Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 04.01.2018 10:52:03

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656835)
lesinat, fara cunostinta. Asta a fost experienta lui Daniel.

Nu! Daniel a fost conștient în tot acest timp cât a avut teofania. Că a căzut cu fața la pământ, a făcut-o ca o metanie de rugăciune. Așa se rugau evreii, ba chiar salutul era în acest fel, se aruncau la pământ, cu fața în jos. Sunt zeci de exemple, uite numai unul:

Apoi am plecat capul, m-am aruncat cu fata la pamant inaintea Domnului si am binecuvantat pe Domnul Dumnezeul stapanului meu, Avraam, ca m-a calauzit pe calea cea dreapta, ca sa iau pe fata fratelui stapanului meu pentru fiul lui. (Fac.24:48)

Cornel Urs 04.01.2018 10:54:43

A, poate crezi că e un caz singular. O, nu...

Roabele s-au apropiat, cu copiii lor, si s-au aruncat cu fata la pamant; (Fac.33:6)
Lea si copiii ei, de asemenea, s-au apropiat si s-au aruncat cu fata la pamant; in urma s-au apropiat Iosif si Rahela si s-au aruncat cu fata la pamant. (Fac.33:7)
Iosif era mai mare in tara; el vindea grau la tot poporul din tara. Fratii lui Iosif au venit si s-au aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.42:6)
Iuda si fratii lui au ajuns la casa lui Iosif, pe cand era el inca acolo, si s-au aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.44:14)
Iosif i-a dat la o parte de langa genunchii tatalui sau si s-a aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.48:12)
Domnul a deschis ochii lui Balaam, si Balaam a vazut pe Ingerul Domnului stand in drum, cu sabia scoasa in mana. Si s-a plecat si s-a aruncat cu fata la pamant. (Num.22:31)
M-am aruncat cu fata la pamant inaintea Domnului: patruzeci de zile si patruzeci de nopti, m-am aruncat cu fata la pamant, pentru ca Domnul spusese ca vrea sa va nimiceasca. (Deut.9:25)
Iosua s-a aruncat cu fata la pamant, s-a inchinat si I-a zis: "Ce spune Domnul meu robului Sau?" (Ios.5:14)

etc.etc.

Cornel Urs 04.01.2018 11:01:08

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656835)
Stiu doar despre experientele curate ale Duhului Sfant.
Ceea ce s-a petrecut in cazul lui Daniel poate sa se intample si astazi, fara indoiala.

Un novice care nu cunoaste nici Scriptura si nici puterea Duhului Sfant poate crede ca e o intrare in transa. Insa se inseala. Face o confuzie grava.

Tu faci confuzii grave. Și eram sigur că ești sămânța vrăjitoarei, de partea îndrăciților carismatici.
Măi omule, Daniel nu a fost botezat cu Duhul Sfânt. El a avut o teofanie. Când un om al lui Dumnezeu vede un înger sau pe Iisus Hristos este normal să aibă astfel de experiențe, fiindcă numai gândul te și înfioară, oricare dintre noi am experimenta la fel. Dar aceste experiențe sunt la un cu totul alt nivel decât botezul cu Duhul Sfânt! Tu nu ai dovezi că la botezul cu Duhul Sfânt au căzut leșinați!
Trezește-te la realitate, și fii credincios textului biblic, care spune că îngerul l-a ridicat imediat. Pe pocăiți nu-i ridică nimeni, ei zac la podea ore în șir, zicând că se odihnesc în duhul. Ba chiar pun peste ei și lințolii ca la cadavre.

Cornel Urs 04.01.2018 11:08:09

Zici că nu citim Biblia, te asigur că o citim și o cunoaștem mult mai bine ca tine. Iată experiența teofanică a apostolului Pavel, citește cu atenție:

Then he fell to the ground, and heard a voice saying to him, “Saul, Saul, why are you persecuting Me?” (Acts 9:3-4)


Deci în momentul cînd cădea la pământ, apostolul Pavel a auzit glasul, prin urmare nu-și pierduse cunoștința.
El tremura și era plin de frică, dar vorbea cu Domnul în tot acest timp. Poftim, citește din propria ta biblie la Fapte cap. 9

gpalama 04.01.2018 12:51:47

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656868)
Zici că nu citim Biblia, te asigur că o citim și o cunoaștem mult mai bine ca tine. Iată experiența teofanică a apostolului Pavel, citește cu atenție:

Nu ai vazut ca pe PT NU il intereseaza ce spun altii atunci cand nu coincide cu textele pe care le-a invatat pe de rost?

El poate oricand sa se mute intre cuvinte si referinte din Scriptura, fara sa stea intr-un loc.

Asta este jocul lui: jumpingul intre citate; daca l-ai prins intr-un citat, sare in altul, daca l-ai prins si acolo, cu siguranta ca are 1000 de pagini pe unde sa caute alta virgula cu care sa se judece cu tine.

Este ca in bancul ala, unul arunca o piatra si 10 intelepti nu o pot scoate.

Nu o sa o scoti la capat, pentru ca la el problema este de metodologie abordata in argumentare, una otravita si satanica.

El nu sta de fapt la discutii, el sare intre pasaje si discuta ce ii convine; daca este o problema, sare la urmatorul subiect si pasaj, sare peste...

Este intr-o stare atat de cazuta si de jalnica, in primul rand ca om, ca nu mai are capacitatea de a sta intr-un subiect, si apoi ca ratiune, ca apara niste aberatii care miros urat de la departare, oricine iti spune: asta e o aberatie urata.

Satana aduce si decadere personala maxima... satana il impiedica sa se uite la ce scriem noi si ii fura totul din inima.

Penticostalul Traditional 04.01.2018 14:30:31

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656865)
Daniel a fost conștient în tot acest timp cât a avut teofania.

Cornelush, nu insist.
Termenul ebraic "nirdam" semnifica somnul. Insa nu exclud ca Daniel sa fi fost totusi constient.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656865)
Că a căzut cu fața la pământ, a făcut-o ca o metanie de rugăciune.

Asta e o supozitie care NU corespunde adevarului.
Observa, te rog ca Daniel marturiseste ca a cazut la pamant, lipsit de vlaga. Asta nu e inchinare, prietene. Nici vorba. Nu mai ai putere sa te tii pe picioare si cazi la pamant. Asta spune Daniel ca i s-a intamplat.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656865)
Sunt zeci de exemple, uite numai unul:
Apoi am plecat capul, m-am aruncat cu fata la pamant inaintea Domnului si am binecuvantat pe Domnul Dumnezeul stapanului meu, Avraam, ca m-a calauzit pe calea cea dreapta, ca sa iau pe fata fratelui stapanului meu pentru fiul lui. (Fac.24:48)

"Ia bine seama la citire!" il indemna apostolul Pavel pe mai tanarul sau ucenic. Si asta te indemn si eu pe tine.

In versetul din Genesa omul nu a cazut, lipsit de putere :68:
El s-a aruncat cu fata la pamant inaintea Domnului. A fost o actiune intentionata, NU o cadere.

Sunt doua situatii complet diferite, doi termeni complet diferiti.
Si in ebraica si in romana.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656866)
A, poate crezi că e un caz singular. O, nu...

Roabele s-au aruncat cu fata la pamant; (Fac.33:6)
Lea si copii ei s-au apropiat si s-au aruncat cu fata la pamant;
Iosif si Rahela si s-au aruncat cu fata la pamant. (Fac.33:7)
Fratii lui Iosif au venit si s-au aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.42:6)
Iuda si fratii lui s-au aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.44:14)
Iosif s-a aruncat cu fata la pamant inaintea lui. (Fac.48:12)
Balaam s-a aruncat cu fata la pamant. (Num.22:31)
M-am aruncat cu fata la pamant inaintea Domnului (Deut.9:25)
Iosua s-a aruncat cu fata la pamant, s-a inchinat (Ios.5:14)

Vezi bolduit ce au facut toti acestia, da?
Niciunul din ei nu a cazut, fara vlaga, cu fata la pamant.

Toti acestia, plini de vlaga, s-au aruncat cu fata la pamant.
Termeni diferiti (si in ebraica si in romaneste), situatii diferite, actiuni diferite.

Cand e vorba de Biblie, roaga-te, intr-o atmosfera sfanta arunca-te cu fata la pamant, cere-i Domnului intelepciune si apoi ia seama bine la citire!

catalin2 04.01.2018 19:41:25

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656835)
Uite cum isi descrie Daniel experienta: "n-a rămas în mine putere, fața mea și-a schimbat înfățișarea, stricându-se, și nu mai aveam vlagă, am căzut înmărmurit cu fața la pământ"


Termenul folosit este "nirdam" care apare de cinci ori in VT.
Judecatori 4:21 - el dormea, fiind obosit
Psalmul 76:6 - au adormit și călăreți, și cai
Proverbe 10:5 - cel care doarme în vremea secerișului
Daniel 10:9 - pasajul nostru
Iona 1:6 - Pentru ce dormi?
Folosirea termenului "nirdam" in toate cazurile arata starea unui om adormit, lesinat, fara cunostinta. Asta a fost experienta lui Daniel. Fata i s-a deformat, a ramas fara vlaga si s-a prabusit fara cunostinta, la pamant. Asta spune Biblia. Asta trebuie sa spunem si noi daca vrem sa fim fideli textului scriptural.

Aceasta exprimare este folosita doar pentru inchinare, cand lesini nu se spune ca ai cadea cu fata la pamant. In limba iudaica un cuvant avea o multime de sensuri, pentru ca aveau un vocabular destul de sarac, am mai scris despre asta. De asemenea, am mai spus ca in cazul metaniei la ortodocsi se face acelasi lucru, se atinge pamantul cu fata. Oricum, vorbim degeaba, nu are importanta nici daca ar fi lesinat, lesinul nu e stare de transa.
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656835)
Nu cunosc nimic despre intrarea in transa. Si nici nu ma intereseaza.
Stiu doar despre experientele curate ale Duhului Sfant.
Ceea ce s-a petrecut in cazul lui Daniel poate sa se intample si astazi, fara indoiala.
Un novice care nu cunoaste nici Scriptura si nici puterea Duhului Sfant poate crede ca e o intrare in transa. Insa se inseala. Face o confuzie grava.

Asta e si problema, ca nu te informezi, stii doar ce sustin penticostalii. Daca citeai si carti despre crestinism (adevaratul crestinism, nu "penticostalismul") vedeai ce experiente aveau crestinii induhovnciti, atat minuni divine cat si de la ingerii cazuti. La fel, daca citeai despre alte religii, despre paranormal vedeai si experientele si minunile de acolo. Si vedeai ca ceea ce se intampla la penticostali si carsimatici sunt exact experientele pe care le au cei din alte religii si sunt total diferite de exprientele crestine.

De exemplu, transa este o stare diferita de starea de veghe si starea de somn. Este o stare de veghe, dar fara constiinta, ca in starea de somn. In starea de somn nu mergi, nu vorbesti, in schimb in starea de transa poti face toate lucrurile care se fac si in starea de veghe. E ca si cum altcineva te controleaza si iti controleaza mintea, adica ingerii cazuti. In cazul Proorocului Daniel nu poate fi decat stare de veghe (asa cum si e, inchinare) sau, ce spui tu, lesin, adica stare de somn. Nimeni nu poate confunda cu starea de transa, nu exista asa ceva in crestinism.

catalin2 04.01.2018 19:45:33

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656876)
Sunt doua situatii complet diferite, doi termeni complet diferiti.
Si in ebraica si in romana.
Vezi bolduit ce au facut toti acestia, da?
Niciunul din ei nu a cazut, fara vlaga, cu fata la pamant.

Toti acestia, plini de vlaga, s-au aruncat cu fata la pamant.
Termeni diferiti (si in ebraica si in romaneste), situatii diferite, actiuni diferite.

E exact acelasi lucru, se mai spune si "am cazut in genunchi" in loc de m-am asezat in genunchi. Nici aruncat nu prea se foloseste in limba romana cand e vorba de a te inchina, mai repede am cazut.

Penticostalul Traditional 04.01.2018 20:40:04

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656890)
Aceasta exprimare este folosita doar pentru inchinare

In nicio situatie, in niciun context, niciodata termenul ebraic "nirdam" NU este folosit pentru inchinare.
Mai studiati!

Penticostalul Traditional 04.01.2018 22:36:47

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656867)
Tu faci confuzii grave. Și eram sigur că ești sămânța vrăjitoarei, de partea îndrăciților carismatici.

Mantuitorul Hristos doar a fost acuzat ca e indracit. Nu era.
Apostolul Petru si toti ceilalti harismatici din vremea lui, nu erau indraciti. Iti spun eu. Si stii bine ca poti avea incredere in cuvantul meu
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656867)
Măi omule, Daniel nu a fost botezat cu Duhul Sfânt.
Tu nu ai dovezi că la botezul cu Duhul Sfânt au căzut leșinați!

Eu nu am afirmat vreodata ca Daniel a fost botezat cu Duhul Sfant sau ca cineva botezat cu Duhul Sfant, lesina. Niciodata.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656867)
ei zac la podea ore în șir, zicând că se odihnesc în duhul.

Nu conosc despre ceea ce zici tu, nu am avut vreo asemenea experienta. Sunt rezervat si nu am aparat vreodata "odihna in Duhul" despre care vorbesti.

Ceea ce ti-am scris despre Daniel este prezentarea clara a Scripturii.
Nimic de la mine. Nu pot sa resping ceea ce Biblia afirma de frica a ceea ce fac niste ciudati. Biblia e adevarata. Si trebuie sa fii fidel ei. Cu orice risc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:04:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.