Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Iertare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13068)

Bogdan N 08.06.2011 15:01:38

Iertare
 
Vreau sa-mi cer iertare tututror membrilor pe care i-am suparat. Iertati-ma

gabriela8 08.06.2011 16:34:09

Pe mine nu m-ai suparat. Dumnezeu sa te ierte!

Melissa 08.06.2011 22:36:04

Citat:

În prealabil postat de Bogdan N (Post 367329)
Vreau sa-mi cer iertare tututror membrilor pe care i-am suparat. Iertati-ma

Pe mine nu m-ai suparat deloc. Dar vreau sa te intreb, de ce iti ceri iertare? Este un exercitiu de smerenie? Sau asa simti tu sa faci? Sau ti-a spus duhovnicul?

Intreb doar ca nu inteleg, dar nu trebuie sa-mi raspunzi daca te incomodeaza acest raspuns. E in regula:-)

solentina 09.06.2011 00:10:44

Dumnezeu sa te ierte si sa te binecuvinteze.Doamne Ajuta.

Bogdan N 09.06.2011 14:54:16

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 367393)
Pe mine nu m-ai suparat deloc. Dar vreau sa te intreb, de ce iti ceri iertare? Este un exercitiu de smerenie? Sau asa simti tu sa faci? Sau ti-a spus duhovnicul?

Intreb doar ca nu inteleg, dar nu trebuie sa-mi raspunzi daca te incomodeaza acest raspuns. E in regula:-)

Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........

vintage 09.06.2011 15:12:47

Citat:

În prealabil postat de Bogdan N (Post 367506)
Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........

Ai dreptate, in fiecare minut ne facem vinovati de ceva fata de Dumnezeu si fata de aproapele, fie prin faptele noastre, fie prin aruncatul vorbelor netrecute prin filtrul ratiunii, fie prin gandurile rautacioase despre aproapele. Asa este, Bogdan, trebuie din cand in cand sa ne cerem iertare si de la semenii nostri chiar daca ei nu ne-au reprosat ceva.
Sa te ierte Dumnezeu si sa te binecuvinteze! Mie nu mi-ai gresit cu nimic dar te iert in avans:)

Melissa 09.06.2011 15:23:23

Citat:

În prealabil postat de Bogdan N (Post 367506)
Asa simt sa fac si este normal ca atunci cand superi pe cineva sa-ti ceri iertare. Si cred ca asa este bine, sa-ti ceri iertare ca nu se stie niciodata cu ce l-ai suparat pe cel de langa tine, si poate ii este oarecum greu sa-ti spuna "Stii m-ai suparat"........

Inteleg ce spui dar mi se pare ciudat sa-ti ceri iertare cand habar nu ai daca si cum ai gresit. Acest gest mi se pare mimetic si ma convingi ca asa e, cand spui"si cred ca asa este bine".Eu imi cer iertare atunci cand stiu ca am gresit si stiu si cum am gresit. Si cerandu-mi iertare ,prezint si o garantie ca imi asum greseala si nu o mai repet. Ca degeaba imi cer eu iertare in plen si maine fac aceleasi greseli, pentru ca eu nu stiu exact cand si cum gresesc.

CarareaImparatiei 09.06.2011 15:36:04

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 367513)
Eu imi cer iertare atunci cand stiu ca am gresit si stiu si cum am gresit.

Și dacă nu ai greșit cu nimic dar îi ceri iertare celui de lângă tine doar pentru a-i arăta dragostea pe care i-o porți? Doar pentru a-i arăta că ești dispus să fii tolerant doar pentru a păstra o relație bună ...Tu cauți nod în papură sau ce? Omul n-a făcut decât să-și ceară iertare...Când ceri cu insistență socoteală și argumente pentru asta, cred că e o dovadă de bășcălie...

Bogdan N 09.06.2011 15:45:27

Citat:

În prealabil postat de vintage (Post 367512)
Ai dreptate, in fiecare minut ne facem vinovati de ceva fata de Dumnezeu si fata de aproapele, fie prin faptele noastre, fie prin aruncatul vorbelor netrecute prin filtrul ratiunii, fie prin gandurile rautacioase despre aproapele. Asa este, Bogdan, trebuie din cand in cand sa ne cerem iertare si de la semenii nostri chiar daca ei nu ne-au reprosat ceva.
Sa te ierte Dumnezeu si sa te binecuvinteze! Mie nu mi-ai gresit cu nimic dar te iert in avans:)

Iti multumesc pentru iertarea ta in avans m-ai facut sa rad cand am vazut. Si multumesc si celorlalti care m-au iertat si eu inteles gestul meu. Cei care il inteleg stiu cu adevarat sa ierte si stiu ce inseamna dragostea fata de aproapele lui.

Bogdan N 09.06.2011 15:48:45

Citat:

În prealabil postat de CarareaImparatiei (Post 367514)
Și dacă nu ai greșit cu nimic dar îi ceri iertare celui de lângă tine doar pentru a-i arăta dragostea pe care i-o porți? Doar pentru a-i arăta că ești dispus să fii tolerant doar pentru a păstra o relație bună ...Tu cauți nod în papură sau ce? Omul n-a făcut decât să-și ceară iertare...Când ceri cu insistență socoteală și argumente pentru asta, cred că e o dovadă de bășcălie...

Multumesc.....


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:28:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.