarea rodul de cais,
Adanc te port in trupul meu si-n vis.


Si o fata i-a scris pe un biletel: Parinte, ne-ati spus o poezie de dragoste. Parintele nu credea ca este o poezie de dragoste, dar s-a bucurat mult ca poezia a placut asistentei si la conferinta urmatoare, a mai invatat si alte poezioare de dragoste, asa candide, pentru ca vedea ca lumea se bucura cand le aude. Asa si noi...

sophia 26.02.2011 00:09:18

Pai si era poezie de dragoste sau nu?
Cum adica nu stia parintele ca este poezie de dragoste?
Este o poezie f.frumoasa, dar am capatat o frica: daca e vorba pana la urma tot de dragoste de Dumnezeu, sau crestina.
Nu mai am curajul sa mai spun de iubire omeneasca pe forum crestin, ca se considera pacat si desfranare.

coralina 26.02.2011 00:10:37

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342085)
Ma surprinde subiectul deschis, pentru ca astfel de lucruri sunt considerate a fi ne-crestine. Si tu esti o persoana severa in credinta...
Nu stiu ce sa cred.
Nu ma simt bine sa discut asa ceva pe un forum crestin.

Nu cred sa fi citit postare mai trista decat aceasta pe forumul asta.
Cred ca incep sa se vada rezultatele muncii celor care fac in mod necontenit "lobby" unei ortodoxii "severe", stricte, in care nu se zambeste, nu se iubeste si in care se poarta numai haine cernite.
E un fel de grupare emo numai ca extremista... :(

Cum sa fie necrestina exprimarea dragostei fata de sot / sotie?
Ia uite ce spune "Cantarea cantarilor":

"CAPITOLUL 1
Iubirea între mire și mireasă

l. Sărută-mă cu sărutările gurii tale, că sărutările tale sunt mai bune ca vinul.
2. Miresmele tale sunt balsam mirositor, mir vărsat este numele tău; de aceea fecioarele te iubesc.
3. Răpește-mă, ia-mă cu tine! Hai să fugim! - Regele m-a dus în cămările sale: ne vom veseli și ne vom bucura de tine. Îți vom preamări dragostea mai mult decât vinul. Cine te iubește, după dreptate te iubește!
4. Neagră sunt, fete din Ierusalim, dar frumoasă, ca sălașurile lui Chedar, ca și corturile lui Solomon.
5. Nu vă uitați că sunt negricioasă că doar soarele m-a ars. Fiii maicii mele s-au mâniat, trimisu-m-au să le păzesc viile, dar via mea nu mi-am păzit-o!
6. Spune-mi dar, iubitul meu, unde-ți paști tu oile? Unde poposești tu la amiază? De ce oare să rătăcesc zadarnic pe la turmele tovarășilor tăi?
7. Dacă nu știi unde, tu cea mai frumoasă între femei, ține atunci mereu urmele oilor, paște-ti mieii în preajma colibelor, iezii în preajma ciobanilor!
8. Cu un telegar înhămat la carul lui Faraon te aseamăn eu, draga mea!
9. Frumoși se văd obrajii tăi, așezați intre cercei și gâtul tău împodobit cu șire de mărgăritare.
10. Făuri-vom pentru tine lănțișoare aurite, cu picături și crestături de argint.
11. Cât regele a stat la masă, nardul meu a revărsat mireasmă.
12. Periniță de mirt este iubitul meu, care se ascunde între sânii mei.
13. Iubitul meu e ciorchinele de ienupăr, din Enghedi, de la vii cules.
14. Cât de frumoasă ești tu, draga mea! Cât de frumoasă ești! Ochi de porumbiță sunt ochii tăi.
15. Cât de frumos ești dragul meu! Și cît de drăgălaș ești tu! Pajiștea de iarbă verde ne este al nostru pat.
16. Cedrii ne sunt acoperiș sălășluirii și adăpost ne sunt chiparoșii. "

sophia 26.02.2011 00:22:43

Asta este in Biblie?
E f.frumos, dar nu-mi vine sa cred ca este ceva crestin...

glykys 26.02.2011 00:30:11

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342101)
Pai si era poezie de dragoste sau nu?
Cum adica nu stia parintele ca este poezie de dragoste?
Este o poezie f.frumoasa, dar am capatat o frica: daca e vorba pana la urma tot de dragoste de Dumnezeu, sau crestina.
Nu mai am curajul sa mai spun de iubire omeneasca pe forum crestin, ca se considera pacat si desfranare.

Sophia, parintele spune asa:
"Stimati ascultatori, poezia aceasta am spus-o candva la Iasi, ca raspuns la intrebarea: Cum poate cineva sa isi arate iubirea fata de persoana iubita? Dupa ce am spus poezia aceasta, am primit un bilet pe care era scris asa: "parinte, ne-ati spus o poezie de dragoste". Va puteti inchipui: un calugar spune o poezie de dragoste! Adevarul e ca, de fapt, eu nu am categorisit-o ca poezie de dragoste... si chiar daca ar fi o poezie de dragoste, e faina si impodobeste mintea. Dar pe bilet mai scria ceva: "Va rog sa ne mai spuneti vreo doua." Insa nu am stiut altele doua si le-am spus ca nu stiu. Dar mi-am pus mintea cu studentii si m-am dus acasa si am invatat doua poezii de dragoste, anume le-am invatat, sa le spun cand ma mai duc la Iasi. Si am invatat o poezie gingasa, delicata, a lui Eminescu, "Somnoaroase pasarele" si "Epitalam" de Zorica Latcu."

padrevicentiu 26.02.2011 00:34:46

Asta este o declaratie de dragoste care am facut-o mai demult:

Frumoasa ca un luceafar

Esti frumoasa ca un luceafar,
care domenste in a mea bolta cereasca,
acolo unde tu ma luminezi cu razele tale si ziua si noaptea.

Alte stele deja pierd palirea,
in ultimele ore ale noptii si primele ore ale diminetii.
Dar tu vesnic emani frumusete si blandete
care imi lumineaza sufletul de amar si chin.

Sa sti draga,ca acestea toate iti zic,
din inima si apoi in cuget,
asa cum si noi ne vom iubi din inima,
si din inima in cuget sa ne marturisim.

coralina 26.02.2011 01:32:15

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342110)
Asta este in Biblie?
E f.frumos, dar nu-mi vine sa cred ca este ceva crestin...

Sigur ca e in Biblie, aici gasesti "Cantarea Cantarilor" din Vechiul Testament: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament.php

Melissa 26.02.2011 01:33:47

Ma emotioneaza cand vad pe cineva plin de iubire,care sfios,se revarsa...
 
Te apreciez Mihnea pentru efervescenta pe care o emani!
Felicitari pentru majorat!:-) Va dedic aceste randuri, tie si sotiei tale:

Cântec în doi

Și vine toamna iar’
ca dup-un psalm aminul.
Doi suntem gata să gustăm
cu miere-amestecat veninul.

Doi suntem gata s-ajutăm
brindușile ardorii
să înflorească iar’ în noi
și-n toamna-aceasta de apoi.

Doi suntem, când cu umbra lor
ne împresoară-n lume norii.
Ce gânduri are soarele cu noi –
nu stim, dar suntem doi.


Lucian Blaga

nutucutu 26.02.2011 08:08:14

Eu te-am iubit, dar dragostea in suflet inca nu s-a stins de tot,
Dar nici neliniste si nici tristeti ea nu iti va mai da; asa socot.
Fara cuvinte te-am iubit, fara nadejde,
De gelozie, de sfiala chinuit.
Dea Domnul sa mai fii asa iubita!
Asa gingas, asa de pur, cum te-am iubit.

Aleksandr Sergheevici Pușkin

I.Calin 26.02.2011 08:38:08

Nichita Stănescu:

POEM

Spune-mi, dacă te-aș prinde-ntr-o zi
și ți-aș săruta talpa piciorului,
nu-i așa că ai șchiopăta puțin, după aceea,
de teamă să nu-mi strivești sărutul?

CÂNTEC

Inima se varsă printre coaste,
sufletul cădea în fluturare.
Se țineau de inelare, mâinile noastre,
într-o veche, grea înserare.
Eu mă rugam la umărul tău,
mă rugam cu un fel de cuvinte albastre.
Mă rugam astfel, mereu,
pâna se-năspreau secundele noastre.
Tu erai piatra, tu erai norul,
tu erai vulturul, tu erai ora
din care-și curmau asupră-ne zborul
secundele dându-se tuturora.
Astfel ne trecea viața, astfel muream,
deveneam transparenți, de gheață.
Priveliștea lumii trecea ca prin geam
prin lipsa noastră verticală de viață.
Numai păsările lovindu-se, foarte mirate,
în noi își vărsau zborul.
Eu mă rugam în cuvinte ciudate.
Tu erai piatra, tu erai norul.

calator prin ploaie 26.02.2011 08:47:44

Unde sfarsesc eu incepi tu...Ritm inimii mele , respiro surprins tresaririi ca de cate ori imi esti, izorasc sufletului meu aripi...Oriunde as cauta privirii....rasar cuvinte asternute urmelor pasilor tai ducand spre mine...(zbor sublim).Ferestrele ochilor sunt spatii intre doua rostiri, eu propozitie , tu sens...Si toata povestea rimeaza mereu cu consacratul Te iubesc !

sophia 26.02.2011 11:32:38

Ce frumos!
Imi plac toate.

@glykys - parintele Teofil era un copil, se vede ( o spun la modul gingas), un suflet frumos.

Scotsman 26.02.2011 11:36:16

Cele doua cuvinte

o nestiutoare_ 26.02.2011 11:42:53

Citat:

În prealabil postat de Scotsman (Post 342181)

Foarte tare piesa:)).
Multumim;).

arwein 26.02.2011 12:12:25

Daca vreti declaratii siropoase, bineeeee..........

http://www.youtube.com/watch?v=DQbv1HS47qs

http://www.youtube.com/watch?v=nf5X6boRFME

o nestiutoare_ 26.02.2011 12:18:36

Ce chestie ciudata si romantismul asta...parca pe toti va prinde primavara;).
Oricum, cantecele sunt frumoase si poeziile asemenea.

Melissa 26.02.2011 12:40:30

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 342193)
Ce chestie ciudata si romantismul asta...parca pe toti va prinde primavara;).

Corect se spune : va gadila primavara..:36:

o nestiutoare_ 26.02.2011 12:42:08

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 342201)
Corect se spune : va gadila primavara..:36:

Multumesc, Melissa, de rectificare;).

Scotsman 26.02.2011 12:48:16

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 342182)
Foarte tare piesa:)).
Multumim;).

Doamna,o sa va spun un secret pentru care voi plati cu viata.Noi,toti barbatii,dar absolut toti,de la inceputuri si pana acum,am facut si facem parte dintr-o organizatie secreta :) Nici o femeie nu stie de ea.Cand va spunem ca mergem la piata,sau la service auto,noi de fapt ne intalnim in secret.Strangeri de mana tainice,priviri conspirative,un inocent bilet la cumparaturi care ascunde de fapt un cod secret,convorbiri la telefon ,,cu colegul de la servici draga" in care un ,,cumperi tu micii si eu berea?"ascunde de fapt mesaj cifrat.Adunarile noastre se intrunesc mai ales cand unul dintre noi se indragosteste de una dintre dvs.

Organizatia noastra secreta si universala ii explica atunci secretele noastre din timpuri imemoriale.Avem arhivele noastre secrete despre fiecare urmasa a Evei :) Fisa dvs psihologica este scanata si analizata de noi toti,nicaieri nu mergeti fara sa fiti urmarite.Cand vedeti ca un barbat se uita insistent la dvs sa stiti ca sub aparente el este un spion care culege informatii :) Cand se spune despre unul ca ,,este sub papucul nevestei"de fapt acela este spion de grad zero,infiltrat si camunflat sub masca ascultarii perfecte.

Misiunea noastra este ,,intelegeti cum gandeste o femeie".Nu am reusit asta dar v-am iubit si va iubim mereu.Un motiv suficient sa perseveram :).Gata,am spus destul,ma retrag invaluit in mantie in umbra noptii:))

o nestiutoare_ 26.02.2011 12:52:25

Citat:

În prealabil postat de Scotsman (Post 342207)
Doamna,o sa va spun un secret pentru care voi plati cu viata.Noi,toti barbatii,dar absolut toti,de la inceputuri si pana acum,am facut si facem parte dintr-o organizatie secreta :) Nici o femeie nu stie de ea.Cand va spunem ca mergem la piata,sau la service auto,noi de fapt ne intalnim in secret.Strangeri de mana tainice,priviri conspirative,un inocent bilet la cumparaturi care ascunde de fapt un cod secret,convorbiri la telefon ,,cu colegul de la servici draga" in care un ,,cumperi tu micii si eu berea?"ascunde de fapt mesaj cifrat.Adunarile noastre se intrunesc mai ales cand unul dintre noi se indragosteste de una dintre dvs.

Organizatia noastra secreta si universala ii explica atunci secretele noastre din timpuri imemoriale.Avem arhivele noastre secrete despre fiecare urmasa a Evei :) Fisa dvs psihologica este scanata si analizata de noi toti,nicaieri nu mergeti fara sa fiti urmarite.Cand vedeti ca un barbat se uita insistent la dvs sa stiti ca sub aparente el este un spion care culege informatii :) Cand se spune despre unul ca ,,este sub papucul nevestei"de fapt acela este spion de grad zero,infiltrat si camunflat sub masca ascultarii perfecte.

Misiunea noastra este ,,intelegeti cum gandeste o femeie".Nu am reusit asta dar v-am iubit si va iubim mereu.Un motiv suficient sa perseveram :).Gata,am spus destul,ma retrag invaluit in mantie in umbra noptii:))

:)):)):))
Eu nu sunt doamna!:P
Probabil ca sunt mult mai mica decat dumneavoastra.
Haios mesaj.La asemenea dezvaluiri nu ma asteptam;).
O zi frumoasa, acolo unde sunteti, "invaluit in mantie in umbra noptii".

Melissa 26.02.2011 12:55:16

Citat:

În prealabil postat de Scotsman (Post 342207)
Doamna,o sa va spun un secret pentru care voi plati cu viata.Noi,toti barbatii,dar absolut toti,de la inceputuri si pana acum,am facut si facem parte dintr-o organizatie secreta :) Nici o femeie nu stie de ea.Cand va spunem ca mergem la piata,sau la service auto,noi de fapt ne intalnim in secret.Strangeri de mana tainice,priviri conspirative,un inocent bilet la cumparaturi care ascunde de fapt un cod secret,convorbiri la telefon ,,cu colegul de la servici draga" in care un ,,cumperi tu micii si eu berea?"ascunde de fapt mesaj cifrat.Adunarile noastre se intrunesc mai ales cand unul dintre noi se indragosteste de una dintre dvs.

Organizatia noastra secreta si universala ii explica atunci secretele noastre din timpuri imemoriale.Avem arhivele noastre secrete despre fiecare urmasa a Evei :) Fisa dvs psihologica este scanata si analizata de noi toti,nicaieri nu mergeti fara sa fiti urmarite.Cand vedeti ca un barbat se uita insistent la dvs sa stiti ca sub aparente el este un spion care culege informatii :) Cand se spune despre unul ca ,,este sub papucul nevestei"de fapt acela este spion de grad zero,infiltrat si camunflat sub masca ascultarii perfecte.

Misiunea noastra este ,,intelegeti cum gandeste o femeie".Nu am reusit asta dar v-am iubit si va iubim mereu.Un motiv suficient sa perseveram :).Gata,am spus destul,ma retrag invaluit in mantie in umbra noptii:))

:-))))) ce taree

Oricum, slabe sanse cu misiunea.Si Freud a murit suparat ca dupa o viata de cautari,moare si tot nu a inteles ce e in mintea femeilor!:-))

alisima 26.02.2011 12:59:35

Te iubesc atat de mult incat nu mai vad,nu mai aud,nu mai mor!

alisima 26.02.2011 13:15:12

Povestioara
 
Fata l-a intrebat pe iubitul ei: "Iti plac?" El i-a raspuns: "Nu!" Atunci ea l-a intrebat: "Ma gasesti draguta?" El i-a raspuns: "Nu!" Ea l-a intrebat din nou: "Ma aflu in inima ta?" El i-a raspuns: "Nu!" Pentru ultima data ea l-a intrebat: "Daca plec, vei plange dupa mine?" El a raspuns: "Nu!" Ea a plecat trista... Atunci el a prins-o de mana spunindu-i: "Eu nu te plac,eu te iubesc! Nu te gasesc draguta,te gasesc minunata! Tu nu esti in inima mea,tu esti insasi inima mea! Eu nu voi plange dupa tine daca pleci, eu voi muri fara tine!"

padrevicentiu 26.02.2011 14:39:14

Aici s-ar potrivi perfect creatiile lui Eminescu:
Atat de frageda:http://www.youtube.com/watch?v=-OQW7...eature=related
Luceafarul:http://www.youtube.com/watch?v=1ti8B...FD210DE0EC7984

nutucutu 26.02.2011 14:55:20

Cred ca merge si "Sara pe deal". La Eminescu iubirea de cea draga e atit de frumos completata de iubirea care se revarsa din creatia Lui Dumnezeu, chiar intr-un loc pierdut de lume, intr-un sat agrar.

http://www.youtube.com/watch?v=dVxnV...yer_detailpage

o nestiutoare_ 26.02.2011 14:58:31

tot Eminescu...
 
O, dulce înger blând,
Cu ochi uimiți de mari,
La ce mai reapari
Să-ngreui al meu gând?
Părea că te-am uitat,
Că n-oi mai auzi
Că-mi amintești vo zi
Din viața mea de sat!

Mai poți să-ți amintești
Cum noi îmblam disculți
Și tu steteai s-asculți
Duioasele-mi povești?
Spuneam cum au îmblat

Frumos fecior de crai
În lume nouă ai
Iubita de-au aflat!

Ca și când te-ai mira,
Tu ochii mari făceai,
Deși mă pricepeai
C-o spun în pilda ta;
Ș-apoi când te rugam
Să-mi spui de mă iubești
Prindeai ca să șoptești
Cu buzele abia!

Și-mi răspundeai cu dor:
,,Tu nu mă vei căta,
În veci rămân a ta
Căci drag îmi ești de mor…”
Uitași al tău cuvânt:
Nu m-ai chemat să viu
Alăturea-n sicriu,
La stânga ta-n mormânt!

Dar azi, când se părea
Că-n veci eu te-am uitat,
Tu iar te-ai arătat
Ca-n tinerețea mea;
Suflarea ta ușor
Zburat-au răcorind
Și reîntinerind
Întâiul meu amor.

Mai tare să-mi vorbești:
* De mine ce te temi? *
S-aud cum lin mă chemi
Acolo unde ești!
Curând, curând și eu
Îmi pare c-oi pleca
Pe dulce urma ta,
Iubit copilul meu!

Daniel777 26.02.2011 18:11:10

As vrea sa va spun si eu in gand....

dragostea este pentru adolescenti....Daca ne-am maturizat ,trebuie sa ne indreptam toate puterile noastre catre Dumnezeu,sa cautam dragostea lui Dumnezeu....De la eros sa trecem la agape....

antoniap 26.02.2011 18:33:29

Consider ca rugaciunea pentru sot/sotie este tot o declaratie de dragoste. O declaratie de dragoste ce implora mila lui Dumnezeu pentru fericirea si sanatatea celui/celei pe care il/o iubim. Prin urmare cred ca rugaciunea pentru persoana iubita este cea mai eficienta declaratie de dragoste. Daca nu-L implicam cumva si pe Dumnezeu, s-ar putea sa Se supere pe noi si sa ne intoarca spatele!

Nu neg importanta cuvintelor frumoase, dar dragostea adevarata presupune mai mult.

cristiboss56 26.02.2011 20:13:16

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 342079)
Sunt major: anul acesta împlinesc 18 ani de când sunt îndrăgostit de soția mea. Ei i-am împuiat capul destul...

Iaca , esti major !:1:Multi ani impreuna , intru slava lui Dumnezeu !+

camy_d 26.02.2011 20:57:46

N-am cui să-i fac declarație :20:

o nestiutoare_ 26.02.2011 20:59:22

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 342329)
N-am cui să-i fac declarație :20:

Camy_d, nu-i stres;).Mai ai muuuuuuult timp inainte pentru asa ceva...
Tu concentreaza-te pe scoala.

PS: Un baiat ar trebui sa-ti faca declaratie, doar nu incepi tu?!:))


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:47:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.